Klap voor Nederlandse visserij: REM op Binnenhof: resultaat nihil ROTTERDAMSE OFFICIER VAN JUSTITIE Er wordt veel geknoeid in de bouwwereld" Tiemen Groen wereldtitel ee ,vSO' sP Kenyatta naar Kongo om rebellie te onderdrukken Eerst nog in Europese Betaal per kwartaal i commissie AUTO CONTRA TEGENLIGGER EEN DODE Doorman zet pompen op lekkende kustvaarder 55 Barry boomt op boom LAATSTE NIEUWS DAGBLAD VOOR ZEELAND Pax Christi: Kerk moet oorlog veroordelen Ettelijke kilometers per dag KLARE TAAL Kerkscliema nu eindelijk klaar Maar huurlingen moeten land uil Meer bewolking Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteit* "extra speling voorde doe-het-zelver het weekloon is best Voila Madame 104e JAARGANG No. 24687 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave s N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 aobtafl VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) FRANKRIJK WIL MINDER HARING DEN BOSCH De Internationale Pax-Christibeweging, die gisteren haar congres in de Brabantse hoofdstad be sloot, doet een ernstig beroep op de re geringsleiders de ontwapening te be vorderen, door een onmiddellijke stop zetting van de bewapeningswedloop, ge leidelijke afschaffing van de kernwa pens en een internationaal controle systeem. Vice-voorzitter dr. W. J. Schuyt be toogde dat de Kerk een boodschap tot de wereld dient te richten, waarin de fundamentele tegenstelling tussen Evan gelie en oorlog centraal staat. Voor uitvoeriger nieuws zie het ver slag van onze speciale verslaggever. Pa gina 3. (Advertenties) Dat had U niet gedacht, maar waar is het: elke huisvrouw loopt elke dag heel wat kilometers alleen al in haar huis. En net als zij boven is: natuurlijk wéér de bel. Ook één maal per week (als U weekabonnee van Dagblad De Stem bent) van onze bezorger. Dat belletje kunt U althans voor komen als U „overschakelt naar kwartaal". Doe dat, want het is gemakkelijk, modern en praktisch. Dan wordt eens per 3 maanden een kwitantie aangeboden. Tenzij U 14 dagen voor het einde van het kwartaal gireert (no. 1114111). J Maak het u zelf gemakkelijk: „LEVE DE KONING", riepen gisteren circa 1000 mensen in het Franse plaatsje Dreux tegen de Graaf van Parijs, die daar het huwelijk van zijn oudste doch ter, Isabelle, met de Oostenrijkse graaf Frederick Karl von Schoenborn-Buch- heim bijwoonde. FRANKRIJK heeft Nederland om uit levering gevraagd van de Parijse op- lichtster Alliah Zoriah, die, hoewel door de Nederlandse justitie vrijgesproken, in het huis van bewaring in Utrecht vertoeft. In Frankrijk is ze bij verstek veroordeeld tot vijf jaar gevangenis straf. WEER IS in een warenhuis van Vroom en Dreesmann brand uitgebroken. Dit keer betrof het een filiaal in Haarlem. Schade: 50.000, omdat een half uur lang niet kon worden verkocht, en nog eens tienduizenden guldens door verlo ren gegane voorraad. IN DE FRANSE streek Les Landes zijn twee kinderen van twee en anderhalf jaar om het leven gekomen, doordat zij werden overreden door een tractor die een zesjarig jongetje en een meisje van vijf in beweging hadden gebracht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Frankrijk wil de in voer van bepaalde soorten haring uit Nederland beperken. Gisteravond is de Nederlandse regering officieel op de hoogte gesteld van dit Franse voorne men in een zogenaamde intentieverkla ring. Daarin wordt te kennen gegeven dat Parijs voor verse en gezouten ha ring uit Nederland minimum-import- prijzen zal vaststellen. Hoe hoog die prijzen zullen zijn is nog niet bekend. Volgens de E.E.G.