Minister opent kuiken- mesterij te Yerseke Tien zusters thuis in weer Etten Volgend jaar bouw van twee bruggen bij Eede „De Kentering een typerende naam tfiburch- leopend zo lekker- zó gezond HOEKSTEEN VOOR KERK 0e -Sten Record aantal inzendingen op Bossche paarden-show Ontslag voor 170 man in Leids bedrijf iten noteren \e prijzen OG WATER Subsidie voor jachthaven aan Veer se Meer NU meer hazelnoten 30 ct met nóg Maldegem wordt verkeersknooppunt F. de Nijs 40 jaar bij Fassaert Hulst Aan de vooravond Echte oecumene Verlossend antwoord Pax-Christi congres Bijdrage tot vredesgedachte Na Zwolsman-periode door mej. A. G. Provoost en Taal, beide onderwijzeres I uwe school, hijst wethouder flapperende vlag. bek stak burgemeester mr. I sleutel in het slot van de lurch school. Gisteren, bood Greetje Zeef de burge- |eutel aan van „de Dunen- burgemeester de schoolbel |m het gezelschap genodig de schoolbanken in een van lokalen. ningstoespraak vertelde de fct de vierklassige Dunen- plechts een noodgebouw is, Lit hout, maar dat deson- lereen blij is met de nieuwe bemeester sprak zijn vreug- |t gebouw. „Maar," zo zei hij v pas twee nieuwe openbare |opend, zijn we er nog lang vernieuwingen waar we zijn, staan we aan het be- |te problemen", Hiermede net grote aantal leerlingen, weer op de scholen toe- I de jor^ ns en meisjes wel- bolgebi vven zullen groeien. 1 opening van de Arneburch Je burgemeester er nu weer el iets moet gebeuren, op- Is volgend jaar mis dreigt Ie beschikba2*e lesruimte. Ttebestuur kijkt vol verlan- de urgentieverklsring voor waarin openbaar en bijzon- zullen worden gevestigd, ur van het onderwijs, de toonde zich een beetje te- rer het houten gebouw. Hij et spoedig zal worden ver en stenen school. De inspec- kleuteronderwijs, mej. M. J, mde echter, dat ieder ope- school ongeacht van welke feestdag voor de hele be rt te zijn. k het nieuwe hoofd van de de heer S. J. Zeef. Hij ipening slechts een generale de spoedige opening van de onze correspondent) De oogst van tomaten in warenhuizen, die de laatste ielle en omgeving zijn ge ms in volle gang. In deze t de pluk van dit produkt .int. Dat is vi'ij laat en het in de kassen en warenhui- dbeien zijn geteelt en toen an eind mei was afgelopen laten er in. De afzet van de de laatste dagen een te- erloop, want de goede kwa- :m slechts rond 30 cent per mg en mindere kwaliteiten ;maal niet te verkopen. Het het vorig jaar is wel erg ioen waren de late tomaten ïu zijn ze te goedkoop. Twee fu lag de prijs van de kas- et dubbele van het ogenblik, eer van de laatste tijd heeft i buitenland de tomaten op id goed deen groeien en rij- loor is de geringe belang- ïet ogenblik voor kastoma- ren. Hoewel er deze week eren waren van 15 ton to- veiling in Kapelle, zal met ie komende- week toch een m het aantal veilingdagen Er zullen dan enkel to- geveild bij deze veiling en vrijdag resp. om half 1 uur 's middags. iderdag 10 september, gel- ieland de volgende hoog- Hansweert 5.32 en 17.42 en 4.54 en 17.06 uur; Vlis- 16.36 uur; Wemeldinge iurH DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 9 SEPTEMBER (Advertentie) helpen direct tegen brandend maagzuur (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De staatssecreta ris van Economische Zaken heeft aan het provinciaal bestuur van Zeeland meegedeeld, dat hij be reid is een subsidie van f 208.250 te verlenen voor de inrichting van een jachthaven te Vrouwenpolder aan het Veerse Meer. Het betreft hier de voormalige werkhaven, die door rijkswaterstaat werd aange legd ten behoeve van de Deltawer ken. Deze subsidie komt ten laste van het bedrag van 5 miljoen gulden, waarvoor