Rapport militaire training bepleit: Meer rusttijden en mlv-proeven herzien Irene was hele dag m ons land r Turkije en Griekenland aan rand van oorlog? Cursus bij Commando's volkomen aanvaardbaar „Altijd enig Ruzie over cle ruzie met Israël RAPPORT ZEGT: risico Betaal per kwartaal Meer rust KONING OLAV ONDERWEG Kroestjev in Nederlands paviljoen Gisteravond onverwacht in Tilburg Geen enkel kernwapen is „tactisch" DAGBLAD VOOR ZEELAND Arabische top Recruten niet al te sterk Half tot zwaar bewolkt De tijden veranderen CYPRUS ZELF NOG MAAR BIJZAAK Tweejarig jongetje in Lewedorp verdronken JOHNSON: Brusselse parochie boos op pastoor Vlaamse pater mag niet preken 104e JAARGANG No. 24684 Veer Bod, Konlttsin en Vaderlans Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem. mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DINS DAG 8 SEPTEMBER 196 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week Prijs van buitenlandse abonnementer op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) GEEN „KNEUSJES" IN MILITAIRE DIENST ALEXANDRIë Op de Arabische top conferentie is het tot ernstige onenigheid gekomen over de manier waarop de ont wikkeling van het project voor de rivier de Jordaan door de landen van de Ara bisch Liga zal moeten worden verdedigd tegen een mogelijke Israëlische aanval. Het verschil van mening vloeide voort uit een voorstel om een gemengde Ara bische militaire macht te legeren in Jor danië, Syrië en Libanon als het werk aan het project begint. Zowel Jordanië als Libanon willen echter pas militaire hulp in geval van een directe aanval door Israël. Generaal Aly Amer, bevelhebber van de gecom bineerde Arabische strijdkrachten en officier van de Verenigde Arabische Re publiek, heeft kortaf verklaard dat Is raël zal aanvallen zodra de Arabische landen hun werkzaamheden aan het pro ject zullen beginnen en dat de drie lan den op het ogenblik niet in staat zijn zich te verdedigen. De meningsverschillen over deze kwestie zijn nu zo hoog opeglopen dat de conferentie de kans loopt te worden af gebroken. Het Arabische plan heeft tot doel het Israëlische omleidingsproject voor de rivier de Jordaan te doorkruisen door een deel van het water reeds af te voe ren voordat de rivier Israël bereikt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Men moet voorkomen, dat lichamelijk slecht ontwikkelde recrutcn in grote getale de militaire dienst ingaan, waar zij het noodzakelijke trainingsschema vertragen en boven dien zelf klachten krijgen. Het verdient aanbeveling bij de eer ste medische keuring voor militaire dienst de keurlingen tevens te laten testen op hun vaardigheden en prestatievermogen door een leraar lichamelijke opvoeding met akte-P. De duidelijk „onvol doenden" zoduen dan moeten worden afgewezen, ook al zijn zij me disch goedgekeurd. Tot deze indringende conclusie komt de reserve-kapitein-arts E. E. van Win in een rapport aan de minister van De fensie over de medische aspecten van de militaire training. Dit rapport behandelt in het bijzonder de m.l.v.-proeven (militaire lichamelijke vaardigheid) en de gevechtscursus te Roosendaal bij de commando-troepen. Aanleiding tot het opstellen van dit rapport vormen zoals bekend enkele recente sterfgevallen onder militairen tijdens oefeningen. 55 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De gehele opzet van de gevechtscursus officieren" van 2 a 3 weken b(j het Korps Commando troepen te Roosendaal is sportmedisch volkomen aanvaardbaar. De eisen die de cursus zelf stelt aan de deelnemers MINSTENS 65 mensen hebben dit jaar in India bij overstromingen het leven verloren en 2.200.000 ha land hebben blank gestaan. ENGELAND ZAL Zuid-Rhodesië geen onafhankelijkheid verlenen voordat ,,een voldoende vertegenwoordiging van de negerbevolking in het parle ment is verkregen", zo is gisteren in Londen bekendgemaakt. EEN SCHIETPARTIJ in een café in Versailles heeft drie doden gekost. Zeven personen raakten gewond, van wie vijf ernstig. PREMIER MARIJNEN en minister Luns zullen op uitnodiging van de Bondsregering van 30 september tot 2 oktober een officieel bezoek aan Bonn brengen. KROESTJEV heeft gisteren duidelijk laten blijken van plan te zijn de rode wereldconferentie (midden volgend jaar» door te zeilen, ondanks de tegen werking van Peking. OOK HET tweede slachtoffer van het nng raadselachtige verkeersongeval onder Turnhout, de Tilburger P. Jans- sens, is aan zijn verwondingen over leden. HET AANTAL doden veroorzaakt door de beruchte slaapziekte in Zuid-Korea is gisteren gestegen tot 513. Weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot van avond. Half tot zwaar bewolkt en hier en daar wat lichte regen of mot- >egen. Overwegend matige wind lussen zuidwest en west. