Zeeuwsch-Vlaanderen Walcheren Tonny Dee: „Mengelmoes Cliff en Elvis' van Ziekenfonds Walcheren halve eeuw sociaal werk Muziek voor werkers aan ruïne van Hoogelande Meisje valt vijf meter ZUID-BEVELAND TERUG UIT AUSTRALIë Middelburgse Dunenburcb- school gisteren geopend DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 9 SEPTEMBER VLISSINGEN GOES Nieuws van de fruitweek Dagblad De Stem HULST TERNEUZEN Bouw bakkerij technische school begonnen Politie roept getuigen van ongeval op Bejaardenhuizen te Sas van Gent klaargekomen Feestelijke viering jubileum: St.-Jansteen wil subsidie muziekschool verhogen W aterscliaps voorzitter benoemd Slechts een noodgebouw Burgemeester: „We zijn er nog lang niet Tomaten noteren lage prijzen HOOGWATER (Van onze correspondent) VLISSINGEN Maandagavond tegen half twaalf is het veertienjarige meisje C. S. uit een raam gevallen van de huis kamer boven de groentenhandel van haar ouders in de Walstraat. Ze viel van een hoogte van circa vijf meter naar beneden Het ongeluk gebeurde, toen zij, staande op een bankje voor het raam haar even wicht verloor. Zij werd met vrij ern stige verwondingen per ambulance naar het zienkenhuis St. Jozef vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Ingeborg, dv H. Osinga-ter Stege; Mirella dv R. Pieters-Veldhuis; David zv A. Wagenaar-de Rijke, Alex ander, zv L. Snelders-Thiel, Karin dv J. Jansen-Huijser, Robert zv A. Achter- berg-Heijdens; Ferdinandus zv J. Quaars- Leeuwenburg; Petrus zv F. Smit-Theune. Ondertrouwd: P. Maas 22 j. en G. Meul- meester 21 j., R. Koops 29 j. en M. van Heulen 21 j„ D. Dronkers 23 j. en J. Strijdonk 20 j„ H. Heyboer 22 j. en N. Holwerda 24 j„ J. Kleinjan 29 j. en C. Hontelé 21 j., G. van Hooijdonk 23 j. en L. Brinkhaus 18 j. Gehuwd: A. Levering 21 j. en H. van de Glint 20 j„ J. van Luik 21 j. en C. Heijman 18 jr. Overleden: H. Lijnbach 65 j. ev A. Boon, C. Kerpestein 43 j. ev H. Schiemann, I. van de Velde 76 j. ev P. Waller. VISAANVOER In de week van 31 augustus t.m. 5 september werden aan de vismijn de volgende hoeveelheden vis aangevoerd 7946 kg kgarnalen 383 kg bot443 kg schar1680 kg schol80 kg tong 6 kg tarbot59 kg kabeljauw 24 kg paling 4 kg rog 4 kg kreeft 7 kg makreel In de pauze van de rolschaatsshow, die door de rolschaatsvereniging Het IVIarkiezaat uit Bergen op Zoom op woensdagavond 16 september wordt ge geven, brengt het Goese jeugdeircus Hogerop enkele exclusieve nummertjes. Het circus zal ongeveer een half uur lang optreden. Tijdens de fruitweek zijn er maar liefst vijf verschillende speldjes ver krijgbaar. Afgebeeld hierop zijn o.m. de Oosterseheldebrug, het consulenten huis, de stenen brug, de Kleine Kade en het embleem van de fruitweek. Op het ogenblik heeft de G.M.C. al enkele speldjes voorradig. Aan het einde van deze week zijn alle speldjes klaar. Bij de tentoonstellingen in het Schut tershof zal o.m. een grote collectie geselecteerde foto's te zien zijn, over het tienjarig bestaan van het fruit- corso. Men heeft voor deze expositie de medewerking van de fotoclub De Bevélanden. Ook inzendingen van an dere fotoamateurs worden echter nog aanvaard bij de plaatselijke fotohandel. Kapelle GEREF. PREDIKANT DOET INTREDE Na meer dan een jaar zonder te heb ben gezeten krijgt de Gerei. Kerk van Kapelle-Biezelinge zondag 20 september weer een_ eigen predikant Dan zal kan didaat R. Juch, afkomstig uit Rotter dam, in het ambt worden bevestigd en 's avonds zijn