in dit jaar subsidieverplichtingen kunnen worden aangegaan ten behoeve van pro jecten voor de verbetering van de toe' ristische infrastructuur. In juli van dit jaar heeft de staatssecretaris reeds het grootste deel van dit bedrag toegezegd voor een aantal over het gehele land verspreide projecten. t (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE Met vangst nemen van een doos met jonge kuikentjes heeft de minister van landbouw en visserij, mr. B. Biesheuvel, dinsdagmiddag aan de Zanddijk alhier op symbolische wijze de opening verricht van de nieuwe kuikenmesterij van de voormalige oesterkweker, de heer J. Bol. Bij deze opening waren o.m. aanwezig dr. J. Patijn, secretaris-generaal, mr. F. Daniëls, chef van het kabinet, mr. dr. A. Mes, waarnemend commissaris van de koningin in Zeeland, de gedeputeerde J. van den Bos, de Zeeuwse kamerleden C. van der Peyl en J. van Bennekom en verscheidene vertegenwoordigers van andere betrokken officiële instanties en van het bedrijfsleven. In zijn toespraak liet de minister zich zeer waarderend uit over de omschake ling van de oesterteelt naar andere vormen van bestaan, die men momen teel te Yerseke kan waarnemen. Minister Biesheuvel zei zich ervan be wust te zijn dat het onherroepelijke be sluit af te zien van de verplaatsing van de oestercultuur in de Oosterschelde voor Yerseke een bittere pil is. Hij zei echter verheugd te kunnen vaststellen dat men in Yerseke niet bij de pakken is blijven neerzitten en dat blijk is gegeven van werkelijkheidszin, lofwaardige energie en initiatief. De omschakeling is reeds ter hand ge nomen. Een deel van de mosselcultuur heeft zich reeds verplaatst naar het Waddenzeegebied en werkt daar met succes. Over de toekomst van het mos- selbedrijf zei minister Biesheuvel nog niets met zekerheid te kunnen zeggen, en met name niet over de plaats waar de bewaring en de bewerking van mos selen zich tenslotte zullen concentreren. Hierbij deelde hij mee dat de resultaten van de in voorbereiding zijnde verwater proeven bij de uiteindelijke beslissingen van invloed zullen zijn. „De Kentering", het nieuwe bedrijf van de heer Bol vond de minister een symptoom van de bereidheid en het ver mogen van de Yersekse oesterkwekers om tot omschakeling over te gaan en hun handen uit te steken om hun aan deel in de plaatselijke en nationale be> jdrijvigheid te leveren. Minister Biesheu- het in ont- ve* was van mening dat deze omschake ling respect afdwingt. Niet alleen is er sprake van een technische omschakeling, aldus de minister, maar ook van een psycholo gische omschakeling, die op zijn minst even moeilijk genoemd kan worden. Voorbereiding Wat de omschakeling betreft op de pluimveehouderij, zei de minister dat hem aan de conferentietafel te Brussel is gebleken dat deze sector niet zonder risico's is. Daarom noemde hij het voor adspirant-pluimveehouders van grote be tekenis zich gedegen voor te bereiden op hun nieuwe werkzaamheden. Voorts toonde de minister veel waardering te hebben voor het provinciale en gemeente bestuur, die daadwerkelijk hun steun heb ben gegeven aan de omschakeling die van levensbelang is voor de voormalige oesterkwekers De burgemeester van Yerseke, de heer A. Willemse, gaf de aanwezigen een overzicht van de omschakeling voor Yerseke, die een indirect gevolg is van de februari.ramp van 1953. Het naar aan leiding hiervan ter hand genomen Delta plan heeft de vernietiging bewerkstelligd van de oestercultuur te Yerseke, die de modernste van de hele wereld genoemd kon worden. Een tweede slag voor de oesterkwekers vormde het optreden van een ongekend lange vorstperiode in de winter van 