gpanje tobt permanent met waterp roblemen Dijkhei Walcheren ZUID-BEVELAND Werkbezoek drs. Bogaers aan provincie Zeeland S' Op heterdaad betrapt Zeeuwse voor dr. Op 4 of 5 november a.s. Bijna net zo bergachtig als Zwitserland In de winter Mosselkwekers in het geweer Nu kassa outvrei uit kruidenierswi te Westdorpe DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 8 SEPTEMBER MIDDELBURG AXEL Zevende lustrum St. - Willibrordus VLISSINGEN Dagblad De Stem Camiel en Rosalie: diamanten echtpaar TERNEUZEN VERDROGEN OF VERDRINKEN.... Toch onthulling van „mozaïek" te Axel Omgeslagen jacht Opvarenden vochten elf uur voor lijfsbehoud Werd minister onjuist geadviseerd HO< XiWATER Vandaag H.H. Wijdii te Hoev< INLEG NUTSSPAARBANK OVERSCHREED 22 MILJOEN Blijkens het maandoverzicht over augustus heeft het inleggerstegoed bij de Nutsspaarbank te Middelburg het be drag van 22 miljoen overschreden. Het totaal aan ingelegde gelden bedroeg over die maand n.l. f 1.302.854.44. De terugbetalingen bedroegen f 793.871.51, derhalve een spaaroverschot van f 508.982.93. waardoor het inleggerste goed steeg tot f 22.396.494.66. UITBREIDING V. EN D. Op het ogenblik is reeds een derde deel van het bestaande pand van V. en D. ge sloopt. Dit gebeurt in het kader van de geplande uitbreiding van de verkoop ruimte, die na de verbouwing ongeveer drie maal zo groot zal zijn als de bestaan de verkoopruimte. Om dit echter te realiseren zal stapje voor stapje het gehele pand worden af gebroken en grootser worden opgebouwd. Waar nu de dienstruimten zijn weggebro ken zal in de toekomst 'n kelder komen, met daar bovenop een drietal etages. Op het voorste gedeelte van het pand aal er nog een etage komen. Om deze aan zienlijke verzwaring van het gebouw ten uitvoer te kunnen brengen zullen eerst de bestaande heipalen versterkt moeten worden. Tijdens de verbouwing, die onge veer anderhalf jaar in beslag zal nemen, zal het verkoopgedeelte herhaaldelijk moeten verhuizen, omdat de verkoop en de verbouwing steeds door zullen moeten gaan. MOEDERCURSUS Bij voldoende deelname organiseert het Oranje-Groene Kruis Vlissingen een „moedercursus" onder lieiding van zuster A. H. van de Heide, districtsverpleegster voor de kinderhygiëne. CURSUS FIJNE KEUKEN Aan de gemeentelijke industrie- en huishoudschool wordt dit winterseizoen weer een avondcursus fijne keuken gege ven. De cursus omvat 12 lessen en be gint vanavond om 7 uur. WINKELSLUITING Vanavond om 5 uur houden de winke liers op uitnodiging van de Alg. Ned. Kruideniersbond en de Chr. Kruideniers- bond, afdeling Vlissingen een bespre king over de wekelijkse middagsluiting in de benedenzaal van ,,Het Anker" aan de Bonedijkestraat, De afdeling Axel van St.-Willibrordus voor werknemers in industriële bedrij ven vierde haar 35-jarige bestaan. Hoog tepunt vormde de huldiging van drie ju bilarissen: de heren Bernhard Seghers, Joseph van Bastelaar en G. Vervaak. Tevens werden de scheidende voorzitter en penningmeester, de heren A. van Loe- nen en P. Erpelinck, toegesproken. Namens het hoofdbestuur waren aan wezig de heer Van Hilst, districtsbestuur der van St.-Willibrordus, de heer Van de Voorde, districtsbestuurder van het N.K.V. en de heer Compiet, lid van de bestuursraad van St.