11 bla! HEVIGER SPANNING OM CYPRUS Jan Janssen in regenboogtrui Dood reed mee in weekeind - verkeer Verlos ons uit de straf klas - V-raad komt bij - Troepen paraat een VRIJGEZELLEN, IN VRIJ CONGRES TE VUGHT RIJEEN: Bloemrijke Indianen in Zundert Ruzie tijdens kaartavondje eist dode Al 11 doden bij rassenrellen in Singapore SmiawMii Voor 't eerst sinds 1947 weer een Nederlander Tsjombe wil Afrikaanse troepen Jacht slaat om man vermist FREI NIEUWE LEIDER VAN CHILI Franse priester (weer leek en gehuwd) praatte SPRAK IRENE HAAR MOEDER? TILBURGER IN TURNHOUT OMGEKOMEN In buitenland 55 Betaal per kwartaal! -v DAGBLAD VOOR ZEELAND Opklaringen Stilden tcncongrcs over Latijns-Amerika Gezinsuitbreiding? 55 Het gemak dient de mens !S4e JAARGANG No. 246» Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 MAANDAG 2 SEPTEMBER 1964, Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) LEEUWARDEN De 61-jarige grondwerker B. V. heeft bij een vecht partij in zijn huis in Achtkarspelen zijn 32-jarige schoonzoon J. Kooistra mes steken toegebracht die de dood van het slachtoffer ten gevolge hadden. De schoonvader is overgebracht naar het politiebureau in Buitenpost en zal vandaag worden voorgeleid voor de officier van justitie te Leeuwarden. Het slachtoffer was met zijn vrouw en kinderen naar zijn schoonouders ge gaan om daar het weekend door te brengen. Zaterdagavond zou men ten huize van B. V. gezellig doorbrengen met kaarten waarvoor nog enkele men sen waren uitgenodigd. In de loop van de avond, toen men wat bier had ge dronken, ontstond een twist over het kaartspel die uitliep op een complete vechtpartij. Daarbij viel B. V. met een mes in de vuist zijn schoonzoon aan en bracht hem steken toe aan hoofd en hals. Het slachtoffer zakte hevig bloe dend in elkaar. Een van de aanwezi gen is een arts gaan halen maar toen deze kwam was het slachtoffer al over leden. SINGAPORE Opnieuw zijn gisteren botsingen voorgekomen tussen Chinezen en leden van de Maleisische volksgroep in Singapore. Het is de vijfde achter eenvolgende dag. dat beide groepen tegenover elkaar staan. Gisteren werden 22 personen gewond bij relletjes, die op 14 plaatsen in de stad plaatsvonden. Het dodencijfer steeg tot 11 toen de politie gisteren het lichaam ontdekte van een Chinees, die bij een van de botsingen werd gedood. Het aantal gewonden bedraagt 84. Meer dan 300 personen zijn gearres teerd. Premier Abdoel Rachman van Maleisië heeft in Koeala Loempoer zo wel Communistisch China als Indonesië verantwoordelijk gesteld voor de inter ne strijd, die er tussen de bevolkings groepen heerst. Minister Soebandrio heeft verklaard, dat Indonesië tot dusver in het defensief is geweest, maar nu een peil bereikt heeft waarop het zich kan veroorloven in het offensief te gaan, niet uit ex pansionisme, maar om weg te vegen wat de revolutie in de weg staat". MET EEN ZWARE vrachtauto zijn twee Tsjechische jongens dwars door de versperringen langs de grens met West-Duitsland gereden. De een werd door kogels aan zijn arm gewond, de andere liep enkele schampwonden op DE BEATLES mogen niet in Mexico optreden, omdat ,,zij laten zien hoe de jeugd niet opgevoed moet worden", al dus de Mexicaanse regering in een boodschap aan alle nachtclub- en res taurantexploitanten. Ook Elvis Presley is in Mexico taboe. PRESIDENT SEGNI heeft gisteren voor het eerst sinds hij door een be roerte werd getroffen zijn ziekbed mogen verlaten. Zijn gezondheidstoe stand gaat goed vooruit. MINSTENS 15 personen vonden de dood en honderden raakten gewond toen de orkaan Ruby de stad Hong-Kong teis terde. Veertig worden nog vermist. De orkaan zet nu koers naar het Chinese vasteland. OOSTBERLIJNSE grenswachters zijn gisteren begonnen de Berlijnse muur te witten om het opsporen van vluchte lingen bij nacht gemakkelijker te maken. VON BRENTANO, ex-minister van bui tenlandse zaken van de Bondsrepubliek wil weer aan het werk Hij heeft lange tijd het bed moeten houden wegens kanker aan zijn slokdarm. ERxNSTIG verontrust is het veteranen- legioen