VARA SLOOT FILM IN IJSKAST De gebedsgenezer van Vrijman draait straks in onze bioscopen Coopvaect Programma's radio en t.v. [bnsftMta Baron Bluff en de dripdrups Goed gekookt is half gewassen. Dolle Dinsdag en slag bij Arnhem in ,De bezetting' Klik Van slavernij tot vrijheid K.R.O. WIL Y.Y.D. VAN REPLIEK DIENEN BRIEF Opa's krant DOUWE EGBERTS Zachte geurige pijptabak Rad l)oii<ler<la£ 10 september Onafhankelijke tv. Laatste prom-concert op de beeldbuis Russisch ballet opende seizoen in New York Ensemble brengt in Tilburg 2 premières Woensdag 16 september op t.v.: Televisie DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 10 SEPTEMBER (Van onze correspondent) AMSTERDAM Onder het motto „Ik provoceer de mensen liever dan dat ik ze verveel", werkt journalist-cineast Jan Vrijman op het ogenblik aan een Neder landse avondvullende speelfilm, die voor 95 procent klaar is. Over de titel wordt nog onderling gekrakeeld. Een deel er van zal gewijd zijn aan de Haagse ge bedsgenezer Maasbach. Het zijn de op namen, die Vrijman indertijd voor de VARA-televisie heeft gemaakt, maar die toen als al tè schokkend in de ijskast zün gelegd. Een andere hoofdpersoon is de straat zanger Koperen Ko uit Almelo. Vrijman vertelde daarover: „Ik heb hem weken lang gevolgd en daarna heb ik met de cameraman Ed van der Elsken veertien dagen bij hem gelogeerd. Het was een afschuwelijk-achteraf-huisje. We sliepen onder de huiskamertafel op luchtbedden Dat was vreselijk maar tegelijk enorm. De mensen waren op het laatst zó aan je gewend, dat ze je niet meer zagen en dat moesten we precies hebben". Andere opnamen zijn gemaakt in Assen, Hedel en Amsterdam. „Wordt het zoiets als Mondo cane van Jacopetti of als Alleman van Haanstra?" „Nee", zegt Vrijman tastend, „Jacopetti bekijkt de dingen cynisch en Haanstra bekijkt ze vertederd. Ik niet, ik bekijk ze gefascineerd. Het hoofdthema van mijn film is het begrip „geweldig". Ik zeg vaak tegen mezelf: „Wat is het toch ge weldig allemaal. Ik ben soms hysterisch (Advertentie) van de dingen, die ik zie. Je vraagt wie de hoofdrol speelt? Die wordt gespeeld door de Nederlandse werkelijkheid. Ik wil tonen hoe boeiend, onthutsend, avon tuurlijk het leven van de mensen is met wie je 's morgens op de tram staat. Mijn medewerkers zeggen: „Jan. je krijgt er moeilijkheden mee. Maar dat geloof ik niet'". De film-zonder-naam gaat begin vol gend jaar in Amsterdam, Den Haag en 10 HILVERSUM I 402 M VPRO: 11.45 Lichte grammofoonmu- ziek. 12.15 Leven op het land, gesprek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Deze week. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest: amusements muziek. 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Musette-ensemble (gr.) 14.30 Ra dio-kamerorkest en zangsoliste: moder ne muziek. 15.25 Pianorecital. 16.00 Bij beloverdenking. 16.30 Gewijde muziek. 16.45 Hoorspel voor de jeugd. 17.30 Lich te grammofoonmuziek voor de teenagers 18.15 Sportrubriek. 18.30 Koorzang. 18.50 Sociaal perspectief, lezing 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Alt en orgel: Geestelijke liederen. 19.30 Radiokrant. 19.50 Musette-orkest (gr.) 20 00 Amuse mentsmuziek. (opn.t 21.00 Zet - Pé: Licht programma. 21.30 Licht instru mentaal trio. 22.00 Kerkorgelconcert. 22.30 Nieuws en SOS-berichten. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespre king. 23.00 Lichte orkestmuziek, (opn.) 23.30 Vers in het gehoor: literair pro gramma. 23.55 - '24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 M AVRO: 12.00 Dansorkest en zangso- listen. