ison Be j aarden uitkering straks 3540 of 2478 - Ook weduwen meer - Rentekaarten eruit Hartelijk weerzien GROENEN GAAN KAMPEREN >g MINISTER VELDKAMP WIL SOCIAAL MINIMUM A O W. EN A W W. TUOMIOJA overleden DE EERSTE REACTIES SPAAK WIL EURO-UNIE OP PROEF Experiment van HSV (OOST)DUITSE HERDER KIEST VOOR WESTEN Betaal per kwartaal Nieuwe schoonheid voor Nederlandse j vrouw! 8 k|« t lardolie PK! i de winter! nige bril: randstof: >te aflevering ïaardolie PK- DAGBLAD VOOR ZEELAND Kans op regen Caransa koopt restaurant in Amsterdam Algemene verwachting V.V.D. zal tegen anti-R.E.M.-wet stemmen Arabieren eens over plannen tegen Israël Voorspelling COMMUNISME VALT UITEEN IN 3 BLOKKEN De tijden veranderen Nu nóg mooier! zei hij verrast... SCHERK SCHERK shag lenkt u :n shag ]>ogt niet id. I- shag 'dt niet naar tig. ishag oudt tte. In Gravenhage. Tel. 070-18 34 00 W. VAN DER STEEN 104e JAARGANG No. 24686 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J M. Mes, mr. H. M. t. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, exd. ƒ0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Minister Veldkamp (Sociale Zaken) heeft thans bij de Tweede Kamer de reeds aangekondigde wets ontwerpen ingediend inzake de A.O.W.- en A.W.W.-verho- ging en de daarmee samenhangende gedeeltelijke opheffing van de invaliditeitswetten en de verhoging van de inkomens grenzen voor de bejaardenverzekering. Het belangrijkste nieuws uit deze wetsontwerpen kan als volgt worden samen gevat: Per 1 januari worden de A.O.W.-uitkeringen voor ge huwde bejaarden verhoogd tot 3540 gulden per jaar en voor ongehuwden tot 2478 gulden. Het gaat hier volgens dr. Veld kamp om een verhoging tot „een" sociaal minimum. „Het" sociaal minimum is volgens hem niet exact te berekenen. Zoals bekend heeft de vakbeweging een verhoging tot 3800 gulden (voor bejaarden) gevraagd. HELSINKI De Fin Sakari Sevari Tuomioja, V.N.-bemiddelaar in tie kwes- tie-Cyprus, is gisteravond om half ne gen in de Finse hoofdstad Helsinki overleden. Tuomioja is premier, diplomaat en financier geweest. Van 1957 tot 1960 had hij reeds met succes missies voor de V.N. vervuld. Op 25 maart van dit jaar werd hij door secretaris-generaal Oe Thant tot bemiddelaar voor Cyprus be noemd. Tuomioja werd op 29 augustus 1911 geboren in het toenmalige Russische groothertogdom Finland. Hij studeerde rechten en werd na de val van de re gering-Mannerheim van 1944 tot 1945 minister van financiën. Van 1948 tot 1950 was hij gouverneur van de Intern. Bank voor Wederopbouw en Ontwikke ling en vervolgens van het Intern. Mo netaire Fonds. Daarna werd hij minis ter van handel en industrie in Finland, eerste minister (195354), ambassadeur in Londen (195557) en ambassadeur in Zweden in 1961. Tuomioja werd te vens secretaris van de V.N.-commissie voor Europa en vertegenwoordigde de V.N. in Laos tijdens de ernstige crisis van 1959. De uitkeringen ingevolge de A.W.W.- wet voor weduwen met c.q. zonder kinderen worden per 1 januari even eens tot respectievelijk 3540 en 2478 gulden per jaar opgetrokken. 9 De wezenpensioenen worden eveneens verhoogd en wel tot 786 gulden per jaar voor wezen tot 10 jaar; tot 1176 gulden voor wezen van 10 tot 16 j aai en tot 1536 gulden per jaar voor stu derende en invalide kinderen. De loongrens waarover premie moet worden betaald stijgt van 10.900 tot 12.000 gulden. Het premiepercentage voor A.O.W. en A.W.W. tezamen gaat omhoog van 8.1 tot 10,5 procent, maar elders vervalt een half procent premie betaling. De werknemers krijgen van de 1.9 procent die zij meer moeten be talen de helft in loon gecompenseerd. Uit de schatkist komt tenslotte nog een bijdrage van 150 miljoen gulden. „BAARLIJKE ONZIN" noemt de Ma- leisische regering het gerucht, dat zij zou proberen oud-kapitein Westerling of Ambonese militairen in dienst te ne men voor de strijd tegen Indonesië. HET FAILLISSEMENT, waartoe koning Koos Petaio was veroordeeld wegens