AMES Barry Goldwater speelt boeman voor Europa Twaalf dagen feest bij vorstenhuwelijk Charles de Gaulle fatalistisch tegenover aanslagpogingen Algerijnse vrijgesproken van slimme oplichting Verduistering en heling bestraft met gevangenis HUURLINGEN MOETEN KONGO UIT VEILIGHEIDSTEAM VOOR BEZOEK VENEZUELA Nieuwe service van Haagse PTT Verkiezingskans dwingt tot bezinning bij Incidenten Utrechtse ontgroening Geen bewijs van wisseltruc Delft weigert portret van Kees Yerweij Anitsjka werd letterlijk dood gesard door klasgenootjes EELE MIJ. NBERG" DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 9 SEPTEMBER Studenten geschorst Veertig mille gestolen voor schuld verloofde Te veel uitbetaald aan bouwvakkers f 16.000 boete Annemarie vandaag wettelijk koningin Afrikaanse landen: Britse acteur wint strijd tegen transistors Vliegramp Japan eist vier doden Drama in Siberië IGING s.v.p. gratis de \e "-folder. beschikt u o-ver 8500 iters, in Nederland over 180. Bij Renault hebt u een intie van 6 maanden zonder '.perking. (n in open envelop (waar- |gel van 7 ct.) opsturen ault Nederland N .V., aat 224, Amsterdam. berg UDELIJKE DIENST sn van haar jratoria. laak. goede sociale tkleding vrij. Jing: Statendam 4, nische afspraak I. (Van onze correspondent) GENèVE Bij zijn nominering tot kandidaat van de republikein se partij voor liet presidentschap in de Verenigde Staten trad Gold water wel als overwinnaar in de slag binnen zijn partij naar voren, maar de openbare opinie gaf hem op dat moment weinig overwin ningskansen in de strijd om het presidentschap zelf. Maar naarmate de tijd verstrijkt, wordt volgens de elkaar snel opvolgende menings peilingen zyn aanhang groter. Zijn verkiezingscampagne wordt voor bereid door de grootste specialisten op dit gebied. Hoe dan ook, zijn verkiezing tot president is onwaarschijnlijk, maar zeker niet uitgeslo ten, om de eenvoudige reden, dat men niet weet in hoeverre de spe culatie op de nationalistische instincten van de blanke bevolking in diverse Amerikaanse staten en de betreurenswaardige uitspattngen van de negers in een aantal grote steden van invloed zullen zijn op het randgedeelte der kiezersmassa. Reeds voor zijn verkiezing tot kandi daat deed Barry Goldwater veel stof op waaien door zijn eigenzinnige en buiten sporige stellingnamen. Hij schreeuwde uit de Berlijnse muur te willen afbreken; eiste dat Amerika zich moest terugtrek ken uit de U.N.O. en stelde dat hij alles van de communisten gedaan zou krijgen als hij Rusland het pistool op de borst zou zetten. Hij zag in het gebruik van atoomwapens het enige middel om alle problemen op te lossen. In de Senaat nog stemde hij tegen de gelijkberech tiging van de negersterwijl hij nu als kandidaat voor de presidentsverkiezin gen schijnbaar tegen zijn overtuiging belooft te ijveren voor de gelijkbe rechting van blank en zwart. Ook in vele andere gevallen kunnen wij een zeer dui delijke tegenstelling tot zijn verklaringen voor zijn verkezingen waarnemen. Barry Goldwater schijnt op dit ogen blik tot elke toegeving bereid, in zoverre zij hem de derde november het nodige aantal stemmen zal opbrengen om in het Witte Huis* te geraken. Opent de aan staande stemming voor hem de deur, dan kan hij het grootste deel van zijn toegevingen weer vergeten. Europa kan zich niet veroorloven van een politiek-onzekere president afhanke lijk te zijn. Het is immers hoogst ge vaarlijk op een land aangewezen te zijn, waar een man, die hoofdzakelijk op ontevredenen, nieuwe miljonairs en extremisten steunt, met succes kan meedingen naar het hoogste staatsambt. Vele Europeanen menen dat de huidi ge E.E.G. en het toekomstige Europa geen volledig zelfstandig blok worden mag en bestempelen Amerika graag als hun trouwe broeder. Zij aanvaarden het als de gewoonste zaak van de we reld, dat het Westen door Amerika ge leid wordt UTRECHT Hoewel het accent bij de meeste Utrechtse studentenverenigin gen tegenwoordig ligt op kennismaking en informatie zijn toch enkele ontgroe ningsincidenten