\s Pc» BESCHOUWINGEN RONDOM HET CONCILIE Discussiepunt in sessie III: is „de pil" aanvaardbaar? De medicus als adviseur vet haar? TRAITAL' Nieuwe kijk op wereldoorlog I Italiaanse prijswinnaars zijn dikwijls heel slordig 't is weer tijd voor TALLOZE PRIJZEN NIET AFGEHAALD Uitspraak van Pius XII in hoofd zaak normerend SLAMAT DJALAN Agenda voor derde zitting Margebeleid plukt laatste veren van Familie dook in een berg loterijcoupons 1.15 rs I f 536,83 bruto per lsatie. Na verloop beid van uitloop LN°<d?° l0fè> ;^e DE INDICATIE VERDERE STUDIE EELT, LIKDOORNS ENZ. „Roka '-voorzitter in Utrecht Radio Noordzee zendt politieke mijmeringen uit Boekhouder bekent fraude van 25.000 gulden zó zacht zó geurig I! DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 8 SEPTEMBER 11 ROTTERDAM ETTEVGS-, I VEERDIENST pen 5 jaar. rerhoogd met een Lag p richten aan het Ing, Stadhuis, \S' (Van onze Concilie-redacteur, dr. A. v. d. Weijerf OFM-Cap) Eén van de punten, die in de derde zitting van het concilie besproken zullen worden, is de kwestie van de geboorteregeling. Ongetwijfeld zullen de leken voor deze zaak meer belangstelling hebben dan voor de collegialiteit van de bisschoppen of voor de reorganisatie van het kloosterleven. Dit is iets wat hen direct raakt. Dit is een probleem, waarmee velen allang zitten te tobben. Welk standpunt het concilie ten aanzien van de geboorteregeling zal gaan in nemen, is uiteraard nog niet bekend. Het is ook moeilijk te voorspellen. Daar om willen we in dit artikel niet meer doen dan de stand van de kwestie zo nauwkeurig mogelijk uiteenzetten. En wel aan de hand van een beschouwing, die prof. Haering onlangs heeft gepubliceerd in het tijdschrift „Documentation Catholique". Voorop staat, dat in elk huwelijk de liefde een centrale plaats moet innemen en wel de echte huwelijksliefde, die ge richt staat op „verantwoord ouderschap" Daaronder verstaan we dan: het voort brengen van zoveel kinderen als al les wel beschouwd redelijk verant woord lijkt. Dit is de kern van het huwelijk, die kost wat kost behouden zal moeten blijven. Alles wat deze liefde ondermijnt dient resoluut te worden af gewezen. Verondersteld, dat „verantwoord ou derschap" in bepaalde gevallen en dat zal nogal eens zijn om beperking van de huwelijksvruchtbaarheid vraagt, dan komen de ouders te staan voor de vraag van het hoe. Op zich zijn er voor een katholiek verschillende mogelijkhe den. Men kan proberen te leven in absolute onthouding. Voor de meeste huwelijken zal dit geen oplossing zijn, althans niet wanneer deze absolute onthouding ge- praktizeerd moet worden op lange ter mijn. Het huwelijk kan er door in de kern worden aangetast en daarmee ook het ideaal van „verantwoord ouder schap". Periodieke onthouding biedt aan velen een zekere uitkomst Maar er zijn ook bezwaren. Het is moeilijk en soms onmogelijk de vruchtbare dagen van de onvruchtbare te onderscheiden. Ver der biedt deze methode geen oplossing voor de moeilijkheden van echtparen, die maar enkele keren per jaar gedu rende korte perioden bij elkaar zijn. Enkele jaren geleden werd er eeh nieuwe methode ontdekt: de pil. In 1958 heeft paus Pius XII zich daarover uit gesproken. Hij aanvaardde het gebruik van de pil op medische gronden, d.w.z. wanneer een bevoegde arts van oordeel is, dat hierdpor ziekten of organische defecten kunnen worden genezen. Maar als middel tot geboortebeperking aan vaardde hij het niet. Voortgaande met hun onderzoek bin nen de door Pius XII getrokken grzen, zijn de katholieke theologen in grote meerderheid tot de volgende praktische conclusies gekomen: Gebruik van de pil is geoorloofd, indien zulks nodig is om storingen in het natuurlijk verloop van de cy clus te verhelpen. Ieder kan zich wat dat betreft op het oordeel van de medicus