Aperitievenoorlog woedt in Italië vrijDAGprijzen tisnPHILIPS DEKEN t „Theo Middelkamp" in clubtitelstrijd Dagblad De grootste krant van en Zeeland BOEKENPLANK VROOM DREESMANN Sporen tussen Utrecht en Den Bosch hersteld Bruto nationale produkt over vijftig miljard „Verzamelde Gedichten" Armando: een nul DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 10 SEPTEMBER Hebt u er ook zo'n hekel aan, in een koud en klam bed te stappen? Een Philips deken zorgt voor een heerlijke verwarming. Lekker warm, zo'n Philips deken: nooit meer koude voeten, en de hele nacht rustig doorslapen De temperatuur kiest u op het regelkastje, en de thermostaat houdt die temperatuur voor u vast. Door-en-door beproefde veiligheid - mooie en praktische, wasbare uitvoering enverrassend lage prijzen. 1-pers. bovendeken, 150x210 cm 98.- 2^pers. bovendeken, 180x210 cm 118.- 2-pers. bovendeken, met persoonlijke temperatuurregeling 180x210 cm 138.- 1-pers. onderdeken, 75x165 cm 79.- 2-pers. onderdeken, 125x165 cm 99.- De onderdekens zijn voorzien van bevestigingslinten. Heden overleed zacht en kalm, voorzien van de genademiddelen van de H. Kerk in de leeftijd van 76 jaar mijn dierbare man en onze lieve va der, behuwd- en grootvader, broer, zwager en oom LODEWIJK ISIDORUS VERWER echtgenoot van Theresia Augusta Kolischulte Goes: Th. A. Verwer-Kohschulte M. A. Verwer-Standaert en kinderen Vlaardingen: H. D. M. Schreurs-Verwer M. R. Schreurs en kinderen Familie Verwer Familie Kohschulte Goes, 9 september 1964 Huize „Maria Terweel" Kloetingseweg 49 De plechtige uitvaartdienst zal plaats hebben op zaterdag 12 september a.s. om 10.30 uur in de parochiekerk van de H. Maria Magdalena te Goes, waarna de begrafenis op de r.k. begraaf plaats aldaar. Rozenkransgebed donderdag- en vrijdagavond om 7 uur in de kapel van St. Joanna, Kloetingse weg en zaterdagavond om 7 uur in de parochie kerk. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de lounge van hotel „De Korenbeurs". GOES De wedstrijden om het club- kampioenschap van Nederland voor wielerclubs vinden dit jaar plaats op woensdag 23 september, zoals gebruike lijk te Wyk bij Duurstede. De Zeeuwse ren- en tourclub „Theo Middelkamp" te Goes heeft in dit kampioenschap altijd een zeer belangrijke en vooraanstaande rol gespeeld. In 1957 en 1958 werd de ploeg van Middelkamp kampioen van Nederland. In 1959 werd de ploég tweede en in 1960 mocht niet worden gestart wegens de bekende „derailleur affaire". In 1961 revancheerde Middelkamp zich voor deze blamage door weer het kampioenschap voor zich op te eisen, een prestatie die in 1962. herhaald werd. In 1963 kon de voortreffelijk rijdende ploeg he+ helaas niet verder brengen dan een 3e plaats. 1964 brengt de clubkampioenschappen volgens een geheel nieuwe formule. Kon andere jaren gesproken worden van een absolute clubhegemonie, dit jaar zijn de wedstrijden verdeeld over drie catego- riën, t.w. A profs en amateurs B uitsluitend amateurs en C: nieuwelingen. Oorspronkelijk had de r.t.c. „Theo Mid delkamp" ingeschreven in alle drie de categoriën met een ploeg van 4 renners, doch door ziekte van enkele renners o.a. Dies Kosten en het uit de roulatie ver dwijnen van Harry Degens kon de in schrijving in de categorie B niet gehand haafd blijven. In categorie A is nu ingeschreven met de renners Jo de Roo, Jac. Tolhoek, Wim de Wilde en de pas naar de cate gorie amateurs overgegaan Wim du Bois. Getracht is nog Piet Rentmeester uit Spanje te laten overkomen, doch deze kreeg van zijn bazen geen toestemming naar Nederland te gaan i.v.m. het ver rijden op dezelfde datum van de Vuelta de Rioja dicht bij zijn woonplaats Albelda. De nu geformeerde ploeg heeft als kern Jo' de Roo, die weer naar een prachtige vorm toegroeit na zijn recente ziekte, en die al practisch alle club kampioenschappen heeft meegereden, en