'/IF, MET DEZE MENSEN DOET GOD HET NOU heetman Gouden ring-initiatief van Z.N.B. is wereldprimeur Zoeloe, technisch goed gefilmd militair spektakel m mf i, Dr. F. Frank tekende het concilie Expositie in Maastricht WAARNEMER MET EEN TEKENSTIFT 8 to jalanceerde van Douwe >derne pijp- tig. Smaakt ik. TABAK i lederéén heeft last j j van tandsteen en i 1 tandverkleuring j TEELAK maakt uw I tanden ECHT WIT: j vrij van tandsteen j ennicotine-aanslag j Baby ontvoerd vader wist van niets Doel Uitslag en Griezelig Celibaat Blauwe baret Laag allooi In rouw Nederlandse vrouw Moeder-overste kapelaan Enorme handicap.. om geen geld te hebben I;e kop-en-schoteu gen van het leven '."tna I tk DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1964 >'s" (Van onze concilieredacteur pater dr. A. v.d. Weijer o.tm.-cap.) Tijdens de eerste twee zittingen van het concilie heb ik hem meerdere malen bezig gezien, de geboren Nederlander Frederick Franck, gewapend met papier en tekenstift. Hy zat soms op een geprivilegieerde plaats, soms gewoon maar tussen het publiek. En met een onthutsende vanzelfsprekendheid gooide hy zijn impressies op het witte vlak van zyn schetsboek. Een volledig uitgedoste bisschop met een sigaret tussen de vingers. De scherpe kop van een theoloog. Slimme oogjes achter afgezakte brilleglazen. Een barokke kandelaar. De pom peuze naaktheid van vrouwen aan een beschilderd zaalplafond. Het is echt een plezier, zyn produkten nu in Nederland tentoongesteld te zien. De lief hebbers kunnen heel de maand september lang terecht in het Bonnefanten- museum te Maastricht. Daarvóór bevond de expositie zich in het bisschoppelijk museum te Haarlem. Hoe hij er toe gekomen is, het conci lie in tekeningen te vereeuwigen, be schrijft Franck zelf in een inleidend woord op de catalogus. „Op 12 oktober 1962 las ik de toespraak van de paus bij de opening van het oecumenisch concilie. Onder het lezen wist ik plotseling, dat ik alles in de steek zou laten en naar Rome zou vliegen om tekeningen te maken van deze gewichtige gebeurtenis, die niet alleen van belang is voor katholieken maar voor iedereen aan wie de voortzet ting van de westerse cultuur ter harte gaat. Een wereld, verscheurd door steeds meer dreigende verdeeldheid, was om armd in een oproep tot verzoening en hereniging, in een boodschap van vreug de en hoop. Mijn vrienden lachten om mijn vriendelijke veronderstelling, dat ik in deze „closed shop" zou kunnen bin nendringen. Maar wonderlijk genoeg kreeg ik zonder introducties en zonder protectie de kans, drie hele weken onaf gebroken te besteden aan tekenen, ge holpen door een onuitputtelijke vriende lijkheid en hoffelijkheid. Temidden van honderden fotografe!) was ik de enige met een schetsboek en ik werd voortdu rend geïnspireerd door gezichten en on verwachte ontmoetingen" Het resultaat dat men op de expositie bijeengezameld ziet, is werkelijk ver- Onze concilie-redacteur, pater dr. Alfred v.d. Wetfer o.f.m.