nent hien Dijkherstel bij Nummer Een Zeeuwse prijs dit jaar voor dr. P. J. Meertens ZEEUWSE ZIEKEN IN DE BOOT GENOMEN Modern mensbeeld contra verouderd normensysteem Wie legt de krans de winter se/kwekers et geweer Nu kassa ontvreemd uit kruidenierswinkel te Westdorpe H.H. Wijdingen te Hoeven Sieraden buit gemaakt bij inbraak te Oostburg Prins opent Dow niet Zelfonthulling Testament Spooklicht in Hansweert K Mi WATER Vandaag Prof. dr. C. Scharff: STUDIEDAGEN KATH. KINDER BESCHERMERS Geen imitatie Dilemma in congres van apothekers UaablaJ Stem Ondernemersrecht PRINSES BEATRIX NAAR DEN BOSCH Weer Cox Orange op de veilingen - -■ ist, ruirn 500 km van ck lan ziet men overal groep, kinderen die inderhaast centimeterssmalle ri- nige lafenis zoeken voor warmte. Vooral de bui- risten. die niet gewend temperaturen, zetten hun langs de kant van de en zich een beetje met m een uur of zes 's mid- tien graden daalt. daarentegen treden de m heel vaak uit hun bed ierven de oogst van laag derden en tuinen, terwijl Jorpjes moeten evacueren, en Andalusië vinden dik- :e rampen plaats, waarvan oorzaak is. Als in febru- maart de sneeuw van de begint te smelten, dan seling de rivieren de enor- assa niet meer verwerken. es het vorig jaar vijf meter male niveau, hetgeen ver- iderdduizenden pesetas aan rlies veroorzaakte. Talloze oeiders en dagloners zagen t en arbeidsmarkt verloren ude boer keek. voor zijn gezeten, treurig naar de massa's die onbarmhartig ngen verwoestten, zonde, zoveel water als er was zijn commentaar.. iar, dat het geen wijn is!"' feest! Er is weer water! ies rondom Madrid wor- gemeentewege van water door middel van 'n tank- ninister onjuist adviseerd mze correspondent) 3 Onder de mosselkwe- en op het ogenblik ltisten ie het aangaat te tonen, heftig zullen verzetten ornemen van de minister w en Visserti om tot op- te gaan van het aan- en or voor mosselen. Alge- :lt men, dat er een chaos in een goed lopende be dien de vrtie concurrentie ld. rs zijn geheel bereid met :n samen te werken of een zoeken voor de klacht van lat deze laatste niet en de beschermd worden. Zo mosselkwekers tekenen op ;ten. waar wel bekend is wie ie hebben geadviseerd, is Ier de kwekers aan het licht >rdat bedreigingen zijn geuit es n de adviseurs. Uit duidelijk, dat de kwekers der meer zullen neerleggen rnemen hun bedrijven een de rug te laten geven. Men aarstig naar legale midde- t effect van de aan de keerd gegeven raadgevingen ff en. oensdag 9 september gelden /incie Zeeland de volgende inden 5.01 en 17.11 uur 22 en 16.34 uur; Vlissingen 5 uur; Wemeldinge 5.43 en The Beatles, a.l. Een avond aan het strand, DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 8 SEPTEMBER ur Operatie vals geld, 14 j. (B.) iteneire 15 uur Schieting e en A. de Schepper 15 uur MIDDELBURG Gedeputeerde Sta.- ten van Zeeland hebben besloten de Zeeuwse Prijs voor Kunsten en Weten schap dit jaar toe te kennen aan dr. P. J. Meertens, directeur van het bureau der Centrale Commissie voor onderzoek van het Nederlandse Volkseigen der Ko ninklijke Academie van Wetenschappen te Amsterdam. Deze toekenning ge schiedt in het bijzonder ter waardering en erkenning van de veelzijdige weten schappelijke arbeid, welke dr. Meertens op literair-historisch, taal- en volkskun dig gebied voor en met betrekking tot Zeeland heeft verricht. Dr. Pieter Jacobus Meertens werd op 6 september 1899 te Middelburg geboren. Hij doorliep hierna de lagere school het stedelijk gymnasium en studeerde ver volgens aan de Rijksuniversiteit te Utrecht Nederlandse taal en letterkunde. In 1943 promoveert hij aan deze uni versiteit in de letteren en wijsbegeerte op het proefschrift: Letterkundig leven in Zeeland in de 16e en 17e eeuw. Dr. Meertens verzorgde, al dan niet in samenwerking met anderen, talrijke pu- blikaties. In het bijzonder betreffende Zeeuwse ontwerpen verschenen, naast zijn proefschrift, de Dialecten-atlas van de Zeeuwse eilanden (in samenwerking met prof. dr. E. Blancquart), 1939; Zeeuwse familienamen. 