wanbetaling, is gisteren vernietigd. De zigeunervorst heeft zijn schulden (en kele duizenden guldens) betaald. MET INGANG van 2 november zullen Oostduitse bejaarden jaarlijks een be zoek van vier weken aan West-Duits- land of West-Berlijn mogen brengen. BRITSE luchtafweereenheden, die tot voor kort in West-Duitsland gelegerd waren, zullen naar Maleisië gestuurd worden. HET GEVAAR voor een algemene sta king van 74.000 werknemers bij de Chryslerfabrieken in Detroit is tijdig af gewend. Het personeel heeft voor drie jaar bijgetekend tegen gunstiger ar beidsvoorwaarden. EEN DETACHEMENT blanke huursol daten van het zogenaamde „53e com mando" is gisteravond door Leopoldstad gelrokken met bestemming Coquilhat- stad. Deze stad wordt momenteel be dreigd door de rebellen. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Zwakke tot matige wind uit weste lijke tot zuidwestelijke richting. Be wolkt met opklaringen, Plaatselijk kans op regen of motregen Dezelfde temperaturen als gisteren. Vandaag: zon onder 19.06 uur. Maan onder 21.04 uur. Morgen: zon op 6.08 uur. Maan on 12.03 uur. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Van verschillende kanten zijn reeds commentaren bin nengekomen op de voorgestelde ver hoging van de A.O.W.- en A.W.W.- uitkeringen. N.K.V.: „Niet geheel bevredigend". Het sociaal minimum ligt op 3800 gulden. Met 300 i.p.v. 150 miljoen uit de schatkist zou een betere lasten verdeling zijn bereikt. Slotconclusie; Toch wel waardering want het voor- stel-Veldkamp brengt een duidelijke verbetering voor bejaarden, weduwen en wezen. N.V.V.: „Bezwaren blijven onver kort gehandhaafd. De uitkeringen moeten opgetrokken worden tot 3800 gulden en uit de schatkist dient 500 miljoen te komen. Uiteindelijk wel waardering voor het voorstel. Het is een grote stap in de goede richting. C.N.V.: Waardering voor het voor stel maar twijfel over de vraag of het ver genoeg reikt. Georganiseerde landbouw en mid denstand: Ernstige bezwaren. De re geringsvoorstellen betekenen een nieuwe zware lastenverzwaring. De regering zou A.O.W.. en A.W.W.-ver- hoging ter compensatie van de pre miestijging gelijktijdig met de belas tingverlaging moeten doen ingaan. (Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De heer M. Caran sa, als „de Amsterdamse Zwolsman' steeds meer in het nieuws, heeft het restaurant San Marco in de Vijzelstraat gekocht. Het etablissement maakt deel uit van de Lido-groep, die door de E.M.S. uit liquiditeitsoverwegingen aan een makelaar in Bussum is overgedaan, Wie de opdrachtgever achter de scher men van de aankoop was, is nooit ont-| huid. Zoals bekend heeft Caransa ook de Rutecksbedrijven in Amsterdam van Zwolsman overgenomen. In verband met de verhoging van de A.O.W. en A.W.W. worden de invali- diteitsrenten gedeeltelijk opgetrokken. Bestaande rechten zullen evenwel niet worden aangetast. Het plakken van zegels wordt per 1 januari 1965 afgeschaft. De 60.000 jonge Nederlanders die dit najaar hun intre de in het bedrijfsleven doen, krijgen dus geen rentekaart meer. De inkomensgrenzen in de bejaarden verzekering worden verhoogd van 4964 gulden tot 5546 gulden. Door deze verhoging wordt voorkomen dat 115.000 bepaarden als gevolg van de optrekking der A.O.W.-uitkeringen buiten de (goedkopere) ziekenfonds verzekering zouden vallen. Per 1 januari wordt de indeling van de bejaardenverzekering van twee tot drie premieklassen uitgebreid. De ver zekering krijgt straks het volgende beeld: Inkomen tot 3954 premie 1,53 per week; 39554964 premie 3,06 per week; 4965—/ 5546 premie 4,59 per week. Waarschijnlijk zullen 4000 be jaardei}, die thans nog in deze verzekering zijn, straks naar de vrijwillige verzekering overgaan, omdat die voor alleenstaan den voordeliger is dan het hoogste ta rief van de bejaardenverzekering. On geveer 65.000, waaronder 12.000 alleen staanden, zullen de laagste inkomens grens overschrijden. Zij zullen dus een hogere premie moeten