Aangebleven zoekt forser Khan bij gezag Turkse legers staan nu geheel paraat Ruzie verdunt cadeau-comité Weert Zuid-Afrika pottekijkers? Amerikaan schoot eerst Rebellen Lisala slag toegebracht Vlissingse kapitein vermoord Man doodt vroegere echtgenote Wurgmoord op lam en debiel kind OP ADVIES VAN REDDENDE GENERAALS/ Oriëntatiereis parlementariërs uitgesteld Campus-hogeschool in Twente geopend METSELAAR IN ROTTERDAM VERONGELUKT -F* Meisje dood door stroom OLLANDSCHE CONSTRUCTIE AATSEN POSTBUS 56 LEIDEN ELS VEN DAGBLAD VOOR ZEELAND MOEDER WANHOPIG Nederlandse tanker redt vlot met Spanjaarden Opklaringen Generaal Poppe Strijd in Kongo: Ondersoek in Japan; Bevoorrading Kokkina van overzee Dl BEMANDE RAKET «HOLLANDSCHE /ERKPLAATSEN LEIDEN 104e JAARGANG Ne. 24690 Voor God. Koningin en Vaderland G ZOMERPRIJZEN andstraat 3. RG. tel. 26617 5 nfield urt het h?eih*/8 Proef zon zacht- lekker-geunge Win- in van die vele roker», i zeggen Winfield..») nfield relcome I biagveoue»; Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigersfraaf 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DINSDAG 15 SEPTEMBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZENt IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) BRUSSEL Een 48-jarige Bel gische vrouw, Rosalie Cooremans heeft maandag haar debiele dochter gewurgd en daarna ge poogd zich te vergassen. Het drama werd kort na het middaguur ontdekt door Julien Wyns, broer van het 20-jarige slachtoffer, toen hij het souterrain bezocht, waar moeder en dochter woonden. Julien Wyns woont op de etage boven het souterrain. Hij was naar beneden gegaan omdat hij gas in de hal rook. Hij vond zijn zuster José gewurgd met een touw en zijn moeder bewusteloos in de vol gas staande keu ken. Er lag een briefje van de vrouw met de mededeling dat zij niet langer kon leven met de last van een verlamd en abnor maal wezen. De vrouw werd onmiddel lijk naar een ziekenhuis overgebracht. Haar toestand wordt niet als kritiek be schouwd. ENSCHEDE „Hoe inspirerend moet het zijn voor allen die aan deze nieuwe opzet zullen werken, om tot nu toe on begane wegen m te slaan", zei gisteren koningin Juliana in haar toespraak tij dens de feestelijke opening van de Technische Hogeschool Twente, de Campus-T.H. op Drienerloo. Ook prins Bernhard was bij deze plechtigheid aanwezig. Na de toespra ken maakten de hoge gasten een rond wandeling over de uitgestrekte terrei nen van de nieuwe hogeschool, waar een tien verdiepingen hoog gebouw do mineert. Vijf van de zeven studenten flats zijn al gereed; er wonen 237 toe komstige ingenieurs. Een Twentse koffiemaaltijd, waaraan een enorme Twentse krentenwigge te pas kwam, een défilé van de studenten op oranjefietsen en met Twentse petjes op, en vele andere kleurrijke manifes taties, luisterden de openingsplechtig heid op. Tijdens de opening van de derde zitting van het concilie in Rome, zakte James kardinaal Mc Intyre van Los Engeles plotseling in el kaar. 1'Iij wordt hier geholpen door Carlo kardinaal Confalonieri van Italië (achtergrond) met twee bur gers. MIAMI De ertstanker „P. G. Thu- lin" van de Nederlandse rederij Vinke, heeft maandagmorgen een vlot met twintig schepelingen van de brandende Spaanse vrachtboot Sierra Aranzazu op gepikt. Van deze twintig waren er twee dood en hadden anderen medische hulp nodig. De „P. G. Thulin" heeft per radio ge meld dat de Sierra Aranzazu m brand is geraakt en geëxplodeerd op 110 mijl ten noordoosten van Quantanamo op Cuba. Amerikaanse vliegtuigen, die van de Amerikaanse basis Quantanama wa ren uitgezonden, hebben gemeld dat zich later aan boord van de Spanjaard opnieuw een ontploffing heeft voorge daan en dat het schip maandagmorgen nog in brand stond. VERDACHT van poging tot aanran ding is een Haagse fabrieksarbeider aangehouden, die kortgeleden een vijf tienjarige scholier heeft aangevallen. IN KONGO zijn verdronken de Arn hemse broeder Hugo Brits en vier Bel gische missiezusters. De prauw waarin ze naar Coquilhatstad wilden varen, sloeg op de rivier Loelonga om. DE VERENIGDE Arabische Republiek en Saoedi-Arabië hebben vanavond be kendgemaakt dat zij overeenstemming bereikt hebben Over een „volledige sa menwerking" om de langdurige en bloe dige oorlog in Jemen te doen beëindi gen. HOGE VATICAANSE functionarissen zijn in Boedapest voor hoogst geheime besprekingen met leden van de Hon gaarse regering en leiders van de r.