Gevangenisstraffen geëist tegen „reumaspecialisten5 Burgemeester mr. J. Drijber opende Arneburgschool Drinkwater schaarste Droogte deelt klappen uit in Zeeuwse landbouw Zeeuwse C.B.T.B. koopt ex-bedrijfslaboratorium etui met nfietsen Geneeskrachtige kleden met prikkelende werking Schandelijk Blote-voetcnproef Vorstelijke bijdrage van n.v. Philips voor schouwburg Terneuzen Gunstig enquête-resultaat behoud haven Hoofdplaat Vier maanden voor roekeloos rijden geëist \MENS JWATER andaag Aorgi en aandag DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1964 MIDDELBURGSE RECHTBANK Eis van 4 maanden WILDE DRONKEMAN VOOR RECHTBANK Grote stijging toerisme in Zeeland Twee zilveren wethouders in Poortvliet Houtdiefstal in Zierikzee opgehelderd Op lijn Geldermalsen- Den Bosch vanavond treinvertraging In Zeeuwsch-VIaanderen Rechtbank Middelburg Exclusief Engels kostuum Riante regenjassen Bedrijven op slechte grond zijn de dupe Suikerbieten Economische Zaken: Subsidie Jachthaven aan Veerse Meer Ruimtegebrek aan Dam te Goes Bruine bonen Vlasdeskundigen naar Rusland jPagMaO pe JKtetn Onvolwassen Eentonig verhaal Kroestjev naar Bonn Bij verdwijning bevolkingsaantal 10 procent lager Verhuizen uin vroeg voor zijn jeng el een zodanige straf, nolier weer zo spoedig schoolbanken zal zitten, vond dat zijn cliënt. K., tanden lange preventieve et viertal heeft moeten leer zwaar gestraft is. voor een zo kort moge- traf. op vrijdag 18 sept ERSDIPLOMA heeft de diploma-uitrei van de C- en D-cursis- deelgenomen aan de et tramersdiploma. De cdde door de cursuslei- B, de heer I. W. Bakker oor het trainersdiploma n de 17 kandidaten, ter- at een verlengd examen kg. De geslaagden zijn: Woudenberg, J. L. P. leuzen, C. I. Hubregtse de Kraker te Souburg, Middelburg, J. van Ma- A. P. van Riel te Vlis- de Velde te Axel, E. P. Middelburg en N. Wal den. lersdiploma D mochten men doen, waarvan er P. H. Baart te Vlissin- :e Vlissingen. J. Groot- B. Bruins Goes, W. L. P. L. Weststrate Vlis- lelzen Vlissingen, L. M. ldinge, J. R. de Bruin Schouten Middelburg, iingen, D. Meulmeester esker Hansweert, J. van ^ert, R. Cavaljé Rilland ag 6 september gelden e volgende hoogwater- eert 3.04-15.21, Terneu- hssmgen 1.56-14.17, We- 57 uur. ptember gelden de vol- rstanden: Hansweert uzen 3.08-15.24, Vlissin- emeldinge 4.23-16.44 uur. he Beatles, a.l. 21.15 uur commando's, 14 j. 21 uur The Beatles, a.l. »n 21 uur The Beatles, a.l. !1 uur kom je vandaan, a.l. ieting staande wip fiur De slag om Napels jck 19.30 uur Trapeze T uur Helens' jazzfeest. n de bloedrivier De zoon van Spartacus, ?ken van d'Artagnan, 14 j. 5 uur Kermisschieting uur Kruisboogschieting De Kraai 15 uur Missie- w 20 uur Mr. Stanislas H j. telgië) eire 15 uur Schieting monstratie en figuur- b De ITaringruiters Bier- 3e Kleppertj es, Axel. i 21 uur The Beatles, a.l. 20 uur The Beatles, a.l. 9 en 21 u. The Beatles, a.l. 0 uur kom je vandaan, a.l. IERVLIET uur Schieting ing staande, wip 20 uur Tap els 2k 15 en 19.30 uur Trapeze ia Groot kermisbal 15 uur Schieting 5 uur Schieting ;n A. de Schepper 15 uur r n 19.45 uur Helens' jazz aten van de bloedrivier »n 20 uur De zoon van j-. 17 uur Een avond 1 18 j. Operatie vals geld, 14 j. Het geheime teken van j uur Kermisschieting Kl 15 uur Schieting w 14.30 en 18.45 uur Mr Jin agent, 14 j„ )evredigden, 18 j. fé De Kraai 15 uur 1-oot bal 15 uur Grote liggende- he Beatles, a.l. ïisschieting Groot kermisbal 5 uur Schieting ii A. de Schepper 15 uui uur Helens' jazzfeest. i de bloedrivier en avond aan het strand, 3peratie vals geld, 14 j. uur Kermisschieting v 20 uur De onbevre- maar te kunnen voldoen. Bij bespre kingen met de plaatselijk bankdirec teur werd hem echter aangeraden de zaak bij de politie aanhangig te ma- ken. De president van de rechtbank, mr. P( van Empel, vond, dat het bejaarde echt paar op