1947; tekstuit gaven van Pieter Lenaerts van der Goes: De Druyventros der amoureusheyt, 1929; Ad-r. Valerius: Nederlandsche Gedenck- clanck, 1942. In de in 1962 verschenen bundel: Aandacht voor Cats, verzorgde hij het. hoofdstuk: Cats als Zeeuw. Talrijk zijn ook de artikelen van zijn hand o.m. in: Archief van het Zeeuwsch Genootschap, het Zeeuws Tijdschrift (o.a. in 1961 De Opkomst van het socia lisme in Middelburg en in 1963 Adriaan Steketee, een Zeeuws Christendenker) en in het Jaarboek „De Vier Ambachten". In de Bijdragen en mededelingen der Volkskundige Commissie van de Konink lijke Nederland Academie van Weten schappen 1961 publiceerde hij Een Zeeuwse volkskudige enquête uit 1860. Meerdere publikaties over Zeeuwse onderwerpen zijn in voorbereiding. Hij opperde enige jaren geleden de gedachte een bevolkingsonderzoek in het Delta gebied op te zetten. Met vele Zeeuwen onderhoudt dr. Meertens regelmatig contact. O.a. heeft hij de heer J. Vader te Middelburg er toe kunnen bewegen, zijn ervaringen op het Walcherse platte land op schrift te stellen, met als gevolg een aantal publikaties, welke ook bui ten Zeeland grote belangstelling genie ten. Dr. Meertens bezit de meest omvang rijke en volledige particuliere biblio theek betreffende Zeeland. Er komen boeken in voor waarvan, men elders geen exemplaren meer aantreft, zelfs niet in de Provinciale Bibliotheek. De Zeeuwse Prtis zal op zaterdag 19 september a.s. des v.m. omstreeks 10.45 uur worden uitgereikt door de Commis saris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot tijdens de Stu diedag van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, te houden in het City-Theater aldaar. Van een onzer verslaggevers) NUMMER EEN De herstelwerk zaamheden aan de dijk nabij het ge hucht Nummer Een zullen nog onge veer een maand duren. De kosten wor den geschat óp 260 a 270.000 gulden, die ten laste komen van de calamiteuze Hoofdplaat- en Thoma-espolder. Rijk en provincie zullen wanneer nodig finan ciële steun verlenen. Zoals bekend zijn de werkzaamheden op woensdag 10 juni begonnen. Een zware dijkval had de waterkering on dermijnd en aan de dijkvoet een gat ge slagen van ruim dertien meter diepte. Op de foto is de nieuwe dijk te zien, die een grote driehoek van de voorma lige zeewering heeft afgesneden. De stip pellijn geeft de oude situatie aan. De driehoek, die onder het Scheldewater is verdwenen, heeft een oppervlakte van 12.500 vierkante meter. Van de punt van de voormalige dijk tot de nieuw aangelegde is een afstand van 100 me ter. De nieuwe dijk heeft een hoogte van 6,5 meter boven N.A.P. Wanneer ter plaatse de Delta-dijkverzwaringswerk zaamheden een aanvang nemen, kan het nieuwe gedeelte daarin worden opgeno men. WESTDORPE Nadat reeds in ver scheidene plaatsen in Zeeuwsch-Vlaande- ren inbraken zijn gepleegd in winkels, hebben, naar men vermoedt dezelfde, dieven in de nacht van zaterdag op zon dag ingebroken in de kruidenierswinkel van de heer Ph. de Guchteneire te West dorpe. De dieven hebben om ongeveer