t Jonge dominicaan behaalde master of television-graad SPA Baron Bluff en de dripdrups Programma's radio en t.v. >e op Nieuwe medewerker bij KRO. Jonge opera-solisten (ld... ZETEL Brandpunt en Van Langeraad kregen prijs van t.v.-kritiek Opa's krant Bekend met brevier en camera BRONWATER gezond -/feer/ff/c- ver/r/ssend Radio Televisie 100e uitgave van „De Witte" Geen politiek tneer in de REM Prijzen voor mooiste stationstuinen ENSEMBLE opent seizoen met mRANDELEO Kon. Ned. Schouwburg in Antwerpen opent 19 september 16 tier fe praten, fworden. i rekenen'. paan slapen. Ir laden hard jnmaal op de leen felle, Ie tóch jtorkracht om OLIEFILTER l oliefilter |ge. |ia lallerzufnigst lél kijken "j maar ometertja 'Je zeiden het Ito-economiel fa 1 Niet et smeren fcrpunten Ijd starten., Is. En alwéér :uinigl EVEN! Lns, maar Tieid. Bewijs: rrijdragende (van Buiten perfect roof MO—3058. 113 ufeor'plissé rokt enterkleurenl .95-11.501 Leheel met bruin en 15-24,75 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 9 SEPTEMBER (Van onze radio- en t.v.-redacteur) De bekende auteur van het veel besproken boek „Testbeeld", dr. F. Sierksma, schrijft in „Communica tie" dat in ons land helaas zo wei nig academici zich bezighouden met het maken van televsiepro- gramma's. De Nederlandse acade micus is veel een theoloog in af geleide zin, een moralist, die vanaf zijn kansel misschien nog wel de moeite neemt om te zeggen hoe het niet moet, maar die beslist niet verder wil gaan dan deze negatie ve pastorale zielzorg. Of deze verklaring juist is laten wij even buiten beschouwing. En elk geval is ze niet van toepassing op de 32-jarige Belgische pater André A. Truyman, die zoals wij reeds meldden, sinds 1 sep tember tijdelijk werkzaam is bij de KRO waarvoor zijn illustere confrater, wijlen pastoor Perquin o.p. in de twin tiger jaren de grondslag legde. Pater Truyman o.p. is een jonge, en thousiaste maar ook zeer bescheiden priester die zich kan sieren met de voor Europese begrippen wel zeer onge wone titel van „Master of television", welke graad hij behaalde aan de staats universiteit van Illinois. Hij werd in 1932 in de kleine Vlaamse gemeente Zwijndrecht nabij Antwerpen geboren. Zijn vader was een bekend vis-impor- teur die goede zaken deed in Neder land en Scandinavië. De jonge Truyman deed zijn gymnasiale studies aan het neutrale Kon. Athenaeum te Antwer pen Na met succes zijn eindexamen te hebben gedaan moest hij in militaire dienst. Na twee jaren bij de militaire administratie te Ludenscheid te hebben gewerkt kon hij 's konings wapenrok uittrekken en nog geen week later trad hij in het klooster van de paters domi nicanen te Gent. Na een jaar noviciaat, volgde een zevenjarige filosofische en theologische studie, totdat hij in 1960 te Leuven tot priester werd gewijd. Sa men met zijn confrater-studiegenoot pa ter Hoerree o.p. zocht hij met verlof van zijn overste naar een studiemogelijk heid om zich te bekwamen in de we tenschap der massa-communicatie- Pater A.ATryman o.p., een jonge Belgische dominicaan, die in Ame rika de graad van Master of te levision" behaalde en thans gaat werken op de afdeling godsdien stige uitzendingen van de KRO. middelen. Dank zij de hulp van de cul tureel attaché van de Amerikaanse am bassade gelukte het beide jonge pries ters zich te laten inschrijven aan de staatsuniversiteit van Illinois te Cham- pagne-Urbana, waar 30.000 Amerikaan se en buitenlandse studenten de cam pus bevolken. Pater Truyman o.p. werd, zoals hij dat noemt, .zondagskapelaan" in de paro chiekerk van father Charles Martell, Tij dens het weekend moest hij een uur biecht horen en op zondag twee maal de H. Mis lezen en twee maal goed in het Engels leren spreken. In verband met hun voorstudies be hoefden beide dominicanen het bacca- laureaatsexamen niet meer af te leg gen. Zij konden direct beginnen aan de studie voor de mastergraad, welke over drie semesters was verdeeld en waarin zeven „units" dienden te worden ge haald. Voor de meesterproef dienden Woensdag 9 september HILVERSUM I 402 M NCRV: 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Licht instrumen taal kwartet. 