aan het licht gekomen. Een studente, die een groen op handen en voeten op de grond liet zitten (als een sfinx) en een mannelijke student, die een aantal groenen op de grond liet liggen met daar boven op nog enkele novieten, zijn door de Utrechtse studen tenvereniging Unitas geschorst. Beide in cidenten worden niet gezien als een ex ces, maar aangezien Unitas de ontgroe ning aan strenge regels heeft gebonden heeft de novitiaatscommissie gemeend met een strafmaatregel toch paal en perk te moeten stellen aan elke over schrijding van de grens der principes. In onderzoek is voorts nog het gedrag van twee tweedejaarsstudenten uit Utrecht, die op straat een 17-jarige no viet zouden hebben aangehouden er hebben meegenomen naar een huurka mer van een van de studenten waar ze de jongen vier borrels te drinken zouden hebben gegeven. Min of meer beschonken zou het groen daarna zijn afgeleverd bij de sociëteit van Unitas. Er zou op de knaap vrijwel geen pressie zijn uitgeoe fend. In de Utrechtse studentenwereld is men van deze incidenten ernstig ge- schrokkes. ROTTERDAM De rechtbank in Rot terdam heeft diensdag het 18-jarige kan toormeisje Lenie L. uit Gouda, wegens verduistering en valsheid in geschrifte, meermalen gepleegd, veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden. De officier van justitie, mr W. A. baron Van der Feltz, had 14 dagen geleden tegen haar een gevange nisstraf van 1 jaar en 9 maanden ge vorderd. Lennie L. verduisterde in de afgelopen jaren een bedrag van f 40.000 ten nadele van haar werkgever, de Goudse potterij .,De Anjer", door te knoeien met de loonstaten die zij wekelijks moest opma ken. Het grootste gedeelte van het geld zeker 25.000 gulden verdween in de zakken van de 21-jarige H. Ph. B., zoon van een der directeuren van de potterij. Hij had Lenie tot het plegen van de ver duisteringen aangezet, zo bleek 14 dagen geleden ter zitting. De directeurszoon had aanzienlijke schulden gekweekt en zag geen kans deze op eerlijke wijze af te lossen. Een verloving met Lenie gaf hem de moge lijkheid het meisje, dat door haar werk met veel geld te maken had, min of meer te dwingen voor de nodige finan ciën te zorgen. De rechtbank veroordeelde B. wegens heling tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. De officier van justitie had een jaar en 9 maanden tegen hem geëist. Dit was aantrekkelijk toen Kennedy nog leefde. Ook met Johnsop in het Witte Huis is dit aanvaardbaar. Nu echter een Goldwater achte- de coulissen ongedul dig op zijn optreden wacht, worden wij gedwongen bijtijds onze opvattingen over het Amerikaanse leiderschap onder de loep te nemen. Als het dan noodzakelijk wordt, dient Europa op eigen benen ge zet te worden. Dan komen wij tot een consequent Europees Europa met uitslui ting van alle mogelijke avonturen. Dit alles is koren op de molen van generaal De Gaulle. Hij vertrouwt de Amerikanen al lang niet meer, meent dat de belangen van Europa en Amerika niet meer gelijk zijn en aanvaardt met een alle consequenties van dit wantrou wen. Hij bouwt daarom zijn „force de frappe", heeft zijn eigen opvattingen over de NATO en over Zuidoost-Azië. Ook De Gaulle wil van Europa een geheel zelfstandig blok maken, opdat het positief zou kunnen bijdragen tot een sterker Atlantisch Bondgenootschap. Jammer genoeg streeft hij daarbij niet naar 'n betere meningsovereenstemming en stelt hij steeds de nationale noodzaken op de voorgrond. Daarom is het even erg wanneer Europa door Frankrijk ge leid zou worden of op Frankrijk aange> wezen zou zijn. Als Europa niet vlug handelt, wordt dit waarschijnlijk de vaarrichting. Als Goldwater in november tot president van de Verenigde Staten zou worden gekozen, zullen wij, Europese landen, moeten kiezen tussen een onberekenbare Goldwater en de Franse president. De keuze zal dan in het voordeel van de Franse leider uitvallen, omdat Frankrijk al jaren het leiderschap van Europa na streeft en op dit ogenblik het meest zelfstandige Europese land is. Niet alleen