-cap., zette in zijn artikel van gisteren „Balans van het concilie" uiteen, hoe de des kundigen in hun mening over het ver loop van het concilie verdeeld zyn. Vandaag vertelt hy over een figuur die men op het eerste gezicht, noch tot de waarnemers, noch tot de deskundigen kan rekenen de te kenaar Frederick Franck, wiens te keningen wij hebben gebruikt ter illustratie van deze concilie-artikelen. (Advertentie) Geval van verkleurde tanden Na 5 dagen Teelak- behandeling rassend. Soms om de frappante gelijke nis, in enkele lijnen getroffen: de slimme voorovergebogen kop van kardinaal Bea. het hooghartig gereserveerde .standbeeld' Ottaviani, de zieke en weemoedige ge laatsuitdrukking van Joannes XXIII. Maar meer toch nog om de sfeer, die op onbegrijpelijke wijze in de lijnen en vlekken is overgegaan. Neem bijv. de prachtige tekening „Het Franse episco paat luistert naar p rof. Oscar Cullmann". De bisschoppen zitten in slagorde ge schaard in een rechte rij, in hun mid den de indrukwekkende Tisserant. Van de ene kant lijken zij een gesloten front te vormen, van de andere kant kun je op hun gezichten zien dat ze echt zitten te luisteren in volle openheid. Of kijk j eens naar de schets, getiteld „oude garde", waarop heel verrassend een paar prelaten oude-stijl figureren naast een troepje edelgardisten. Het is allemaal „raak". Of je nu pater Danielou het ty pisch Jezuïetische handgebaar ziet ma ken dan wel mgr. Dante met scherpe blik ziet toekijken of alles volgens het rituele boekje verloopt. Raak, eeriyk, critisch, maar nooit onbarmhartig. Het is alsof Franck wil zeggen: „Met deze mensen doet God het nou. Het zijn een stel typen, het is allemaal mensenwerk maar ergens diep onder de oppervlakte voltrekt zich het mysterie. Dat mysterie kan ik niet laten zien. Maar het is er wel. En er Dagelijks met Teelak gepoetst TANDSTEEN vormt zich op de tanden, aan alle kanten, voort- durend. Lelijk en onhygiënisch. Bruine tabaksvlekken hechten j zich op het ruwe tandsteen op- Pervlak. Daarom zijn uw tanden niet zo wit als ze kunnen zijn! Neem TEELAK, geen gewone j tandpastamaar een nieuwe medicinale tandgelei, waarmee I 11 elhe dag gewoon uw tanden i Poetst (maar dróóg). Het gevaar- "ike en vaak verkleurde tand- j steen wordt zacht en verdwijnt na korte tijd. Dan pas zijn uw tan- den echt wit! SCHAKEL TOCH °VER OP TEELAK, de verant- Wo°rde anti-tandsteen mondver- worging. Bij controlemal de tand- arts enthousiast zijn over uw Prachtige gebit. Zie het verschil na één tube Teelak Farts/Dispec nv Den Haag WITTLICH,DUITSLAND Een overge lukkige moeder kreeg gisteren h%ar baby terug, die daags voordien uit z'n kinderwagen ontvoerd was. De dader, een meisje van 23 jaar, was met de 90-dagen oude baby „Elke" het bos ingevlucht en had haar de hele nacht in haar armen gehouden onder de beschutting van haar mantel van wege de kou. De politie weigerde de naam te noemen van de ontvoerster, dio de baby uit de kinderwagen haalde toen het oudere zusje de wagen onbe heerd voor een winkel had laten staan. Het hele beschikbare politiekorps, een twaalftal speurhonden en 300 leden van de Franse bezettingsmacht in'Duitsland namen deel aan een groots opgezette speurtocht, 's Morgens in alle vroegte zagen een stel arbeiders, die naar hun werk gingen, een meisje uit het bos komen, dat, naar zij meenden, iets on der haar mantel verborgen hield. De arbeiders waarschuwden de politie, die het meisje aanhield en toen bemerkte, dat zij het was, die het kind ontvoerd had. ~eorg Rudolf Basten, de vader van Elke, was de gehele nacht op pad geweest met een auto van een wasserij. Pas toen hij 's morgens thuis kwam om te ontbij ten hoorde hij, dat de politie en een heel stel militairen, die hij had ge zien, de hele nacht op zoek waren ge weest naar zyn dochtertje. Franck tekende niet alleen Con cilievaders maar ook waarnemers en deskundigen. Op de afbeel ding van links naar rechts: de theoloog Karl Rahner, de oecu- menist dr. Thijssen en de Franse Dominicaan