Industrierook besmette auto met „witte ziekte" Thijssen weigert de schade te betalen Amerikaanse scholieren meer roken gaan HOOGOVENBEDRIJF DE SCHULDIGE? IDA WASSERMAN MAAKTE CREATIE VAN CELESTINA Arbeidsverdeling bepleit op internationaal niveau BASTION Olav van Noorwegen jonge koning een Faam van luchtvaart beurs Farnborough vermindert, TOCH BOTERT HET NIET Nikita boos op jonge landgenoot DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 8 SEPTEMBER Ontvoerd kind achterhaald in Duitsland JfëadcUitette Première bij Haagse Comedie Deze week op staatsbezoek MARKT WORDT BEPERKTER Rebellen roepen volksrepubliek Kongo uit La Courtine wuift militairen ten afscheid uit Prins Bernhard in Fontainebleau BOUCLÉ TAPIJT ,G04 (pwtrQmeter TIPS VOOR OUDERLIJKE ADVIEZEN Premier van Singapore Hele Westen moet Maleisië helpen Gaudeaumus-musiekweek Koning Constantijn naar Kopenhagen Duizenden tieners zetten New York op stelten (Van onze correspondent J. Bouwer) BONN Er is geen twijfel meer aan, dat de afgewerkte gas sen der industrie het bladgroen in tuinen en parken vernietigen en datgene doen wat de republi keinse presidentskandidaat Gold- water op grote schaal met che mische middelen in Zuid-Vietnam wil doen in de strijd tegen de Vietcong: Zij ontbladeren de bo men. Maar vreten deze industriële gassen en het vuil, dat dag en nacht uit de schoorstenen blaast en de lucht, die wij moeten inade men, zo sterk verontreinigen, ook aan de lak van onze automobie len? De „Stadtoberinspektor" van Bottrop (Roergebied) Schürmann beweert het. Hij heeft de August Thyssen Hoogovens in 't Duisburgse stadsdeel Hamborn in rechten aangesproken. Hij verlangt scha de vergoeding, nadat zijn auto 14 uren op een parkeerterrein nabij het hoog- ovenbedrijf had gestaan. Toen hij weer in zijn wagen wilde stappen, herkende hij zijn voertuig nauwelijks: een wit achtig stof bedekte de carrosserie. Het had zich in de lak gevreten en deze ver nietigd. Het zou Schürmann ongeveer 800 mark kosten om zijn wagen opnieuw te laten spuiten. De bedrijfsleiding van de August Thys sen Hütte weigerde de rekening te beta len en verklaarde zich niet schuldig aan de bedorven autolak. Zij verwees naar de regelmatige controle van de afge werkte gassen door het „Gewerbe- aufsichtsembt" Voorlopig is de kous daarmee wel af, ofschoon ook het „Gewerbeaufsichts- ambt" niet met zekerheid kan zeggen, welke schade door welke industrie wordt aangericht. Vooral in de omge ving van Duisburg bevinden zich vele industrie-ondernemingen, die met hun afgewerkte gassen de lucht verontrei nigen. Het is onmogelijk met zekerheid te doen vaststellen, welke luchtveront reinigende onderneming voor welke schade aansprakelijk kan worden ge steld. De stad Duisburg zelf heeft reeds NEU ULM Jennifer Sanders, een kind van 20 maanden van een Ameri kaanse militair in Neu Ulm is „gezond en wel" in Mainz teruggevonden na te zijn ontvoerd door het Duits kinder meisje. Een woordvoerder van de politie in Neu Ulm deelde mee dat de kleine Jen nifer en haar ontvoerster, de 28-jarige Anna Kleine, door de politie van Mainz werden vastgehouden tot de ouders hun kind zullen hebben opgehaald. Het is nog niet bekend of mejuffrouw Kleine zich vrijwillig heeft overgegeven ol door de politie is aangehouden. Vermoed wordt dat zij het kind heeft ontvoerd uit een soort „moederinstinct", aldus een zegsman van de politie. Mainz en Neu Ulm liggen ongeveer 240 km uit elkaar. geprobeerd dat te doen vaststellen. De poging was tevergeefs. Er waren teveel schuldigen. De aanklacht, die de „Stadtoberin spektor" Schürmann nu tegen de Augusi Thyssen-Hütte wil indienen is van be lang voor tienduizenden autobezitters in het industriegebied aan Rijn en Roer, die bij gebrek aan garages hun wagens in de openlucht moeten laten staan, waar zij zijn blootgesteld aan de moge lijke schadelijke inwerking van afge werkte industriegassen en ander vuil. Zij volgen met grote belangstelling de strijd van Klein Duimpje Schürmann tegen de reus August Thyssen. (Advertentie) PETROLEUMKACHEL t. 86.