een afschuwelijke manier is beetgenomen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Vrijdagmiddag heeft de Middelburgse rechtbank de zaak behandeld tegen de twee „specialisten in reuma", die ervan verdacht worden in de periode van april tot juli van dit jaar het bejaarde echtpaar De Kraker uit Zaamslag te hebben opgelicht voor een bedrag van 37.000, De twee kooplieden uit Den Haag, de 31-jarige B. B. en de 53-jarige T. de Z., die beiden huis aan huis tapijten, lopertjes en kleedjes aan de man plachten te brengen, ontkenden hardnekkig het ten laste gelegde en noemde hetgeen in de dagvaarding stond, „alle maal leugens". Ze waren wel een aantal malen bij het echtpaar aan de deur geweest, maar toen hadden ze gewoon enkele tapijten ver kocht tegen de normale prijs. Van het opdissen van misleidende verhalen was geen sprake geweest, zo luidde de lezing van de twee kooplieden. De heer J. de Kraker kwam echter met een geheel ander verhaal voor de dag. De kooplieden waren bij hem aan de deur gekomen en hadden zich uitge geven als vertegenwoordigers van een Zwitserse fabriek, die gespecialiseerd was in het maken van textielgoedcren voor mensen met reuma. Verder deel den ze toen de heer De Kraker mee, dat ze reumaspecialisten waren en dat ze acht jaar in Leiden hadden gestudeerd. Van hen zou de heer De Kraker een vloerkleed kunnen kopen, waardoor hij en zijn vrouw, die in behandeling was by de dokter, geen last zouden hebben van reuma. Hij moest met zijn blote voeten maar eens over het vloerkleed lopen dat ze bij zich hadden, dan zou hij de prikkelende, genezende werking van het kleed zelf kunnen voelen. Inder daad voelde de heer De Kraker het kleed prikkelen aan zijn voeten en hij besloot het voor een „prikje" te ko pen. Het vloerkleed was namelijk vol gens het sluwe tweetal maar liefst 10.000,waard, maar wanneer het mee terug zouden nemen, zouden ze invoerrechten moeten betalen en om dit te vermijden „kreeg" De Kraker het kleed voor maar 3000,Hij kon toen maar 1000,contant betalen en de resterende 2000,werden voldaan na geld opgenomen te hebben bij de bank. Drie weken nadat het eerste kleed geleverd was, kwamen de beide kooplieden weer terug met een tweetal vloerkleden bij zich. Wanneer het echt paar De Kraker ook deze twee zou kopen, dan zouden ze helemaal gevrij waard zijn voor reuma, zo verzeker den de beide „reumaspecialisten". Het ene kleed moest dan in de achterkamer gelegd worden en het andere boven de bedstede gehangen worden. Hierdoor zou de „straling" van het vloerkleed het best tot zijn recht komen, zo ad viseerden de deskundigen. De heer De Kraker kocht het ene kleed voor 10.000,en kreeg het andere erbij ca deau. Een tijd later verkocht het duo hem nog een aantal „geneeskrachtige" kleden voor het bedrag van 22.000, Nog waren de „experts" niet tevreden, want ze vonden dat De Kraker eigen lijk 40.000,— te weinig had betaald. Een dergelijk bedrag kon de eenvoudige man echter niet opbrengen en hij wil de zelfs een hypotheek op zijn bezit tingen nemen om de „schuld" toch De officier van justitie, mr. Lebret, con stateerde in zijn requisitoir, dat de heer De Kraker en diens echtgenote onder zeer duidelijk valse voorwend seis een enorm bedrag is ontfutseld. Hij noemde het profiteren van de angst voor de kwalen van de oude dag. „zeer schandelijk en laakbaar", zo meende de officier, die een lange gc- vangensstraf op zijn nplaats vond, ge zien de ernst van het feit. Tegen B. B., die de leidende rol had gespeeld was de eis twee jaar ge vangenisstraf, en tegen De Z. acht (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De 23-jarige fa brieksarbeider T. R. uit Koewacht was diefstal, belediging, vernieling en be dreiging ten laste gelegd. Hiervoor moest hij zich vrijdagmiddag tijdens de zitting van de rechtbank te Middelburg komen verantwoorden. De diefstal