Nederland over de manier, waarop over onze strijdkrachten ge schreven wordt. De zucht naar sen sationele kritiek en emotionele bericht geving gaat ten koste van de objectivi teit, zo meent het. DE WESTDUITSE en Amerikaanse politie zoeken naar een Duitse baby sitter. die in Neu-Ulm met een baby van 20 maanden is verdwenen. Beiden zijn nu al' drie dagen spoorloos. SLECHTS één baby is nog in leven van de vierling, waarvan de Britse me vrouw Margery Huggett in Northamp ton zaterdag is bevallen. De toestand van de enige overlevende is ernstig. IN JULI zijn 7483 nieuwe woningen af geleverd. Dat zijn er 592 meer dan in juli vorig jaar. Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond, opgemaakt zondagavond 23.15 uur Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind tussen noordwest en west. Ongeveer dezelfde tempera turen als gisteren. Vandaag zon onder 19.14 uur maan onder 20.12 uur. Morgen zon op 6.03 uur maan op 8.26 uur. ANKARA, ATHENE, NICOSIA Griekenland en Turkije hebben het af gelopen weekeinde beide aangedrongen op een spoedzitting van de Veiligheids raad in verband met de zich alsmaar toespitsende crisis op Cyprus. Grieken land beschuldigt de Turken van massale deportatie van Grieken uit Turkije en van een oorlogszuchtige houding en de Turken verwijten de Grieken de V.N. te beletten, dat zij de orde op Cyprus her stellen, dat 10.000 Griekse militairen met instemming van de regering-Makarios op Cyprus zijn ontscheept en dat de economische blokkade tegen de Turks- Cyprioten haast ondraaglijk is gewor den. De Veiligheidsraad zou vóór 16 sep tember bijeen moeten komen, omdat op die datum het Grieks-Turkse vestigings verdrag afloopt en Griekenland ver wacht. dat daarna nog meer Grieken uit Turkije gezet zullen worden. Ook in militair opzicht verslechtert JAN JANSSEN grandioos seizoen Foto bovenaan: Huilend van vreugde omhelst Cora haar wereldkampioen. ADDIS ABEBA De Kongolese pre mier, Moise Tsjombe, heeft de Afrikaan se landen gisteren op de inderhaast be legde conferentie van de organisatie voor Afrikaanse Eenheid gevraagd troe pen te zenden naar zijn door opstanden verscheurde land, zodat hij het zal kun nen stellen zonder de diensten „van de genen, wier aanwezigheid in Kongo pijnlijk is geworden". Tsjombe verklaarde zich ook bereid een commissie van de organisatie te ontvangen om de spanning tussen zijn land en zijn twee buurlanden Kongo- Brazzaville en Boeroendi te bestuderen. In zijn verzoek om troepen zei Tsjom be: „Het ligt in mijn bedoeling troepen en politie uit bevriende Afrikaanse sta ten op post te zetten in vreedzame stre ken en daar waar de vrede is hersteld". Een dergelijke regeling zou de rege ring in staat stellen zich op de onrustige gebieden te concentreren en zich te ont doen van huurlingen. Eerder op de dag had keizer Haile Selassie van Etniopië de afgevaardigden gevraagd hun bezwaren tegen premier Tsjombe te nerzien om zo een einde te maken aan de chaos in Kongo. Intussen is o6k de stad Boende handen van de rebellen gevallen. De gelederen van het Kongolese leger zijn iets dunner geworden, doordat een aan tal Zuidafrikaanse jongemannen, die zich als vrijwilliger hadden aangemeld, teleurgesteld Kongo hebben verlaten. De aanvoer van nieuwe huurlingen uit Zuid-Afrika is even stopgezet wegens gebrek aan luchttransport. Van 10 tot 12 september houden stu denten van de groot-seminarie in Neder land een congres over de betekenis van de economische en sociale structuur- veranderngen in Latijns-Amerika en de betekenis daarvan voor de Kerk. De Priestermissiebond in het teologicum van de missionarissen s.v.d. te Tete- ringen verleent aan dit congres mede werking. Het wordt in het missiehuis te Teteringen gehouden en het maakte deel uit van de reeks congressen die Vindicamus (federatie van r.