1962 1963. Na deze tegen slagen hebben nog maar enkele oester kwekers hun bedrijf voortgezet. Een groep van twintig man ging zich be kwamen in de champignonteelt en reeds een half jaar na de omschakeling werden de eerste champignons geoogst. Juiste typering „De Kentering", de naam van het nieuwe bedrijf, vond de burgemeester een juiste typering van de omschakeling die er nu in Yerseke aan de gang is. Deze koersverandering noemde hij een onvermijdelijke. Hij zei er echter op te vertrouwen dat er voor de gemeente een nieuwe toekomst kan worden opge bouwd. Ook deed hij een beroep op de regering om de gedupeerden van het Deltaplan niet in de steek te laten, maar hen op te heffen uit de crisis, waarin zij zonder het zelf te willen, zijn komen te verkeren. De komst van de minister was, zoals hij zei, voor hem een bewijs dat de regering 'begrip heeft voor de huidige moeilijkheden te Yerseke. Ook mr. dr. A Mes, waarnemend com- saris toonde zich verheugd over het feit dat het' gemeentebestuur van Yerseke Directeur A. Bekebrede van „De Kentering" overhandigt een doos kuikens aan minister Biesheuvel. zich heeft ingesteld op de realiteit. Hij was van mening dat de bewoners zich ook aan de nieuwe omstandigheden zul len aanpassen, zodat Yerseke straks weer een van de belangrijkste Zeeuwse gemeenten zal zijn. Volgens drs. A Overwater, adjunct- directeur van een voederfabriek, is er ook in de pluimveehouderij een kente ring te constateren. Er is een steeds verdergaande vorm van contractering, die men echter niet mag gaan beschou wen als een integratie. Aan de regering maakte de heer Overwater nog een aan tal wensen kenbaar, die allen de ver betering van de positie van de Neder landse pluimveehouders betroffen. De minister, burgemeester Willemse en mevrouw Bol kregen voorts van de burgemeester van Barneveld. mr. K. van Diepeningen ieder een mand met eieren aangeboden. Met een receptie in hotel Nolet werd de openingsplechtigheid besloten. Deze opening geschiedde in het kader van een bezoek van de minister aan Yerseke. In de ochtenduren bracht hij een bezoek aan de champignonbedrijven van De Munck en Lindenberg en had een bespreking met het gemeentebestuur over de structurele veranderingen. Na de opening van De Kentering bracht minister Biesheuvel een bezoek aan een landbouwmaatschappij in Wilhelmina- polder. (VERVOLG VAN PAGINA 1) Intussen hadden ook de Belgische zus ters uit dit missiegebied zich klaar ge maakt voor vertrek. En jl. zaterdag zet ten de missiejeeps met in totaal 16 zus ters aan boord koers naar het vliegveld Gemena, waarmee onder andere ook Amerikaanse transportvliegtuigen ver bindingen onderhouden. „Zo'n reis per jeep over de sinds de zelfstandigwor ding totaal verwaarloosde wegen, is niet te beschrijven", vertelden de zusters. De rode kleigrond is tijdens de natte moc- son, waarin een onvoorstelbare hoeveel held regen valt. spekglad. De wielen van de legertrucks hebben twee diepe voren geploegd door de modder. En aan gezien de asbreedte van een jeep smal ler is dan van de trucks, glijden de jeeps constant van links naar rechts, van de ene voor de andere in. En zo gaat het berg op en berg af. De ver waarloosde bruggen met hun losliggen de planken kunnen slechts met de no dige doodsverachting worden gepas seerd. Na eindeloos heen en weer te zijn ge schud bereikte men tenslotte het vlieg veld van Gemena. Slechts door krach tige pleidooien konden de paters Ca- pucijnen in deze plaats van de plaatse lijke gouverneur gedaan krijgen dat df zusters met een vliegtuig van „Air Con go" naar Leopoldville mochten ver' trekken. De reis werd in bijna drie uui m een