12.53 Grammofoonmuziek, eventueel actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht instrumentaal kwintet. 13.35 Transistor: licht programma. 15.00 Klas sieke kamermuziek. 15.50 Bijbelvertel- ling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Jazz Perspectief. 17-45 Grammo foonmuziek. 17.55 Het Spektrum, lezin gen. 18.10 Koorzang: geestelijke liede ren. 18.30 Radio-Volks-Universiteit: Schijnwerper op het toneel, door drs. G. J. de Voogd. 19.00 Nieuws en weer- praatje. 19.10 Muziek van Het Leger des Heils (gr.) 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte grammofoonmuziek. 20.15 Radio- Filharmonisch orkest en solist: klassie ke muziek. 21.00 Het Staatsiebezoek van Z.M. Koning Olav van Noorwegen aan Nederland. 21.25 Stereofonische uit zending: Metropole-orkest en zangsolis te. 21.55 Het Tweede Vaticaans Conci lie, voorbeschouwing op de derde zit ting. 22.10 Het Nederlandse volkslied als inspiratiebron. 22.30 Nieuws en SOS-be- richten. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Pianorecital: klassieke muziek. 23.25 Lichte grammofoonmuziek uit Z. Amerika. 23.55 - 24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 M VARA: 12.00 Stereofonische uitzen ding: Lichte orkestmuziek. 12.30 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw, 12.33 Voor het platteland. 12.38 Stereofoni sche uitzending: Musette-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Actualiteiten. 13.20 Jazz muziek. 13.45 Peking benaderd door zijn buren, lezing (VII). 14.00 Grepen uit de muziekgeschiedenis, muzikale lezing. 14.50 100 jaar en verder, een mijlpaal in de Socialistische Beweging, toe spraak. 15.00 Voor de jeugd. (16.00 Nieuws), 16.50 Voor de zieken. 17.20 Tentoonstellingsagenda. 17.25 Stereofo nische uitzending: Instrumentaal ensem ble en zangsolisten. 17.50 Regeringsuit zending: Geven en nemen. Tips voor en van weggebruikers. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte grammofoonmuziek. 18.20 Uit zending van de Boeren Partij. Tot u spreekt: de heer H. Koekoek, voor zitter van de Boeren Partij. 18.30 Stereo fonische uitzending: Dansorkest en zang solisten. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Artistieke Staalkaart, 19.40 Gedenk ons ten leven.. Joodse uitzending. 20.00 Nieuws. 20.05 Op Hoop van zegen, hoor spel. 22.20 Sport halverwege waarin wereldkampioenschappen wielrennen op de baan te Parijs. 22.30 Nieuws. 22.40 Balans: actuele kroniek. 22.55 Elektro nisch orgelspel. 23.10 Jazzmagazine. 23.55 - 24.00 Nieuws. BRUSSEL VLAAMS 324 M 12.00 Nieuws. 12.03 Herinneringen 12.15 Kamermuziek. 12.25 Wee-rbericht en mededelingen voor de scheepvaart. 12.30 Kamermuziek. 12.50 Beursberich ten en programma-overzicht. 13.00 Nws. en weerbericht. 13.20 Kamermuziek. 14,00 Nieuws 14.03 Die Meistersinger von Nürnberg, opera. (Om 15.00 nws.) 15.25 Moderne muziek. 15.45 Koorzang. 16.09 Lichte muziek. 17.00 Nieuws en weerbericht. 17.15 Gitaarrecital. 17.45 Klassieke muziek 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Lekenmoraal en filosofie. 18.50 Grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws, weerbericht en radiokro niek. Daarna: reportage wielrennen. 