-Willibrordus. De voorzitter was verheugd over de aanwe zigheid van de oprichter C. van de Bos. Uit het verslag van de secretaris, de heer Maas, bleek dat het de afdeling niet altijd voor de wind was gegaan. Gestart werd op 6 september 1929 met 15 leden. De initiatiefnemers waren de he ren C. van de Bos en „meester" De Kort. In 1930 was het ledental reeds tot 49 uit gebreid. Een hiaat in de geschiedenis is de periode van 1930 tot 1940, waarvan de notulen zijn zoekgeraakt. De oorlogs jaren vormen een aparte episode in het bestaan van de afdeling. Tot 1950 hanteer de de heer C. van de Bos de voorzitters hamer die vervolgens werd overgenomen door de heer A. van Loenen. Het leden aantal was inmiddels gestegen tot 79. Na 1951 kwam er een sterke stijging in het ledental. De afdeling is uitgegroeid tot 215 leden. In een gloedvolle rede feliciteerde districtsbestuurder Van Hilst de afdeling met haar jubileum. Vervolgens ging hij over tot de huldiging van de jubilarissen. Hij prees het vele werk dat door hen in het belang van de organisatie was verricht. Voor hun veertigjarig lidmaat schap ontvingen Bernhard Seghers en Joseph van Bastelaar de gouden bonds- speld. De heer Vervaak ontving de zil veren bondsspeld. De scheidende voor zitter en penningmeester, de heren A. van Loenen en P. Erpelinck, kregen voor hun vele werk resp. een gouden vulpen en een vulpenset aangeboden. Kapelaan Hermans feliciteerde de ju- bilerenden namens de geestelijkheid. De heer Compiet wekte allen op om gezien de dynamische ontwikkeling in de ka naalzone de werkers op te vangen en mee te voeren in de organisatie. Nadat nog verscheidene vertegenwoor digers van verenigingen hun gelukwen sen hadden overgebracht werd besloten met een gezellig samenzijn. Groede NIEUWE SPORTZAAL NADERT VOLTOOIING De nieuwe sportzaal in de Bleker- straat nadert zijn voltooiing. De officiële opening vindt vrijdagavond plaats. Er wordt dan een turndemonstratie gege ven door leden van de Zeeuws-Brabant se turnkring. (Advertentie) VOOR DE MODERNSTE KAPSELS naar DAMESKAPSALON J. RISKé Dubbele Poort 9 Hulst Tel. 2421 Hansweert CABARETAVOND In de zaal „Thalia" werd door de voetbalvereniging Hansweertse Boys voor de leden en donateurs een cabaret avond gehouden. Opgetreden werd door het cabaretgezelschap „Bouk Martens" uit Breda. Alle moeite van de bestuursleden ten spijt bleek er voor deze avond maar zeer matige belangstelling te bestaan. Kapelle CONCERT GING DOOR ONDANKS DE REGEN Hoewel het af en toe wel erg hard re gende, bleef toch een groep van zang- en muziekliefhebbers luisteren naar hetgeen ten gehore werd gebracht op de muziek tent aan de Van der Biltlaan door het mannenkoor „Zang en Vriendschap" het Plattelandsvrouwenkoor, het jeugdkorps van „Ons Genoegen" en het muziekkorps „Ons Genoegen" het geheel onder leiding van S. Burger. Het concert werd in zijn geheel afgewerkt maar het was toch wel erg jammer dat het weer zo tegenwerkte want hierdoor bleef de groep van be langstellenden toch wel zeer beperkt. Bij het begin van het concert was het nog droog en toen was de belangstelling groot. HENGELWEDSTRIJD De hengelclub „De Kanaalvissers" heeft haar zesde bekerwedstrijd georganiseerd van dit seizoen. Er namen 71 personen aan deel. Er was een goede vangst, al thans rekening houdend met het feit dat in het kanaal door Zuid-Beveland werd gevist. De uitslag was: 1 G. C. Versluis 455 pnt.; 2 J. Snoep 335 p.: 3 A. Zegers 315 p.: 4 A. van Liere 310 p.: 5 G de Rijder 260 p. De stand van de bekerwedstrijden is thans: 1 M. Zuidweg 3450 pnt.: 2 C. van Liere 2770 pnt.; 3 W. v. d. Vrede 2065 pnt.: 4 G. Cabboort 1985 pnt.: 5 C. Vis- scher 1950 pnt.: Junioren 1 W. Dijksman 850 pnt.; 2 mej. M. Ganseman, 750 pnt. 3 G. J. Burger 685 pnt. Kloetinge TENTOONSTELLING VAN BLOEMEN IN KLOETINGE De vereniging van oud-leerlingen van land- en tuinbouwwintercursussen Ami- citia, heeft een bloemententoonstelling Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, telefoon 2377 Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland Klokstraat 1. telefoon 6252 GOES Eerste redacteur voor Zeeland F. DE LIGT tel. 6252 Goes I georganiseerd, die goed werd bezocht. De kwaliteit van het geëxposeerde ma teriaal was uitstekend. Het sortiment ook. Dit verklaarden de juryleden, de heren J. Hertgers en J. Eversdijk uit Kloetinge en D. Hermus te Goes. De prijswinnaars waren: wedstrijd dahlia's 1. J. v.d. Guchte; 2. J. v.d Walle; C. Toorenaar. Grootste en mooiste dah lia 1 C Toorenaar: 2 J Hoogstrate 3 J. M. van 't Veer. Stand-dahlia's 1. J. v.d. Guchte; 2. M. Rijk3. J. Hoogstrate. Kamerplan ten 1. mevrouw Korstanje-v. d. Pias- se;- 2. mevr. de Vrieze; 3. 