non-stopvlucht volbracht, aan gezien de piloot geen tussenlanding durfde te riskeren. In „Leo" was de chaos compleet. Van overal kwamen er vluchtelingen bin nen. De zusters uit Etten ontmoetten daar ook missionarissen, die door de re bellen mishandeld waren, alsook zusters die sommigen zelfs drie weken ge vangen hadden gezeten. Onder deze laatsten ontdekten zij geen Nederlan ders. Zondagavond jl. konden de tien zus ters uit Etten om half elf met een vlieg tuig van de Sabena vanuit Leopoldville de thuisreis aanvaarden. Behalve wat bagage hebben de zus ters op hun missiepost alles achter moe ten laten. Zij hebben hun bezittingen toevertrouwd aan de zorgen van de pa- ers die er zijn achtergbeleven en zo lang als mogelijk is op hun posten zullen olijven. De zusters van Etten hadden zowel in Dage, Bobadi als in Takaya een onder wijzeres, een verpleegster en een of wee sociale werksters, voor het nog be scheiden vormingswerk onder de in heemse vrouwen. Wat de hier gevluchte zusters gaan doen? Eerst eens flink uitrusten en dan dat weten zij nog niet. Het liefst willen ze zo gauw mogelijk terug naar hun missie, als de toestand wat gesta biliseerd is. Naar wij vernamen hebben de zusters in hun zeer laag ontwikkeld missiege bied voorheen nooit last gehad van on lusten onder de bevolking. De inlan ders in hun werkgebied zijn zich trou wens ook'nauwelijks of niet bewust wel ke politiek er over hun hoofden en hun oerwoud wordt gespeeld. Zij hebben vaak niet meer ontdekt dan dat er minder blanken komen dan voor hun zelfstandigwording, alsook dat er min der geld te verdienen valt en de chaos in het land gekomen is. Het gebeurde dan ook wel eens dat zij de zusters kwamen vragen wanneer de „independence" weer zou aflopen Het plaatsen van de hoeksteen voor de nieuwe (tweede) Neder lands Hervormde Kerk te Terneu- zen door dominee J. Scholten voorzitter van de Kerkeraadf trok zeer veel belangstelling. Deze nieuwe kerk van het zgn. boven kerktype wordt gebouwd bij het nieuwe protestantse bejaardente huis „Bachten Dieke", nabij Koninginnelaan Rembrandt- laan. De architectenbureaus ir. Pothoven te Amersfoort en De Bruyn te Terneuzen voeren de directie, de aannemer is de firma gebroeders Simons te Terneuzen. De benedenruimte dient voor maatschappelijk werk, bijeen komstenvergaderingenenz.; het bovengedeeltewaaraan nu ivordt begonnen, vormt de eigenlijke kerk. De voorzitter van het col lege van kerkvoogdende heer J. L. Hamelinkzag het gebouw als een bewijs van wat goede cou rage" vermag. (Van een onzer verslaggevers) GENT/EEDE De moeilijkheden, die het zware handelsverkeer onder vindt op de belangrijke Noord-Zuid route Eede-Stroobrugge-Maldegem, zul len binnen een maand provisorisch en begin 1966 gedegen opgelost zijn. De twee vervallen houten noodbruggetjes over Schipdonk- en Leopoldkanaal, die het verkeer boven drie ton parten spe len, worden momenteel hersteld om nog volledig dienst te kunnen doen tot het moment, dat twee grote moderne beton nen bruggen gebouwd zijn. De aanbeste ding van de nieuwbouw, die een totaal bedrag van ruim 23 miljoen francs gaat vergen, vindt dit jaar nog plaats. Kort na de winter verwacht men met de bouw, die begroot is op 200 werkdagen, te kunnen beginnen. Hoewel van Nederlandse zijde vaak is verondersteld dat de Belgische plan nen in de richting gingen van één grote overkapping over beide kanalen, heeft dit nooit in de bedoeling gelegen. Even min lag het echter in de bedoeling het herstel van de huidige en de nieuwbouw van de bruggen zo snel te laten ge schieden. Dat dit toch is gebeurd mag volledig worden toegeschreven aan de reacties van Zeeuwsch-Vlaamse