Theo v. Evck nu twee jaar hoort eisen ZIN IN SINAS VAN R.E.M.: REM R.E.M.-WET Tien zusters, na bange onverwacht „thuis" in vlucht. Etten Ulbricht opent muur voor de bejaarden Gus speelt voor rinoceros Vrouwen bij Concilie FRUITCORSO- BIJLAGE IN HOGER BEROEP Dubbele van eerste vonnis Betaal per kwartaal Bijzondere commissie besprak wetsontwerp installatie Noordzee Bredanaar verongelukt Irene niet in verwachting ZWARE TOCHT DOOR VERSCHEURD KONGO MEER „KIEREN OP KOMST? RASSENRELLEN SCHULD VAN INDONESIë Senaat akkoord met „opslag" Tweede Kamer DAGBLAD VOOR ZEELAND Verrassend besluit van Paus Paulus VI Zelfde temperaturen Honderden doden in weekeinde-verkeer V.S, U helpt u zelf en Vice-premier Maleisië 104s JAARGANG No. 24685 Voor Sod. Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) CASTEL GANDOLFO Paus Paulus VI heeft gisteren verklaard dat vrouwen daarvoor aangewezen kloosterzus ters en leken bepaalde bijeenkomsten van de derde zitting van het concilie zullen bijwonen. De mededeling van de Paus kwam als een verrassing, omdat de persdienst van het concilie maandag nog had meegedeeld dat geen vrouwen de maandag a.s. be ginnende derde zitting zouden bijwonen. Het door wijlen Paus Johannes in 1962 geopende tweede Vaticaanse concilie is tot nu toe uitsluitend door mannen bij gewoond. In 1963 heeft, voor de eerste maal in de geschiedenis der concilies, een kleine groep leken-waarnemers op uitnodiging de bijeenkomsten van het concilie bijgewoond, allen mannen. De Paus deelde de kloosterzusters mee: „Wij zullen u in dit opzicht in ons ver trouwen nemen. Wij hebben beschikt dat bepaalde, daarvoor geschikte e$ godvruchtige vrouwen, als toehoorsters verschillende plechtigheden en algeme ne vergaderingen der komende derde zitting van het algemene concilie zul len bijwonen, waarop vraagstukken zul len worden behandeld, welke speciaal voor de vrouw van belang zijn. Hierdoor zullen voor de eerste maal en kele vrouwen de opvallende taak krij gen om, hetzij als kloosterzusters, het zij als vertegenwoordigsters van grote katholieke vrouwenorganisaties, conci liezittingen bij te wonen. Haar vertegen woordiging zal bijna van zinnebeeldige aard zijn en de vrouwen zullen hier door weten hoe te Kerk haar eert in haar vrouwelijke waardigheid en als de vervulster van haar menselijke en christelijke opdracht", aldus de Paus. Dit jaar zal te Goes de 10e Zeeuw se Fruitcorso worden gehouden. Bij gelegenheid daarvan heeft Dagblad De Stem een Fruitcorso-nummer sa mengesteld, dat de lezer bij de krant van vandaag in de bus zal vinden. Op de voorpagina van deze bijlage staan wat spreuken en gezichten door elkaar, die de lezer, wanneer hij daar zin in heeft, bij elkaar kan bréngen. In de oplossing van deze spreuken pagina. die op pagina 13 van het Fruitcorso-nummer staat vermeld, is een foutje geslopen. Waar 4B staat gelieve men 4A te lezen. j (Advertentie) HERO HET NEDERLANDSE semafoonnet zal op 24 september op de radiozendmast in Lopik in werking worden gesteld. Vier honderd apparaten zullen dan worden uitgereikt. Er zijn al 2000 aanvragen. EEN FELLE actie heeft het Venezo laanse leger ontketend tegen communis tische guerrilla's in de bergstreken van het land. In verschillende steden is de staat van beleg afgekondigd. ROOD-CHINA probeert het bewind in Malawi omver te 'werpen, zo heeft pre mier Banda van Malawi gisteren mee gedeeld. Enkele ministers zijn al ont slagen of afgetreden. ORGANISATIES van kunstenaars eisen van de Nederlandse Radio CJnie en symfonie- en opera-orkesten een salaris verhoging van 3,5 procent, zoals ook de ambtenaren is toegezegd. DE FORMELE leiding over Zuid-Viet nam is weer in handen gelegd van Doeong Van Minh, die onlangs door ge neraal Khan naar de achtergrond is ge schoven. Wie van beiden de feitelijke macht uitoefent is nog niet duidelijk. ALS GEVOLG van honger, dorst en ge brek aan onderdak is op Cyprus het uitbreken van een besmettelijke ziekte onder de Turks-Cyprioten geenszins onmogelijk, zo heeft 'e Turkse ambas sadeur in Washington verklaard. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk regen of motregen. Matige wind uit westelijke tot zuidwestelijke rich ting. Dezelfde temperaturen als gis teren of iets hogere. Vandaag: zon onder 19.09 uur. Maan onder 20.46 uur. Morgen: zon op 6.06 uur. Maan op 10.52 uur. (Van een onzer verslaggevers) Twee jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest vanaf tien april en ontslag uit militaire dienst, heeft gister ochtend de advocaat-fiscaal van het H.M.G. te Den Haag, mr. P. J. van Gil zen, in hoger beroep geëist tegen de 21- jarige Theo van Eyck uit Kiel (N.B.), die dit jaar met een vliegtuig deserteer de uit de marine. Deze eis was belang rijk hoger dan de veroordeling door de zeekrijgsraad (een jaar gevangenisstraf), tegen welk vonnis het openbaar minis terie in appèl was gegaan. De verdediger van de militair, mr. P. van 't Hoff Stolk, noemde de eis on rechtvaardig. De advocaat-fiscaal be toogde in zijn requisitoir, dat hij de fis caal van de zeeKrijgsraad had gevraagd appèl tegen het vonnis aan te tekenen, opdat ook het H.M.G. als hoogste mili tair rechtscollege over deze uitzonder lijke zaak zou kunnen oordelen. Mr. Van Gilzen vond dat Theo van Eyck op zachtzinnige wijze was bejegend. Mis schien omdat men een zekere sportivi teit zag in het feit dat hij in zijn eentje CHICAGO Tijdens het lange Labor Day" weekeinde zijn in de Verenigde Staten 535 personen bij verkeersonge lukken om het leven gekomen. Het is op een na het hoogste aantal dat ooit in deze periode om het leven is ge komen. Verder verdronken er tussen vrijdag zes uur namiddags en dinsdagmorgen 75 personen en verloren 16 personen het leven bij vliegtuigongelukken. met een vierpersoons Grumman Tracker van Malta naar Libië was gevlogen. Mr. Van 't Hoff Stolk, die bevestiging van het vonnis van het hof der zeekrijgs raad vroeg, zag geen enkele reden om de straf te verdubbelen, ook niet uit het oogpunt van preventie, omdat naar zijn mening de handeling van Van Eyck uniek zal blijven. Hij vond het „mis handeling" om een militair» ook al miste hij de capaciteiten om vlieger te worden, aan vliegtuigen te laten sleutelen. „Hij was te intelligent voor zo'n baan tje" zei hij. Mr. Van 't Hoff Stolk waag de zich niet aan een beschouwing over de redenen waarom Theo van Eyck geen vlieger kon worden. „Wat hij heeft ge mankeerd weet ik niet", zei de verdedi ger, „maar hij heeft bewezen lef te heb ben". De verdediger meende dat dit een, eigenschap was die in een oorlog goed van pas kan komen. Het Hoog Militair Gerechtshof doet op 6 oktober uitspraak. Op de fotoTheo van Eycks aankomst aan het gebouw van het Militair Gerechtshof. (Advertenties) Ja, dat is het plezierige als U als weekabonnee van Dagblad De Stem voortaan per kwartaal gaat betalen. U maakt het U zelf gemakkelijker en U helpt onze agenten: zij be hoeven dan maar eenmaal per kwartaal bij U aan te bellen om het abonnementsgeld te incasse ren. Een hele tijdsbesparing voor U en voor onze agenten. U kunt ook tijdig voor het ingaan van het nieuwe kwartaal aan ons gireren 9,75 per kwartaal) door overschrijving op onze postreke ning no. 1114111. Maak het u zelf gemakkelijk: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG —De R.E.M. heeft de le den van de Eerste en Tweede Kamer om uitstel van de behandeling van het wets ontwerp „Instailaties Noordzee" (het anti-R.E.M.-wetje) gevraagd. In een rekest aan de Staten-Generaal stelt de gedelegeerd commissaris van de R.E.M. mr. Minderop, dat aan het wetsontwerp en de behandeling daarvan zeer ernstige bezwaren kleven inzake wetsvorming, rechtszekerheid en rechtsgelijkheid. Uit de brief van de R.E.M. blijkt te vens, dat men bereid is een aantal con trolemaatregelen te aanvaarden, als een onafhankelijke programmaraad van maximaal zeven personen, keuring van films door de centrale en de r.