Gedeeltelijke opheffing van de invaliditeitswet Oorlogsgevaar bijna geweken Zwart luisteren en kijken aangepakt alles CE) kan met cetaja/Er Verhoogde uitkeringen gebrek vrijwaring van FARVERFEST Polynesiër overleeft helse tocht SLAMAT DJALAN Duizenden opstandelingen infiltreren uit Cambodja 19 r VOORGESTELD PER 1 JAN.: Einde van plak-rompslomp 3 aa 2 Athene gelooft stellig n Bedrijfsleider verdacht van verduistering In Bondsrepubliek Ovaties voor Anne Marie en Constantljn Financiering Zuid-Vietnam beweert: PKI GROOTSTE PARTI] VAN INDONESIË KNAF: a.o.w. niel uit schatkist financieren Naaimachines |len troostprijzen bij elke Spar- DE KOOP EELT, LIKDOORNS ENZ. Verduistering bij KLM wordt niet vervolgd VLOERKLEED Belang bij verkopen Vijf maanden op zee Prinses Beatrix naar overzeese gebiedsdelen Wens van commissaris Bezige Bij brengt correctie aan in Slaags met politie Vrouw komt om door gasverstikking DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 10 SEPTEMBER \on 'M.NGt WM li ieu 183-io% 38010% 289-io% 98-io% 175-io% 79-io% 158-io% 29 ct 2 5 ct 28 ct 29 c 19 c. 35 ct 89 ct kilo 139 Ct kilo 49 ct jram '<rop stuk |ram jram kilo kilo (Advertentie) O P_ CO m ro tri VERWIJDERT SPOORLOOS EN P! 'M OOS Negentig mille verspeeld (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Er zal geen strafrechte lijke vervolging worden ingesteld tegen de ex-KLM-topfunctionaris uit Den Haag, die op zijn Parijse post 90.000 van zijn werkgever voor privé-doeleinden ver speelde. Dit heeft mr. G. J. de Lint, of ficier van justitie bij de Haagse arron dissementsrechtbank meegedeeld. „Er zijn geen gronden voor een dergelijke vervol ging aanwezig", zo voegde hij hieraan toe. Zoals bekend is de functionaris na het; gebeurde uit de dienst van het lucht vaartbedrijf getreden. Om hem geen moeilijkheden in de weg te leggen bij het zoeken naar een nieuwe baan om op die manier het verspeelde geld terug tc halen, besloot de directie geen aanklacht in te dienen. Toen een en ander tenslotte toch in de openbaarheid kwam, stelde de officier van justitie ambtshalve een onderzoek in. Over zijn bevindingen kan hij geen nadere mededelingen doen. (Van een onzer redacteuren) I niets: zij behouden deze rente naast de DEN HAAG - De cedee.te,ijke Haul-die datie van de bestaande voorzieningen, bereiken zai jiet recht op ouderdoms- dic thans door minister Veldkamp is rente eveneens behouden blijven. Maar voorgesteld, heeft betrekking op de in de invaliditeitswet geregelde verzekerin gen. Deze geven niet alleen recht op in- valirtitieitsrcivtc, maar ook op ouder domsrente en op weduwen- en wezenren te. Voorts kan thans geneeskundige be handeling of verpleging voor rekening van deze verzekering geschieden, indien daardoor dreigende invaliditeit kan wor den afgewend of al ingetreden invaliditeit kan worden verminderd of opgeheven. Volledige afwikkeling van de rechten, die voortvloeien uit de „rentekaarten" kan pas geschieden als de wet arbeids ongeschiktheidsverzekering die bij de Tweede Kamer in behandeling is, in wer king treedt. Tot de invoering van die wet moet het toekennen van invalidi- teitsrenten en het verlenen van genees kundige behandeling mogelijk blijven. Maar verdere premiebetaling om b.v. tot hogere uitkeringen te komen, is niet meer nodig nu vorig jaar al de interimwet invaliditeitstrekkers is tot stand gekomen. De bewindsman stelt nu dus voor, de premiebetaling (het plakken van rente- zegels dus) per 1 januari 1965 geheel