Morlion. zyn er maar twee die het kunnen vat ten: de kunstenaar en de gelovige". Dr. Franck werd in 1909 in Maastricht gekoren. Hij studeerde medicijnen en tandheelkunde in Nederland, België, Schotland en de Verenigde Staten. Tege lijkertijd studeerde hij tekenen en schil deren. Op vele plaatsen heeft hij reeds geëxposeerd. Als waardering voor zijn concilie-tekeningen kende paus Joannes hem de medaille van zijn pontificaat toe. Het bericht hiervan bereikte dr. Franck op de sterfdag van de paus. „Dit maakte zo'n indruk op mij, dat ik dezelfde avond van New York naar Rome vloog waar ik de volgende dag de gelegen heid kreeg de grootste man van mijn tijd te tekenen op zijn baar". (Advertentie) GOUDNUGGET UIT LIBERIA, goudrijke stukken kwarts uit Indonesië en vele andere natuurlijke metaalverbindingen ziet u in de SCHATKAMER ONDER DE LIJNBAAN Expositievan edelstenen.mineralen,fossielen antiquiteiten etc. Diamantslijperij in bedrijf. Geopend elke dag van 9-5 uur.Toegang vrij. edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN92 r'dam De naam Cy(ril) Endfield zal de mees te lezers waarschyniyk weinig zeggen. De filmregisseur van deze naam geniet dan ook maar geringe bekendheid in ons land. zyn werkzaamheden hebben tot nog toe voornamelyk by theater en radio gelegen. Er is nu in ons land echter een film gearriveerd, die onder zyn re gie en gedeeltelijk ook onder zijn pro- duktie tot stand is gekomen. Het betreft hier de film „Zoeloe", die een episode in beeld brengt uit de Britse geschiede nis, met name een fragment uit de stryd, die Britse troepen in 1879 in het Zuid- Afrikaanse Natal -moeten voeren tegen opstandige Zoeloes. Cy Endfield heeft niet zonder succes in de regiestoel plaatsgenomen. De film „Zoeloe", die we zouden willen onder brengen in de categorie „goede middel maat", is een aantrekkelijk spektakel geworden, waarin de regisseur de ingre diënten, die hem ten dienste stonden, goed samen heeft weten te brengen. Tot die ingrediënten behoren dan b.v. de ac teurs. (Ulla Jacobsson, Stanley Baker, Jack Hawkins, James Booth en Michael Caine). Het pleit voor Endfield, dat hij hen over het algemeen goed in de hand heeft kunnen houden, d.w.z. dat hij het zodanig strak heeft geleid, dat zij niet toe gekomen zijn aan wat eens ge noemd is „mannetjes maken", m.a.w. het leveren van een al te nadrukkelijke vertolking van een acteur, waardoor deze feitelijke uit het totale kader te veel naar voren komt. Het gevaar hier van was in deze film niet denkbeeldig, vooral niet omdat Endfield een nog al ruime glaats heeft ingeruimd voor een „beschrijving" van de spanninig, die aan de komende veldslag tussen Zoeloes en Britten voorafgaat. De spanning heeft op ieder individu in het Britse kamp een andere uitwerking. Door de bank heeft Cy Endfield de reactie van de individuen op aansprekende wijze in beeld gebracht. De film „Zoeloe" is opgenomen vol gens een systeem, dat technicolor-tech- nirama is gedoopt. Dat wil dan zoveel zeggen, dat het beeld breed is en bo vendien gekleurd. De breedte van het beeld blijkt zich daarbij echter uitste kend te lenen voor een wijdse schilde ring van het Afrikaanse landschap, dat daarmee a.h.w. essentieel in het gehele filmkader wordt betrokken. Een verla ten terrein, waarin men de vijand on zichtbaar aanwezig weet, is beslist angst aanjagend. Men moet de film zelf gaan zien om te kunnen bemerken, dat het hier niet zomaar de zoveelste oorlogs film betreft, die een historische gebeur