Imposant Terneuzens sport park in gebruik genomen Driemaal „honderdduizend" Program Walcheren Hosanna te Goes vierde luidruchtig bestaansfeest Vissersbelang Yerseke achter actie Zevibel Dertig ploegers kliefder klei in Wilhekninadorp „We hebben niet alleen fabrieken.... Geslaagde tentoonstelling Ned. Rundveestamboek in liehtkc ZUID-BEVELAND „De juffrouw werd mevrouw Z.-Vlaanaeren 2 Eerste opt Radio VLISSINGEN Maria Magdalena- parochie adopteert priesterstudent AXEL Dagblad De Stem Dubbel succes voor Eupiionia Goes in mars wedstrijd longen (13) liep tegen caravan Tégen opheffing mosselkantoor HOOGWATER Honderd jaar E.M.M. Kruiningen werd groot festijn Burgemeester verricht aftrap voetbalduel Vandaag Morg en DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 7 SEPTEMBER 1964 ENSCHEDE W er niet omheen te dra; Prévöt is fysiek ma mannetje. Hij weet verdraagt het gemoed plaagzieke collega er over maakt. Maar vergissen we Antoine Prévót. Toen militaire dienst gek worden hield hij in de breedte nog een p over. Alleen het ge niet. Hij werd gewoge bevonden. „Kom v maar eens terug", ze keuringsmeester. Dat nie gedaan. Maar hij bl danks toename in wijs tijd nog lichter. Toei militaire wijzen de ho gegeven om van Anto eens een lekkere boll soldaat te maken. Antoine Prévöt is nu 29 nog niet zeggen, dat het i weg zit. Ondanks de echti een dubbel vaderschap ziet onbekommerd uit. Achter tintelen vriendelijke, intei In het kortgeknipte kapsel iets te schemeren. Of hebb; alleen maar verbeeld? Wa het goede bier zaten was niet zo best. En er stond donderbui boven Enschede Antoine Prévót is 'n att het gesprek. Hij kan gedu ander luisteren. Hij doet de anders. Hij luistert naar tiei gers en zangeressen, regi en mankementjes en corri-< deze Antoine is ook 'n bot causeur, die buiten de mi uitgebreid repertoire van lijkheden ziet. Als we iets maakt hij een scnrikgebaj levendige bewegende ham een ogenblik alsof we ons vergaloppeerd hebben, „I de dirigent", hebben we to< De namen Antoine en Pr buitenlandse komaf. Dit b trekkelijk waar te zijn, wa al in Maastricht geboren, vaderen betreft klopt het waren Fransen. Wat de r klopt het ook. Ze stamt i Eschweiler. Vader en moed den „in de muziek" en maai vroeg tot een ingewijde. I Op zijn vijfde jaar kreeg pianolessen van zijn moeder eerder noten lezen dan lettei toen hij met zeven jaar naa lyceum gestuurd werd, aanv al moeilijkheden gegeven. oi| dige leerling de kunsten var| lezen te weinig meester wa lessen (solfège en muziek ledig te kunnen profiterei kleine hindernissen hebben ontwikkeling van Antoine P; remd. Op zijn twaalfde jaar het diploma l.o. piona. In de komende jaren nam twee pijlen tegelijk op zi Maandag 7 septc HILVERSUM I 402 NCRV. 12.00 Stereofonisch Licht instrumentaal ensemt solisten. 12.25 Voor boer en mededelingen t.b.v. land- 12.33 Instrumentaal ensemb mentsmuziek. 12.53 Gramrr eventueel actualiteiten. 13. 13.15 Licht instrumentaal en Amusementsmuziek (gr.) beeld over Noorwegen. 14 orkestwerken (gr.) 15.20 Otf koor: klassieke liederen, overdenking. 16.30 Zang en liederen. 16.50 Klassieke muziek. 17.00 Voor de kj Lichte grammofoonmuziek. ringsuitzending: Surinam» door mr dr. H. J. Roethof. 1 lijke Militaire Kapel. 18.2 van de Christelijk Historisc afwachting van het nieuw taire jaar. Een beschouwing K. J. Beernink, voorzitter lijk Historische Unie-fraktie de Kamer. 