voor de Gaullisten behoeft Goldwater een geschenk te zijn. De vrees al voor zijn verkiezing, kan tot de vor ming van een werkelijk zelfstandig Eu ropa bijdragen. Door hem verliest de Amerikaanse politiek veel van zijn ge loofwaardigheid. In Engeland heeft-de Labour-party al vele aanhangers verloren, daar deze partij steeds haar volste vertrouwen aan de Amerikaanse politiek geeft en daarom van een onafhankelijke atoom macht heeft afgezien. Doorhet fenomeen Goldwater zien de Engelsen in, dat ze zich toch niet zoals gewenst op de Ame rikaanse verdedigingspolitiek verlaten kunnen. Wanneer Engeland dan ook nog ervan 'overtuigd wordt, dat de gehele Amerikaanse politiek niet zo zeker is, zoals nu zeer duidelijk blijkt, dan bestaat de mogelijkheid dat Engeland zich meer naar Europa zal richten. Wanneer dit werkelijkheid wordt, gaat het argument waarmee De Gaulle in ja nuari 1961 de toetreding van Engeland tot de E.E.G. kelderde, niet meer op. Dan behoeven wij er geen angst meer voor te hebben, dat Engeland de belan gen van Amerika in een toekomstig Europa te sterk naar voren schuiven zal. Wij hopen gegeven Goldwater dat deze ontwikkeling zo snel mogelijk zal plaatsvinden, opdat de toetreding van Engeland tot een Europees Europa mo gelijk zal zijn. Wanneer dan nog de Franse politiek in goede banen geleid kan worden en het Franse overwicht getemperd wordt door een eensgezind nastreven van een Europese politiek, dan kan Europa een macht worden, die op gelijke voet met Amerika in alle wereldaangelegenh°den meespreken kan. Mocht Amerika falen in de keuze van zijn president, dan kan het eensgezinde Europa belangrijk ertoe bijdragen om de vrijheid van de westerse wereld te behduden. AMSTERDAM De economische politierechter mr. F. H. J. ten Kroode te Amsterdam heeft gisteren de bouwbe drijven n.v. Tessel en n.v. Gebroeders J. F. en J. J. van der Meijden alsmede hun 50-jarige directeur de heer J. W. van der M. veroordeeld tot een totale geld boete van 16.000,wegens overtre ding van de loonbepalingen in de bouw- c.a.o. 1962 en 1964 en voorts wegens het uitkeren van een voorschot op een in te voeren winstdelingsregeling, hetgeen in strijd was met de verordening van het college van rijksbemiddelaars. Voor het eerstgenoemde economische delict kreeg de heer Van der M. boven dien een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. De officier mr. W. Smit had voor de twee gevoegde zaken een totale geld boete van 21.000 geëist. De bedrijven hadden over het jaar 1964 globaal genomen 40 pet boven het in de c.a.o. vastgelegde minimumloon uitgekeerd. Toegestaan is echter maar 30 pet met dien verstande, dat van de Stichting van de Arbeid toestemming kan worden verkregen tot nog eens een verhoging van 5 pet. De tweede zaak het uitkeren van een voorschot betrof voor de beide bedrijven een bedrag van circa 55.000. De 950 werknemers in dienst bij de firma gebr. Van der Meijden hebben een brief gezonden aan het hoofd van de loontechnische dienst, de heer H. J. Boll, en aan de economische politie rechter waarin zij met klem proteste ren tegen inmenging (van de dienst en de justitie) die. zo staat in de brief, een vermindering 'van ons reële loon tot gevolg heeft. (Advertentie) TEXTIELFABRIEKEN EMILE en hyg'ëp,SCYX LOCKEFEER N.V. HULST (Z) UTRECHT De rechtbank in Utrecht heeft dinsdag de 26-jarige danseres Alliah Zorah, een Noordafrikaanse die haar domicilie in Parijs heeft, vrijgesproken. De rechtbank acht het niet bewezen, dat fctf op de tweede augustus van het vorig jaar door middel van een wissel truc het Soester bijkantoor van de Raif- feisenbank voor een bedrag van f 6.000,- heeft opgelicht. Tegen haar was een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest geëist. De rechtbank is van oordeel dat uit de verklaring van de directeur van het bijkantoor van de Raiffeisenbank in Soest weliswaar was gebleken, dat men op de tweede augustus een bedrag van (Van een onzer verslaggevers) DELFT De bekende Haarlemse kunst schilder Kees Verweij