- Het nieuwste wonder van Aladdin! Ver enigt de traditionele Aladdin kwaliteit met de laagst mogelijke prijs. Zuinig - licht - modern. De gemakkelijkst ver plaatsbare kachel, die U ooit gezien heeft! VEILIG.... ZUINIG.... DUURZAAM! (Van een onzer toneelmedewerkers) Wanneer en waar de eerste druk ver scheen van de tragi-comedie de Calisco Ymeledea is niet bekend. De eerste be kende druk verscheen in 1499 te Burgos en bestond toen uit 16 bedrijven. De tweede bekende druk is uit Sevilla uit 1501. Hij omvat 21 bedrijven. In deze druk komen een brief en een lettervers voor, waaruit we vernemen dat de baccalaureus Fernado di Rojas deze tragi-comedie van Calisco Ymeledea in handen had ge kregen, een handschrift, dat niet af was Uit de lengte van de tragi-comedie kan men. aflpiden, dat ze waarschijnlijk, al thans door de latere uitgevers en bewer kers als een leesstuk werd bedoeld. Maar de dialoog erin is zó levendig en zó to neel in optima forma, dat er verschillende toneelbewerkingen van zijn gemaakt en dat deze beknottingen ook zijn opgevoerd. Niet zo heel lang geleden is dat nog het geval geweest in Spanje zelf, in Frankrijk, Engeland en zaterdag in de Residentie door de Haagse Comedi. In een editie, die in 1559 te Alcala ver scheen werd het stuk voor het eerst met de titel L. Celestina vereerd naar de oude koppelaarster Celestina, die in het stuk dë beide geliefden samenbrengt om het ver langen van hun hart te volgen. Zij wordt daardoor mede verantwoordelijk voor hun triest avontuur, terwijl zij zelf ook nood lottig aan haar einde komt. Celestina is, na de Den Quichotte een der twee mees terwerken van de Spaanse literatuur, die de grootste wereldbekendheid verwierven. OSLO Zoals wy al eerder meldden krijgt ons land koning Olav V van Noor wegen op staatsvisite. De Noorse vorst zal woensdag met zijn jacht „Norge" aan de Amsterdamse Prins Hendrikkade af meren, waarna de officiële vorstelijke „vierdaagse" een aanvang neemt. Op 12 september zal Olav V ons land weer ver laten. De Noorse vorst besteeg op 21 septem ber 1957 na de dood van zijn vader, ko ning Haakon VII de troon. Hij koos het zelfde devies als zijn vader: Alles voor Noorwegen. Reeds sedert juni 1955 was de huidige koning regent omdat koning Haakon we gens een beenbreuk zijn taak niet kon vervullen. De huidige koning is op 2 juli 1903 te Appleton House in Engeland geboren. Zijn vader heette toen nog prins Carl van Denemarken en zijn moeder was prinses Maud. Toen hij twee jaar was, werd zijn vader gekozen tot Boning van Noorwegen. Dit geschiedde na de ontbinding van de unie met Zweden in juni 1905. Kroonprins Olav heeft op school nooit een speciale behandeling of voorrechten gehad of willen hebben. Hij deed in 1921 eindexamen gymna sium met als beoordeling „zeer bevredi gend". In de loop van dat jaar ging hij naar de militaire academie. Sedert zijn achttiende jaar heeft hij vergaderingen van de ministerraad bij gewoond, die werden voorgezeten door zijn vader, de koning. De kroonprins slaagde