Verzamelwerk (14.500 pagina's) over geloof en Kerk RoyqI Club Straks anglicaanse vertegenwoordiger bij Pauselijke stoel EUROPOORT: de wieg van een reus „GELOVIG DENKEN OVER HEIL EN WERELD" Stijfbevroren bloed nu onbeperkt houdbaar Hoofdverdachte nu ook gepakt anvier Moderne kijk Nieuw inzicht verwerkt in 41 delen EERSTE VROUW OP DE EIGER Woestijn VLIEGTUIG STORT NEER: 26 DODEN Opmars DAGBLAD DE STEM Kciscus »E Ï5 Uw advertentie Kennedy bood ontslag aan Twee Japanners menendat het nog oorlog is Verkiezingen in Engeland op 15 oktober? Indian Tonic heeft „it" - heeft pit maakt fit! Nu ook in grote fles! Drie doden bij beklimming van Monte Rosa Admiraal Smith: NAVO heeft meer vliegtuigen en schepen nodig gaarne aan I Canadese separatisten Laat Elizabeth thuis blijven In Thailand: Poging tot moord in Noordwo/de H. Wil is heden eer ontslapen na (Sacramenten der Ihtgenoot, vader, |der, broer en oom DEBBAUT lat lli ijs I ;ië) op 25-7-1879 li op 5-9-1984 l.ekenhuis. Ijs liinderen (ebben op dinsdag ochiekerk van de vorden maandag- de kerk. droefheid, voor- i de Zieken, in het pe lieve broer en lierbare overledene Audenaerde kinderen he-Audenaerde de Smet vaarbij wij U be- febben op dinsdag de Parochiekerk pbus te Koewacht Kerkhof aldaar. 7 september om pe droefheid, voor der Zieken, in de 94 jaar, onze be- (huwd-, groot- en JS MARTENS an (straten fan wijlen pchelfaut laten ens en achterklein- er en kind parbij Ued. beleefd 1 hebben op woens- |in de parochiekerk nde kerk op dins- itember. 5 45. onnebloemstr. 13, itember. il" stel „Centraal" nsdag 16 septem- mcordia". otel „Concordia" ctor et Emergo". orpshuis. GOES - TEL. 7664 »or beginners, vden De uitgevery Paul Brand te Hilversum heeft een enorm werk op stapel staan, onder de verzamelnaam „Adventus Domini. Gelovig denken over heil en wereld", hoopt ze in de loop van enige jaren een serie boekdelen uit te geven op theologisch pastoraal en kerkhistorisch gebied. De serie zal 41 delen omvatten: tien delen theologie op basis van de heilgeschiedenis, tien delen pastorele theologie, tien delen kerkgeschiedenis, een theologisch lexikon in tien delen en een klein theologisch woordenboek. Dit is hetgeen voorlopig vaststaat. Later hoopt men de serie nog uit te breiden over het terrein van de moraal, exegese, liturgie en kerkelijk recht, leder deelt zal zo ongeveer 350 bladzijden bevatten; 't geheel wordt dus 'n 14.500 pagina's Het is duidelijk, dat het daarom alleen al een enorm werk wordt. Dat wordt het echter nog meer, als we in de aankondiging de lange rij van medewerkers lezen, die allen vanuit eenzelfde geest en instelling hun bijdragen voor dit grote verzamel werk zullen moeten leveren. Want ondanks het groot aantal auteurs zal door al die 41 delen een duidelijk na te wijzen tendens moeten lopen. klaring van het gebruikte illustratie materiaal. Dat zijn zo de voornaamste punten, die opvallen, als men de boek- ken ter hand neemt'en doorbladert. Als men het inleidend artikel van dr. R. Aubert van Leuven op deze tien de len heeft gezien, zijn de verwachtingen met betrekking tot de eigenlijke tekst groot. Laten we meteen zeggen, dat we geen moment van teleurstelling hebben stapel zetten, uitgegaan van de grote gevoeld bij het doorwerken van de twee Dat is de opzet van de uitgevers Terecht zijn ze, toen ze hun werk op veranderingen die zich de laatste tijd op alle gebied in de Kerk aan het vol trekken zijn, en die zich in de discussies op het tweede Vaticaans concilie zo sterk deden gelden. De serie moet dan ook een weerspiegeling zijn van de ver nieuwing, die zich in de katholieke ge- loofsbezinning