te staken. Bovendien voorziet het wetsont werp in de beëindiging van de verplich ting tot aanmelding voor deze verzeke ring voor hen. die na 31 juli van dit jaar voor het eerst in loondienst treden. Zij krijgen dus geen rentekaart meer uit gereikt. Deze maatregelen betekenen tevens het einde van een zeer grote administra tieve rompslomp, zowel in het ambtelijk vlak als voor de bedrijven en gewone burgers, die b.v. voor hun huispersoneel moesten „plakken". Minister Veldkamp vindt afschaffing van dit systeem een belangrijke stap naar de vereenvoudi ging van de sociale verzekering. Hij meent, dat het bedrijfsleven vooral hier van een belangrijke verlichting zal on dervinden. In de toekomst zullen nog slechts van kracht zijn de a.o.w., de a.w.w. en de arbeidsongeschiktheidsver zekering. Voor hen die voor 1 januari 1965 een ouderdomsrente hebben, verandert er (Advertentie) FARVERFEST: chique vloer kleed rr,et zéér hoge pool, vachtzacht, grote scala van tinten, gemêleerd, gedessineerd of effen. Vraag folder F2 aan Veneta N.V., Hilversum. NICOSIA Politieke waarnemers in de Griekse hoofdstad zijn van mening, dat het oorlogsgevaar tussen Grieken land en Turkije is afgenomen. Deze waarnemers zeggen hun mening ten dele te baseren op de verklaring die OPMEER Verdacht van verduis tering van vele tienduizenden guldens wordt vrijdag de 52-jarige bedrijfsleider J. K. van een vcrpakkingsonderncming van melkpoeder uit Amersfoort voor dc officier van justitie te Alkmaar geleid. K. bevindt zich thans in verzekerde be waring te Hoogwoud. De verduisteringen strekken zich uit over een periode van ruim tien jaar. In die periode was de verpakkingsonder neming. ,,Embalac" geheten, in Opmeer gevestigd. K., geboren in Voort (Gld.) wordt ervan verdacht verpakkingsmate riaal en melkpoeder te hebben verkocht en de gelden ten eigen bate te hebben aangewend. Hiermee zou vijftigduizend gulden gemoeid zijn. Volgens de districts recherche te Alkmaar en de rijkspolitie van de groep Hoogwoud, die de zaak in onderzoek hebben, lijkt dit bedrag aan de hoge kant. Het is aannemelijk dat nog anderen bij deze omvangrijke en in gewikkelde verduisteringsaffaire betrok ken zijn. hoewel de politie daar nog geen zekerheid over kon verschaffen, terwijl ook nog geen andere personen in verzekerde bewaring zijn genomen. De ,,Embalac" is in 1953 gesticht door de Amerikaanse onderneming .United Ex porters ltd" te Rotterdam, zuivelfabriek Twente, Hellendoorn, melkfabriek ,,De Vooruitgang", te Woudenberg, en melk fabriek ..Aurora" te Opmeer. De leiding berust bij de directie van de United Exporters. Eind juni werd ..Embalac" naar Amersfoort verplaatst, terwijl het personeel, behalve bedrijfsleider K., werd ontslagen. Voor deze verplaatsing en door geruchten die na de ontslagen in Opmeer de ronde deden, is deze zaak aan het licht gekomen. Accountants van de United Exporters zijn al bezig te juiste omvang van de schade vast te stellen, terwijl voorlopig beslag is gelegd op de eigendommen van K. de Turkse premier Inönoe voor zyn par lement heeft afgelegd. Het is in Athene opgevallen dat Inönoe zei, dat een aan val op het Turkse garnizoen op Cyprus oorlog zou betekenen. Men tekent hierbij aan dat Grieken land noch Cyprus dit garnizoen op eni gerlei wijze heeft bedreigd. Men neemt er voorts nota van dat de Turkse pre mier niet langer spreekt over landin gen van Turkse troepen op Cyprus. Volgens de zegslieden heeft Inönoe zich kennelijk gerealiseerd dat een