intrede doen. Yerseke RAADSVERGADERING Vrijdagavond komt de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. Behan deld zal worden het voorstel tot aan gaan van een geldlening voor financie ring van de nieuwe haven bij de Bank voor Ned. Gemeenten groot f 800.000,-. De voorwaarden zijn een looptijd van 25 jaar, 6 procent rente en aflossing in 25 gelijke jaarlijkse termijnen. Wij ziging reinigingsrechten: le ophalen huisvuil wordt van f 9,- per emmer gebracht op f 12,-; 2e rechten ophalen faecaliën blijft gehandhaafd op f 7,- per jaar. 3e Voor het leeghozen van kel ders, septictanks en het afhalen van af valstoffen zal voortaan f 10,- i.p.v. f 7,50 per half uur gerekend worden. Een en ander zal een meerdere inkomst geven van f 4700,- per jaar. Het tekort op de reinigingsdienst bedroeg de laatste drie jaar gemiddeld f 13.700,-. Ondanks de nu voorgestelde verhoging verwacht men voor het jaar 1965, i.v.m. loonron- den en andere stijgende onkosten een tekort van ruim f 15.000,-. Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, telefoon 2377. Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252. GOES Eerste redacteur Exploitatie- voor Zeeland: inspectie Zeeland F. DE LIGT L. K M DE JONG tel. 6252 Goes tel. 2377 Hulst privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen J. PETIT, v. Ostadestraat 41, Oostburg tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren: S. AUGUSTIJN, tel. 6252 Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Bevelanü en Walcheren K. MENU, tel. 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland 1 0.18 per mm 1 mm ingezonden mededelingen 2W mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijfee reductie „Kleintjes": 3 regels of minder 1,— elke regel meer f 0,25. Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage terp. f 1,60 en 0,60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Aardenburg VOORRANGSKRUISING BIJ V.M. GASFABRIEK Uitvoerig is in de raadsvergadering weer gesproken over het plaatsen van banken op verschillende plaatsen in de gemeente. De gemeenterekening 1962 werd voorlopig vastgesteld met aan in komsten f 1.468.161,40 en uitgaven f 1.464.479,20, zodat er een batig saldo is van f 3.682,20, voor zover het betreft de gewone dienst. Nu de Bogaardstraat is verbeterd was het nodig om veiligheidsmaatregelen te treffen voor het verkeer. De raad be sloot daarom het kruispunt nabij de voormalige gasfabriek als voorangskrui- sing aan te merken. Het verkeer van Eede en vanaf de Markt zal hier voor rang krijgen boven het verkeer van St. Kruis en van de Landstraat. Aangekocht wordt het woonhuis met schuur en erf Wilhelminaweg 5 te St.- Kruis i.v.m. de verbetering aldaar tegen een prijs van f 7.140,—. De heer Rijckaert vindt de aankoop niet noodzakelijk. De heer Paridaen vindt het nodig dat de bocht nabij de Molenstraat wordt ver ruim.^. Met zeven stemmen voor en vier tegen wordt tot aankoop besloten. Te genstemmers waren de heren Rijckaert, Lampo, De Clerck en Rosseel. Ten behoe ve van een uitweg in de Busschieters straat wordt een stukje grond aange kocht. Aan A. Zeldenrust wordt een perceel grond verkocht voor de bouw van een honing aan de Wandeldreef. Biervliet SCHIETING Aan de schieting op de liggende wip bij de heer J. Lippens op de wijk Drie wegen namen 28 schutters deel. De hoog vogel kwam in het bezit van de schutter Fr Claeys, IJzendijke. Terwijl P. Doens uit Biervliet zowel de eerste als de tweede zijvogel neerhaalde. De beschik baar gestelde beker was voor Fr. Claeys. Clinge SEMPER GAUDETE De muziekschool Semper Gaudete zal op woensdag 9 september een uitvoering geven in de recreatiezaal van het St.