EéN LEER DER PAUSEN OVER ATOOMOORLOG BIO-TEX JRecept Z.-Ylaamse zwembaden record aantal gasten L. Yereecken kwart eeuw raadslid van Hontenisse Bossche Pax Christi-congres over. de Kerk inzake oorlog en vrede Voorwaarden Nieuwe structuren bezit wérkelijk bijzondere eigenschappen U proeft de moutwijn „Paula" had slippende koppeling Voorde bejaarden Financiering Iedere soldaat elke maand 200 gram kip Mogelijk ook te Goes vestiging Philips Iiochhuth-portret van Pius XII is een caricatuur zegt het keuringsinstituut van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen van Iglo voor uw smakelijkste spinazie! 1964 onbetwist topseizoen Huldiging in raadsvergadering VROEDE VADEREN BEZOCHTEN DE KANAALZONE T entoonstelling schilderijen van Flameng Drie weken voor verduistering Najaarsvergadering Zeeuwse dambond HUgbUO ik Slem Schipper beboet Vereniging Textiel z.-o.-Brabant in oprichting Vrouw bij concilie Vliegtuig stort neer bij Vietnam: vijf doden DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 10 SEPTEMBER k/nir*i (Van onze correspondent) TILBURG De Nederlandse mili tairen van land- en luchtmacht krij gen vanaf vandaag, per maand, 200 gram kip voorgeschoteld. De marine moet het voorlopig nog zonder doen. Maar ook hierover worden bespre kingen gevoerd. Of het besluit, de militairen voortaan een kippetje op hun bord te presenteren, samenhangt met de klaagzang, die soldaten in de Til- burgse Kromhoutkazerne vorige maand hebben aangeheven over het slechte eten, is niet bekend. Wel is bekend, dat de FRIKI-Boxmeer met het Ministerie van Defensie een le veringscontract afgesloten heeft om voorlopig eenmaal per maand elke militair de genoemde portie kip voor te zetten. Dat komt neer op circa 15.000 kg kip voor de 75.000 militai ren van land- en luchtmacht. De pluimveehouders zullen deze kip- etende militairen wel een plezierige fenomeen vinden. Van de zijde van de FRIKI werd ons bij monde van de heer A. van Rosmalen, verkoopleider, de leve ringsopdracht bevestigd. De moge- lijkheid schijnt te bestaan, dat de mi litairen, vanwege de hoge vleesprij- zen, zelfs meermalen per maand aan een kippetje mogen kluiven. GOES Tussen het gemeentebestuur van Goes en de n.v. Philips' Gloeilampen fabrieken zijn onderhandelingen gaande over een eventuele nevenvestiging te Goes van het in Noord- en Zuid-Beveland bekende Philipsbedryf te Roosendaal. Indien het gemeentebestuur aan de ver langens van Philips kan voldoen zal dit betekenen, diat het Eindhovens concern een bedrijf kan stichten in een gebied, dat al geruime tijd een pendel heeft naar de fabriek in Roosendaal. De vestiging in Goes zou voor vele werknemers het werk belangrijk dichter bij huis brengen. (Van een onzer verslaggevers) 's-HERTOGENBOSCH Pius XII, angstige bezorgdheid voor de •rede, Joannes XXIII, toonbeeld van menselijke goedheid. Met deze korte karakteristiek meende pater René Coste, professor aan de uni versiteit van Toulouse, de pontificaten der beide laatste pausen geken schetst te hebben. Hij deed dit in een toespraak over „De Kerk en haar houding ten opzichte van oorlog en vrede in het atoomtijdperk", gehouden voor het internationaal congres van de Pax Christibeweging in 's-Herto- genbosch. ,,Pius XII was niet de koude en be rekenende scepticus, de onverschillige diplomaat, de carrièrist die Hochhuth op het toneel heeft gezet. Dit zogenaamde portret is een karikatuur, een geschied vervalsing, een tragisch misverstand. Onder een verschijning, die weinig me dedeelzaam was, tamelijk plechtig, ta melijk verlegen en schuw verborg zich in feite een buitengewone gevoeligheid, ja zelfs een angstige bezwaardheid voor het lijden van