heeft moeilijkheden met de gemeente Delft. Een door hem geschilderd portret van koningin Juliana" is door het college van b. en w. gewei gerd. Hiervan in hem telefonisch mede deling gedaan door de burgemeester, met wie de kunstschilder echter geen discus sie kon aangaan, evenmin als met twee wethouders, die zich bovendien „leken' noemden. Kees Verwey maakte een eigentijds portret, zoals hij zelf zegt, geen roman tisch statieportret. Het werk was be stemd voor de Oranjegalerij op het stad huis. Het hangt nu ergens in een hal. Kees Verweij is hevig verbolgen. (Van onze correspondent) Zondag 30 augustus werd prinses An nemarie van Denemarken 18 jaar. Woens dag 9 september, vandaag zal zij wettelijk de vrouw van de regerende Griekse vorst worden. Twaalf dagen zal er feest zijn. Van deze twaalf dagen zullen er vier op Deense bodem worden doorgebracht, waarna de Grieken acht volle dagen krij gen om hun feestroes en temperament bot te vieren. Vandaag begeven koning Constantijn en prinses Anne-Marie zich in een open landauer van het Deense hof, vanuit het slot Amalfenborg naar het raadhuis van Kopenhagen, voor het burgerlijk huwe lijk- De Denen maken er een vrije dag van, zodat aan te nemen is', dat honderddui zenden de weg naar het raadhuis zullen omzomen. Het wordt trouwens een spec taculaire, kleurige gebeurtenis want het koninklijk muziekkorps en ruitersqua- drons in prachtvolle uniformen zullen aan de koets vooraf gaan en haar volgen. Men verwacht in Kopenhagen een enor me toeloop van vreemdelingen, omdat niet alleen uit heel Denemarken, maar ook uit Noorwegen en Zweden extra trei nen en bussen voor Kopenhagen zijn in gelegd. Kopenhagen wordt in de komende da gen bovendien het trefpunt van de ko- nings- en vorstenhuizen van Europa, want vrijwel alles wat tot de oude adel behoort, zal hier vertegenwoordigd zijn Het prinsessebal, waarmee de jonge prinses afscheid neemt van haar onbe zorgde jeugd, zal een vorstelijk feest worden. Het officiële Denemarken neemt van zijn prinses afscheid door een plech tige ontvangst in het raadhuis, gevolgd door een galamaaltijd op het slot Chris- tianborg, de Deense rijksdag, besloten door een feestballet in het koninklijke theater. De vierdaagse feestelijkheden in Ko penhagen eindigen met een door het Deense koningspaar aangeboden gala maaltijd op het slot Fredensborg. Daar zullen toespraken uitgewisseld worden. En dan is het.woord aan Griekenland. Daar zal hel huwelijksfeest met een uit bundigheid gevierd worden, die alleen maar de Grieken kunnen opbrengen. De acht feestdagen beginnen met een impo nerende ontvangstceremonie, nadat het Deense koningsschip „Dannebrog" in de haven van Athene zal zijn aangekomen, De ontvangst wordt gevolgd door een troepenparade. Aansluitend daaraan zul len in het slotpark te Athene driemaal achtereen recepties gehouden worden, waarop telkens 1500 personen zullen wor den toegelaten. Dit geschiedt op persoonlijk initiatie! van koning Constantijn, die aldus 4500 mensen uit alle lagen van de bevolking in de gelegenheid wil stellen, met de nieuwe koningin persoonlijk kennis te maken. Uitnodigingen zijn evengoed ge> zonden naar de hoogste politici en gene raals als naar de eenvoudigste kleine boer en arbeider. In het Olympiastadion van Athene zullen bovendien 30.000 Grieken de gelegenheid krijgen, hun jonge ko ningin te zien, die zich daar met haar ko ning aan den volke zal vertonen. Dit onderdeel van het feestprogramma wordt afgesloten met een parade der an tieken, waarin triomfwagens en ruiters de oude geschiedenis van Hellas zullen oproepen. En natuurlijk wordt er op de vele pleinen en in de straten van Athene tot diep in de nacht gedanst. Het hoogtepunt vormt natuurlijk de kerkelijke huwelijksinzegening in de kathedraal van Sint Dionysius op 18 sep tember, in tegenwoordigheid van vele staatshoofden en vertegenwoordigers van koningshuizen en de oude Europese adel. Prinses Anne-Marie, die in de laatste tijd vlijtig catechisatielessen in het Grieks-orthodoxe