gaan betalen. Het tekort op deze verzekering zal daardoor met tien miljoen dalen van 114 tot 104 miljoen per jaar. Elders nader nieuws over deze wets> voorstellen. Koning Olaf van Noorioegen, koningin Juliana en prins Bern- liard tijdens de intocht in Amsterdam. PARIJS De Belgische minister van buitenlandse zaken Spaak heeft woens dag gepleit voor een Europese politieke unie op basis van een „proeftijd" van drie tot vijf jaar. Spaak lanceerde dit nieuwe plan op een gemeenschappelijke bijeenkomst in Parijs van de asscmblée van de West- europese Unie. Spaak schijnt zijn ver zet tegen de Franse plannen voor een politieke unie 1e hebben opgegeven. De Belgische minister is mogelijk eerst met de Franse en de Westduitse regering tot overeenstemming gekomen over zijn plan. Hij betoogde dat het noodzakelijk is tot een of andere vorm van politieke samenwerking tussen de zes te komen. De Europese Economische Gemeenschap kon geen buitenlandse za ken, defensie-aangelegenheden of cultu rele kwesties behandelen. Daarom was het wellicht een goed ding om nog eens het oorspronkelijke Franse plan voor een politieke unie te bezien, zei hij. Er zou een politieke commissie van drie „wijze mannen", gekozen uit de E.E.G.-landen, moeten komen, die in drie of vijf jaar een duidelijk omschre ven plan voor de toekomst moet opstel len. Ook al zou het toekomstige Euro pa niet geheel supronationaal kunnen zijn, dan moest het toch een serieuze politieke eorganisatie hebben. aldus Spaak. (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM Met het donderend geweld van 63 saluutschoten en 60 over- razende straaljagers, is gisterochtend het officiële statiebezoek van koning Olav V van Noorwegen begonnen. Dit krijgsvertoon speelde zich af ho ven IJmuiden, toen het sneeuwwitte jacht „Norge" daar binnenliep. De of ficiële begroeting vond plaats op de aanlegsteiger bij het Centraal Station in Amsterdam, waar tussen een woud van versgeverfde vlaggemasten koningin Juliana en prins Bernhard wachtten. Het werd een hartelijke begroeting. Na de inspectie van de erewacht werd in de koninklijke wachtkamer van het Centraal Station een groot aantal auto riteiten aan de hoge gast voorgesteld. Iri een rode calèche, bespannen met zes paarden, reed het vorstelijke gezelschap vervolgens naar het Nationaal Monu ment, om er een krans te leggen. Het was de Amsterdammers kennelijk nog wat vroeg. De haag van erewachten was dikker dan die van het publiek. Om half elf vertrok de stoet (koning Alav naast koningin Juliana in haar Rolls Royce) richting Dqn Haag. Voor het paleis Huis ten Bosch stond in ceremonieel tenue een erewacht aan getreden, bestaande uit een compagnie van het garderegiment grenadiers met vaandel en vaandelwacht en de Konink lijke Militaire Kapel. Koning Olav, koningin Juliana en prins Bernhard inspecteerden voor zij het paleis binnentraden, de erewacht. In Huis ten Bosch waren ook aanwe zig de leden der diplomatieke missies, die in de Chinese kamer werden voor gesteld aan de koning. Bij een hierop volgend noenmaal in de witte eetzaal Nog een joto van het staatsbezoek. Koning Olav legt een krans bij het nationaal monument op de Dam in Amsterdam. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Haagse studenten vereniging begint haar groentijd in dc nacht van donderdag op vrijdag. Om middernacht zullen de groenen naar het kampeerterrein Ockenburg vertrekken, waar zij een kamp van vier dagen moe ten meemaken. Behalve de ontgroe ningscommissie zal niemand in of uit liet kamp mogen. De vier kampdagen zijn zeer educa tief opgezet. Het is een experiment, in zoverre dat men nog nooit op een der gelijke wijze (ie groentijd heeft ge opend. De eigenlijke bedoeling van deze dagen is de eeistejaars zeer intensief met elkaar kennis te laten maken en hen zo als een hechte groep de groen tijd en de verdere studententijd in te sturen. Vanavonci zal wel in de sociëteit de eerste kennismaking