18.30 Geestelij kd gewijde muziek. 19.00 Nieu praatje. 19.10 licht instrum tet. 19.30 Radiokrant. 19.50 varieerd programma 20.25 Jeruzalem, Bijbelse quiz 2' piano: klassieke muziek 'g: sterdams kamerorkest en sieke en moderne muziek, panorama. 22.15 Lichte muziek. 22.3 Nieuws en S 22.40 Avondoverdenking. 2 spreking. 23.05 Lichte orkes 23.40 Het Evangelie in Es 24.00 Nieuws. HILVERSUM II 2! AVRO. 12.20 Draaiorgel Mededelingen t.b.v. land- 12.33 Voor ons platteland, orkestmuziek. 13.00 Nieuws delingen, eventueel actuee foonmuziek. 13.25 Beursbei Platée, opera (gram.) Ir voordracht. 15.35 Gitaarsp Nieuws. 16.02 Logboek 19-8 grammofoonmuziek. 18.00 Eventueel actueel. 18.20 kest: amusementsmuziek, baar Kunstbezit. 19.00 19.35 Stereofonische uitzen< klavecimbel: oude liederen 20.05 Muziek-revue. 21.00 1 hoorspel. 22.20 Zigeunerork Nieuws. 22.40 Actualiteiten recital: klassieke muziek, voordracht. 23.55—24.00 Ni< BRUSSEL VLAA 324 m. 12.00 Nieuws. 12. foonmuziek. 12.08 Land 12.15 Lichte muziek. 12.25 en mededelingen voor de 12.30 Lichte muziek. 12.50 ten en programma-ov Nieuws en weerbericht. 13. ziek. 14.00 Nieuws. 14.03 D ger von Nürnberg, opera. Nieuws). 15.45 klassieke Nieuws. 16.03 Beursbericht» EXTRA VOORSTELLING SWIEBERTJE In verband met de grote belangstelling van de jeugd zal een tweede uitvoering worden gegeven van de onlangs in het Concertgeboupw gehouden kindershow. Deze voorstelling, waaraan o.a. Swieber. tje, Bromsnor Saartje en de burgemees ter meewerken, zal worden gehouden in de schouwburgzaal van Hotel Britannia op dinsdag 15 september om 6.30 uur. GOES (Van onze correspondent) De Goese H. Maria Magdalena parochie heeft een priester-student geadopteerd. Dit deelde deken Holtkamp gisterenmor gen de parochianen mede. Tijdens een bezoek aan het nationaal secretariaat van de Pauselijke Missiegenootschappen heeft deken Holtkamp namens de Goese paro chie de toezegging gedaan een gedeelte van de studiekosten van een uitheemse priester voor de rekening te nemen. Door middel van het St. Petrus Liefdewerk werd de adoptie toegekend aan Louis Tirkey, die studeert aan het seminarie van Ranchie in het bisdom van dezelfde naam in India. Hij is momenteel 3e jaars student in de filosofie, en hoopt in 1970 tot priester te worden gewijd. In een har telijke brief aan deken Holtkamp schrijft Louis Tirkey, dat hij bijzonder dankbaar is, dat hij ondanks het feit dat hij ver van de parochie is verwijderd, toch is geadop teerd. „India ontwikkelt zich bijzonder snel, en veel nieuwe fabrieken worden ge. opend" vervolgt de brief, daarmee tot uitdrukking brengend, dat Louis zijn toekomstige taak ziet in de sociale sector van de zielzorg in zijn land. Toch zit deken Holtkamp nog wel even moeilijk met zijn belofte. Enerzijds wil hij zijn parochianen beschermen tegen een overvloed van collectes voor allerlei, on getwijfeld goede doelen, anderzijds wil hij zijn gegeven belofte nakomen. Daar om dient hij een bedrag van ongeveer 500,per jaar over te maken aan het St. Petrus Liefdewerk. Door het plaatsen van twee bussen achter in de parochie kerk hoopt deken Holtkamp het beno digde geld te kunnen inzamelen. Ovezande LANDBOUWSCHUUR IN DE AS GELEGD Aan de Groenendijk is brand uitgebro ken in een landbouwschuur van de heer