oplos sing voor Cyprus met vreedzame mid delen moet worden bereikt. De Cypriotische president, aartsbis schop Makarios, heeft zich gisteren be reid verklaard de economische blokka de van de Turkse gemeenschappen in Famagusta en Larnaca op te heffen. De persoonlijke afgevaardigde van president Johnson bij de besprekingen over de kwestie-Cyprus in Genève, Dean Acheson. heeft de Amerikaanse president gisteren aangeraden geen en kel gebruik te maken van de Ameri kaanse zesde vloot in het geval Tur kije een invasie op Cyprus uitvoert. Het advies was vervat in een rapport dat Acheson aan president Johnson heeft uitgebracht. Volgens Acheson zou Griekenland meer moeten doen om de rust op het eilan dte herstellen, opdat een mogelijke politieke oplossing kan worden be reikt. Griekenland is met een strijd macht van 10.000 man op het eiland tussenbeide gekomen. Omdat deze strijdmacht groter is dan die van de V.N., Turkije of Groot-Brittannië, dra gen de Grieken eij zekere verantwoor delijkheid voor de toestand, aldus Ache son. dat geldt niet voor hen, die 65 jaar wor den na de invoering van de arbeidson geschiktheidsverzekering, indien hun rechten worden afgekocht. Omdat nu voorgesteld wordt een premiebetaling te beëindigen, zullen de renten krachtens de nu bestaande invaliditeitswet niet ho ger kunnen worden, dan thans wordt vastgesteld. Bij een verzekeringsduur van 50 jaar en een premie van 60 cent pei week. bedraagt de rente maximaal ƒ331 Der jaar. voor wie 40 jaar premie heeft betaald 265 per jaar en wie slechts 25 jaar heeft „geplakt" ƒ165 per jaar. De regeling, die de minister voorstelt voor de ouderdomsrenten, wil hij ook toepassen op de weduwenrenten: wie voor 1 januari I960 een dergelijke rente heeft, behoudt die. Maar ook na die da tum zal aanspraak op weduwenrente kunnen ontstaan. Indien een verze kerde echtgenoot overlijdt na 31 decem ber 1964 gaat het recht op weduwenrente niet meer in op 60-jarige leeftijd, maar op 65-jarige leeftijd. Het recht op we duwenrente wegens na 31 december 1964 intredende invaliditeit vervalt. Dit is mo gelijk. omdat een weduwe, indien de echt genoot is overleden, voor zij 65 jaar is, als regel aanspraak heeft op een wedu- wenpensioen krachtens de a.w.w. Als zij werkt, na op jonge leeftijd kinderloos we duwe te zijn geworden, en als gevolg daarvan invalide wordt, dan krijgt zij nu een uitkering krachtens de interimwet invaliditeitsrentel rekkers en straks op grond van de arbeidsongeschiktheidsver zekering. De voor 1 januari 1965 ingegane we zenrenten blijven gehandhaafd, maar na 31 december van dit jaar kan op een der gelijke rente geen aansnraak worden ge maakt. Al deze wettelijke voorstellen zul len ook gelden voor de aanspraken, die thans ontleend worden aan de mijnwer- kersinvaliditeitswet. De financiële gevolgen van de stopzet ting der premiebetaling betekenen een derving van inkomsten van 75 miljoen gulden per ]aar. Het fonds zelf is een mil jard gulden groot., waaruit een rente komt van 40 miljoen per jaar. De bestaande uit keringen bedragen ƒ95 miljoen en de administratiekosten ƒ19 miljoen, deze laatste zullen echter na 1 januari aan zienlijk dalen. Verwacht wordt, dat. het' fonds, na 1 januari, per jaar 75 miljoen op het vermogen zal interen. Om de kamer een inzicht te geven van de bedoelingen die de regering heeft bij algehele liquidatie van deze wetten, geeft minister Veldkamp ook een overzicht van de maatregelen, die genomen wor den bij de invoering van