aan het afspelen is. Door denkend op datgene wat zuivere traditie in de Kerk is en het verleden met de grootst mogelijke objectiviteit, wikkend en wegend, moeten de auteurs aan de hand van de bijbelse, patristische, li turgische en historische bronnen in hun werk een taal spreken, die door de mo derne mens kan worden verstaan en moeten zij een positie bepalen, die past in deze tijd van vernieuwing en toena dering. In deze opzet is de serie door de uitgevers uitdrukkelijk bedoeld niet alleen voor d vaktheoloog, en de ziel zorger, maar ook voor de ontwikkelde leek, die zich voor theologie en aanver wante wetenschappen interesseert. Voor me liggen de twee eerste delen van de reeks, deel een en twee van de „Geschiedenis van de Kerk", In het eerste deel behandelt de bekend Fran se patroloog J. Daniélou de geschiedenis van de vroege Kerk tot de vierde eeuw. Professor H. Marrou van Parijs be schrijft in deel twee de tijd van de ver volging van keizer Diocletiaan (303) tot de dood van Paus Gregorius de Grote (604) Een goed verzorgde uitgave, gebond- den in een zwart linnen band met op de rug een opdruk in goud en rood, handig, niet te groot formaat, goed pa pier en een duidelijke letter, goed ver zorgd illustratiemateriaal, veel kaarten, die de tekst verduidelijken, tijdtafels, die de kerkgeschiedenis geven volgens jaartallen naast de politieke gebeurte nissen, zodat men alles gemakkelijk in zijn milieu kan plaatsen, lange rijen voetnoten, die de tekst verantwoorden, een uitstekend verzorgde bibliografie, 'n zeer uitvoerig en nauwkeurig personen- en zakenregister en een duidelijk ver tomen. Uitgaande van de moderne kijk op de Kerk als het volk Gods wil deze kerkgeschiedenis veel meer zijn dan een loutere beschrijving van het doen en laten van de kerkelijke hiërarchie. Die krijgt vanzelfsprekend haar beurt, maar wordt toch niet meer zo uitslui tend benadrukt als in de methode van schrijven vroeger. Speciale aandacht wordt besteed aan het godsdienstig le ven van het christenvolk. En dat in een streng kritische zin, waarbij eenvoudig de feiten worden weergegeven, zoals ze geweest zijn, ook al spreken ze ten na dele van de Kerk. De tendens van de boeken is ook oecumenisch doordat re kening wordt gehouden met wat ande ren niet-katholieken dachten en deden En dat met een begrip voor de open heid, die de moderne stromingen in de Kerk kenmerken. Zo laat Daniélou de moderne bijbel exegese volledig recht wedervaren, waar hij in zijn beschrijving van de geschiedenis van de jonge Kerk in de eerste eeuw betekenis, plaats en taak van de oudsten (presbuteroi) bepaalt. En zowel hy als prof. Marrou werken in een moderne geest en overeenkom stig het hedendaags theologisch denken over de structuur van de Kerk op een werkelijk magistrale wijze de ontwik keling van het bisschopsambt, het pa triarchaat en de groeiende bewustwor ding van een zeker primaatschap van de bisschop van Rome uit. Vergelijkt men dit punt eens met wat oudere Ne derlandse uitgaven van de kerkgeschie denis geven, dan ziet men het verschil, en ervaart men met welk recht het concilie verleden jaar gediscussieerd heeft over de collegialiteit van de bis schoppen. De oecumenische tendens, die door het werk moet lopen treedt hier duideiyk aan de dag. Interessant zijn de beschrijvingen over de ontwikkeling van de liturgie en over de geest waarin deze gevierd werd. Ze laten ons de sfeer proeven, waarin de oude Kerk leefde; en sfeer die ook de moderne liturgie zij het dan dat zij hervorming behoeft, zal moeten trachten te bewaren omdat ze zo diep- christelijk is en. zouden we willen zeg gen, als