Amor werkt in Frankrijk naar een vrij conservatief recept Van schaats- tot filmster GOLD STAR Minder doodvonnissen in Verenigde Staten DEMOGRAFEN HEBBEN HET EENS UITGEZOCHT Moskou levert Oost-Duitsland uit aan Bonn Meer longkankergevallen bij honden geconstateerd NAAR ENGELAND voor vakantie of zaken GA PER HARWICH-BOOT U VAART ER WEL BIJ HOEK VAN HOLLAND-HARWICH Togliatti wees partijlijn van Peking af Van Duinkerken op 21 september rector-magnifieus Peking beschuldigt: Russen zoeken contact met ruimtewezens Juwelier bestolen voor halve ton Vereniging voor onderwatersport opgericht BOEKENPLANK Structuurvragen in de kerk Snaaks Maastricht 1 Snaaks Maastricht (2) Polder mentaliteit Cultuur Ondeugende Staatscourant Ongeruste moeder Joezien Niet bevorderlijk Mr. Stikker erelid Atlantische commissie 13 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 9 SEPTEMBER 13 (Advertenties) Per dagboot: Een heerlijke ontspanning. Alle tijd om uw zaken voor te bereiden. Telefoon aan boord. Voortreffelijk eten. "Tax-free" shop. Vertrektijd: dagelijks 12.00 uur. Per nachtboot: Een comfortabele "tijd is geld reis" voor de zakenman Varen terwijl u slaapt, 's morgens fit in Engeland. Snelle moderne treinen brengen u naar Londen of verdere bestemmingen. Vertrektijd: dagelijks 23.40 uur. Reizen per Harwich-boot Is een modern genoegen, een veilig over steken, een zorgeloos comfort. U arriveert op tijd - een prettig* zekerheid voor de zakenman en voor het vakantieplan. Ook uw auto kan mee. Neem de boot - u vaart er wel bijl Boek vla DE HOEK Reis rustig en betrouwbaar per dag- of nachtdienst. (Van onze Parijse correspondent Lucas Kleijn) PARUS Het Franse nationaal in stituut voor demografische studie heeft een onderzoek ingesteld naar de omstandigheden, die bij een hu welijk de keus bepalen van man en vrouw („Le choix du conjoint, Une enquête psycho-sociologique en Fran ce, Travaux et Documents, Cahier No. 44, Presses Universitaires de France 1964). Vroeger, in een weinig beweeglijke maatschappij, trouwden de mensen uit eenzelfde plaats. Met de tegenwoordige betere middelen van vervoer vinden man en vrouw elkaar overwegend in dezelfde streek (een Bretonner zoekt liefst een Bretonse, ook al wonen beiden niet in Bretagne) en men zoekt elkaar als regel in hetzelfde sociale milieu (arbeiders bij arbeiders, boeren bij boeren, gediplo meerden bij gediplomeerden enz.) Wat Frankrijk betreft zoekt men elkaar ook in hetzelfde godsdienstige milieu. In ne gen van de tien gezinnen zijn man en vrouw katholiek, dt vrouwen praktize- ren meer (52 pet.) dan de mannen (38 pet.). Waar leerden man en vrouw elkaar voor het eerst kennen? Typisch, eigenlijk vanzelfsprekend is, dat op een kleine uit zondering na (0.4 pet.) alle ondervraag den zich dat nog precies herinneren. Men heeft voor Frankrijk de omstandigheden waar Amor het meest schiet en raak schiet, in tien rubrieken ondergebracht met de percentages erbij: 1. Bal (dancings of surprise- parties) 17 pet. 2. Toevallig (op straat, in restaurants, magazijnen) 15 pet. 3. In het bedrijf of op school 13 pet. 4. Familie-relaties 11 pet. 5. Buren-relaties 11 pet. 6. Via ouders, broers, zusters, vrienden enz. 11 pet. 7. Vermaak als: feesten, vakanties, bioscoop enz. 10 pet. 8. Verenigingen, clubs, sport, folklore 6 pet. 9. Doop, eerste communie, bruiloften 6 pet. 10. Advententies, correspondente enz. pet. Zoals men ziet, neemt het bal, vooral in de kleinere steden en in de dorpen, een voorname plaats in bij de keuze van de partner. Van iedere vijf ondervraag den erkent één de andere partner tijdens het dansen te hebben leren kennen. Hu welijken, op die manier tot stand ge komen, zijn meestal arbeidershuwelij ken, maar ook in hogere kringen komt