de arbeidson geschiktheidsverzekering. Het ligt in zijn bedoelingen de uitkeringen dan om te zetten in een uitkering krachtens de wd.o. De zelfstandigen, die nu hebben .door- geplakt" en het invaliditeitsrisico gedekt willen houden, zullen de mogelijkheid krijgen om toe te treden tot de vrijwil lige verzekering van de w.a.o. De aanspra ken van verzekerden, die bij invoering van de w.a.o. 35 jaar of jonger zijn en van ouderen, wier rente minder dan 60 gulden per jaar zou bedragen, worden af gekocht. Eventueel kunnen ook de -aan spraken van hen, die tussen 36 en 45 jaar oud zijn, in de afkoopregeling worden betrokken. De afkoopsom zal gelijk zijn aan het bedrag van de betaalde premies. Voor de ouderen dan 35 jaar wordt ook een rentevergoeding gegeven. De totale financiële lasten, aan de gehele afwikke lingsregeling verbonden, worden geraamd op 4.5 miljard gulden. Het vermogen van het fonds bedraagt slechts een miljard gulden, het rijk is aansprakelijk voor het tekort. Voor de gevallen waarin ondernemings- en bedrijfspensioenvoorzieningen een af- trekregeïing hebben van ouderdoms- en invaliditeitswetrcnlen zal worden over wogen een regeling te treffen, die bij afkoop vermindering van pensioenaan spraken mogelijk maakt. De verzekerde deelnemer aan het pensioenfonds zal dan echter het recht hebben de afkoopsom aan zijn werkgevers of aan het pensioen fonds over te dragen om deze korting on gedaan le maken. Voor de verzekerden krachtens de mijnwerkersinvaliditeitswet zullen de rechten op overeenkomstige wij ze worden afgewikkeld. (Advertentie) heel wat lekkerder! Kumstaafjes 85 cent Hazelnootwafels 80 cent Turijner wafels 85 cent (Van onze correspondent in Bonn) KEULEN De Westduitse minister voor posterijen, Richard Stucklen hef tig gekritiseerd vanwege de recente ver hoging van de telefoontarieven in de bondsrepubliek heeft de strijd aange honden tegen de radio- en t.v.-parasieten. Hij heeft de verschillende „Oberpostdi- rektionen" in West-Duitsland opdracht gegeven nu ook de laatste zwarte luister- raars en zwarte kijkers radio- en tv-bezitters, die hun luister- c.q. kijk gelden van respectievelijk 2 en 5 mark per maand niet betalen op te sporen. Dt brengt nog enige tienduizenden mar ken in de geldla van de PTT. Het luisteren naar de radio of het kij ken naar de televisie is ook in West- Duitsland gebonden aan vergunningen. Men is als bezitter van een radio- en-of tv-toestel derhalve verplicht dit bij het naastbijzijnde postkantoor op te geven. Daarmee komt men dan automatisch in de carthotheek en volgt aan het begin van elke maand de incasso (door de post bode) van 2 mark luister- en-of 5 mark kijkgeld. Wie 2 mark luistergeld betaalt, mag daarvoor zoveel radiotoestellen in zijn woning hebben als hij wil. Wie maar één tv-toestel (en geen radio apparaat) bezit, moet 2 mark voor de toon en 5 mark voor het beeld betalen. En wie zich een tweede tv-toestel aan schaft. mag niet kijken op grond van de eerste vergunning, maar moet ook voor het tweede toestel betalen. Auto- en kof ferradio's vallen niet onder de 2 mark luistergeld. Men moet daarvoor apart betalen. De PTT weet evenwel, dat daar mee zeer de hand wordt gelicht en dat maar hoogst-zelden bondsrepublikeinse (Advertentie) burgers luistergelden voor hun auto- c.q. kofferradio's betalen. Trouwens: het is moeilijk het zwarte luisteren le controle2'en. Er staan in mil joenen Westduitse woningen radiotoestel len. De PTT beschikt eenvoudig niet over een