Aperitievenoorlog woedt in Italië Witte Duitse herder Handbalcompetitie langzaam op maar komt gang BRITSE ASTROLOOG VOORSPELT: PRINSES ANNE HUWT VROEG Kerkvorst, wijsgeer enEuropeaan Een leven vol onrust Sterren zeggen: zij wordt ook vorstin De horoscoop van een 14-jarige OP BLOTE IN HET VOETEN PARK Hoofdklas Toekomstvisie Overgang Overgangsklas B Distriet Zuid B Uitslagen Zwemrace Sas van Gent Mulder en Schans zegevieren Samenstelling selectie-teams Italië beleeft beker-finale.... Bekende renners naar Roosendaal Hockey Toernooi Hulst zege voor Dragons 13 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 8 SEPTEMBER 13 Grafsteen van Nicolaas Cusanus in S. Pietro in Vincoli te Rome. NICOLAUS CUSANUS (Van een onzer medewerkers) ROME Slechts weinige van de vele Moezel-toeristen, die het prachtige oude stadje Bernkastel bezoeken, om daar de beste Moezelwijn te proeven, de beroemde „Bernkastler Doktor", werpen een blik naar het eenvoudige stille plaatsje Kues, dat aan de over kant van de Moezel ligt, en nog minder zal hun het oude gebouw van het Nikolaus-Hospitaal met het kleine kerkje opvallen. Toch heeft dit plaatsje historisch eeen zeer grote betekenis: hier werd in 1401 Nicolaus Cusanus geboren, die vijf eeuwen geleden, in 1464, overleed. Hier staat nog het tehuis voor oude van dagen, dat hij gesticht heeft, hier worden zijn bibliotheek, delen van zijn nalatenschap en zijn instrumenten bewaard Hier begon de zoon van een bescheiden wijnbouwer en visser het rijke leven, dat hem in de belangrijkste culturele en religieuze centra van Europa zou leiden en hem tot een van de grote geesten van het toenmalige Europa, tot een van de grote Europese denkers zou maken. Bijzondere correspondentie) GENUA Tussen MilaanGenua in Sicilië is een oorlog aan de gang waarbij geen bloed vloeit en geen Homerus is om hem te bezingen. De '.ont in het kruitvat die de oorlog ieed ontbrandenwas de vraag of aperitiefjes al dan niet geserveerd moeten worden met een citroenschijf. De verondei'stelling zou gewettigd zijn dat de oorlog gevoerd werd tussen bar mannen. maar niets is minder waar. De wapenrok wordt gedragen door de gemeentebestui en van Milaan en Genua en de plaatselijke overheid van Sicilië. De moeilijkheden begonnen toen b. en w. van Genua voorschreven dat aperi tiefjes niet meer geserveerd mochten worden met citroenschil. E- was geen sprake van een gril, maar van welover wogen medische bezwaren. De geneeskundige dienst van Genua had namelijk ontdekt dat het papier dat de Sicilianen gebruiken om hun sinaas appelen en citroenen in te verpakken behandeld was met een chemische stof die voor de gezondheid van de mens schadelijk was. De stof moest voorko men dat de sinaasappelen en citroenen een soort van beursheid ontwikkelden die de kwaliteit verminderde. De Genuese barmannen lieten de schil uit de glazen, tot ongenoegen van hun cliëntèle. Het voorschrift verwekte op Si cilië boze commentaren van officiële zij de. Een correspondentiestrijd tussen Pa lermo en Genua was er het gevolg van. De Sicilianen verweten de Genuezen dat ze er slechts op uit waren de eigen citroenproduktie te beschermen. Zij we zen erop dat Milaan helemaal geen be zwaren koesterde. En de Milanezen voor het merendeel drinkers van campari soda-met-schil lieten hun geneeskun dige