in 1924 met uit stekende cijfers voor het examen van de militaire academie en ging daarna vol kenrecht en economie aan de universiteit van Oxford studeren. Prins Olav was een groot liefhebber van sport en hij verwierf een reputatie op het gebied van het skispringen en spe ciaal op dat van de zeilsport. In 1928 veroverde hij bij de Olympische Spelen te Amsterdam de gouden medaille voor zeilen in de zes-meter-klasse. Ook thans zeilt koning Olav nog veelvuldig. Kroonprins Olav is in 1929 gehuwd met prinses Martha, dochter van prins Carl en prinses Ingeborg van Zweden. Prinses Martha overleed in 1954 De koning heeft drie kinderen: kroonprins Harald. prinses Astrid en prinses Ragnhild. Op 9 april 1940 ondernamen de Duit sers hun onverhoedse aanval op Noorwe gen. Toen het in juni 1940 duidelijk was De uitvoering, die de Haagse Comedie er dit weekeinde van gaf, is in verschil lende opzichten te prijzen. Zij is voor driekwart zeker geslaagd. Dolf Verspoor deed in zijn vertaling volledig recht we dervaren aan deze renaissancistische stort vloed van spreekwoorden en sappige taal. Dat Dolf Verspoor, een zo bekend en zo fijn lied als de Villancico van de drie boerinnetjes inlaste, en door een dronke mansgezelschap brallen laat, vinden we echter een smaakfout en een smaakfout van de regie vinden we ook 't koorlied aan 't slot, 't Salve Regina, dat door Diels is ingevoegd. De hele slotrede van Pledereo had men naar onze mening rustig kunnen laten vervallen, dan hadden we niet enkele minuten tegen een donker scherm behoe ven aan te kijken en was het einde, de sprong van de toren door Ymeledea veel indrukwekkender geweest. De inzet viel erg stijf uit, en men vrees de het ergste voor Ymeledea en Calisto, maar Paula Petri herstelde zich in haar vertolking van Ymeledea en heeft haar toch wel een ontroerend gestalte gegeven. Jules Croiset als haar minnaar, speelde vanaf het begin wat al te opgeschroefd de verwende knaap en hield dat vol tot het laatste bedrijf, wanneer ook hij iets ver wezenlijkt van de romantiek, die ondanks alles toch ook in deze tragi-comedie te vinden is. Ida Wasserman als La Celestina was schitterend. Zij heeft al de naarheid, de huichelarij, de sluwheid, de zelfzucht van de oude koppelaarster volledig recht ge daan. Maar zij bleef daarin de menselijk heid van de figuur handhaven. Het werd een onverbeterlijke creatie. Zij werd uitstekend bijgestaan door Camille de Vries en Anne Oostveen als de beide lichtekooien, die in hun typering niets te wensen of te raden overlieten, en vooral ook door het prachtige spel van Bas ten Batenburg en de niet min der treffende en toch zo verschillende Armento van Jules Roland, de beide be dienden van Calisto, die hun meester naar de ondergang helpen. Een bescheiden maar heel goed rolletje maakte Trens Snijders van Lucretia de kamenierster. Het is jammer dat Marijke Staercke als Ymeleda's moeder tekort schoot en veel te gelijkmatig bleef. Ook Gijsbert Tersteeg als Ymeleda's vader slaagde er niet in ons te overtuigen. Zijn slotrede was te ongenuanceerd-melodra- matisch. Men had voor zeer fraaie kostuums ge zorgd en een weelderig décor, dat goed bespeelbaar bleek, en waarvan vooral de tuin bij het huis van Ymeledea's ouders bijzonder stemmingsvol was. Het werd dus ondanks bezwaren tegen regie-onder- delen en bezetting een voorstelling waar voor we erkentelijk zijn. FARNBOROUGH Volgende week wordt op het vliegveld Farnborough, een der vliegvelden van de Britse lucht en ruimtevaartlaboratoria, de beurs gehouden van