tenis reconstrueert. „Zoeloe" mag dan al geen hoogvlieger zijn, de film heeft in vergelijking tot tal van andere oorlogs films om deze grove verzamelnaam gemakshalve maar te gebruiken toch een aparte sfeer. En met name een Engels-koloniale sfeer. Men proeft uit elk beeld, vooral uit de beelden buiten de massale strijdtonelen, de militair- flegmatieke levenshouding van de En gelsen. Boven alles gentleman blijven. Strak en stram envergeet de witte handschoenen niet, hetgeen dan vooral de officieren aangaat. Als de strijd een maal losbrandt vervaagt de conventie wel" wat, maar zodra de Zoeloes zich terugtrekken, krijgt ze weer de plaats, die een Engelsman in de vorige eeuw haar nu eenmaal per traditie toedacht. Een enkele maal wordt dit decorum doorbroken, maar men voelt het in het geheel van deze film bijna als een ver grijp. Overigens behoeft men aan deze „Zoeloe" niet zo zwaar te tillen, want veel meer dan een technisch goed be keken militair spel is het uiteindelijk toch niet. BERT VAN OOSTERHOUT. (Advertentie) De uitslag van Orleans met de jonge duiven in rayon Zuid-West is reeds bekend, er vlogen daar 11.700 duiven en zoals te verwach- was, zitten practisch alle vroege in Zeeuwsch-Vlaanderen: 1 Th. Dobbelaere te St.-Jansteen, die dus kans gezien heeft de sterke speler Koch te Terneuzen met plm. 2 meter per minuut te klop pen. 2 en 9 H. Koch voornoemd, het zijn allebei derbies, dus die hebben wat aan hun staart hangen, 3 A. Hendrikse te Hulst, 4 J. Koemans te Hulst, 5 A. Schram te Sluis, 6 J. Danckaert te St.- Jansteen, 7 A. de Backer te Kapelle- brug, 8 C. de Rooy te Rucphen, wiens duif de besten waard is, 10 G. Adams te Bergen op Zoom, 11 G. Schautteet te Groede, zeer sterke kampioen, 12 J. Aerssens te Vlissingen, 13 Jac. Risseeuw te Zuidzande, 14. P. Buuron te Bergen op Zoom, a.ltyd aan kop van begin tot einde, 15 P. de Waele te Koewacht. 16 A. de Prenter te Roosendaal, 17 J. Wil- Iaert te Clinge, 18 L. Segers te Koe wacht, 19 A. van Acker te Axel, 20 W. de Putter te Axel, 21 L. Herwegh te St.- Jansteen, 22 F. Vriens te Ossendrecht, 23 A. van Zundert te Hoogerheide, 24 E. Maes te St.-Jansteen, 25 C. van den Bulck te Terneuzen, 26 Ed. Otjens te St.-Jansteen, 27 C. Hellemons te Wouw, 28 A. Kouyzer te Graauw, 29 C. Ameys te Souburg, 30 A. Blommaert te Axel, enz. Voor wij verder gaan even aandacht voor een nieuw initiatief van de Fond club Zuid-Nederland onder leiding van de heren H. J. M. Oomens te Ulvenhout, en D. Rijkenbarg en A. Buys te Etten. Het gaat hier om de zg. Gouden Ring, die seffens door de N.P.O. erkend werd en die beoogt het spel op zowel halve als hele fbnd bezuiden de grote rivieren op nóg hoger peil te brengen. De eerste serie zal uitkomen in 1965. Duiven met zo'n blinkende kleinood geringd, zullen in dat seizoen reeds met kans op een speciale „Gouden Rin- gen"-prijs kunnen deelnemen aan de concoursen Chateauroux en Angouleme met de jonge duiven. Ervan uitgaande dat er tienduizend .gouden" ringen zullen worden gedistri bueerd, zullen er op deze concoursen prijzen worden vervlogen resp. ter waarde van f 2500,- en f 750,-. Deze prij zen zullen verdeeld worden over ra yons, min of nieer op de manier zoals Tilburg-Vooruit het doet in zijn fameuze Orleans. Bij zuidoosten-wind zal dus niet alles in Zeeland vallen, evenmin bij noordwesten-wind alles in Oost-Brabant. Het jaar daarop in '66 zullen de vogels geringd met een „gouden"ring '65 kun nen meedingen naar prijzen ter waarde van f 1500,- zowel op Chateauroux als op Angouleme en Ruffec (in totaal dus f 4500,- op deze drie concoursen). Vervolgens in 1967, '68 en '69 enz. elk jaar prijzen ter waarde van f 1500,- op de concoursen Angouleme, Chateau roux, Ruffec, St.