-k. film keuring. keuring van reclame-spots, col lectieve reclame voor winkeliers, P.T.T.- toezicht op de zend installaties en zelfs een „tijdelijke bestemmingsbelasting" inkomsten uit t.v.. en radio-reclame ten behoeve van de Nederlandse Dagblad pers. Volgens de R.E.M. moet thans niet lan ger van 'n gewijzigd maar van 'n nieuw wetsontwerp gesproken worden. De R.E.M. acht voorts de spoed, waarmee het ontwerp is ingediend, in strijd met de voor de wetgever vereiste zorgvuldig heid t.a.v. de rechtszekerheid van het in dividu. „Het wetsontwerp zou ook in druisen tegen het rechtsgevoel van het Nederlandse volk". De R.E.M.' bestrijdt dat op het R.E.M, eiland een rechtsvacuüm zou bestaan. De jurisdictie over het t.v.-platform be hoort aan de staat, waar de buitenlandse onderneming gevestigd is en waarvan de aandelen in handen zijn van onderdanen van deze staat. Tet staving van deze stel- lingname is bij het rekest een rapport van de Belgische volkenrechtsgeleerde prof. H. Rolin gevoegd. Kennelijk hou den ook de juristen van Lloyds verze keringsmaatschappij deze constructie voor juist, want Lloyds heeft de buiten landse eigenaar van het t.v.-eiland voor negen miljoen verzekerd tegen het on mogelijk maken van uitzendingen door een andere staat dan zijn eigen staat. De R.E.M. is voorts van mening dat minister Scholten zeer zwak staat in zijn juridische redeneringen, waarbij hij een discriminerend verschil maakt tus sen het optieden tegen het c.v.-platform en het „waarschijnlijk vlagloze" schip Veronica. Gesteld wordt dat de R.E.M.- zender geen radio- of televisieverkeer stoort. Daardoor zou het zenden van de R.E.M. niet strafbaar zijn. De bijzondere commissie uit de Tweede Kamer is gistermiddag een uurtje bijeen geweest om te beraadsla gen over de door minister Scholten in gediende memorie van antwoord op het anti-R.E.M.-wetje. Donderdagochtend a.s. om 11.30 uur zal de commissie een bespreking hebben met de minister. Daaraan voorafgaand is om 10.15 uur nog een gesprek gepland van de bijzon dere commissie met de gedelegeerd commissaris van de R.E.M., mr. H. Min derop. De bijzondere commissie staat una niem op het standpunt dat tegen het gewijzigde anti-R.E.M.-wetje thans geen bezwaren van volkenrechtelijke aard meer bestaan. Wel zijn er bij de com missie nog een tiental vraagpuften ge rezen van technische aard. Verwacht, wordt dat na het mondeling overleg met de minister op zeer korte termijn een verslag hiervan kan worden uitgebracht. Dit verslag zou dan vóór zaterdagmid dag twee uur wanneer het lopende parlementaire jaar officieel afgesloten wordt vastgesteld moeten zijn. Het zaï dan waarschijnlijk begin volgende week in druk verschijnen. Op deze wijze is het mogelijk vol gende week woensdag en donderdag de openbare behandeling over het wets ontwerp te houden. Er is nog een moge lijkheid dat van K.V.P.-zijde zal worden verzocht de openbare behandeling van de kant van de kamer op donderdag 17 september te houden, waarna minister Scholten dan de daaropvolgende dins dag (22 september) zou antwoorden. De minister zou dan wat meer tijd heb ben om zijn antwoord voor te bereiden, terwijl de fracties gelegenheid zouden hebben voor fractieberaad op woensdag 16 september. Een overzicht van de grote lucht vaarttentoonstelling op Farnbo rough in Engelanddie tot zondag wordt gehouden VALKENBURG In Valkenburg is gisteren de 33-jarige F. J. Janssen uit Breda, werkzaam als kok te Valken burg, met zijn auto uit een bocht ge raakt en tegen een boom geslagen. Hij werd daarbij zo ernstig gewond dat hu in het ziekenhuis te Heerlen enkele uren laten overleed. Zijn medepassagier, de 16-jarige J. Salden, werd zwaar gewond. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Prinses Irene heeft tijdens haar korte bezoek aan ons land ontkend dat er enige grond bestaat voor geruchten over een blijde gebeurtenis. De arts J. E. van Re- nesse, met wie zij twee uur lang Oud hollandse meubels heeft bekeken, heeft verklaard dat de prinses om die reden absoluut geen belangstel ling heeft getoond voor antieke wie gen. Het was een geïmproviseerd be zoek, aldus de heer Van Renesse. De prinses maakte zich op ons verzoek vrij toen ze in Keulen was. Prins Car los kon niet meekomen vanwege za ken in Brussel. De prinses vond dat niet erg. Hij heeft toch geen verstand van Oudhollands, moet ze hebben ge zegd. Niet alleen van dokter Van Re- nesse, maar de volledige geschen kencommissie is bij het bezoek van de prinses present geweest. (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) ETTEN Tien zusters Franciscanes sen p.r., die werkzaam waren in de pro vincie Oebangi in Noordwest-Kongo (diocees Lisala) en gevlucht waren voor de Kongolese rebellen, ztfn maandag ge heel onverwacht behouden en wel terug gekeerd in het moederhuis aan de Bis schopsmolenstraat te Etten. De zusters (negen uit West-Brabant en één uit Zeeland) assisteerden sinds ongeveer vijf paar de paters van Scheut op de missieposten Dage, Bobadi en Takaya. Uit Dage arriveerden de zusters Ire- nea (P. v. Unen) uit Etten, Albertina (A. van den Brandt) uit Baarle-Nassau; Nicoline (G. Broeders) uit Wagenberg en Marie Ignace (M. Vermeulen) uit Roosendaal. Verder kwamen uit Bobaldi terug de zuster Marie d'Aquine iM. Gommers) uit Prinsenbeek, Ludgera (E. van Don gen) uit Terheijden en Augustina (E. Bastiaansen) uit Rijsbergen. In hun ge zelschap bevonden zich tevens drie zus ters uit Takaya, nl. zuster Lucretia (J. de Waal) uit Ilontenisse, Agnesia (J! Vrolijk) uit Fijnaart en Vincentio (A'. Voermans) uit Rijsbergen. En daar stonden de tien Nederlandse zusters maandag, na een nachtvlucht met een Sabena-vliegtuig, plotseling in de kille morgenwind op het vliegveld in Brussel, samen met nog 62 andere vluchtelingen. Het was pas half negen en in het moederhuis in Etten wist men nog van niets. Ook de familieleden van de zusters waren geheel onkundig van hun komst. Vlug hielden de zusters krijgsraad hoe zij het aan zouden leggen hun alge meen overste, moeder Annette, in Et ten op de hoogte te brengen van het feit dat zij met zijn allen in Brussel zaten in plaats van op hun geïsoleerd missieposten in de Kongolese rimboe. Na ampele overweging besloot een hunner toch maar de telefoon te nemen en verbinding te vragen met het moe derhuis. Zoals te verwachten was bleek zuster Annette volkomen verrast te zijn. Maar zij was voor alles blij en opge lucht, daar de zusters over wier toe stand zij zich reeds lang zorgen maakte in veiligheid waren. Weldra zaten de tien gevluchte missie zusters in de trein naar Nederland. Na aankomst in Elten volgde een hartelijk weerzien met vrienden en familieleden. Na van een goede nachtrust genoten te hebben (na jaren weer geslapen on der drie dekens!) vertelden zuster Marie Ignace en zuster Lucretia ons van hun bijzonder enerverende belevenissen van de laatste tijd. Volkomen rustig verhaal den zij van een tocht, die zij wellicht nooit meer zullen vergeten. Het was maandag 31 augustus toen op de „brousse"-missiepost van Dage de inlandse missiebisschop, in gezel, schap van vier Kongolese en één Vlaam se priester arriveerde vanuit de bis- schopsresidenlie Lisala. De zes geeste lijken waren gevlucht voor de in aan tocht zijnde rebellen. Zij hadden een uiterst vermoeiende reis van 240 km achter de .rug. Eerst hadden zij 15 km moeten lopen tot aan een zijrivier van de Mongala, vanwaar zij de tocht per prauw voortzetten. Onderweg ontmoet ten zij een blanke in een motorbootje. die ook op de vlucht was. Deze nam de bisschop en de priesters aan boord en verder ging het naar Dage. De drie pa; ters van de missiestatie aldaar twee Vlamingen en de Nederlander pater A. van Doormalen uit Aalst brachten de volgende dag drie van de vluchtelingen per jeep verder naar het vliegveld van Gemena. Vorige woensdagmorgen keer de één pater vandaar met de jeep èri met het alarmerende bericht terug dat de rebellen een van hun strategische