produkten van de Britse lucht- en ruimtevaartindustrieën. Die beurs, na de tweede wereldoorlog ont staan uit de voorlopige militaire vlieg- feesten op het militaire veld Hendon en geleidelijkaan uitgegroeid tot DE beurs in de luchtvaartwereld, schijnt sinds het eind van de jaren vijftig, mede als gevolg van de langzaam teruglopende bestellingen op vooral Britse militaire vliegtuigen, in aanzien te verminderen. De bestellingen op Britse straalmoto ren en op Britse vërkeers_ en lesvlieg- tuigen houden de in omvang teruglo pende waarde van de export der Britse lucht- en ruimtevaartindustrie niet meer op peil. De enige jaren geleden door de Britse regering gepropageerde concentratie in de vliegtuigindustrie in Groot-Brittannië heeft mede tot gevolg gehad, dat een aantal mammoet-bedrijven is gefor meerd. Ongeveer tegelijkertijd is men echter bij verscheidene luchtmachten, die voorheen sinds de tweede wereld oorlog nagenoeg alleen Brits materieel in gebruik hadden, overgegaan op Ame rikaanse of Franse toestellen. De voor Groot-Brittannië na de tweede wereld oorlog zeer belangrijke markt voor mi litaire toestellen is daardoor aanzienlijk kleiner geworden en in vele landen van in het bijzonder West-Europa nagenoeg verloren gegaan door o.a. de gezamen lijke bestelling en produktie van „Star- fighters" door België, de bondsrepubliek Duitsland, Italië en Nederland. Daarbij komt de in kracht toegenomen werking van de Franse vliegtuigcon structie, waardoor verscheidene pro dukten van die industrie hun weg vinden naar landen die voorheen bijna altijd Brits materieel gebruikten, ook al door de nauwe banden in het raam van de commonwealth. Bovendien is de toegenomen samen werking op het gebied van de vliegtuig bouw op het vasteland van West-Europa er mede oorzaak van, dat daar thans vliegtuigen worden ontwikkeld voor on- derzeebootbestrijding, lange afstand pa- troillevluchten, militaire transporten en defensieve tactische opdrachten. De nieuwe technieken voor jachtvliegtuigen die geen of slechts een zeer klein lan dings- en opstijgruimte nodig hebben, zijn ook op het vasteland van West-Eu ropa in ontwikkeling. Daarnaast komt dan nog dat ook de ontwikkeling, bouw en produktie van geleide wapenen op het vasteland van West-Europa niet stil staat. Wat de Britse verkeersvliegtuigen be treft is het succes dat de eerste serie Cornet"-straalvliegtuigen beloofde door jammerlijke rampen te niet gedaan. De ..Viscount" - schroefturbinevliegtuigen hebben een zeer groot succes gehad dat nog door geen nieuw Brits ontwerp is geëvenaard. De recente moeilijkheden tussen de BOAC en het ministerie van luchtvaart over de, onder druk van dat ministerie tegen de zin van de leiding van de Britse overzeese luchtvaartmaatschappij be stelde, super VC-10-straalverkeersvlieg- tuigen, hebben de Britse vliegtuigindu strie en in het bijzonder Vickers geen goed gedaan. Zeer veel belangstelling bestaat voor de BAC-111 (honderdelf) maar de onge lukken die tijdens proefvluchten met enige der prototypen zijn gebeurd, zul len mogelijkerwijs leiden tot een vertra ging van het in dienst stellen van het eerste toestel der produktieserie. Er zijn al jaren geleden in de lucht vaartwereld stemmen opgegaan om, ter handhaving van de kwaliteit en de be langrijkheid van ..Farnborough", de beurs ook open te stellen voor niet-Britse produkten. Daarmee zou dan de weg van de befaamde salon" van Parijs worden ingeslagen. Tot dusverre is aan die stemmen geen gehoor gegeven. Wel is in 1962 besloten dat de tot dan toe