het ware tot het wezen van onze eredienst behoort. Zij, die belangstelling hebben voor de ontwikkeling van de Kerk in het Byzan tijnse rijk en het christelijke Oosten in het algemeen, vinden in de twee be sproken delen van deze serie een macht aan gegevens, bijgewerkt volgens de laatste stand van de wetenschap. Zij zullen hierin een degelijke basis vinden voor verdere specialisatie op onderde len. Dit wordt hen vergemakkelijkt door een goede bibliografie. Laten we tenslotte nog vermelden dat niemand zich hoeft te laten afschrik ken deze kerkgeschiedenis te lezen. Mocht hij bang zijn dat de stof te droog en systematisch wordt behandeld, dan kunnen we hem de verzekering geven, dat dit niet het geval is. Beide delen zijn vlot en onderhoudend geschreven en in goed Nederlands vertaald. DR. GABRIEL MUNINGHOFF Robert F. Kennedy, de Amerikaan se minister van justitie, heeft pre sident Johnson zijn ontslag aange boden. In het midden mevr. Ethel Kennedy. Kennedy is door de con ventie van de democratische partij van de staat New York aangewe zen als kandidaat voor de senaats zetel van de staat New York. WASHINGTON Op Goeam pro beert men met helikopters, pamfletten en luidsprekers twee Japanners uit de tweede wereldoorlog te bewegen zich over te geven. De mannen wer den op 25 augustus door een vracht autochauffeur gezien. Men acht het zeer waarschijnlijk, dat de twee 20 jaar geleden het oerwoud zijn inge vlucht toen Amerikaanse mariniers in juli 1944 het eiland weer verover den. De twee mannen hadden lange baarden en droegen alleen lendedoe ken. Ze vluchtten toen de chauffeur hen aanriep. Een van de mannen droeg een geweer, de andere scheen uitgemergeld. LONDEN In een rede tot 120 lei dende figuren uit de Britse conservatieve partij, heeft de Engelse minister van buitenlandse zaken, Butler, volgens wel ingelichte kringen gezegd, dat „medio volgende maand" verkiezingen zullen worden gehouden. Er zijn drie factoren, waarom op 15 oktober zou worden gestemd: 1. verkie zingsdag valt gewoonlijk op een donder dag; 2. koningin Elizabeth, die de ver kiezingsdag in Londen moet zijn, is van 5 tot 13 oktober in Canada en 3. keuze van een dag na 15 oktober zou Labour de kans geven premier Douglas-Home te verwijten, dat hij de verkiezingen te elfder ure uitstelde uit vrees te worden verslagen. In de Daily Telegraph is de Gallup-opi- niepeiling verschenen. Ze geeft Labour een 6.5 procent voorsprong op de con servatieven om de verkiezingen te win nen. hetzelfde percentage van de voor gaande keer, een maand geleden. Aan de zonnige Labourhorizon dreigt een donderbui, nu omstreeks verkiezingstijd een nationale havenstaking drt gt als ge volg van de afwijzing door de 65.000 ha venwerkers van de laatste loonsvoorstel len door de werkgevers. Labour is nauw verbonden met de vak verbonden in Engeland. KLEINE SCHEIDEGG Voor het eerst is een vrouw erin geslaagd de moeilijke noordelijke wand van de Eiger te beklimmen. Het de 25-jarige Daisy Voog uit München. Zij was in gezelschap van een 23-jarige stadgenoot. Donderdag avond bereikten zij een plek vijftig me ter van de top verwijderd. Daar moesten zij de nacht doorbrengen, omdat de sneeuw op het laatste stuk te los was. In de loop van de nacht vroor zij vast en gisterochtend vroeg kon de top wor den bereikt. De terugtocht gaat via de westelijke wand, die veel gemakkelijker is. De Eiger is een bergtop van 3975 me ter hoogte in het Berner Oberland. lAdvertentie) I 5 LONDEN De primaat van de anglicaanse kerk, dr. Michael Ram sey van Canterbury, heeft gisteren meegedeeld, dat hij de reverend John Findlow, kapelaan van