4, en 5 me vrouw Korstanje - v.d. Plasse. Bloem stukken 1. Mevr. Jung; 2 mevr. Van de Velde. Bloemenmanden; 1. M. Deur- loo; 2 mevr. Va. de Guchte. Gedroog de bouquetten: 1 mej. Van Liere; 2. mevrouw De Neef. Stand chrysanten: 1. J. Leijs. Stand potplanten: 1. J. A. Hoogstrate; 2. J. Leijs; 3 D Janse Schoolkinderenzalmgeranium 1. Pe ter Jacobusse; 2. Hannie Moerland; 3 Ankie Weststrate. Colleüs: 1. Hannie de Jonge; 2. Irma Nousse; 3. Marga Nous- se. Rode begonia1. Kees Kasse 2. Elly Glerum; 3. Hermie Ubbink. Fuch sia: 1. Rinus Proos; 2. Ineke Dalebout; 3. Jan Nousse. Rose begonia: 1. Mar jan Spee; 2. Hannie Bliek; 3. Rinus van Deutekom. Rode geranium: 1. Lenie Dalebout; 2. Heieen Nousse; 3. Gré v.d. Waa. 's-Herr Arendskerke OUDE MAN LAG HELE NACHT ONDER AAN DE TRAP De bijna negentig jaar oude. alleen- wonende heer C. M. is liggend in de gang van zijn woning aangetroffen door mevrouw E. M.-M.. die de huishouding voor C. M. verzorgde. Het bleek, dat de heer C. M. zaterdag avond omstreeks zeven uur van de trap was gegleden en de gehele nacht, zonder zich te kunnen oprichten genoodzaakt was te blijven liggen. De gealarmeerde arts constateerde dat de heer C. M. heupfracturen en enkele andere verwon dingen had opgelopen, waarna hij direct naar een ziekenhuis in Goes werd over gebracht. Zijn toestand is redelijk. Philippine Woensdag 9 september hopen de heer en mevrouw Bobelijn-Bockstael, uit de de Vaartstraat, temidden van hun zes kinderen, vierentwintig kleinkinderen en vijfentwintig achterkleinkinderen hun zestigjarig huwelijksfeest te vieren. Het diamanten echtpaar, beter bekend als Camiel en Rosalie, zullen om 10,00 uur een H. Mis bijwonen, die uit dank baarheid wordt opgedragen. Camiel, die uit een gezin van 9 kin deren komt, werd december 1882 in het Belgische Bassevelde geboren, en kwam als achttienjarige jongeman naar Philip pine, waar hij boerenknecht werd. Op 9 september 1904 trad hij in het huwelijk met de toen 21-jarige mej. Rosalie Bock- stael. Uit het huwelijk werden twee kinde ren geboren, vóór Camiel zoals velen, in 1906 naar Amerika trok. Zijn vrouw bleef met de kinderen achter, want zij wilde haar geboortedorp niet verlaten. Camiel ging in de Ver. Staten eerst als landarbeider werken. Later werd hij fa brieksarbeider in Detroit en ging ook naar Canada. In 1907 keerde hij terug naar Nederland, want zijn Rosalie wilde niet overkomen. Zijn broers bleven wel, in de States maar keerden ook later al len terug. Alleen zijn zuster Emilie bleef en woont daag nog steeds. In Philippine teruggekomen werd hij zelfstandige boer op een boerderijtje op het z.g. Eiland, waar hij jaar in, jaar uit werkte samen met zijn vrouw en kinderen. Nu genieten ze in hun huis in de Vaartstraat van de oude dag. De gezond heid laat mevrouw Bobelijn de laatste tijd in de steek. Camiel echter is nog een zeer krasse man en een typische verschijning in het dorpsbeeld: de pijp in de mond, handen op de rug en op klompen. Hij is een der trouwste bezoekers van de bejaardensoos, en ook 's zondags gaat hij nog wel eens een kaartje leggen. Sluis CONCERTEN APOLLO De muziekvereniging Apollo" trok met haar jeugddrumband „De Jantjes'5 naar Middelburg in Vlaanderen