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Vandaag zon onder 19.11 uur, maan onder 20.29 uur Morgen zon op 6.05 uur, maan op 09.40 uur. zijn niet scherp omschreven en „zullen per cursus enigszins variëren al naar gelang de weersomstandigheden, het karakter der cursisten enz.". Dit schrijft de reserve-kapitein-arts E. E. V. van Win in zijn rapport over de militaire lichamelijke training. Voor deze gevechtscursus komt al leen beroepspersoneel in aanmerking. Iedere cursist moet over een functio nele gezondheidsverklaring beschikken en in een uitstekende fysieke trainings toestand zijn. De cursisten worden min. stens drie maanden tevoren op de hoog te gesteld van hun verplichte deelname en voor hen is gedurende die tijd een „effectieve voorbereiding" voorge schreven. De bij de inspectie van de militair geneeskundige dienst als sportarts werkzame eerste-luitenanfc arts J. van Gooswilligen is volgens het rapport uit eigen waarneming van mening, dat deze gevechtscursus voor goed getrainde en goed voorbereide cursisten niet over matig zwaar is. Het was hem echter opgevallen, dat zelfs fysiek goed ge trainde jongens in moeilijkheden kwa men toen het tijdens de speed-mars warm en vochtig weer was. Dit is te wijten aan het optreden van warmte- stuwing, veroorzaakt door slechte warmte-afgifte-mogelijkheden van het lichaam en aan het dragen van nauw sluitende kleding. Dokter Van Swin schrijft voorts Ook voor deze gevechtscursus geldt of het inderdaad militaire noodzaak is om al het beroepspersoneel kennis te laten maken met de commandosfeer. Zo ja, dan zullen de cursisten die systematisch tot de grens van mentale en fysieke uitputting worden gevoerd, altijd enige risico's moeten lopen en niet altijd zonder kleerscheuren de cursus verlaten. Dokter Van Swin besluit met op te merken, dat ook de moderne sportbe oefening vertrouwd is geraakt met grenzen van mentale en fysieke uitput tingHet zover mogelijk verschuiven van deze grenzen, o.a. door zeer inten sieve training is juist een der doel einden van de lichamelijke opvoeding en sport (Advertentie) Jó, zo is het. Duizenden abonnees op Dagblad De Stem, die vroeger per week betaalden, doen dat nu per kwartaal. Misschien ook een idee voor U als U weekabonnee bent. Betaling per kwartaal: ge makkelijk, praktisch en modern Zeker als U gireert op onze post rekening no. 1114111 9,75 per kwartaal). Of nog beter: machtigt ons het abonnementsgeld automatisch van uw girorekening af te schrijven. Een desbetreffend formulier zen den wij U graag toe. Maak het u zelf gemakkelijk: Het rapport is thans in studie bij de chefs van staven in samenwerking met de chefs der geneeskundige diensten, teneinde op zo kort mogelijke termijn de minister van Defensie advies te ge ven over de n.a.v dit rapport te treffen maatregelen. Totdat daarover een be slissing is genomen blijven de voorlo pig genomen beperkende maatregelen voor de militaire sportbeoefening van kracht. Dokter Van Win komt in zijn rapport o.m. tot de conclusie, dat er tegen het afleggen van de m.l.v.-proeven geen sportmedische bezwaren zijn, ook al. omdat met leeftijdsgrenzen rekening is gehouden. Hij stelt echter wel herzie ning voor van twee onderdelen van de m.l.v.-proeven. De 100 meter snelloop met het dragen van een man van gelijk gewicht raadt dokter Van Win voor oudere militairen af, hoewel over dit onderdeel nooit ongelukken zijn ge rapporteerd. Dokter Van Win zegt, dat dit onderdeel ..als bijzonder ongunstig voor het lichaam" moet worden be schouwd. De iasl is namelijk verhou dingsgewijs zeer groot en slecht te do seren. zodat in vele gevallen ovei belas ting van de wervelkolom kan optreden. Voorts pleit hij ervoor de 10-kilometer speedmars alsnog te herzien en terug te brengen tot b.v. 6 kilometer. Het tenue veroorzaakt bij deze oefening de groot ste hinder. Voor jeugdige organismen is deze mars volgens dokter Van Win „onfysiologisch en overmatig zwaar". Het resultaat van de m.l.v.