19.40 Piano- en orgelmuziek. 20.00 Open baar kunstbezit. 20.15 Hoorspel. 21.25 Lichte orkestmuziek, (Om 21.30 Repor tage wielrennen). 22.00 Nieuws. 22.15 Jeugdkoorzang. 22.45 De Zeven Kun sten. 23.00 Nieuws. 23.05 Lichte muziek. 23.55 - 0.45 Voor de scheepvaart. BRUSSEL FRANS 484 M 12.03 Gevarieerde muziek. 15.45 Lichte muziek. 17,00 Nieuws. 17.45 Lichte mu ziek. 18.02 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 21.15 Die Walkure, opera. 22.45 Gram mofoonmuziek. 22.55 Nieuws. Donderdag 10 september HILVERSUM I 402 M KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Ouverture..., radio voor vroege mensen. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8,15 Lichte grammofoonmuziek. 8,50 Voor de huisvrouw, 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Moderne grammofoonmuziek. 11.00 Voor de zieken. HILVERSUM II 298 M AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws, 8.15 Lichte grammofoonmu ziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: ziek. 9.00 Ochtendgymnastiek. 9.10 De groenteman. 9.15 Klassieke grammo foonmuziek. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.) 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws, 11.02 Huishou delijke zaken, lezing. 11.15 Omroepor kest: klassieke en moderne muziek. zij een religieus t.v.- of filmprogramma te maken van een half uur onder de titel ,,Fade and man" (geloof en mens). Deze enorm uitgestrekte universiteit bezit namelijk eigen t.v.- en filmstu dio's. De Belgische priesters werden toevertrouwd aan hun mentor dr. H. V. Cordier, hoofd van het radio- en televi siecollege. Hij stelde voor hen een stu dieschema op. Drie uren per week werkten ze samen met de Amerikaanse studenten ii^ het television-laboratory, waar ze beurtelings alle studiofuncties moesten vervullen van het kabelsjou wen en dolly duwen achter de came ra's tot het uitlichten en het bedienen van de microfoonhengels toe. De pro- grammaties werden dan door de oude re jaars studenten geregisseerd. Trouwens de hele studie aan deze uni versiteit was naast een kleine, maar gedegen theoretische ondergrond voor al op de praktische kant gericht. Zo leerden zij een goed nieuwsjournaal samenstellen uit het voorradige telez- en beeldmateriaal, waarna zijzelf het nieuws voor de camera's moesten pre senteren. Voorts kregen zij een elementaire film cursus, welke besloten werd met een proef waarbij een team van vier stu denten tot opdracht kreeg een filmpje van vijf minuten lengte te vervaardi gen. Niet minder interessant waren de lessen in het runnen van een radio- en t.v.-station. Drie maanden heeft pater Truyman als cameraman gewerkt in het educatie ve tv-station Will dat op kanaal 12 in de avonduren uitzendt. „Ik weet nu ten minste hoe je iemand op de studiovloer in je focus moet houden en het ver schil tussen een long en een medium schot, Natuurlijk ben ik geen perfecte cameraman, voegt hij er bescheiden aan toe, maar de t.v.-camera en de hoofd controlekamer heeft nu voor mij geen geheimen meer. Let wel, ik heb daar geen radio-, maar e enspeeiale tv-oplei- ding gehad, alhoewel ik de radio min stens zo interessant vind. Het gespro ken woord kan zonder beeld soms in dringender zijn dan met. Veel dank is hij verschuldigd aan de colleges van dr. Skornia, voormalig hoofd van de nat. association of edu cation of broadcasters. Van hem leer de hij de bijzondere kwaliteiten van de Amerikaanse educational television ken nen en waarderen. Pater Truyman raakt enthousiast als hij vertelt over de schooltelevisieserie „Scienceland" van Barbara Yanowski. Op een kinderlijke, bijna sprookjesachtige maar altijd uiterst boeiende manier weet Barbara