zijde op het instellen van een maximum draag vermogen voor beide bruggen. Immers, toen op 1 april voertuigen van zwaarder dan drie ton niet meer over de bruggen mochten rijden, werd het doorgaande handelsverkeer in belangrijke mate ont wricht. Bailey-bruggen konden niet ge legd worden, omdat er in België niet voldoende elementen beschikbaar waren. Nadelige gevolgen waren er voor de han delsvervoerders, de autobusdiensten van de S.B.M. en o.m. ook voor de exploi tanten van het grenskantoor te Eede, die hun werkzaamheden (en inkomsten) tot een minimum beperkt zagen. Het contact dat talloze particulieren en be stuurscolleges direct en indirect met Belgische regeringsautoriteiten over de kwestie hebben gehad, heeft tot de nu ondernomen stappen geleid. Naar ir. G. van Risseghem van de Dienst Bruggen en Wegen ons dinsdag te Gent mee deelde zouden anders de plannen voor nieuwe bruggen nog in de ijskast zijn ge bleven. Aanpakken Met het oog op de te verwachten enorme toename van het verkeer rond Maldegem, gaat de Belgische regering de zaken meteen zeer groots aanpak ken. Beide bruggen, die dertig tot vijftig meter ten oosten van het huidige stel komen te liggen, krijgen een breedte van leuning tot leuning van maar liefst 26 meter. Wel een verschil met de huidige situatie! De hoogte boven het waterniveau wordt ongeveer vier meter. Tussen beide bruggen komt geen afzink maar wordt de weg opgehoogd tot brughoogte. In verband met de uitdiepingswerkzaamhe den van het Leopoldkanaal, dat nog be varen wordt, is de vrijkomende grond- specie aangewend kunnen worden als ondergrond voor de beide opritten van de nieuwe brug. De wegenleiding van enkele honderden meters en de opritten naar de bruggen worden vierbaans. De wegdekken van de bruggen worden als volgt verdeeld: een ryvlak van veertien meter in vier stroken, twee fietsstroken en nog twee veiligheidsstroken. Houten brug over Leopoldkanaal, Begin '66 zal hier een betonnen brug van 26 meter breed liggen. den zyn echter maar een klein on derdeel van het totale programma, dat na afwerking, van Maldegem een zeer druk verkeersknooppunt van nationale en internationale routes maakt, op slechts enige kilometers van de Nederlandse grens. Tot de binnen afzienbare tijd te reali seren werken behoort o.m. een volledige omleiding door Maldegem van de rijks weg Stroobrugge-Aalter. die dan de ver keersader Brugge-Gent'op verschillend niveau zal kruisen. Deze vierbaansweg krijgt te zijner tijd aansluiting op de in ontwikkeling zijnde autostrada's Brus- sel-Knokke en Antwerpen-Zeekust. Ver bindingen dus, die ook van vitaal belang zullen zijn voor Zeeland, dat in het West-Zeeuwsch-Vlaamse land in rijks weg 58 b en c een dan niet adequate aansluiting heeft. Vooral voor het han delsverkeer houdt de Belgische ontwik keling grote voordelen in. Vanaf Eede zal het verder verwijderde achterland volledig opengelegd zijn. De huidige ver keersintensiteit van 3200 voertuigen per dag zal op de verbinding Eede-Malde- gem zeer snel worden overschreden. Tot de brugwerkzaamheden behoort ook een verhuizing van de Belgische grenspost, die momenteel tussen beide kanalen is gevestigd. Op Nederlands grondgebied zal een nieuwe grenspost worden gebouwd, vanwaaruit beide grenscontroles zullen worden verricht. HULST Zaterdag a.s. veertig jaar geleden werd de heer Frans de Nijs uit Hulst in dienst genomen door de fa. Eug. P. Fassaert-v. d. Walle te Hulst. Momen teel slijt hij nog zijn (werk)dagen bij dit bedrijf, dat hem zaterdag in hotel Het Bonte Hert een huldiging wegens 40 ja ren trouwe dienst zal laten ondergaan. Van drie tot vier uur 's middags zal een „openbare" receptie wprden gehouden. De heer De Nijs verrichtte aanvankelijk het smidswerk bij de fa. Fassaert-v. d. Walle. Daarnaast was hij de man voor wie geen karwei te zwaar was. Zijn spe cialiteit was het plaatsen van regenbak ken, septictanks en trasbakken. Momen teel. nu de jaartjes mee zijn gaan tellen is hij werkzaam in het magazijn. De heer De Nijs is bijzonder populair onder het personeel. Aan de vooravond van de derde con ciliezitting dringt zich de vraag op: Wat hebben wij in concreto te ver wachten? Het concilie heeft tal van nieuwe inzichten opgeleverd, het heeft het denken drastisch vernieuwd, zo zelfs dat de stoutste verwachtingen van de grootste optimist werden overtrof fen. Maar het concilie is er niet of al thans onvoldoende in geslaagd deze inzichten om te zetten in de daad. De structuren zijn dezelfde gebleven- Boven aan de lijst staat het schema over de Kerk. Zonder enige overdrij ving kan men zeggen, dat de discus sies, die er over dit schema gehouden zijn, een totale vernieuwing in het denken hebben teweeggebracht. Deze wordt door de grote meerderheid van de Vaders onderschreven en is dus wel veilig gesteld. Maar hoe staat het met* de structuurmaatregelen, die van deze vernieuwing het gevolg zullen moeten zijn? Eerlijk gezegd vrij pover. Nog altijd is er geen begin gemaakt met de op richting van een senaat, die samen met de paus de Kerk zou moeten gaan be sturen. Nog altijd heeft er geen echte decentralisatie van het kerkelijk be stuur plaatsgevonden. Aan het eind van de tweede zitting werden wel de bisschoppelijke volmachten uitgebreid, maar niet werd erkend, dat deze z.g. volmachten" in feite onvervreembare rechten zijn. aan het bisschopsambt als zodanig verbonden. Nog altijd is geen effectief begin gemaakt met de meer malen aangekondigde curiehervorming. Het gunstige klimaat is er, de meer derheidsopinie, waarop de maatrege len steunen moeten, ook. Wat ont breekt is alleen nog de daad. Jets dergelijks menen wij te consta teren rond het schema over het oecu- menisme. Wat het concilie hier be reikt heeft aan vernieuwing van in zicht en mentaliteit, grenst aan het ongelofelijke. Als iemand dit een paar jaar geleden had voorspeld, zou hij zeker voor een fantast zijn uitgemaakt. Maar als we gaan kijken naar de om zetting van dit alles in daden, naar concrete, grijpbare resultaten, dan be kruipt ons weer het boven gesigna- kruipt on weer onbehagen. Waarom heeft het concilie zich niet dadelijk willen uitspreken over het uitermate concrete punt van de erkenning der godsdienstvrijheid? Waarom is het document over Kerk en jodendom in de vorige zitting onder de tafel gevallen? Waarom is er nog geen begin gemaakt met de dialoog tussen Rome en het christelijke Oos ten? Waarom is er nog zo weinig te merken van een echte activiteit van het secretariaat voor de betrekkingen met de niet-christelijke godsdiensten? Aan het einde van de tweede zitting is toegezegd, dat uitstel van de be sprekingen over de godsdienstvrijheid en over het jodendom geen afstel zou betekenen- Wij zullen aandachtig toe zien. of deze belofte wordt ingelost. Zou dit niet het geval zijn, dan zou de Kerk haar pas-verworven krediet bij niet-katholieken weer helemaal ver spelen. Want ook hier geldt: het komt niet op mooie beschouwingen aan maar op daden. Grote plannen Het vierbaans-bruggentracé zal zowel op Nederlands als op Belgisch grondge bied aansluiten op de gewone tweebaans wegen. Van Belgische zijde worden mo menteel grote plannen ontwikkeld. Rijks waterstaat Terneuzen, die gisteren nog niet op de hoogte was met het bruggen- plan. verklaarde geen plannen te heb ben om