verlaten. Gebruik van de pil (natuurlijk even eens onder medisch toezicht) is ge oorloofd gedurende de normale lac- tatieperiode (zes a negen maanden) na de geboorte, ook al wordt de baby om gegronde redenen niet door de moeder gevoed. Immers de normale gang van zaken is, dat tijdens deze periode de ovulatie niet of althans minder regelmatig optreedt. Wordt deze natuurlijke gang van zaken op een of andere manier verstoord, dan mag de medische wetenschap ingrij pen om de stoornis uit de wereld te helpen en het normale proces te her stellen. Zeker, de ene moralist oor deelt over de zaak wat strenger dan de andere. Maar het is zeker ver antwoord zich aan te sluiten bij prof Haering die zegt: ,,Na zes jaren van discussie (sinds 1958) is men van oordeel, dat dit vragen zijn, die open blijven en dat ieder vrij is in dezen de meer strenge of de meer royale opinie te volgen overeenkomstig zijn eigen overtuiging en zijn persoonlijk geweten". Voor de medische kant van de zaak dient men zich op een bevoegde arts te verlaten. Op me dische gronden zal minstens de eerste menstruatie moeten worden afge wacht, voor men tot het gebruik van de pil overgaat. Tot hiertoe is de discussie nog hele maal binnen de grenzen gebleven, die paus Pius XII in 1958 heeft uitgezet. Pas in de allerlaatste tijd is er onder vooruitstrevende theologen een tendens waar te nemen, om deze grenzen te Dit is het derde artikel dat onze concilie-redacteur pater dr. A. v. d. Wever OFM-cap. schreef over de pro blemen rond de grote kerkvergade ring. In dit artikel wordt uitgeweid over de befaamde „pil". Deze kwestie komt in de derde sessie waarschijn lijk uitgebreid ter sprake. (Advertentie) O 00 3> CO r«o CJI VERWIJDERT SPOORLOOS EN PIJNLOOS overschrijden. Niet omdat zij de uit spraak van Pius XII verwerpen maar omdat zü menen, dat de kwestie door de vooruitgang van de medische weten schap en van de wijsgerige mensbe schouwing anders is komen te liggen. Hieraan ontlenen zij het recht de zaak van de geboorteregeling middels ge bruik van de pil opnieuw in studie te nemenNaturWk onderwerpen zij zich bij voorbaat aan het oordeel van het bevoegde kerkelijk gezag. Zij menen al leen hun stem te moeten laten horen. Naar hun oordeel (het gaat hier om enkele vooraanstaande theologen waar onder prof. Janssen uit Leuven mgr. Reuss, hulpbisschop van Mainz en prof. Weber uit Zwitserland) is het minstens verstandig zich af te vragen of de pil ook niet buiten de twee genoemde ge vallen (regulering van een onregelma tige cyclus en opschorting van ovulatie tijdens de lactatie-periode) gebruikt zou mogen worden. Zij hellen ertoe over deze vraag bevestigend te beantwoorden, ver ondersteld dan altijd dat de algemene instelling van de huwelijkspartners in zake echtelijke liefde en ouderschap ge zond en zuiver is. Zij menen minstens, dat men het gebruik van de pil niet als zware zonde mag aanmerken, zolang men er niet helemaal zeker van is. An deren echter verzetten zich tegen deze stroming. Zij vrezen een aantasting van het „verantwoord ouderschap", gezien de tendens tot morele laksheid' die in brede kringen nu eenmaal bestaat. De stand van de discussie overziend, komt prof. Haering tot de volgende con clusie: „Op het moment waarop wij dit Het portret van Paus Joannes, getekend door de Nederlander F. Franck. Nog steeds beheerst de geest van deze irenische Paus het Concilie. Eerlijk gezegd lijkt dit laatste ons het meest waarschijnlijke. Maar wij blijven hopen op het eerste. En het minste, dat we menen te mogen vragen is wel dit: dat de geleerden volop gelegenheid krij gen om verder te zoeken en dat er geen deuren voor hun neus worden dichtge slagen. schrijven, heeft niemand over dit zeer betwiste onderwerp een definitief oordeel uitgesproken. De medische wetenschap moet