Plantage Tamarinde in oktober in première Bisschoppen roepen op tot gebed Sleutelpositie voor Albert van Dalsum CITROENBRANDEWIJN CQ Programma's radio en t.v. Baron Bluff en de dripdrups OLYMPISCH SPEL AEG AUTOMATIC Wegverkeer eist doden Het verfilmde verhaal van 'n oude mandie alles en iedereen om zich heen dreigt te verliezen door vast te houden aan een leven en een tijdperk die voor goed voorbij CONCILIE BEGINT VANDAAG Van Doorn krijgt zeven minuten liberale zendtijd Strijken kan nog gemakkelijker i p stoom Atu strijkijzer Olie en traditie Plannen en werkelijkheid Rademakers en Couperus Radi Televisie DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 14 SEPTEMBER 1964 ZLjn Albert van Dalsum wordt „bijge- J werkt" voor hij onder de schijn- t i werpers in de Cinetone-studio's de J J eigenaar van plantage Tamarinde i gaat vertolken. J (Advertentie) Volgende maand, oktober, zullen de pro- duktieleiders mr. H. A. Keuls en L. J. M. Rosenboom, de nieuwe Nederlandse film PLANTAGE TAMARINDE aan het publiek voorstellen. De Nieuwzeelandse regisseur Michael Forlong heeft de opna men in de West beëindigd en de labora torium-afwerking in de Cinetone-studio's van Duivendrecht zijn nu ook voltooid. Hilversum II brengt om half drie een herhaling van het hoorspel Café Het Pa radijs. In Meteoren (Hilversum I. 9.25 uur) worden hoogtepunten uit de NCRV-Ster- avondprogramma's van het afgelopen seizoen gebracht. De KRC-televisie vertoont vanavond de Duitse film Kapgrvlucht naar Cuba geregisseerd door Gottfried Reinhardt onopvallende maar kundige zoon van de beroemde vader Max. Met TAMARINDE is één van de zes speel films gereed gekömen, die voor dit jaar door verschillende produktiemaatschap- pijen gepland waren. Het ziet er niet naar uit, dat er voor het einde van 1964 nog veel zullen volgen. Wellicht zullen Kees Brusse en Paul Cammermans nog kans zien de door hen begonnen projecten tijdig af te werken. DIJ GELEGENHEID van de derde zit- tingsperiode van het Concilie, welke vandaag begint, hebben de bisschoppen zondag jl. onderstaande brief van de kansel doen voorlezen. Op de avond voor Zijn lijden ver zamelde Christus geheel het college van Zijn apostelen rond de avondmaal- tafel en daarmee rond Zijn altaar om met hen voor het eerst de H. Eucha ristie te vieren. Vandaag komen de opvolgers van de apostelen voorgegaan door de opvol ger van Petrus in de Sint Pieter te Rome tezamen om ditzelfde te doen ter gedachtenis aan de Heer. Dit jaar voor het eerst zal het Concilie geopend worden door een H. Mis, "opgedragen door de Paus tezamen met mee-sele- brerende bisschoppen als vertegen woordigers van alle bisschoppen van geheel de Kerk. Het is dank zij de reeds genomen besluiten van ditzelfde Concilie, dat zulk een concelebratie mogelijk is geworden. Dit samen doen in de Heer is de geest van het Concilie, de geest van het Christendom. Dat beantwoordt aan wat St. Paulus ons vraagt in het epistel: „In alle nederigheid en zacht moedigheid, met geduld, vol ijver de eenheid des geestes bewaren in de band des vredes. Eén lichaam en één geest, geroepen tot één en hetzelfde vooruitzicht; één Heer. één geloof, één doopsel; één God en Vader van allen, die boven allen en met. allen en in ons allen is, gezegend in de eeuwen der eeuwen". (Ephes 4, 26). Het Concilie is bovenal een binnen kerkelijk samenzijn rond de Heer. Wij hervinden