jaarlijkse beurs op Farnborough pas weer in de eerste week van september 1964 zou worden gehouden, ook al om de aan ..Farnborough" deelnemende in dustrieën niet te zeer op kosten te jagen omdat vele daarvan ook plegen deel te nemen aan de internationale salon" te Parijs, die elke twee jaar wordt gehou den en aan de in opkomst zijnde lucht vaarttentoonstellingen te Hannover en te Turijn. Het is nog twijfelachtig of een vlieg tuig, waarvoor grote interesse bestaat en waaraan al jarenlang wordt gewerkt, nl. de tweemotorige British Aircraft Cor poration TSR 2- (voorheen gezamenlijk ontwerp van Vickers en English Elec tric), tijdig voor „Farnborough" het noodzakelijke aantal vlieguren zal hebben volgemaakt om daar te verschijnen, zij het dan vermoedelijk alleen op enkele dagen van de beurs en dan alleen in de vlucht. De TSR-2 is in de eerste plaats ont worpen om, met een snelheid die juist onder die van de geluidssnelheid ligt, „onder" de radarstralen van waarne mingsposten door en derhalve op zeer geringe hoogte, opdrachten uit te voe ren. Daarnaast moet het toestel in staat zijn op zeer grote hoogte met superso- ne snelheid te vliegen. Een beeld van de Arabische top conferentie in Kairo, waar blijkens deze foto iedereen wel vrolijk kijkt, maar waar het niet zo best botert. Zie voor verslag van de conferentie pagina 1. Op de foto links president Nasser en rechts kroonprins-regent Fai sal van Saoedi-Arabië. LEOPOLDSTAD ADDIS ABEBA De Kongolese rebellen in Stanleystad hebben de „Volksrepubliek Kongo" uit geroepen. Volgens een radio-uitzending uit de stad staat Christophe Bgeny aan het hoofd van de regering. Hij is minister van binnenlandse zaken geweest in de eerste onafhankelijke regering van Loemoemba in 1960. Op de conferentie van de organisatie voor Afrikaanse eenheid in Addis Abeba, heeft de Ghanese minister van buiten landse zaken Kojo Botsio de oprichting vaii een Afrikaans vredesleger voorge steld als een eerste stap om een eind te maken aan de burgeroorlog in Kongo. Botsio opperde, dat het vuren onmid dellijk zou worden gestaakt, dat alle strijdkrachten zouden worden geneutra liseerd en dat onder toezicht van de organisatie voor Afrikaanse eenheid al gemene verkiezingen zouden worden ge houden na een samenkomst van leiders van alle Kongolese partijen op het hoofd, kwartier van de organisatie voor Afri kaanse eenheid in Addis Abeba. Bij die gelgenheid zou een voorlopige regering moeten worden opgericht, die de ver kiezingen zou organiseren.' Waarnemers zeggen, 'dat dit idee waarschijnlijk door Tsjombe zal worden verworpen, als zijnde inmenging in de interne zaken van zijn land. MOSKOU Een blonde jongeman pro beerde gisteren tot Kroestjev door te drin gen. toen deze de internationale tentoon stelling van machinerieën bezocht. De jongen baande zich een weg door de kring van autoriteiten, die Kroestjev omgaf. Hierbij zou hij een dreigend gebaar je gens de Sovjet-leider hebben gemaakt. De omstanders hoorden hem zeggen: „Nikita Sergewitsj, ik heb al zeven jaar gepro beerd u te spreken te krijgen". De jongeman werd onmiddellijk door leden van de veiligheidspolitie wegge trokken. En Kroestjev zelf snauwde hem boos toe: „Schaam je je niet?". Daarna vervolgde de Russische minis ter-president, schijnbaar onbekommerd, zijn rondgang over het tentoonstellings terrein. Hij was zijn boosheid spoedig vergeten. Toen een aardige blondine in het Oosten rijkse paviljoen hem een vaas aanbood, vroeg Kroestjev zijn Oostenrijkse gids: „Is zij ook een produkt van uw