was geschied tijdens de be vrijdingsfeesten te Axel. In een café had R. toen van een vrouw een beurs met inhoud gestolen. De vernieling en bedreiging waren geschied tijdens een ruzie in het huis van de grootmoeder van verdachte. Ver dachte kreeg toen n.l. geen geld om te gaan drinken en zette toen maar de inventaris op zijn kop. Ook zijn vader zat hij met een broodmes achterna. Volgens de president mr. P. van Em pel heeft de drank de verdachte al in heel wat moeilijkheden gebracht. Hij is al verscheidene malen veroordeeld steeds speelde de invloed van alcohol grote rol in het plegen van strafbare fei ten. De officier van justitie, mr. Th. Lebret eiste een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek van het voorarrest, een voorwaardelijke ter beschikkingstel ling van de regering met een proeftijd van drie jaar en de verplichting voor verdachte om een ontwenningskuur te ondergaan en onder toezicht stelling van het consultatiebureau voor alcoholisme. De uitspraak volgt op vrijdag 18 sep tember. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Tijdens het bezoek, dat ruim twintig burgemeesters van wa tersportgemeenten uit geheel Nederland de afgelopen twee dagen aan Zeeland hebben gebracht, heeft drs. M. Verburg, directeur van het E.T.I. in Middelburg, een rede gehouden over de regionale be tekenis van de watersportrecreatie in Zeeland. Hierbij ging hij uit van de ont wikkeling van het toerisme in Zeeland. Het aantal overnachtingen in 1957 was een miljoen; in het afgelopen jaar drie miljoen. Ook het dagtoerisme is aan zienlijk toegenomen. In 1957 waren er 800.000 toeristen, in 1964 was dit aantal anderhalf miljoen. De netto-verdiensten van het toerisme in Zeeland zijn voor dit jaar te schatten op 35 miljoen gulden, zo deelde drs. Verburg mee. De heer Verburg noemde het jammer, dat door de rijksoverheid slechts 4 tot 5 miljoen per jaar beschikbaar wordt gesteld voor het gehele land voor investeringen. Ge zien de schaarste aan grond vond de E.T.I.-directeur een soepeler gang van zaken in de streekplannen t.a.v. de land bouwgronden in het achterland wense lijk. Na de lezing werden de burgemees ters ontvangen door het provinciaal be stuur van Zeeland. (Van onze correspondent) POORTVLIET In de bijzondere raadsvergadering van Poortvliet die vrijdagavond is gehouden, wer den beide wethouders, de 87-jarige J. v. d. Slikke, en de 77-jarige G. Krijger gehuldigd vanwege hun 25-jarig wethouderschap. Eerst genoemde is lid van de CHU, ter wijl de heer Krijger de AR-richting is toegedaan. Ter gelegenheid van dit jubileum werd een ingelijste foto aangeboden van het dagelijks bestuur van de gemeente Poort vliet waarop burgemeester W. v. Doorn, geflankeerd door de jubi larissen. Beiden werden op 75- jarige leeftijd onderscheiden met de gouden medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De gemiddelde leeftijd van het Poort- vlietse raadscollege is 71 jaar. maanden gevangenisstraf. Verder werd ook verbeurdverklaring van de goederen en een bedrag van f 5000 dat men in de woonwagen van B. had gevonden, geëist. De raadsman van beide verdachten meende in zijn pleidooi een aantal ongeloofwaardigheden te bespeuren in het verhaal van de heer De Kra kerDaarom kon volgens hem niet gesproken worden van een overtui gend bewijs. De uitspraak in deze zaak volgt op vrijdag 18 september. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De plan-manager van de Terneuzense fabriek van de n.v. Philips' gloeilampenfabrieken, de heer J. H. Bolling, heeft gisteren namens de n.v. een geldbedrag aangeboden aan burgemeester mr. H. Rijpstra van Ter- neuzen. Het geld zal worden besteed voor de nieuwe Terneuzense schouw burg. Van het gulle gebaar van de heer Bolling waren ook de „oprecht" ver heugde wethouders, de heren De Vos en De Meyer getuige. De burgemeester droeg het geld met een over aan wethouder De Meyer, die voorzitter is van het actiecomité, dat zorg zal dragen voor de inzameling van een bepaald bedrag, voor de Terneu zense schouwburg, onder de gemeen schap van Terneuzen. „Het is een wer kelijk vorstelijke bijdrage," die bur gemeester Rijpstra, die de grootte van de Philips-bijdrage niet in cijfers wilde uitdrukken. Zoals bekend had de directeur van de Hoofdindustriegroep Licht van Phi lips, ir. D. Noordhof, tijdens de ope ning van de Terneuzense fabriek eer gisteren beloofd, dat Philips een bij drage zou leveren voor het cultuur patroon van Terneuzen en omgeving. De schouwburg zal één geheel gaan vormen met het nieuwe lyceum. De plannen voor de bouw zullen binnen kort gereedkomen, zoals burgemeester Rijpstra ons gisteren meedeelde. (Van onze correspondent) ZIERIKZEE De rijkspolitie heeft gistermorgen klaarheid weten te brengen üi een aantal diefstallen van hout, die de laatste tijd regelmatig werden gepleegd op het Zierikzeese industrieterrein, waar momenteel flinke bouwactiviteit heerst, zodat allerlei materialen voor het grijpen liggen. In verband met deze houtdiefstal heeft de politie een zekere S. uit Zierikzee aangehouden, die heeft toe gegeven de dader te zijn. Tot de gestolen goederen behoorden ook stenen, spijkers en cement. Het vermiste hout werd door de politie aangetroffen in de schaaps kooi, gelegen te Ouwerkerk nabij de kre ken. S. wilde van het hout kennelijk een bergplaats maken voor het bewaren van vismateriaal. Hij had een flinke partij in gedeelten bijeen weten te brengen. De totale hoeveelheid gestolen hout be draagt naar schatting een 40-tal m3. In de schaapskooi trof de politie voorts een lijn en een dreg aan voor het redden van drenkelingen, afkomstig van de sluis te Zierikzee. UPTRECHT Reizigers die zaterdag avond met de trein van Geldermalsen naar Den Bosch gaan, zullen na tien uur rekening moeten houden met enige ver traging. In verband met werkzaamhe den voor de automatische beveiliging van het baanvak (centrale verkeerslei ding) zal het treinverkeer na tien uur namelijk over één spoor worden geleid. De laatstee trein, die anders zes minu ten vóór twaalf uit Geldermalsen ver trekt, vervalt. Inplaats daarvan zullen bussen de reizigers naar Den Bosch brengen. DEN HAAG. In Zeeuwsch-Vlaan deren dienen de watergebruikers zui nig met het drinkwater om te gaan en niets te verspillen. Dit heeft de Water leiding Maatschappij Zeeuwsch-VIaan deren via geluidswagens aan de bevol king meegedeeld. Volgens dit bedrijf is het water in Zeeuwsch-VIaanderen schaars geworden, enerzijds als gevolg van het toegenomen watergebruik tij dens het zonnige en warme weer van deze nazomer. Door de droogte komt er te weinig water uit de diepwaterbron in Sint-Jansteen, de enige binnenlandse zoetwaterbron, waaruit Zeeuwsch Vlaanderen kan putten. Er wordt ver der water geïmporteerd uit België, maar dit is te weinig om geheel Zeeuwsch-VIaanderen rijkeiyk van wa ter te kunnen voorzien. Een uitzonde ring maakt nog Terneuzen, waar de toestand vandaag wordt bezien. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gisteren heeft de Middelburgse rechtbank de zaak tegen de Vlissingse zakenman C. M. opnieuw in behandeling genomen. M. werd ten laste gelegd op 18 januari van dit jaar op de rijksweg 58 onder de gemeente Krabbendijke zodanig roekeloos met zyn auto te hebben gereden op de linker weghelft, dat hij een vreselijk ongeluk veroorzaakte, waarbij een 22-jarige bloembollenkweker uit Warmond om het leven kwam. De officier van justitie mr. Th. Lebret achtte het bewezen, dat verdachte ge heel links van de weg had gereden toen van tegenovergestelde richting een per sonenauto kwam, waarin de bloembol lenkweker en diens verloofde zaten. Het naar links uitwijken van verdachte werd ter zitting toegeschreven aan bepaalde .rijvaardigheidsverminderende" genees middelen die verdachte gebruikte. On danks het gebruik hiervan meende de officier van justitie in zijn requisitoir, dat verdachte zich niet kon beroepen op overmacht. Het was overigens niet de eerste maal, dat verdachte een dergelijk ongeval veroorzaakte en de officier vreesde, dat hij in de toekomst met zijn racewagen weer hard zal gaan rijden. De eis was vier maanden gevangenisstraf en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van vier jaar. De raadsman van verdachte mr. J. v. d. Weel voerde aan dat verdachte niet had kunnen weten dat door de door hem gebruikte geneesmiddelen zijn rijvaar digheid zou verminderen. De schuld in strafrechtelijke zin ontbreekt geheel, zo concludeerde de raadsman. De uitspraak volgt op vrijdag 18 sep tember. (Advertentie) o.a. in zwart met grijze strepen of basket weave. In 1- of 2 rij modellen, met of zonder vest. Nieuw! Alleen verkoop voor Nederland 239,50 - 249,50 van diolen met katoen. Zowel klassieke als sportieve modellen. Alle maten, vele kleuren o.a. de nieuwe metallic tinten. Zojuist aan onze kollektie toe gevoegd. 119,50-139,50 Alléén het allernieuwste, alléén het allerbeste! (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De aanhoudende droog te bedreigt de Zeeuwse landbouw met een enorme post aan bedrijfsschade. Hoe wel de gevolgen niet meer zo funest kun nen zijn als tijdens de beruchte droogte periode in 1959, verwachten insiders voor de bedrijven op slechtere gronden een schade, die in de honderdduizenden loopt. Niet alleen nog de op het veld staande gewassen lijden van de droogte, maar bovendien is het werkschema ontwricht, omdat niet meer geoogst kan worden. Spoedige regenval zou het euvel niet kunnen wegnemen. Verlangend zijn de boer en tuinder uit naar vochtige, wes telijke wind. Vooral in de streken rondom Eede, Biervliet en ten zuiden van de lijn Hulst-Axel zullen de klappen vallen. De grond bezit er in vaktermen uitgeduid, geen uithoudingsvermogen bij droog weer, omdat de onderlaag doorlatend is. De nog te velde staande gewassen op die gronden door de langdurige droogte uit de groei en kunnen de finish niet meer halen. De suikerbieten „slapen" DEN HAAG De staatssecretaris van economische zaken heeft aan het pro vinciaal bestuur van Zeeland meege deeld, dat hij bereid is een subsidie te verlenen voor de inrichting van een jachthaven te Vrouwenpolder aan het Veerse meer. Het betreft hier de voor malige werkhaven, die door rijkswater staat werd aangelegd ten behoeve van de Deltawerken. Deze subsidie komt ten laste van het bedrag van 5 miljoen gulden, waarvoor in dit jaar subsidieverplichtingen kun nen worden aangegaan ten behoeve van projecten voor de verbetering van de toeristische infrastructuur. v - «a» -■ «»s - I - 'ft'. A"'- -7 GOES. In een extra vergadering Y*ft het hoofdbestuur van de Zeeuwse 1 -B.T.B. met algemene stemmen beslo ten over te gaan tot aankoop van het voormalig bedrijfslaboratorium voor grond- en gewasonderzoek aan de Naere- ooutstraat te Goes (naast het Landbouw centrum). Reeds enkele jaren werd uitgezien naar een ander pand, dat meer ruimte ipu bieden aan het personeel van de /.eeuwse C.B.T.B. en haar neveninstel- 'mgon. Ook nieuwbouw werd daarbij in <je overwegingen betrokken. Tenslotte is - j - lis 8evallen op het gebouw van het ^earijfslaboratorium, dat sedert mei leeg staat als gevolg van centralisatie en op- i et ring van de vestiging van het bedrijfs- aboratorium te Goes. Het aangekochte pand werd in 1957 bebouwd door architect Messer te Vlis- en. onder wiens architectuur ook het ,?