-Vincent en Dax. Door het feit dat uw duif geringd is met een gouden ring, kunt u dus niet op één enkel concours maar jarenlang mededingen naar al deze schone prijzen in de vorm van televisie-apparaten, ijs kasten, brommers, wasmachines, ra dio's, fietsen enz. enz. Evenals bij de Derby-Orleans-ring van Tilburg Vooruit zullen de centen op tafel moeten komen uit het fonds dat ge vormd wordt door de meerprijs van de ring. Zo'n gouwe ring kost natuurlijk enige dubbeltjes meer dan een blikken. Doch alles is diepgaand overwogen en binnen bescheiden perken gehouden, zo als dat met de hele duiventoto het geval is. De duif is vanouds het renpaardje van de werkende mens en de bedoeling van de Fondclub is dat een extraatje dat er voor de gelukkigen aan hangt, het gezin van de winnaar' ten goede komt. Goed gezien is de samenwerking van meet af aan met P- van Geloven van Tilburg-Vooruit. Het recht van deelne ming aan de Grote Prijs der Junioren en wat daar aan vast zit, kan namelijk worden verworven door betaling van de gewone, laat ik zeggen Tilburgse, toe slag op de Gouden Ring van de Fond club. Men ontvangt dan een Gouden Ring van een speciale serie, door de N.P.O. geregistreerde nummers, waar mee ge twee vliegen in één klap kunt slaan. (Voor echte cracks kunnen het wel zeven-klappers worden). Hierbij wordt tevens een besparing van admini stratiekosten verkregen. Op ringen van deze serie kan de Fondclub dan ook seffens reductie geven. Dezer dagen zal aan alle leden van de N.P.O. wonende in het gebied van de Z.N.B. (en de N.B.vZ beneden de rivie ren) een speciale krant worden toege zonden met uitvoerige gegevens. Naar het schynt is deze opzet een wereldprimeur. Zelfs in België,de baker mat van de duivensport, is men nog nimmer op zulke vindingryke gedachte gekomen. De wakkere initiatiefnemers, die niet zitten te slapen, doch thans reeds pein zen op feestelijke prijsuitreikingen in de winter, ten einde ook in de stille tijd van het duiven jaar leven in de brouwerij te kunnen houden, wensen wij van deze plaats alle succes dat ervan te ver wachten is. Tot slot nog enkele uitslagen in onze konterijen: Vilvoorde in de Bredase Bond met 2475 duiven: 1 en 11 A. M. Crul, die ze eens een extra krul in hun staart ge draaid had, 2 J. Hakkens, 3 W. Voeten, 4 C. Nooyen, 5 C, Vrins, 6 C. van Alt huis, 7 J. Sterks, 8 Chr. Beenhakkers, 9 P. M. Jaspers, 10 G. J. de Vries, 12 M. Huybregts, 13 C. van der Wulp, 14 Arn. Derks, 15 J. van Erp, 16 C. Netten 17. A. Horward, 18 Ant, Delhij, 19 A. Ble- wanus, 20 J. Voesenek, 21 Jac. van Geel, 22 W. Hense. 23 H. Brokken, 24 Th. Ab- benhuis, 25 Adr. Verschuren enz. Serie 2 is voor J. Voesenek, opvolger Gebr. Frankan, over serie 3 ontfermt zich Jan Thijs. Luchtbode te Loon op Zand op Vil voorde: 1 M. Gousiers, 2 A. J. van Don gen, 3 en 4 K. van Esch, 5 P. Hooij- maeijers, 6 en 10 Gebr. Boons, 7 W. van de Ven, 8 J. van Broekhoven, 9 A Leer- makers, enz. C.C. Steenbergen op St.