- Lidwinaziekenhuis te Hulst. Deze uitvoe ring zal hoofdzakelijk bestemd zijn als ontspanningsavond voor de verpleeg sters. Bij gelegenheid van de kermis te Nieuw Namen zal de muziekschool Sem per Gaudete zaterdagavond een mars door het dorp maken waarna op de kiosk een uitvoering gegeven zal worden. ALFONS DE WITTE „KONING" De schutterssociëteit „De Grauwe Poort" heeft de jaarlijkse koningsschie- ting gehouden. Alfons de Witte deed met een goed gemikt schot de konings vogel tuimelen. Sindsdien is hij koning Alfons I. Jos' Baart schoot de hoge vogel van de tweede wip aan zijn voet stuk en mag zich nu het predikaat prins aanmeten. De onttroonde koning, de heer G. Nijs. schoot vijf kleine vogels. JAARVERGADERING RODE KRUIS Donderdagavond a.s. zal de Hulster af deling van het Rode Kruis de jaarver gadering houden in het bioscoopgebouw. Op de agenda voor deze vergadering staan behalve de gebruikelijke punten de uitreiking van de Landsteinerpenningen en de jeugddiploma's E.H.B.O. Tijdens de bestuursverkiezingen zal moeten worden voorzien in de vacatu res, ontstaan door het aftreden van de heren J Lauw en F, Verpalen. Het be stuur heeft de heren A. A. Helmich en A. Louwerse kandidaat gesteld. De heer J A. Cornelis is periodiek aftredend; hij heeft zich herkiesbaar gesteld. Nieuw-Namen KERMISRONDE Op dinsdag 15 september a.s. zal de jaarlijkse kermisronde voor nieuwelin gen om de „grote Scheldeprijs" wor den verreden Er hebben zich reeds vele deelnemers opgegeven. De nieuwe lingen zullen ongeveer 80 kilometer moe ten afleggen. Sas van Gent GEEN MUZIEKKORPS De Sasse bevrijdingsfeesten, die zullen plaatsvinden in het derde weekend van september, zullen niet worden opgeluis terd door het optreden van een militai re kapel gedurende een van de feest dagen hoewel dat aanvankelijk wel de bedoeling is geweest. Alle in aanmerking komende korpsen bleken „bezet" te zijn. Alleen de Ko ninklijke Militaire Kapel was beschik baar, die echter een te hoge prijs wil de bedingen. BRIDGE-CLUB Op donderdagavond 17 september a.s. zal de bridgeclub Sas van Gent de jaar vergadering houden in hotel de la Bour se. Op de agenda saan o.m. vaststelling van de contributie en een bespreking over de a.s. competities. Tijdens de be stuursverkiezing zal de heer J. Al pe riodiek aftreden. Hij heeft zich herkies baar gesteld. Sluis VERLICHTING BEëINDIGD Gedurende de zomermaanden zijn enige merkwaardige gebouwen zoals het stad huis en de molen verlicht geweest. Bij de beëindiging van het seizoen is deze verlichting- weggehaald. Zij heeft onge twijfeld bijgedragen tot verhoging van de sfeer. ZWEMDIPLOMA'S In het gemeentelijk zwembad te Sluis werden de diploma's verzwommen van de K.N.Z B. Hiervoor bestond van de zij de der Sluise jeugd grote belangstelling. De examens werden namens de afdeling Zeeland van de K.N.Z.B. afgenomen door de heer W .Koene uit Vlissingen. Voor de zwemproef slaagden alle 26 kandida ten. Van de 18 deelnemers voor het di ploma geoefend zwemmer werden er 4 afgewezen en alle zes de deelnemers voor het zwemvaardigheidsdiploma I verkre gen het verlangde zwemattest. T erhole WANDELSPORT De oudste meisjes van de wandelsport vereniging „Beatrix" hebben deelgeno men aan de