de Britse ambassade in Athene, heeft benoemd tot zjjn persoonlijk ver tegenwoordiger bij het Vaticaan. SCHIPHOL Dr. H. W. KrUnen, bio chemicus van het centraal laboratorium van de bloedtransfusiedienst te Amster dam heeft op Schiphol verteld, dat er patent is aangevraagd op de vereenvou digde methode, die hy in het laborato rium heeft ontwikkeld voor het onbeperkt houdbaar maken van bloed in diepvries. De moeilijkheid met het bevriezen van bloed is, dat dit zeer snel moet gebeuren, evenals later het ontdooien, anders ver nietigd men de rode bloedlichaampjes. „Wij zijn blij in ons laboratorium een methode te hebben gevonden om bloed te bevriezen en te bewaren in een tem peratuur van bijna 200 graden onder nul zonder daarvoor een speciale dure en ingewikkelde apparaten uit Amerika te gebruiken", zo deelde dr. Krijnen op Schiphol mee. In deze stijfbevroren toestand is het bloed onbeperkt houdbaar. Tot nu toe be stond alleen de mogelijkheid bloed voor bloedtransfusies 3 weken goed te houden. Dat geschiedde op ijskasttemperatuur. De nieuwe methode om bloed onbe perkt houdbaar te maken heeft natuur lijk allerlei voordelen. Een daarvan is, dat men een patiënt, die voor een ope ratie een bloedtransfusie nodig heeft, thans zijn eigen bloed kan toedienen. Dit kan nodig zijn in gevallen van patiënten die zo'n afwijkende bloedgroep bezitten of anti-stoffen tegen de normale groepen in het bloed hebben, dat men voor hen geen donor kan vinden. Men stelt dan de operatie b.v. een half jaar uit en neemt hem gedurende die periode tel kens wat bloed af, bewaart dit in diep vries en dient het hem tenslotte bij de operatie toe. Ook opent de nieuwe methode de moge lijkheid om grote voorraden aan te leg gen, die nuttig zijn bij natuurrampen of andere calamiteiten met honderden slachtoffers. In het centraal laboratorium van de bloedtransfusiedienst te Amsterdam is het experimentele stadium van het on derzoek thans ten einde. Reeds is men begonnen met de aanleg van een voor raad stijfbevroren bloed. y. «fcgfc, De reverend Findlow, die in januari zijn functie zal aanvaarden, zal nauw con tact onderhouden met de pas door aarts bisschop Ramsey ingestelde commissie voor de betrekkingen met de katholieke kerk en het Vaticaanse secretariaat voor de christelijke eenheid. Dr. Ramsey heeft navolgende priesters benoemd tot vertegenwoordigers van de anglicaanse kerk op het concilie: de bis schop van Ripon, dr. J. R. H. Moorman, en de deken van het Emmanuel-college van Cambridge, de reverend Howard Root, voor de kerk van Engeland, de re- verend professor Eugène Fairweather van Trinity College, Toronto, voor de kerk van Engeland in Canada, de protestantse episcopaalse kerk van Engeland in Ca nada en de protestantse episcopaalse kerk in de Verenigde Staten, de reverend Mas- sey H. Shepard jr., uit de Verenigde Sta ten, en de reverend Ernest John van de „Brotherhood of Ascension Cambridge Mission" in New Delhi, als vertegenwoor diger van de anglicaanse kerk van In dia, Pakistan, Birma en Ceylon. AOSTA, Italië Drie alpinisten zijn bij een belimming van de Monte Rosa om- geomen. Deze berg bevindt zich dicht bij de Franse grens. De juiste oorzaak is nog niet bekend. Politieautoriteiten achten het waarschijn lijk, dat een van de drie gevallen is en daarbij de andere twee in zijn val mee gesleurd heeft. Zij vielen meer dan 30 meter naar beneden en waren vermoede lijk op slag dood. Redders waren onder weg naar het ge bied om de lichamen te bergen en de mo gelijkheid bestond, dat ook een helicop ter ingeschakeld zou worden om te hel pen bij de operatie. HALIFAX, NOVA SCOTIA, Volgens