tien voor drie een 6 mm dikke ruit van de voordeur met een steen ingeslagen en zijn er met de winkelkassa van doorge gaan. Er zat slechts ongeveer f 25,- in. Toen de heer De Guchteneire be neden kwam waren de dieven reeds spoorloos. Onmiddellijk heeft hij de rijkspolitie gewaarschuwd. Een opspo ring met een speurhond leverde geen resultaat op. In de loop van zondag heb ben ambtenaren van de rijksrecherche het onderzoek overgenomen. BREDA Op maandag 7 september 1964 heeft mgr. G. H. de Vet, bisschop van Breda, in de kapel van het groot seminarie Bovendonk te Hoeven, de Volgende heilige wijdingen toegediend: Het Ostiariaat en het Lectoraat aan: Cornells Petrus Maria Knipscheer en Adrianus Leonardus Gerardus Mol. Het Exorcistaat en het Acolythaat aan: Ferdinandus Maria van Assche; Petrus Johannes Maria van Gorp; Pe trus Johannes van Hecke; Adrianus Ma ria de Jong; Petrus Marinus Adrianus Maria Krijnen; Adrianus Cornelis Ma ria Luyks; Willy Eugène Marie van de Manacker; Johannes Adrianus Maria van Riel; Waltherus Johannes Cornelius Maria Rovers; Rudolphus Henricus Ma na Smit; Augustinus Wilhelmus Maria Swagemakers; Hubertus Adrianus Lucien Verheyen. Het Diaconaat aan: Petrus Antonius Hubertus van Bilzen; Carolus Albertus Johannes Maria van Boxel; Jacobus Gijsbertus Cornelius Broeders; Thomas Jacobus Joannes Maria Brooymans; Alphonsus Carolus Cornelius Burm; Jo annes Jacobus Constantinus Commissa ris; Gijsbertus Jacobus Maria van Ley- sen; Paulus Camillus de Maat, Joannes Arnoldus Antonius van Oers; Antonius Gerardus Maria Pelkmans; Vincentius Gerardus Petrus Johannes Maria Schoenmakers; Willibrordus Alphonsus Maria Stuyk; Johannes Antonius Vin centen. (Van een onzer verslaggevers) ETTEN/BREDA Met als motto „Mo- gelijkheden en onmogelijkheden in ons werk" zijn maandag in „De Nobelaer" te Etten de jaarlijkse studiedagen begonnen van het Katholiek Verbond voor Kinder bescherming. Er werden drie inleidingen gehouden, achtereenvolgens door prof. dr, C. Scharff o.s.a. uit Culemborg, mr. J. A, Nota, stafdocent van de sociale academie te Enschede en de psycholoog drs. C. M. Boon uit Goirle, die werkzaam is aan di verse katholieke tehuizen voor kinderbe scherming. Ongeveer 450 genodigden woonden de openingszitting bij. Vandaag (dinsdag) zullen de inleidingen die maandagmid dag gehouden werden, ter discussie ge steld worden op een bijeenkomst in het kasteel „Bouvi^ne" te Breda. Prof. dr. Scharff, die maandagmiddag na het openingswoord van de verbonds^ voorzitter, mr. J. J. de Haas, met zijn causerie de spits afbeet, deed een nogal hartstochtelijk appèl op zijn toehoorders om hun werk tijdens de studiedagen eens kritisch onder ogen te zien. Speciaal vroeg hij hen oog te hebben voor de con crete mogelijkheden en situaties, die het kinderbeschermingswerk thans kent. Hij bepleitte met nadruk niet terug te schrik ken voor geheel nieuwe, onvermoede mo gelijkheden. Vervolgens schetste hij voor zijn ge hoor het veranderde mensbeeld in deze moderne tijd. Hij rekende ongenadig af met tal van „zekerheden" van vroe ger. In het verleden, aldus spreker, werd het verschijnsel mens opgevat als een onveranderlijke grootheid, met vas te eigenschappen, m.a.w. als een defi nieerbaar wezen. Het ideale levens patroon, zo zei hij, was de hoogbe- schermde burgerlijkheid. De ideale christen de mens, die zich kon passen in het uitgedokterde moraalsysteem. Verder meende men, dat een ideaal sa mengesteld opvoedingssysteem zou lei den tot een ideale wereld, aldus spre ker. Nog steeds