haar kijkertjes te onderrichten. Zijn confrater pater Hoerree o.p., die in Illionois filmwetenschappen stu deerde, werkt momenteel in België sa- pen met jonge cineasten. Onlangs hebben zij samen een film gemaakt naar een boek van Ward Ruyselinck. Tezamen met hen maakte pater Truyman een korte religieuze rolprent. „Maar we gaan eerst nog eens praten met de medewerkers van het bureau voor jeugdzielzorg te Arnhem, speciaal met het oog op de teksten"! De bedoeling van onze studie is, om door middel van de moderne media de heilsboodschap van Christus aan de we reld te verkondigen. ..Ik prijs me dan ook gelukkig, dat de KRO-leid'mg me de kans heeft gegeven voorlopig te mogen mee werken op de afdeling godsdienstige uitzendingen. Woensdag 9 september NEDERLAND NTS: 9.30 - 10.00 Reportage staatsbe zoek Z.M. Koning Oiav 'van Noorwe gen. 17.00 De Verrekijker, internatio naal jeugdjournaal. KRO: 17.10 - 17.45 Voor de kinderen. 19.30 Van onze sport redacteur. NTS: 20.00 Journaal en weer- overzicht. KRO: 20.20 Brandpunt. 20.45 Piste: variétéprogramma. 21.25 Pro gramma over de ontgroening. NTS: 21,55 Gitaarrecital. KRO: 22.15 Concilie-jour naal. NTS: 22.25 - 22.30 Jlournaal. 22.30 - 22.50 Eurovisie: wereldkampioenschap pen wielrennen. EXPERIMENTELE UITZENDINGEN OP HET TWEEDE NET (KANAAL 27) NCRV: 20.20 Instrumentaal kwartet: klassieke muziek. 20.45 Mr. Magoo Inbraak en TV-tekenfilm. 20.55 Mr. Mo to Jacht op smokkelaars, speelfilm. 21.55 - 22.20 Dokter in spe, documen taire. BLGIë FRANS 18.25 Eurovisie: reportage van de we reldkampioenschappen wielrennen 1964 op de baan. 19.00 Nieuws. 19.03 Camara- des, film voor de jeugd. 19.30 Remous, filmfeuilleton. 20.00 Journaal. 20.30 La soupe a la citrouille, film. 21.45 Wie is die man?: Kopa. 22.30 Eurovisie: Re portage van de wereldkampioenschap pen wielrennen op de baan. 22.50 Jour naal. BELGIë VLAAMS 17.00 Voor de kleuters. 17.20 - 18.00 Voor de jeugd. 18.25 - 19.00 Eurovisie Reportage van de wereldkam pioenschappen wielrennen op de baan. 19.30 Witje, avonturenfilm voor de jeugd. 19.45 De avonturen van Popeye. tekenfilm. 19.55 De weerman. 20.00 Nieuws. 20.25 Showprogramma 21.15 Over de streep, documentair program ma over bouwen en wonen. 21.50 Open baar kunstbezit. 22.00 Auteurs te gast in onze studio. 22.35 Eurovisie: Filmver slag van de wereldkampioenschappen wielrennen op de baan. 22.50 Nieuws. De Witte, het beroemde boek van Er- nest Claes zal dit jaar zijn honderdste uitgave beleven. In verband hiermee worden grote feesten voorbereid in Zi- chem door de Vlaamse toeristenbond, samen met het gemeentebestuur en een plaatselijk comité. Het feest bestaat onder meer uit de onthulling van een groots monument op de markt voor het gemeentehuis. Het is een werkstuk van de beeldhouwer Al- bert Poels uit Borgerhout en van de ar chitect Hubert Semal uit Merksem. Het gedenkteken is 9 meter lang en 4 meter breed. Het geeft zeven tafe relen uit De Witte weer benevens de kop van de schrijver. Het geheel staat temid den van groen, waarin twee banken zijn geplaatst. Aan de onthulling komen natuurlijk toespraken te pas. Ernest Claes zal zelf aan het woord komen, nadat verschillen den hem gehuldigd hebben, zoals de heer Leo Reinalda, directeur van de Wereld bibliotheek te Amsterdam en uitgeefster van het boek. Tevoren zal een stoet van acht praalwa gens door de gemeente trekken met voorstellingen uit het boek De Witte. Plaatselijke verenigingen geven volop medewerking aan dit uitzonderlijke feest. In het vroegere gemeentehuis zal een tentoonstelling worden gehoudendie ge wijd is aan Ernest Claes en aan zijn vrouw Stefanie Vetter. Deze tentoonstel ling is