Jac. Tolhoek, die ook reeds enkele malen dit zware werk heeft gedaan. Aan gevuld met de twee oersterke en zeer wilskrachtige succesvolle newcomers Wim de Wilde en Wim du Bois moet dit een te vrezen ploeg zijn. Als reserves zijn aangewezen Rinus Hoogerland en Willy de Feber. In de categorie C is ingeschreven met de renners Jac. Beun, Henk Mol, Cees Rentmeester en Ko de Vrieze, met als reserves Jan Mesu en Wim Evertse. Op papier is dit de sterkste formatie die ooit naar een dergelijke wedstrijd is ge stuurd. Persoonlijk en gezamenlijk heb ben deze jongens al zoveel successen ge boekt, dat zij bijna onverslaanbaar zijn, mits zij het teamwork goed verstaan. En hieraan wordt door Jo de Roo tijdens de wekelijkse trainingen het nodige bij geschaafd. Bijzondere correspondentie) GENUA Tussen MilaanGenua ?n Sicilië is een oorlog aan de gang waarbij geen bloed vloeit en geen Homerus is om hem te bezingen. De 'ont in het kruitvat die de oorlog ieed ontbrandenwas de vraag of aperitief j es al dan niet geserveerd noeten worden met een citroenschijf De veronderstelling zou gewettigd zijn dat de oorlog gevoerd werd tussen bar mannen, maar niets is minder waar. De wapenrok wordt gedragen door de gemeentebesturen van Milaan en Genua en de plaatselijke overheid van Sicilië. De moeilijkheden begonnen toen b. en w. van Genua voorschreven dat aperi- tiefjes niet meer geserveerd mochten worden met citroenschil. E- was geen sprake van een gril, maar van welover wogen medische bezwaren. De geneeskundige dienst van Genua had namelijk ontdekt dat het papier dat de Sicilianen gebruiken om hun sinaas appelen en citroenen in te verpakken behandeld was met een chemische stof die voor de gezondheid van de mens schadelijk was. De stof moest voorko men dat de sinaasappelen en citroenen een soort van beursheid ontwikkelden die de kwaliteit verminderde. De Genuese barmannen lieten de schil uit de glazen, tot ongenoegen van hun cliëntèle. Het voorschrift verwekte op Si cilië boze commentaren van officiële zij de. Een correspondentiestrijd tussen Pa lermo en Genua was er het gevolg van. De Sicilianen verweten de Genuezen dat ze er slechts op uit waren de eigen citroenproduktie te beschermen. Zij we zen erop dat Milaan helemaal geen be zwaren koesterde. En de Milanezen voor het merendeel drinkers van campari soda-met-schil lieten hun geneeskun dige dienst de mening van die van Genua in het belachelijke trekken. De oorlog heeft zich meegedeeld aan de rest van Italië, dat is verdeeld in ge bruikers van aperitieven met en aperi tieven zonder schil. Hij is tot nu toe met de tong gestreden en vertoent geen teke nen van ontaarding in 'n Trojaanse oar- log. Maar het parlement in Rome zou er zich mee kunnen gaan Demonen en dan zouden er belangen geschaad kunnen worden. Tot nu toe is geen Italiaan op het voor de hand liggende compromis ge komen: spoel de citroenen af alvorens ze te snijden! UTRECHT Om ongeveer tien uur woensdagochtend waren beide sporen, die door de ontsporing van twee goederen wagons tussen Geldermalsen en Waarden burg waren versperd, weer hersteld. AMSTERDAM Het bruto nationale produkt tegen marktprijzen heeft in 1963 de 50 miljard overschreden. Vergeleken met 1953 betekent dit aanzienlijk meer dan een verdubbeling. Dit meldt het he den verschenen maandschrift over augus tus van het centraal bureau voor de sta tistiek. Het gemiddelde prijsniveau steeg in die periode met 40 procent, zodat de reële stijging 53 procent bedroeg. Re kening houdend met de bevolkingstoe neming, komt men op een percentage van 35 procent, dat de hoeveelheidsstijging van het nationale produkt per hoofd van de bevolking in bedoelde tien jaren aan geeft. Het verloop van het nationale in komen in constante prijzen geeft een soortgelijke ontwikkeling te zien. Zij het dat deze grootheid iets meer