elkander van over geheel de wereld, maar om in liefde eensge zind samen te werken met allen die van goede wil zijn en die met ons naar vrede en eenheid verlangen. Het Concilie is een groots gebeuren dat ontzagwekkend veel mogelijkheden biedt tot verrijking van de Kerk, van geheel het mensdom. Wij vertrouwen erop dat onze voor treffelijke communicatiemiddelen al len weer in staat zullen stellen mee te leven met wat er in Rome aan be langrijks gaat gebeuren. Bovenal willen wij u echter vragen mee te bidden, te bidden om de H. Geest, de Geest van Christus de be loofde Helper „opdat Hij ons alles zal leren en alles in herinnering brengen, wat Christus ons gezegd heeft" (Jo. 14, 26). Met aandrang vragen wij onze priesters u telkens en telkens tot dit gebed aan te sporen, u daarbij voor te gaan en te helpen. Onzerzijds zullen wij vanuit het Concilie in de geest bij u zijn en met de belangen van de wereldkerk ook de uwe steeds indachtig blijven, niet alleen bij de beraadslagingen in de Concilieaula. maar ook aan het altaar van de Heer. Wij weten dat ons ambt ons in uw dienst stelt. Utrecht, 6 september 1964. Uw Bisschoppen. De voorzitter van de K.R.O., mr» H. W. van Doorn, krijgt op zijn verzoek t.v.-zendtijd van de V.V.D. Hem is door de voorzitter van de liberale partij op 26 oktober zeven minuten aangeboden. In een door mr. Van Doorn gewraakte V.V.D.-uitzending was mevr. Van So- meren-Downer eveneens zeven minuten aan het woord over de houding van de omroepen inzake reclame in de televisie. V.V.D.-voorzitter v. d. Pols schreef mr. Van Doorn zondag dat hij diens ge- dachtengang nauwelijks kan volgen om dat de K.R.O.-voorzitter via zijn om roep gemakkelijker zendtijd kan krijgen dan via de V.V.D. Het door mr. Van Doorn gevraagd droit de réponse dient om diegenen, die zelf niet of nauwelijks over een geschikt publiciteitsmedium beschikken, aan het woord te laten. (Advertentie) (Advertentie) TOASTER f69.50 De Vlaamse t.v. trad aan met een eigen operette-produktie „Bal in Savoy van Paul Abraham. Muziek, die meteen aan sprak. Een vlotte intrige en een tekst zonder veel diepgang zijn de kenmerken van vele operettes. Ook van deze. Vlot acteren van o.a. Nand Buyl en een luch tige regie zorgden ervoor, dat ook de meer eisende kijker de knop niet behoef de in te drukken Het was een gezellig avondje, dat bewees, dat de Vlaamse t.v. haar licht niet onder de korenmaat be hoeft te plaatsen. (Advertentie) NIJMEGEN Als duopassagier op de motor van zijn broer is zondag morgen in Nijmegen de veertienjarige H. Derks uit Nijmegen om het leven gekomes, toen de motorrijder in bot sing kwam met een personenauto. ARNHEM Luchtmacht-aalmoeze nier G. Letschert (39) is zaterdag onder Arnhem omgekomen toen hij per auto frontaal op een vrachtwagen botste. Het ongeluk gebeurde op een kruis punt. TILBURG De zeventienjarige Til- burgse marineman R. Noevers verloor zondag het leven als gevolg van een botsing. Hij verleende zaterdagmiddag per bromfiets geen voorrang aan een personenauto. BRUMMEN Een dode en twee ern stig gewonden waren in de nacht van zaterdag op zondag het gevolg van een ongeluk met een personenauto, die op de rijksweg Brummen Zutphen uil de bocht vloog, twee bomen raakte en daarna^ tot stilstand kwam. RIJSWIJK In Rijswijk is zatérdag een vijfentwintigjarige Delftenaar om gekomen die per bromfiets door een «lippende