eerste lustrumwandeltocht, die te Goes werd gehouden. De groep sleepte in haar afdeling, waarin 27 ploe gen uitkwamen, een eervolle tweede prijs in de wacht. SCHIETINGEN Op de Kraai is een grote missieschieting gehouden ten bate van de missie van pater De Vree. Er was deelname van 43 schutters. De heer P. Bogaert uit Lamswaarde velde met een mooi schot de hoogvogel. D,e heer P. Platjouw uit Lamswaarde nam de eerste zijvogel voor zijn rekening, de tweede werd een prooi voor de heer P. Guytenaar uit Hulst. Op de Kraai werd nog een andere schieting gehouden, waaraan 28 schutters hebben deelgenomen. De hoogvogel, de eerste en de tweede zij vogel werden in dit geval geschoten door respectievelijk de heren F. de Ridder uit Kuitaart, J. Baart uit Hulst en M. C. de Kort uit Hengstdijk, die ook vier kleine vogels wist neer te paffen. (Van onze correspondent) iGsteren zijn de werkzaamheden be gonnen voor de bouw van de nieuwe bakkerij voor de technische school alhier. Het gebouw komt bij de dépendance van de school aan ,,'t Zwaantje". Volgens de plannen zullen de werk zaamheden over ongeveer vijf maanden klaar zijn, zodat de technische school dan een eigen opleidingsgebouw voor bakkers heeft. In ons blad van gisteren (dinsdag 7 september) maakten wij melding van een verkeersongeval, dat op maandag middag (6 september) om half één plaats vond op het kruispunt Axelsestraat-Dok- weg, waarbij een auto en een bromfiets betrokken waren. De bestuurder van de bromfiets, de heer P. R. van A. werd daarbij zodanig verwond, dat hij naar het ziekenhuis te Sluiskil moest worden overgebracht. In verband met het onge val roept de inspekteur korpschef van de gemeentepolitie te Terneuzen eventuele ooggetuigen op. Zij kunnen zich melden aan het bureau van de gemeentepolitie tel. 2100. Westdorpe LIEFDADIGHEID SSCHIETING Het comité „Herwonnen Levenskracht" organiseert op zondag 20 september a.s. een liefdadigheids-handboogschieting op de liggende wippen bij M. Pluijm en A. Dehulsters. De opbrengst komt ten goede aan de t.b.c.- en kankerbestrijding. Van veel fabrieken, middenstanders en particulie ren heeft het comité prachtige prijzen voor dit doel ontvangen. Men kan in schrijven van 2 uur tot half drie. 's Avonds wordt de trekking verricht van een voor hetzelfde doel gehouden verloting. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Onlangs zyn de bejaardenwoningen, die gebouwd zyn by het nog in aanbouw zynde nieuwe algemene bejaardentehuis te Sas van gent, gereedgekomen. Een gedeelte van deze riante huizen voor de bejaarden is reeds betrokken door bejaarden uit de gemeente Sas van Gent. Enkele woningen staan nog leeg. Er zijn echter nog vele aanvragen voor een bejaardenwoning, zodat de verwach ting, dat ook deze huizen spoedig be woond zullen zijn gerechtvaardigd is. Mocht men de huizen niet vol krijgen dan zullen die ook buiten de gemeente worden aangeprezen maar zulks zal dus naar alle waarschijnlijkheid niet no dig zijn. De bouw van het bejaardentehuis vlot inmiddels uitstekend. Wanneer het een beetje meeloopt zal in de lente van het volgend jaar de laatste hand worden gelegd aan het centrum, dat dan spoe dig daarna door de bejaarden betrok ken zal kunnen worden. Het bejaardencentrum en de -wonin gen zullen worden geëxploiteerd door de reeds enige tijd geleden in het leven ge roepen Stichting Algemeen Bejaarden tehuis voor rekening van de Nederland se Centrale voor de Huisvesting van Bejaarden. (Van een onzer verslaggevers) ST.