ambtenaren-apparaat dat groot ge noeg is om te controleren of alle radio- bezitters een luister-vergunning hebben en luistergeld betalen. Ook met zwart-kijken is het moeilijk. Op vrijwel alle daken in de bondsrepu bliek staan tv-antennes. Op vele gebou wen staan verzamel-antennes, waaraan meerdere tv-apparaten in het gebouw zijn aangesloten. Ook hier zou een zorg vuldige controle een geweldig PTT-ap- paraat eisen, dat eenvoudig niet voor handen is. Desondanks hadden in het afgelopen jaar nog 253 processen wegens zwart luisteren of -kijken plaats. De rech ters legden boeten op tot 250 mark en in enkele gevallen zelfs gevangenisstraffen van tussen de drie en zes weken. Dit wa ren eigenlijk alleen nog maar de „zware" gevallen. In vele duizenden andere ge vallen hebben de controle-ambtenaren de hand over het hart gestreken. In geval len b.v. waarin luisteraars en kijkers had den „vergeten" enkele maanden lang hun luister- en-of kijkgeld te betalen. Deze grootmoedigheid was vooral noodzake lijk ten opzichte van de buitenlandse gastarbeiders in de bondsrepubliek, die er in vele gevallen niet van op de hoog te bleken te zijn dat zij hun nieuw-ge- kochte radio- of tv-toestellen moesten aanmelden en daarvoor maandelijks iets moesten betalen. Het aantal toon- en beelddieven is, volgens de PTT, zeer hoog. De kansen hen op te sporen stijgen met de verbete ring der techniek. Op het platteland worden luistfer- en kijkgelden trouwer betaald dan in de steden. In de stad is het makkelijker de luister- en kijkgel den te ontduiken. Koning Constantljn van Grieken land en zijn verloofde prinses Anne-Marie van Denemarken, hebben in het Deense nationale theater vun Kopenhagen een galavoorstelling bijgeigoond. In een pauze reageerde het jonge paar vrolijk op de toejuichingen van de bezoekers. Gisteren heeft het aanstaande paar een ivare triomftocht door de Deense hoofd stad gemaakt. Nog nooit zijn zo veel mensen op de been geweest. Op het Kopenhaagse stadhuis werd het verloofde paar geschen ken aangeboden. PARIJS Een 30-jarige Polynesiëi heeft een zwerftocht van meer dan vijf maanden op de grote oceaan in een ze ven meter lange boot waarvan de mo toren niet meer werkten overleefd. De Franse consul in Pago Pago. op de Samoa eilanden, meldt dat Temahihi en zijn vriend Natua zich in leven hielden met vis die zij vingen met een zelfge maakte speer en regenwater dat zij uit hun kleren wrongen. Natua stierf echter na vier maanden van ondervoeding, al dus het bericht. De twee mannen vertrokken op 2 fe bruari uit Maupiti, ten noorden van Tahiti, voor een tocht van ongeveer 80 kilometer naar Bora Bora. Beide moto ren van het schip lieten hen echter in de steek en zij werden overgeleverd aan de grillen van wind en getijden waardoor zij gestaag naar het noordwesten werden gedreven. Op hun lange tocht zagen zij nooifc enig land en slechts een schip dat hun signalen niet opmerkte. Toen zijn vriend was overleden hield Temahiti het lijk twee dagen aan boord in de hoop het aan land te kunnen begraven doch moest het uiteindelijk toch aan de zee prijs geven. Na 154 dagen liep de boot op een rif bij het eiland Manua, ook een van de Samoa-eilanden en Temahihi vond nog de kracht naar het land te zwemmen. Een Mormoons missionaris op het eiland zorgde ervoor dat Temahihi naar Pago Pago werd overgebracht van waaruit hij naar zijn vrouw en zes kinderen zal worden teruggezonden. (Advertentie) Contra-Strijk beeld hi-fr- (tlankikeeróave, sublieme