de medemens. Zelfs als men zou toegeven (hetgeen overigens nog bewezen moet worden) dat Pius XII zich soms vergist heeft in de keuze der middelen, bijvoorbeeld bij de verdedi ging van de joden, dan zijn zijn bedoe lingen toch boven alle twijfel verheven". Pater Coste trachtte een synthese te geven van de leer over oorlog en vrede, zoals die door Pius XII is uiteengezet. Pius XII heeft de aanvalsoorlog in de scherpste bewoordingen veroordeeld, maar hij was geen pacifist. Te duidelijk zag hij de ellende van landen, die door een totalitaire bezetter overweldigd wer den. Hij kon niet anders dan de oude leer voorhouden, die herzet tegen een onrechtmatige aanvaller als wettig be schouwt, indien tenminste aan drie voorwaarden voldaan is. Het onrecht moet onbetwistbaar en buitengewoon groot zijn, alle wettige middelen om het conflict uit de wereld te helpen moeten hebben gefaald en de ellende die uit de verdedigingsoorlog voortkomt, moet minder groot zijn dan het onrecht dat is aangedaan. Z.H. JOANNES XXIII menselijke goedheid Pius XII heeft de moed gehad ook het probleem van de nucleaire oorlog te bespreken. In zijn rede van 30 septem ber 1954 noemde hij het ontketenen van een dergelijke oorlog een buitengewoon zwaar delict, dat niet streng genoeg ge straft kon worden. Maar als het om een verdedigingsoorlog ging, golden volgens hem dezelfde beginselen als voor de oorlog met conventionele wapenen. Wel stelde hij uitdrukkelijk als voor waarde, dat degene die zich verdedigde de uitwerking der a b c-wapens onder controle moest kunnen houden zodat alleen militaire objecten getroffen zou den worden en buitenstaanders, neutra len en toekomstige generaties, gespaard zouden blijven. Uitroeiing van een groot aantal men sen. die met de strijd niets te maken (Advertentie) Z.H. PIUS XII angstige bezorgdheid hadden, kon nooit gerechtvaardigd zijn. Als een atomaire verdedigingsoorlog hiertoe zou leiden, dan zou het altijd be ter zijn' zich niet te verdedigen en het onrecht te dulden. De leer van Joannes XXIII was posi tiever gericht. ,,Pacem in terris'' sprak in de eerste plaats over wat men moest doen om de vrede te bewaren, niet over de manier waarop men moest reageren op een onrechtmatige aanval. Voor de laatste mogelijkheid heeft hij de leer van Pius XII intact gelaten. Paus Joannes heeft nergens het ver zet tegen zulk een aanval onwettig ge noemd en nooit het gebruik van atoom wapens veroordeeld. Hij heeft alleen ge zegd, dat de mensheid in het huidige tijdperk maar één keus heeft, namelijk het behoud van de vrede. Men mag deze beide pausen niet tegen elkaar uitspelen. Zy vullen elkaar aan. Bovendien zyn zij zich beiden bewust ge weest, dat het hier om een bedisputeer- de kwestie gaat, dat men onmogelijk voor alle gevallen een oplossing kan geven en dat de situatie zich van dag tot dag ontwikkelt. Pater Dubarle o.p. schetste in een boeiend betoog de ontwikkeling die zich op het internationale vlak in de laatste decennia heeft voltrokken. Tot voor kort en ten dele is het nog zo bestonden er slechts autonome landen, die als het ware in de natuurstaat leefden, omdat zij geen echt wereldgezag boven zich hadden, dat effectief de internationale veiligheid en vrede kon handhaven. Ieder moest maar zien, dat hij volgens de regels van een internatonale code zichzelf temidden van de anderen hand haafde, Die code had slechts een morele macht; een echte wet, die afgedwongen kon worden door een wereldgezag be stond er niet. Deze situatie is reeds ten dele gewij zigd en zal geleidelijk aan uit de histo rie verdwijnen. De mensheid is bezig naar nieuwe structuren te zoeken, die de natuurstaat moeten vervangen, in