W IVUii En toch is Frigidaire beter De ALINE wasmachine met grote prestaties ALIMATK F1295,- üerrif de Jonge Zonen - Axel Nog 3 Polen in Axel *Lure» Telefoon 01155-565 - Oranjestraat 2 - Zeestraat 11 W3XS aa aviaova ii DAGBLAD DE STEM PRODUCT VAN GENERAL MOTORS 1. VEILIGE BEDIENING Als de machine in werking is, brandt er een verklikkerlichtje. Tijdens het wassen is het onmogelijk, de knop centrifugeren in te drukken, zonder eerst de stopknop ingedrukt te hebben - en omgekeerd. Zo wordt verkeerde behandeling van uw wasgoed vermeden. 2. DEKSELBEVEILIGING Als U het deksel opent terwijl de ma chine werkt, stopt de motor automatisch. Deze beveiliging is vooral belangrijk voor moeders mei kleine kinderen. Het jonge volk wordt nu eenmaal onweer staanbaar door „geheimzinnige" appa raten aangetrokken. Mammie wast nu zelf niet meer; zij zal eens laten zien hoe snel de Frigidaire dat voor haar doet 3. CENTRIFUGEERBEVEILIGING. Indien de trommel ongelijkmatig is ge laden, slaat de motor automalisch af. Het is beslist uitgesloten dat de trommel de wanden raakt of beschadigt- 4. VEILIGE DOSERING Met de maatbeker „Dose" kunt U de vereiste hoeveelheid wasmiddel in de ingebouwde automatische wasmiddel verdeler gieten. Door deze verdeler worden wasmiddelvlekken in het goed voorkomen. Hoge inruilwaarde voor uw oude machine bij aankoop van één dezer Frigidaire was machines volledig automatische wasmachine ALIMATIC volledig automatische wasmachine met een trom mel die afwisselend naar links en rechts draait. wast tot 5 kg wasgoed (droog gewogen) p. cyclus. verwarmt, wast, spoelt vier maal en centrifugeert volledig automatisch en biedt eveneens de mo gelijkheid het goed vóór te wassen. wast volgens het door U gekozen programma. U bepaalt zelf de wasduur en de temperatuur. dank zij een volkomen gladde trommel, voorzien van ribben zonder klink- of lasnaden, wordt uw wasgoed beter beschermd tegen slijtage, dan in welke andere machine ook. BIJZONDERHEDEN Hoogle bovenblad 82 cm Totale hoogte 96 cm Totale breedte 64 cm Totale diepte 59 cm Totaal gewicht 115 kg Max. kapaciteit (droog wasgoed) 5 kg Verwarming: elektrisch. Excl. dealer voor Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen W3is 30 aviaova DAGBLAD DE STEM Leon Bukacki, J. de Moorstraat 29 te Axel, werd op 2 juli 1916 in Polen geboren. In 1937 moest hij „voor zijn nummer" in dienst. Twee weken voor zijn „ajzwaai-datum" brak de oorlog uit. Hij moest naar het front. Van zijn compagnie bleven maar een paar man over. Zij trokken terug op Warschau. Daarna volgde de vlucht naar Hongarije waar het restant van het Poolse leger werd geïnterneerd. Via Joegoslavië en Italië wist hij met vele Poolse makkers Frankrijk te bereiken waar hij tot de capitulatie van Frankrijk in een Poolse pantserdivisie tegen de Duitsers vocht. Hij ontkwam naar Engeland, toerd daar ingedeeld bij het invasieleger en kwam op D-day als tankchauffeur in de le Poolse pantserdivisie mee naar Normandië. Via Gent en Koewacht is Leon Bukacki met zijn tank Axel binnen ge vallen. In Axel ivas voor hem geen zware strijd weggelegd. ,.Ik heb zo'n beet je geschoten", herinnert hij zich nu. (Het hardst heeft hij moeten vechten in Valenciennes). Na de bevrijding van Axel bleef hij hier vijf dagen. Hij leerde toen zijn vrouw, mevrouw Paula Bukacki-Seghers kennen. Na Axel werd de le Poolse pantserdivisie ingezet bij de bevrijding van o.m. Breda, Arnhem en Nijmegen. Na Nijmegen rolde Leon Bukacki met zijn tank Duits land binnen. Na de capitulatie van Duitsland maakte hij nog twee jaar deel uit van het bezettingsleger in Duitsland. Vanaf 1947 werkt en woont hij in Axel. Hij is als instrumentmaker in dienst van de Nederlandse Stikstof Maatschappij te Sluiskil. De sociale wetgeving in Nederland vindt hij magni fiek. Het echtpaar Bukacki heeft twee zoons: één van 18 en één van 14. Zijn oudste zoon Richard heeft zich in de wielrensport als een nieuweling van formaat ontpopt. In Axel is een supportersclub voor hem opgericht. „Ik ga met m'n jongen altijd mee naar de course. Hij zit altijd bij de eerste vijf", aldus een trotse Leon Bukacki, Direct na de bevrijding vroeg deze Pool de Nederlandse nationaliteit aan. Hij verkreeg die vijf jaar later. Na de vlucht naar Hongarije in 1939 heeft hij zijn geboorteland niet meer teruggezien. Hij heeft nog slechts een halfzuster in Polen. Hij weet echter niet of zij nog wel leeft. Op een gegeven moment stopte de brief wisseling van haar