echter vigeert het oude nor mensysteem. Wij moeten ons losmaken van het rationalisme, want de tijd van het .rijke Roomse leven" is voorbij, betoogde hij. Gelukkig is de mens weer een myste rie geworden, aldus prof. Scharff, die hier aan toe voegde dat hij ondanks alle on zekerheden van het moment hoopvol en optimistisch gestemd was ten aanzien van de te verwachten gezichtsvelden in de toekomst. Vervolgens bespraken mr. J. A. Nota en drs. C. M. Boon de mogelijkheden en on mogelijkheden respectievelijk in de ex terne en interne kinderbescherming. Op het overzichtelijk arbeidsveld, con cludeerde mr. Nota is er kwantitatief weinig groei. De aantallen pupillen ne men niet toe. Kwalitatief is er ongetwij feld een vooruitgang te bespeuren. De kwaliteit van het werk wordt, zijns inziens, wel geremd door een tekort aan maatschappelijk werkers. Deze zijn op hun beurt weer in sterke mate afhanke lijk van de hulpbronnen die hen in de huidige maatschappij ter beschikking staan. Vervolgens wees spreker de maat schappelijk werker erop hoe hij de mo gelijkheid in zijn werk kan uitbreiden, alsook om middels een goede supervisie distantie te leren nemen ten opzichte van zijn werk. Drs. C. M. Boon tenslotte zag sinds de tweede wereldoorlog een dubbele door braak aan het front van de individuele kinderbescherming. Vooreerst de behan delingstehuizen met een individueel be> handelingsplan en daarnaast de kinder dorpen met het zgn. verticale gezinssy^ steem, waarmee men de gevaren van het hospitalisme wil bestrijden. Wil de inter, ne kinderbescherming evolueren tot een efficiëntere hulpverlening, zei hij, dan zullen beide stromingen elkaar moeten vinden en tot integratie geraken. Het beleid in een moderne inrichting dient steeds uit te gaan van de grondge dachte, dat het internaat voor het kind een situatie schept, die principieel onver gelijkbaar is met het gezinsleven. Wan neer men desondanks het gezinsleven blijft imiteren, dan wordt de ontwikke ling van de behandelingsmogelijkhe den ten zeerste gefrustreerd, aldus drs. Boon. Van onze correspondent) AMSTERDAM Het internatio nale congres, dat 1400 apothekers uit veertien landen in Amsterdam bijeen heeft gebracht, haalde maandagmorgen opgelucht adem. Het probleem van de kranslegging was opgelost. Tot dan toe had de vraag gekweld: wie moet het doen? Dat de twintigste assemblee van de internationale federatie van apothekers niet kon verlopen zon der een plechtigheid bij het natio naal monument op de Dam, stond vast. Evenzeer leek het onont koombaar dat een van de deel nemende militaire apothekers de krans zou leggen. Maar daar be gon de moeilijkheid. De lijst van congressisten vermeldde een Ita liaanse, een Franse en een Spaanse generaal. Van de drie was de Spaanse bevelvoerder het hoogst in rang en dus de meest aange wezen persoon. De vraag was nu: kan men een Spaanse generaal een krans laten leggen bij het nationaal monument zonder ge voeligheden te kwetsen? En het antwoord moest, vonden de orga nisators, negatief zijn. Maar ander zijds realiseerde men zich de Spanjaard niet te kunnen passe ren. De knoop werd na lange beraadslagingen als volgt door gehakt. Geen militair, maar de voorzitter van de federatie zelf de Londense apotheker-parlemen tariër sir Hughe Linstead zal zich woensdag naar de Dam begeven en de drie generaals mogen toe kijken. Na deze Salomonsvondst kon mi nister Bot het congres zonder vrees voor complicaties openen. Hij deed dit met op te merken: Hoewel het hoofdthema op het program de sterilisatie