J. Goense. Deze brand nam een zodanige omvang aan, dat de brandweercomman dant Hoogstrate alhier het nodig oordeel de assistentie in te roepen van het brand, weerkorps te 's Heerenhoek. Het blus sen ondervond moeilijkheden, doordat de waterleiding niet voldoende druk bleek te hebben en het bluswater daarna over een afstand van bijna 700 meter moest worden aangevoerd. Deze omstandigheid toonde opnieuw aan, dat een nevelspuit, welke gestationeerd zou kunnen worden in een centrumgemeente in dit gedeelte van de zak van Zuid Beveland, geen over bodige luxe zou zijn. De landbouwschuur brandde geheel uit waarbij een aantal landbouwmachines verloren ging. (Van onze correspondent) GOES. Dertien Zeeuwse muziekge zelschappen hebben luister bijgezet aan de viering van het 75-jarig bestaan van het Christelijk muziekgezelschap Ho sauna te Goes, dat op deze manier letter lijk en figuurlijk een luidruchtig feest kon vieren. Het feest begon met een ontvangst door het gemeentebestuur van Goes in de raadszaal waar het bestuur van Ho sanna, met aan het hoofd voorzitter L. J. HilJebrand, geflankeerd door erevoorzit ter G. van Dijl, vriendelijke en waarde rende woorden kreeg van burgemeester mr. F. Huber. De Goese burgervader vond het een hele prestatie van een mu ziekgezelschap om 75 jaar oud te worden vooral in de huidige tijd. Spreker bleek zich te hebben verdiept in de geschie denis van Hosanna, waarin hem vooral de houding van het bestuur in de oor logsjaren had getroffen. Burgemeester Huber hoopte dat Hosanna nog vele ja ren luister zou bijzetten aan* het mo- rin& van dit feest, menteel zo bruisende leven. Voorzitter Hillebrand toonde zich erg dankbaar voor de persoonlijke hulp, die Hosanna van de burgemeester had ont vangen. waardoor Hosanna een totale verjonging kon ondergaan. Het gemeen tebestuur verkreeg vooral zijn dank voor het goede repetitielokaal waarover de Goese muziekgezelschappen thans kun nen beschikken. Het volgende onderdeel van de jubi leumviering was in feite een persoon lijk feestje voor vaandeldrager Rinus de Jonge. Stram in de houding st:ande pre senteerde hij nog eenmaal het oude vaan del aan de Goese burgerij om dit even ter later te zien verv: ."i door een fraai nieuw exemplaar, een geschenk van de burgers uit de Ganzestad. Ook bij de overhandiging van dit vaandel, dat Rinus even later trots de lucht inpriemde, was mr. Huber de woord voerder. De heer Hillebrand zag in dit geschenk een symbool van de geest van de Goese burgerij ten opzichte van Ho sanna. Hij hoopte, dat velen zich in de toekomst achter dit vaandel in de rijen van Hosanna zouden scharen. Een ge zellige receptie later op de middag in hotel Centraal besloot de officiële vie- Vele rauzickgezelscli ppen luister den het feest van „Hosanna" op. Hier de Goese band Excelsior op de Grote Markt tijdens een muzikale show. A.Z.V.V—THE GUNNERS 2-2 De wedstrijd A.Z.V.V.The Gunners is gisteren, ondanks een duidelijk veldover- wicht van de thuisclub, geëindigd in een gelijk spel 2-2. A.Z.V.V. opereerde te veel in het midden. In de dertiende minuut werd de score geopend door linkshalf Van Dongen, die de thuisclub een 0-1 achterstand bezorgde Rechtsbuiten Borght maakte in de 39ste minuut gelijk. Van de Berg scoorde 1-2 Ruitenburg zorgde voor de gelijkmaker, 2-2, waarmee de eindstand werd bereikt. Clinge TWEE DAGEN CIRCUS Het circus Kinsbergen heeft een twee. daags bezoek gebracht aan het dorp. Twee avonden werden voorstellingen gegeven. De paardennummers vielen bij de aan wezigen zeer in de smaak. De clowns waren zeer geestig. Het waren genoeglij ke avonden, hoewel de belangstelling maar matig was. Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14. telefooD 2377. Hulst voor Walcheren en Zuld-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252 GOES Eerste redacteur voor Zeeland: F. DE LIGT tel. 6252 Goes Erploitatie- insvectie Zeeland L. K. M DE JONG tel. 2377 Hulst privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor West-Zeeuwsch- V laanderen J. PETIT, v. Ostadestraat 41, Oostburg tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren. S. AUGUSTIJN tel 6252 Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU. tel 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland f 0.18 per mm 1 mm ingezonden mededelingen 21b mm gewone advertenties Bi) contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels ot minder t l,— elke regel meer f 0,25 Als één regel gelden 23 letters jn/or leestekens Bij plaatsing ook m de Brabantse oplags resp. 1,60 en f 0.60 Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. (Van onze correspondent) GOES Voor het Goese muziekgezel schap Euphonia was er tijdens een mars wedstrijd op de Grote Markt dubbel suc ces weggelegd. In deze wedstrijd die werd georganiseerd door het jubilerende Goese zustergezelschap Hosanna, behaalde Eu- piionia bij de drumbands de eerste plaats -net 65 punten. Tweede werd de arum band van Exelsior Go s met 63 punten gevolgd door Advendo Wolphaartsdijk (60 p.) en Wilhelmina Colijm plaat met 58 punten. Ook nadat de muziekgezelschap pen hun marsen op het Goese Marktplein hadden „gelegd"' oordeelde de jury, ge vormd door de heren Jac. den Toonder, Kloetinge en F. Smit, Kortgene, dat Eu phonia hier baas boven baas was met 64 punten. De tweede plaats was ook bij deze wedstrijd voor het Pijperkorps Ex celsior te Goes met 60 punten Derde werd het fleurig geklede Onda uit Mid delburg. Dat in deze wedstrijden de jury haar taak zeer serieus opvatte bewezen de sprintjes, van de heer Smit over het marktterrein om de marcherende korpsen uit de meest gunstige hoeken te kunnen bekijken. In de avonduren wérd het feest van Hosanna voortgezet met diverse concerten en drumbandshows. Op diverse plaatsen in de stad werd naar hartelust geblazen. Op de markt zorgden het jubilerende Ho sanna en de kon. erkende Muziekver. Volharding uit Steenbergen voor een uit muntend jubileumconcert. De Konink lijke Harmonie „Kunst en Eer" uit Zie- rikzee zorgde tenslotte met een taptoe voor het einde van het feest. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Op het stadhuis zijn de hoofdleidster (22) me). J. M. Fioole uit Bergen op Zoom en de bouwkundig tekenaar de heer J. G. F. Jansen (24) uit Middel burg getrouwd. Na de plechtigheid begaf het echtpaar zich per auto naar de kleuterschool Vrolijk en Blijte Kamperland, waar me vrouw Jansen ook na haar huwe lijk nog les zal blijven geven. Op het schoolplein maakten de voor deze gelegenheid verklede kinde ren een dans rond het paar. Er werden vele geschenken aange boden. OOST-KAPELLE. Zaterdag werd de dertienjarige jongen J. P., die ver pleegd wordt in het