deze overgangstijd is het zaak, realist te blij ven en zich niet aan utopieën over te geven. De staten zullen nog lang een ze kere autonomie behouden, misschien zullen ze wel altijd blijven bestaan. Zij hebben het recht om oorlog te voeren nog niet verloren, ook niet het recht om zich te verdedigen. Niemand kan hun precies voorschrijven, hoe ze moeten handelen. Dit hangt van alle mogelijke omstandigheden af, die van moment tot moment beoordeeld moeten worden. In de namiddag hield de bekende secretaris-generaal van het Int. Chr. Vakverbond Auguste van Istendael, een rede over „sociale rechtvaardigheid als basis van de wereldvrede." (Advertentie) (zie onderstaand artikel uit DENKEN en DOEN van juni 1964, pagina 16) „Na een veelomvattend onderzoek, verricht door het Wasserij-instituut T.N.O. en een serie praktijkproeven van I.V.H.A. kon ons goedkeurings- merk verleend worden aan het was middel Bio-tex, dat een geheel eigen plaats inneemt tussen de vele was- en reinigingsmiddelen op de Nederlandse markt. Bio-tex bezit werkelijk bijzon dere eigenschappen, die de toepassing ervan dubbel en dwars de moeite waard maken. Dit produkt, op zich zelf een goed synthetisch wasmiddel, zonder bleekmiddel en zonder op tische blauwmiddelen, bevat nl. en zymen, die de eigenschap hebben eiwitten af te breken en zodoende gemakkelijk uitwasbaar te maken. Iedere huisvrouw weet, dat juist de eiwithoudende vlekken: bloed, melk, ei, jus enz. de meeste moeilijkheden veroorzaken bij de wasbehandeling. Wasgoed dat dergelijke vlekken heeft, mag vooral nooit direct in heet sop gedaan worden, daar de vlekken dan zg. „inbranden" en niet meer te ver wijderen zijn. Langdurig weken was meestal nodig en oude vlekken waren dikwijls in het geheel niet meer te verwijderen. Met behulp van Bio-tex is het nu veel eenvoudiger geworden deze vlekken spoorloos te doen ver dwijnen. Gedurende 20 minuten voor- weken met dit middel bij een tempe ratuur van ca. 50 °C, is dikwijls reeds voldoende. Past men een lagere tem peratuur toe, dan moet een langere inweektijd aangehouden worden, tot maximaal twee uur. Het is niet raad zaam een veel langere weektijd toe te passen, daar de kans bestaat, dat het vuil dan weer op het goed neer slaat. In ieder geval mag nooit een hogere temperatuur eten 60 °C. toe gepast worden, daar hierdoor de en zymen onwerkzaam gemaakt worden. Bio-tex kan ook als voorwasmiddel toegepast worden bij automatische wasmachines, mits de voorwastijd lang genoeg is. Bij sterk met eiwithoudende vlekken bevuild goed is het aan te bevelen (als dit bij de machine mogelijk is) inplaats van de voorwas de machine in te stellen op „bonte was" en dit als voorwas te beschouwen, waarbij Bio- tex als wasmiddel gebruikt wordt. Daarna dus inschakelen op witte was, waarbij de voorwas wordt overgesla gen, en het normale wasmiddel ge bruiken, waarvan dan echter een kleine dosis genomen kan worden. Bio-tex is ook een ideaal middel om vuile overhemden in te weken. Dik wijls zal dit weken al voldoende zijn om niet al te vuil gedragen over hemden te reinigen. Een pakje Bio-tex, produkt van Kort man Schulte N.V., Rotterdam, kost f0,47. De prijs van dit weekmiddel wordt voor een deel goed gemaakt doordat men bij het wassen met min der wasmiddel kan volstaan dan nor maal. Daar het produkt geen bleek middel bevat en niet sterk alkalisch is, kan het voor alle stoffen, die wit of wasecht geverfd zijn, toegepast worden. Voor wol en zijde bij niet hogere temperatuur dan 40 °C." In een pak lenteverse Iglo spinazie zit voor u een flinke dosis extra tijd. Kunt u fijn gebruiken om van die lekkere spinazie een speciale schotel te maken. Iglo spinazie is immers al voor u gewassen, schoongemaakt en gehakt. En doordat die spinazie niet slinkt, is het nog extra voordelig ook! Wat denkt u voor morgen van Hol landse Spinazie Traditie? Die maakt u zo klaar: Hollandse Spinazie Traditie. Meng door ontdooide warme Iglo spinazie boter, room en tikkeltje nootmuskaat. Doe daar bij plakken ham en gekookte aardappelen. 