slechts gedurende het weekeinde geopend. Voor het vierde jaar heeft de stich ting ,,Prys van de tv-kritiek", destijds opgericht door het gezelschap van Ne derlandse tv-critlci, de twee zilveren Nipkow-schyven toegekend. Deze onder scheidingen vielen ten deel aan de KRO- actualiteitenrubrick Brandpunt en haar samenstellers en aan de bekende NCRV- regisseur Kees van Langeraad. Tijdens een officiële bijeenkomst op maandag 28 september a.s. zullen de prijzen in het Kastanjehof in de Lage Vuursche tussen Utrecht en Hilversum aan de bekroonden worden overhan digd. Nadat de beslissing bekend was ge maakt. spraken wij met Richard Schoon hoven, de 33-jarige chef-redacteur van het veelgeroemde KRO-programma. .,Voor wij beginnen te praten zou ik er de nadruk op willen leggen dat niet ik, maar het gehele team van Brand punt werd onderscheiden", zei deze. ..Al onze mensen wil ik in deze hulde be trekken. ook en speciaal onze medewer kers in binnen- en buitenland. ,,De gehele ploeg is gelukkig met deze onderscheiding. Ik geloof dat het succes van Brandpunt voor een groot deel schuilt in het feit, dat wij samen alle onderwerpen bouwen en bespreken en dus samen het gezicht van deze rubriek bepalen. Straks gaan wij op bescheiden wijze dit team uitbreiden met correspondenten in Rome en Wenen zomede met een vaste parlementaireen Haagse corres pondent in de persoon van de journa list Ad Langebent. Als straks de kleine presentatiestudio van de NTS in de re sidentie gereed is, zal hij hier o.a. zijn interviews en het programmaonderdeel „Een avond in Nieuwspoort" kunnen verzorgen. Weet u wat ik nu zo prettig vind van deze prijs? Dat ze wordt toegekend door dagbladjournalisten. Het is bepaald geen geheim dat er een zekere animositeit bestaat tussen de tv-journalistiek en de dagbladreporters. De persmensen hebben wel eens het gevoel dat wij op het scherm de gebraden haan willen uithan gen en ons veel belangrijker voelen dan zij. Ik betreur dat want wij zijn niet meer pretentieus dan welke andere jour nalist ook. Richard Schoonhoven verschijnt zelf nooit op het scherm. Hij doet dit wel bewust, niet omdat hij gekozen had voor het BBC-systeem, waar de editor ook achter de schermen blijft, zodat hij niet doodmoe van alle beslommeringen als teksten schrijven, monteren en wat dies meer zij, voor de lens verschijnt, terwijl er op dat ogenblik niemand aan wezig is, die de grote draden van het nieuws bedrijf in zijn handen houdt. Richard Schoonhoven Frits van der Poel, Piet Kaart etc. betekenen als een ling niets, maar samen zijn zij Brand punt. Daarom lees je de volgende dag ook in de krant: Brandpunt zei dit of dat. Een van de meest bekwame vakmen sen bij de NCRV-televisie is wel regis seur Kees van Langeraad (36 jaar). Wij behoeven maar te herinneren aan zyn vele tv-doeumentaires als Balans van een gezin. De medemensen en vooral Het besluit, om te kunnen vaststellen, dat deze bescheiden NCRV-werker de vaderlandse tv een uitstekende naam heeft bezorgd. Kees van Langeraad werd in Den Haag geboren en na zijn HBS-tijd studeerde hij bij het Ned, opleidingsinstituut voor het buitenland NOIB te Breukelen te zamen met journalisten als Hans Hoef nagel en Henk Hofland. Na de militaire dienst trad hij in dienst bij de Ned. onderwijsfilms NOF in de residentie, waar hij de gehele filmaffaire van de grond af aan geleerd heeft Hij maakte daar drie korte, instructieve films o.a. over Madurodam, de ontwikkeling van de telefoon en over de voeding van de opgroeiende jeugd. In 1958 trad hij in dienst bij de NCRV-tv, Na een techni sche inwerkperiode startte hij op kerst mis 1959 met zijn eerste grote documen taire. Kees van