-k. theolo- gica en filosofica in Nederland) belegt. SALLANCHE5 Jan Janssen, def Ossendrechtse coureur die roem (en de groene trui) vergaarde in de Tour de France van dit jaar, heeft het seizoen op overweldigende wij ze afgesloten: hij veroverde het we reldkampioenschap bij de profs. Hij is de tweede Nederlander die de ze titel verovert: in 1947 was het de Zeeuw Theo Middelkamp die zich in de kampioenstrui mocht hullen. Zowel in Sallanches als in Ossen- drecht was gisteren de vreugde groot. In de woonplaats van de kampioen ken de het enthousiasme geen grenzen; men vierde er de overwinning en men be reidt zich er nu voor op een groot scheepse huldiging. Vanuit Sallanches, waar Jan Jans- sens vrouw Cora getuige was van de enorm spannende finale waaruit haar echtgenoot als overwinnaar te voor schijn kwam, vertelt onze sportre dacteur Piet Hack (zie elders) uit voerig hoe de strijd zich heeft toe gedragen. En uiteraard had hij ook een (exclusief) interview met de nieu we titelhouder. HAAMSTEDE In de nacht van zaterdag op zondag is voor de kust van Schouwen ter hoogte van Haam stede het plezierjacht „Slokje" tijdens een onweersbui in moeilijkheden ge raakt en omgeslagen. Een van de twee opvarenden, een 35-jarige man wordt vermist. Zijn metgezel heeft zich in veiligheid weten te stellen. De verkiezingen, die dezer dagen in Chili zijn gehouden, hebben een over winning opgeleverd voor de (gematigd naar links neigende) christen-demo craat Eduardo Frei. De kandidaat van de socialisten en communisten, dr. Salvador Allende, heeft zijn nederlaag toegegeven. Presi dent Johnson heeft zijn grote tevreden heid betuigd met de uitslag, „die de Amerkaanse hoop op een voorspoedige toekomst voor Zuid-Amerika bevestigt" Frei heeft aangekondigd de betrek kingen met Amerika te zullen verstevi gen en een nationale volksregering te zullen verwezenlijken. In het diocees Versailles is een 44- jarige priester niet alleen weer toege laten tot de lekenstaat, maar hij heeft van het Heilig Officie in Rome ook ont. heffing gekregen van het celibaat. In het woonhuis van de bisschop van Ver sailles is zijn huwelijk kerkelijk inge zegend. De priester in kwestie heeft zich niet gehouden aan de plicht tot geheim houding die hem was opgelegd. Van daar dat het zeldzame voorval aan de openbaarheid werd prijsgegeven. De betrokkene verklaarde onder meer dat hij de noodzaak niet inzag ,,de pries ters in onwetenheid te laten van de mogelijkheid van een beroep, waarvan ze geneigd zouden zijn een te ruim ge bruik te maken de situatie op en om Cyprus. De Griek se strijdkrachten zijn in staat v#fn pa raatheid gebracht en de Turken hebben langs de Grieks-Turkse grens artillerie- en pantsereenheden opgesteld. De Griek se troepen in het grensgebied hebben order" gekregen zich gevechtsklaar te houden. Ook luchtmacht en marine hebben opdracht gekregen zich op ge vechtshandelingen voor te bereiden. Dreigend was de taal, die de premiers van Griekenland en Turkije, respectie velijk Papandieoe en Inönoe, elkaar naar het hoofd hebben geslingerd. Inö noe opende de vijandelijke dialoog door openlijk met oorlog te dreigen. Papan- dreoe waarschuwde zijn collega hiermee eindelijk eens op te houden en deed een beroep op de NAVO te bemiddelen in het zich toespitsende conflict tussen bei de landen. „Griekenland zal, wat er ook moge gebeuren, altijd zijn verplichtin gen nakomen", aldus de Griekse premier die er voorts op wees, dat Turkije voortgaan Griekenland te provoceren, terwijl Griekenland de Turkse onder danen in het land volkomen ongemoeid laat. Hij daagde Inönoe uit één provo cerende daad van Griekenland te noe men. De aansluiting van Cyprus by Grie kenland noemde hij nogmaals de enige oplossing voor het geschil en een be roep op de algemene vergadering van de Verenigde Naties is volgens hem het enige middel om deze oplossing le be reiken. Tot zolang moet er vrede op het eiland zijn en moet de Turkfe min derheid volledige bescherming tvorden gegarandeerd", aldus Papandreoe. Turkije heeft gisteren Griekenland weer een klap in het gezicht gegeven door eenzijdig een handels- en betalings verdrag tussen beide landen op te zeg gen. De Turkse regering zou van plan zijn alle betrekkingen met Griekenland te herzien en