het verschijnsel voor. Een officier bij de gerechtelijke politie: „Ik heb mijn vrouw tijdens een tango leren kennen, ik her inner het mij nog heel goed, het was de schoonste tango van de wereld". Een directeur van een grote onderneming schreef, dat hij zijn vrouw voor het eerst had gezien op een bal van zijn partij, de liberale. Een chauffeur: „Wij trokken op een bal allebei dezelfde kaart, allebei harten". Een dokter: „Ik zag haar voor het eerst op een surprise party". Rubriek 5 (buren-relaties) komt het meest voor bij boeren en landarbeiders. Rubriek 6 (via ouders enz.) verlost de eenzamen uit hun isolement: „wij waren allebei op leeftijd zonder eigen huis en haard, een vriend bracht ons bij elkaar" (chauffeur); „vader en moeder waren overleden, ik had een eigen boerderij, wat moest ik?" (boer); „een familie wil de de dochter uithuwelijken, maar die was zo onverstandig een vriendin uit te nodigen en die nam ik" (boer); „de we derzijdse ouders wilden ons huwelijk" (bibliothecaris); „de notaris bracht ons met elkaar in kennis" (boer); „de pas toor heeft tussen ons bemiddeld" (boer). Huwelijken per advertentie komen in Frankrijk zo goed als niet voor. Als re- Advertenties) gel duurt de verloving twee jaar. Op de vraag, of vóór het huwelijk al ge slachtelijke gemeenschap had plaats ge had, luidden de antwoorden ontwijkend in die zin, dat weinigen er voor uit kwa men voor zichzelf, maar het terecht of ten onrechte wel wisten van de ander. Balk en splinter. Vóór de tweede wereldoorlog werd de verloving meestal feestelijk gevierd. Loodgieter: „een grote maaltijd bij mijn verloofde, ik stond versteld over de kookkunst van mijn schoonmoeder"; bankbediende: „inzegening door de pas toor, dat is een plaatselijke gewoonte''; varkensslager; „zestig gasten, familie- verlovingsplechtigheid in de kerk, vol gende zondag grote maaltijd"; garage houder: „grote maaltijd, ik in geklede jas, de pastoor kwam bij het dessert, het was grandioos voor ons allemaal"; verkensslager: „zestig gasten, familie- Manfred Schnelldorfer, Westduits kampioen kunstrijden op de schaats, is schlagerzanger en film ster geworden. Hij zoekt nu niet meer naar Olympisch goud, doch naar een gouden plaat. V ziet hem hier in actie tijdens zijn eerste film „Holiday in Saint Tropez", waarin hij voor Franse politie agent speelt. Hannelore Auer, ook van Duitse komaf, speelt de rol van een verliefde Parisienne. Man fred zet in zijn film geen voet op het ijs. Dat mag niet, vanwege de commercie. GOLD STAR I, i| ,JB,fi>'" f keus uit twee Zorgvuldig uitgezochte driesterren kwaliteitstabakken maken GOLD STAR 25 tot 'n klasse apart Probeer ook GOLD STAR 25. 25 pittige sigaretten 1,25. GOLD STAR King Size. De langste sigaret in Nederland. Met recht een sigaret van formaat en... drie sterren kwaliteit. 20 King Size sigaretten slechts 1,15. leden en vrienden" De oorlog heeft'in de grote maaltijden de klad gebracht. Van de verloofden geeft 92 procent elkaar nog de ring, die vaak een klein vermogen kost (bezet met diamanten). Een garagehouder: „ik was er bijna door geruïneerd, maar mijn schoonouders stonden er op"; meter- opnemer bij de elektriciteitswerken: „ik wilde mijn schoonouders laten zien, dat wij wisten hoe het hoorde"; lasser: „mijn schoonmoeder heeft de ring voor haar dochter gekocht om te voorkomen, dat de mensen zouden zeggen: ze draagt geen ring, ikzelf voelde er niets voor". Traditioneel wordt het huwelijk ker kelijk ingezegend (negen op tien), ook al praktizeert men niet. Slechts zes tot zeven procent trouwt niet in de kerk, zelfs al hebben zij opgegeven tot een kerk te behoren. Van hen, die te boek staan als „zonder godsdienst" trouwen van de 'tien vrouwen vier en van de tien mannen twee