-regelen behoeft de Franse regering dat pas te zeggen drie dagen voordat de regeling, die een aanzienlijke beperking van de visuitvoer naar Frankrijk kan beteke nen, in werking treedt. Volgens de geldende procedure die nen er veertien dagen te verlopen voor dat de regeling kan gaan functioneren. In die tussentijd moe.t de Europese com missie zich erop beraden en deze kan Parijs verbieden tot de invoerbeperking over te gaan of, indien zij deze ge rechtvaardigd acht, er haar fiat aan geven. Zoals men zich herinnert heeft de Europese commissie te Brussel destijds de invoerbeperking voor eieren, die West-Duitsland wilde instellen, onge daan gemaakt, tot grote opluchting van de eierproducenten. De Nederlandse visserijwereld is er nog niet gerust op dat het nu ook zo goed zal aflopen. Van de zijde van de Redersvereniging voor de Nederlandse zeevisserij vernamen wij gisteravond, dat de Franse maatregel een enorme slag voor de Nederlandse visserij zou zijn. Frankrijk is namelijk een van de be langrijkste klanten van de haringhan delaren. Grote hoeveelheden zoute en verse haring gaan naar dat land. De visserij wereld verwijt overigens de Nederlandse regering dat zij de Franse maatregel heeft uitgelokt door veel te lang vast te houden aan het stelsel van een te lage minimumprijs. Men is er in deze kringen bijzonder ont stemd over dat de regering nog steeds het besluit van het produktschap voor vis en visprodukten tot verhoging van de minimumprijs niet heeft goedge keurd. Reeds een maand geleden zag het produktschap een Franse invoerbeper king aankomen en de prijsverhoging waartoe het schap besloot diende ter voorkoming. Door het talmen van de regering, aldus de reders, is nu Parijs tot die maatregel gedwongen. MARKELO Gistermiddag is de 76- jarige C. W. Muller uit Holten dodelijk verongelukt bij een ongeval op de rijks weg Zutphen-Hengelo, onder de ge meente Markelo. Hij was mede-inzittende van de auto bestuurd door zijn dochter, de 50-jarige mevrouw W. Wansink-Muller, die ko mende uit de richting Lochem wilde af slaan in de richting Markelo. Na op en kele tegenliggers te hebben gewacht, sloeg zij af op het moment dat uit de richting Hengelo met grote snelheid een door de heer W. Buijzerd uit Utrecht bestuurde personenauto naderde. Haar auto werd in de rechterflank gereden en van de weg geduwd. De heer Muller was op slag dood. Zijn dochter kreeg verwondingen aan pols en knie. De auto's werden zwaar beschadigd. ROME „De gelovigen moeten niet denken dat de bisschoppen bevoegd zijn of geroepen om hun een antwoord te geven op alle zelfs zware vraagstukken, en hun te vertellen hoe zij op dit ogen blik te handelen hebben". In deze en soortgelijke klare taal is na anderhalf jaar van voorbereidingen, vlak voor de derde zitting van het concilie net sche ma verschenen, dat tot titel draagt ,„De Kerk in de wereld van heden". (Eccle sia in mundo hujus temporis). De voorbereidingen zijn zeer moei lijk en langdurig geweest, maar de in houd en taal zijn tenslotte zo gewor den dat dit schema (wellicht als enige van heel het concilie) iedere mens, ook de niet theologisch geschoolde, en ook de niet-katholiek kan aanspreken. Het schema ,.De Kerk in de wereld van heden" is een vermanend, leidend woord van de H. Synode, d.w.z. van alle opvolgers van de apostelen, en geen encycliek van de Paus alleen. In het voorwoord wordt duidelijk vastgesteld dat de H. Synode de kinderen der Kerk aanspoort de kerstening der wereld met vuur en ijver aan te pakken. Het schema is ook zeer compact. In 28 blad zijden druks verdeelt het de stof in vier hoofdstukken. IJMUIDEN De „Karei Doorman" heeft zich gisteren opgeworpen als redder in (letterlijke) nood, toen een Duitse kustvaarder, de Filius uit Bremen, midden op de Noordzee in ernstige moeilijkheden verkeerde. Een van de helikopters van liet Nederlandse vlieg dekschip bracht elektrische pompen aan boord van dc zwaar lekkende kust vaarder. Ook een bedieningsman van de „Doorman" werd uit de helikopter aan boord van de Duitser gelierd. Daar mee was voor het in nood verkerende schip het ergste leed geleden. Na de noodmeldingen waren negen sche pen van velerlei nationaliteiten naar de kustvaarder op weg gegaan. Daar onder waren èen Duitse, een Britse en een Nederlandse sleper (de Humber van L. Smit en Co.). De Brit won de race, maar de kapitein van de kust vaarder had er weinig nut van, want hij had dringend behoefte aan pomp- materiaal en de zee was veel te ruw om aan overbrengen te denken. Toen kon de „Karei Doorman" redding brengen. Het schip was in de buurt aan het oefenen en er waren al twee helikopters vanaf het vliegdekschip uit gestuurd om