Rijksweg 58c, van Draaibrug tot grens bij Eede, te verbreden of te verbeteren. De in zeer slechte toestand verke rende Noordstraat te Maldegem zal mogelijk zeer binnenkort voor een bedrag van drie miljoen francs ver beterd worden. Deze werkzaamhe- WASHINGTON Lee Harvey Os wald, van wie aangenomen wordt dat hij vorig jaar november president Ken nedy in Dallas heeft doodgeschoten, was een geestelijk gestoorde die uit zichzeli handelde en geen medeplichtigen had. Jack Ruby, die op zijn beurt Oswald vermoordde, trad eveneens op eigen ini tiatief op, zowel gedreven door een ge voel van wraak als door medelijden met de weduwe van de president. Tot deze slotsom is de commissie-Warren geko men, die op verzoek van pi'esident Johnson een onderzoek ingesteld heeft naar de gebeurtenissen in Dallas. DEN HAAG De gouden jubileum tentoonstelling van de koninklijke vereni ging „Het Trekpaard" wordt gehouden op 18 en 19 september aanstaande te 's-Hertogenbosch. Deze tentoonstelling belooft dit jaar met een record aantal inzendingen van meer dan 500 elite-dieren uit onze Nederlandse trekpaardfokkerij alsmede een kern collectie van 60 Haflingerpaarden en door toevoeging van een serie stijlvolle demonstraties en aparte attracties nog grootser en indrukwekkender te worden dan ooit tevoren. Op de 1ste dag vinden de voor de fokkers en kenners zo zeer belangrijke keuringen plaats van 30 rubrieken hengsten, mer- riën, fokgroepen enz., terwijl de tweede tentoonstellingsdag' zaterdag 19 sep tember vooral bij het grote publiek in het middelpunt van de belangstelling staat. Uit het rijk gevarieerde programma van deze dag vermelden wij slechts: de uitermate spannende eindstrijd om de nationale kampioenschappen 1964; de keuringen van een geselecteerde col lectie Haflingerpaarden door een gecom bineerde Oostenrijkse-Nederlandse jury; het grote défilé van alle bekroonde paarden met deskundige toelichting door de bekende commentator mr. G. A. Bax; het machtige schouwspel van in massa aandravende 4 8 16 en 32-spannen trekpaarden-merriën; een kleurrijk en feestelijk optreden van meer dan 1000 jonge boeren en boerinnen met een drie tal luisterrijke demonstraties; een bij zonder spectaculair optreden door de wereldberoemde Don Kozakken met een adembenemende artistieke show op hun Arabische volbloeds; het geheel omlijst en opgeluisterd door de muzikale mede werking van de vermaarde Koninklijke Harmonie ,,'s-Hertogenbosch". Alléén al uit bovenstaande blijkt over duidelijk dat het kojnende „gouden paardenfestijn" een waatlijk hoogtepunt belooft te worden in de glorierijke ge schiedenis van dc vijftigjarige Kohinkl. Vereniging „Het Nederlandsche Trek paard"., DEN BOSCH In de aula van het hoofdkantoor van de provinciale Noord brabantse Elektriciteitsmaatschappij (P.N. E.M.) in 's-Hertogenbosch is dinsdagavond het driedaagse internationale con gres van de katholieke vredesbeweging „Pax Christi" geopend. Het congres is gewijd aan het thema „De kerk over vrede en oorlog in het atoomtijdperk". De voorzitter van de internationale Pax Christibeweging, Maurice kardinaal Feltin uit Parijs, kon zijn openingsrede behalve tot 250 congressisten uit 22 lan den, ook richten tot de minister-president mr. V. G. M. Marijnen en de burgemees ter van 's-Hertogenbosch, mr. R. Lam- booy. Tot de congressisten behoren o.m. Bernard kardinaal Alfrink, voorzitter van de Pax Christibeweging in Neder land, en verscheidene binnen- en buiten landse bisschoppen. Kardinaal Alfrink die een algemeen welkomstwoord tot de aanwezigen richt te, betoogde dat het voorkomen van een oorlog in deze tijd een conditio sine qua non is om het