Langeraad heeft plezier in zijn vak, dat hij met een grote verant woordelijkheidszin uitoefent. Ook hij legt nadruk op het teamwerk en de groeps- inspanning. Een tv-documentaire is het werk van velen. Zijn liefste werk is eigenlijk het maken van rechtstreekse (life) uitzendingen, omdat je daarin niets kunt corrigeren en ze een extra inzet van iedereen vragen. Straks hoopt hij de tv-serie Als u het mij vraagt weer te mogen voortzetten. De NCRV brengt vanavond om 9.55 uur een voorbeschouwing op de derde zitting van het tweede Vaticaans concilie. Prof. dr. G. Berkouwer, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, spreekt dan een kwartier. Om 9 uur worden de tafelspeeches uit gezonden die door de koningin en koning Olav van Noorwegen worden uitgespro ken tijdens het galadiner in paleis Huis ten Bosch. Om 10.20 uur brengt de VARA de we reldkampioenschappen wielrennen op de baan te Parijs. De politieke mijmeringen van de REM lijn maar een kort leven beschoren ge weest: men is er mee gestopt. Van REM-zijde heeft men toegegeven, dat dit programma een ongelukkige greep is ge weest. Het programma is dinsdagavond even vóór de uitzending geschrapt. De REM schijnt tot deze maatregel te zyn overgegaan, omdat men van allerlei kanten (ook van die welke de REM een goed hart toedragen) vernomen had dat men het met dit programma in het ge heel niet eens was. Jenny Veeninga is een van de jonge, pas afgestudeerde operaso listen, die donderdag op de televi sie komen Met haar treden op Christine Deutekom, Nelly Mor- purgo, Bert van Delden en Lidy van der Veen. De te zingen fragmenten zijn uit Hoffmanns Vertellingen, Jenufa en De Consul, respectievelijk van Offenbach, Janacek en Menotti. UTRECHT De stationstuin van Zuid- horn is de mooiste van Nederland. Dat is vastgesteld tijdens de jaarlijkse wed strijd in stationsbeplanting, waaraan dit maal 105 spoorwegstations hebben deel genomen. Een districtsprijs kregen 25 stations en uit dit aantal kwamen tevens de winnaars van de direetieprijzen naar voren. Dat waren Zuidhorn, Vroomshoop en Lochem (tweede prijzen) en Velp en Olst (derde prijzen). De winnaars van vorig jaar (Harderwijk, Tegelen en Leer dam) bleven bij de beoordeling ditmaal buiten beschouwing. Vanmorgen vanaf vijf voor half tien ?n rechtstreekse komst van koning een rechtstreekse reportage van de aan- Olav. 's Avonds zijn er twee interessante uit zendingen: er is Piste, gepresenteerd door Jos van der Valk (8.45 uur) en aansluitend daarop een hoor en weder hoor over de ontgroening (9.25 uur). België Vlaams brengt vanavond van 5.25 tot 7 uur de wereldkampioenschap pen wielrennen op de baan via een recht streekse reportage. Om 8.25 uur is er een Danny Kaye-show. Tot ons aller vaderlandse ge ruststelling kan ik meedelen dat de zetel van prinses Irene nog in de Ridderzaal staat. Allemaal staan ze er nog: van de koningin, van de prins en van de prinsessen- Oók van Irene. „En ik heb het ding vorige week zelf zien wegdragen, op een plaatje in de krant!" zult u wellicht uitroepen. Jawel, dat heeft 11 dan goed gezien. Toch staat de zetel er nog. Vanzelfsprekend moet hij wel verwijderd worden, tegen Prinsjesdag, want Irene zal er niet bij zijn. Maar rui staat de zetel er nog. Er gebeuren erge dingen in de wereld. In bijna alle kranten heeft het plaatje gestaan: functionarissen van de Rijksgebouwendienst dragen de zetel van de prinses de Ridder zaal uit. En heel het volk zucht getroffen: „aa&ch!". Want het volk voelt de dingen fijn aan. Met die zetel ziet het de prinses uit onze knusse samenleving wegdragen. Maar hoort nu hoe de eenvoudige liên belogen en bedrogen worden. Een fotoredacteur