eventueel de bemanning van de „Filius" (een voormalig Neder lands schip), te halen. De Duitsers ble ven echter aan boord. Dc Nederlandse „Humber" en nog een andere, later uitgevaren sleper, bleven doorstomen naar de plaats waar de coaster zich bevond, omdat de Neder landers nog wel eens wilden zien of zij geen pompen zouden kunnen over brengen. Ze werden echter geklopt door de marine man van de „Doorman". ADDIS ABEBA De Afrikaanse mi nisters in Addis Abeba hebben gisteren besloten de premier van Kenya, Jomo Kenyatta, als hoofd van een 10-landen- commissie naar Kongo te zenden in een poging een einde te maken aan de re bellie in het land. De Afrikaanse ministers eisen echter van premier Tsjombe dat hij de blanke huurlingen het land uitstuurt. De commissie-Kenyatta heeft twee mandaten: trachten vrede te sluiten tus sen de regering-Tsjombe en de rebellen en een eind maken aan de ruzie tussen de Kongolese regering en de buurlan den Kongo-Brazzaville en het konink rijk Boeroendi. Tsjombe schijnt onder voorbehoud ak koord te zijn gegaan met de oplossing. De Kongolese premier had gehoopt op militaire steun van de Afrikaanse lan den in zijn strijd tegen de communis tisch gezinde rebellen. De slotresolutie riep ook in indirecte bewoordingen op tot een wapenstilstand om met behulp van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid een oplossing te vinden, die een nationale verzoening en het herstel van de orde in Kongo mo gelijk maakt. Na afloop van de slotzitting van de Afrikaanse conferentie verklaarde Tsjombe: „Ik ben moe maar voldaan over de resultaten, omdat: 1. De andere Afrikaanse landen nu de wettigheid van mijn regering ten volle hebben aanvaard. 2. Ik op de conferentie in de gele genheid ben geweest de positie van mijn regering duidelijk uiteen te zet ten. Ik heb voorts kunnen aantonen dat buitenlandse ondergi'onds werkende in vloeden de wanordelijkheden in Kongo krachtig in de hand werken. 3. Uit het verloop van de conferentie is gebleken dat de Organisatie voor Afrikaanse eenheid zich niet door en-, kele Afrikaanse staten laat misbruiken als instrument ter bevordering van de eigen doeleinden. Omtrent het laatste punt zei Tsjom be nog: „Ik ben een pan-Afrikaan en (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De openbare behande ling door de Tweede Kamer van het anti-R.E.M.-wetje van minister Scholten (Justitie) zal op woensdag en donderdag 16 en 17 september plaatsvinden. Dit is vast komen te staan na het onderhoud dat de bijzondere commissie ter voor bereiding van dit wetsontwerp gisteren gehad heeft met minister Scholten. Voordien echter zal minister Scholten nog een tweede nota van wijzigingen indienen op zijn wetsontwerp, waarmee beoogd wordt op enkele punten tech nische verbeteringen in het ontwerp aan te brengen. Op principiële punten zal het wetsontwerp echter geen enkele wij ziging meer ondergaan. Het onderhoud met de minister duur de van half twaalf tot half twee. Vol gens bij het gesprek aanwezige kamer leden zijn geen beleidszaken besproken, maar heeft men de minister enkele in lichtingen van juridisch-technische aard gevraagd. Daarop heèft de minister naar beste weten geantwoord. Voor het onderhoud met de minister had de bijzondere commissie nog van 10.15 tol; 11.30 uur in het Tweede-Ka mergebouw een onderhoud met een de legatie van de R.E.M. Deze delegatie bestond uit de politiek adviseur D. Dett- meijer, de juridisch adviseur mr. Min- derop en de financieel adviseur drs. Fehmers. Na afloop van liet gesprek verliet de R.E.M.-delegatie zonder commentaar te leveren langs een zijuitgang het ka mergebouw. Vanuit de bijzondere com missie werd desgevraagd verklaard dat het effect van het gesprek met de R.E.M. op het onderhoud met ministér Scholten „nihil" was geweest. Het gesprek met de R.E.M.-delegatie heeft geen nieuwe gezichtspunten opgeleverd. De delegatie weigerde opnieuw de na tionaliteit van de buitenlandse eigenaar van het R.E.M.-eiland mede te delen. Op de foto wachten de R.E.M.