vrörrrfg.eving..., dal «Gfeff- - televisie: Uw dealer.; demon- stiesMt gratis alle'typ'gn.,; Imp.: IMTRA BREDA (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Prinses Beatrix zal in het voorjaar van 1965 een werkbezoek brengen aan Suriname en de Nederland se Antillen. Het ligt in de bedoeling dat de prinses ongeveer twee weken in de West zal verblijven. Het voorgenomen officiële bezoek, dat koningin Juliana en prins Bernhard in het begin van 1965 aan de West zouden brengen, is uitgesteld tot het najaar van 1965. Het koninklijk paar zal in Suriname o.m. de ingebrüikneming verrichten van het stuwdamcomplex Brokopondo. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Op verzoek van de hoofdcommissaris van de Haagse politie, de heer Gualtherie van Weezel, heeft de uitgeverij ,,De Bezige Bij" te Amster dam een wijziging aangebracht in een naar het oordeel van de hoofdcommis saris onjuiste passage in het, boek „Slaags met de politie", dat enige tijd gelede nis uitgegeven en dat veel stof heeft doen opwaaien. In overleg met de Haagse hoofdcommissaris heeft „De Bezige Bij" aan alle kranten, aan in stanties en personen, voor wie het be langrijk is dat zij op de hoogte van de wijziging zijn een rectificatie gestuurd, terwijl in de herdrukken de nieuwe tekst zal worden opgenomen. De door de heer Gualtherie van Weezel gewraakte pas sage is opgenomen in een artikel over het overlijden van de 16-jarige Pim Scholten, die op 2 januari 1961 bij een kerstboomverbranding een prik met een sabel opliep en op weg naar het zieken huis stierf. Tegen de hierna volgende passage heeft de hoofdcommissaris bezwaar gemaakt ,.De Haagse hoofdcommissaris Gualthe rie van Weezel had de politesse op con- doleantiebezoek te gaan bij de ouders Scholten, tegenover wie hij het drama verklaarde het was een billeprikkertje, dat noodlottig is aangekomen". De hoofdcommissaris heeft bij „De Bezige Bij" ontkend tegen de ouders van Pim Scholten deze woorden te hebben ge bruikt. Op zijn verzoek en in overleg met hem heeft ,,De Bezige Bij" de be wuste passage als volgt verbeterd ,,De Haagse hoofdcommissaris Gual therie van Weezel had de politesse op condoleantiebezoek te gaan bij de ouders Scholten, een taak die te zwaarder was, nu een van zijn ondergeschikten tijdens een eerder emotioneel onderhoud met de ouders het politiejargon ..billiprikker" had gebruikt." ROTTERDAM In de nacht van dins dag op woensdag is de 64-jarige mevrouw Z.E. Mout-Pleit in haar woning aan het Schulplein in Rotterdam door gasver stikking om het leven gekomen. Buren, ongerust geworden door een sterke gas- lucht, vonden het levenloze lichaam van de vrouw in een der vertrekken. In de voorkamer werd de 61-jarige D. Pleit aangetroffen, die door gas bedwelmd was geraakt. Hij werd onmiddellijk overge bracht naar het Zuiderziekenhuis. Zijn toestand is thans redelijk. Na onderzoek bleek dat in de keuken de slang van het gaskomfoor was gescho ven. terwijl de hoofdkraan openstond. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Minister Veld kamp verwacht, dat met de ver hoging van de a.o.w.- en a.w.w.