de opperbevelhebber van de NAVO-strijd- krachten in het atlantische gebied, admi raal H. P. Smith, heeft de NAVO „grotere aantallen oorlogsschepen en vliegtuigen nodig om weerstand te kunnen blijven bieden aan Ruslands enorme groei als zeemogendheid." In de laatste vijftien jaar was er vol gens Smith „een grote mate van verschil" ontstaan tussen het aantal Russische on derzeeërs en geallieerde anti-onderzee- bootbestrij dings wapens. De Sovjet-Unie is volgens Smith de suprematie op zee van het Westen aan het bedreigen, en, zei hij, „wij hebben niet genoeg anti-onderzeebootwapens om lijdzaam te zijn." De huidige situatie is niet alarmerend, aldus admiraal Smith, maar in geval van vijandelijkheden zou de NAVO verliezen te incasseren krijgen, die niet nodig wa ren. Tet vergelijking wees Smith erop, dat de Russen op het ogenblik minstens zo veel U-boten heeft als de Duitsers in 1943. toen ze het sterkst waren Maar de NAVO had nu veel minder oorlogsschepen en vliegtuigen dan de geallieerden in 1943. (Van een onzer redacteuren) ROZENBURG Als een doorzichtige koepel staat een strakke Hollandse lucht met bolle wolken boven het om geploegde eiland Rozenburg. Als je er voet aan wa-1 zet, na door de veer boot uit Maassluis over de Nieuwe Waterweg te ztfn gebracht, ligt aan je linkerhand nog een groen en vredig stukje eiland, dat herinnert aan vroe ger. Vroeger, toen de veerboten nog lang zo druk niet voeren. Toen Rozenburg nog een smal en vergeten eilandje was, dat binnen zyn dijken een handje vol mensen herbergde. En toen de Beer, de westelijke punt van het eiland, nog een welhaast on betreden natuurreservaat was, waar tientallen, vaak zeldzame vogelsoorten onbedreigd en zich de mens in het ge heel niet bewust, hun vogelvrije leven leefden. Toen het woord Europoort" was ge vallen, was het lot van Rozenburg be zegeld. Eiland was het al niet meer: toen de dam die de Brielse Maas af sloot het met Voorne verbond, had het vaste oeververbinding. Het domijn der vogels was op de tekentafels van de industriële en eco nomische plannenmakers opgedeeld tussen begerige oliemaatschappijen, chemische wereldconcerns, havenon dernemingen en scheepsbouwers. Hui potloden trokken kaarsrechte lijnei door gebieden waar nauwelijks de af druk van een schoen te vinden was en situeerden er fabrieken, havens raffinaderijen, reuzenkranen en olie anks. De potloden deerden het lege en ruigt gebied niet, en lieten de vogelkolonisch ie dichte bosschages en de vennetje: mgemoeid. Maar na de potloden kwa nen de zuigers, de grijpers en de drag mes. Kilometers roestbruine pijplei iing braakten een zwarte modder stroom uit over een van de laatst* ■itukjes ongerepte natuur die Nederland oezat en allengs verdween al het groen van de Beer onder een dikke laag '.and. die zijn bruine kleur verloor, die icheurde en barstte onder het drogings- oroces en die tenslotte als een helder vit kleed alle groei verstikte. Terwijl iet gigantische zandtapijt meter vooi neter werd uitgehold, vluchtten de vo gels naar de overblijvende gebieden Nu steken hier en daar nog wal rieste struikjes juist boven het zand uit. Nog gespaarde plekken vormen geen schaduw meer van de woeste na- tuurpracht die het eiland eens heeft gekenmerkt: het gewas is verstikt, de takken dragen vuilzwarte bladeren. Een vogelparadijs is herschapen in een woestijn. Zand, zand, zo ver het oog reikt. De schaarse keiwegen die door dit gebied voerden, zijn na een win derige dag op vele plaatsen volgesto- ven en de auto's die hier nu komen (en de Rotterdamse bussen met nieuwsgierige dagjestoeristen) moeten soms door hoge hopen