-Ghislain: P. de Ron, 2 Jac. Rooms, 3 J. Nijsssn, 4 en 6 M. van der Zande, 5 Gebr. Del- hez, 7 P. van der Wegen, 8 F. van der Wegen, 9 D. de Ron en 10 A. van Boxtel enz. Dongense Bond met 481 duiven: 1 C. Maas, 2 Jac. Koenen, 3 en 5 A. Core- mans, 4 G. de Hoorn, 6 mevr. Hessels, die vele mannen te rap af is, 7 A. Trommelen, 8 F. van Gorp. 9 P. Dirven en 10 P. Sprangers enz. C.C. Nieuw Ginneken met 344 duiven: 1 A. Jansen, vijf seconden voor de wa- tervlugge Jan van Eil, die vorige week met zijn andere k-duif de eerste won, 3 en 4 J. van Boxtel, 5 J. Smeekens, 6 Jac. de Kort, 7 A. Martens, 8 C. Reinie- ren, 9 F. van Gils, 10 Gebr. Graumans, enz. Terheijden op Vilvoorde: 1 M. de Peij- per, 2 en 4 J. van Bekhoven, 3 B. Stroop, 5 M. Diepstraten enz. Met de jonge dui ven ging de overwinning naar Van Bek hoven (en Ko). De concoursbond Zuid-Beveland zat met zijn tractement op Arras: 1 de kei hard spelend L. Paauwe te Krabbendijke, niet aan te kluiven, 2 en 8 W. van Stel, 3 Jac. Minnaard, 4 en 6 A. Sorber, 5 J. Beulens, 7 C. Steenhard, 9 J. Nijsse en 10 Joh. Meijer enz. Er vlogen 701 duiven. In de machtige maatschappij ,,De Zeeuw" te Goes is de uitslag als volgt: 1 3 en 6 A. Sorber, den overkanter, 2 C. Steenhard, 4 en 5 A. van Hoorn, enz. Met dank aan mijn trouwe correspon dent P. Schrijver, die er ook maar zel den neffen pakt. De eindstand in het Fondklassement van de „Belgische Duivensport" Vlaams landsgedeelte, ziet er in 1964 (behoudens reclames) als volgt uit: 1 Gerard Vanhee te Wervik 5285 pun ten, 2 de België-Hollandcombinatie Van- denbroucke-De Weerd te Wielsbeke 4220 p.. 3 Gebr. Debaere te Nokere, die dit jaar zeer sterk gespeeld hebben 3360 p., 4 Valeer Desmet-Mathijs, de kampioen van altijd te Nokere 3075 p., 5 Germain Imbrecht te Bornival 3045 p. 6 Fr. van Riel te Ekerendonk, zoon van de wereld beroemde Jef van Riel, die in vroeger jaren een tandem vormde met Frans Huyskens en het nog altijd niet verleerd heeft. 7 Marcel Hendrickx te Dion le Val 2880 j., 8 Jules Vandaele te Korte- mark 2715 p., 9 Emiele Matterne te Over_ hespen 2655 p., 10 Verhiest en Zn. tê Ruien die ook goed in de verpluiming zit 2010 p. De geleden verliezen op deze beroem de Belgische koten zijn na op zijn minst vier rampvluchten aanzienlijk. Allemaal goeie DEN BRUINEN KNIPSEL KRANT T.v.-omroepster, mevrouw Ageeth Scherphuis, is aan het spelevaren geweest tussen AVRO en VPRO. Daaraan is onevenredig veel publiciteit gewijd. Het „Algemeen Dagblad" zegt hierover: „Als de directie van een grote onderneming, een man met, zeggen wij, tweeduizend werknemers onder zich, besluit zijn krachten verder te gaan wijden aan een andere zaak, dan wordt daar ten hoogste in de kleine kring van zijn relaties over gepraat. Als de geneesheer-directeur van het ziekenhuis te A. een functie bij het ziekenhuis te B. ambieert, dan is dat een zaak die in haar belang en haar consequenties natuurlijk ver uitrijst boven de daden en ambities van een televisie-omroepster. Maar over die geneesheer-directeur praten we niet Daarin schuilt iets griezeligs. Dat griezelige is dat wij, doordat die televisie op ons allen zulk een grote invloed gaat oefenen, hoofdzaken en bijzaken gaan verwarren, zijlichten op futiliteiten gaan werpen, ons gaan bezighouden met zaken zonder belang en daardoor geen tijd meer hebben tot concentratie op de dingen die wel degelijk betekenis hebben. Velen onzer raken zo aan ons avondlijk beeldschermamusement vastgebakken, dat zij alles wat er in dat Bussumse wereldje gebeurt, ook als het geen snars meer te maken heeft met wat ons op dat scherm wordt gepresenteerd belangrijk gaan vinden buiten proporties belangrijk. Volgens „Time" heeft Paus Joannes XXIII in december 1960 in een gesprek met de Franse katholieke filosoof