land?". Hij kreeg ten antwoord: „Nee, van het uwe". „Dan hebt u een goede keus", merkte de premier op. Kroestjev bezocht ook de Nederlandse inzending, verzorgd door 15 bedrijven uit ons land. De Russische premier bleef geruime tijd bij de Nederlandse stands, waar hij werd rondgeleid door de president-directeur van Stemmler Imex. de heer C. H. F. Stemmler. Kroestjev liet zich zeer waar derend uit over het tentoongestelde mate riaal, zei de heer Stemmler. Hij bood de Sovjet-leider een set gereedschappen aan. LA COURTINE Maandag hebben 2.880 Nederlande militairen La Courtine officieel adieu gezegd. Mogelijk wordt het voor sommigen wel een au revoir maar dan zal dat toch in de gemakke lijke kleding van de toerist zijn, want geoefend wordt er niet meer in het Franse plaatsje. De 42e pantser-infanteriebrigade is op de terugweg naar Nederland. Maandag vroeg is de lange colonne van 550 mili taire voertuigen vertrokken, nagewuifd door de inwoners van La Courtine d4? hen met spijt zien vertrekken. Er zijn vele vriendschapsbanden gesloten en het dorp is zeer wel gevaren bij de jaar lijkse vreedzame invasie. De terugreis gaat over Bourges en Marmelon. De commandant eerste legerkorps, luitenant-generaal E. J. C. van Hootegem, en generaal-majoor F. A. Palm, die zaterdag tot ere-burgers van La Courtine werden benoemd, heb ben La Courtine al eerder verlaten. (Advertentie) BASTION: gedessineerd bouclé van uiterst solide konstruktie. Breed tes 1.30 m en 3.80 m.(broadloom). _i. Prijzen: 33.50 resp. Vraag folder B2 aan Veneta N.V., Hilversum. FONTAINEBLEAU Op de maandag gehouden bijeenkomst van het „multi national corporate strategie planning se minar" dat van 6 tot 11 september in Fontainebleau wordt gehouden, heeft prins Bernhard een inleiding gehouden over de bevordering van het internatio nale zakenleven en het politieke en maat schappelijke belang daarvan. De prins ging uit van de constatering dat de po litieke en economische ontwikkeling van na de oorlog geheel veranderde omstan digheden heeft geschapen. Het streven naar geleidelijke industria lisatie van voorheen louter land- of mijnbouwgebieden vraagt om een geheel andere benadering in zaken van derge lijke lande teneinde 't voorhanden zijnde potentieel goed te kunnen gebruiken voor de uitbreiding van het internatio nale zaken-doen en te voorkomen dat de nieuwe landen naar de communisti sche kant worden gedreven. Een gezonde psychologische benade ring alleen is niet voldoende. Men moet er ook voor zorgen dat de wederpartij voldoende koopkracht bezit. Volgens geworden, dat de koning en de regering het land zouden moeten verlaten, bood kroonprins Olav aan om met het Noorse volk onder de vreemde bezetting te blij ven. De regering, die toen geleid werd door Johan Nygaardsvold. wilde dit aan bod echter nie4 aannemen, zodat de kroon prins met de koning en de regering naar Groot-Brittannië uitweek. De kroonprin ses en hun drie kinderen gingen naar de Verenigde Staten. De kroonprins heeft in de oorlogsjaren in Groot-Brittannië al zijn tijd en energie besteed aan de strijd voor Noorwegens bevrijding. Hij speelde een vooraanstaan de rol bij de organisatie van de strijd krachten van vrij Noorwegen in Groot- Brittannië en de Verenigde Staten. Bo vendien bleef hi) in voortdurend contact met de leiders van de verzetsbeweging in het bezette Noorwegen. Hij werd in 1944 opperbevelhebber van de Noorse strijdkrachten en op 13 mei 1945 keerde hij als eerste van de konink lijke familie naar Noorwegen terug. In de na-oorlogse jaren