opgewaaid zand worstelen. Er zijn ook nieuwe wegen. Ze leiden naar de eerste industriële nederzettin gen in deze kunstmatige woestijn, naai de havens, waar al geregeld 's werelds grootste tankers aan gigantische boeien afmeren. Ze lijken klein, in de immense ruimte van hun „zwaaiplaats" en in de vlakte van het omringende zand- land. Maar ze meten tachtigduizend of honderdduizend ton. Als ze aankomen, worden grage zuigmonden op hun af sluiters gezet en de inhoud van hun reusachtige rompen vloeit in een machtige ondergrondse stroom door de pijpleiding naar Pernis en verder, tot in Duitsland toe. De havens, voor zover gereed, heb ben nog geen kaden. Hun Boorden zijn rechte zandwanden. Het zijn strakke inhammen in de woestenij. Boven het zand schiet het onkruid op, en hier en daar het ingezaaide gras, dat ver stuiven moet tegengaan. Grote com plexen zijn afgepaald. Op de tekeningen staat precies aangegeven wat daar komt. Hier een groot chemisch con cern, daar een plasticfabriek, verdei het hoogovenbedrijf. Nu steken nofc slechts weinig schoorstenen omhoog De horizon wordt slechts onderbroker, door een handjevol olietanks, waarvan sommige nog niet eens met bokkepoot »n menie in aanraking zijn geweest. Daarnaast torenen de eerste oliebe- •verkingsinstallaties op. De rest is wijdheid, vlakte en zand. Zarid in on voorstelbare hoeveelheden, opgepompt lot de diepten van de vaarweg en uitgespreid over een natuurreservaat dat moest wijken voor de uitbouw wan onze economie, van onze wel vaart. Op andere plaatsen in dat metersdikke zandtapijt zeulen bagger- uolens en zuigers zich 'n weg, om vol lens de bestekken een nieuwe en keu rig rechtgelijnde haven aan te leg gen. Foto hiernaast: Zand, zand, een meters dikke Jaag die een ge wezen natuurreservaat verstikt, die straks machtige nieuwe in dustrieën moet dragen en die nu een fijne gelegenheid biedt om te scheppen. Zand en ruim te genoeg. Hieronder: Zuigers diepen de havens uit waar straks schepen uit alle landen zullen meren. MONTEAL De woordvoerder van de Rassemblement pour l'Indèpendence, een separatistische beweging in Canada, denkt 100.000 handtekeningen te verzamelen voor een petitie aan de regering om het bezoek van koningin Elizabeth van En geland aan Quebec in oktober te laten vervallen. In en om Montreal heeft men al drieduizend handtekeningen verzameld en de lijst zal in heel de provincie cir culeren. Koningin Elizabeth zal met haar ge maal op 10 en 11 oktober Quebec bezoe ken, als onderdeel van een korte rond reis bij gelegenheid van het eeuwfeest van de pre-confederatieve conferenties, die in 1864 gehouden werden in Char- lottetown op Prince Island en in Que- bec-stad. BANGKOK Een transportvliegtuig van Amerikaanse makelij van de konink lijke luchtmacht van Thailand is in noord- oost-Thailand neergestort, waarbij 28 in zittenden werden gedood en 8 gewond. Allen waren leden van de luchtmacht Het tweemotorige toestel verongelukte doordat het een boom raakte. Europoort is in zijn prille staat al olop voorwerp van bezichtiging. Het ülandje Rozenburg heeft nimmer zo veel belangstelling getrokken, De twee veren die het met noord en zuid ver bonden (met Maassluis en Den Briel Lc.) dankten hun bestaan wellicht nog meer aan het feit dat de route van het vroegere Westland naar Voorne via twee veren veel korter was dan over Rotterdam, dan aan de noodzaak aan lokaal verkeer. Nu is er een dam, die de westpunt van Rozenburg verbind met Voorne, juist tussen Oostvoorne en Den Briel in. Aan de ene kant van de dam strekt zich een onafzienbaar slik uit dat is ontstaan in wat vroeger de monding van