Etienne Gilson zich als volgt uit gelaten over het celibaat der priesters: „Voor sommigen van hen betekent het een martelaarschap. Ja een martelaarschap. Ik heb het gevoel, dat ik soms een klagend geroep hoor alsof vele stemmen de kerk vragen de last weg te nemen. Wat kan ik doen? Het kerkelijk celibaat is geen dogma. Het wordt niet door de H. Schrift opgelegd. Hoe simpel zou het zijn: wy nemen een pen op, tekenen een stuk en priesters die het willen zouden morgen kunnen trouwen. Maar dit is onmogelijk. Het celibaat is een offer, dat de kerk zich zelf heeft opgelegd, vrijwillig, genereus cn heroiek". ■■■■«■■«■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■f „Trouw" over het voornemen van staatssecretaris Haex om soldaten, die hun materieel goed onderhouden te onderscheiden met een blauwe baret; „Wat zal straks een blauwe baret betekenen? Ik vrees, dat geen soldaat zo'n ding op z'n hoofd wil hebben. Een blauwe pet zal betekenen, dat men een brave poetser is. En wie wil dat nu zijn? Is er ooit een meisje verliefd ge worden op een brave poetser? Laat staatssecretaris Haex zich ijlings met enkele psychologen in verbinding stellen. Hij kan er mee voorkomen, dat z'n meest brave poetsers blauwtjes lopen. De liberale „Nieuwe Rotterdamse Courant" in een commen taar op een politieke t.v.-uitzending van de VVD, gewijd aan de REM: „De manier, waarop het Tweede-Kamerlid mevrouw Van Someren-Downer het standpunt van de VVD inzake de REM heeft toegelicht kwam helaas dicht bij reclame van laag allooi. Het be wust bespelen van onder het publiek levende gevoelens is in de politiek zeker niet altijd gelijk aan verwerpelijk optimisme. Wat hier gebeurde was echter verwerpelijk en de liberale beginselen onwaardig. In het blijkens de toon vooral op een publiek van minderjarigen afgestemde praatje van mevrouw Van Someren viel een element van misleiding waar te nemen. In het Engelse dagblad de „Daily Express' staat onder het kopje '/I Mourning het volgende hoofdartikeltje„De Australische cricketers hebben verloren van een Nederlands team. Dezelfde Australiërs hebben juist Engeland verslagen in de Testseries. Als er ooit een reden is ge weest om te rouwen over het Engelse cricket dan is het deze wel!" Nederlanders hebben een merkwaardig minderwaardigheidscomplex waf betreft de aantrekkelijkheid van de Nederlandse vrouw. Honderd keer heb ik Nederlandse mannen in het buitenland van e<en onverzorgde, slecht geklede en wat gezette vrouw, die overigens herkenbaar was aan het feit. dat zij Nederlands sprak, horen zeggen: „Zie je wel. natuurlijk weer een Hollandse". Het wordt geloof ik tyd om de Nederlandse man er eens attent op te maken, dat de Nederlandse vrouw, van tiener tot vijftigjarige, wat uiterlyke attracties betreft, in internationaal gezelschap bijzonder goed meekomen kan. De Nederlandse vrouw is uiterlijk geen haar minder dan haar medestan- sters of mededingsters van over de grenzen. De hooggeroemde „fesche Madel" uit Wenen zijn charmant, maar over 't algemeen aan de korte kant en van sympatliiek-stevige benen voorzien. In Frankryk en zelfs in ParUs ziet men minder vrouwen met mooie benen dan bij ons. De Engelse vrouw is slank vaak overslank en ryzig, maar heeft dikwyls de toothy look", die aan de Britse liefde voor het paard herinnert. De Zweedse vrouw alge meen als mooi geroemd, heeft de dikwyls te spitse gezichtsvorm, die de vreemdeling meteen opvalt. Voor mijn gevoel levert de Nederlandse vrouw tussen al