nog veel duidelijker vaststellen: of het zeker is dat de pil geen gevaar meebrengt voor de gezondheid en of zij geen directe sterilisatie veroorzaakt. Gynaecologen van naam hebben al met klem betoogd, dat de pil geen sterilise rende uitwerking heeft, anderen echter aarzelen nog op dit punt. Naar mijn mening is het voor gehuwden nog te vroeg om uit de discussies de conclusie te trekken, dat de pil een aanvbaardbare methode is Wij moeten geduld tonen en de verdere ontwikkelingen afwachten, die ons in staat zullen stellen het voor en het tegen zorgvuldig tegen elkaar af te we gen. En natuurlijk zal iedere theoloog en iedere katholiek een eventuele be slissing van het kerkelijk leergezag op dit punt nederig moeten aanvaarden, ook al gaat ze tegen zijn tot dan toe gekoesterde opvattingen in". Blijft de vraag, welk standpunt het concilie in deze belangrijke aangele genheid zal gaan innemen. Hebben de commissies, die schema 17 moesten voorbereiden, zich intussen zoveel in formatie kunnen verschaffen, dat zü het concilie een afgerond voorstel kun nen doen? En zal het concilie dit voor stel in een decreet omzetten? Of zal het zich in afwachting van verder stu dies houden aan de uitspraak, die Pius XII omtrent deze zaak gedaan heeft? (Advertentie) wassen met Een produkt van l'Oréai da Paris De agenda voor de derde zitting van het oecumenische concilie, dat op 14 september in Vaticaanstad wordt ge opend luidt in het kort: Documenten „Over de Kerk". „Over de herderlijke taak van bisschoppen in de Kerk", „Over de oecumene", „Over de Goddelijke Openbaring", „Over het lekenapostolaat" en „Over de Kerk in de moderne samenle ving". De punten zullen in deze volg orde worden behandeld. Voorstellen betreffende de oosterse kerken, de missie, leden van geeste lijke orden, priesters, het huwelijk, de opleiding van priesters en over katholieke scholen, zullen worden be handeld zoals door de moderatoren van het concilie wordt aangegeven. Verkloringen over de joden en de godsdienstvrijheid zullen worden opge nomen in het document over de oecu mene. Het vraagstuk van de Mariaver ering zal worden verwerkt ini het do cument „Over de Kerk". (Advertentie) (Bijzondere correspondentie) WENEN De eerste wereld oorlog had vermeden kunnen wor den en de toekomst van Europa zou anders zijn verlopen als de Oostenrijks-Hongaarse regering 50 jaar geleden niet had gefaald. Dit is de bevinding van de Oos tenrijkse historicus Fritz Wuerthle. Hij heeft een jaar besteed aan het onderzoeken van de ooriaken die geleid hebben tot de eerste wereld oorlog en de daaropvolgende ge beurtenissen. De mening die de schuld aan de oorlog die aan meer dan 8 1/2 miljoen mensen het leven heeft gekost op de regering van Franz Joseph schuift, is welbekendOok in het onderzoek van Wuerthle zijn het steeds de toenmalige auto riteiten die de verantwoordelijk heid voor hun falen moeten dragen. Maar Wuerthle heeft nieuw licht geworpen op verantwoordelijkheid en het falen, doordat hij een lij vige aanklacht over intriges en incompetenties in Wenen, Bosnië en Servië heeft verzameld, welke alleen geloofwaardig wordt ge maakt door de opgesomde feiten. Wuerthle, wiens boek „De schul dige en de verantwoordelijke" bin nenkort zal worden uitgegeven, zegt zelf: „Men heeft veel geschre ven over de schuldigen en ove rhen wier daden de oorlog ontketenden. Maar tot nu toe is er weinig ge schreven over de personen verant woordelijk voor de moord op Franz Ferdinand en Sophie. Dit is ver zwegen en ik geef er voor het eerst bekendheid aan. Geef uw lievelingsvogel het beste: «Sluis verpakte vogelvoeders! (Advertentie) Geef uw lievelingsvogel het beste: 'Sluis verpakte vogelvoeders! UTRECHT In de levensmiddelen branche verwerkt een steeds kleiner wor dend aantal ondernemingen een steeds