plaatsvinden, maar direct daarna gaan de groenen in afzondering. In het kamp zullen de aan komend studenten beziggehouden woi\- den met veel fport, het instuderen van studentenliederen, lezingen over het studentenleven en natuurlijk de nood zakelijke „opvoedkundige" activiteiten, zoals vaatwassen en papierprikken. Voor de groenen zijn er twee twintig- persoons tenten gehuurd, want men verwacht veertig a vijftig inschrijvin gen, wat niet bijzonder veel is, maar gezien de algemene geringe animo voor het studenten verenigingsleven toch nor maal. In Nederland is slechts ongeveer 40 procent van de studenten aangesloten bij een van de studentengezolligheids- verenigingen. Met dit kamp hoopt men de huiver voor het verenigingsleven bij de nieuwe studenten weg te nemen. Het kamp, dat door de groenen alleen ver laten mag worden om te gaan zwemmen en zondag voor kerkbezoek, zal maan dag opgebroken worden en daarna wordt tot vrijdag 25 september het meej- traditionele programma afgewerkt. Zo houdt men op zaterdagmiddag 19 sep tember de „rijjool" door Den Haag, waarin de groenen op hun stepjes zul len collecteren voor het Koningin Wil- helminafonds. EEN TIENJARIG MEISJE, Loesje Post- ma uit Harlingen, is gisteren tussen Franeker en Harlingen uit een trein gevallen, die op dat moment ongeveer 100 kilometer per uru reed. Ze liep een hersenschudding op. van het paleis zaten behalve het Neder lands vorstelijk paar en de Noorse ko ning, ook de prinsessen Beatrix, Mar griet en Christina aan. Gistermiddag maakten de urie vorstelijke personen een rijtoer door Den Haag, die eindigde in Scheveningenwaar in het Rurhaus de film „Alleman." werd vertoond. Gisteravond boden koningin en prins hun gast een galadiner aan in paleis Huls ten Bosch. Beide staatshoofden spraken een tafelrede uit, waarna zij een heildronk uitbrachten op eikaars welzijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De politieke activitei ten omtrent het R.E.M.-t.v.-eiland zijn in Den Haag fhans hard bezig naar een hoogtepunt toe te groeien. Vandaag zul len minister Scholten en de bijzondere commissie der Tweede Kamer ter voor bereiding van het anti-R.E.M.-wetje el kaar ontmoeten. Eerst heeft deze commissie echter nog op hun verzoek een onderhoud met en kele R.E.M.-vertegenwoordigers. Dezen zullen stellig de bijzondere commissie met klem verzoeken de behandeling van het wetsontwerp van minister Scholten uit t.e stellen. Het lijdt geen twijfel of de commissie en de kamer zal daar in grote meerderheid niet voor voelen. Inmiddels houdt men in parlementaire kringen rekening met de mogelijkheid dat de V.V.D.-fractie tegen het wetsont werp van minister Scholten zal stem men wegens bezwaren van juridisch- tcchnische aard. Deze bezwaren richten zich vooral op het feit, dat de kamer eerst achteraf (uiterlijk binnen drie maanden) een wetsontwerp voorgelegd krijgt ter goedkeuring van een op grond van de anti-R.E.M.-wet te treffen al gemene maatregel van bestuur, die zal uitmaken welke wetten op het R.E.M. - eiland van toepassing zullen zijn. Deze algemene maatregel van bestuur kan terstond door do regering getroffen wor den na de aanvaarding van het anti- R.E.M.-wetje. De regering kan dan dus dadelijk eventueel tegen de R.E.M. op treden. Dc kamer kan echter dit op treden niet eerder dan na drie maanden afwijzen door haar goedkeuring te ont houden aan de toepassing van het anti-R.E.M.-wetje. Inmiddels kan met stelligheid worden aangenomen dat met name de V.V.D. in het debat van volgende week zal pogen de hele situatie op radio, en t.v.