-JANSTEEN. Een verblijf van ongeveer vijf jaar in het verre wereld deel Australië is voor de 26-jarige Tonny Doussen uit St.-Jansteen niet geworden wat hij er zich van voorgesteld had. Vijf jaar geleden dacht hij er met hard ploe teren als wever zijn goed belegde boter ham te gaan verdienen. In Australië terecht als rock-and-rol zanger die in kwam hij uiteindelijk in de showbusiness een stijl, die, naar hij zegt, een mengel moesje is van die van Elvis Presley en Cliff Richard en nog een stuk of „five others", de jeugd in verschillende plaat sen in de staat Victoria in verrukking heeft gebracht. Hij was zijn bezigheden in de weverij al zes maanden na aankomst in Melbour ne beu. Hij nam ontslag en ging op avon tuur. In Darwin volgde hij een cursus radio-omroepen. Die werd voor hem, zo vertelt hij, geen groot succes. Hij raakte zonder werk en, om in zijn levensonder houd te kunnen voorzien, deed hij de jeugd van Darwin op dansavonden we- ten van zijn vocale kwaliteiten. Toen hij als zodanig eenmaal de nodige bekend heid had verworven meldde hij zich bi) de televisie, die hem een auditie toe stond. Ook toen was Tonny Boussen, dié zich inmiddels de naam Tonny Dee en een leeftijd van 22 jaren had aangemeten, geen succes beschoren. Beter werd het nadat hij zes maanden zangles had ge nomen. Hij kreeg toen een contract voor drie maanden bij een plaatselijk radio station Hij zong daarna in een nacht club, maakte een toernee door Victoria en wist te bewerkstelligen dat een maat schappij in Melbourne drie platen van hem uitbracht. V reemdeling Na vijf jaar in Australië vertoofd te hebben achtte hij de tijd gekomen zijn familie in St.-Jansteen weer eens op te zoeken. Zaterdag jl. kwam hij thuis. Hij voelt zich nog een vreemdeling in St.- Jansteen: „Dat rechtsrijden kost me de grootste moeite. En de mensen zijn zo enorm veranderd. Hier hij wijst op de jongste van zijn drie broers hem herken ik niet meer", vertelt hij in gebroken Nederlands. Tonny Boussen hoopt dat hij niet lang een vreemdeling in Zeeuwsch-Vlaande ren zal blijven. Speciaal niet voor de Zeeuwsch-Vlaamse jeugd, bij wie hij spoedig zijn stem, zichzelf en drie nieu we dansen hoopt te hebben geïntrodu ceerd. Daarbij heeft hij dan de hulp nodig van een „reasonable backing", een aar- zal naarstig gaan pogen of zijn ster ook dig orkestje, waarnaar hij zoekt. Tonny in Nederland in het algemeen zal kun nen stralen. „Ik zal heel Zeeuwsch- Vlaanderen binnen twee maanden op zyn kop zetten", vertrouwt hy al zyn bekenden toe. Volgende week zal hy zyn eerste optreden in Zeeuwsch-Vlaandgren verzorgen. Waar en wanneer precies is nog niet bekend. Terug? Tonny Boussen 'oftewel Dee) zal voor lopig in Nederland blijven „De promo tors laten je in Australië dikwijls nieJ verder klimmen dan halfweg de ladder naar de grote roem. Of ze moeten „ter rible" veel in je zien. Dan mag je ver der", verklaard hij. Eerst wil hij dat niveau hebben bereikt dat hem een con tract van een slordige 300 pond per avond in Australië garandert, voor hij weer aanstalten zal maken om naar Australië terug te keren. Bovendien wil hij in Nederland de vrouw van zijn dromen vinden. (Van onze correspondent) VLISSINGEN. De vele bloemstuk ken gaven een feestelijk karakter aan de receptie, die in de schouwburgzaal van hotel Britannia werd gehouden, ter gele genheid van het 50-jarig bestaan van het Algemeen Ziekenfonds „Walcheren". Achter de bestuurstafel nam het vol tallige bestuur de gelukwensen in ont vangst. Dr. J. S. Bloos, voorzitter van het zie kenfonds gaf in zijn inleiding een over zicht van ontstaan en ontwikkeling van het ziekenfonds wezen in Nederland en uiteraard vooral van het jubilerende fonds. Voor de naaste toekomst voorzag hij een geleidelijke ontwikkeling en ver dere consolidatie van de verkre gen waarden. Economisch baart de huidige situatie nogal zorgen, aldus dr. Bloos, vooral in de vrijwillige sector met de steeds verdergaande geldontwaar ding. Mr. Ledeboer, secretaris van de zie kenfondsraad bracht gelukwensen over namens deze raad terwijl dr. Speleers uit Maastricht, voorzitter van de fede ratie V.M.Z. een bedrag van f 300,— voor versiering van het kantoor aan bood. De heer J. Bliek voorzitter van de Vlissingse Bestuurdersbond, dankte na mens de verzekerden en de vakbonden voor de uitstekende samenwerking ipet het fonds. De heer Ch. J. Gillissen-Verschage, wethouder van sociale zaken, bood ge lukwensen aan namens het gemeente bestuur van Vlissingen en, als voorzit ter, namens de Schooltandverzorging Vlissingen en omstreken. „Mede dank zij de goede structuur van ons ziekenfondsbestel, staat Nederland voorop in de rij van landen met de beste cijfers voor volksgezondheid", aldus de heer Gillissen-Verschage. Burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke feliciteerde namens de ge meenten Koudekerke en Biggekerke, de Stichting Schooltandverzorging platte land Walcheren en de verpleeg- en rust huizen Zeeland. De heer W. J. Bergs, secretaris van ziekenhuis „Bethesda" dankte mede na mens ziekenhuis St.-Joseph voor de goe de samenwerking en bood namens beide ziekenhuizen een koekoekklok aan, ter wijl dokter C. C. Sluijter gelukwensen aanbood namens de -afdeling Walcheren van de Kon. Ned. Mij. tot Bevordering van de Geneeskunde en uit naam van het Ned. Huisartsengenootschap. Dokter C. van der Harst, vice-voor- zitter van de federatie, memoreerde zijn aanvankelijke tegenstand tegen het zie kenfonds in de beginperiode. Nu zei hij echter een enthousiast voorstander van het ziekenfonds-systeem te zijn. Verschillende sprekers wezen in hun toespraak vooral op de grote verdien sten van de thans 79-jarige secretaris van het ziekenfonds, de heer L. P. van Oorschot, die deze functie reeds vanaf juni 1919 bekleedt en steeds in de frontlinie van de sociale ontwikkeling heeft gestaan. ST.-JANSTEEN Wanneer de raad van de gemeente St.-Jansteen er tijdens de eerstvolgende openbare raadsverga dering mee akkoord zal gaan zal de Hulster afdeling van de Stichting Zeeuwse Muziekschool van de gemeen te St.-Jansteen verhoging van de subsi die krijgen. Voor het onlangs begonnen cursusjaar hadden zich zeven leerlingen uit St.-Jansteen opgegeven. Enkele daarvan moesten worden afgewezen i.v. m. grootte van de subsidie, die in voor gaande jaren verstrekt werd. De zeer waarschijnlijke verhoging van de subsi die door de gemeente St.