dienst de mening van die van Genua in het belachelijke trekken. De oorlog heeft zichmeegedeeld aan de rest van Italië, dat is verdeeld in ge bruikers van aperitieven met en aperi tieven zonder schil. Hij is tot nu toe met de tong gestreden en vertocnt geen teke nen van ontaarding in 'n Trojaanse oar- log. Maar het parlement in Rome zou er zich mee kunnen gaan oemoeien. en dan zouden er belangen geschaad kunnen worden. Tot nu toe is geen Italiaan op het voor de hand liggende compromis ge komen: spoel de citroenen af alvorens ze te snijden! Het Nieuw Rotterdams Toneel zal het seizoen 1964-1965 openen met het Ame rikaanse blijspel ,,Op blote voeten in het park" (Barefoot in the park) van Neil Simon. De première zal plaats vinden in de Rotterdamse schouwburg op vrij dag 18 september a.s. Op die dag zal het stuk in New York al meer dan 350 voorstellingen hebben beleefd. Het is één van die blijspelen, waarvan de producers dromen: het stuk dat ondanks de strengste vorst en de grootste zomerhitte elke avond weer voor een uitverkocht huis speelt de grote Broadway-„hit" waarvoor men na een jaar nog om een plaats moet vechten, en dat naar alle belangrijke theaterlanden wordt verkocht omdat het gegeven en de humor zo universeel zijn. Jan Teu- lings tekent voor de regie. Medespelen den zijn o.m. Enny Meunier, Annet Nieu- wenhuyzen, Eric Schneider, Sacco van der Made en ae regisseur zelf. Een hondefokker uit het dorp Buer bij Osnabrück heeft jarenlang met onuitputtelijk geduld proeven ge nomen om een witte Duitse herder te creëren. Hij is, zoals uit deze foto blijktin zijn opzet geslaagd. De witte herder komt nog niet in het stamboek voor. Het witte exemplaar is volkomen fokzuiver en verschilt dan ook volkomen van de bekende albino-her derwaar van er overigens slechts ééns in de dertig jaar een geboren wordt. meest te vergelijken met Leibniz, die zoals hij, wijsgerig denken met wiskun dig denken verbond en die zoals hij voor een grote verzoening van de religies werkte, bezield door de gedachte van een christelijke, religieuze, geestelijke eenheid van Europa. (Van onze handbalmedewerker) Regen was de spelbreker bij ve le handbalduels. De competitie is dan ook maar zeer langzaam op gang gekomen. De meeste wed strijden werden nog gespeeld in de hoofd- en overgangsklas. In Zeeland kon slechts een enkele wedstrijd doorgang vinden. In W- Brabant werden geen wedstrijden gespeeld. De overlevering zegt, dat de jonge Nikolaus Chrypffs (dat betekent kreeft) reeds als jongen van huis wegliep een bewijs van zijn oorspronkelijke drang naar een wijdere horizon die hem altijd bleef bezielen. Hij studeerde met steun van weldoeners, bij de Broeders van het Gemene Leven in Deventer filosofie, rechten, later ook natuurwetenschappen en astronomie, eerst in Heidelberg, toen zes jaren lang in Padua. Hij promo veerde tot doctor in de rechtsgeleerd heid, bezocht Rome en werkte als jurist eerst in Keulen, dan in Mainz, spoedig de advocatuur met de theologische studie verwisselend. In Keulen werd hij in de orde van de Augustijnen opgeno men. Zo begon dit bewogen leven, vervuld van een ongewone intellectuele belang stelling en onrust. Het werd tegelijk ge dreven door een natuurlijke drang om ook praktisch met het werkelijke leven in contact te blijven. Nadat hij een tijdje