700 gram f 1.27 500 gram f0.97 w 350 gram f0.72 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De verschillende zwembaden in gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen hebben zoals overal in Ne derland in het bijna voorbije seizoen men verwacht dat volgende week de meeste baden weer zullen worden ge sloten recordrecettes geboekt. De uit zonderlijke goede zomer heeft ervoor ge zorgd dat veel meer bezoekers dan nor maal verkwikking zochten in het water van de respectieve bassins. Wat de ge meentelijke zwembaden betreft zijn de cijfers van alle voorgaande jaren aan gaande de aantallen bezoekers ruim schoots overtroffen. Het Terneuzense Schelde-bad trok, zoals was te verwach ten, het grootste aantal zwemmers. Dat heeft tot op heden 118.000 mensen binnen haar poorten gehad. In het vorige seizoen werden in het nu twee jaar oude zwembad van Ter- neuzen ongeveer 83.000 bezoekers ge noteerd. Het vier jaar geleden geopende zwem bad te Hulst komt op de tweede plaats met 87.000 bezoekers, dat is 29.000 meer dan vorig jaar, toen 58.000 mensen de kassa passeerden. De Stichting „Het Sasse Zwembad" beleefde ook een top jaar het zwembad te Sas van Gent trok in het afgelopen seizoen 70.000 zwem mers Betere cijfers zijn in de boeken van de stichting niet te vinden. Vorig jaar vonden ruim 50.000 mensen een verfrissend onthaal in het Sasse bad. De gemeente Axel. die het plaatselijke zwembad voor het begin van het seizoen aanmerkelijk liet verbeteren en de ex ploitatie ervan van een stichting over nam heeft de balans nog niet opge maakt Maar ook voor het Axelse zwem bad is het voorbije „jaar" liet beste van zijn bestaan geweest. De teller van het zwembad te Aardenburg wijst momen teel ongeveer 53.000 gasten aan. In 1963 haalde men de 34.000 niet. De zwem vereniging van Breskens, eigenaresse- exploitante van het plaatselijke zeebad, is ook al uiterst tevreden over de gang van zaken in het afgelopen seizoen. Het bezoek aan het zwembad in het recreatie terrein De Braakman was evenredig aan het steeds groter wordende aantal toe risten, die daar verpozing zoeken. Van het instructiebad te Schoondijke werd druk gebruikgemaakt door de scholen. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE. Wethouder L. Jm Vereecken heeft tijdens de gister middag gehouden openbare vergadering van de raad van de gemeente Hontenis se een huldiging moeten ondergaan, die hem gebracht werd omdat hij op 5 sep tember j.I. 25 jaar lid van de raad van deze gemeente was. De heer Ver eecken is vanaf 1945 wethouder. Hij werd tijdens de vergadering namens de gemeente en het gemeentepersoneel toe gesproken door burgemeester C. J. van Hootegem, die de heer Vereecken een „man met onschatbare verdiensten voor de gemeente en de gemeenschap" noem de. Burgemeester Van Hootegem memo reerde dat de heer Vereecken „in een zeer moeilijke tijd" even voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog zitting nam in de raad en schetste de gemeente-politieke loopbaan van de heer Vereecken vanaf diens intrede in de raad. Hij zei van mening te zijn dat sinds 5 september 1939, toen de heer Ver eecken zich onder de vroede vaderen van Hontenisse schaarde, veel moois in de gemeente tot stand is gebracht en er veel gewichtige besluiten zijn genomen. „Aan die besluiten