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Zing met ons mee. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Licht ensemble 14.00 Moderne kamermuziek. 14.40 Voor dracht. 15.00 Lichte grammofoonmuziek 16.00 Nieuws. 16.02 Chansons. 16.30 Lichte orkestmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Kasba 64, gesproken brief uit Marokko 18 00 Nieuws. 18.15 Even tueel actueel. 18.20 Uitzending van de Anti Revolutionaire Partij. Alleen maar leuzen? Tot u spreekt de heer J. van der Ploeg, voorzitter van de Nationale Organisatie van Anti-Revolutionaire Jongeren Studie-clubs. 18.30 Lichte mu ziek uit Noorwegen (gr.) 19.00 Gespro ken brief. 19,05 Sportparade. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Wiener Fest- wochen 1964: Wienei Symphoniker en solisten: moderne muziek. 2145 Bondig bulletin, wekelijkse kunstnotities. 22.00 Lichte orkestmuziek (gr.) 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Wereldkampi oenschappen wielrennen in Frankrijk. 23.05 Discotaria: nieuwe grammofoon platen. 23.55 - 24.00 Nieuws. RELGIë VLAAMS 324 M 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmu ziek. 12.15 Lichte muziek. 12.25 Weer bericht en mededelingen voor de scheep vaart. 12.30 Lichte muziek. 12.50 Beurs berichten en programmaoverzicht. 13.00 Nieuws en weerbericht 13.20 Kamer muziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Die Meis- tersinger von Niirnberg. opera. (Om 15.00 en 16.00 nieuws). 16.30 Beursbe richten. 16.40 Lichte muziek. 17.00 Nws. en weerbericht. 17.15 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportbericht.en.. 18.30 Lichte muziek. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Gram mofoonmuziek. 19.00 Nieuws, weerbe richt en radiokronick. Daarna: Repor tage wielrennen. 19.40 En ook voor u. 19.50 Vrije politieke tribune. Tussen 20.00 en 21.30 reportage wielrennen. 20.00 Orkestmuziek. 21.00 Gevarieerde mu ziek. 21.45 Boekbespreking. 22.00 Nws. 22.15 Israëlische uitzending. 22.45 De Zeven Kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Ope rafragmenten. 23.55 - 24.00 Nieuws. BELGIë FRANS 484 M 12.03 Gevarieerde muziek. 15.45 Lich te muziek. 16.08 Klassieke en moderne muziek. 17.00 Nieuws. 17.45 Lichte mu ziek. 18.02 Voor de soldaten. 18.27 Lichte muziek. 19.30 Nieuws. 22.00 Wereld nieuws. 22.55 Nieuws. Vrijdag 11 september HILVERSUM I 402 M KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Ouverture..., radio voor vroege mensen. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.05 Klassieke gram mofoonmuziek. 10.20 Lichte grammo- foonmuz. voor de oudere luisteraars. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Klassieke gram mofoonmuziek. HILVERSUM II 298 M VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. (7.30 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws en so cialistisch strijdlied. 8.18 Lichte gram mofoonmuziek. 8.50 Gymnastiek voor de vrouw. 9.00 Te land en te water: infor matief programma voor weg- en wa- tcrweggebruiker. VPRO: 9.40 Morgenwij ding. VARA: 10.00 Radiovrouwenkoor (opn.) 10.10 Viool en piano: klassieke en moderne muziek. 