tehuis voor zwak zinnige kinderen Diepenoord in Oost- Kapelle, tijdens een wandeling ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde toen de jongen zich losrukte van de toezichthou dende verpleegster en de weg opvloog, recht tegen de caravan van een passe rende auto, bestuurd door de Engelsman J. De jongen moest met ernstige ver wondingen in het ziekenhuis te Middel burg worden opgenomen. (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE Tijdens de zaterdag ge houden vergadering van de mosselkwe- kersvereniging Vissersbelang te Yerseke, heeft de Zevibel-voorzitter A. Lockefeer alle steun toegezegd gekregen voor de actie, die Zevibel gaat ondernemen tegen de door de minister aangezegde ophef fing van het aan- en verkoopkantoor \Tan mosselen te Bergen op Zoom. De heer Lockefeer zette uiteen, dat de verdwijning van het mosselkantoor niet in het belang van vissers en handelaren is. Zevibel zal de minister een nota doen toekomen, waarin de argumenten zuilen worden opgenomen, die voor het be houd van het mosselkantoor pleiten. De handtekeningenactie onder de mossel kwekers, die de nota kracht zal moeten bijzetten verloopt uitstekend. Op een enkele uitzondering na hebben alle kwe kers in Zeeland hun handtekening gezet, zodat vanuit deze provincie een massaal verzet blijkt te bestaan tegen de maat regel van de minister. Deze maatregel houdt in dat de vaste mosselprijzen zul len verdwijnen. De minister is van oor deel, dat vaste prijzen voor mosselen, ook al in het kader van de EEG, niet passen m het huidige tijdsbestel. De leden van Vissersbelangen waren overigens nuchter genoeg om ook te be spreken wat er gedaan kan worden wan neer het mosselkantoor inderdaad zal verdwijnen. De mogelijkheid werd ge opperd de mosselkwekers dan in een mosselcoöperatie onder te brengen. I.p.v. met vaste prijzen zal dan toch in ieder geval met minimumprijzen gewerkt kun nen worden Morgen, dinsdag 8 september gelden voor Zeeland de volgende hoogwater standen: Hansweert 4.25 en 16.39 uur; Terneuzen 3.46 en 16.01 uur; Vlissingen 3.14 en 15.30 uur; Wemeldnge 5.08 en 17.22 uur. (Van onze correspondent) KRUININGEN Het honderdjarig bestaan van de Kruiningse harmonie E.M.M. is een groots en geslaagd festijn geworden. Burgemeester A. Schipper heeft offi cieel de nieuwe muziekinstrumenten aan E.M.M. aangeboden. Hierna volgde het grote middagprogramma, waaraan werd medegewerkt door E.M.M. uit Kruiningen, Scheldegalm uit Hansweert, Concordia uit Krabbendijke, Rillandia uit Rilland, Mozart uit Yerseke en Oefe ning en Uitspanning uit Kattendijke. Het werd een grote muzikale cocktail, waar aan afzonderlijk, gecombineerd en ten slotte gezamenlijk door de muziekver enigingen werd deelgenomen. Direct na afloop werd er in hotel de Korenbeurs door het gemeentebestuur een receptie aangeboden, waarvoor de belangstelling bijzonder groot was. In Ons Dorpshuis werd een koffiemaaltijd aangeboden aan de leden van de jubile rende muziekvereniging met de dames en tevens aan de leden der deelnemende verenigingen. Circa 200 personen zaten hierbij aan. Te half acht werd op de Markt opgetreden door de Parapluikes uit Breda, een carnavalsgroep, die ve len wist te vermaken. Rond half negen vond, vooraf gegaan door E.M.M., een lampionoptocht plaats waarna een show volgde op de Markt door de Roosen- daalse drumband Rozenkrans. De fees telijkheden werden daarna voortgezet met dansen in het Dorpshuis. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Zaterdagmiddag i het imposante gemeentelijke Zuider sportpark te Terneuzen officieel in ge bruik genomen. Het complex dat negen voetbalvelden, 2 korfbalvelden, een hockeyveld, een sintelbaan, een wandel park en een schaats- en visvijver omvat, is overigens al vanaf 1961 in gebruik. Het wachten voor de opening was op het klaarkomen van de overdekte zit- tribune en een sportgebouw achter deze tribune. Het sportveldencomplex is het grootste van de provincie Zeeland, vandaar dat de opening va.n het Zuider sportpark voor de gemeente Terneuzen „een belangrijk gebeuren" was, zoals burgemeester mr. H. Rijpstra van Ter- neuz.en zei. Het ceremonieel van de ingebruik name. bestaande uit de aftrap voor een voetbalwedstrijd tussen Terneuzen en de V.C. Vlissingen door burgemeester Rijpstra, werd voorafgegaan door een bijeenkomst van vele genodigden in dc raadzaal van het gemeentehuis. Burgemeester Rijpstra zei bij die gele genheid het sportpark te willen zien in het licht van de bewoonbaarheid van de gemeente Terneuzen, die niet alleen werkgemeente wil zijn, ,,dus niet al leen een gemeente waar fabrieken staan, welke overigens niet zulk een vieze rook verse eiden als wel eens door de omge ving wordt gesuggereerd", aldus burge meester Rijpstra, maar evenzeer een gemeente met een goed woonklimaat, waarin zich velen kunnen thuisvoelen. Burgemeester Rijpstra deelde nog mede dat het complex in de toekomst zal worden uitgebreid met een hertenkamp en een jeugdverkeerstuin. Hij dankte alle instanties die aan de verwezenlijking van het sportpark hebben bijgedragen. Het gemeentebestuur moest daarna veelvuldige felicitaties met het nieuwe sportpark aanhoren, die werden uitge sproken dooir de heer L. v. d. Hemel namens de hockeyclub Olympia, de heer H. Heuvink namens de Nederlandsche Heidemaatschappij, die zorgdroeg voor de aanleg, door aannemer J. de Bruin en door ir. J. F. Denie, de oud-voorzit ter van de v.v. Terneuzen. De laatste onthulde tevens de nieuwe tlubvlag van de voetbalvereniging en wekte de in dustrie op de sport in Terneuzen finan cieel te steunen. Verder spraken nog de heer P. Bare- man namens de v.v. Terneuzen en voor zitter Bakker uit Vlissingen van de af deling Zeeland van de K.N.V.B. De meeste sprekers deden hun felicite rende woorden vergezeld gaan van de aanbieding van geschenken en spraken er hun tevredenheid over uit, dat een dergelijk schitterend sportpark beschik baar is, voor zover het vertegenwoordi gers van de sportverenigingen of -orga nisaties betrof. Na afloop van het officiële gedeelte begaf het hele gezelschap, waaronder zich o.m. de heer J. Nieuwenhuyzen Kruseman van het ministerie van O. K. i en W. bevond, zich naar het om getuige te zijn van enkele sport manifestaties, die ter gelegenheid van de opening in de „kuip" van het Zui- dersportpark plaatsvonden. Over die sportwedstrijden elders op deze pagina meer. Tenslotte was er in het gemeentehuis nog een ontvangst door het gemeentebestuur. Burgemeester Rjjpstra verricht dc aftrap voor de voetbalwedslryd tus sen Terneuzen en Vlissingen, dit ter gelegenheid van de opening va: het Zuidersportpark werd gehouden (Van onze correspondent) WILHELMINADORP