tangbewegingen aan het uitvoeren wa ren, waardoor de missieposten Dage, Bobadi en Takaya ingesloten dreigden te raken. De vier zusters van Etten, die in Dage gestationeerd waren, werden door de paters van deze missiepost daar om diezelfde dag nog uit voorzorg met de drie nog achtergebleven vluchtelin gen naar Bobabi gereden met de jeep, omdat deze post het dichtst bij het vliegveld van Gemena ligt, dat in tijd van de nood de enige uitweg kon bieden. Donderdag brachten de paters ook de drie zusters van Takaya over naar Bo badi. De zusters van deze post hadden hun hoognodige bagage al gepakt, om dat zij via de berichten van de Neder landse Wereldomroep en van radio Brussel, die zij iedere avond konden be luisteren, van de kritieke situatie op de hoogte waren. (VERVOLG OP PAGINA 3) BERLIJN De Oostduitse re gering heeft besloten ouden van dagen toe te staan familie in West-Duitsland en West-Berlijn te bezoeken. De Oostduitse partijleider Ulbricht deelde in een brief aan de evangelische bisschop van Thüringen, Moritz Mitzen- heim, mede, dat hij het ministerie van buitenlandse zaken had verzocht om personen van 65 jaar en ouder toe te staan dergelijke bezoeken af te leggen. Het is de eerste verzachting van het verbod op reizen naar het Westen sinds de muur op 13 augustus 1961 op de grens tussen Oost- en West-Berlijn ver rees. Bisschop Mitzenheim had op 18 augus- tus tijdens een onderhoud met Ulbricht gevraagd het reisverbod voor oudere personen ln Oost- zowel als West-Duitsl SINGAPORE De Maleisische vice- premier, Toen Abdoel Razak, heeft ge zegd dat Maleisië over afdoende bewij zen beschikt dat Indonesische agenten de jongste rassen onlusten in Singapore hebben veroorzaakt. Dertien personen verloren daarbij het leven. Volgens Razak heeft Indonesië een be langrijke rol gespeeld in het tegen el kaar ophitsen van Chinezen en Ma- leiers in Singapore. „Ik heb de bewijzen, documenten, wij hebben van alles", zei Razak, „wij heb ben ook de leiders". Volgens de minister gebruikten de Indonesische agenten schoolkinderen bij het ontketenen van de relletjes en min stens één georganiseerde bende „messe- stekers". land op te heffen. Ulbricht heeft dit verzoek ingewilligd, echter alleen wat betreft de Oostduitse ouden van dagen. Bejaarden uit het Westen mogen dus niet naar Oost-Duitsland of Oost-Berlijn, Intussen schijnt een nieuwe overeen komst betreffende reispassen voor West- berlijners om hun Oostberlijnse familie leden te bezoeken nabij. Het Westduitse kabinet zal vandaag in Bonn het ont werp van een nieuwe passenovereen- komst bespreken. De overeenkomst zou inhouden dat Westberlijners hun Oost berlijnse familieleden viermaal per jaar en bij bijzondere omstandigheden zul len mogen bezoeken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Eerste Kamer heeft dinsdag met 61 tegen 3 stemmen het wetsontwerp tot verhoging van de scha deloosstelling van de leden van de Tweede Kamer aangenomen. Daardoor zal deze per 1 januari 1964 worden ver hoogd van 15.000 tot 17.000 en per 1 januari 1965 tot 20.000. Tevens krijgen de fractievoorzitters, al naar gelang de grootte van hun fracties, een bijzondere toelage. Alleen de twee pacifisten en het ene communistische lid stemden tegen. Wel waren er ernstige bedenkingen tegen het feit dat de voorzitter van de Twee de Kamer gaat uitmaken wie als fractie voorzitter wordt beschouwd. „Laat de Tweede Kamer haar eigen zaak regelen; de voorzitter van die Ka mer is geen kleine jongen", zei mr. Toxopeus. De senaat boog toen, zij het mokkend, het hoofd. De 26-jarige Mary Chipperfield maakt een niet alledaags ritje op de 15-jarige witte rinoceros „Gus" in de dierentuin van Southamp ton. De vader van Mary, Jack Chipperjield kocht met 3.5 ton wegende dier van de dierentuin in Hannover. ,,Gus" zal de titelrol spelen in de jilm Rinoceros naar een toneelstuk van Eugene Ionesco over een man, die in een rinoceros verandert.

de Stem | 1964 | | pagina 1