hogere omzet. Het gevolg hiervan is, dat steeds meer kleine bedryven op de rand van het bestaansminimum terechtkomen. Het is verontrustend, dat de gemeen schap die profiteert van het rationeler worden van de handel, via haar politieke en economische machtsconcentraties geen oog heeft voor de steeds kleiner wor dende speelruimte die zij de levensmid delenbranche geeft. Dit verklaarde d evoorzitter van de beurs „Roka" bij de opening van de stichting internationale levensmiddelen- Roka-1964 in Utrecht. Hij stelde, dat het margebeleid en met name dat van dit jaar bezig is, de laatste veren te plukken van een kale eend. De loon explosie van 1964 noemde de heer Ver haar een voor de levensmiddelenbranche moeilijk te verteren brok. Men voelt zich beklemd tussen hamer en aambeeld, zo zei hij. Enerzijds grijpt het regerings beleid maar terug op de lage marges, (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Sinds gisteren is Radio Noordzee begonnen met het uitzenden van „Mijmeringen", waarin gesproken wordt over Radio- en TV-Noordzee en de (politieke) gebeurtenissen op deze zender Een woordvoerder van de REM deelde mee dat dit programma dagelijks over Radio Noordzee wordt uitgezonden tus sen 13 en 14 uur. Wij hebben helemaal niet de pretentie een politiek praatje uit te zenden, aldus de REM-woordvoerder. Wat wij gaan doen is alleen maar mijmeren over de gebeurtenissen op de Radio- en TV- Noordzee. „Wij vertellen hoe de algemene mening over deze zender is en hoe men in ver schillende kringen denkt en spreekt over onze activiteiten", aldus de REM-woord. voerder. Of deze mijmeringen ook over TV-Noordzee zullen worden uitgezonden kon hij niet bevestigen of ontkennen. die door een rationeel beheer in het ver leden zijn ontstaan, terwijl anderzijds de arbeidsmarkt krap blijft, grotere goe derenvoorraden moeten worden aange legd met het oog op het grotere assorti ment en er steeds nieuwe investeringen nodig zijn voor de modernisering van winkels en outillage. Volgens de heer Verhaar wordt het de handel bij een te scherp margebeleid onmogelijk gemaakt, de middelen te ver krijgen die nodig zijn om te voldoen aan de eisen die de consument stelt aan de verkoopplaats. Hij voegde hieraan toe, dat ook bij de gezonde en normale ont wikkeling in de groothandelsbedrijven hetzelfde nijpende probleem voor de groothandel ontstaat. De heer Verhaar deelde tenslotte mee, dat het „Roka"-bestuur overweegt, de tweejaarlijkse „Roka", die nu alleen nog maar toegankelijk is voor de handel, ge deeltelijk (bijvoorbeeld een halve week) ook consumentenbeurs te maken. Ver schillende industrieën hebben zich hier van een voorstander betoond. ROTTERDAM De boekhouder van een automobielbedrijf aan het Stadhou dersplein in Rotterdam heeft tegenover de politie toegegeven dat een inbraak, enkele dagen geleden gepleegd en waar bij de brandkast werd geopend en 25.000 werd gestolen, door hem in scène was gezet. De dader, de 25-jarige J. A. U., die over een sleutel van de brandkast be- beschikte, werd na de inbraak gearres teerd*. Hij heeft bekend sinds 1962, toen hij bij het bedrijf in dienst kwam, gere geld te hebben gefraudeerd. Daarmee is in drie jaar een bedrag van plm. 68.000 gemoeid geweest. Het geld is besteed aan dure reisjes naar het buitenland en andere zaken die hij uit zijn beperkt sa laris niet kon bekostigen. Hij begreep tenslotte dat de zaak mis zou lopen en hoopte met de gestolen 25.000 de gaten in de boekhouding te te kunnen dichten. (Bijzondere correspondentie) De inflatie in Italië zou veel erger zyn als de Italianen minder slordig of verstrooid waren. Op banken in Italië liggen letterlijk miljoenen lires en in pakhuizen talloze kostbare pryzen in goederen te wachten op hun rechtma tige eigenaars, de bezitters van win nende loterybrief