diverse verdragen te wil len opzeggen. President-aartsbisschop Makarios heeft in Nicosia ten stelligste ontkend, dat er een breuk zou zijn ontstaan tussen het Grieks-Cypriotische bewind op het ei land en de regering in Athene. „Het na tionale front, dat Griekenland met Cy prus vormt, is niet te doorbreken zolang onze moeilijkheden en doelstellingen ge meenschappelijk zijn", aldus Makarios. „De Grieks-Cyprioten blijven aandrin gen op een unie tussen Griekenland en Cyprus". Op Cyprus is het gedurende het afge lopen weekeinde weer tot een ernstig vuurgevecht gekomen. Aanleiding daar toe waren een paar ontplofte voetzoe kers, die door een jongetje waren ont stoken. Onmiddellijk na het horen van de knallen dacht elke bevolkingsgroep, dat de andere het bestand had geschon den en het duurde niet lang of er ont stond een hevig vuurgevecht. Spoedig werd de ware oorzaak ontdekt en kreeg het jongetje een flink pak slaag. Volgens geruchten, die in Keulen de ronde doen, zouden prinses Irene en Don Carlos die in de Domstad hebben gelogeerd, zaterdag in ons land zijn ge weest om koningin Juliana op de hoog te te stellen van de komende gezins uitbreiding, die het paar te wachten staat. Irene en Don Carlos zouden hun hotel 's middags om half twee hebben ver laten met onbekende bestemming. Er zijn evenwel geen aanwijzingen, dat de ontmoeting tussen moeder en dochter heeft plaatsgehad. TURNHOUT De 64-jarige Tilburger M. Buys heeft in de nacht van zater dag op zondag het leven verloren bij een nog niet geheel opgehelderd ver keersongeval te Retie, bij Turnhout. Een Belgische automobilist zag in het licht van zijn lampen iemand op de weg liggen. Hij stopte en vond twee mannen naast een. bromfiets. Toen hij hulp wilde bieden, kwam er een andere wagen aan, die over beide slachtoffers heerl reed. Later bleek dat Buys was overleden (door de auto of reeds eerder en dat zijn metge zel, de heer P, Janssens uit Tilburg, zwaar gewond was. VOORST Bij een botsing tussen een auto en een locomotief op een onbe veiligde overweg verloren zaterdag twee mensen het leven. Het waren de 26-jarige J. Loof uit Heemskerk en de heer Goris, ook 26, uit IJmui- den, die aan een sterrit deelnamen. De machinist van de locomotief had voortdurend signalen gegeven. REEUWIJK Toen een personenbus- je zijn bromfiets schepte, bij het over. steken, werd de 58-jarige C. Bluk uit Boskoop zo ernstig gewond, dat hij later in een ziekenhuis te Gouda is overleden. BELLINGWOUDE Oversteken werd ook de 59-jarige F. Boomstra uit Den Helder noodlottig. De man werd ge schept door een auto en overleed later in het ziekenhuis van Winscho ten. HOORN De 31-jarige mevrouw H. de Valk uit Weesp verloor het leven toen de scooter van haar man, bij wie zij achterop zat, slipte. Zij viel en werd zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht, waar zij later overleed. DEN HAAG Toen hij. om een onbe kende oorzaak, plotseling naar links uitweek, reed de 21-jarige B. Danks uit Den Haag op de Laan van Meer- dervoort aldaar tegen een boom. Hij overleed onmiddellijk. DEN HAAG De 4-jarige Ferdinand Riebeek werd door een auto aange reden toen hij plotseling tussen ge parkeerde auto's vandaan overstak. Het kind overleed korte tijd later. De auto werd bestuurd door een 22-jarige zonder rijbewijs, die na de aanrijding doorrreed, maar die later werd aan gehouden. JEEZE Op de rijksweg Heeze Geldrop in Heeze is gisteravond een personenauto door nog onbekende oorzaak tegen een boom gebotst. Van de zes inzittenden, allen behorende tot een familie uit Geldrop, werd er een gedood, drie zeer zwaar en twee licht gewond. AANGE (Zweden) By een trein ramp op de lyn Stockholm Lap land hebben twaalf passagiers het leven verloren. Door onbekende oor zaak vloog de trein uit de rails. En kele wagons ramden huizen langs de spoorbaan, maar de bewoners liepen geen verwondingen op. Onder de passagiers vielen ruim veertig ge wonden. ASHOVER (Eng.) Vier doden en twee ernstig gewonden vormden de balans van een auto-ongeluk bij Ashover in