toch in de kerk. De minimum wettelijke leeftijd om te trou wen is voor vrouwen vijftien en voor mannen achttien jaar: van de mannen trouwt driekwart tussen de 20 en 28, driekwart van de vrouwen tussen 18 en 25 jaar. Merkwaardig zijn de antwoorden op de vraag, of tussen man en vrouw ooit is gedacht over het aantal kinderen in het huwelijk. Op die vraag is door beide partijen met grote openhartigheid ge antwoord. Er zijn twee stromingen: de minderheid (39 procent) heeft over het probleem nog nooit nagedacht of erover gesproken, de rest verklaarde, dat er wel over was gepraat, maar dat men niet altijd (13 procent) tot een akkoord was gekomen. Het ideale aantal kinderen in het Franse huwelijk schommelt tussen de twee en drie. De studie is een gedegen stuk werk en beslaat met veel cijfermateriaal 200 pa gina's. ROME De nieuwe secretaris van de Italiaanse communistische partij, Luigi Longo heeft verklaard dat het na de dood van de Italiaanse communistenlei- der Togliatti uitgegeven memorandum over het wereldcommunisme de Chine zen geschokt en de Russen in verle genheid gebracht heeft. In het document wees Togliatti de Chinese partijlijn af, maar leverde te vens kritiek op het Russische plan tot beleggen van een wereldconferentie over het communisme, die in december moet worden gehouden. Er werd voorts kritiek geleverd op de langzaam vorderende desalinisatie in de Oosteuropese com munistische landen en de autonomie van de Italiaanse communistische partij ver dedigd. NIJMEGEN Prof. T. A. Birrell, rector-magnificus van de katholieke uni versiteit in Nijmegen, zal maandag 21 september om drie uur zijn ambt over dragen aan prof. dr. W.J.M.A. Assel- bers, in litteraire kring ook bekend als Anton van Duinkerken. PEKING Het volksdagblad, orgaan van de Chinese communistische partij in Peking, beschuldigt de Russische lei ders er dinsdag van dat zij een misda dige" politieke transactie voorbereiden om Oost-Duitsland aan de Westduitse re gering te verkopen. In een uitgebreid commentaar over het aanstaande bezoek van premier Kroest- jev aan West-Duitsland, wordtg espro ken over ,,de dagen van Muenchen" voor de tweede wereldoorlog. De Russi sche premier wordt niet genoemd maar het blad laat er geen twijfel over be staan wie wordt bedoeld. Volgens waarnemers is het de meest openlijke Chinese poging tot nog toe om, de regeling van de Duitse kwestie, die zij zien als een politieke kloof tussen Oost- Duitsland en de Sovjet-leiders te be nutten. In het commentaar wordt gevraagd hoe de Westduitse revanchisten ertoe zijn gekomen Oost-Duitsland te zien als ,,iets dat door bepaalde personen te koop is gezet". „Hebben zij misschien stilzwij gend toestemming of een wenk gekregen van hen die zich onlangs lovend uitlieten over Westduitse militaristen." Het commentaar scheen ook gericht tegen Kroestjevs schoonzoon Adzjoebei, die onlangs Bonn heeft bezocht. Uittrek sels uit zijn artikelen waren in het com mentaar geciteerd. UTRECHT By de secties, die de laatste jaren in het veterinair-patliolo- gisch instituut zijn verricht, is het ons opgevallen dat de primaire longkanker by honden veelvuldiger voorkomt dan vroeger. Prof. dr. A. A. Ressang, die thans als medewerker aan het centraal dierge neeskundig instituut in Amsterdam ver bonden is en tijdens zijn assistentschap van het veterinair-pathologisch instituut een onderzoek op dit gebied heeft ge daan, is zelfs op grond van statistische gegevens tot de conclusie gekomen, dat de primaire longkanker bij honden van 1951 tot en met 1955 een belangrijke toe name vertoont. Of deze toename zich van 1956 tot op heden heeft voortgezet, moet aan de hand van het .beschikbare mate riaal nog statistisch worden uitgemaakt, maar men heeft sterk