geloof volgde, zal van het Lutherse naar het Griekse orthodoxe geloof overgaan. Het slotpunt vormt een feestelijke rondrit van het jeugdige koningspaar en gevolg door de voornaamste straten van Athene. Men schat dat dan twee mil joen Grieken op de been zullen zijn. Aan gezien in Griekenland nog geen televisie bestaat, zullen de Grieken slechts ver slagen aan de radio en in de pers kunnen horen en lezen. Het buitenland zal wel televisieopnamen zien. Talloze televisie ondernemingen hebben hun speciale re porters naar Athene afgevaardigd. De films, die gedraaid worden, worden per speciale vliegtuigen naar Rome gevlogen, daar ontwikkeld en op alle Eurovisiezen ders vertoond^ ETHIOPIë Keizer Haile Selassie heeft onverwacht ingegrepen om te voorkomen, dat de rebellen in Kongo officieel door de O.A.U. (Organisatie van Afrikaanse Eenheid) zouden wor den erkend. De keizer nam het initiatief nadat een zeven-Ianden-commissie vergeefs had beraadslaagd over een ontwerp resolutie, waarin was opgenomen een voorstel voor het beleggen van een conferentie tussen de regering van pre mier Moise Tsjombe van Kongo en de door communisten gesteunde rebellen. De commissie, bestaande uit verte genwoordigers van de Centraal- Afrikaanse Republiek, Ghana, Kenya. Mali Nigerië, Tankanjika en' Tunesië kwam overeen een ontwerp-resolutie goed te keuren, waarin in. het geheel geen melding meer wordt gemaakt van een conferentie tussen regering en rebellen. De resolutie, voorziet in de terugtrek king van alle buitenlandse huursolda ten uit de Kongolese strijdkrachten, maar maakt geen melding van de Amerikaanse of Belgische technische bijstand. Voorts houdt zij in het zenden van een enkele commissie naar Kongo om te helpen de regeringen van Kongo- Leopoldstad, Kongo-Brazzaville en Boe- roendi weer tot elkaar te brengen. Er wordt ook vaag gesproken over staking der vijandelijkheden. Waarnemers verwachten, dat Tsjom be met de meeste punten zal instem men, met mogelijke uitzondering van de terugtrekking van huurlingen. Hij zou hier eventueel mee kunnen instemmen indien de O.A.U. zou be loven de huurlingen te vervangen door een vredesmacht uit „bevriende Afri kaanse landen". Patrick O'Malley, die Johannesburg vrijwilligers voor het Kongolese leger heeft aangeworven, heeft medegedeeld, dat deze werving is gestaakt en dat de omstreeks honderd mannen, die zich hadden opgegeven, naar hiiis kunnen gaan. O'Malley zei. dat de werving is „achterhaald door de internationale situatie" Een groep boze Zuidafrikanen heeft gedreigd de wervers voor de Kongolese regering in het land neer te schieten nadat het vertrek van 100 vrijwilligers naar Kongo afgezegd was, omdat ze overbodig geworden zijn. f 6.000,- miste, maar dat het niet is kor men vast te staan, dat de donkere vrouw die de bank omstreeks het middaguur bezocht, het geld heeft ontvreemd. De rechtbank is voorts van mening dat bo vendien uit de getuigenverklaringen niet is gebleken dat Alliah Zorah en de fatale donkere vrouw een en dezelfde persoon zijn. Tijdens de zitting nu een week ge leden werden meer dan tien personen met Alliah Zorah geconfronteerd. Slechts een herkende haar positief als de don kere dame die op de tweede augustus zich van een vreemd taaltje bedienend in verschillende plaatsen geld had po gen te wisselen. De officier van justitie, mr G. H. C. van Dijken, is er van overtuigd dat Al liah Zorah behoort tot een internationale bende, die al geruime tijd wisseltrucs in tal van westelijke landen toepast. Alliah Zorah is vorig jaar bij verstek door een Franse rechtbank tot een ge vangenisstraf van vijf jaar veroordeeld, voor haar aandeel in een serie oplich- tingsgevallen in Oostenrijk. Ook de Deen se justitie is in haar geïnteresseerd. LONDEN De Britse acteur Dèrek Bond heeft de overwinning behaald in zijn strijd tegen de aanwezigheid van transistorradio's in Harer Majesteits par ken in Londen. Het ministerie van openbare werken heeft besloten de kleine rustverstoorders niet meer in parken toe te laten. Drie