ging eens in de Ridderzaal kijken, omdat de wak kere de derde dinsdag in seviember zag naken. Hij zag de zetels van de koninklijke familie daar staan f en vlijmscherp concluderend dat er I één te veel zou zijn, vroeg hij de t zich in 's lands vergaderzaal ver- kerende ambtenaren of zij, terwille van een treffend plaatje, de straks overbodige zetel even zouden wil len versjouwen. Dat wilden zij en het blitzlicht flitste. Daags daarna keek een bedroefde natie naar een plaatje dat door een handigerd in scène was gezet. Dat doet men in Nederland niet straffeloos. Er werd geïnformeerd bij de Voorlichtingsdienst van het ministerie van Volkshuisvesting, welke verwees naar de Regerings- J voorlichtingsdienst. Die gaf een Ver klaring uit. Het was een in elkaar gezet plaatje, zei de RVD. Goed. die zetel gaat tegen Prinsjesdag écht de zaal uit, maar nu staat-ie er nog. Geheel duidelijk is het allemaal nog niet. De premier heeft nog geen opheldering verschaft en, ook de Nederlandse ambassades in Parijs en Madrid zijn nog niet in de kwestie gemoeid. Alvorens een hel der oordeel te kunnen vormenzul len de leiders der grote fracties eerst nog vragen moeten stellen, waarna een officiële regeringsver klaring dient te volgen. Ook com mentaar van het Hof is onontbeer lijk. En wanneer dan ook het Duitse weekblad „Der Spiegel" er een foto reportage aan gewijd heeft en de woordvoerder der Carlisten een fel bijtend commentaar op de kwestie heeft geleverd, dan weten we ge noeg om er eindelijk eens goed her rie over te gaan maken. Kortom: laten we er volgens be proefd recept alstublieft een lekkere nationale rel van maken. Het gaat tenslotte om een zetel. PRAET-MAECKER GEKETEND De 21-jarige Walter Watling uit Manchester heeft zich door de brand- weer laten bevrijden uit de ketenen, waarin acht ziener medearbeiders hem aan de vooravond van zijn huwelijk geslagen hadden. De toneelgroep Ensemble opent zater dag 12 september het nieuwe toneelsei zoen met de première van Luigi Piran dello's „Het leven dat ik je gaf" (La vita che ti diedi) in de stadsschouwburg t© Tilburg. Dit stuk dat meer dan dertig jaar ge leden voor het laatst in ons land werd opgevoerd, staat onder regie van Ange- lika Hurwicz voormalig eerst- eactrice van Bertolt Brechts Berliner Ensemble en thans verbonden aan het Weense Theater in der Josefstadt. De hoofdrol in ,,Het leven dat ik je gaf", een vooroorlogse glansrol van Ali- da Tartaud-Klein, zal worden vertolkt door Caro van Eijck, draagster van de Theo Mann-Bouwmeesterring, die hier mee haar debuut bij Ensemble maakt. Ina van Faassen en Magda Janssen zijn haar voornaamste tegenspeelsters en verder werken Jeanne Verstraete, Lucas Wensing Joekie Broedelet, Jos Knip- scheer, Geert Tijssens en Annabet Tausk aan deze voorstelling mee. Decor en kos tuums werden ontworpen door Lou Steen- Je hebt zoveel wekkers kapot ge- i gooid, dat ik dacht: ik zal dit eens x proberenJ STOEL Volgens Tass leest zekere Dimitri Ljoebotsjtsjinski uit Karaganda in ie Sovjet-republiek Kazakstan zijn krant in 'n gebeeldhouwde roodhouten armstoel, waarin 152 jaar geleden Napoleon op zijn onfortuinlijke Rus sische reis heeft zitten peinzen. PAK SLAAG SYDNEY De Engelse tienerzan ger Billy J. Kramer die dezelfde ma nager heeft als de Beatles en ook uit Liverpool komt, is donderdag in Sydney na een feestje op weg naar de slaapkamer in zijn hotel door twee onbekenden afgeranseld. Kramer kreeg een wond boven zijn oog, die met drie hechtingen moest worden gedicht. Hij is naar Brisbane vertrokken met zijn hoofd in verband. De zanger zal een aanklacht in dienen als de mannen die hem mis- 1 handeld hebben gepakt zouden