toenam dan het nationale produkt als gevolg van de ontwikkeling van de ruilvoétverhou- ding met het buitenland. Wat de bestedingen betreft, blijkt uit de cijfers dat in de periode 1953-'63, ge meten in constante prijzen, de consump tieve bestedingen van gezinshuishoudin gen en overheid tezamen met 57 procent steeg en de bruto-investeringen in vaste activa van bedrijven en overheid met 80 procent. De Heer en Mevrouw FRANS DE BRUIJN en IRMA APOLONIA VERBERCKMOE S hopen op dinsdag 15 septem ber a.s. hun 40-jarig huwe lijksfeest te herdenken. Receptie van 24 uur in de Bruijn's Restaurant, K. Nieuwstraat, Hulst. Hun dankbare kinderen en kleinkinderen. Hulst, september 1964. 9 FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Overleden: J. Nieuwland, 71 jaar, Vlissingen. P. Vis- 't Hoen 72 jaar, Aardenburg M. Kakebeeke-de Vulder van Noorden, 80 jaar, Over- veen H. Matena, 75 jaar Middelburg J. Baardolf, 74 jaar, Veere. A. v. Keulen- Abrahamse, 79 jaar, Middel burg. W* Bronke-Meulmees- ter, 87 jaar, Vlissingen P. v. d. Bosse 83 jaar, Gapinge. F Ansems, 60 jaar, Tilburg VOORLOPIG KOSTELOOS Bij vonnis der Arrondisse- ments-Rechtbank te Breda van 4 september 1964 werd in staat van faillissement verklaard Petrus Casper Ma ria de Ruyter, vertegenwoor diger, wonende te Breda aan de Hudsonstraat nr 22b, met benoeming van mr. J. H. J. Drij koningen tot Rechter commissaris en van de dergetekende tot curatrice. De Curatrice, Mr. E. Stork, Sophiastraat 26, Breda. Wij vervullen hierbij de droeve plicht U kennis te geven van het overlijden van de heer JACOBUS EVERSDIJK in leven afslager van on- ze veiling. Hij bereikte de leeftijd van bijna 56 jaar. Gedu rende ruim 34 jaar gaf hij zijn beste krachten aan ons bedrijf. Bestuur veilingver. Kapelle-Biezelinge en Omgeving P. J. J. Dekker, Voorzitter A- v. Adriaan-Nyssin Secretaris Kapelle, 9 september 1964 geven wij kennis van het overlijden van onze collega en vriend, de heer JACOBUS EVERSDIJK in leven afslager van on ze veiling. Hij was een trouwe col lega, die altijd voor een ieder van ons klaar stond. Dir. en Pers. van de veiling Kapelle-Biezelinge en Omgeving Kapelle, 9 sept. 1964. NU nylons van het vertrouwde merk met de 2 honden extra voordelig! Hans Sleutelaar, redacteur van het tydschrift Gard Sivik heeft in een inter view met de criticus Piet Calis Armando tezamen met Polet Vaandrager en Ver hagen betiteld als de dichters van het laatste uur, die het meest in hun mars zouden hebben. Hans Verhagen, even eens redactielid van Gard Sivik, noemt Armando „de sterk onderschatte". Uit deze regels is wel duidelijk ge worden, dat de schilder-dichter Armando over wiens „Verzamelde Gedichten" hier enkele woorden geschreven worden, veel in het tijdschrift Gard Sivik gepubli ceerd heeft; zijn cfebuut maakte hij ech ter in Podium en ook in Maatstaf zijn in de loop der jaren enkele van zijn gedichten opgenomen. Zijn „Verzamelde Gedichten" verschenen in boekvorm bij Nijgh en Van Ditmar. Armando is me de-oprichter van de uit de laatste jaren daterende kunststichting, die zich de Nul-groep noemt. Zij staan een kunst voor, die er op ge richt is zo min mogelijk van het eigen gevoel uit te drukken in het werk, dat zij maken. De kritieken die Armando in dagbladen en tijdschriften gekregen heeft, wekken, over het algemeen geno men, niet tot lezen op: ze variëren van „zeer vreemde mentaliteit" en „merk waardig" tot „wilde kreten", „ziekelijke kreten" „onsmakelijkheden" en „stomp zinnige exaltatie". De onderhavige bundel bevat 92 pa gina's. In aanmerking genomen, dat de bundel het werk omvat van 1951 tot en met 1963, dat van die 92 bladzijden er slechts een 60 bedrukt zijn met gedichten en dat bovendien die „gedichten" voor een deel niet langer zijn dan 5 a 10 regels of nog minder, kunnen we de produktiviteit van Armando niet