deken in Koblenz geweest was, nam hij op verzoek van zijn vroegere leraar Ce- sarini, die inmiddels pauselijke legaat bij hèt Concilie van Bazel geworden was, aan deze belangrijke bijeenkomst van de Kerk deel, ontwierp zelfs een eigen document over de ,,concordia catholica", hield zich met de reforma torische stromingen van Bohemen bezig met het doel deze terug te leiden naai de Kerk, reisde met de pauselijke dele gatie naar Griekenland om de Grieks Orthodoxe delegatie naar Ferrara te geleiden, studeerde daar teksten van Griekse wijsgeren en kerkvaders. Op de rijksdagen van Mainz, Neurenberg. Frankfort, verdedigde hij de rechten van de Paus. werd archidiakon van Luik, en in 1448 kardinaal. Als zodanig vervulde hij een belangrijke missie voor de hervorming van de kloosters, waardoor hij geheel Duitsland moest af' reizen. Toen werd hij bisschop van Brixen. in Zuid-Tirool, wat hem een oneindige reeks van moeilijkheden, on der andere met de hertog Siegmund van Tirool bezorgde. Cusanus. zoals hij zich naar humanistische gewoonte van die tijd noemde, werd belegerd en tijdelijk zelfs gevangen gezet. Hij trok naar Rome terug en schreef over de Koran. De mogelijke „eoncordantia" met Mo hammedanen en Joden hield hem even zeer bezig als tevoren de unie met de Orthodoxen. Op een reis door Umbrië stierf hij op 11 augustus 1464 in Todi, Hij werd begraven in San Pietro in Vin coli te Rome de kerk waar de Mozes van Michelangelo staat Reeds uit deze merkwaardige levens weg wordt iets van de rijkdom en de spanwijdte van deze geest zichtbaar. In Padua had Cusanus gelegenheid, Plato en Aristoteles te lezen, gestimuleerd door de aanwezige Griekse geleerden- Hij ontdekt komedies van Plautus en vermoedelijk was hij het die de zes eerste boeken van de Annalen van Ta citus terugvond. Zijn literaire belang stelling vindt haar tegenwicht in een sterke natuurwetenschappelijk-mathe- matische neiging, die hem tijdens zijn hele leven bezighield. Ook in dit opzicht wijst zijn denken ver in de toekomst. Cusanus heeft al tijd getracht het wijsgerige denken aan het zuivere denken van de wis kunde te toetsen en zijn natuurweten schappelijke speculaties brengen hem reeds op het spoor van de argumen taties en ontdekkingen van Galilei en Kopernikus, Cusanus is ervan over tuigd, dat zich ook de aarde beweegt, dat zij dus anders als in het ptoleme- ische wereldbeeld niet het middelpunt van de wereld is, en hij acht het zeker dat ook andere wereldlichamen be woond zijn. Het meest kenmerkend voor de struc tuur van het denken van Cusanus is hetgeen hij zelf de ..coincidentia opposi- torum" noemt, het samenvallen van de tegenstellingen. Hij trachtte in de prak tijd de tegenstellingen tussen de stro mingen op het concilie te overbruggen, de strijd met de Boheemse reformisten te beëindigen, de unie met de Ortho doxe kerk te bevorderen en ook de Mo hammedanen te winnen voor de eenheid van de omvattende Europese christen heid. Deze coincidentia oppositorum" speelt echter een fundamentele rol in zijn speculatief denken, in de raakpunten tussen wiskundige methodiek en mys- tische speculatie, in de wijze waarop hij het scholastische met het mystieke denken wilde verenigen. Vooral in zijn hoofdwerk ,,De docta ignorantia'' over de geleerde onwetendheid, hiermede in de titel reeds uitdrukkend