de indruk dat dit inderdaad het geval zal zijn. Wil men de oorzaak van de toegeno men primaire longkanker bij honden na gaan, aldus prof. J. ten Thije van de Utrechtse veterinaire faculteit, dan zal het onder meer nodig zijn de omstandig heden, waarin de honden vóór en na de tweede wereldoorlog leefden en leven te bestuderen en met elkaar te vergelij ken. In dit verband is al gewezen op de invloed van het veel intensievere gemo toriseerde verkeer, dat met zijn uitlaat gassen een oorzaak van primaire long kanker bij honden zou kunnen zijn. Om op dit punt tot een wetenschappelijk ver antwoorde uitspraak te kunnen komen, aldus prof. Ten Thije, zou niet alleen een grondig onderzoek naar het voorko- Russische geleerden hebben de coge- lijkheden besproken contact te krijgen met eventuele wezens in andere gedeel ten van het heelal. Een commissie heeft opdracht gekregen een werkplan op te stellen. De Russen gaan naar kunstma tige signalen uit het heelal speuren en zelf signalen uitzenden. Om het werk te vergemakkelijken zal getracht worden een theorie over ruimtetalen op te stel len. AMSTERDAM Uit de juwelierszaak ,,de Goudbeurs" aan het Damrak te Amsterdam is voor een bedrag van f 50.000 aan sieraden (armbanden, hoi> loges, broches) gestolen. De dader(s) klom(men) langs het stalen beveiligings hek, dat voor de etalageruit is aange bracht, omhoog en sloeg(en) een ruit in boven een daar bevestigd zonne scherm. Op deze wijze kon(den) de inbre ker (s) over de etalagekast naar binnen klimmen. In de zaak, die eigendom is van mevrouw Puymbroeck, bevindt zich geen alarminstallatie. men van kankerverwekkende stoffen in die gassen nodig zijn, maar eveneens een grote reeks experimenten, waaruit de gevolgen komen vast te staan van het inademen dezer gassen door honden. Het onderzoek naar de oorzaak waarom de primaire longkanker bij honden aan het toenemen is, staat dus nog in de kinder schoenen en heeft nog niet het stadium van experimenteel onderzoek bereikt. Nadat enige Zeeuwse sportduikers reeds enige jaren actief in de Zeeuwse wateren hebben gedoken, hebben enigen van hen de Zeeuwse Vereniging voor Onderwatersport „Dolfijn" opgericht. De statuten en het huishoudelijk reglement zijn reeds door de Nederlandse Onderwa tersport Bond goedgekeurd, zodat deze vereniging bij de N.O.B. is aangesloten. De vereniging „Dolfijn" zal zich ten doel stellen de onderwatersport te be oefenen en de beoefening van deze sport in de ruimste zin te stimuleren. Op de oprichtingsvergadering werd het volgende bestuur gekozen: de heer W. van Klaveren, voorzitter; de heer A. W. Dekker, penningmeester, tevens commis saris van het materiaal; de heer J. A. Verburg, secretaris, terwijl de heer J. Bak op zal treden als trainer. Dit is het derde en laatste deel dat onder de algemene titel Continuïteit en verandering in de bekende Pastorele Ca hiers bij Paul Brand is verschenen. Zijn opstellen over vraagstukken die in het lopende Concilie centraal staan. Het eer ste onderwerp „over het Episcopaat" is in de tweede zitting van het Concilie reeds dermate langdradig aan de orde ge weest, dat wij krantelezers en radioluis teraars het behoorlijk langdradig be gonnen te vinden. Men herinnere zicfi de besprekingen over de collegialiteit der bisschoppen en hun verhouding tegen over de Paus. Dit onderwerp behandelt Karl Rahner uitvoerig in het eerste op stel van dit deel. Onmiddellijk hierbij aansluitend stelt Rahner de ook reeds bekende vraag naar de competentie van de bisschopsconferentie. Een beschou wing over het concilie zelf moest hier lo gisch op volgen Wie zich wil verdiepen in al deze pro blemen-die toch ook de leek aangaan- heeft in Rahner een gids van de eerste orde. Wat de vertaling betreft, komt