auto werd geschept. Een passerende fietser en zijn dochtertje raakten zw%ar gewond. „Plantage Tamarinde" is een ambitieuze poging om een echte vaderlandse film" te maken. Zo als bekend verondersteld mag worden, is het gelijknamige ver baal geschreven door mr. Hans Keuls. De schrijver heeft samen met de heer L. Rosenboom de produktie van de film in handen gehad. Nadat aanvankelijk voor de regie de naam van de Israëliër Rammannati genoemd was, heeft uiteindelijk de Nieuwzeelander Michael Forlong de (film)spel- leiding opgedragen gekregen. Forlong is jaren als producent en .egisseur verbonden geweest aan de En gelse Ealing-studio's van de befaamde sir Michael Balcon. Hij heeft de artis tieke leiding gehad van films als .,The Shetland bus", ,,The green heimet" en Stalk talk". Hij is voorts opgetreden als producent van ,,The great Pick Up" en heeft de buitenopnamen geregisseerd van .Alexander the Great". „Safari" en ,,Odongo". Voor de Nederlandse dia loog van „Tamarinde" heeft hij mede werking gehad van Jan Willem Hofstra en Luc van Gent (dialoog-regie), die ..Plantage Tamarinde" voor de KRO- televisie heeft geregisseerd. De technische cast vermeldt verder Melle Weersma voor de muziek Pros per de Keukeleire achter de cameras (op Curacao geassisteerd door de cine ast Nico van der Leelie) en voor de montage Lien d'Oliveyra. die al vele malen met succes met dit. bijltje heeft gehakt. In de bezetting van de rollen springt de naam Albert van Dalsum meteen naar voren. Hij is, wat men zou kun nen noemen, de sleutelfiguur in de ge schiedenis van „Plantage Tamarinde". Het is te hopen, dat deze zeer krachti ge toneelpersoonlijkheid het ook in de film goed zal doen. Van Dalsum heeft weliswaar enige ervaring als filmacteur maar zijn leven heeft zich toch voor namelijk op de Bühne afgespeeld. En die toneeltraditie heeft al meer films van vaderlandse origine de das omge daan. Naast van Dalsum zullen op de filmrol nog de namen verschijnen van o.a. Han Reibeck. Chris Smeets, Bron- wyn van Hensbergen, Elly van Steke lenburg, Jack Monkau, Paul Storm, Ro bert Boon, Piet Eelvelt, Lo van Hens- bergen en Mariene Keuls. Albert van Dalsum vertolkt in de film de eigenaar van Plantage Tama rinde, Sjon Jan van Leent. Als telg uit een voorname Curacaose familie is hij niet in staat zich aan te passen bij het veranderende klimaat, dat in de hand gewerkt wordt door de vestiging van een olieraffinaderij op Curacao. Het ver haal speelt zich af in 1945 en de plan tage van Sjon Jan is dan een van de weinige die nog in bedrijf zijn. Hij wenst vast te houden aan de traditie. De komst van de olie is hem dan ook eei zeer pijnlijke doorn in het ogg. En zijn bestaan wordt er piet gemakkelijker op als zijn dochter Maria (Bronwyn var Hensbergen) verliefd blijkt te zijn op dc halfbloed Philip de Groot (Jack Mon kau) een onwettige zoon van de huis houdster Ja ja (Elly van Stekelenburg) De maatschappelijke afstand tussen dc geliefden is per traditie te groot: dm kan er niets van komen. Philip verlaat Curagao om in Nederland voor arts te gaan studeren. Inmiddels blijkt de zoon van de plantage-eigenaar, Henk van Leent, (Chris Smeets) niet zo'n beste brave jongen te zijn. En om de ellende compleet te maken lijdt Sjon Jans vrouw Henrica (Han Reinbeck) aan eer slepende ziekte. Sjon Jan krijgt zijn sla gen dus wel thuis. Het is dan ook nie' te verwonderen, dat