-Jansteen zal inhouden, dat alle gegadigden uit deze gemeente hun intrede bij de Zeeuwse Muziekschool kunnen doen. Zierikzee RAADSVERGADERING Dinsdag 15 september a.s. wordt een vergadering van de raad van Zierikzee gehouden, waarvoor dertien punten op de agenda staan. De gemeente zal aan de Centrale Werk plaats Schouwen-Duiveland verhuren het gebouw Manhuisstraat 4, waar voor heen de dienst voor Sociale Zaken was gevestigd. Deze verhuur vindt plaats tot de Werkplaats in de nieuwe bedrijfs ruimte op het industrieterrein zal zijn ondergebracht. Voorgesteld wordt aan de heer H. J. de Vlieger een som van f 5.400,uit te keren als vergoeding voor het pachtvrij maken van 80 aren bouwland aan de Veenlaan, waarop twee bungalows ge bouwd kunnen worden. Dit zijn de eerste bungalows die in het nieuwe uitbrei dingsplan Kaaskenswater zullen verrij zen. Dit plan is uitsluitend bestemd om met dergelijke woningen te worden be zet. Van het bestuur van de christelijke lagere school is een verzoek ingekomen om zijn school in het Vrije te splitsen in twee scholen, zodat er één nieuw ge bouw zal dienen te komen. Het oude schoolgebouw zal worden gerestaureerd vanwege de zoutschade en tevens wor den gemoderniseerd. Het gemeentebestuur stelt tenslotte nog voor te besluiten tot opheffing van de waag. Als dit voorstel wordt aangeno men verdwijnt daarmede een van de oude eerbiedwaardige instellingen, die Zierikzee nog uit een ver verleden heeft overgehouden. De Zierikzeese slagers, althans sommigen van hen, maakten van deze waag, een reusachtig grote en se cure weegschaal waarop hele koeien en ander vee kon worden gewogen, nog ge bruik als zij slachtvee bij de boeren kochten. De waag schrok voor de zwaar ste paasos niet terug. Nog maar enkele slagers maken van de waag gebruik en nu wil het geval, dat er een nieuwe waagmeester moet worden benoemd. Hiervoor zijn moeilijk mensen te krij gen. Gevoegd bij het feit, dat de waag meer kost dan oplevert, stellen burge meester en wethouders voor er mee op te houden. Het kan misschien een pi kante bespreking worden, als men weet dat een der weinig slagers die nog van de waag gebruik maaktlid van de raad is en al eerder een dergelijk voor stel heeft doen sneuvelen. Secretaris van Oorschot roemde de grote sociale betekenis van het zieken fondswezen in Nederland, dat niet meer weggedacht kan worden uit de huidige samenleving. Tot slot boden enkele dames namens het personeel een rookstel voor de be stuurstafel aan. Bij K.B. zijn benoemd: In de provincie Zeeland en Noord- Brabant: tot voorzitter van het water schap de Hogerwaardpolder J. Thielen te Kloetinge. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Geassisteerd door twee charmante onderwijzeressen heeft de wethouder van onderwijs, de heer J. S. Hoek gistermiddag bij de opening van de Middelburgse Dunenburch-school de rood-wit-blauwe vlag gehesen. Het is de tweede openbare lagere school, die bin nen korte tijd in de Zeeuwse hoofdstad wordt geopend. De restaurateurs van de eeuwen oude ruïne van Hoogelande heb ben vaak muziek bij het werk. Naast de troosteloze resten van wat eens een kerk is geweest ligt de boerderij van de familie Groe- neberg. Zodra dochter Nellie klaar is met haar dagelijkse bezigheden op het boerenbedrijf, pakt ze haar accordeon en speelt er een paar vrolijke nummertjes op. Nu zijn het accordeonklanken die om de afgebrokkelde muren zwe ven. Maar zodra de arbeiders de ruine hebben herschapen in een kerkje zal het geluid van de accor deon overstemd worden door orgel muziek. Deze zomer is men begonnen met de restauratie van de ruine, die wat verlaten tussen de weilanden ligt. Men verwacht dat de werk zaamheden over ongeveer ander half jaar klaar zullen zijn. (Van onze correspondent) KAPELLE De oogst van tomaten in de kassen en wagenhuizen, die de laatste jaren in Kapelle en omgeving zijn ge- bouwdt is thans in volle gang. In