dat het ra tionele argumenteren nooit de oneindig heid van het goddelijke zijn kan benade ren. Een geweldige poging, om de twee grote aspecten van het middeleeuwse re ligieuze denken, de scholastische en de mystieke denkwijze te verzoenen, in een dialectische'' beweging naar een hogere synthese, zodat men zijn coin cidentia oppositorum" niet ten onrechte met de leer van de tegenstellingen bij Herakleitos en met de dialectiek van Hegel heeft vergeleken. In de univer sele aanleg is Cusanus misschien het De figuur van Nicolas Cusanus vormt duidelijk een overgang in meer dan enig opzicht. Vele aspecten van zijn ge dachteconstructies, zijn speculaties en zijn visionaire voorstellingen zijn nog donker of zijn moeilijk integreerbaar in het geheel van zijn wereldbeeld. Kar] Jaspers heeft daarom juist in dit jaar een belangrijk boek aan deze boeiende denker gewijd echter al te sterk van zijn eigen wijsgerige positie uitgaand. Jaspers tracht overal de lijn tussen de christen en de wijsgeer te trekken en aan te tonen, dat de eerste de vrije ge- dachtengang van de tweede remt (Het boek verscheen onder de titel: ..Niko laus Cusanus" bij Piper te München). Het is juist het kenmerkende en tege lijk het meest belangrijke element in het denken van Cusanus dat hier, aan het eind van de middeleeuwen, een indrukwekkende inspanning onderno men wordt om vanuit het mystieke be leven van en in God, de wereld als ,,explicatio" van God te begrijpen en hierbij ook de natuurwetcnschappelijk- mathema-tische methoden in dienst van een christelijke wereldbegrijpen te stellen. Deze eenheid in de „coindentia oppo sitorum deze openheid van een mid deleeuwse christen voor een nieuw door dringen in de realiteit om ook in haar het spoor van God te vinden, deze dia lectische" spanning in de ..geleerde on wetendheid" van het geloof vormt een anticipatie van de nieuwetijdse moderne geest die daarom niet minder' zijn fun- diament in het christen zijn heeft. Dit voortdurende „jagen naar de waarheid" en naar de eenheid vindt in zijn praktisch werk niet overal een over eenkomstige weerspiegeling. Zijn plot selinge overgang van de Conciliepartij naar de Pauselijke Partij tijdens het Concilie van Bazel is toen en later sterk gekritiseerd. Zijn werk als reformator en als bisschop van Brixen was niet met succes bekroond. Als adviseur van Paus Pius IL de onder zijn oorspronkelijke naam Enea Silvio Piccolomini bekende humanist, kon Cusanus nog wel nuttig werk verrichten, vooral door ernstig tc waarschuwen voor een kruistocht tegen de Turken. Zijn diep geworteld streven naar harmonie, eenheid en vrede weer spiegelt zich dus slechts zeer fragmen tarisch in zijn persoonlijk lieven en in zijn concreet werk. Zeker, hij is geen heilige en geen profeet, geen groot ge tuige en geen meeslepende verkondiger geworden. Maar hij was een diep den ker uit een diep christelijk besef, die aan de drempel van de renaissance, het humanisme en de Nieuwe Tijd vanuit het universele christelijke besef naar een nieuwe geestelijke, evenzeer chris telijke horizon uitziet. Dr. K. J. Hahn. Bij de dames heeft Verburch kans ge zien het sterke Athene te verslaan met 2—1. Met 4—2 bleef Niloc baas over Actief. Het gepromoveerde Swift heeft kans gezien om de kampioen van vo rige competitie, Zeeburg Amsterdam, te