jes. Het laatste bewijs van de slordigheid, kennelijk een kwaal waar heel het land aan lijdt, werd geleverd toen de nieuw jaarsloterij een jaarlijks terugke rend evenement gekoppeld aan een lied jesfestival, georganiseerd door de Ita liaanse televisiestichting voorbij was Niet minder dan 26 personen in alle delen van het land beweerden tegen over verslaggevers dat zij Bet lot had den waarop de hoofdprijs van 150 mil joen lire was gevallen. Maar niemand wist waar het winnende lot was ge bleven Een van hen, mevrouw Maria Gubel- lino uit Bologne. was er zo zeker van dat zij de gelukkige was, dat zij de justitie te hulp riep. Zij betoogde dat zij de aan het loterijbriefje gehechte coupon waarop hetzelfde nummer zou zijn afgedrukt, over de post had opge stuurd om mee te dingen naar extra prijzen. Als haar coupon gevonden zou worden, zou het bewijs geleverd zijn, dat zij het winnende lot in haar bezit had gehad. Hoewel volgens de bepalingen de prijs alleen kan worden uitbetaald bij overlegging van het winnende lot, oor deelde een rechtbank dat mevrouw Gu- bellino het recht had te weten of zij al dan niet de winnares was. De tele visiestichting kreeg opdracht met ver nietiging van de oude coupons te wach ten tot mevrouw Gubellino naar de (Advertentie) hare zou hebben gezocht. Achttien dagen lang zochten mevrouw Gubellino en haar familie onder de drie miljoen coupons en niet vergeefs. Het nummer op mevrouw Gubellino's cou pon correspondeerde echter niet in het minst met het winnende lot Tragisch was het geval Michèle Pe- sante die in Bari een gevangenisstraf wegens zakkenrollerij en roof uitzat en er even sterk van overtuigd was dat hij de prijs had gewonnen. Hij beweerde enkele loten te hebbengekocht waar van de nummers door zijn vrouw waren opgeschreven en dat een ervan het win nende lot was. Toen zijn vrouw ver klaarde liet lot niet te kunnen vinden, dacht hij dat zij hem voor de gek hield. Op 1 maart jl. begon hij symptomen van waanzin te vertonen en achtte men het gewenst hem van de gevangenis naar een zenuwinrichting over te plaat sen. De justitie die het zekere voor het onzekere wilde gaf opnieuw opdracht de drie miljoen coupons te doorzoeken om na te gaan of Pesante's coupon er onder zou zijn. Het zoeken ernaar is nog niet ten einde. Wat de zaak nog gecompliceerder maakt, is de mogelijkheid dat het win nende lot in een der portefeuilles zat, die Pesante voor zijn arrestatie had gerold. Zou hij inderdaad het winnende lot in zijn bezit hebben gehad, dan doet zich het moeilijke probleem voor om uit te zoeken of een van zijn slacht offers de eigenaar ervan was. De hoofdprijs van de jongste nieuw jaarsloterij is echter nog maar een klei nigheid vergeleken bij alle niet afge haalde prijzen in Italië. Volgens de laatste statistieken zijn van een enkele loterij de jaarlijkse uitloting van staatsobligaties ongeveer 1.383.000.000 lire aan prijzen niet afgehaald. Ook ligt nog 42 procent van alle prij zen die gevallen zijn op toegangsbewij zen van tentoonstellingen, bazaars en dergelijke, zoals die van de automobiel tentoonstelling in Turijn waar elke dag een auto wordt verloot, op een eigenaar te wachten. Wat te zeggen van negen riante vil la's in Mount Fairo. een sjieke woon wijk achter Napels? Of van de acht Fiat 000 en de 253 Fiat 500-wagen en drie Bianchina-wagens die nimmer zijn ge claimd? Of van de 5.110 Olivetti-schrijf- machines, de 16 motorboten, de 52 ra dio-grammofooncombinaties, de vier elektrische naaimachines, de 153 motor fietsen, de vijf kilo goud en de 166.700 liter benzine, genoeg om in een kleine Italiaanse wagen geheel Europa en Azië te doorkruisen? Ook bij de voetbalpool Totocalcio zijn honderden prijzen die nimmer zijn afge. haald, maar het gaat hier om betrek^ kelijk kleine bedragen. In