-proeven is overigens in de praktijk onbevredi gend. In 1962 en 1963 haalden van de officieren en a.s. officieren nog geen 50 procent de minimumeisen. Van de dienstplichtige soldaten zelfs nog geen 35 procent. Dit wijst volgens dokter Van Win op een onvoldoende lichaamscon ditie van de Nederlandse rekruut, die zelfs na 4 maanden regelmatige training nog geen redelijke lichamelijke presta tie kan leveren Door de toenemende civilisatie en welvaart vertoont het fy sieke prestatievermogen van adolescen ten en volwassenen een voortdurende achteruitgang, zo stelt het rapport. Dokter Van Win stelt voorts, dat men uit talrijke sporlmedische onderzoekin gen mag aannemen, dat dodelijke onge vallen bij zware sportbeoefening nooit uitsluitend door lichamelijke overin- spanning zelf worden veroorzaakt, maar altijd door primaire aandoeningen: zo als b.v. hartklepafwijkingen, vaatafwij kingen, infectieus-toxische beschadigin gen van hart- of zenuwstelsel etc. Een aparte plaats wordt ook ingenomen door de warmtestuwing, die vooral gemakke lijk op kan treden in de maanden juli en augustus bij drukkend weer, wanneer het lichaam slechte warmte-afgifte-mo gelijkheden heelt. Nauwsluitende kle ding kan deze situatie nog verergeren. Het lijkt dan ook volgens dokter Van Win wenselijk om in die maanden bij zondere voorzorgen te treffen bij de uitvoering van zware militaire lichame lijke inspanningen zoals de snelmars en de geforceerde mars. Het verdient zijns inziens bo\endien aanbeveling te overwegen „of de geforceerde mars in nauwsluitende kleding en met bepak king nog wel beantwoordt aan de te verwachten reële militaire situaties". Voorts beslaat er volgens dokter Van Win een dringende noodzaak om in mi litair verhand prioriteit te verlenen aan de door de inspectie der opleidingen, in samenwerking met de inspectie militair geneeskundige dienst, geplande lichame lijke opvoedings. en sportlessen. H\j is ook van oordcel, dat men met nieuwe trainingsmethoden moet durven experi menteren. Extra nadruk legt dokter Van Win op een intensievere samenwerking tus sen militaire artsen en sportofficieren en op het regelmatig aanwezig zijn van artsen en commandanten bij de sport lessen „en dan liefst in sporttenue". Tenslotte bepleit dokter Van Win ver plichte rusttijden b.v. na de lunch 1 uur bedrust of een half uur later och; tendappèl. „Vooral in de eerste vier maanden van de militaire opleiding ko men de rekruten veel rust tekort", zo staat in het ïapport. Het geven van sportlessen direct na het middagmaal moest worden verboden, meent dokter Van Win. Hij dringt verder aan op meer variatie in de voeding en smake lijker bereiding ervan. „In de praktijk komt het thans nog herhaaldelijk voor. dat de militahen hun heil zoeken in koeken en limonades in de kantine, hetgeen funest is voor de conditie". Dok ter Van Win vindt het nuttig, dat de commandanten niet alleen met Kerstmis, maar ook door de week eens aan de tafel van hun ondergeschikten plaats nemen. „Dan zullen zij op de hoogte komen van het grote verschil in eet gewoonten bij de hun toevertrouwde jonge mensen en kunnen zij waar nodig verbeteringen aanbrengen". Koning Olav van Noorwegen is met het jacht „Norge" uit Oslo vertrokken voor zijn staatsiebezoe- ken aan NederlandBelgië en Luxemburg. Op de joto begeeft de koning (links) zich aan boord van de sloep. Op pagina 7 treft de lezer een biografie van de Noorse vorst aan, HILVERSUM De vierjarige Ronald Oude-Reimer is gisteren voor zijn ou derlijke woning in Hilversum aangere den door een bestelauto. Het knaapje stak tijdens het spelen plotseling de weg over en kwam onder de auto te recht. Zwaar gewond werd het kind naar een van de Hilversumse zieken huizen gebracht, waar het bij aankomst bleek te zijn overleden. EMMEN Te Weiteveen in de ge meente Schoonebeek is bij een botsing tussen een autobus en een vrachtauto met aanhanger, de bestuurder van de autobus, de 28-jarige J. H. gedood. De botsing 'ontstond doordat de vrachtauto geen