10.45 Voor de kleu ters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Lichte grammofoonmuziek. Rotterdam ia première. Vrijman heeft er I dan met een selecte camera- en geluids- ploeg een jaar aan gewerkt. Over de voorgeschiedenis zegt hij: „Toen ik in 1960 (of was het '61) met die gouden beer voor mijn Karei Appel- film uit Berlijn terugkwam, was nie; mand zo verbaasd als ikzelf behalve de filmcritici misschien ik was on dersteboven. Ik dacht: wat nu? Je weet, dat ik toen naar de VARA ben gegaan. Ik werkte daar aanvankelijk enorm fijn. Ik bedoel: vrij om in mijn eigen val kuilen te stappen. Maar het laatste jaar is er in Bussum een crisis, er is alleen nog maar geld voor goed of minder goed kijkvoer. Centen voor zoiets als mijn Dagjesmensen waren er niet meer bij". Jan Vrijman (altijd met het dunne si gaartje tussen de getuite lippen) is toen langs de Nederlandse filmproducenten gaan leuren met twee scenario's, die hij zelf had geschreven. „Dat is geen doen. man. Pure marskramerij. Mijn huid is ei niet dik genoeg voor". Ondertussen echter groeide het idee om het materiaal dat de VARA ongebruikt had laten lig gen te gaan verwerken tot een in Neder land nog onhekende filmvorm, die hij noemt de „cinema verité". Het is, vindt hij, een vorm die hem bij uitstek ligt. „Ik ben een echte orthodoxe Hollandse waarheidszoeker Voor het werkstuk, dat hij nu onder handen heeft, heeft Vrijman financiers gevonden. Maar in februari volgend jaar begint hij met de eigen produktie van de speelfilm en tegen eind 1965 staat er een derde op stapel. Voor dat doel heeft hij een jaar geleden een eigen produktiemaatschappij opgericht. „Het worden zogenaamde low-budget- films goedkope produkten dus. Ze we ten het hier in Nederland niet maar wan neer je allerlei Hollywood-poespas ach terwege laat, kun je iets maken dat maar een derde kost van wat een Nederlandse speelfilm tot nu toe placht op te slokken". Nog iets nieuws wil Vrijman overhoop halen :jong regie- en schrijftalent een kans geven. „Ze zijn er. Ik ken ze en ik praat met ze. Ik wil mensen, die eruit komen als een vuist". Jan Vrijman heeft zich vroeger wel eens een supernozem genoemd. Het ziet er naar uit dat hij thans van plan is met een brommer zonder knalpijp dwars door het vredige Nederlandse filmwereldj te gaan razen. (Van een onzer verslaggevers) De K.R.O.-voorzitter, mr. H. van Doorn, heeft zich tot mevrouw Van Someren van de V.V.D. ge wend met het verzoek haar be middeling bij de V.V.D. te willen verlenen ter verkrijging van zend tijd tijdens de politieke uitzending van deze politieke partij. Dit is een reactie in de K.R.O.- gids, die deze week verschijnt, op de V.V.D.-uitzending, waarin me vrouw Haya van Someren-Downer over de omroepen, de R.E.M. en de televisiereclame sprak. „Haar slecht gefilmde optreden", vol gens de KRO-gids, „bevestigt dat de politieke partijen voor een t.v.-uitzen- ding te weinig betaald krijgen. Erger was echter, dat zij de omroepen in de schoenen schoof, geen concurrentie naast zich te willen dulden. Bedenkelijker was evenzeer dat zij op een wijze, die zelfs De Telegraaf haar moeilijk zou kunnen verbeteren, de zogenoemde com merciële televisie bij herhaling met het fraaie objectief „onafhankelijke" versier de. Bedenkelijker was ook, dat gesugge reerd werd dat de regering slechts dan op VVD-steun tegen de REM mocht re kenen, als zij alsnog als de weerlicht aan commerciële exploitatie van televi siereclame zou medewerken. En dan zien we nog maar af van haar suggestie, dat de omroepen de dienst uitmaken in het parlement en daar regeringsvoorstellen verwerpen. (Advertentie) De Constructa 100 Volauto- maat kóókt witte was - maar dan ook werkelijk op 100 graden Celsius, tien minuten lang. Ver dere sterke punten van de Constructa 100: extra droog- effect, geheel automatisch, alle wasprogramma's (ook voor wol) en een sterk hart voor een lang leven. Vraag nadere informatie of demonstratie