de meeste gevallen hebben de deel nemers hun namen niet op hun formu lieren geschreven uit vrees voor de pers of de fiscus en zijn zij vergeten na te gaan of zij gewonnen hebben. De personen die de grootste ver antwoordelijkheid voor de moord dragen zijn Leon Bilinski en gene raal Oskar Potiorek. Bilinski, toen minister van financiën in Wenen- verhinderde om politieke redenen de opheldering van het komplat. Potiorek, gouverneur van Bosnië, was een militair die niets begreep van burgerlijke administratie". Een tweede verschil met andere historici is dat Wuerthle in zijn boek de meeste nadruk legt op een korte periode, die aan het uit breken van de eerste wereldoorlog voorafging. Hoewel men de gebeurtenissen die leidden tot de moord op aarts hertog Franfz Ferdinand en her togin Sophie op 28 juni 1914 te Serajewo en ook de gebeurtenis sen die volgden op de oorlogsver klaring van 28 juli, moet kennen voor de oorlogsdocumentatie, zijn het de vier tussenliggende weken die van vitaal belang zijn. Wuerthle meent dat de geschied kundigen te weinig aandacht heb ben besteed aan het gerechtelijk onderzoek naar de moord en vol gens hem is dit onderzoek de sleu tel tot de hele zaak. Een derde aspect van Wuerthle's nieuwe aanpak betreft de bronnen vanwaar hij zijn documentatie materiaal haalde. Om feiten te verzamelen zocht de voormalige diplomaat en journa list in officiële archieven en open bare bibliotheken in Wenen en Servië. De historici voor hem put ten hun documentatie steeds uit slechts één van beide plaatsen. „De twee bronnen vullen elkaar aan", zegt Wuerthle, „als men het standpunt van één zijde bekijkt, is de documentatie incompleet omdat veel van het Weense materiaal pas ten volle kan worden begrepen als men het verbindt met desbetref fende stukken uit Servië en om gekeerd". Deze drie factoren de be schuldiging van de regering, de documentatie uit aanvullende bronnen en de nadruk op de vier weken die voorafgingen aan de oorlogsverklering maken Wuerthle's aanpak uniek. ,.De schuldige en de verantwoordelijke" belooft een vooraanstaand werk over de eerste wereldoorlog te worden. „Toch beperk ik mij zeker niet tot een scherpe veroordeling van de verantwoordelijke personen of tot een periode van slechts vier weken. Deze vormen slechts de basis van mijn werk", zo ver klaart hij. „Natuurlijk moet ik dit als een geheel zien. De geheime organi saties in Servië en Bosnië die de oorlog veroorzaakt hebben, het klimaat dat een Gravillo Prinzip ertoe gebracht heeft die twee pistoolschoten af te vuren, de ver houding tussen de plaatselijke autoriteiten in Bosnië en de rege ring in Wenen. Dan moet ik het conflict tussen Oostenrijk en Hongarije beschou wen. Dit was een van de belang rijkste oorzaken waardoor een ef fectieve actie na de moord werd vertraagd. En dan is er het ulti matum aan Servië, de berechting van de moordenaars en hun uitein delijke lot. Ik moest buitengewone aandacht besteden aan de berech ting, omdat die de basis van het ultimatum inhoudt. Al deze zaken en nog meer zijn van belang", zegt Wuerthle over de studie. De vier rampzalige weken die leidden tot de bittere oorlogsjaren van 1914-1918 behoren tot de be langrijkste van de moderne Euro pese geschiedenis, maar ook tot de meest verwaarloosde. Wuerthle heeft ze bestudeerd, gedocumen teerd en in de publiciteit geplaatst om een nieuwe blik te werpen op de eerste wereldoorlog. Er zijn velen die weten wat er zich heeft afgespeeld, maar wei nigen die weten waarom. Dit zoe ken naar het „waarom" dreef Wuerthle tot het schrijven van „De schuldige en de verantwoorde lijke". tolstw naar „"t b veer I!» vowHWft Stater.mn ADuteft SvfngCeBig» Band al*. Peter Setóftrnroort vb Ratüo VsrenTea>za. ll.ts, zo. T0.39, ét. 19.09, do. IMS t

de Stem | 1964 | | pagina 13