- uitkeringen voor het overgrote deel van de bejaarden en wedu wen een minimum-voorziening tot stand zal komen, die hen zal vrijwaren tegen gebrek. Voor de bedrijfspensioenfond sen ligt nog verder een taak maar de bewindsman ziet geen aan leiding hier van zijn kant stap pen te ondernemen b.v. voor het waarde- of welvaartsvast maken van deze pensioenen. De regering heeft het bedrag van f 3540 berekend aan de hand van het per 1 januari jl. vastgestelde minimum inkomen van honderd gulden per week, dus f 5200 per jaar. Van dit bruto-inkomen -trekt zij enkele elemen ten af. die na pensionering wegvallen, zoals de premie AOW en AWW. Het voor vrije besteding beschikbare inko men bedraagt dan f 4700. Een pensioen van 70 pet van dit bedrag komt dan op f 3300. Hier telt de regering bij op de ontwikkelingen in 1964, nl. de huur- compensatie van f 104 en de extra loonsverhogingen, die boven de tien procent werden bereikt. Op grond hiervan komt de regering op f 3540 voor gehuwden en f 2478 voor ongehuwden. Eveneens in overeenstemming met het advies van de SER wordt verder voorgesteld het AWW-pensioen voor weduwen met kinderen op gelijke hoogte te brengen met het AOW-pen- sioen voor gehuwden en voor wedu wen zonder kinderen met het AOW pensioen voor alleenstaanden. Het werknemersdeel van de SER Van deze verhoging der premie met 2,9 pet. komt een half procent voor re kening van de schatkist. Een tweede half procent komt beschikbaar door het wegvallen van de premiebetaling voor de invaliditeitswet en een kleine ver laging van de premie voor de werk loosheidswet. De resterende 1,9 pet. moet gelijkelijk door werkgevers en werknemers worden gedragen, hetgeen betekent, dat 0,95 pet. meer aan pre mie ten laste van de werknemers zal komen. De zelfstandigen zullen de vol le premielastverhoging hebben te dra gen. Op het ogenblik kan nog niet ge- heeft om een bijdrage van 500 miljoen zegd worden of zij daarvoor een be- uit de schatkist gevraagd om de op trekking te financieren. Minister Veld kamp deelt mee. dat de regering geen mogelijkheid ziet een dergelijk bedrag ter beschikking te stellen. Zij wil ui! de schatkist f 150 miljoen bijdragen Dit geld wordt ten dele gevonden uit besparingen, die de invoering van eet sociaal minimum voor het rijk mee brengt, voor een ander deel komt zi uit de normale toename van de over heidsmiddelen. In de miljoenennota za hierop nader worden ingegaan. De brutolasten van de A.O.W. wor den geraamd op f 2800 miljoen en vooi de A.W.W. op f 450 miljoen voor he jaar 1965, in totaal dus f 3250 miljoen Voor een dekkende premie en de op bouw van een liquiditeitsreserve is no dig een verhoging met 2.9 pet. in totaal, waarvan 2,7 pet. voor de A.O.W. Hier van is 2,1 pet. nodig voor de optrek king tot een sociaal minimum, 0,2 pet. voor de verhoging van de liquiditeits reserve en 0,4 pet. om de huidige pre mie dekkend te maken. langrijke compensatie zullen kunnen vinden in de belastingverlaging. De da tum van ingang van de eerste helft van le verlaging staat immers nog niet /ast. Volgens minister Veldkamp wordt de otale premielast per 1 januari 1965 /oor de werknemers 14,7 pet. (9 AOW, 1,5 AWW, 1 ziektewet. 2.5 ziekenfond- enbesluit en 0.7 wachtgeld- en werk- oosheidsverzekering. Voor de zelfstan- ligen is deze totale "last op 1 januari 2.5 pet. nl. 10.5 pet AOW en AWW cn pet. kinderbijslagwet. De regering houdt vast aan 1 jan. '65 Is datum van ingang. Zij meent, dat lit mogelijk is, gelet op de conjunctu rele" situatie, wanneer van de invoering van het sociaal minimum geen beste dingsimpuls zal uitgaan. De premiever hoging van in totaal 2.4 pet. betekent volgens de regeling een neutrale finan ciering, terwijl het half procent dat uit de algemene middelen komt evenmin een inflatoire werking zal uitoefenen. Het Cambodjaanse staatshoofd, prins Norodom Sihanoek, heeft