bij uw Con structa handelaar of bij Con structa Nederland Voorlichtings centrum, Middenweg 233, Am sterdam, tel. 020-947484* Ook dit jaar zal er via de Eurovisie weer een rechtstreekse uitzending van de „last night of the proms" worden verzorgd. Dit merkwaardige Engelse evenement vormt het sluitstuk van een serie ambi tieuze concerten op zeer hoog muzikaal peil. Het is echter eerst en vooral een unie ke Britse traditie, zo Engels zelfs, dat het hoe en het waarom ons op het Euro pese continent ontgaat. Het evenement speelt zich af in de Londense Alberthall, zonder twijfel een der lelijkste gebouwen, maar door de omvang en monsterlijke Victoriaanse ar chitectuur ook een der indrukwekkendste. Het commentaar bij dit' laatste concert, dat de NTS zaterdag 19 september uit zendt, geeft J. W. Hofstra, chef afdeling drama van de KRO. NEW YORK Het uitgaansseizocn alhier is gisteravond geopend met een opvoering van het ballet „Doornroosje" door het Kirof-ballet uit Leningrad. Het balletgezelschap, naar New York gebracht door de beroemde Amerikaan se impressario Sol Hurok, zal drie we ken lang in de Metropolitan-Opera-Hou- se optreden met vier avondvullende bal letten en een programma van kortere stukken. De choreografie van Marius Petipa op muziek van Tchaikowski was gere viseerd door Konstantm Sergeyew. Kos tuums en decors waren van Simon Vir- saladze. Irinia Kolpakowa danste prinses Aurora en Wladilin Semenof prins De siré. O ONDER de energieke leiding van Karl Guttmann bouwt Ensemble met vol harding en sucses aan een eigen plaats in het zuiden. Een onzer grootste ac trices. Caro vas Eyck draagster van de Theo Mann-Bouwmeesterring is de groep komen versterken. „En semble" geeft het komend seizoen twee premières in de Tilburgse schouwburg: ,,Het leven dat ik je gaf" van Pirandel lo (12 sept.) en „De meeuw" van Tsje- chov (29 nov). Deze laatste produktie belooft een der belangrijkste voorstel lingen van het seizoen te worden. On der regie van Peter Scharoff werken o.a. made Mary Dresselhuys, Sigrid Koetse, Ina van Faassen, Ramses Shaf- fy. Jan Retèl Ben Royaardts en Guus Versti'aete. Verder staan op het repertoire van ,,En semble" ,,De bruiloft van Figaro" van Beaumarchais, „Duizend clowns" van Herb Gardner (met Johnny Kraaykamp in de titelrol), de musical „Oh what a lovely war" van Johan Littlewood en „Voerman Henschel" van Gerhart Hauptmann (met Ko van Dijk in de titelrol). De wereldkampioenschappen wielren nen zijn op de radio om 10*55 uur te be luisteren (Hilversum II). Onder de ti tel Wiener Festwochen 1964 zijn over de ze zender om 8.05 uur de Wiener Sympho niker te beluisteren met o.m. de con certvisie van „Porgy and Bess". KAN KOOKWAS KOKEN De N.T.S. brengt vanavond om 9.10 uur het bei'oemde spel van Christopher Fry: „Venus bespied" in de vertaling van Bert Voeten. Acteurs zijn o.m. Paul Steenbergen, Bob de Lange, Ida Wasser man en My ra Ward. Vanaf 11 uur wereldkampioenschappen wielrennen. Op het tweede net laat de V.P.R.O. Mo- zarts „Die Zauberflöte?' zien. Je hebt mensen die, als de bel gaat, of de telefoon rinkelt, ver- J stoord opkijken en misnoegd zijn J over de brutale storing van hun a private leven. Maar ik ben in dit j opzicht een kinderlijke optimist. Ik j verwacht elk ogenblik de Fortuin aan mijn deur. Eens, zo houd ik f mijzelf in troosteloze uren of op saaie middagen als het motregent altijd hoopvol voor, eens komt het l Geluk aan mijn deur. Dan belt de postbode met een aangetekend schrijven, dat dan afkomstig blijkt van de notaris van