hij „er onder door gaat" zoals dat wel heet. De moeilijk heden kunnen echter niet zo groot zijr of ze kunnen met veel fantasie nog we tot een min of meer happy end ge voerd worden. Zo ook hier. In het ge zicht van de dood komt Sjon Jan n.l tot de overtuiging, dat hij verkeerd heeft gehandeld, door zich te verzetten teger de nieuwe tijd. Hij verzoent zich daar op dan ook met zijn kinderen en me' het leven. Alles bijeen niet direct eén gegeven waarvan men tegenwoordig zegt: „Da is 't". Aan de andere kant o.i. toch wel een verhaal, dat mits de film ploeg erin geslaagd is het allemaal bo ven het dreigende banale te houden - een breed publiek zou moeten kunner boeien. Enfin, de nabije toekomst za' wel uitwijzen hoe mr. Hans Keuls boek er in de film is afgekomen. Intussen zijn we met Plantage Tama rinde nog niet aan het einde van het Nederlandse filmlatijn. Zoals hiervoor al gezegd, waren er voor dit jaar zes speelfilms gepland. De omstandigheden hier te lande in aanmerking genomen een behoorlijk aantal. Van de andere kant niet te veel, als men eindelijk eens ernst wil maken met de zo moei lijk te verwezenlijken continue produk tie. Overigens zullen wel niet alle am bitieuze plannen voor dit seizoen werke lijkheid kunnen worden. We hebben nog enige hoop, dat Kees Brusse er in zal slagen zijn „Mensen van morgen", waaraan hij vorig jaar begonnen is, dit najaar nog in première te brengen. Zoals we al eerder hebben gemeld gaat het hier om een Nederland se versie van „Hitier. connais pas", een film van de Fransman Bertrand Blier. Brusse mag zonder meer in staat wor den geacht een goede film te maken. In het verleden heeft hij getekend voor de regie van „Kermis in de regen" en heeft hij als regie-assistent gewerkt met Paul Rotha voor ,,De Overval". Een ander project is in handen van de hier te lande werkende Vlaming Paul Cammermans. Hij heeft de opnamen achter de rug van de komedie „Het loopt'de spui(t)gaten uit", maar voor de rest wordt wordt er voorlopig rond deze produktie in alle talen gezwegen. Cammermans zelf vertolkt in deze film de rol van brandweercommandant, die zich in zijn bestaan bedreigd voelt door een pyromaan. De rolprent werd opge nomen in het Limburgse Thorn. Er heerst momenteel ook stilzwijgen rond de filmplannen van Frans Weisz. oud leerling van de filmacademies in Am sterdam en Rome, die denkt over de verfilming van Remco Camperts boek „Het leven is vurrukkulluk". Weisz Een overzichtsfoto van het werk i in de studio. Rechts in het midden J de Nieuw-Zeelandse regisseur Mi- i chael Forlong. heeft nog maar weinig ervaring, al heeft hij al een korte film geregisseerd in Italië. Resten nog de plannen van twee rou tiniers in het filmvak. n.l. Fons Rade makers en Charles Huguenot van der Linden. Rademakers heeft getracht in Indonesië een roman van Couperus te verfilmen. De Indonesische rege ring heeft daar echter een stokje voor gestoken. Derhalve was hij genoodzaakt op een andere film te gaan zitten broe den. Huguenot van der Linden, (maker van o.a. de magistrale korte films „Big City Blues" en „Bouwspelemenf') zal misschien nog toekomen aan 'n film in opdracht van de Nederlandse Filmpro- duktiemaatschappij in Rotterdam. Er schijnt een soort slapstick in de pen te zitten, die zich zou afspelen op een meisjeskostschool. Deze filmer, die de laatste jaren herhaaldelijk van zich heeft doen