is, hoop ik toch dat de discussie vruchtbaar zal zijn." (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG. West-Zeeuwsch-Vlaan deren is opgeschrikt door een inbraak in het streekcentrum, waarbij de manier van handelen dezelfde is als bij de serie van drie in het najaar van 1963. Toen werd bij, tot dusver nog niet opgehel derde inbraken in Oostbürg en Schoon- dijke een flink bedrag aan geld en sieraden buitgemaakt. Zondagavond heeft men zich via een openstaand slaapkamerraam op de eerste verdieping toegang verschaft tot het woonhuis van de heer J. de Hullu aan de Oude Haven, in welke straat vorig jaar een inbraak bij burgemeester J. v. Leeuwen gepleegd is. Tijdens de inbraak was geen der bewoners thuis. Alle ka mers en kasten werden overhoop ge haald en o.m. sieraden werden ont vreemd. Over de verdere hoedanigheid en de grootte van de buit kon de technische recherche van de rijkspolitie uit Den Haag, die maandagmiddag een onder zoek instelde, nog geen mededeling doen. De bewoner van het huis heeft nog geen totaal overzicht van hetgeen gesto len is. (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) GOES Achtentwintig patiënten en elf verpleegsters van het algemeen ver zorgingshuis aan de Beestenmarkt alhier hebben zich maandagochtend ingescheept aan boord van de rondvaartboot De Ve- luwe voor een boottocht, die tot maandag 14 september gaat duren. Hierbij zal o.m. Amsterdam worden aangedaan. Gisteren ging de tocht naar Dordrecht. Slechts vier patiënten van het verzor gingstehuis zijn niet mee gegaan. De rest ging welgemoed aan boord, waar al spoe dig een gezellige stemming hing. Voor bedlegerige bejaarden was speciale voorzieningen aangebracht. Het is nu al de derde keer dat er voor deze bejaarde mensen een dergelijke trip is georgani seerd. Het geld voor deze rondvaart heeft men met collectes bij elkaar weten te brengen. In Wemeldinge en in Ztipe hebben zich chronische invaliden uit geheel Zeeland ingescheept voor een boottocht met het r.-k. hospitaalschip de „J. Henry Du- nant". Deze trip zal eveneens een week duren. Na de inscheping werd doorgevaren naar Oud-Beijerland. Vandaag zal de Meisjes en vrouwen van 18 tot 40 jaar met voldoende ondernemingslust, kunnen terecht bij De Etna. Als U iets voelt voor schoon en licjjt werk in een bedrijf waar het loon van de vrouw even hoog is als dat van de man, krijgt U nu uw kans. Inlichtingen: iedere woensdag van 8-12 en van 13.30-15.30 u., elke vrijdagavond van 7-9 en 's zaterdags van 10-12 u., in de kantine van De Etna, Tramsingel 17, Breda. de etna fi breda Op de foto boven: Voor de afvaart werden de bejaarden nog eens lek ker met koffie en cake verwend. Onder: Aan de Albert Joachimkade werd door familieleden en vele be langstellenden de vertrekkende boot nagewuifd. tocht van Oud-Beijerland via Rotterdam naar Vianen gaan. Morgen vaart het hos pitaalschip via Utrecht en Amsterdam naar IJmuiden. Op donderdag 10 septem ber gaat de reis van IJmuiden, via Vrees-' wijk naar Schoonhoven en op ?1 septem ber gaat het weer terug naar Zijpe, waar ontscheping volgt van de patiënten uit Schouwen-Duiveland, St.