heeft de heer Ver eecken altijd zijn loyale medewerking verleend", zo zei burgemeester van Hoo tegem, die de jubilaris een prachtige verrekijker en een kistje sigaren aan bood. ue heer Vereecken zei altijd prettig te heben samengewerkt met de an dere raadsleden, de burgemeesters en wethouders, die hij gedurende zijn lid maatschap van de raad heeft gekend en het gemeentepersoneel. Hij getuigde van zijn grote bewondering voor de on langs overleden oud-wethouder F. Arends, waarvan hij, naar hij zei, veel steun heeft ondervonden. De behandeling van de eigenlijke agenda had maar weinig om het lijf: De raad besloot vlot tot het toeken nen van een huurcompensatie aan het daarvoor in aanmerking komend ge meentepersoneel en tot het verlenen van eervol ontslag aan het hoofd van de openbare lagere school, de heer F. C. Jansen-Verplanke. (Advertentie) De heer De Booij bepleitte tijdens de rondvraag een spoedige verbetering van de hoek Hoefjesdijk-Meerdijk. Na afloop van de vergadering scheep ten de raadsleden zich in voor een ex cursie naar de kanaalzone en de ge meente Terneuzen. Men bezichtigde al lereerst de meest spectaculaire kanaal- werken, terwijl het gezelschap daarna een rondrit maakte door de gemeente Terneuzen. In beide gevallen was ge zorgd voor deskundige uitleg. Het raads- college van Hontenisse werd tenslotte ontvangen door het gemeentebestuur van Terneuzen. HULST Van 11 tot en met 29 sep tember aanstaande zal in de lokaliteiten van boekhandel Van Geyt aan de Steen straat te Hulst een tentoonstelling van schiderijen van de Vlaming Jan Fla meng worden gehouden. Jan Flameng werd in 1917 geboren te Aalter. Hij studeerde eerst op de Konink lijke Academie te Antwerpen, later op die van Brussel. Hij voleindde zijn studie op het Hoger Instituut voor Schone Kunsten te Antwerpen. (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA „Als ik die maand kry is mijn zaak kapot", vertrouwde gistermid dag de boekhouder M. v. H. uit Tilburg de Bredase politierechter, mr. C. Vlie- genthart, toe. De boekhouder moest terecht staan wegens verduistering van in totaal 132 gulden. Dit geld had hy meegekregen van klanten om te storten o.a. geld bestemd voor de Buma. De officier van justitie, mr. J. Louët Feisser, had tegen hem drie maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk proeftijd drie jaar. en toezicht van het medisch consultatiebu reau voor alcoholisme, geëist. „Goedgeteld", had de officier gezegd, ..is dit nu de vierde maal, dat verdachte terecht moet staan voor verduistering". Verdachte verweerde zich: „Dat is ruim tien jaar geleden". „Om precies te zijn acht", kreeg hij te horen. En verder zei mr. Vliegenthart hem niet de indruk te hebben, dat hij de juiste man was om andermans geld te be heren. .Ik raad u aan een andere baan te zoeken", was zijn goedbedoelde raad aan verdachte. Deze zag de schuld niet by zichzelf. „Ik heb zelf de zaak opgebouwd; ik ben in moeilijkheden geraakt door de belas tingen. die ik moest betalen. Ik betaal nu nog vijfentwintig gulden per week af". De politierechter liet zich door dit alles niet beinvloeden. Wel gaf hij verdachte in de uitspraak een beetje clementie door twaalf weken, waarvan negen weken voorwaardelijk op te leggen; daarnaast bleef het toezicht van het medisch con sultatiebureau bestaan. GOES Op zaterdag 26 september houdt der Provinciale Zeeuwse Dambond in De Landbouw te Goes haar najaars vergadering. Tijdens deze vergadering zullen enkele mededelingen worden ge- 'daan, terwijl ook de competities een punt van bespreking uitmaken. (Van een onzer verslaggevers) ZEVENBERGEN Niet alleen auto's, motors en scooters kunnen in een slip geraken. Ook