deze relatieve aantrekkelykheden de gulden middenweg op eni dik wyls meer dan dat. Het opvallende daarbij is, dat de vrouwelijke schoonheid in Nederland geen privilege van de upper ten is. Dank zij Elizabeth Arden en Helena Rubinstein kan iedere vrouw no ja tegenwoordig knap zijn, als zij voldoende geld heeft. In Nederland echter vindt men opvallend veel knappe vrouwen en meisjes, die hun attracties niet kunnen kopen. Vanwaar dan die kritische vergelyking, die Nederlandse mannen maken tussen Nederlandse en buitenlandse vrouwen? Er is één aanwysbaar argument: het merendeel van^ de Nederlandse vrouwen vindt een waarlijk verzorgd kapsel een over bodige luze. Er is een ander aanwijsbaar argument. Naast een kaste van ver zorgde, knappe en chique vrouwen, is er een brede kring van Nederlandse vrouwen van even goede, zo niet betere familie, die een verzorgd uiteriyk byna vulgair vindt. Zij voelen zich zo keurig, zo zeker van hun milieu, dat vooral als zy eenmaal getrouwd zijn niet alleen overbodig maar zelfs zy in hun zelfbewustzijn in opzettelijk onwereldse kleding en uiteriyk etaleren. (Leonard Huizinga in „De Telegraaf"). De moeder-overste van het zusterklooster in Nizia Floresta in Rio Grande del Norte (Brazilië is door de bisschop van Natal benoemd tot kapelaan van de parochie in die plaats met alle canonieke rechten aan de kapelaansfunctie verbonden. De parochie van Niza Floresta heeft geen eigen priester. Alleen 's zondags komt een priester uit Natal om er de H. Mis te lezen en biecht te horen. Moeder-overste heeft thans de officiële opdracht om de zielzorg op zich te nemen. Samen met nog twee zusters geeft zij sociaal werk en leidt zij met groot succes in de kerk godsdienstoefeningen. Uit „Frontlijn". '■•■■■■■■■■■■■■■■■■■«■■■■■■■■■■.I In ..Vrij Nederland" geeft Bibeb een gesprek weer met de minister van Ec. Zaken, prof. Andriessen. De vraag, waarom h(j in de economie is gegaan beantwoordde de jonge 37 jaar minister aldus: „Uit armoede. Ik woonde in Rotterdam, had geen cent. Na de oorlog ben ik dekjongens op een schip geweest, 3 tot 4 maanden, en met wat handel heb ik verdiend. Zo kon ik naar de Economische Hogeschool. Daar ben ik toen na enige tijd assistent geworden. De universiteiten in Amsterdam en Leiden waren veel te duur. Als ik een rijke vader had gehad was ik misschien arts geworden. Dat is 't het sociale gevoel, dat zit in je gehamerd, omdat je het zelf hebt meegemaakt. Als je het nooit anders dan goed hebt gehad dan ken je dat niet. Er is nu veel verbeterd, vergeleken bij voor de oorlog. Maar toen ik in Amsterdam zat heb ik toch ook weer gezien, dat er voor armere studenten bijzondere moeilijkheden zijn. Ik weet het van me zelf hoe alles tegen je is. Zeven procent van de studenten zijn kinderen van arbeiders, 40 procent van de middenstand, 50 procent van de heter gesitueerden. Dat is een verspilling: van veel intellect^ want ook by de kinderen van werknemers hebben er meer de capaciteit om te studeren. Het is een enorme handicap om geen geld te hebben. Met geld bereik je meer, kan je meer. 't Begint al op de middelbare school. Een eenvoodig voorbeeld: tennissen met de grootste moeite kon ik meedoen, kon ik aan tennisschoenen en zo komen. Nu zijn er die zeggen: daar wordt je harder, weerbaarder door, maar het heeft een hoop nadelen, 't Is frusterend. Een plek om thuis te werken is er niet. Waar moet je zitten? Je hebt geen eigen kamertje. Je hebt alles tegen.

de Stem | 1964 | | pagina 17