spreken met uitmuntende korte films, loopt al jaren rond met plannen voor een volledige speelfilm De producent, die zijn talent te gelde wil maken, zal er hoogstwaarschijnlijk geen spijt van krijgen. BERT VAN OOSTERHOUT Fijnproevers vragen altijd Bootz Citroenbrandewjn. Vol van smaak, het beste ivat u kopen kunt. io Maandag 14 september HILVERSUM I 402 m NCRV: 12,25 Voor boer en tuinder 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Orgelspel popul. muz. 12,53 Gram,, event, act. 13,00 Nws. 13,15 Musette-ens. en zangsol. 13,40 Muziek uit de musical Westside Story (gr.) 14,05 Schoolradio 14,35 Klass. or- kestmuz. (gr.) 15,15 Week voor de koor zang, Utrechts Motetgezelschap, oude en moderne liederen 16,00 Bijbeloverd. 16,30 Week voor de koorzang, geest, liederen 16,50 Klass, pianomuz. (gr.) 17,00 V. d kleuters 17,15 Jeugdkoor met piano 17,30 Lichte gram. 17,50 Regeringsuitz.: Suri name en de EEG, door R.A. Ferrier 18,00 Militair orkest (gr.) 18,20 Uitz. van de PvdA 18,30 Week voor de koorzang, oude geest. muz. (gr.) 19,00 Nws. en weerpraatje 19,10 Duitse volksliedjes 19,30 Radiokrant 19,50 Koor en symfonie ork. van de Deense omroep en sol.: El- verskud, ballade 20,40 Tot ziens in Jeruza lem, bijbelse quiz 21,25 Meteoren, muz. hoogtepunten uit de Steravondprogr. van het afgelopen seizoen 22,05 Wereldpano rama 22,15 Lichte Nederlandse muz. (gr.) 22,30 Nws. en SOS-ber. 22,40 Avondoverd. 22,55 Boekbespr. 23,05 Stereofonische uitz. lichte orkestmuz. (gr.) 23,55-24,00 Nws HILVERSUM II 298 m VARA: 12,00 Stereofonische uitz.: Licht orkest 12,30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V.h. platteland 12.38 Stereofonische uitz.: Licht instr. kwintet 13.00 Nws. 13.15 V.d. middenst., praatje 13,20 Stereofoni sche uitz.: Instr. trio 13,45 Wikken en wegen, praatje 14,00 Metropole-ork. en koor met zangsol., lichte muz, 14,30 Café Het Paradijs (De duivel in de fles), hoor spel (herh. van 20 mei 1964) 15,30 Lichte orkestmuz. (gr.) 16,00 Nws. 16.02 Sociëteit Zestig minuten voor boven de zestig 17,00 Oude liedjes 17,15 Stereofonische uitz. Licht ens. met zangsol. 17,40 Licht instr. trio 18.00 Nws. 18,15 Stereofonische uitz.: Dansork. met zangsol. 18.50 Open baar kunstbezit 19,00 Stereofonische uitz. Ritmisch strijkork, 19,30 Een visie op de toekomst, indrukken v.d. zomerconferen- tie v.d. kath. werkgemeenschap in de PvdA 19,45 Regeringsuitz.: Den Haag aan de lijn 20.00 Nws. 20,05 Licht ork., zang sol. en licht vocaal ens. 20,30 Ik zou wel 'es.. kleine wensen van bescheiden mensen 21,00 Radiofilharm. ork. en sol.: klass. muz. 22,30 Nws. 22,40 Balans, act. kroniek 22,55 Weerklank, muziekrevue 23,30 Lichte gram. 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL VLAAMS 324 m 12,00 Nws. 12.03 Gram. 12,08 Landb.- kroniek 12.15 Gevar. muz. (Om 12,25 Weerber., meded. en ber. v.d. scheep vaart) 12,50 Beursber. 13.00 Nws. 13,20 Kamermuz. 14.00 Nws. 14.03 Gram.: L'Ita- liana in Algeri, opera (Om 15,00 Nws.) 16.00 Nws. 16,03 Beursber. 16,09 V.d. zie ken 17,00 Nws. 17,15 Gevar. muz. 18,00 Nws, 18,03 V.d. sold. 18,28 Paardesport- ber. 18.30 Gevar. muz. 18,45 Sportkron. 18,52 Zigeunermuz. 19,00 Nws., radio kroniek en correspondentie uit Nederland 19,40 Amus.muz. 19,45 Missie-uitz. 20,00 Kamermuz. 21,15 Lichte muz. 22,00 Jour naal en berichten 22,15 Gram. 22,45 De zeven kunsten 23.00 Nws. 23,05 Gevar. muz. 23,55 Nws. 24,00-0,45 V.d. zeelieden. BRUSSEL FRANS 484 m 12,03 Gevar. muz. en act. (Om 12,30 Voordr.) 