heeft de kroon prins zich voortdurend verder voorbereid op de hoge taak. die hem wachtte. Hij nam daarbij een steeds groter deel van de werkzaamheden van zijn vader over. WASHINGTON Het roken door scholieren wordt een steeds groter pro bleem voor de Amerikaanse scholen. Onderzoeken van het Amerikaanse kanker-instituut hebben uitgewezen, dat de tieners meer roken dan vroeger en er ook eerder mee beginnen. Meer dan vyftig procent van de schoolgaande jeugd wordt regelmatig roker. Onderwijs-autoriteiten zijn verdeeld over de vraag hoe in te gaan tegen deze ongetwijfeld slechte gewoonte. Uit een onlangs gepubliceerd rapport van de Amerikaanse vereniging van school directeuren blijkt dat op 199 van de 250 grootste schoolsystemen het roken op schoolgebied verboden is. Op sommige scholen mogen de leer lingen op bepaalde plaatsen roken als zij zich bereid verklaren een cursus te volgen over de schadelijke gevolgen van het roken. Alle onderwijsdeskundigen zijn het erover eens, dat ouderlijke steun be slist noodzakelijk is wil men een school- campagne tegen het roken laten slagen. Het Amerikaanse bureau voor kinde ren heeft zich beziggehouden met de vraag wat volwassenen het beste kun nen doen om jeugdige personen van het roken af te houden. Het bureau advi- seedt de ouders het volgende Als u niet wilt dat uw kinderen roken, rook dan zelf ook niet. Kinderen van ouders die roken, lopen tenminste twee maal zoveel kans de gewoonte over te nemen als kinderen van niet-rokende ouders. Als u de rookgewoonte niet kunt op geven, geeft uw zwakte dan ruiterlijk toe tegenover uw kinderen en tracht het niet goed te praten. Het feit dat u moeite hebt met ophouden is voor een kind een, goed argument om niet te gaan roken, onder de voorwaarde, dat het ervan overtuigd is dat u werkelijk met roken wilt ophouden en dat u niet alleen maar voor zijn welzijn het roken afraadt. Als u met uw kind een weddenschap afsluit om beiden niet te rokent breek dan nooit uw belofte van uw zijde. prins Bernhard zouden, naast de alge mene hulp van verschillende regeringen in de vorm van leningen of uitvoering van projecten ten algemene nutte, de grote industrieën, die belang bij dc ont wikkelingslanden hebben, ook technische bijstand moeten verlenen door medede ling van kennis of vestiging van plaatse lijke bedrijven. In veel gevallen zal dit niet op korte termijn voordeel opleveren maar op de lange duur kan dit de prijs voor de vrijheid blijken te zijn, aldus prins Bernhard. Erop wijzend dat in rijken landen tekort aan arbeidskrachten kan bestaan met als gevolg onevenredige kostenstijging waartegenover in ontwikkelingslanden een surplus aan werkkrachten aanwezig kan zijn, pleitte de prins voor inter nationale arbeidsverdeling, waarbij de armere landen zich zouden kunnen toe leggen op de produktie van arbeids-in- tensieve goederen. Als een andere nieu we ontwikkeling van na de oorlog noem de prins Bernhard voorts het opkomen van economisch federalisme in de plaats van economisch nationalisme doordat de landen zich aaneensluiten in bepaalde handelsgebieden. In beide laatstgenoem de gevallen kan er voor grote industrie- en aanleiding zijn om dochter-onderne mingen buiten het moederland te stich ten. Hierbij moet men tot onderling be grip en steun kunnen komen en hier past volgens de prns een vergelijking met de huidige toestand op politiek ge bied met de NAVO als een voorbeeld van die na-oorlogse samenwerking. Zulk een samenwerking veronderstelt echter ook dat de zwakkere partners door de sterke