waar de plaatselijke fanfare „De ware vrienden" naar 125-jarig bestaan vierden. Samen met 't korps uit Maldegem werden enige zaal- en wandelconcerten gegeven. Na afloop gingen de muzikanten naar Heille (gemeente Sluis) om daar op de gebruikelijke wijze luister bij te zetten aan de jaarlijkse driedaagse kermis. BROMFIETSER AANGEREDEN Op het kruispunt AxelsestraatDok weg moest gistermiddag omstreeks half een de heer P. R. van A. uit Terneuzen met zijn bromfiets stoppen voor het op het rijwielpad passerende verkeer. Zijn brom fiets schoof even door, zodat hij op de rijweg terechtkwam waar op dat ogen blik de heer J. W. D. eveneens uit Ter neuzen met zijn auto passeerde. De brom fietser werd aangereden en moest naar het ziekenhuis te Sluiskil worden over gebracht. ExplmtaUe- inspertie Zeeland L K M DE JONG tel 2377 Hulst privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor West-Zeeuwsch-Vlnanderen J. PETIT, v. Ostadestraat 41. Oostburg tel 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren. S AUGUSTIJN, tel 6252 Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU. tel 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland f 0.18 per mm 1 mm ingezonden mededelingen 2Ü mm gewone advertenties BM contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder 1 1,— elke regel meer f 0,25 Ais één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bü plaatsing ook ln de Brabantse oplage resp. 1 1,60 en 0.60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld Wemeldinge AANVARING IN DE BUITENHAVEN Maandagmiddag ontstond er in de bui tenhaven van Wemeldinge een aanvaring tussen het Nederlandse motorschip Betsy en het Belgische motorschip Parangon. Het 337 ton metende met zand geladen motorschip Betsy kwam vanaf de Ooster- Schelde de haven binnenvaren toen vrij wel gelijktijdig het 1114 ton metende met geperst schroot geladen motorschip Pa rangon de haven verliet. De beide vaar tuigen liepen met hun voorsteven op el kaar in. De Besty bleef vrijwel vrij van schade, de Parangon bekwam een gat beneden de waterlijn, waarbij het voor schip tot aan het waterdichte schot vol water stroomde. Het pomp- en bergings vaartuig Ad ja van de firma Hoekman uit Wemeldinge was snel ter plaatst. Een reddingskleed werd aangebracht en een kapokbed in het gat gestopt. Met pompen wist men het binnendringende water voor te blijven. Later kwamen 2 vaartuigen van de firma Muller uit Ter- neuzen bij de berging assisteren. In af wachting van een beslissing van de ver zekering blijft het vaartuig voorlopig in Wemeldinge. De Betsy kon na onderzoek de reis vervolgen. (Van onze correspondente in Madrid) PANJE is nog steeds het land der enorme tegenstellingen. Terwijl in de winter de rivieren buiten hun oevers treden en ware rampen veroorzaken, liggen diezelfde rivieren in de lange zomermaanden bijna geheel droog en doet zich in stad en land grote schaarste aan water voor. Op sommige Spaanse bergen ligt eeuwige sneeuw, maar 's zomers doen zich tempera turen voor van 60° Celsius in de zon, terwijl over het gehele schier eiland de normale zomertemperatuur 40° is. De veertien miljoen toeristen die deze zomer Spanje zullen bezoeken Spanje is reeds het tweede toeristenland van Europa, na Italië zullen er waarschijnlijk geen erg in hebben, dat zij met hun komst het elementaire probleem van het gebrek aan en levensmiddelen verergeren. De autoriteiten doen de grootste moeite, die problemen doelmatig op te lossen. De toeristeninvasie zal, naar berekening, dit jaar een miljard dollar aan deviezen in het laatje brengen. 