-Philipsland eri Tholen. De patiënten uit Zeeuwsch-Vlaan- deren, Walcheren en de Bevelanden zul len op zaterdag 12 september te Wemel dinge worden ontscheept. P)e drie vakcentrales hebben in de li. quidatieplannen van Zwolsman voor enkele tot het EMS-concern be horende bedrijven aanleiding gezien om aan te dringen op spoedige herzie ning van het Nederlandse onderne mersrecht. Zij menen in deze manipu laties een nieuwe aanwijzing te zien, dat ook de werknemer over de moge lijkheid moet kunnen beschikken om tót een oordeel te komen over nood zaak tot liquidatie. De reactie van de vakbeweging op de Zwolsman-manipulaties gaat heel wat verder dan alleen maar de eis, dat bij dergelijke liquidaties de belan gen van de werknemers veilig gesteld zullen worden. Zij vragen nu bespoe diging van de wijziging van het on dernemersrecht. Zij zijn er zich van be wust dat niet-renderende ondernemin gen op de duur niet kunnen blijven bestaan, maar zij vinden het niet redelijk, dat de werknemers, c.q. de vakbeweging geen enkel middel in handen heeft om te beoordelen of de toestand van het bedrijf inderdaad li quidatie vereist. Nu gaat het in het onderhavige geval eigenlijk minder om de rentabiliteit van de af te stoten bedrijven op zich. maar om de zakenpolitiek van een con cern dat die rentabiliteit bekijkt in het grote verband van het hele concern, een manipulatie dus van speculatieve aard- Een oordeel hierover zou wel bij zonder moeilijk worden voor de werk nemers van de betrokken bedrijven, ook al zouden zij daartoe het recht be zitten. Het verlangen om ingeschakeld te zijn bij de beoordeling van de gang van zaken in een bedrijf is een redelijk verlangen. Maar de aanleiding die de vakcentrales gekozen hebben om dit verlangen nog eens tot uitdrukking te brengen, lijkt ons niet zo gelukkig gekozen. En het zal ook de commissie- Verdam, die al jaren doende is een her ziening van het ondernemersrecht te bestuderen niet kunnen aansporen tot snellere arbeid, zoals de verklaring van de drie vakcentrales zou willen. De opdracht van deze commissie is over het algemeen ook niet van die aard dat haar werktempo kan worden beïnvloed door incidentele gebeurte nissen. Het gaat hier om een funda mentele studie over het ondernemers recht en niet over het aanbevelen van enkele praktische verbeteringen of maatregelen. Een andere vraag is of het gesprek over de medezeggenschap van de werknemer in de bedrijven, ook voor wat de economische gang van za ken betreft, niet sneller moet voort gaan. Maar dat is geen staatsrechtelijke vraag. Het is een zaak, die in het be wustzijn van de deelnemende partijen moet groeien en tot vrijwillige omvor mingen in de bedrijven zelf moet lei den. Dat de bevindingen van de staats commissie tot verheldering van dit probleem zouden kunnen bijdragen spreekt overigens vanzelf. DEN HAAG Prinses Beatrix is voornemens op zaterdag 19 september een bezoek te brengen aan de 31e Natio nale trekpaardententoonstelling, die op 18 en 19 september in 's-Hertogenbosch wordt gehouden. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Waarschijnlijk zal op 5 november de officiële opening van het Terneuzens complex van Dow Chemical International N.V. in de Nieuw-Nue- zenpolder plaatsvinden. De opening zal, naar de rijksvoorlichtingsdienst heeft meegedeeld, niet door Prins Bernhard ge schieden. Allerhande geruchten beweren reeds lange tijd het tegendeel. Prins Bernhard is wel uitgenodigd door Dow. Hij heeft op het verzoek, de opening te verrichten echter afwijzend moeten be schikken. „De prins heeft belangstelling genoeg, maar de datum van de opening strookt niet met zijn druk bezette agen da", aldus de RVD. Het is niet bekend wie het ceremonieel voor de opening van het grote Dow-complex, de grootste che mische fabriek van Europa, wel zal ver richten. Het is niet waarschijnlijk dat de ope ning zal worden verschoven naar een andere datum, om zo te