het een enkele keer voor dat de Nederlandse zinconstructie is gaan hinken, zodat men behoefte heeft aan het Duitse origineel. Deze kleine opmerking mag overigens onze bewondering voor de vertaler Hans Wagemans niet verminderen: Rhaner zo te vertalen is een prestatie. J.H. KNIPSEL- Er is in Maastricht een vertaling verschenen van „De Perses sie", een lang gedicht uit de vorige eeuw met een nogal libertijnse inslag, geschreven in Maastrichts dialect. Vele Maastrichtenaren zijn hier niet over te spreken. Waarom niet? „Maastricht is geen overdreven puriteinse stad", constateert ,,De Gelderlander", maar de buitenstaander krijgt wel eens de indruk, dat hem, die volledig wil zijn ingewijd in de snaaksheid harer zeden, een zware geheim houdingsplicht wordt opgelegd. Men mag er tegenover de groep in groepstaal op zinspelen, men mag er geen literatuur van maken." „De erotiek in „de PERSESSIE', gaat overigens weinig verder dan AAFJES BEDWETERIJ'' maar wie in een goede boekhandel in Maastricht naar het werkje vraagt, ziet de boekhandelaar reageren op een wijze die ons allen to taal onbekend is maar collectioneurs van pornografie des te bekender. De ver koper kijkt in de lucht verscheurd tussen roeping en beroep, eigenbelang en de belangen des boekhandels. Dan gaat hem een licht op. Hij dient echter wel te waarschuwen. Ja hij heeft er inderdaad enige exemplaren van ingeslagen voor heemkundige relaties. Komt u maar eens mee onder de toonbank." De manier waarop een groot deel der publiciteitsorganen het nieuws over de pierprijs brengt en becommentarieert is wel in bijzondere mate een uiting van onze poldermentaliteit, die geen molshopen verdraagt. Al les wat uitsteekt moet geslecht worden. Grote mannen die grote dingen tot stand brengen, worden met even groot wantrouwen gevolgd. In een land met chronische woningperikelen en een toenemend vrijetijdspro- bleem, wordt een onderneming die op de bouwmarkt zijn sporen ver dient en die een kwijnend kustvertier en amusementsbedrijf op door tastende wijze, uiteraard door het uitvoeren van grote financiële mani pulaties, tracht te saneren, een staat in de staat genoemd, een polyp, een economisch usurpator. En dat uit naam en ter bescherming van de democratie die, naar wij vrezen, door velen met een gevoel van zelf bewuste rechtschapenheid wordt geïnterpreteerd als: allen gelijk en iedereen evenveel. Het voeden van deze mentaliteit is fnuikend voor ieder élan en initiatief waarvan onze welvaart afhankelijk is. ,,De Katholieke Werkgever" „Eten is een stuk cultuur en een gezonde samenleving verdraagt een behoorlijk stuk wancultuur". („Haagse Post"). De 150-jarige Nederlandse Staatscourant heeft een herden kingsnummer het licht doen zien. Dr. N. Cramer karakteriseere de jarige daarin als „saai maar stipt". In één opzicht is de Staats courant echter opener en ondeugender dan alle andere kranten bij elkaar. Wie goed leest, vindt nergens zo'n uitvoerige informatie met naam en toenaam over echtscheidingen en onwettige ge boorten, over lieden die bankroet zijn gegaan of die bijv. wegens dronkenschap onder curatele worden gesteld of aan wie het rij bewijs wordt ontnomen." Daags nadat Rietje Af ink op de televisie was geweest kreeg de Amster damse kinderpolitie een telefoontje van een ongeruste moeder: Meneer, kunt u er nou es niet voor zorgen, dat dit soort dingen niet meer op de TV komt?" zei ze. Het bleek, dat haar dochter óók had willen weglopen; ze had alles al klaargemaakt, haar koffertje was al gepakt. Door Rietje Afink was ze op het idee gekomen. Maar ze hadden 't thuis tijdig in de gaten gekregen en zo was er gelukkig niets gebeurd. 