14.18 Zomerliedjes 15,45 Lichte muz. 16.08 Kamermuz. 17,00 Nws. 17,45 Lichte muz. 18,02 V.d. sold. 18,27 De wereld in de muziek 19,15 Nwe. gram. 19,30 Nws. 20.00 Hoorspel 22,00 Wereld- nws. 22,10 Jazzmuz. 22,55 Nws. Dinsdag 15 september HILVERSUM I 402 m KRO: 7,00 Nws. 7,10 Morgengeb. 7,15 Ouverture radio voor vroege men sen 7,55 Overweging 8,00 Nws. 8,15 Lichte gram. 8,50 V.d. huisvr. 9,35 Waterst. 9,40 Schoolradio 10,00 V.d. kleuters 10.15 Lichtbaken, lez. 10.25 Moderne ballet- muz. (gr. 1 11.00 V.d. vrouw 11,30 Lichte gram. 11,50 Volaan.... vooruit, praatje. HILVERSUM II 298 m AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ocbtendgym. 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Lichte gram. 9,00. Ochtendgym. 9.10 De groenteman, praatje v.d. vrouw 9,15 Lichte gram. 9.45 Gew. koorzang (gr.) 10.00 Gebedssamen komst t.g.v. de opening van het parle mentaire jaar 1964-1965 10.30 Lichte gram. 11.00 Nws. 11,02 V.d. kleuters 11,10 V.d. zieken. Maandag 14 september CVK, IKOR. RKK: 19.30 Het 40-jarig bestaan van de Willem v.d. Bergh-stich- ting te Noordwijk NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. 20,20 Zendtijd politieke partijen: PSP KRO: 20,30 Muzikale show rondom Rita Reys 21,00 Kapervlucht naar Cuba (Afschied von den Wolken), film (beide keuringen 14 j.) 22,25 Con cilie-journaal NTS: 22,35 Journaal. FRANS BELGIë: 18,30 Israëlische uitz. 19.00 Nws. 19,03 V.d. kind. 19.30 Sportuitz. 20,00 Journaal 20,25 1914-1918: Het jour naal van de Grote Oorlog 20,40 Cinéma USA - 1927-1940: La vie d'Emile Zola, speelfilm 22,35 Journaal, VLAAMS BELGIë: 19,00 Zandmannetje 19,05 Intern, jeugdkroniek 19.25 V.d. jon geren 19.55 De weerman 20,00 Nws. 20,25 Openbaar kunstbezit 20,35 Filmtribune: Hallelujah the Hillz, speelfilm (voor volw.) 22,00 Religieus progr. 22,30 Nws. TV NOORDZEE: 18.30 Redding, plm. 19.00 Wetenswaardigheden over de ho ningbij, plm. 19.30 De schat in het meer. 142. De dripdrups. die de oaron op het wolkendek had gestrooid, begonnen direct te werken. De wolken ver smolten tot een fikse regen- oui en even later was er ^een damp of nevel meer, lie 't uitzicht belemmerde. .Alweer een nieuwe toepas sing van mijn voortreffelijke uitvinding!" juichte de ba ron. „Voortaan kunnen vliegtuigen ook bij mist en nevel landen. Een weinig dripdrups uitgestrooid en al le waterdamp slaat in een mals buitje neer! Ach, als men maar eenmaal de voor delen van mijn geniale uit vindingen inziet, zullen de miljoenen mij vanzelf toe vloeien Het geld zal niet meer te rapen zijn!" Ter- vvijl hij aldus de voordelen en mogelijkheden van zijn vinding besprak, speurde Johan naar een terrein, waarop hij zou kunnen lan den. Veel keus had hij daar bij niet, omdat het toestel niet bestuurbaar was. Bo vendien bevonden zij zich nu reeds boven de beboste hel lingen die veel natuur schoon doch weinig gelegen heid tot landen boden. Johan begon de toestand dan ook reeds duister in te zien, maar toen ontdekte hij tot zijn opluching een aantal tennisbanen recht vooruit. Nu moest er alleen nog maar geland worden. Johan dacht aan de aanwijzingen van de handelaar voor zo'n geval: „Zet de motor af dan komen jullie vanzelf naar beneden." Dat deed hij duf en inderdaad ging toen de rest vanzelf..

de Stem | 1964 | | pagina 3