de Brielse Maas was. Aan de an dere kant tekent zich een lieflijk beeld af: ranke zeilbootjes op een nieuw recreatiemeer: het Brielse Meer fraai omzoomd door bossen, voorzien van een strandje en zeer in trek bij alle watersportliefhebbers van Rotter dam en omgeving. Over die dam kan men Rozenburg bereiken. De Gulf tanks vormen een na drukkelijk industrieel decor voor dit stukje Nederland. Er zullen er nog veel meer verrijzen. Er zullen kranen ko men immense fabriekscomplexen, to renhoge schoorstenen. De zandvlakte van nu is de grondplaat van een on voorstelbaar grote en ingewikkelde bouwdoos. Iedere meter in dit terrein, elke nu nog doelloze hoop zand elke uitgezette paal staat ergens op de be stekken en daar heeft alles zijn be stemming. Van al dit zand zal over een aantal jaren niets meer te zien zijn. Dan is het vroegere natuurreservaat de Beer één grote werkplaats. Nu heeft men er, vanaf een toevallige verhoging in het terrein, nog een uniek uitzicht: in het noorden, aan de overzijde van de Nieuwe Waterweg, Hoek van Holland met zijn Harwichboten en zijn semafoor in het oosten de contouren van Ver- olmes scheepswerf waar supertanks gebouwd worden, en in het zuiden de markante torens van Den Briel en Oostvoorne. Vanaf de Brielse Dom, of nog beter vanaf de Oude, gerestaureerde Stenen Beer (dicht bij de dam die de Brielse Maas afsluit) heeft men een fraai uit zicht op Europoort. Zo'n twintig jaar geleden zijn we daar vaak op geklom men om te genieten van een uniek panorama: wijd polderland met kassen, statige boerderijen, kleine dijkhuisjes. dorpen, de monding van de Brielse Maas. Een verstild boereland. Heel in de verte tekende zich bij helder weer de kranen van Rotterdam en de olie- walm van Pernis af. Dat was ver weg. In enkele jaren zijn oliehaven en industrie opgerukt tot aan de zee Vanaf de uitkijkpost ontwaart men nu, pal onder zich, tanks, zandpers- leidingen, een dam, een nog menie- nieuwe brug over een Europoort zijhaven, twee, drie supertankers en verder steigers vol nette jachtjes, een camping en een dorp van vakan tiehuisjes. Honderden die over Europoort lezen pikken het, op een vakantietocht, of in het weekeinde, even mee. Van Rot terdam over de weg naar Voorne. over de dam naar Rozenburg, kris kras door de zandwoestijn en langs hoge rechte dijken naar de veerhaven, om van daar naar Maassluis te varen. Een boeiende ontdekkingstocht, waar de Rotterdamse trammaatschappij al brood in gezien heeft: in het seizoen rijden dagelijks bussen naar Europoort voor een rondrit. Voor vijf gulden de man kun je het wonder zien Het won der van een industriële opmars, van technologie en van planologie. Men staat er aan de wieg van een nieuw stuk Rotterdam. De wieg va-n een reus die zó snel zal groeien dat we ons nu al te klein voelen ..L™UWARpEN - De rijkspolitie te Noordwolde heeft een tweede arrestatie verricht in verband met een poging tot moord op de 44-jarige J. de Vries al daar .Verdacht van uitlokking van een poging tot moord door verdrinking is thans ook ingesloten de 32-jarige G. T. te Noordwoide. Hij had met zijn vriend de reeds eerder gearresteerde 25-jarige J. N. afgesproken, dat deze De Vries (een oom van K.) tijdens een vispartij zou laten verdrinken. T. heeft bekend, dat hij zijn vriend K. hiervoor als be- loning een pakje sigaretten en tien gul den had beloofd. Op 23 augustus ging het drietal vissen bij een sluis in de Vledder A bij Doldersum. K. duwde zün oom inderdaad in het water, maar deze wist zichzelf te redden. G. T. zal maan- daag voor de officier van justitie te Assen worden geleid.

de Stem | 1964 | | pagina 7