In Wilhelmina- dorp zijn provinciale ploegwedstrijden gehouden, georganiseerd door het pro vinciaal ploegcomité voor Zeeland uit Goes. Reeds eerder zijn op verschillende plaatsen in Zeeland selectiewedstrijden gehouden, waarvan de winnaars deel namen aan de provinciale wedstrijden. De ongeveer dertig deelnemers waren verdeeld in drie ploeg-groepen, de trek ker-rondgaande ploegen, de trekker- wentel ploegen en tenslotte de paarden- ploegen. Van de eerste categoi-ie werd de heer P. van Hoeve uit Terneuzen kampioen. Met 241 punten kwam hij in het bezit van de wisseltrofee. In de groep wentel-ploegen sleepte de heer W. Verhage Pzn. uit Koudekerke de kampioenstitel in de wacht. Boven dien mocht hij de wisselbeker mee naai huis nemen, doordat hij van alle deel nemers het hoogste aantal punten be haalde, nl. 243. Beide kampioenen zullen mee doen aai de wedstrijden om het landskampioen schap. De heer D. Vos verdiende me zijn paarden 238 punten en werd daar door eerste in deze groep. Het aanta deelnemers aan de wedstrijden vooi paardenploegen is de laatste jaren sterl gedaald, waardoor in deze categorie geer landelijke wedstrijden worden gehouden Jong en oud toonden zaterdag jl. vee belangstelling voor het ploegfestijn ir de Wilhelminapolder. Behalve het pu bliek keken de juryleden nauwlettenc toe of de ploegers de voren recht, schooi en vooral niet te diep trokken. (Van een medewerker) DEN BOSCH. De jaarlijkse tentoonstelling van het Nederlandsche Rund vee Stamboek" donderdag en vrydag te 's-Hertogenbosch gehouden is uitstekend! geslaagd. Het weer werkte in alle opzichten mee en het was op de tweede dag zelfs een beetje erg warm. Dit nam niet weg dat er enorm veel bezoekers uit alle delen van het land en van daarbuiten zich verlustigden in de aanblik van de edele Nederlandse runderen. Van de drie Nederlandse veeslagen was het zwartbonte het talrijkst. Het is ook dit zwartbonte melkvee dat in het buitenland zo'n gunstige reputatie heeft en daar zo'n grote bekendheid geniet. Dit veeslag staat dan ook wel vooral brkend als het melkvee par excellence. En het is aan de Nederlandse fokkers om deze reputatie hoog te houden Men richte zich dus naar het streven naar edele, ruim gebouwde koeien met ruim en goed uier, en met grote melk- en melkvet-produktie! En men wake erte gen dat de zwartbonte koeien te „nauw van bestek" worden! Want "ontegenzeggelijk is er een beetje een tendens merkbaar dat de zwartbon ten iets aan ruimte gaan inboeten, zoals we bij het rondwandelen over deze ten toonstelling konden constateren. Die iets kleinere, vast gebouwde koeien kunnen ook wel goede melkproducenten zijn, de ruimer gebouwde dieren met meer op brengst zullen economisch voordeliger uitkomen. In zuidwest-Nederland wordt geen roodbont- of blaarkop-rundvee gefokt, men bepaalt zich hier tot de zwartbonten. De kampioenschappen van het blaarkop- vee gingen praktisch alle naar Groningen; het reserve-kampioenschap van de droog staande koeien was voor een roodblaar uit de N.O.P. en de kampioen der stieren was een Groninger, die in Zuidhollands Rijnstreek staat. Kampioen en reserve-kampioen der roodbonte stieren werden Pedro (v. Kasi- mir pref.) en zijn zoon Bart, beide van k.i. Twente te Almelo; de titelhoudsters der koeien komen alle uit het Gelders- Overijselse fokgebied: zeer ruim