verslaan met 65. Bij de heren won ESCA van Hellas met 11—7. Het Amsterdamse Niloc ver loor met 10—14 van PSV Eindhoven. AHC '31 kon tegen Operatie '55 de schade beperken tot 1016. Stratum Meteoor zag geen kans om een overwin ning te boeken op Aalsmeer en verloor met 715. Het Bredase EBHV heeft kans gezien om BSV in Brunssum een gelijkspel af te dwingen. EHBV had er aanvankelijk geen hoop op, want het moest aantreden met reserve-keeper Rob Paludamus en twee invallers. Wel mocht het zich verheugen omdat Cor de Roos, na een jaar afwe zigheid, weer aantrad. BSV was het die de score opende, maar EBHV had met Manfred Poppck snel het antwoord klaar. Toch had BSV met de rust een voorsprong van 6—4 wat kwam doordat de achterhoede van de Bredanaars niet geheel sloot. Direct na de rust benutte Cor de Roos een strafworp waarmee de stand kwam op 65. Hierna nam BSV de lei ding over en nam een voorsprong van 85. EBHV besefte dat het zo niet lan ger kon en ging beter en steviger ver dedigen. Het succes bleef niet uit met doelpunten van Cor de Roos en Paul Herrings werd het 88. Jammer was het dat op dit kritieke moment Ben de Wilde een strafworp miste. BSV maakte gebruik van de verwarring en scoorde 108. Jan Boot en Menfred Poppek be hoedden EBHV voor een nederlaag door enige minuten voor het einde de stand op gelijke voet te brengen. Heren 2e klas B: Marathon 2 uit Vlissingen heeft ka.ns gezien stadgenoot Olympus een neder laag toe te brengen. Reeds voor de rust werd een voorsprong genomen van 63. Iedereen dacht dat Olympus er na de rust wel verandering in zou brengen maar men bleef, zoals voor de rust. de bal te lang opbrengen en te weinig schie ten. Marathon ontplooide een directer spel en beschikte over betere schutters. De doelpunten werden bij elkaar ge schoten door Christ Wondergem, Rinus Meyer, Jan Swart en Johnny Weezepoel HOOFDKLAS Dames: Verburch-Athene 21, Niloc- Actief 42, Sagitta-Hygiëa afgelast, Swift-Zeeburg 65. Heren: ESCA-Hel las 11—7, Niloc-PSV 10—14, AHC '31- (Van onze correspondent) SAS VAN GENT De dertig ste zwemronde van Sas van Gent trok dit jaa.r veel belangstelling, zowel bij de deelnemers als hij het publiek. Wat de deelnemers betreft werd een record aantal ingeschreven, want niet minder dan 70 dames en bijna 100 heren, verschenen aan de sta.rt. Daar het tweede kanaal in verband met de kanaalwerkzaamheden, al voor een deel was afgedamd, moesten de Bruinvis-organisatoren naar een an dere route uitzien. Het was dus niet meer mogelijk de gebruikelijke ronde te zwemmen, maar het nieuwe traject van 1 km welke heen en weer moest worden afgelegd, verliep, dank zij de goede organisatie van de Bruinvis, uit stekend. De „Bruinvis"-voorzitter, M. L. Re- mery, reikte na afloop de prijzen uit. Daarna werd* de clubprijs voor de drie bestgeplaatste deelnemers van een ver eniging uitgeieikt aan de gebroeders H. en E. Drenth en mej. C. Mulder van de Merwede met een totaaltijd van 93 mi nuten en 10 seconden. Paula Donze van Scheldestroom en Herman Frantzen van de Ganze ontvingen de beker voor de eerste Zeeuwse dame en de eerste Zeeuwse heer. Dames: 1 C. Mulder, Merwede 31.26; 2 J. Schalkwijk, Futen 32.25; 3. M. Breu- ker, Surea 33.57; 4 P. Donze, Schelde stroom 34.02; 5 G. Hoogerheide, Starters 34.22; 6 M. Jansen, E.Z. P.C. 35.21; 7 