over- welidgend noemen. Ook de kwaliteit kan niet imponeren, tenzij voor de lezers, die onsmakelijkheden en vloeken als hoogstaand aanmerken. Behoudens een drietal gedichten („Wat vader, de lust tot wezen en inkeer" (1952). „Portret" (1957) met de beginregel „Wentelt hij, stoot en valt hij" en „zo zal ik groeien" eveneens van 1957 om ze maar mei een even te noemen) die weliswaar niet ge tuigen van een groot dichterschap maar toch op een redelijk peil staan, nadert heel de bundel het nulpunt van creativi teit. Vooral de drie laatste cycli „Bok sers", „Fighters" en „September in de trein" zijn inhoudloos. Om een voorbeeld te geven een „gedichtje" uit „Septem ber in de trein". „die? daar is het helemaal tragisch mee, die heeft zijn eigen aan de gaskraan gelegen". Elk woord eraan besteedt om derge lijke grapjes te bespreken als gedichten, is een woord teveel. De aan de laatst genoemde cycli voorafgaande gedichten zijn niet zonder inhoud. Neemt de lezer de moeite die gedichten nauwkeurig te analyseren dan zal hem duidelijk wor den dat het verdacht veel lijkt op een poging allerlei schunnigheden en onsma kelijkheden aan de geachte lezer onder bedekte termen mee te delen. Telkens weer probeert hij ook zijn geldingsdrang in versregels te uiten: ,,Ik ben de heer ser". Rest ons nog een opmerking over de uitvoering. Het weglaten van hoofdlet ters, het plaatsen van komma's aan het begin van een regel en het in hoofdlet ters drukken van „belangrijke" regels, zijn niet bepaald bevorderlijk voor het leesgenot zo dat al aanwezig is. In één uitspraak kunnen we Armando in ieder geval gelijk geven: de grens is Ar mando". G. van Hoek Kent u Setter Set nylons nog niet? Herstel dat ver zuim dan nu... op de meest voordelige manier! Let wel: dit extra voordeeltje is slechts tijdelijk en alléén de erkende Setter Set dealer (o.a. ken baar aan het speciale raam biljet) kan u er mee van dienst zijn. MIMI-SET in vlekvrije afwerking Kies uit teak- of palis sander uitvoering. 3 leuke en vooral prak tische bijzettafeltjes. Grootste maat 52 x 30 cm. Kleinste maat 27 x 30 cm. Nu per set OC van 3 stuks VV«" BEL-O-FAST MEISJESBLOUSE met lange mouw. Open en gesloten te dragen. In wit en vele vrolijke kleuren. Voor >195 leeftijd 3 jaar ^f«. (4- kleine stijging per maat) Grootste maat, leeftijd 14 jaar«.75 PRACHTICE ACETAAT SPREI gevuld met de zeld zaam warme en lichte polyestervezels. Fris dessin in diverse fraaie kleurstellingen. Een weelde op uw bed. Tweepers. AQ75 maatw« MOUSSELINE IMPRIME in modieuse cashmir- dessins. De ideale dracht voor dit jaarge tijde. Voor japonnen, blouses, etc. 90 cm breed. ^50 Nu per meterJL. PLASTIC WASMAND Geheel gesloten model, dus ook te gebruiken als was- of spoeltobbe. Hitte- en zuurbesten- dig. Met stevige nylon handgrepen. 50 liter in houd. In diverse C90 frisse kleuren ALPINOPET met lederen band. In de maten 54 t/m 60. In blauw, zwart en donker bruin. Ideaal voor brom fietsberijders. 045 Nu RUITHEMDEN in een groot aantal kleuren en dessins Ideaal als werkhemd en weekender. Nu C50 zeer voordelig DAMES SHETLAND PULLOVER met korte raglan mouv In 2 modellen: rond< hals of V-hals. U heef- keuze uit 10 fraaie mo detinten. Maten 38 t/m 46. NU slechts VERCHROOMDE VOGELKOOI Fraai, ruim model. Een luxe woning voor uw ge vederde vrienden. Met 2 voederbakjes en uit- schuifbare lade, dus ge makkelijk schoon te in95 houden IV/« LANGHARIG SIERKUSSEN Een met acetaatvelours overtrokken kussen, ge vuld met schuimplastic vlokken. In 7 zeer aan trekkelijke tinten. Leuk voor de zitkamer en voor meisjes- C50 kamers BREDA - BERGEN OP ZOOM - OOSTERHOUT PINDAROTSJES melk en f 150 gram SNEEUWVLOKJES Een heerlijk fris snoepje, 200 gram \J%J PRINSESJES Een licht. 250 gram melk en puur 63 Een licht, lekker koekje 59 ALLEEN GELDIG VRIJDAG 11 SEPTEMBER

de Stem | 1964 | | pagina 6