voorrang verleende. ATHENE/ANKARA Volgens waarnemers in de Griekse hoofd stad is de spanning in de betrek kingen tussen Griekenland Turkije zo hoog opgelopen dat nog slechts een initiatief van de grote mogendheden het uitbreken van een oorlog kan doen vermij den. In deze zin heeft de Griekse premier Papandreoe een beroep gedaan op „hen die het internationale leiderschap in handen hebben". De kwestie-Cyprus schijnt thans buiten haar oorspronke: lijke kader te zijn getreden en tot een rechtstreekse crisis tussen Griekenland en Turkije te hebben geleid die naar een hoogtepunt gaat op 16 september aanstaande, de dag waarop het vesti- gingsverdrag tussen beide landen af loopt en de in Istanboel wonende Grie ken zullen moeten vertrekken. Het is opmerkelijk dat de Griekse premier, die tot nog toe alle buiten landse bemoeienis met de crisis van de hand had gewezen en die van de NAVO in het bijzonder, thans juist op de NAVO en de grote mogendheden in het alge meen een beroep heeft gedaan om Tur kije ervan te weerhouden naar de wa pens te grijpen. Inmiddels is maandagmiddag in An kara het grote debat in het Turkse par lement over de kwestie-Cyprus begon nen waarbij de tribunes voor diploma ten en publiek tot de laatste plaats be zet waren. De oppositie had kritiek op de aar zelende en verzoenende houding van de regering en drong aan op krachtiger optreden. Zij eiste het aftreden van de regering. Een nieuwe regering zou dan verdeling van Cyprus moeten eisen. De „New York Times" schifief giste ren dat „misschien alleen Groot-Brit- tannië in staat zal zijn het tot een com promis te laten komen". Volgens het blad zou namelijk een nog niet uitge speelde troefkaart in de onderhande lingen over de uiteindelijke bestemming van het eiland met zijn gemengde Griek: se en Turkse bevolking kunnen bestaan in een aanbod van Britse zijde tot het afstaan aan Turkije van een van de twee soevereine Britse bases op Cyprus. Athene en Ankara zijn volgens het blad dicht bij een vergelijk over aan sluiting van Cyprus bij Griekenland ge komen en een daarmee samenhangende tegenprestatie aan Turkije. Maar nu zou het duidelijk zijn dat er geen rege ling kan komen tenzij Athene zich rechtstreeks tegenover president Maka- rios van Cyprus wil stellen. Een aanbod van Britse zijde als bovenbedoeld zou dan voor de turken de zaak rond kun nen maken, meent het blad. Deze week gaat een Cyprische dele gatie onder leiding van de minister van handel en industrie naar Moskou voor onderhandelingen met de Sovjet-rege ring. Dat werd gisteren besloten in een speciale kabinetsvergadering onder lei ding van Makarios. (Van onze correspondent) LEWEDORP De bijna tweejarige Joosje van Gurp is gisteren in een on diepe put achter zijn huis verdronken. Het kind was daar aan het spelen met een driejarig broertje. Nadat het kind in de put was gevallen waarschuwde het broertje zijn moeder. Deze haalde het kind uit het water, maar zoals een ijlings geroepen arts constateerde was het reeds verdronken. Het slachtoffertje komt uit een gezin van negen. ROTTERDAM STRIKT incognito is prinses Irene gisteren byna de gehele dag in ons land geweest om in Amsterdam en Tilburg antieke meubels te kopen voor de „Hollandse kamer" in haar flat in Madrid. Men zal zich herinneren, dat de inrichting van dit vertrek haar werd aangeboden door het Neder landse comité „Geschenk prinses Irene", dat hiertoe voor en na het .huwelijk van de prinses gelden heeft ingezameld. De prinses was in gezelschap van de heer J. Ph. van 't Hoff uit Rotterdam, dié zit ting heeft in het comité. Deze had de prinses 's ochtends afgehaald in Brussel, waar zij en prins Carlos hun intrek hadden genomen na een verblijf in Keulen. Daar werden zij herkend door een Belgische jour nalist, die informeerde naar de reisplannen van het prinselijk paar. „We zijn in België voor een strikt particulier bezoek. Wilt u ons verontschuldigen. We hebben haast, want we hebben honger. Er zijn zo van die vragen, die we niet kunnen beantwoorden", zo zei prins Carlos. LATER werd prinses Irene zonder haar echtgenoot ge zien in Antwerpen. Daar werd ze herkend door een voorbijganger. „U zijt toch prinses Irene", zo vroeg de man. „Inderdaad. Ik breng een bezoek aan Antwerpen", antwoordde