-k. Jerk, aldus berichten van gezaghebben de zijde. Weersverwachting meegedeeld doo het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Opklaringen, maar hier en daar sta pel wolken. Maiige zuidwestelijke wind. Aanzienlijk lagere middag temperaturen. 1 Vandaag: zon onder 18.55 uur. Maan onder 23.48 uur. Morgen: zon op 6.16 uur. Maan op 11.58 uur. BERLIJN De Oostduitse militaire commandant van Oost-Berlijn, generaal- majoor Helmut Poppe, heeft maandag als antwoord op de Amerikaanse pro testnota verklaard, dat Amerikaanse soldaten en Westberlijnse politieagen ten op twee Oostduitse grenswachten hebben geschoten, die een „grensover- schrijder" wilden arresteren en „eerste hulp geven". In een verklaring die door het Oost duitse persbrueau A.D.N. werd uitge geven, zegt de generaal dat tien Ame rikaanse soldaten en veertig westelijke politieagenten een huis hadden bezet dat over de muur uitziet en dat zij meer dan honderd schoten naar ooste lijk gebied zouden hebben gelost. De generaal beweerde dat een Ame rikaanse soldaat met een machinepistool het vuur opende en dat een ander de grens had geschonden door een traan gasgranaat in Oost-Berlijn te werpen en een vluchteling over de muur te hel pen. Volgens de Amerikaanse functiona rissen hebben de Amerikaanse soldaten geen schot gelost. LEOPOLDSTAD Kongolese rege ringstroepen hebben maandag met be hulp van 38 blanke huurlingen de re bellen bij Lisaia grote verliezen toege bracht. Volgens de eerste berichten zou den zeker 50 rebellen zijn gesneuveld. Lisala, niet ver van Coquilhatstad ge legen, werd echter niet door de Kongo lese regeringstroepen ingenomen. De blanke huurlingen zouden worden aan gevoerd door een Duitse kapitein, een veteraan uit de tweede wereldoorlog. Vorige week zijn de huurlingen per vliegtuig van de basis Kamina naar Coquilhatstad overgevlogen. De hoofd stad van de centraal-Kongolese provin cie, Cuvette, wordt reeds weken door de rebellen bedreigd. In tegenstelling tot eerdere berich ten zouden regeringstroepen nog steeds de stad Boende, op ongeveer 350 km ten zuidoosten van Coquilhatstad, in handen hebben. SAIGON Premier Ngoejen Khan van Zuid-Vietnam is maan dag in Saigon teruggekeerd na het mislukken van de tegen hem gerichte staatsgreep. Hij begon onmiddellijk besprekingen met een groep generaals, die zijn be wind voor een val heeft behoed. Zij zouden hem hebben gezegd, dat hij zijn gezag moet vergro ten en niet aan politieke en gods dienstige druk moet toegeven. Intussen betoogden ongeveer dui zenden studenten in de straten van Saigon met spandoeken en leuzen waarin „contra-revolutio naire staatsgrepen" en neutralis me werden veroordeeld. Generaal Khan had ook een onder houd van ruim een uur met de Ameri kaanse ambassadeur, generaal Maxwell Taylor, die kort tevoren uit Amerika was teruggekeerd. Daarbij was ook aanwezig het waarnemend staatshoofd van Zuid-Vietnam. generaal-majoor Doeong Van Minh. De Zuidvietname premier beloofde op een persconferentie op het militaire vliegveld van Saigon plechtig, de macht te zjjner tijd in handen te zullen ge ven van „een regering die het vertrou wen geniet van het gehele volk". Waar nemers merkten op dat hij niet sprak van een „burgerregering" zoals hij voorheen deed. Een van de leiders van de staats greep, generaal-majoor Doeong Van Doec, verscheen maandagmorgen in ge zelschap