deze weken bereikt de pluk van dit produkt haar hoogtepunt. Dat is vrij laat en het kömt omdat in de kassen en warenhui zen eerst aardbeien zijn geteelt en toen de oogst hiervan eind mei was afgelopen gingen de tomaten er in. De afzet van de tomaten heeft de laatste dagen een te leurstellend verloop, want de goede kwa liteiten noteren slechts rond 30 cent per kg op de veiling en mindere kwaliteiten zijn soms helemaal niet te verkopen. Het verschil met het vorig jaar is wel erg groot, want toen waren de late tomaten erg duur en nu zijn ze te goedkoop. Twee weken geleden lag de prijs van de kas- tomaten op het dubbele van het ogenblik. Het mooie weer van de laatste tijd heeft in binnen- en buitenland de tomaten op de volle grond goed deen groeien en rij pen en hierdoor is de geringe belang stelling van het ogenblik voor kastoma- ten te verklaren. Hoewel er deze week nog dagaanvoeren waren van 15 ton to maten bij de veiling in Kapelle, zal met ingang van de komende- week toch een beperking van het aantal veilingdagen plaats vinden. Er zullen dan enkel to maten worden geveild bij deze veiling op djnsdag en vrijdag resp. om half twaalf en om 1 uur 's middags. Morgen, donderdag 10 september, gel den voor Zeeland de volgende hoog waterstanden: Hans weert 5.32 en 17.42 uur; Terneuzen 4.54 en 17.06 uur; Vlis singen 4.24 en 16.36 uur; Wemeldinge 6,14 en 18.28 uur.. Geholpen door mej. A. G. Provoost en mej. W. S. Taal, beide onderwijzeres aan de nieuwe school, hyst wethouder Hoek de wapperende vlag. Verleden week stak burgemeester mr. J. Drijber de sleutel in het slot van de nieuwe Arneburch school. Gisteren bood g de zevenjarige Greetje Zeef de burge meester de sleutel aan van „de Dunen- burch". Nadat de burgemeester de schoolbel had geluid nam het gezelschap genodig den plaats op de schoolbanken in een Van de nieuwe leslokalen. In zijn openingstoespraak vertelde de heer Hoek, dat de vierklassige Dunen burch-school slechts een noodgebouw is, opgetrokken uit hout, maar dat deson danks toch iedereen blij is met de nieuwe school. Ook de burgemeester sprak zijn vreug de uit over* het gebouw. „Maar," zo zei hij „Hoewel er nu pas twee nieuwe openbare scholen zijn geopend, zijn we er nog lang niet: na deze vernieuwingen waar we dankbaar voor zijn, staan we aan het be gin van grote problemen", Hiermede doelde hij op het grote aantal leerlingen, dat ieder jaar weer op de scholen toe stroomt, zodat de jor^ ns en meisjes wel dra uit de schoolgeb(^wen zullen groeien. Evenals bij de opening van de Arneburch school wees de burgemeester er nu weer op, dat er snel iets moet gebeuren, op dat het anders volgend jaar mis dreigt te gaan met de beschikbare lesruimte. Het gemeentebestuur kijkt vol verlan gen uit naar de urgentieverklsring voor de Zuidburch, waarin openbaar en bijzon der onderwijs zullen worden gevestigd. De inspecteur van het onderwijs, de heer Gelijns, toonde zich een beetje te leurgesteld over het houten gebouw. Hij hoopte, dat het spoedig zal worden ver vangen door een stenen school. De inspec- trice van het kleuteronderwijs, mej. M. J, de Jonge meende echter, dat ieder ope ning van een school ongeacht van welke richting een feestdag voor de hele be volking behoort te zijn. Tenslotte sprak het nieuwe hoofd van de Dunenburch, de heer S. J. Zeef. Hfj noemde deze opening slechts een generale repetitie voor de spoedige opening van de stenen schooL

de Stem | 1964 | | pagina 2