de prinses glim lachend. In een café werd ze opge wacht door een onbekende dame, met wie ze een kopje koffie dronk. Daarna verti'okken beiden in een stationwagen met Nederlandse nummerplaat naar Nederland. De lunch werd gebruikt in het gebouw van de roei. en zeilvereni ging „De Maas" in Rotterdam. De prinses is lid van de vereniging. Enkele fotografen, die lucht had den gekregen van het prinselijk bezoek, werd de toegang tot het gebouw verboden. Nas nadat politieversterking was gearriveerd werden de verhitte gemoederen van de fotografen gesust. Na de lunch mochten buiten enkele foto's worden gemaakt. LANG heeft de prinses getelefo neerd met haar moeder, die een officieel bezoek bracht aan de nieuwe Staatsdrukkerij in Den Haag. Aanvankelijk was Irene van plan een bezoek aan Soestdyk te brengen, maar tot haar teleurstel ling moest zij ervaren dat de koningin niet thuis was.' Over haar bezoek aan Tilburg hing een waars van geheimzinnig heid. Zodra bekend werd, dat de prin ses zou komen zwermden foto grafen en journalisten naar alle Zodra bekend werd dat de prin- windstreken uit. Langs alle wegen, die naar Tilburg leiden en bij alle antiquiteit en kinderwagens winkels hadden journalisten post gevat, maar na enkele uren keer den zij teleurgesteld naar hun redacties terug, menend dat Irenes bezoek slechts loos alarm was. Gisteravond om 8 uur arriveer de de prinses echter toch. Ze bracht een beeoek aan de aniiqui- teitenhandel F. J. Peters aan de Spoorlaan. Aan journalisten ver telde ze dat ze zoveel moois had gezien dat ze nog geen keus heeft kunnen maken. TJET is daarom niet uitgesloten, 1 dat prinses Irene nog een keer naar Nederland komt om een nadere keuze te doen. In het late voorjaar zal haar de inrichting van de „Hollandse kamer" worden aangeboden. Premier Kroestjev heeft in Mos kou een bezoek gebracht aan het Nederlandse paviljoen op de inter nationale bouw- en wegententoon stelling, waaraan door 15 Neder landse bedrijven wordt deelgeno men. Zie voor verslag pagina 7. (Telejoto) DETROIT President Johnson heeft gisteren zijn verkiezingscampagne ge opend met een aanval op zijn republi keinse tegenstander Goldwater door te verklaren dat een conventioneel kern wapen niet bestaat. De senator uit Arizona had voorge steld tactische atoomwapens tot „con ventioneel" te verklaren, en de gealli eerde opperbevelhebber in Europa te machtigen te beslissen over het gebruik van tactische atoomwapens in geval van een Russische aanval. ,.In de afgelopen 19 jaren, die vol gevaar waren, heeft geen enkel land de atoombom tegen een ander gebruikt. Om dat te doen is een politiek besluit van de hoogste orde. Het zou ons lei den op een afhellend pad. Geen enkele president van de Verenigde Staten kan zich van de verantwoording voor zulk een besluit ontdoen". BRUSSEL In de parochie van de H. Theresia in Brussel is onder de Vlaamse parochianen hevige veront waardiging gerezen naar aanleiding van het besluit van de pastoor om de Vlaam se pater Brauns te verbieden een preek te houden tijdens een H. Mis ter nage dachtenis aan gestorven leden van het .Davindsfonds'. De pastoor nam het be sluit onder druk van zijn Franse paro chianen. Nadat de pastoor aanvankelijk zijn goedkeuring 'rad gehecht aan de preek verscheen in een plaatselijk blad het bericht, dat de mis zou worden opge dragen ter nagedachtenis aan overleden Vlamingen. De Franstalige parochianen protesteerden fel tegen wat zij als een demonstratie zagen en de pastoor werd op de knieën gedwongen. Hij verbood de predikatie en dreigde zelfs hem dooi de politie van de kansel te laten halen. De Vlaamse parochianen zijn nu woe dend op hun pastoor. Zij stellen, dat Italianen. Spanjaarden. Grieken en Tur ken geestelijke bijstand in hun eigen taal krijgen, maar dat de Vlarhingen hiervan uitgesloten worden en niet eens de predikant te horen krijgen, die zij wensen. „Al moeten er elke week inci denten gaan voorvallen", zo zeggen ze verontwaardigd, „eerherstel krijgen zul len we". SCHOONHOVEN Het 2,5-jarig doch tertje Isabella van de heer J. Lens is gistermiddag omstreeks vier uur bij het spelen vlak bij de ouderlijke woning in de botersloot geraakt en verdronken. (Advertentie)

de Stem | 1964 | | pagina 1