>ndbouwcentrum tot stand kwam. De •leuwe bestemming van het gebouw zal 'nkele voorzieningen vragen. Verwacht •vorat echter, dat de Zeeuwse C.B.T.B. nog dit jaar het fraaie en doelmatig ge legen pand zal kunnen betrekken. Het hoofdbestuur hoopt de voor de aankoop benodigde geldmiddelen op za kelijke voorwaarden te kunnen lenen van de leden. Reeds werd in een bliksemac tie 3/4 van de totale aankoopkosten door enkele tientallen leden toegezegd. Zoals reeds vermeld is de beschikbare ruimte in het huidige pand Dam 11 de reden, dat gezocht werd naar een rui mere huisvesting. Toen het huidige pand in 1956 werd aangekocht, leek het er op, dat het huisvestingsprobleem voor tien tallen jaren zou zijn opgelost. Het aantal personeelsleden steeg echter in de laatste acht jaar van 11 tot 27, zodat het pand reeds nu te klein geworden is om secre tariaat. boekhoudbureau, verzekeringen, voorlichting en onderwijs allen behoorlijk te kunnen huisvesten. De aankoop van het voormalige be drijf sla boratorium is een beslissing, ge baseerd op de verwachting, dat de Zeeuwse C.B.T.B. en haar neveninstellin gen zich ook in de toekomst verder zul len ontplooien. en zouden anders in de laatste periode per ha nog enkele tonnen bijgroeien. Naar verwacht zullen de bieten van die gronden een belangrijke geringere op brengst hebben. Van de 1500 ha suikerbuiten die in west-Zeeuwsch-Vlaanderen zijn gezaaid zou tot 7 procent van veel mindere kwa liteit zijn geworden. In het jonge tuinbouwgebied Eede waar de irrigatie nog in de kinderschoe nen staat, is veel schade geconstateerd aan de andijvie die niet volgroeid raakt. Belangrijke schade wordt verwacht voor de veehouders hoewel de zeer hoge veeprijs die schade nog beduidend ver kleint. Omdat de groei van de groenbe- mestingsstoffen stilstaat komt de voed selvoorziening voor de winterperiode in het gedrang. Hoewel in deze sector ge voelige klappen zullen vallen, wordt de toestand niet catastrofaal genoemd. Re den daarvan is de hoge aankoopprijs van jong vee, waardoor de veestapels doorgaans klein zijn gehouden. De meeste nadelige financiële gevol gen worden verwacht door de moeilijk heden die bij het oogsten zijn ontstaan. De op ruiters gezette bruine bonen kun nen niet worden gedorst omdat ze door de grote droogte dan breken. In Zee land zijn dit jaar 3384 ha bruine bonen gezaaid. Van de 700 in west-Zeeuwsch- Vlaanderen zou een kwart een minder waardig produkt opleveren met een waardevermindering van f 5,per 100 kg. De moderne combines zijn nu te ruw voor de bonen. Extra kosten ontstaan omdat bij het provisorisch dorsen veel manschappen moeten worden ingezet. Op sommige bedrijven wordt het oogsten toch, maar dan uiterst voorzichtig, voortgezet. De machines draaien dan op minder dan halve kracht en rooien dan in drie uur een ha bonen waar anders een half uur over wordt gedaan. De ver hogende kostenfactor komt ten laste van de boer. Ook de aai"dappeloogst ondervindt vertraging. De aardappels zijn momen teel te gevoelig en zouden door het stootblauw aan waarde verliezen. Bo vendien hebben bij het machinaal rooien de bikkelharde kluiten aarde een ver woestende werking op het produkt. Dat de moderne techniek onder deze abnormale omstandigheden} hand in hand gaande met de oudheid, toch nog voor goede resultaten kan zorgen, heeft een boer in Biervliet bewezen. Die dorste nl. de bruine bonen door er in de schuur met een tractor enkele keren overheen te rijden. ZEVENBERGEN. Vandaag vertrekt een delegatie van vlasdeskundigen voor een bezoek van twee weken naar Rus land. De excursie staat onder leiding van de rijkslandbouwconsulent voor de han delsgewassen te Wageningen, ir. Frid- riech. De reis naar Moskou is een tegen bezoek. Een Russische delegatie heeft in 1956 Nederland bezocht. In Moskou en Leningrad worden vlas vezelresearchinstituten bezocht. Voorts gaan de bezoekers vlascombinaties in Smolensk en Kostrom, vlasfabrieken in Vyastma en Roslavl en enkele vlasperce len en vlasproeven bekijken. Zij zullen ook werkzaamheden in de praktijk fhee- maken. Rusland is het belangrijkste vlasver- bouwend