een schip kan danig uit de koers lopen, waardoor een enorme ravage kan ontstaan. Dat had een schipper be gin februari op het Volkerak ondervon den. Hij was voor het eerst met „Paula' in de vaart en kreeg in de late avond na righeid door een slippende koppeling. In plaats van door te varen naar Brui- nisse, wilde de schipper de haven van Dintelsas binnenlopen om de machine- schade te herstellen. Daarvoor moest hij varend op de lichten, het vaarwater dwars over. Door de slippende koppe ling ging dit niet erg vlot, met als ge volg, dat het achteropvarend schip „Pau lina" de pas werd afgesneden en averij opliep. De schipper stond woensdagvoormiddag te Zevenbergen voor het kantongerecht. Hem werd tenlaste gelegd dat hij een verkeerde koers gevaren had. Dit kon hij niet ontkennen. „Het schip luisterde niet naar het roer" was zijn verweer. De slip pende koppeling kreeg de schuld. De po litie had echter in de haven van Dintel sas geen machineschade kunnen ontdek ken, noch een slippende koppeling. Deze zou toen al gerepareerd zijn. De schipper vertelde nog, dat het zijn eerste reis op de binnenvaart was. Het wa» levens zijn laatje gefeest want nu bevaart hij de wijde zeeën. De officier van justitie mr. van Benthem gaf toe, dat daar meer ruimte was om te laveren dan in het Volkerak. Hij vond echter dat de schipper op zijn eerste reis gefaald had en eiste een boete van f 50.De kan tonrechter mr. Bary veroordeelde con form. TILBURG Dinsdagmiddag 29 sep tember zal in Grand Hotel „De Cocagne" in Eindhoven de officiële oprichtingsver gadering plaatsvinden van de Vereniging Textiel Zuid Oost Brabant. De vereniging, waarbij praktisch alle textiel- en tricotagefabrikanten in het be trokken gebied zijn aangesloten, heeft zich ten doel gesteld het aanzien van het textielvak te verhogen, een goede ver standhouding tussen werkgevers en werk nemers in deze industrie te bevorderen en in het algemeen de status van allen, die in het textielvak werkzaam zijn, te verhogen. C"r behoeft geen twijfel aan te bestaan. dat er een grote meerderheid zal worden gevonden voor de optrekking van de AOW-bedragen. Wel zal er vermoedelijk nog slag geleverd worden over de hoogte van het bedrag. In ieder bedrag zit een element van willekeu righeid. Dat geeft de minister toe. Dat geeft ook het NKV in zijn comrtientaar toe. De minister nam als basis een mi- miniuuminkomen (niet loon) van 100 gulden per week. Daarvan 70 procent is een bedrag van 3540 gulden. In de SER berekenden de werknemersverte genwoordigers: op basis van het peil van medio '63 is een bedrag van f 3250 redelijk. Dat zou eind 1964 moeten leiden tot een bedrag van 3800 gulden. Er zijn zo nog wel andere rekensom metjes op te zetten. Een feit is in ieder geval, dat in de AOW-uitkeringen door de waardevastheid automatisch groei zit, zodat een sociaal minimum na ver loop van tijd toch zou worden bereikt. Vertegenwoordigers van werkgevers, landbouw en middenstand hebben daarop in de SER ook gewezen. De re gering vindt echter dat dit te lang duurt en wil daarop niet wachten. Maar door het automatisme in de wet zal het bedrag, dat nu wellicht honderd gulden te laag lijkt, feitelijk vrij snel op het peil komen, dat b.v. vakbewe ging en bejaardenbonden hebben ge vraagd. Als blijkt, dat de regelings lonen met drie punten zijn gestegen, dan zal de AOW in 1965 reeds stijgen tot bijv. 3648. voor gehuwden en 2556 voor alleenstaanden. Van de zijde van de oppositie zal vermoedelijk nog wel een poging wor den gewaagd, om het bedrag meteen hoger op te voeren, doch we verwach ten, dat het thans voorgestelde bedrag, waarschijnlijk de vrucht van een com promis in het