-gebied opnieuw ter discussie te brengen. BERLIJN Harro, een Oostduitse politiehond, heeft het voorbeeld van vele Vopo's gevolgd en is naar het Westen gevlucht. Harro sprong in het 50 meter brede Landwehrkanaal en zwom naar de Amerikaanse sector, waar hij door een politieman en een burger aan land werd geholpen. Toen Harro zijn duik had genomen verschenen vijf opgewonden Vopo's aan de oever. Zij schreeuwden „Zu- rück, Harro, kom zurück", maar de Duitse herder ging verder zonder om kijken. De Westberlijnse politie be weert dat Harro vrolijk met zijn staart kwispelde toen hij in het Wes ten was aangekomen. Voorlopig is Harro in de stadsken- nel ondergebracht. Zijn lot is nog on zeker. Als het Oosten zijn terugkeer eist zal men hem moeten terugstu ren. Zonder dit verzoek zal Harro wel bij een Westberlijnse dieren vriend terechtkomen. Harro ging er van door uit het Treptov-park, waar een groot Rus sisch oorlogsgedenkteken staat. Waar schijnlijk had hij daar patrouilledienst bij de politie. De communisten ge bruiken veel honden langs de grens. De dieren worden afgericht om vluch telingen te pakken. CAIRO De Arabische wereld heeft kennelijk kans gezien zijn onderlinge veten en meningsverschillen uit te scha kelen in zijn gezamenlijke vijandschap jegens Israël. De Arabische conferentie in Cairo is geëindigd in wat een com muniqué noemde „volledige overeen stemming". Er zal een fonds worden gevormd dat de aan Israël grenzende landen in staat zal stellen militaire uit rusting aan te schaffen. De Arabieren verwachten nl. dat Is raël gewapend zal optreden, zodra de Arabische landen uitvoering zullen ge ven aan hun Jcrdaanplannen, die erop gericht zijn het Israëlische Negeb-pro- ject te dwarsbomen. Geen van de Ara bische directe buren van Israël is thans sterk genoeg om zich met succés te ver weren. LONDEN Hoge communistische zegslieden in de Britse hoofdstad heb ben gisteren gezegd dat het internatio nale communisme door een nieuwe af scheidingsbeweging wordt bedreigd, waardoor het in drieën uiteen zou kun nen vallen. Een „derde macht" is volgens deze zegslieden in overweging bij partijen die onafhankelijkheid van zowel Mos kou als Peking voorstaan. Deze ontwik keling is weliswaar nog niet definitief gaande, doch de wens naar een neutrale positie in het Russisch-Chinese ideolo gische conflict verbreidt zich snel, al dus deze zegslieden. Adviseurs hebben premier Nikita Kroestjev gewaarschuwd dat de ko mende communistische wereldconferen tie, die op initiatief van het Kremlin zal worden gehouden, bijna zeker zal uit lopen op een drievoudige breuk in de beweging. Waarnemers menen dat de nieeste Europese en vele niet-Europese commu nistische partijen de neutrale vleugel zullen kiezen, terwijl Aziaten en Afri kanen de zijde van China zullen zoeken. (Advertenties) Ja, zo is het. Duizenden abonnees op Dagblad De Stem, die vroeger per week betaalden, doen dat nu per kwartaal. Misschien ook een idee voor U als U weekabonnee bent. Betaling per kwartaal: ge makkelijk, praktisch en modern Zeker als U gireert op onze post rekening no 1114111 9,75 per kwartaal). Of nog beter: machtigt ons het abonnementsgeld automatisch van uw girorekening af te schrijven. Een desbetreffend formulier zen den wij U graag toe. Maak het u zelf gemakkelijk: Inderdaad: het valt op hoe gezond en fris de huid er uit ziet na de eenvoudige behandeling met Scherk Gezichtslotion. Hike huid wordt dag in dag uit belaagd door weer en wind, door vet en vuil. Ook üw huid. Daarom heeft ook üw huid Scherk Gezichtslotion nodig! Met wat Scherk Gezichtslotion ver wijdert u voor het slapen gaan in 'n minuut alle stof-, poeder- en crème- resten van uw gezicht. Scherk Gezichts lotion stimuleert ook de bloedcirculatie. Gebruik Scherk Gezichtslotion. Begin er vanavond nog mee! In flacons v.a. f2.95. -r— Nu zijn er, naast Scherk Gezichtslotion voor het reinigen van de huid, ook Scherk schoonheidscrèmes! Dat bete kent een nieuwe, complete en succes volle schoonheidsverzorging voor de Nederlandse vrouw. En u ziet - welk type huid u ook hebt, voor élke huid is er de ideale Scherk schoonheidscrème. Jeugdige huid: Scherk halfvette crème Vette huid: Scherk crème astringente Oudere huid: Scherk voedingscrème Droge huid: Scherk crème hydratante Tubes van f 3,- tot f 3,85.

de Stem | 1964 | | pagina 1