G. Breuker, Sureae 35.56; 8 M King- mans, Luctor 35.59; 9 T. v. d. Heuvel, Scheldestroom 36.20; 10 E- de Coocker, Bruinvis 37.01; 11 C. Hopmans-Tabak, HZC 37.26; 12 E. Doorns, Schelde 37.28; 13 H. de Vries, Bruinvis 37.57; 14 M. IJzerdoorn E.Z. P.C. 38.13; 15 M. Wouters, Ê.Z. P.C. 38.23. Heren: 1 J. Schans. Vechtstreek 26.08; 2 B. Oomen, Njord 27.18; 3 J. v. Schijn- del, SNA 27.42; 4 H. van Hemert, Surea 28.11; 5 J. Arendsen, Het IJ 28.52; 6 T. Jansen, E.Z. P.C. 28.55; 7 H. Drenth, Merwede 30.38; 8 R. v Oosten, Neptu- nus 30.40, 9 H. Frantzen, De Ganze 31.01; 10 E. Drenth, Merwede 31.06; 11 J. Bood, Njord 31.14; 12 W. Landa, De Krabben 31.24; 13 J. Kobes. De Futen 31.25; 14 B. Volwerk, Luctor 31.33; 15 T. Ver voorn, Luctor 31.56. DEN HAAG Dennis Neville, de tij delijke bondscoach van de KNVB, heeft de twee selectie-elftallen die woensdag avond in het Goffert-stadion tegen elkaar zullen uitkomen, als volgt samengesteld: A-team: doel: Pieters Graafland (Feijenoord) achter: Veldhoen (Feijenoord) en De Jong (DWS) midden: Israel (DWS), Schrijvers (DWS) en Muller (Ajax) voor: Heijnen (ADO), Geutjes (Sc. En schede), Van Reeken (NEC), Dullens (Sittardia) en Wieringa (SC Cambuur). B-team: doel: Van Leeuwen (GVAV) achter: Haak (Feijenoord) en Quadackers (Fortuna '54) midden: Verhoeven (Sparta). De Kort (Telstar) en Fransen (GVAV) voor: Bergholtz (Feijenoord). Gerards (Fortuna '54), Kruiver (Feijenoord), Clavan (Holland Sport) en Moulijn (Feijenoord). De spelers van PSV waren voor deze selecties-wedstrijd xiiet beschikbaar in verband met een trip van de Eindhove- naren naar Noord-Afri.ka, RENé PIJNEN blijft nog fier aan de leiding in de Zeeuwse wieier- competitie met 171 punten. Toch begint Rini Wagtmans die tweede is in te lopen op Renè cn heeft nu 110 punten. Derde is Cees Rent meester met 99 p. JAAK BEUN heeft een suppor tersclub die vorige week definitief is opgericht. Er zijn reeds 50 le den en dit getal zal nog wel groeien omdat Jaak de laatste weken vele ereplaatsen in de wacht sleepte. ST.-WILLEBRORD komt toch met een prof-ronde en wel op 4 okto ber. Het wordt dan een jubileum- course want het is de vijfentwin tigste wedstrijd. Voordat dc be roepsrenners gaan beginnen rijden er nieuwelingen. (Bijzondere correspondentie) De enige dochter van ko ningin Elizabeth II van En geland (14 jaar) zal volgens haar horoscoop, gelrokken tioor een beroemde Londense astroloog, vroeg trouwen en later koningin worden. De astroloog heeft vele ge- oeurtenissen in de Britse ko ninklijke familie juist voor speld. Dus zal de blonde, olauwogige prinses Anne nu nog alleen maar geïnteres seerd in ponnies en tiener- muziek, misschien wel met sen kroonprins trouwen. Zij kent er al één, en wel ie 18-jarige kroonprins van Zweden, Karel-Gustaaf. Dc jonge prins bracht drie jaar geleden een vakantie van 2 weken door met de Britse koninklijke familie op haar Schotse buitenverblijf, Bal moral Castle. Hij oogstte destijds de bewondering van prinses Anne met zijn be kwaamheid in het zeilen. Hij toonde haar hoe om te gaan met een catamaran (een soort vlot of dubbele boot) en speelde tennis met haar. Zij hebben elkaar onlangs weer ontmoet toen de Zweedse prins in Engeland was om zijn Engels bij te schaven en wat te zeilen. De prinses is nu weer met haar ouders, broer en broer