Derbyshire, waarbij de wagen in brand vloog. Aan redding viel niet te denken, omdat de vuur zee te hevig was. RIO DE JANEIRO Een botsing tus sen een autobus en een vrachtauto verloren gisteren veertien mensen het leven. Er vielen 46 gewonden. (Van een onzer verslaggevers) VUGHT „Het idee voor het hou den van een vrijgezellencongres werd in 1953 op een Bosch' terrasje geboren en het een een beetje vreemd, dat het elf jaar heeft moeten duren, voordat dit congres in Den Bosch-Vught wordt gehouden. Maar dat zit wellicht in het getal elf", aldus de heer J. Bruens, directeur van de VW Den Bosch, die circa 150 deelnemers en deelneemsters de laatsten waren wel iets in de meerderheid in de rustiek gelegen „IJzeren Man" in Vught verwelkomde. Het congres bleek de zaken ernstig te nemen: er ging een gepeperd tele gram naar Den Haag met als inhoud: „Het wereldvrijgezellencongres in Vught byeen, verzoekt eindelijk be vrijd te worden uit de strafklasse. Wij hebben lang genoeg in de hoek ge staan". Voordat de congressisten, die in de vroege middag van zaterdag al van alle kanten tot zelfs uit België, West- Duitsland en Oostenrijk waren gearri veerd, bijeenkwamen, waren- ze de gasten van het Bossche gemeentebe stuur in de fraaie burgerzaal van het stadhuis. Burgemeester mr. R. Lam- booy bleek in een geestig welkomst woord alle gevoel te hebben voor de positie van de vrijgezellen, die zich daarop het befaamde brandewijntje met suiker uitstekend lieten smaken. Maar toen was dan ook de tijd voor ernstiger zaken aangebroken. Voorzit ster mevrouw Mia Greyn, zei van oor deel te zijn, „dat elke vrijgezel, die het congres meebeleeft, een ander mens moet worden". Andere mensen van de vrijgezel maken, dat wilde ook de heer Frans Brunklaus uit Maas tricht die de „apartheidspolitiek" je gens de vrijgezel scherp hekelde. Dat hij daarbij speciaal het oog had op de belastingpolitiek is duidelijk. „De strafklas voor de ongehuwde is tot nu toe gehandhaafd gebleven", al dus de heer Brunklaus, „en dat is in strijd met het principe van belasting naar draagkracht en de verdelende rechtvaardigheid, in strijd ook met een gezonde huwelijkspolitiek en met de democratie. Wij willen uit de straf klas". Het was duidelijke taal. 's Avonds Dleek er al volop sfeer te zijn. De eenzamen hadden aansluiting gevonden en hier en daar zag het er al naar dat de wens. die WV-directeur Jan Bruens had uitgesproken, dat er deelnemers (sters) naar huis zouden gaan met het lied „Ich habe mein Herz in Vught verloren" op de lippen, wel eeiis bewaarheid zou kunnen worden. Dat wil niet zeggen, dat er niet in alle ernst geluisterd werd naar de psycho loog dr. Hornstra die de vrijgezel in de hedendaagse wereld onder de loep nam zonder overigens tot opzienbaren de conclusies te komen. Dat was ook niet het geval bij de uit ervaring sprekende kunstcriticus Domien van Gent, die zondag in luch tige plezierige trant de vrijgezel in de kunst bekeek. En daarmee was dan alle ernst opgebruikt. Films, dans. ge zelschapsspelen, babbeltjes van con ferencier Miel Feyten, muziek, hul diging van de verstkomende vrijgezel en vrij gezellin en nog een trip dooi de Bossche Meierij, waren evenzo vele ingrediënten om het congres tot een prettig en feestelijk samenzijn te ma ken voor de eenzaamsten onder Ins. Deze Indianen op oorlogspad kon den de vele duizenden bezoekers van Zunderts beroemde Bloemencor so geen schrik aanjagen. Integendeel, deze op één na beste wagen uit de kleurrijke stoet oogstte terecht veel bewondering. (Advertentie) Zo is het en zo zal het wel altijd blijven. Dat geldt ook voor U als lezer (es) van Dagblad De Stem, want het^ is véél gemakkelijker voor U (èn voor onze bezorgers) als U per kwartaal in plaats van per week uw abonnementsgeld betaalt. En het „toppunt van gemak"? Machtigt ons, als U een giroreke ning hebt, het abonnementsgeld daarvan automatisch af te schrij ven. Een desbetreffend machti gingsformulier zenden wij U op aanvraag gaarne toe. Maak het u zelf gemakkelyk:

de Stem | 1964 | | pagina 1