'Tol ph aartsdijk ZWAAR GEWOND BIJ AANRIJDING Op de Prinses Juliana weg vond een aanrijding plaats. De 44-jarige landbou wer J. S. stak zonder uit te kijken, de weg over en werd daarbij aangereden door een auto bestuurd door de taxi-on dernemer A. W. J. E. die ondanks sterk remmen een aanrijding niet meer kon voorkomen. S. werd naar ziekenhuis Bergzicht in Goes overgebracht, waar een bekkenfractuur en een gebroken pols werden geconstateerd. PUNTENSCHIETING Handboogmaatschappij „Doel naar Hoo- ger" hield haar jaarlijkse puntenschie- ting op de staande wip, waarvan de uit slag was: 1 L. de Jager 2 H. J. Driedijk 3 Jac v. Keulen 4 A. van Loo 5 F. J. Os- sewaarde 6 M. v. Steenbergen 7 C. Kop- mels 8 M. Kopmels 9 J. Driedijk 10 J. Glas.. (Van een onzer verslaggevers) HULST. Op 4 of 5 november a.s. waarschijnlijk op de vierde zal de mi nister van Volkhuisvesting en Bouw nijverheid, drs. Bogaers een werkbezoek brengen aan de provincie Zeeland. Het bezoek zal, naar wij hebben vernomen, een algemeen oriënterend karakter dra gen. Een programma moet overigens nog worden opgesteld. Zeker is in ieder ge val dat minister Bogaers zich in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen zal laten informe ren omtrent de verwezenlijking van de ratiobouwplannen van de gemeenten in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. De bewindsman zal in Axel, de eigen lijke bakermat van de ratiobouwplannen in Oost-Zeeuwsch-Vlaamse contreien, het „mozaiek" onthullen, dat ter ere van de samenwerking van de gemeenten, die deelnemen in het ratiobouwplan, zal worden opgericht in het plan Oost van deze gemeente. Het nieuws over de onthulling van het mozaiek door minister Bogaers is reecto enige weken geleden verspreid door re gionale dagbladen, nadat b. en w. van Hulst de raad een bijdrage van f 600, hadden gevraagd voor het „door minister Bogaers te onthullen en ter herinnering aan de ratiobouwplannen van de ge meenten in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen in Axel op te richten mozaiek". Van de zijde van het ministerie werd toen medegedeeld, dat de minister niets van een mozaiek in Axel afwist en het dus ook niet zou komen onthullen. Naar anleiding van vragen van een raadslid werd tijdens de betreffende raadsverga dering door burgemeester P. G. J. Molt- hoff van Hulst medegedeeld, dat de ont hulling wellicht in het schema voor het werkbezoek van de minister aan Zeeland zou worden ingepast. Het zogebeten mozaiek blijkt inmid dels een tegelplateau van ongeveer 6 bij 4 meter te zijn, waarop in grove lijnen de vorm van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen zal worden weergegeven. Elke gemeente, waarin in het kader van het grote plan arbeidssparende bouw van woningen 'Renesse aangespoeld. In het plan oost van do gemeente Axel beginnen de eerste ratiowo- ningen van de N.V. Vlaco vorm te krijgen. door de N.V. Vlaco te Terneuzen wordt betracht of nog zal worden betracht, krijgt op het plateau voor de eerste woon flat van de gemeente Axel een zuiltje. Het ontwerp voor het mozaiek is van het Stedebouwkundig Adviesbu reau Schut. Inmiddels beginnen in Axel de eerste ratiowoningen vorm te krijgen. In deze gemeente zal de eerste serie van 120 woningen worden gebouwd. Binnenkort zal de N V. Vlaco in Hulst beginnen met de bouw van een reeks van 72 woningen. (Van onze correspondent) HAAMSTEDE. Over het omslaan van het scheepje voor de kust van Schouwen, waarover wij reeds bericht ten, kunen wij thans nog het volgende melden. De boot is om circa zes uur 's middags tijdens een onweersbui omge slagen. Beide opvarenden een lid van de staf van de NAVO in Nederland, een Engelsman, en een verpleegster uit Hil versum, hebben elf uur lang voor lijfs behoud gevochten, hangend aan het touwwerk van het scheepje. Door uitputting moest de Engelsman, van wie