tjes naar Balmoral Castle ge gaan na haar eerste jaar op een kostschool de Benen den Boarding school in het de eerste dochter van een Britse souverein die haar zuiden van Engeland. Zij is voortgezette opleiding buiten de paleismuren ontvangt en naar verluidt is het experi ment een groot succes. Zij lijkt aanzienlijk meer gerijpt en heeft zich de houding van een jongedame uit de betere kringen verworven sinds zij naar de kostschool ging. Op Benenden wijdt men bijzondere aandacht aan de goede manieren en de juiste houding. De meisjes leren er hoe zij bezoekers moeten ontvangen en onderhouden, hoe een souper te bereiden en te serveren. Ook geven dj feestjes voor minder be voorrechte kinderen De meisjes mogen ook le den van het sterkere geslacht ontmoeten, maar altijd in aanwezigheid van een cha peronne. Want Engelse meis jes uit de hogere kringen mo gen nooit alleen met jongens uit tot zij hun debuut in de maatschappij hebben ge maakt, doorgaans op de leef tijd van 17 of 18 jaar. Nu Anne bovendien een prinses is wordt er een scher per oogje in het zeil gehou den. Een rechercheur van Scotland Yard woont op het terrein van Benenden cn be vindt zich altijd op discre te wijze in de buurt van de prinses, zelfs als deze verge zeld wordt door andere meisjes of leerkrachten. Thuis, in Buckingham Pa lace, kent zij veel jongens en ontmoet hen op gelijke voet tijdens de vakanties in Balmoral in de zomer, in Sandringham, Norfolk, met Kerstmis of op Windsor Cast le bij Londen met Pasen. Laat in augustus of begin september pleegt de Britse vorstin een groot feest op Balmoral Castle te geven. De zoons van de familie en vrienden worden altijd uit genodigd als gezelschap voor de prinses. Onder de gasten waren meestal Guy Nevill, de 18- jarige peetzoon van de ko ningin en zoon van haar grootste vrienden. Lord en Rupert Nevill. Hij is lang donker en knap van uiter lijk en prinses Anne mag hem graag Na zijn universi taire studie wil Guy in de handel gaan. Dan is er prins Alexander, de 16-jarige zoon van ex-koning Peter van Joegoslavië. Ook prinfc Gwelf van Hannover, 16 jaar, is uitgenodigd. Op het koninklijk buiten verblijf bij Balmoral gaat het gemoedelijk toe. De konin gin, de prins en hun kinderen an gasten houden picknicks in de omgeving en 's avonds wordt er gedanst of geluis terd naar muziek. Maar altijd zijn er rechercheurs in ae buurt Prins Charles en prinses Anne gaan ook veel uit met kleine groepen vrienden die de koningin en prins Philip goed kennen. Zij gaan naar theater en bioscoop of naar huisfeestjes. Prinses Anne is een uit stekende amazone en neemt deel aan wedstrijden op een van haar vier ponnies. Zij is ook lid van de „un- der-21 club", een afdeling van de ..Royal Household Po lo Team", waarin prins Phi lip regelmatig uitkomt. Zij ontmoet, er veel jongens en behandelt hen als haar gelij ken. De prinses lijkt zeer veel op prins Philip, haar vader, en is nu al langer dan haar moeder. Zij draagt haar haar korter en beter gekapt, ge woonlijk bijeen gehouden door een blauw lint. Zij speelt piano, verzamelt grammofoonplaten ftiet tie- nermuziek. waaronder die van de Beatles en andere vo cale groepen. Zij heeft ook al geleerd ichter het stuur van een auto te zitten, maar tot dusver mag zij alleen op de land goederen van haar moeder rijden, want