weken geleden begon Bond te klagen over het geluid dat hem uit het aan zijn woning grenzende Richmond Park bereikte. Tezamen met zijn buur man stuurde hij honderden protestbrie ven naar het ministerie van openbare zaken. Ter bekroning van de actie waren bij de ingang van acht grote parken in de hoofdstad borden met „radio's niet toe gestaan" geplaatst. Het was al sinds 1955 verboden radio's in parken te laten spelen, maar het ver bod was in de grote papierhoop van voorschriften zoekgeraakt. De hoofdopzichter van Hyde Park, J, R. Hare, verklaarde: „Eerst kon het niemand schelen, mits de muziek binnen redelijke grenzen bleef, maar nu wan delen de jongelui rond in het park met hun radio's op volle sterkte". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De P.T.T. is sinds 3 weken in Den Haag bezig met een voor Nederland geheel nieuw experiment. Personen, die tot voor kort via het tele foonnummer Q09 een telegram opgaven, moesten in zeer veel gevallen geruime tijd wachten voordat aan de andere kant de telefoon werd opgenomen, of ze hoor den een ingesprektoon. Om het publiek te laten weten hoe lang het nog kan duren voordat de telefoon wordt beant woord, wordt thans via een geheel auto matisch bandje opgegeven hoeveel ge sprekken men nog voor zich heeft TOKIO In Japan zijn twee Ameri kaanse militaire vliegtuigen neergestort, waarbij zeker een Amerikaanse vlieger en drie Japanners het leven hebben ver loren. Bij de marinebasis Atsoegi stortte kort na het opstijgen een F-8-7 crusader van de marineluchtvaart neer. Het vlieg tuig viel op enkele huizen die in brand vlogen. Volgens de Amerikaanse mili taire woordvoerder heeft men uit de puinhopen totdusverre drie lijken ge haald. De vlieger van het vliegtuig heeft zich met zijn schietstoel en parachute in vei ligheid gesteld. Volgens het persbureau Kyodo stortte het vliegtuig op een fabriek te Yamato, waardoor drie arbeiders de dood vonden. Een uur tevoren kreeg een F 105 Thun- derchief van de luchtmacht technische storing in de lucht. De piloot, die het vliegtuig per schietstoel kon verlaten, vond de dood. Het vliegtuig stortte op de oever van de rivier de Sagamie op een kilome ter afstand van de plaats waar een uur later het tweede vliegtuig zou neerstor ten en brandde geheel uit. CARACAS-PARIJS Onge veer 50 Venezolaanse detectives zulles de kern vormen van het veiligheidssysteem dat de Fran se president Charles de Gaulle moet beschermen tijdens zijn be zoek aan Venezuela van 21 tot en met 22 december. De veilig heidsmaatregelen voor De Gaulle zullen de kern vormen van het 1961 werden getroffen voor het bezoek van wijlen president Ken nedy en zijn vrouw aan het land. Charles de Gaulle is uit hoofde van zijn functie gedoemd op elk moment met de dood rekening te houden. Na zeker vijf aanslagen op het leven van de president in de laatste drie jaar zijn Franse veiligheidsdeskundigen tot de slotsom gekomen dat de veiligheid van de president niet onder alle om standigheden kan worden gegarandeerd. Van De Gaulle zelf weet men dat hij een soldateske, fatalistische houding heeft aangenomen tegenover het nood lot. Hij aanvaardt een minimum aan vei ligheidsmaatregelen door een lijfwacht te hebben, maar weigert gewoonten op te gevfn als het langzaam rijden in een open auto of zich onder het publiek te begeven en links en rechts handen te schudden tijdens zijn regelmatig ge houden rondreizen in Frankrijk. Voor zijn reis door Zuid-Amerika, die van 20 september tot 15 oktober van dit jaar wordt gehouden, heeft hij ge weigerd extra veiligheidsmaatregelen te laten treffen, ondanks aandringen hier op van zijn assistenten. In Zuid-Ameri ka bevinden zich veel voormalige leden van het geheime leger uit de tijd van Frans-Algerije, die OAS. Volgens de assistenten van de president kan zijn leven slechts afdoende worden beveiligd als hij zich met een uursnelheid van over de 100 km laat verplaatsen in een gepantserde auto. Dit weigert de pre sident. Gaten in de mazen van het veilig heidsnet