een mij wild- vreemd persoon, die zijn laatste wilsbeschikking ov welke gronden dan ook aan mij heeft gewijd. Of, zo mijmer ik vaak hoopvol, er wordt hard op de deur geklopt en als ik dan open doe is er niemand te zien, f alleen staat er dan een pakje in f het portaal, door een onbekende J daar neergezet. Als ik het openmaak zit het vol briefjes van duizend, f en een simpel briefje met „uit dankbaarheid" erop Het is nog niet voorgekomen. maar de hoop dooft nimmer. En f een telefoontje als dat van deze week is echt uitmuntend aan mij besteed. Toen ik opnam, meldde zich een heer, die meedeelde de- J zelfde familienaam te dragen als ik. Hij had naar hij vertelde, een duis- a tere brief ontvangen die onmogelijk a voor hem bestemd kon zijn. Die a brief kwam helemaal uit Karako- a roem in Kasjmier en de inhoud ging a over iets volkomen onbegrijpelijks, f En nu had hij het telefoonboek op- 1 geslagen om te zien of er misschien mensen waren van dezelfde naam. die op een brief uit Karakoroem zaten te wachten. Want hij kon er niets mee doen. i Het idee dat er uit het achterste 4 van Achter-Indië een brief was ge- komen, waarop mijn naam stond, maakte me helemaal stil. Goed, er zijn meer mensen van die naam en ik heb in Karakoroem betrekkelijk weinig kennissen. Ik kom er ook zelden. Met groot leedwezen heb ik de meneer aan de telefoon dan ook moeten bekennen dat die brief naar alle waarschijnlijkheid niet voor mij bestemd was. Zeker me neer, inderdaad meneer, nee me neer dank u wel meneer, dag me neer. Maar na het telefoontje bleef het toch wringen. Je kunt toch eigenlijk nooit weten. Stel je voor dat er, helemaal in Karakoroem een Pa- kistaander woont die mij, hoe dan ook, toch kent en die een brief geschreven heeft met een vreemde doch zeer opwindende boodschap. a Misschien was het de zachte klop J op de deur van de Fortuin. En ik, stommerd, heb gezegd dat ik van a niks wist. Nu heeft het Geluk zich wellicht met zachte vleugelslag voorgoed van mij verwijderd. Het was mis schien een maharadja, die mij tot zijn opvolger wilde benoemen. Of een hoogbejaard diamantenrover die aan het einde zijns levens een Be trouwbaar Persoon wilde toever trouwen waar zijn miljardenschat begraven ligt. En ik heb nee gezegd... PRAET-MAECKER Ik hoop, dat ik na hem aan de beurt kom. TOL De nieuwe Forth Road-tolbrug te Edinburg, dm dezer dagen door ko- ningin Elizabeth II werd geopend, is 1 maandag door een 12 kilometer lange 1 rif auto's verstopt geraakt. i Volgens een tolbeambte op de brug j) rijdt iedereen langzaam om waar voor a de halve kroon te krijgen. J VERKEER 1 Dominee Llewellyn Robert uit Brent wood heeft verklaard dat de weg langs zijn woning juist op tijd was i rechtgetrokken om hem voor een a zenuwinstorting te behoeden. J In het afgelopen jaar raakten 43 J vrachtauto's en personenwagens voor J zijn huis uit de bocht en reden hek- l ken en muren omver, die de dominee f daar had neergezet om de auto's bui-r ten zijn tuin te houden. 4 DIAMANT Een chauffeuse stak vrijdag bij Wy combe in Engeland haar hand uit het raampje, verloor een diamanten ring en zette over een afstand van 3 km het verkeer stop. Met de galante hulp van mede-weg- i gebruikers werd het kostbaar kleinood a gevonden, waarna de file kon op- - trekken. ook gesi J doel Mie EEN PROTEST VAN KEIZER WILHELM Groote Hoofdkwartier, 10 september 1914 De Duitsche keizer heeft den vierden september president Wilson van de Ver. Staten een telegram doen toekomen. Het telegram luidt: „Ik beschouw het als mijn plicht, U, mijnheer