kabinet, toch wel uit de parlementaire bus zal komen. pen andere kwestie, die een vee] zwaardere politieke tint heeft, is de financiering. Er moet 2.9 procent meer aan premie op tafel komen. Daar van neemt de schatkist met 150 mil joen 0.5 procent voor haar rekening. Door verhoging van de premie werk loosheidsverzekering en het wegval len van de premie invaliditeitswet gaat er nog eens 0.5 procent af. De overige 1.9 procent betalen werkgevers en werknemers ieder voor de helft, maar het werkgeversaandeel krimpt de ruimte voor loonsverhogingen in. Hier komen we nu bij de vraag, of er niet meer dan 150 miljoen uit de schatkist kan worden geput, om de werknemers niet de volle last van de 1.9 procent te laten dragen. Zulk een ruimere bij drage uit de schatkist zou ten koste moeten gaan van de plannen tot belas tingverlaging. Dit zou men van werk nemerskant niet erg vinden, maar de regering houdt vast aan het akkoord van Wassenaar: de belastingverlaging mag alleen wijken voor de woning bouw, die aan de top van de prioriteiten staat. Voor de 150 miljoen ten gunste van de AOW wordt ruimte gezocht in het natuurlijke accres van de rijksbe groting en enkele besparingen. Boek houdkundig klinkt dat aardig, maar een feit is toch maar, dat de verhoging van de AOW het eerst aan bod komt en dat de schatkist daarvoor bijspringt. Als dat geen prioriteit is, dan weten we het niet meer. Uit politiek oogpunt is dat echter moeilijk toe te geven. Het is naar onze overtuiging ook een verantwoorde prioriteit, al begrijpen we heel goed de bezwaren van de zelfstandigen, die zonder compensatie met een zwaardere premie belast wor den. Tot hun troost kan men aanvoe ren, dat voor kleinere zelfstandigen van 65 jaar en ouder de verhoging van de AOW vaak van groter belang is dan voor werknemers, die ook onder pensioenfondsen van bedrijf of onder neming vallen. Ook de kinderbijslag is verbeterd en over het algemeen is aan de middenstand de welvaart ook niet voorbij gegaan. Met dat al blijft het een zwakke stee in de hele op bouw van ons sociaal bestel, dat zelf standigen er zo moeilijk ingepast kun nen worden en er bij de compensaties telkens naast grijpen. paus Paulus heeft een aantal vrou wen uitgenodigd de komende zit ting van het Vaticaanse concilie bij te wonen. Dit is een zeer belangrijk besluit. Er wordt een uitzicht mee ge opend op een grotere inspraak van de vrouw in kerkelijke zaken, die ruim 1600 jaar uitsluitend door mannen zijn behandeld. Wij juichen het besluit van de paus van harte toe. De aanwezigheid van de vrouw op het Vaticaanse concilie be tekent een erkenning van de vrouw als vrouw en van de eigensoortige, zeer voorname plaats van de vrouw in het geheel van de Kerk. De paus eert er de vrouw als moeder mee, van wie de kinderen het gebed leren. Er ligt te vens een erkenning in van de grote verdiensten van de religieuzen en van al die andere vrouwen die ieder op hun wijze bijdragen tot de verbrei ding van het Evangelie, tot de op voeding van de jeugd en tot hulp aan zieken en bejaarden. Moge er ook in Rome naar de vrouw worden geluisterd. Eeuwenlang is zij mede door de Paulinische opvatting omtrent de vrouw als onmondig be handeld. Daardoor heeft de Kerk zich zelf tekort gedaan. De nieuw-PauIi- nische zienswijze die zich thans in Rome openbaart kan de weg openen naar een bijdrage van de vrouw aan vernieuwing en verdieping. SAIGON Een patrouillevliegtuig van de Amerikaanse marine is in de Zuidchinese Zee bij de kust van Cen- traal-Vietnam neergestort. Vijf van de dertien bemanningsleden kwamen om het leven. De anderen konden worden gered door een Amerikaans# torpedo jager.

de Stem | 1964 | | pagina 5