werden opnieuw aangetoond door de ontdekking van een vermoede lijke aanslag op zijn leven te Mont Fa- ron, waar De Gaulle op 15 augustus een monument ter herdenking van de twee de wereldoorlog onthulde. Twee weken na de onthulling vond de politie een niet ontplofte tijdbom in een bloembak naast de plaats waar Dc Gaulle tijdens de plechtigheid had ge staan? Men vermoedt dat de bom door een radiosein tot ontploffing had moe ten worden gebracht. Als dit gebeurd was, dan zouden naast de president nog zeker 50 personen de dood hebben ge vonden. Voor het bezoek van De Gaulle aan Mont Faron waren uitgebreide vei ligheidsmaatregelen getroffen en de plaats was door de politie grondig af gezocht op verborgen explosieve ladin gen. De Gaulle wordt overal vergezeld dooi zijn vier lijfwachten, zijn „gorilla's" Het zijn Jean Comité, de leider, Ro bert Sasia, Roger Tessier en Henri Dj ouder. Alle vier zijn prima schutters. Vorig jaar heeft Sasia een twee maanden du rende opleiding gevolgd bij de federale recherche (FBI) in de Verenigde Sta ten. Henri Dj ouder is een Noordafri kaan. Voor De Gaulle een autorit gaat ma ken wordt de weg verkend en wordt de identiteit van de bewoners van de hui zen langs de weg nagegaan. Vervol gens komt er een stevig politie-escorte langs de weg. Als de president zich in het publiek begeeft, zijn de „gorilla's" steeds bij hem, evenals een aantal politiemannen in burger. De lijst van moordaanslagen op de president vormt een grimmig bewijs dat een president lang niet veilig kan rond wandelen. In september 1961 lieten terroristen een bom ontploffen onder de auto van het staatshoofd, toen hij zich van Pa- ijs naar zijn buiten in Colombey les deux Eglises begaf. In 1962 rolde de politie een bende samenzweerders op, die een moordaan slag op De Gaulle had beraamd als hij een toespraak zou houden in de stad Limoges. In augustus 1962 openden terroristen het vuur op de presidentiële auto, toen De Gaulle en zijn vrouw vanuit Parijs op weg waren naar het vliegveld Vil- lacoublay. Beiden ontsnapten op enkele centimeters aan de dood. Een andere aanslag die tevoren ver hinderd kon worden, was het plan om de president met een geweer met te lescooplens neer te schieten tijdens een bezoek aan het Palais des Invalides in Parijs. Ondanks alle aanslagen zijn de auto riteiten ervan overtuigd dat het on mogelijk is de veiligheidsmaatregelen afdoender te maken. De Gaulle: niet bang MOSKOU Een Russisch blad vertelde gisteren het tragische ver haal over een meisje dat zich dood- schaamde. Het gebeurde „in een stoffig dorp bij een rivier in Siberië", 4800 km ten oosten van Moskou, zo begint het ver haal. Anitsjka was 14 en had een schoolmeisjeslieide opgevat voor een jongen. Wolodja genaamd. Zij schreef hem een briefje waarin zij hem uitnodigde met haar naar de bioscoop te gaan. Anitsjka eindigde haar brief met de woorden: „Ik be min je". In de klas trachtte zij hem het briefje heimelijk te geven, maar het kwam in handen van de andere jon gens terecht. „Die begonnen op hun banken op en neer te springen, het briefje luidop voor te lezen en haar Ie plagen. Anitsjka. haar gezicht ontzet en bleek, stond op. Zweet druppelde van haar voorhoofd. „Geef het terug, geef het terug, jullie dwazen", schreeuwde zij. ..Niet lezen. Geef het terug alsje blieft". Maar de jongens negeerden haar en de onderwijzer, gekleed in het uni form van een legerofficier, nam de brief en las de inhoud luid voor de klas. Dat was nog niet het einde voor Anitsjka's beproeving. De meester liet haar moeder komen en las de brief nogmaals voor. aan de andere onderwijzers, Anitsjka's klasgenoten en haar moeder. De laatste begon het meisje met een koord te slaan. Het meisje rukte zich los en rende weg. Haar klasgenoten, de onderwijzers en haar moeder keken haar na en zagen hoe Anitsjka over het school terrein holde in de richting van het spoorwegemplacement naast de school. Daar wierp zij zich voor de- wielen van een rijdende locomotief..

de Stem | 1964 | | pagina 15