van luchtcommodore Ky (de bevelhebber van de luchtmacht, die het verzet tegen de staatsgreep organiseer de) en andere generaals, op een pers conferentie. De twee andere leiders van de staatsgreep, brigadegeneraal Lam Van Phat en kolonel Hoejnh Van Ton, zouden uit de hoofdstad zijn gevlucht. Generaal Doec. die zeer bewogen was en bijna snikte op de persconferentie, zal naar verwachting als bevelhebber van het belangrijke vierde legerkorps mogen aanblijven. Hij deelde mee, dat hij zich bezorgd had gemaakt over een aantal punten van het regeringsbeleid, waaronder „de aanwezigheid van pro- communistische elementen in de rege ring". Generaal Doec en de premier Khan trouw gebleven generaals hebben een lijst van eisen opgesteld, waarin het dreigement is vervat, dat als generaal Khan daaraan niet voldoet „de strijd krachten genoodzaakt zullen zijn een tweede revolutie te ontketenen". Aan gedrongen wordt op ontslag en bestraf fing van corrupte leden van de strijd krachten en de overheidsdiensten en de bestraffing van profiteurs. Op de rege ring wordt een beroep gedaan, haar ge zag te vergroten, communisten en hun agenten uit overheidsdienst te verwij deren, voor nationale eenheid te zor gen en zich ver te houden van politieke en godsdienstige agitatie. In officiële Amerikaanse kringen met tevredenheid en opluchting kennis genomen van het mislukken van de staatsgreep, die voor Washington ken nelijk als een volledige verrassing was gekomen. Men spreekt de hoop uit dat generaal Khan die tijdens de crisis de volledige steun van cïe Amerikaan se regering heeft genoten zich nu weer spoedig geheel zal kunnen con centreren op de acties tegen de Viet- cong. Men acht het echter nog te vroeg om te kunnen zeggen of de positie van de premier onverzwakt is gebleven. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De rederij van het vrachtschip „Goeree" heeft meege deeld, dat de kapitein van dit schip, de 47-jarige Andries Bruinooge, in Japan is doodgeschoten. Het gezin, dat vier kinderen telt, woont te Vlissingen en is afkomstig uit Borssele. Kapitein Bruinooge werd doodge schoten op de brug van zijn schip, toen dat zich ter hoogte van Kobe in West- Japan bevond. Hij kreeg de dodelijke schotwond in het hoofd, toen zijn schip op volle snelheid op weg was naar Ja- wata, gelegen op het meest zuidelijke Japanse eiland Kioesjoe. De Japanse politie stelt een onderzoek in. Het fatale schot viel kort nadat de „Goeree" uit Kobe vertrokken was. Daarna keerde het schip naar Kobe te rug. De politie zou de twee leden van de bemanning, onder wie een Chinees, ondervragen. Ze zouden op de brug gestaan hebben toen er geschoten werd. De Nederlandse consul in Tokio heeft toestemming gegeven voor een lijk schouwing. Naar verwacht wordt zal de „Goeree' morgen ten tweeden male naar Jawata vertrekken, onder commando van de 36-jarige eerste stuurman P. Bos. De havenpolitie van Kobe heeft nog meegedeeld dat de „Goeree" zondagoch tend bij Kobe ten anker ging, na in Yokohama 6000 ton ijzeren staven voor Jawata aan boord genomen te hebben. Voordat hij Kobe bereikte had kapitein Bruinooge om een loods getelegrafeerd om het schip van Kobe naar Jawata te loodsen. Zondag ging de loods aan boord, maar hij keerde later naar de haven terug en was er nog niet toen de „Goeree" naar Jawata zou vertrekken. De kapi tein besloot toen zijn eigen loods te zijn. Volgens de Japanse politie voer het schip aanvankelijk met matige snelheid. Naderhand kreeg de machinekamer van de brug opdracht de snelheid op te voeren tot het maximum. To®n werd er geschoten. De politie van Kobe heeft een browning-revolver in beslag geno men. De minister van financiën is ver rast met een splinternieuw begro tingskoffertjeHet geschenk werd minister Witteveen overhandigd door de heer Th. H. Oltheten (r.). SNEEK Met een mes heeft de Leeuwardenaar B. T. (40) maandagmiddag zijn