gebouw de, diepe, behangen koeien met ruime uiers. Bij de roodbonten heeft men zwaar te en massa niet verwaarloosd; de uiers zijn aanzienlijk verbeterd doch er is nog het een en ander te verbeteren. Van het zwartbonte veeslag werden op de tweede dag allereerst de verschil lende groepen gekeurd. Collecties eigen- gefokte volbloeden waren er niet uit het zuidwesten, wel een paar bedrijfsgroe pen. Van deze laatste kregen vier een eerste prijs met als IC de grote goede groep van F. H. M. v. d. Brink te Roo sendaal, bestaande uit uit Friesland ge- importeerde goedsoortige koeien, en 1D het viertal van C. H. de Regt te Leur, waarvan het merendeel afkomstig is uit, Wapserveen (Wijtsturt Anna's Adema 2). Vier beste groepen. Groepen afstammelingen van één stier waren er ook niet uit het zuidwesten. Doch de interesse zal toch uitgaan naar de kampioenen. Kampioen-stier werd de vijfjarige Frie se Koert, v. Adema 469 Nette 82 Hiltjes Ad. A pref., uit een. dochter van de bekende B-preferente Anna's Adema, van k.i. Steenwijk e.o. Deze stier is in het N.R.S. opgenomen met A ideaal) en 90 punten. Heel mooi exemplaar maar met iets neiging tot niet overruime bouw (om het woord popperig niet te gebrui ken). Reserve-kampioen werd de vijfj. Theresa's Adema, v. Ad 441 pref. Ie klas, v. Hiltje's Ad. A pref., een Twents fok- produkt, eig. k.i. Èmmeloord, een mooie rechte stier met veel adel, voldoende ruim gebouwd (b E 84). Kampioene der droogstaande koeien werd no. 1 der oudste dieren, de 14-jarige Hermina 10, preferente stammoeder, v. Bernard pref., f.e. W. Brouwer te Rui nerwold, een sterke, goed bewaarde koe; reserve-kampioene werd een kleindoch ter van de B-preferente Anna's Adema, Koosje 23, v. Friso Adema Juweel, f.e. A. Hemmink te Almelo. Van de melkgevende koeien werd kam pioene de vierj. best typische Janna 324, v. Ad. 475 Nette 82, f.e. kind. P. Ooster- veld te Wapserveen, koe met goed vier kant uier, veel adel doch neiging tot niet overruim. Reserve-kampioen werd de edele bijna vierj. Koopmans 126, v. Ade ma 469 pref. Nette 82, f.e. Jac. Geert- sema te Tollebeek. Van deze Geertsema viel vooral ook op zijn kleine groep (vier) eigengefokte volbloeden! We zien uit deze uitslagen dat er nog-il verschuiving van de topfokkerij heeft plaatsgehad van o.a. de Hollanden naar het oosten van het land. En wie weet of t.z.t. het zuidwesten ook niet mede de toon aangeeft Op de tentoonstelling van de Vereniging ,,Het Nederland sche Rundveestamboek" lie ten dames in fraaie kleder drachten drie koeien zien, die meer dan 100.000 kg melk ge produceerd hebben. MIDDELBURG City 20 uur The Beatles, a.l. OVEZANDE 13.30 uur Kermisschieting KOEWACHT Hotel Zelandia Groot kermisbal R. de Letter 15 uur Schiefing P. van Hove en A. de Schepper 15 uui Schieting SAS VAN GENT Olympia «19.45 uur Helens' jazzfeest De piraten van de bloedrivier TERNEUZEN Luxor 20 uur Een avond aan het strand 18 jaar OOSTBURG Ledel 20 uur Operatie vals geld, 14 j ZANDBERG P. Leeraert 15 uur Kermisschieting HULST Bioscoopgebouw 20 uur De onbevre digden, 18 j. MIDDELBURG City 20 uur The Beatles, a.l. TERNEUZEN Luxor 20 uur Een avond aan het strand, 18 jaar OOSTBURG Ledel 20 uur Operatie vals geld, 14 j. KOEWACHT (B.) J. de Guchteneire 15 uur Schieting P. van Hove en A. de Schepper 15 uur Schieting

de Stem | 1964 | | pagina 2