de president, als den voornaamsten vertegenwoordiger van de beginselen der menschelijkheid ervan te verwittigen, dat na de in neming van de Fransche vesting Long- wy, mijn troepen daar duizenden dum- dum-kogels ontdekt hebben, die in een speciale regeeringsfabriek waren vervaardigd. Zulke kogels zijn ook aangetroffen op de gewonde en dode soldaten en bij Engelsche soldaten. U weet hoe vreeselijke wonden en pij nen deze kogels kunnen veroorzaken. U weet ook. dat deze kogels door de erkende beginselen van het internatio nale recht gestrengelijk verboden zijn. Ik wend in ij daarom tot U met een plechtig protest tegen deze wijze van oorlog voeren, die, tengevolge van de middelen door onze tegenstanders gebruikt, een van de meest barbaar- sche is geworden, die men in de ge- schiedenis kent". f Donderdag 10 september AVRO: 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Pauze. 16.00 - 16.15 Voor de kleuters. 18.55 - 19.25 Eurovisie: Wereldkampi oenschappen op de baan te Parijs. AVRO: 19 30 TV-film. NTS: 20.00 Jour naal. AVRO: 20.20 AVRO'S Televizier. 20.35 Operadebuut: zang dooi pas afge studeerde operasolisten. NTS: 21.10 Ve nus bespied, tv-spel. 22.40 - 22.45 Jour naal. 23.00 - 23.20 Eurovisie: Wereld kampioenschappen wielrennen. EXPERIMENTELE UITZENDINGEN OP HET TWEEDE NET (KANAAL 27) VPRO: 20.25 - 23.10 Die Zauberflöte, opera. In de pauze: 21.35 - 21.50 Film. BELGIë FRANS 18.55 Eurovisie: wereldkampioen schappen wielrennen op de baan. 19.40 Voor jonge Belgen. 20.00 Journaal, 20.30 Cet, homme est dangerëux, film. 22.00 Nieuwe films. 22.20 Eurovisie: Wereld kampioenschappen wielrennen op de baan. filmverslag. 22.50 Journaal. BELGIë VLAAMS 18.55 Eurovisie: Wereldkampioen schappen wielrennen op de baan. 19.40 Kindergarten, filmreportage. 20.00 Nws. 20.25 De Flintstones, tekenfilm. 20.50 Pa niek in de straat, speelfilm. 22.20 Do cuments III te Kassei, reportage. 22.50 Nieuws. 23.00 - 23.20 Eurovisie: wereld kampioenschappen wielrennen op dc baan. filmverslag. „Mevrouw Van Someren is een vurig voorvechtster van het zogenaamde recht van antwoord. Wij herinneren ons dat de Brandpuntredactie mevrouw Van Some ren enige tijd geleden gelegenheid gaf enkele weggelaten naar onze mening weinig terzake doende opmerkingen uit een gefilmd interview alsnog ten beste te geven. Misschien wil de VVD ons nu de gelegenheid bieden in dc zendtijd van de VVD op dezelfde tijd en plaats zo als deze zaak gebruikelijk is van ant woord te dienen", aldus de KRO. (Advertentie) Reumatiek T O G A L Griep T O G A L Migraine T O G A L Menstruatiepijn T O G A L Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT (Van onze radio- en t.v.-redactie) Dolle dinsdag, de slag bij Arnhem en de spoorwegstaking zün de onderwerpen van de volgende aflevering van „de be zetting" in de serie documentaires over Nederland in de tweede wereldoorlog. De N.T.S. zendt bet programma de volgende week woensdag uit. De bezetting heeft voor het grootste deel van ons land bijna 60 maanden ge duurd. Van die 60 zo zegt samensteller en presentator dr. L. dc Jong in zijn inlei ding, was één maand de spannendste en meest bewogene: september 1944. Tweemaal in die maand leek de be vrijding vlakbij, tweemaal volgde op hoog gespannen verwachtingen diepe teleurstelling. Eerst in het begin. In augustus was het Duitse front in Normandië in elkaar ge stort. Parijs werd bevrijd. De Ameri kaanse legers drongen door tot aan de Duitse grens. Zondag 3 september moes ten de Duitsers Brussel, maandag 4 sep tember Antwerpen