tot gisteravond elk spoor ont brak, loslaten. Even daarna gelukte het de verpleegster nabij de Oude Hoeve in de buurt van Renesse de wal te berei ken. Zij nam na een tocht door de dui nen contact op met twee sportvissers, de heren A. de Rijke en W. Lemsom, aan wie zij een verward verhaal vertelde, Zij wilde zoveel mogelijk ruchtbaarheid van het gebeurde voorkomen. Na door dok ter Simons te zijn onderzocht is zij in de woning van de heer A. van der Velde, een ambtenaar van Rijkswaterstaat in bed gestopt. Later is de Hilversumse door de rijkspolitie vervoerd. Het bootje is zwaar beschadigd aan het strand te Het watervraagstuk is niet alleen het dringendste maar ook het ernstigste Probleem in Spanje. Tweederde deel van het land is bergachtig (slechts Zwitser land bezit meer gebergte dan Spanje). Viervijfde deel behoort tot 't zogenaam de „droge Iberië, hetgeen inhoudt dat daar jaarlijks minder dan 500 mm re genval is. Zelfs zijn er streken. Aragón en Murcia, die minder water van de wolken ontvangen dan de Sahara! (175 mm per jaar) In Almeria, Andalusiê, gaan er soms jaren voorbij dat het er helemaal niet regent. Vooral Madrid ondervindt in de maan den juli en augustus grote moeilijkheden om de gehele stad van drinkwater te voorzien. De hoofdstad heeft nu al Iwee en een half miljoen inwoners, terwl al leen het onbetekenende riviertje de Man- zanares de stad bevochtigt. Hetzelfde probleem ondervindt Barcelona met bijna twee miljoen inwoners, alsmede de vakantieoorden aan de Middellandse Zee als de Costa Brava Mallorca of Malaga Merkwaardig is het tafereel dat men dagelijks kan zien in de dorpjes die in een straal van 80 kilometer om Madrid liggen, vooral die tegen de Sierra de en waar in deze dagen temperaturen van 50 graden C op het middaguur ge registreerd worden. Daar het water in Guadarrama (2400 m hoog) aanliggen, de dépots met zo'n hitte spoedig op raakt, komt er dagelijks een grote vrachtwagen met waterreservoir om de talrijke dorpsbewoners en de vakantie gangers van het kostbar vocht te voor zien. De komst van de waterauto is elke morgen weer een groot feest en de kinderen zijn er altijd als de kippen bij om als eerste zomaar uit de slang te mogen drinken! Daar de schaarste aan drinkwater al zo nijpend is, doet zich de behoefte aan water om de was te doen nog dringen der gevoelen. In de kleine plaatsjes, die veelal tegen een berghelling aanliggen, is het aanleggen van een waterleiding zeer kostbaar en de financiën hebben nu eenmaal altijd Spanjes Achillespees gevormd. Dus zqn er nog talrijke dorpen die nog niet over waterleiding beschikken. In de huisjes is een grote ton, die eens per week door de gemeentelijke dienst uit een na bijliggend e grote stad gvuld wordt, of men heeft een soort waterreservoir tegen het plafond van de keuken laten aanbrengen. Stroomt er langs zo'n plaatsje echter een ri viertje, dan spoelen alle vrouwen het vaatwerk daar in om, terwijl ook de wekelijkse grote was in de rivier ge daan wordt. op te kunnen vangen en te kunnen ver delen over het land. Op verschillende plaatsen heeft men stuwdammen, kunst matige watervallen en grandiose reser voirs laten aanleggen, die een tor tuin De laatste jaren heeft de regering waardevolle werken verwezenlijkt om althans in de grote plaatsen de water voorziening te verbeteren en vooral om het water dat 's winters verloren gaat, gekost hebben, maar die gelukkig het smeltwater van de sneeuw op de hoge bergen maandenlang kunnen opzamelen. Een grandioos werk is het ,,Plan Ba- dajoz". Spanje telt ook duizenden zwembaden een heel enkele overdekt terwijl de allermodernste nachtclubs, naast de dansvloer in de openlucht over een fraai zwembad beschikken. In de