land. Met de Oosteuropese lan den samen bezit het 90 procent van het vlasareaal. Op het komende congres van de confé- dération internationale du lin et du chanvre, dat dit jaar in Brussel wordt gehouden, zal de delegatie verslag over deze excursie uitbrengen. Televisie is een doordringend wapen, dat een ongemeen suggestieve kracht bezit. Voor allen, die gelegen heid krijgen voor de beeldbuis van bun mening te getuigen, brengt dit mee, dat men zich bewust is van de grote verantwoordelijkheid die men draagt. Dat geldt wel het sterkst voor diege nen, die beroepshalve in de schijnwer pers staan en ons op gezette tijden op deze moderne manier voorlichten. Wij hebben hier al vaak gevallen gesigna leerd, die ons te vrezen gaven dat in Bussum al te gemakkelijk jongelie den op het „medium" worden losge laten. Deze week heeft ons opnieuw enkele voorbeelden van onvolwassen heid van onze t.v.-voorlichting ge bracht. Een jongeman meende de di rectie der Nederlandse Spoorwegen te moeten kapittelen, omdat deze het niet nodig had geacht voor een vraagge sprek naar het Bussumse heiligdom te komen. Vraaggesprekken zijn volgens de goede zeden van de pers vanouds vormen van informatie, die door de betrokkene worden „toegestaan" om het maar eens met deze wat ouderwets klinkende aanduiding te zeggen. In Bussum schijnt men aan deze opvatting al lang voorbij te zijn en daar leeft men in de veronderstelling, dat men autoriteiten naar willekeur kan som meren voor de microfoon te verschij nen, al dan niet om zich schoon te wassen. De glamourgezichten van nieuwbakken commentatortjes verto nen steevast boze trekken als een hoge ome het niet nodig acht zich te komen verantwoorden. Ook eenvoudige zin voor wat men doen kan en laten moet is in Bussum niet altijd aanwezig. Wij vragen ons wel af waarom wij ons zo veel energie hebben moeten getroosten om een eigen katholieke omroep te hebben, wanneer men het in deze om roep bestaat een vlegelachtig en ont spoord Amsterdams meisje van veer tien jaar te gaan interviewen over haar wederwaardigheden tijdens haar jam merlijke omzwervingen. Hebben wij nu echt een eigen katholieke omroep gesticht om ons dergelijke verregaan de smakeloosheden te laten voorzet ten? Het lijkt ons dringend nodig, dat bij onze KRO wat scherper wordt toe gezien op medewerkers, die duidelijk een te grote neiging naar sensatie ver tonen. Liet wordt een eentonig verhaal, maar we willen er toch op wijzen, dat andermaal pogingen tot vergiftiging met lanbouwvergift moeten worden gesignaleerd, ditmaal in Zuid-Limburg. De nieuwe Bedrijfsmiddelenwet is nu wel in werking getreden, maar de twijfel, of die afdoende het kwaad kan keren, blijft bestaan. Het socialistische Kamerlid ir. Oele heeft er nu vragen over gesteld. O.a. wil hij weten hoe de minister staat tegenover het idee om voor zeer giftige bestrijdingsmidde len niet alleen de toevoeging van een kleurstof, maar ook die van een zeer krachtige reukstof of smaakstof van weerzinwekkend karakter verplicht te stellen. Daarmee zou argeloze con sumptie kunnen worden verhinderd. Dit idee verdient, dunkt ons, ern stige overweging. De keten van moord en moordpogingen moet wor den doorbroken. gonn krijgt bezoek van Kroestjev. Dit betekent, zegt de Guardian gees tig, dal; de Russische premier het wat moeilijker zal gaan krijgen voort te gaan met de bewering, dat hij onder ieder Westduits bed neo-nazi's ziet lig gen. Het is niet leuk voor Herr Ul- bricht, want die ziet ze nog altijd heel duidelijk. Men moet deze reis van Kroestjev echter meer zien in het ka der van de verhouding tot China, dat openlijk de breuk in de communistische wereld heeft aangekondigd. Moskou aanvaardt dit feit en gaat zich nu dub bel inspannen, om het levenspeil van de Russen en ook van de trouwe satel lieten hoger op te voeren, waarbij de vreedzame coëxistentie onontbeerlijk is. Coëxistentie ook met de rijke en welvarende Bondsrepubliek. Het is een ontwikkeling, welke men met voldoe ning mag begroeten. Natuurlijk blij ven er op het politieke vlak grote me ningsverschillen bestaan en zeker zal de hereniging van de twee Duitslan- den op grondslag van vrije algemene verkiezingen niet op het program van de besprekingen komen te staan. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Bij het geluid van vrolijk trompetgeschal heeft de wethou der van financiën en onderwijs, de heer J. S. Hoek. vrijdagmorgen tijdens de ope ning van de rAneburgschooi aan de Ne- derstraat in Middelburg de traditionele vlag gehesen. Deze openbare lagere school werd officieel geopend door mr. J. Drijber, burgemeester van Middelburg. Vier schone jonkvrouwtjes, gekleed in hun lange blauwe jurk, boden de buk- gemeester op een kussentje de sleutel aan. Mevrouw Drijber kreeg een prach tige bos rozen. Onder de toegangspoort van de gloednieuwe school stond een rii kinderen, die grote borden droegen waarop te lezen stond: „komt ook bin nen". Het gezelschap genodigden stap te dan ook over de drempel en kwam in een ruime, lichte hal. Hier heette de heer Hoek hen namens het gemeentebestuur hartelijk welkom. Burgemeester Drijber vertelde in het kort de totstandkoming van het nieuwe gebouw. telt De Arneburgschool, die gebouwd op de plaats van de oude school, zeven lokalen. Voor dit schooljaar zijn ruim 250 kinde ren ingeschreven. Een vrij hoog aantal. De burgemeester ziet de toekomst, wat betreft de beschikbare lesruimte, som ber in. „Zoals het er nu uitziet dreigen we volgend jaar vast te lopen." aldus de burgemeester. „Maar gelukkig kan deze school nog uitgebreid worden." (Van een onzer verslaggevers) HOOFDPLAAT In de strijd om het behoud van de getijhaven van Hoofd plaat, die van handelsbelang is, ook voor de streek hebben gemeentebestuur en het burgercomité „Havenbelang Hoofd plaat" het laatste redmiddel afdoende aangegrepen. Zoals in de dorpsvergade ring van 6 juli j.I. op aandringen van de rijksmiddenstandsconsulent voor Zeeland de heer A. Korstanje, werd besloten, is een enquête ingesteld naar de belangen van de haven voor de betreffende acht bedrijven in Hoofdplaat. Gerekend naar de plaatselijke om standigheden is het resultaat van het onderzoek, dat door het ministerie van economische zaken zal worden verwerkt bepaald indrukwekkend. Hoofdplaat zou bij het verdwijnen van de haven het inwoneraantal van 1208 met bijna tien proeent verminderd zien. Im mers, onomstotelijk is gebleken dat de acht bedrijven niet zonder haven kun nen.. Wanneer de dijkverzwaringswerk zaamheden in het kader van het Delta plan de haven zouden afsluiten en dem pen. dan moeten die bedrijven naar een andere vestigingsplaats mèt haven uit zien. Verhuizing van de werkgelegenheid houdt tevens in, dat de werknemers en werkgevers en hun gezinnen (totaal 113 personen) met het bedrijf mee zullen verhuizen. Zeer merkbare gevolgen zal o.m. de middenstand ondervinden. Ter wijl, zoals gemeentesecretaris M, Wijf fels vertelde de eenmansschool i»ct veer tien leerlingen voor het christelijk la ger onderwijs gedoemd is de deuren te sluiten. Al met al ziet de secretaris voldoende termen aanwezig, die het behoud van de haven rechtvaardigen. „Met de enquête zijn wij aan het eind van ons latijn ge komen, maar de resultaten zijn onge twijfeld indrukwekkend. Voor er iets door de overheid wordt ondernomen, zijn we nog wel wat jaartjes verder'', aldus de heer Wijffels. Voor uitsluitend hef behoud van de huidige getijhaven vecht een verbeten bevolking van Hoofdplaat maar op de achtergrond duiken visioe nen op van een echte dieptehaven mei plaats voor talrijke jachten. Zoals bekend hebben tal van grote Belgische jachtclubs hun interesse voor Hoofdplaat kenbaar gemaakt.

de Stem | 1964 | | pagina 3