prijsgeven. Op de avond van die laatste dag berichtte de Londense radio, dat de geallieerde troe pen de Nederlandse grens overschreden en Breda bevrijd hadden. Het bericht gevolg van een reeks misverstanden op grondslag van het al gemeen optimisme waarmee men, tot in de hoogste militaire kringen, de oorlogs situatie beoordeelde deed in ons land de volgende dag, dinsdag 5 september („dolle dinsdag"), een stroom van ge ruchten ontstaan. Twee dagen later bereikte het optimis me een nieuw hoogtepunt. Op zondag 17 september werd bericht, dat geallieerde luchtlandingstroepen in het midden en in het zuiden van ons land neergelaten waren Weer rekende men algemeen op een spoedige bevrijding. Dat deden ook de ministers Gerbrandy en Van Lidt de Jeudc (oorlog) toen zij, laat in de middag van die dag. op verzoek van het geal lieerde hoofdkwartier, via de radio last gaven tot de algemene spoorwegstaking in bezet gebied. Het plan van Veldmaarschalk Mont gomery beoogde met hulp van de lucht landingstroepen via Nijmegen en Arnhem door te stoten naar het IJsselmeer en te gelijk over de IJssel West-Duitsland bin nen te rukken ter omsingeling van het Ruhrgebied. Het plan faalde. De Waalbrug bij Nij megen werd veroverd, maar de Rijn brug bij Arnhem moest na enkele dagen door de Engelse parachutisten worden prijsgegeven. In de nacht van 25 op 26 september trokken de meeste overlevenden van de Engelse luchtlandingsdivisie zich be zuiden Oosterbeek over de Rijn terug. Van dit voor ons allen toen zo be langrijke gebeuren heeft dr. L. de Jong een boeiende twintig minuten durende documentaire samengesteld, die niet al leen dit stuk historie heeft vastgelegd, maar velen van ons ook diep ontroeren zal. Zaterdag brengt de VARA het pro gramma „Van slavernij tot vrij heid". Negers brengen dan blues, spirituals, jazz en top-songs als protest tegen de rassendiscrimina tie. De zang wordt geïllustreerd door filmfragmenten en platen uit de tijd, waarin Amerika de sla vernij nog kende. 139. Nadat hij het vliegtuig Had gekocht, gaf de baron Johan opdracht, de vi-acht- wagen met dripdrups er in te rijden. Dit ging makkelijk, want het was een toestel, waarmee vroeger tanks wa ren vervoerd. Vervolgens liet hij Johan in de stuur stoel plaats nemen en sprak: „Maak je even vertrouwd met het besturen van dit vliegtuigje en zo. Maar doe het vlug. want we vertrek ken meteen." „Jawel me neer de baron," zei Johan aarzelend, „maar., eh.. als ik zo vrij mag zijn, het is nogal ingewikkeld. Zoveel knopjes en dingetjes, waar van de betekenis mij ont gaat." ,,Daar hoef je je niet druk over te maken, want ze werken toch niet," zei de handelaar die hen was ge volgd, nadat hij het roer wat had bijgebogen. De baron fronste de wenkbrauwen. „Dat had u wel eens mogen zeggen, voor u het verkocht, sprak hij, ,,hoe kunnen we ons doel bereiken, als het vliegtuig onbestuurbaar is?" „Heel eenvoudig," ant woordde de handelaar, „je zet het toestel met de neus in de richting waarheen je wilt en start. Daar is de starter." ,En als we er zijn?' vroeg de baron. „Dan zet je de motor af," antwoordde de handelaar „en je komt vanzelf naar beneden." Na deze klare uitleg stapte hij haastig uit en wenste hun een goede reis. Even later begonnen de motoren te brullen ten teken, dat Johan de starter had ingedrukt en dat die nog werkte. Gespan nen keek de handelaar toe, hoe het zware toestel zich verhief. En pas toen het een flink eind van zijn terrein verwijderd was. zuchtte hij opgelucht en keerde zich om

de Stem | 1964 | | pagina 9