bewerkstelligen, dat prins Bernhard de opening alsnog zal verrichten. (Van onze correspondent Sinds maandag wordt in Zeeland op de fruitveiling het appelras Cox's Oran ge Pippin aangevoerd. Dit ras komt veel voor op de jonge moderne fruitbedrijven en het wordt algemeen geprezen als de appel met de fijnste smaak van het Ne derlandse appelsortiment. Meestal is de ze appel dan ook erg gevraagd in bin nen- en buitenland. De oogst van Cox's Orange Pippin zal dit jaar in Zeeland bijzonder groot wor den. In geen jaren waren de bomen zo vol geladen als op het ogenblik. Gedu rende de komende weken zullen dus vele duizenden kisten van deze appels worden aangevoerd. De prijs op de eerste veilingdag was voor de telers niet teleurstellend. De grote maten deden tussen 45 en 55 cent per kg. Vergeleken met de prijzen die voor de meeste andere appelrassen wor den betaald is dat een bevredigende prijs. De aanvoer van Cox's Orange Pip pin is vroeg begonnen dit jaar. Het vo rig jaar kwamen de eerste op 16 sep tember aan de veilingen. Thans mogen enkel de grote maten riog maar wor den aangevoerd. Deze regel wordt echter elk jaar gevolgd bij het vrijgeven van de aanvoer. Madat de directeur van de REM, de heer Brandei, zich in een inter view met Vrij Nederland had doen kennen als een man van eigenaardige opvattingen, heeft de grote financier Verolme dit nu ook gedaan voor het AVRO-scherm. Met de klompen liep hij door ons staatsrecht en verving hij constitutionele regelen door vaderlijke verwaandheid. De t.v. Noordzee, ge boren uit de afkeer van verpolitiekte zuilen, dikt dit nog aan door politiek van Pouiadistische allure te gaan be drijven. We hebben nu langzamerhand het beeld compleet van politieke en juridische warhoofderij, waarvoor mevr. Hay a van Someren-Downer zo nodig in de bres moest springen. De zelfonthulling van het REM-complex kan slechts aansporen er spoedig een eind aan te maken. Xogliatti, de Italiaanse communisten leider, spreekt nog na zijn dood. In nagelaten en te Rome gepubliceerde kanttekeningen verwijt hij de Russen, dat ze het geschil met China verkeerd aanpakken. Hij bepleit het goed recht van verschillende opvattingen binnen het wereldcommunisme, eenzelfde plei dooi. waarvoor verscheidene jaren ge leden Tito als ketter werd veroordeeld. De Italiaan wil grotere vrijheid voor de communistische partijen om hun programs en doelstellingen nationaal te kleuren. Hij voelt niet voor de door Kroestjev uitgeschreven conferentie, welke China moet veroordelen als een gevaar voor het communisme en de wereldvrede. Hij erkent ook, dat veer tig jaren van atheïstische vervolging en propaganda het religieuze probleem in de communistisch geregeerde lan den niet hebben kunnen elimineren. Togliatti genoot een groot prestige in de communistische wereld. Zijn testa ment kan het proces van revisionis me. van verbrokkeling bevorderen- Het Westen kan voor het ogenblik slechts belangstellend toezien, doch het moet zich nu al wel beraden op een poli tiek, die aan nieuwe verhoudingen in het wereldcommunisme wordt aange past. (Van onze correspondent) HANSWEERT Op de zeedijk was het zaterdagavond bijzonder druk. De oorzaak daarvan was een spookachtig licht onder het water oppervlak. Velen vroegen zich be zorgd af wat dat toch wel kon zijn. Het bleek een overblijfsel van de bij Hansweert gezonken Duitse kustvaarder „Neuwied". Het waren vuurpijlen, die in de reddingboot van de (Neuwied" lagen en nu in contact kwamen met het water en daardoor ont staken.

de Stem | 1964 | | pagina 3