- gedelegeerde (v.l.n.r.) mr. H. J. Minderopdrs. J. Fehmers en mr. D. W. Dettmeijer op de aanvang van de bespreking. STAATSSECRETARIS Van Es van De fensie heeft gistermiddag „met vertrou wen en vreugde" het bevoorradings schip Poolster, dat volgens de begroting 23 miljoen gulden heeft gekost, van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij overgenomen. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Toenemende bewolking, maar geen regen van betekenis. Zwakke tot ma tige wind uit zuidwestelijke richting. Dezelfde temperaturen als gisteren. Vandaag: zon onder 19.04 uur. Maan onder 21.25 uur. Morgen: zon op 6.10 uur. Maan op 13.12 uur. ROTTERDAM Over de hoofden van vijf verdachten, die gisteren terecht moesten staan wegeits oplichting en diefstal ten nadele van een Rotterdams bouwbedrijf, heeft de officier van jus titie bij de rechtbank in Rotterdam zich uitgelaten over onfrisse praktijken, die op het ogenblik in de bouwwereld de gewoonste zaak van de wereld schijnen te zijn. De officier deed dat op een niet mis te verstane manier: „Het geven en aannemen van steekpenningen zijn in een deel van de bouwwereld aan de orde van de dag. Het is duidelijk dat deze methoden gemakkelijk tot fraude leiden". De officier gaf duidelijk te kennen dat de justitie zeer streng zal optreden tegen hen die het in de bouw wereld „niet zo nauw nemen". 'Hij vond voor dit forse betoog aan leiding in de gedragingen van vijf Rot- De republikeinse kandidaat voor het presidentschap senator Barry Goldwater is zijn verkie zingscampagne begonnen. Op de foto spreekt hij in Eugene, Oregon, zijn gehoor toe vanaf een grote boomstomp ik zal daarom naar mijn beste vermogen bijdragen aan verdere ontwikkeling van het moderne Afrika en de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid. De vriend schap tussen ae Afrikaanse broeders reikt dieper dan de kloof van misver standen", aldus de Kongolese eerste- minister. De leider van de rebeIIenregering"Tn Kongo, Gbenys, heeft verklaard dat hij pas met een staking van het vuren zal instemmen als „de laatste huurling van Tsjombe het veld heeft geruimd en Ka- savoeboe en Tsjombe zelf ook van het politieke toneel zyn verdwenen". Naar in Leoooldstad wordt vernomen is de stad Boende, omstreeks 300 km ten oosten van Coquilhatstad, door opstan delingen veroverd. Boende was de laat ste twee dagen door aanhangers van Soemaliot omsingeld. Gisterochtend zijn versterkingen ge zonden naar Ingende, tussen Coquilhat- stad en Boende, om deze stad tegen een eventuele aanval door opstandelingen te beschermen. De Nederlander Tiemen Groen heeft donderdagavond in het Pare des Princes te Parys het wereldkampioenschap ach tervolging: behaald. In de finale klopte hij de Belg Van Loo. (Advertenties) zie pagina 3 voor het komende seizoen een heerlijke, warme BONTMANTEL uit onze fraaie collectie! terdammers, die oplichting, diefstal en heling ten laste was gelegd. De onre gelmatigheden begonnen twee jaar ge leden bij de bouw van een garage in de Rotterdamse binnenstad. Werkne mers van het aannemingsbedrijf, koop lieden en leveranciers wisten gezamen lijk het bouwbedrijf, dat het werk uit voerde, voor een fors bedrag op te lichten. De 48-jarige koopman G. de J. moest om de houtleverantie te verkrijgen de 51-jarige M. A. A., uitvoerder op het bouwwerk, zo at en toe iets in het handje stoppen: totaal 2000,-. Om deze uitgaven te compenseren, probeerde de koopman op zijn beurt weer iets te „versieren" met de uitvoerder. Geza menlijk bedacht men het zg. „bruto- meten", een zeer winstgevende metho de om geld te ontvangen voor hout dat niet aan het aannemingsbedrijf was ge leverd. Een zelfde methode werd toe gepast bij de zandleveranties, waaraan de 30-jarige aannemer H. de M. nogal wat verdiende. Voorts werd er ge knoeid met hout, dat bij beëindiging van het bouwwerk overbleef. Uitvoer der A. verkocht hiervan grote hoeveel heden aan koopman De J., zonder dat hij daar toestemming voor had. De op brengst verdween in de zakken van het tweetal. De officier eiste gevangenisstraffen van 12 maanden en negen maanden te gen de hoofdverdachten, en geldboeten van 1000, 600 en 300 gulden tegen de drie anderen.

de Stem | 1964 | | pagina 1