ongeveer even oude ex-echtgenote gedood die hij een alleenwonende bejaar de man in Sneek inwoonde. T. had al herhaalde malen pogingen tot toenadering gedaan, maar zijn ge wezen vrouw wilde niets van hem we ten. Maandagmiddag verscheen T. aan de woning in de Tweede Badhuisbuurt te Sneek, waar zijn vroegere vrouw verbleef. Binnen kregen zij hooglopen de ruzie, waarna T. plotseling een mes te voorschijn haalde en de vrouw een aantal steken toebracht. Ze werd naar het ziekenhuis vervoerd, maar bleek al te zijn overleden. T. is gearresteerd. De vrouw had acht kinderen, de jongste is twee jaar, de oudste zestien. ROTTERDAM Aan de ernstige ver wondingen, die hij maandagmorgen op liep na een val van zes meter van een bouwwerk aan de Kouwennoord in de Maasstad, is de veertigjarige metselaar C. Cornelisse dezelfde dag overleden. ISTANBOEL/ANKARA In Istan- boel is maandagavond vernomen dat alle Turkse land-, zee- en luchtstrijd krachten in staat van paraatheid zijn gebracht, nadat de chef-staf van het Turkse leger, generaal Cevdet Sunay, met hel Turkse kabinet overleg heeft gepleegd. De reden van de maatregel is nog niet duidelijk. Inönu: strijdmacht paraat Volgens goedingelichte kringen zou den alle verlogen zijn ingetrokken en zou de oefenperiode der Turkse reserve officieren zijn verlengd. Verder zouden Turkse vlooteenheden bij de haven van Mersin zijn samengetrokken. De Turkse regering gaat de geïsoleer de Turks-Cyprische bevolking van Kok- kina rechtstreeks bevoorraden, zo is maandag in Ankara na afloop van een kabinetsvergadering onder premier Inö nu bekendgemaakt. De bevelhebber van de V.N.-vredesmacht, generaal Thimajj en de belanghebbende landen zijn van het besluit op de hoogte gesteld, aldus het communiqué. „De Turkse regering stelt alles in het werk om aan het lijden van de Turkse Cyprioten een einde te maken, door voortdurend stappen te doen bij de commandant van de V.N.- macht, de belanghebbende landen en alle bevoegde autoriteiten, opdat spoe dig de economische blokkade van de Turkse gemeenschappen op het eiland wordt opgeheven", aldus het Turkse communiqué. Volgens het communiqué zal de Turk se regering „tei stond tot actie overgaan nadat de inlichtingen (van de V.N.) zijn ontvangen". Inmiddels heeft de Turkse minister van binnenlandse zaken, Orhan Oztrak, aangekondigd dat in de komende 10 dagen 1810 Grieken het land zullen moeten verlaten omdat hun verblijfs vergunning zal zijn verstreken. Onge veer 300 andere Grieken staat binnen kort een zelfde lot te wachten. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Wij menen dat onze taak is ge ëindigd, andere leden niet", al dus drs. W. J. M. Mulders uit Roo sendaal in een eerste reactie op een gisteren circulerend bericht over het uittreden van een aantal leden uit het comité „Huwelijksgeschenk prin ses Irene". Met beslistheid wees de heer Mul ders de lezing van de plaatsvervan gend secretaris, tevens penningmees ter van het bestuur, de heer Ph. van 't Hof te Rotterdam, van de hand. „Het uittreden van een paar onte vreden leden ziet het bestuur van „Huwelijksgeschenk prinses Irene" als een door de uitgetredenen zelf toe gepaste zuivering van het comité", zei de heer van 't Hof. Naar zijn me ning juichen de nog aangebleven le- den het uittreden van enkele ande- KERKRADE De 14-jarige Wilhel- mina Willemse uit Kerkrade is maan dagmiddag. terwijl zij in de bijkeuken van de ouderlijke woning de was deed. door elektrische stroom gedood. Dit ge beurde terwijl haar moeder naar het ziekenhuis was, waar 's morgens het zevenjarig stief broertje van het slacht offer na ziekte was overleden. Het is nog niet bekend hoe het meis je met de stroom in aanraking is ge komen. Zij werd bewusteloos in de bij keuken aangetroffen door haar 18-jarig zusje. re toe, omdat „doel en streven Is gericht op een waardige huwelijks geschenkactie voor prinses Irene". „Er is