geschikt worden gemaakt om in het team te passen. Wederzijdse steun is een directe consequentie van samenwer-1 king. Nog al te vaak. aldus prins Bern hard, heerst in de zakenwereld een staat van totale oorlog. De prins is ere-president van het „mul ti-national corporate strategie planning seminar", een door de universiteit van Californië te Los Angeles en het „in- stitut Europeen d'administration des af faires" gemeenschappelijke georgani seerde studiegroep. LONDEN De premier van Singapore Lee Kuan Yew, heeft een lans gebroken voor één gemeenschappelijke politiek van het Westen tegen de confrontatie politiek van Indonesië. Lee zei dat Maleisië van Engeland alle medewerking heeft, maar dat hy ook graag zou zien, dat de westelijke alliantie een lijn trekt. Lee waarschuwde, dat behandeling van het probleem met een mengelmoesje van pillen en injecties alleen maar naar de operatietafel zóu leiden. Met betrekking tot de ongeregeld heden in Singapore die nu al 12 doden geëist hebben, zei Lêe „Als we niet oppassen in Maleisië, hebben we presi dent Soekarno niet nodig om ons te verpletteren dan doen we dat zelf wel". Indonesië is van plan de Veiligheids raad te wijzen op „ondermijnende prak tijken, die de kolonialisten voor en na de vorming van de federatie Maleisië tegen Indonesië hebben uitgevoerd". Indonesië zal een speciale „strijdmis- sie" naar New-York zenden, waar mor gen de Veiligheidsraad begint met de behandeling van een klacht van Malei sië tegen Indonesische agressie. De stichting Gaudeamus organiseert dit jaar weer een internationale muziek- week, het is de zestiende in de reeks. Het grootste deel van het programma voor deze week die van 12 tot en met 19 september wordt gehouden wordt in bcslaggenimen door concerten en analyse-cursussen. Deze cursussen staan dit jaar onder leiding van de Ame rikaanse componist Earle Brown. Op het programma staat voorts een lezing van Ton de Leeuw over het leven er. de werken van Arnold Schoenberg. Evenals vorig jaar zal tijdens de mu- ziekweek een tentoonstelling worden ge houden van partituren van hedendaagse muziek. Koning Constantijn van Griekenland is maandag, onder meer vergezeld door de Griekse minister van buitenlandse zaken Kostopoelos, met zijn eigen vliegtuig „Goldstream" naar Kopenhagen vertrok ken. Hij keert donderdag in gezelschap van de Deense kroonprinses Margarethe, weer in Athene terug. Zijn bruid, de Deense prinses Anne Mane, komt de vrijdag daarop met haar NEW-YORK Met honden, traangas, hagel en knuppels zijn leden van de Newyorkse politie duizenden jeugdige herrieschoppers te lijf gegaan om hen van Hampton Beach in New Hampshire te verjagen. De politie kreeg versterking uit drie staten naar aanleiding van het waan zinnige gedrag van de duizenden tieners, die op ergerlijke wijze in de stad huis hielden. Er werden tientallen mensen gewond. De politiemannen wierpen traangas- bommen en schoten met hagel om de jeugdige herrieschoppers te verjagen. Buiten de stad renden zij met knuppels achter hen aan. Honderd jongelieden verdwenen achter de tralies. De schade aan strandhuisjes, ruiten en auto's was aanzienlijk. In Oregon hielden 2000 jongeren een orgie van geweld. De politie werd met stenen en met zandgevulde biertonne tjes bekogeld voor zij de vloekende en tierende menigte uiteen kon jagen. In Oregon werden minstens 95 tieners gevangen gezet en tientallen gewond. f^htie,iedeAnthTet het Deense koninklijke V,er móêstSn i het zTékenhuis wZen jaent in Atnene aan. opgenomen.

de Stem | 1964 | | pagina 11