bekende bekende „Villa Romana" op 12 kilome ter buiten Madrid trad onlangs Alain Delon als gastheer op voor een aantal genodigden ter gelegenheid van de pre mière van zijn film „De zwarte tulp". Onder de Madrileense „dolce vita" wek te 't gedrag van de in smoking geklede buitenlandse heren en hun elegante da mes grote verontwaardiging: zij hadden namelijk het leuke spelletje verzonnen, elkaar gekleed het zwembad m te du wen, waardoor de directie zich genood zaakt zag, 's anderendaags het water te verversen terwijl Madrid aan wa tersnood lijdt. Als men door de snikhete Hoogvlakte van Castilië reist, ruim 500 km van d> Pyreneeën af, dan ziet men overal groep, jes mensen en kinderen die inderhaast droogliggende, centimeterssmalle ri viertjes nog enige lafenis zoeken voor de moordende warmte. Vooral de bui tenlandse toeristen, die niet gewend aan dergelijke temperaturen, zetten hun Volkswagentjes langs de kant van de weg en verpozen zich een beetje met baden, totdat om een uur of zes 's mid dags het kwik tien graden daalt. 's Winters daarentegen treden de grote rivieren heel vaak uit hun bed ding en bederven de oogst van laag gelegen landerijen en tuinen, terwijl soms hele dorpjes moeten evacueren. In Valencia en Andalusië vinden dik wijls ernstige rampen plaats, waarvan het water de oorzaak is. Als in febru ari. begin maart de sneeuw van de hoge bergen begint te smelten, dan kunnen plotseling de rivieren de enor me watermassa niet meer verwerken. De Ebro wies het vorig jaar vijf meter boven zijn normale niveau, hetgeen ver scheidene honderdduizenden pesetas aan schade en verlies veroorzaakte. Talloze kleine landarbeiders en dagloners zagen hun hele oogst en arbeidsmarkt verloren gaan. Een oude boer keek, voor zijn stamkroegje gezeten, treurig naar de kokende watermassa's die onbarmhartig alle aanplantingen verwpestten. „Wat dood-zonde, zoveel water als er verloren gaat", was zijn commentaar.. „Gelukkig maar, dat het geen wijn is!M OP DE FOTO: Wat een feest! Er is weer water! De dorpjes rondom Madrid wor den van gemeentewege van water voorzien door middel van 'n tank wagen. (Van onze correspondent) ZIERIKZEE Onder de mosselkwe kers circuleren op het ogenblik lijsten om ieder, die het aangaat te tonen, dat zij zich heftig zullen verzetten tegen het voornemen van de minister van Landbouw en Visserij om tot op heffing over te gaan van het aan- en verkoopkantoor voor mosselen. Alge meen oordeelt men, dat er een chaos zal ontstaan in een goed lopende be drijfstak, indien de vrije concurrentie wordt hersteld. De kwekers zijn geheel bereid met de handelaren samen te werken of een oplossing te zoeken voor de klacht van de handel, dat deze laatste niet en de kwekers wel beschermd worden. Zo goed als alle mosselkwekers tekenen op de protestlijsten. In Yerseke, waar wel bekend is wie het ministerie hebben geadviseerd, is de onrust onder de kwekers aan het licht gekomen, doordat bedreigingen zijn geuit aan het adics wn de adviseurs. Uit alles wordt duidelijk, dat de kwekers zich niet zonder meer zullen neerleggen bij het voornemen hun bedrijven een dolkstoot in de rug te laten geven. Men zoekt ook naarstig naar legale midde len die het effect van de aan de minister verkeerd gegeven raadgevingen moeten opheffen. A.E. Morgén, woensdag 9 september gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden Hansweert 5.01 en 17,11 uur Terneuzen 4.22 en 16.34 uur; Vlissingen 3.50 en 16.03 uur; Wemeldinge 5.43 en 17.56 uur. In verband met de bouw van het Jeugdcentrum voor de Nederlands hervormde gemeente aan de Kei- zersdijk te Goes is deze straat tot voor kort afgesloten geweest voor het verkeer. Het bord waarmee dit werd aangegeven kan men