wor- len. i PARKIET De behulpzame schilder Desmond Gibbons in Gateshead (Eng.) beklom op verzoek van een meisje, wier par kiet was weggeslogen, een schoorsteen 1 om het diertje er af te halen. Eenmaal boven bemerkte Gibbons dat hij niet meer naar beneden kon. Toen de brandweer hem uit zijn benarde positie bevrijdde, was de vo gel gevlogen en het meisje allang naar huis gegaan. VLUCHTELINGEN i •uaSjaq a Koewacht, 9 september 1914 De J groote uittocht der Belgen uit het f land van Waes naar Zeeuwsch-Vlaan- deren is begonnen. Zonder overdrij ving zijn het er reeds meer dan 1500. Droevig is het om te zien, die aan houdende stoet van rijtuigen, Vlaam- sche drie-wielige karren, karretjes op veeren, vol beddegoed, oude kisten en koffers. En daartusschen kinderen en oude vrouwen, bevende van angst. Alles wordt meegenomen. Wij zagen o.a. een volgeladen kar met kinde- 1 ren en beddegoed en dat alles be- kroond met een klein geitje, het kost- i baarste bezit des huizes. Waar moeten al die menschen blij ven, vraagt men zich af in Zeeuwsch- Vlaanderen, alle dorpen raken prop vol. En hoe zullen al die menschen aan het eten blijven? Als de Neder- landsche regeering niet gauw maat regelen beraamt, dan krijgen we hier hongersnood. (Van onze correspondent) ANTWERPEN De Koninklijke Ne derlandse schouwburg te Antwerpen opent 19 september met „De reis om de wereld in 80 dagen" naar Jules Veine. Op 3 oktober komt „Othello" van Shake speare, op 17 oktober „Waarom als bis schop geen vrouw?", een komedie van Rafael Solano, op 31 oktober „De held van het westen", een komedie van J. M. Synge, op 14 november „De menslieven de moordenaars", van Vercors, op 28 no vember „Maneschijn voor misbedeelden" door O'Neill, op 12 december ,.De katin- nen" van de Fin Chorell, op 26 decem ber „Schweik in de tweede wereldoor log" van Brecht. Op 9 januari 1965 komt „Hamlet" van Shakespeare, op 6 februari „Schakels" van Herman Heyermans, op 20 februari „Tramlijn Begeerte" van Tennessee Wil. liams, op 20 maart „Een maand op het land" van Toergenief, op 3 april „Het gezin van Paemel" van Cyriel Buysse, op 17 april „De Huzaren" van Bréal op 1 mei „Marie Oetobre" door Robert Jacques. Het programma dient nog met enkele komedies te worden aangevuld. 138. „Goed," sprak baron baron Bluff, „dit vliegtuig neem ik. Wilt u het op de re kening zetten?" De glimlach op het gezicht van de handelaar verdween. „Op de rekening zet ten?" herhaalde hij, „op cre- diet? Nee, meneer, daar pieker ik niet over. Boter bij de vis, als je in legergoederen handelt. Ik wil geen geduvel." „Komaan dat is wat kleingeestig ge dacht," zei de baron onschul dig, „dat is niet die handels geest die ons volk groot heeft gemaakt. Waar zou het met de handel heengaan, indien geen crediet bestond?!" „Ja, maar wie zegt me, dat u goed voor 't geld bent?" vroeg de hande laar weifelend. „Belt u de hoofdstedelijke bank maar op." sprak de baron luchtig, „dat is een bankrelatie van me. waar ik tien miljoen crediet heb. Kijk maar, voor dat be drag heb ik alle aandelen van Sucrota opgekocht.." En hij toonde de handelaar het aan delenpakket van de snoepfa- briek. „Dat verandert de zaak," zei de handelaar, „in dat geval krijg je geen cent crediet. Ik kijk wel uit! Je leest tegen woordig zo vaak over lui, dia op die manier van hun schulden leven!" Hoe de baron ook praatte, het hielp allemaal niets. De handelaar was nu zo wantrouwend geworden, dat hij zelfs geen stuiver had willen uitlenen. Tenslotte zat er voor de baron niets anders op, dan te betalen met enkele aandeln van de snoepfabriek Sucrota, de enige waardepapieren, dia hij bezat...

de Stem | 1964 | | pagina 13