gisteren ver klaard dat zyn land ten oorlog zal trek ken als Zuid-Vietnam zou trachten de eilanden aan de kust van Cambodja te bezetten. Vietnam zou dit willen doen om de infiltraties van Viet-Congrebellen uit Cambodja te voorkomen. Daar zouden circa 15.000 opstandelin gen staan te popelen om Zuid-Vietnam binnen te dringen. Hun vuurkracht zou sterk toegenomen zijn. Hun wapens zou den afkomstig zijn van het in Indo-China verslagen Franse leger en uit voorraden, die op de Zuidvietnamezen zijn veroverd. Premier Khan heeft zichzelf intussen tot minister van defensie benoemd, na het ontslag van de voormalige menister op deze post, generaal Khiem, te hebben aanvaard. Generaal Minh is benoemd tot staatshoofd, een zuiver formele functie. Beiden (maar vooral Khan) trekken nu aan de touwtjes, waarmee het drieman schap, dat de staatszaken in handen had, is komen te vei vallen. Deze maand zal een commissie van 15 tot 20 leden benoemd worden, die een nieuwe grondwet zal moeten opstellen en een voorlopige nationale vergadering bijeen zal moeten roepen. Deze zal een permanente grondwet moeten ontwerpen, waarna het land tegen eind 1965 een de mocratisch bestuur zou moeten hebben. President Johnson heeft intussen de leiders van het congres naar het Witte Huis geroepen om een verslag aan te horen van Maxv/ell Taylor, de Ameri kaanse ambassadeur in Sangon, over de toestand in Zuid-Vietnam. Tevoren had de president een lang onderhoud gehad met Taylor en ten aantal leden van de regering. Voordat de congresleiders aankwamen gaf generaal Eaylor voor de pers een al gemene uiteenzetting van de toestand in Zuid-Vietnam. De doeleinden van de V.S. blijven in de grond onveranderd en men wil dezelfde ko^rs blijven volgen. De Amerikaanse regering is bezig met her ziening van de „voorrang'^ in het econo mische hulpprogramma aan het land en wil daar bepaalde veranderingen in aan brengen, aldus Taylor. In het algemeen is de militaire en economische toestand in Vietnam „essentieel normaal" en „be trekkelijk gunstig", ondanks de activi teiten van de Viet Cong en de recente politieke crisis an Saigon, zei hij. DJAKARTA De Indonesische com munistische partij die de grootste is in de niet-communistische wereld, is tevens met ongeveer twee miljoen leden de grootste politieke partij in Indonesië ge worden. Dat heeft partij-voorzitter Aidit bekendgemaakt. Hij zei dat de P.K.I. naast de twee mil joen geregistreerde gewone leden verder nog de steun heeft van ongeveer 10 mil joen goed gedisciplineerde jonge com munisten of sympathisanten in de vak verenigingen jeugdorganisaties en vrou wenorganisaties. (Van onze parlementaire redactie) HAAG De K.N.A.F., katholieke Nederlandse federatie van patriculiere en ambtelijke werknemers in en uit Indonesië heeft zich op zijn jaarverga dering in Utrecht uitgesproken tegen financiering van e endeel der a.o.w.- verhoging uit de schatkist. De K.N.A.F. vindt, dat de a.o.w, een verzekering is, die geheel uit premie moet w*orden be taald. Wanneer het loon dit niet mogelijk maakt, moet de loonpoliitek worden her zien, zei de voorzitter, de heer J. B. Haring. Mocht het loonpeil optrekking van de a.o.w. wel toelaten, doch be staat niet de bereidheid een hogere premie te betalen, dan is er iets ernstig mis met de solidariteit ten opzichte van de ouden van dagen. De vergadering nam met algemene stemmen een resolu tie aan, waarin financiering met schat- kistgelden wordt afgewezen

de Stem | 1964 | | pagina 11