kant plotseling. De Pool Rufin Kabus had bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog het ongeluk dat in dat deel van Opper-Silezië te wonen dat tot Duits gebied behoorde. Hij werd dus eenvoudig bij het Duitse leger ingelijfd. Hij vocht zelfs tegen de geallieerde troepen in Noord-Afrika. Onder Rommel maakte hij daar deel uit van een Duitse pantserdivisie. Rommel verloor de strijd in de ivoestijn. Rufin Kabus werd door de Engelsen gevangen genomen. Als Pool had hij de keus: geïnterneerd blijven of meevechten tegen de Duitsers. Hij koos het laatste en werd in Engeland getraind voor D-day. Rufin Kabus werd ingedeeld bij een Rode Kruis-compagnie. Hij werkte in de operatiekamer van een veldhospitaal. In deze functie heeft hij de verschrikkelijke verwondingen gezien die vriend en vijand in die afschuive- lijke oorlog hebben opgelopen. Rufin Kabus heeft niet aan de gevechten rondom Axel deelgenomen. Wel herinnert hij zich dat de inname van Axel bijzonder zware strijd heeft gekost. Hij schat dat een paar honderd van zijn landgenoten hierbij zijn gesneuveld. Slechts twee dagen bleef Rufin Kabus in Axel. Lang genoeg om er zijn tegenwoordige vrouio Laurina Kabus-Meessen te leren kennen. Zij wonen nu aan de Nieuwendijk no. 13 in Axel. Zij hebben een zoon van negen jaar en een aangenomen dochter, die al getrouicd is. Na de capitulatie van Duitsland bleef Rufin Kabus nog één jaar in Duitsland bij het bezettingsleger. In 1946 kwam hij in dienst bij de Konink lijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen. In 1952 werd hij als schilder aangenomen bij de Nederlandse Stikstof Maatschappij te Sluiskil. Hij is daar in diezelfde functie nog steeds werkzaam. Rufin Kabus heeft op het ogenblik de Nederlandse nationaliteit. Sedert 1939 is hij niet meer in zijn geboortestad Katowice geiveest. Hij zou er nog wel eens naar toe willen. Hij heeft er nog twee broers en twee zusters wonen. Hij zou onder de huidige omstandigheden echter niet voorgoed naar Opper Silezië terug willen. „Op mijn leeftijd heeft dat geen enkele zin", zo zegt Rufin Kabus. Die leeftijd is 51 jaar. Jan Czerwinski, geboren op 18 oktober 1914. is uiteindelijk op een merkwaardige manier in Axel terecht gekomen. Hij heeft zijn vrouio niet tijdens de bevrijding in Axel leren kennen maar veel later pas. De capitulatie van Duitsland ivas toen reeds lang een feit. Jan Czerwinski woonde na de oorlog, zoals zovele Polen, in Breda. Op een goede dag ging hij, op de fiets zijn oude vriend Leon Bukacki in Axel opzieken. Toevallig logeerde daar de zuster van mevrouw Bukacki-Seghers. Die zuster is nu zijn vrouw. Sedert september 1954 wonen zij in Axel. Daarvóór hebben ze nog in Waal wijk en Den Bosch gewoond. Jan Czerwinski werk als eerste machinist bij de Nederlandse Stikstof Maatschappij. Hij voelt zich volkomen thuis in Axel. Met vrouw en dochter (de 9-jarige Danuta) maakt hij regelmatig vakantiereizen naar Polen. Hij was er in 1958, 1960 en 1962. Volgend jaar staat Polen andermaal op het reisprogramma. Jan Czenoinski, die genaturaliseerd Nederlander is, zou niet meer voor goed in Polen willen wonen. „De mensen zijn nog wel dezelfden van vroeger, maar toch ben ik er uit gegroeid, vervreemd. Ik ben een heel ander leven gewend". Mevrouw Czerwinski-Seghers is vooral getroffen door de gastvrij heid van Polen. „Ze hebben meer voor iemand anders over dan hier in Nederland", zegt zij. Evenals zijn zwager Leon Bukacki vluchtte Jan Czerwinski na de neder laag van het Poolse leger tegen Duitsland in 1939 naar Hongarije. Hier werd hij geïnterneerd maar wist na vier weken via Joegoslavië en Italië naar Frankrijk t'e ontkomen waar de schamele resten van het Poolse leger op nieuw gegroepeerd werden om tegen Duitsland ie vechten. Toen Frankrijk zich gewonnen moest geven kwam hij in Engeland terecht. Tijdens D-Dap was hij als technisch onderofficier in de rang van sergeant ingedeeld bij een ondersteuningscompagnie van de le Poolse pantserdivisie. In deze functie verkeerde Jan Czerwinski vrijwel nooit in de frontlinie. Hij kivam ook pas in Axel toen, deze stad reeds was bevrijd. Na de oorlog maakte hij nog ongeveer een jaar deel uit van het bezettingsleger in Duitsland. De reden waarom Jan Czerwinski en zijn- Nederlandse vrouw uiteindelijk in Axel zijn komen wonen is dat zij in dezè stad vrij gemakkelijk aan een huis konden komen. In Noord-Brabant had den zij geen enkele kans op een huis.

de Stem | 1964 | | pagina 17