menselijke leven te red den, nu de vernietigingsmiddelen zo ver zijn gevorderd, dat een enkeling gehele volkeren kan uitroeien. Dit congres wil een bijdrage tot de vredesgedachte leveren door het mense lijk geweten wakker te schudden en de mentaliteit te beïnvloeden. Ook de minister-president, mr. Marij nen, die in zijn toespraak gewaagde van de vreugde van de Nederlandse regering dat dit congres hier wordt gehouden, be toogde dat de vorderingen van de weten schap nieuwe wegen eisen naar vrede en veiligheid in de wereld. Hij noemde de oorlog niet onvermijdelijk en de vrede niet onbereikbaar. Voor die vrede heeft Paus Johannes ons in zijn encycliek „Pacem in Terris" hoogst belangrijke richtlijnen gegeven. Een con gres als dit is geëigend om te voorkomen dat die richtlijnen tot een dode letter zou den worden, aldus spreker. In zijn openingsrede stelde kardinaal Feltin duidelijk, dat dit congres geen ge zaghebbende stem heeft, het is geen con cilie en stelt niet ex-cathedrastandpunten vast, maar wel wil men hier de gedach ten. richtlijnen en standpunten verduide lijken. Er moeten bijzonderheden en fei ten bestudeerd worden. De conclusies daaruit mogen niet voorbarig, maar moe ten duurzaam zijn. Bij het stellen van de diagnose uit die feiten moet rekening worden gehouden met een ontwikkeling op materieel en geestelijk gebied, die niet meer weg is te denken. Zou men dat doen. dan brengt men de zaak, die men redden wil in discrediet. H* derde hoofdthema is de verhou ding tussen Kerk en wereld. Hier staat het concilie nog helemaal aan het begin: over deze materie is nog niet ex professo gehandeld. Als wij goed zijn ingelicht ontbreekt het niet aan moderne inzichten op dit punt. Maar het schijnt uiterst moeilijk om de sprong te maken van de theorie naar de praktijk. Wat te doen aan de we reldvrede, de atoomdreiging, de ge boorteregeling, de armoede, de hulp aan de onderontwikkelde gebieden? Hoe zich met daden niet met woor den te presenteren aan de wereld als de Kerk, die op het evangelie is gebouwd en het evangelie als richt snoer van handelen neemt? Als het concilie er niet in slaagt op deze vra gen een tastbaar antwoord te geven, zal het velen in en buiten de Kerk teleurstellen. De twijfels, die hier en daar worden geuit, hebben ons inziens juist op dit punt betrekking. Men twij felt niet aan de doorbraak van een nieuwe geest, men twijfelt aan het ver mogen om deze geest in daden om te zetten. Natuurlijk kan en mag het concilie de waarheidsvraag niet omzeilen. Kar dinaal König heeft onlangs in Kon- stanz nog gezegd, dat de geschiedenis ons leert: Hoe dieper een concilie de waarheidsvraag aan de orde heeft gesteld, hoe meer invloed het heeft uitgeoefend. Wij zouden deze uitspraak niet durven bestrijden. Alleen vrezen wij, dat bij een uitblijven van zeer concrete maatregelen die doorwer king wel eens zeer lang op zich zou kunnen laten wachten. En de vraag is maar, of de Kerk zich anno 1964 een dergelijk uitstel nog veroorloven kan. LEIDEN Aan ongeveer 120 manne lijke en 50 vrouwelijke werknemers van de n.v. Van Wijlt en Heringa te Leiden is gisteren ontslag aangezegd. Het be treft uitsluitend personeel dat op de produktie-afdeling werkzaam is, onge veer de helft van het totale personeel. Met de vakbonden is nog overleg gaande over de afvloeiing van een niet onbelangrijk dee] van de stat en hei toezichthoudend en administratief perso neel. Het bedrijf is enige tijd geleden overgenomen door de Zwolsmancombi- natie. Een buitenlandse groep heeft het weer overgenomen van de groep- Zwolsman. waardoor een totale liquida tie kan worden voorkomen.

de Stem | 1964 | | pagina 3