de wet verbiedt personen onder de 17 jaar om op de openbare weg auto I te rijden. Operatie '55 10—16, Str. Meteoor-Aalfe- meer 715. OVERGANGSKLAS B Dames: Posterholt-VHC 60, Vel§- Sittardia 6—2. PSV-Quintus 10—6, Wql- cheren-WLC DES afgelast. Heren: BSV- EBHV 10—10. Hellas 2—Swift 13—20, PSV 2—Dynamo 8—17, Tonido-WLC/DgS afgelast. DISTRICT ZUID B 2e klas B: Dames: EMM-Marathon 2, Olympus-Walcheren 2, afgelast. Heren: Fortuna 2-SIOS 1, afgelast; Marathon 2- Olympus 116. AFDELING ZEELAND Heren le klas: Fortuna 3SIO$ 2, EMM 2-Olympus 2, afgelast. ROME AS Rome en AC Turijn heb ben geen beslissing kunnen forceren in de finale van de Italiaanse bekerstrijd 1963/64. De ontmoeting eindigde in een doelpuntloos gelijkspel en ook in de ver lenging werd niet gescoord. De wedstrijd zal op een nader te bepalen datum wor den overgespeeld. WIM DE WILDE sterke knaap ROOSENDAAL Door het wieier-4 comité Roosendaal wordt donderdag 10 september de laatste kermisdag wederom een koers georganiseerd voor nieuwelingen en amateurs. Het parkoers is ook nu Spoorstraat, Lyceumlaan, Parklaan, Piet Heinstraat. De hoofdprijzen zijn beschikbaar ge steld door de V.V.V. Roosendaal. De nieuwelingen zullen 50 km moeten rijden. Hiervoor zijn na selectie 75 ren ners aangenomen. Enkele namen: Leo Duindam. H. Both, Oude Tonge; M. van Est Fijnaart. T. van Hasselt, W. Spitters en A. de Mil- liano uit Roosendaal. René Pijnen uit Woensdrecht is eveneens van de partij en zal zeker ook hier een gooi naar de eerste prijs doen. Hij heeft daarbij wel zware concurrentie van o.a. P. Legierse, Rini Wagtmans, J. de Wit en Ad van Overveld uit Zegge, nationaal kampioen aspiranten, die onlangs nieuweling werd. Bij de amateurs is er eveneens „het neusje van de zalm". Juist door de mid den in de weekse koers zijn vrijwel alle favorieten van de laatste koersen aan wezig. Jan van Veen (militair kampioen), P. Braspenning. Kees Brugel, P Deenen, winnaar in Oude Tonge, Kees van Gas tel cn van Dorst uit Roosendaal H. de Hartog, winnaar te St.-Willebrord P. Snoeyes. winnaar te Achtmaal. W. de Wilde, kampioen van Zeeland enz (Van onze correspondent) De finalewedstrijden, ingeleid door de Hulsterse burgemeester en zyn echtge note, die resp. by de finalewedstrijd van de dames- en herenpoule de beginbully namen, vormden een spannend slot van een op hoog hockeypeil staand toernooi. Vooral de heren-finalewedstrijd tussen de Antwerpse club Dragons en Luc uit Rijssel was een hoogstaande strijd, waarin de beide clubs elkaar weinig toe gaven. Dat de uitslag 21 in het voor deel van de Antwerpenaren werd, was dan ook door niemand uit het talrijke publiek tevoren te voorzien. Door deze uitslag veroverde het Ant werpse Dragons dus de fraaie beker, uitgereikt door de voorzitter van het or ganiserende Rapid e uit Hulst, de heer F. Zaman. De uitslag in de heren-poule was: 1. Dragons-Antwerpen: 2. Luc-Rijssel; 3. RBC-Rotterdam en Mechelen; 5. Rapide- Hulst; 6. Olympia-Terneuzen. Bij de dames werd het Rotterdamse RBC winnaar, die met 51 het Rijsselse Luc versloeg. Als nr. 3 eindigde Ölym- pia uit Terneuzen, 4. was Rapide uit Hulst, 5 Mechelen en 6. het Antwerpse Dragons. Ondanks het slechte weer kan het or ganiserende Rapide uit Hulst op een geslaagd ..Reinaert-toernooi" 1964 terug zien,

de Stem | 1964 | | pagina 7