in ons comité alleen plaats voor hen die dit doel met zuivere bedoe lingen nastreven'.', aldus de heer Van 't Hof. De heer Mulders reageerde hierop: „Het is voor hen (de nog zitten de leden) te hopen, dat wij onze stil zwijgende houding bewaren". Hy zei te betreuren dat het comité blijkbaar rekent op het fatsoen van de uitge tredenen om te zwijgen en dit nu uit speelt. „Ruchtbaarheid was absoluut niet gewenst", aldus de heer Mul ders, die in dit stadium geen nader commentaar op het bestaande me ningsverschil wil geven. „Dat is voor hen het beste", meende hij. De dislocatie van de uitgetredenen, mevrouw B. Bahlman-Verhoeven te Nijmegen, secretaresse-penningmees- teresse, de heer B. H. Kuijten, voor zitter van de Raad van Arbeid te Maastricht, mejuffrouw M. van Looij te St.-aJnsteen en prof. dr. P. J. A. Calon te Nijmegen, was naar de me ning van drs. Mulders voldoende om de mogelijkheid van het bestaan van een bepaalde groep te verwerpen. Ook mevrouw W. Albers Pistorius- Fokkelman heeft zich inmiddels uit het comité teruggetrokken. ke heer A. Schouten, leraar te Heerenveen, die zich nitiatiefne- mer noemt van de „Landelijke kring van vrienden van prinses Irene", heeft zich van liet comité gedistan tieerd. Mejuffrouw Van Looij te St.- Jansteen gaf wel toe het niet eens te zijn met bepaalde „dingen" in het comité, maar was niet bereid haar uittreden nader te motiveren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De reis, die de parlementariërs, mej. dr. M, A. M. Klompé, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, mr. C. A. Bos, de heer Th. H. Joekes en dr. C. L. Patijn deze maand als niet-officiële delegatie naar Zuid-Afrika zouden maken, is voorlopig uitgesteld. Door de langdurige en nog niet afgesloten onderhandelingen met de Zuidafrikaanse regering is de voor bereidingstijd te kort gebleken, zo heet het officieel in het communiqué van de delegatieleden. De vraag blijft intussen onbeantwoord of de tegen woordige Zuidafrikaanse regering wel prijs stelt op het oriëntatiebezoek van de vijf Nederlandse parlementariërs, die voor hun oriëntatiereis een zo groot mogelijke bewegingsvrijheid gevraagd hebben. Het plan voor deze reis is ontstaan haar aanleiding van een brief van oktober vorig jaar, die vijftien beken de Nederlandse persoonlijkheden naar minister-president Marijnen geschre ven hebben. Daarin spraken zij de vrees uit dat het met en in Zuid-Afrika to taal verkeerd zou gaan en dat een land als Nederland moest proberen nog iets ten goede te bewerkstelligen. In het begin ondervond deze brief alleen maar weerstanden, maar naderhand heeft de Nederlandse regering haar vol ledige steun gegeven tot het organiseren van een oriëntatiereis naar Zuid-Afrika door een niet-officiële delegatie. Doel van de reis was en blijft nog: Zuid- Afrika in te lichten over het afwijzend standpunt van de Nederlandse regering en het grootste deel van het Nederland se volk inzake de apartheidspolitiek, welke oorzaken en achtergronden deze afwijzing heeft en waarom Nederland eventueel met adviezen wil helpen de moeilijkheden te wijzigen. Om zich echter goed te kunnen oriën teren is voor de delegatieleden een zo groot mogelijke bewegingsvrijheid onder blanke en zwarte groeperingen onontbeerlijk. Dit laatste dreigt een on overkomelijk struikelblok te worden voor deze reis, hoewel de onderhande lingen nog voortduren, blijkbaar ook langs de diplomatieke kanalen. Zuid-Afrika schijnt echter niet te be seffen dat het internationaal praktisch geheel geïsoleerd staat, dat de moeilijk heden rond het beleid niet zo maar ont staan zijn en dat de tegenstand tegen de regering ook in de eigen partijen steeds groter wordt. Gevaarlijk oorlogstuig, gedegra deerd tot een gemakkelijk zitje voor een jongen, die in alle rust zijn ijsje wil eten op Farnboroughs luchtvaartshow-terrein. (Advertentie)

de Stem | 1964 | | pagina 1