't Was een meisje net als Rietje Afink ergens in Amsterdam. Ook zo'n dertien, veertien jaar. In dit geval heeft de politie er geen bemoeienis mee gehad. Uit „Het Vrije Volk' In Wst-Duitsland is, midden in een drukke straat een jongetje van zijn fiets gesleurd en in een auto geduwd. Niemand van de voorbij gangers stak een hand uit of sloeg alarm. Enige tijd geleden werd in Nederland op een spitsuur in een winkelbuurt een jonge vrouw door messteken levensgevaarlijk gewond en lagen aan een autoweg in Frank rijk de slachtoffers van een ongeluk urenlang te verbloeden daar nie mand de moeite nam hulp te bieden. Het verschijnsel van kalm toezien of kalm doorlopen als er zich een drama afspeelt, wordt algemener. Het zou kunnen dat de mensen, gezien de vele boeken, hoorspelen en films die de misdaad of de ge welddadige dood tot onderwerp hebben, afgestompt raken voor de ver schrikkingen ervan. Of dat zij de grens tussen scenario en realiteit niet scherp meer weten te onderscheiden. Het kan ook zijn dat zij alleen maar bang zijn zich te mengen in een misdaad uit angst voor repre sailles van de bende of omdat hun de moed ontbreekt het eigen leven te wagen om iemand in nood te redden. JElsevier De auteur Gerard Kornelis van het Reve heeft de verkoop van zijn boek „Op weg naar het einde" gestimuleerd gezien door de scherpe kritiek er op van A.R.-senator Algra. In „Bourgond" (Eindhovens studentenperiodiek) zegt hij echter „niet zo blij te zijn met al dat rumoer. Het is namelijk in Nederland zo, dat als je boek in moreel opzicht in opspraak komt, dan is dat in het alge meen niet goed voor de verkoop. Een heleboel mensen denken van wel, maar dat is niet waar. Schandaal, proces en al dat soort din- gen bevorderen de verkoop beslist niet." WASHINGTON In de Verenigde Staten worden de laatste jafen minder doodvonnissen voltrokken. Het Ameri kaanse bureau voor de gevangenissen heeft zyn jaarlijks rapport over dood straffen in de 50 Amerikaanse staten ge publiceerd, waaruit voor 1963 blijkt, dat 21 personen op last van het gerecht wer den terechtgesteld. Dit is het laagste executiecijfer uit de Amerikaanse ge schiedenis. In 1962 werden 47 personen geëxecu teerd. Sinds het bureau voor gevange nissen in 1930 jaarlijkse rapporten be gon uit te geven, is het aantal terecht stellingen jaarlijks zeer snel afgenomen. In de jaren '30 werden jaarlijks ge middeld 167 personen naar de elektrische stoel gezonden, in de jaren '40 waren het er 128 per jaar, 72 per jaar in het vijfde decennium en tot dusverre ge middeld 42 per jaar vanaf 1960. Hoewel slechts acht Amerikaanse sta ten officieel de doodstraf hebben afge straft, worden terdoodveroordelingen en terechtstellingen steeds zeldzamer in veel andere staten. In New Hampshire is de laatste 30 jaar niemand terechtgesteld, in Mon tana gebeurde het niet gedurende 20 jaar en in Massachusetts niet de laatste 15 jaar. In 1963 werden slechts in 13 wets- districten doodstraffen uitgevoerd. In Texas waren de meeste gevallen vier gevolgd door New York, Ohio, Georgia, Mississippi on Arizona met ieder twee. De federale regering voerde één exe cutie de eerste in zes jaar uit, even als de staat Missouri, waar sinds 1957 niemand ter dood was veroordeeld. Voorts werd in de staten Californië, Florida, New Jersey, Oklahoma en Washington één executie voltrokken. DEN HAAG De afgetreden secreta ris-generaal van de NAVO, mr D. Stik ker, heeft het erelidmaatschap aanvaard van de Atlantische commissie. De At lantische commissie had al twee erele den: dr A. W. C. Baron Bentinck van Schoonheten, thans ambassadeur te Pa rijs en destijds plaatsvervangend secre taris-generaal van de NAVO en mr. H. R. Nord, thans algemeen secretaris van het Europese parlement en vele jaren voorzitter van de Atlantische commissie.

de Stem | 1964 | | pagina 9