thans aantreffen in het water bij de Stenen Brug, waar de eenden het als een vlot gebruiken. Een zeer nadrukkelijke overtreding" dus. HIDDELBURG City 20 uur The Beatles, a.l. "KNEUZEN Luxor 20 uur Een avond aan het strand, 18 jaar OOSTBURG Ledel 20 uur Operatie vals geld, 14 KOEWACHT (B.) ,1. de Guchteneire 15 uur Schieting P. van Hove en A. de Schepper 15 uur Schifting MIDDELBURG Gedeputee} ten van Zeeland hebben beslj Zeeuwse Prijs voor Kunsten el schap dit jaar toe te kennen f P. J. Meertens, directeur van ha der Centrale Commissie voor o| van het Nederlandse Volkseigen ninklijke Academie van Wetenl te Amsterdam. Deze toekeni schiedt in het bijzonder ter W2 en erkenning van de veelzijdig schappelijke arbeid, welke dr. op literair-historisch, taal- en 1 dig gebied voor en met betrel Zeeland heeft verricht. Dr. Pieter Jacobus Meertens 6 september 1899 te Middelburg Hij doorliep hierna de lagere s stedelijk gymnasium en studet volgens aan de Rijksuniver Utrecht Nederlandse taal en let In 1943 promoveert hij aan versiteit in de letteren en wij op het proefschrift: Letterkunc in Zeeland in de 16e en 17e et Dr. Meertens verzorgde, al dc samenwerking met anderen, tal blikaties. In het bijzonder be Zeeuwse ontwerpen verschene zijn proefschrift, de Dialecten-s de Zeeuwse eilanden (in samei met prof. dr. E. Blancquart Zeeuwse familienamen. 1947; gaven van Pieter Lenaerts van q De Druyventros der amoureushl Ad-r. Valerius: Nederlandsche clanck, 1942. In de in 1962 vd bundel: Aandacht voor Cats, 4 'hij het hoofdstuk: Cats als Zei Talrijk zijn ook de artikelen] hando.ra. in: Archief van het Genootschap, het Zeeuws (o.a. in 1961 De Opkomst van lisme in Middelburg en in 19631 Steketee, een Zeeuws Christendq in het Jaarboek „De Vier Ami In de Bijdragen en mededelil Volkskundige Commissie van del lijke Nederland Academie vaj schappen 1961 publiceerde Zeeuwse volkskudige enquête Meerdere publikaties over onderwerpen zijn in voorbereid opperde enige jaren geleden del een bevolkingsonderzoek in hl gebied op te zetten. Met velel onderhoudt dr. Meertens rf contact. O.a, heeft hij de heerj WESTDORPE Nadat reedj scheidene plaatsen in Zeeuwschl ren inbraken zijn gepleegd irl hebben, naar men vermoedt I dieven in de nacht van zaterdsl dag ingebroken in de kruiden I van de heer Ph. de Guchteneir I dorpe. De dieven hebben om tien voor drie een 6 mm dikk<| de voordeur met een steen ingi I zijn er met de winkelkassa vsl gaan. Er zat slechts ongeve I in. Toen de heer De Guchte I neden kwam waren de die"\ I spoorloos. Onmiddellijk hee; rijkspolitie gewaarschuwd. E ring met een speurhond levi resultaat op. In de loop van z< ben ambtenaren van de rijk: het onderzoek overgenomen. BREDA Op maandag 7 1964 heeft mgr. G. H. de VetJ van Breda, in de kapel van seminarie Bovendonk te Hq volgende heilige wijdingen tl Het Ostiariaat en het Lectfi Cornelis Petrus Maria Knips| Adrianus Leonardus Gerardus| Het Exo-rcistaat en het aan: Ferdinandus Maria va| Petrus Johannes Maria van trus Johannes van Hecke; Adl ria de Jong; Petrus Marinua Maria Krijnen; Adrianus Col ria Luyks; Willy Eugène Mal Manacker; Johannes Adrian! van Riel; Waltherus Johannes! Maria Rovers; Rudolphus Hei] ria Smit; Augustinus Wilhelif Swagemakers; Hubertus Adria Verheyen. Het Diaconaat aan: Petrul Hubertus van Bilzen; Carolul Johannes Maria van Boxel| Gijsbertus Cornelius Broeder» Jacobus Joannes Maria El Alphonsus Carolus Cornelius 1 annes Jacobus Constantinus ris; Gijsbertus Jacobus Maris! sen; Paulus Camillus de Maa| Arnoldus Antonius van Oers;| Gerardus Maria Pelkmans; I Gerardus Petrus Johanna Schoenmakers; Willibrordus 1 Maria Stuyk; Johannes Anto: centen.

de Stem | 1964 | | pagina 2