Molière zou gewatertand hebben.... FRANKRIJK IS EEN ILLUSIE ARMER KLEURENPROEF MET TELEVISIE Mgr. Bekkers: Spanje staat heus niet op zijn kop Vermiste Belg na- 23 jaar weer terug AMX-tanks lang niet allemaal gebrekkig BODEGA IN EEN WIJNVAT Markies had meer lef dan geld Pravda onthult feiten over superspion Richard Loempa-oorlog: al 600 doden Duits weekblad: Zo telefoneert U geheel gratis Ramp bij Westervoort Meeste gewonden huis weer naar Onderzeeboten met Polarisraketten laar Grote Oceaan Drie uitzendingen in Eindhoven Onderzoek wijst uit: Geheimzinnige dood Italiaanse parachutisten VAKBONDEN ACHTER JOHNSON Geen contact REM- AVRO-VPRO Ook BOAC krimpt personeel in Amerikaanse sanctie tegen Bredanaar HET VERTAALDE INTERVIEW Uitzendbureaus in stelling tegen regeringsplan Vrouw stichtte al nieuw gezin DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1964 (Van o-ize correspondent L. J. Kleijn) ce FRANKFURT Het bekende weekblad ,,Der Stern" heeft roet in het eten van de Duitse telefoondienst gegooid door twee geheime telefoon nummers te onthullen. Bij het draai en van deze nummers 111 en 07579 vóór het tot stand brengen van een interlocale verbinding, wor den de abonnee namelijk geen kosten in rekening gebracht. De Duitse telefoondienst, die ge heel geautomatiseerd is. heeft toe gegeven dat de geheime nummers bestaan en heeft onmiddellijk pogin gen in het werk gesteld de nummers te „neutraliseren". Een woordvoerder van de Duitse telefoondienst verklaarde „indien iedereen deze nummers zóu gebrui ken zouden wij in de kortst mogelijke tijd bankroet zijn". Het bekendmaken van de nummers door .,Der Stern" was een „ant woord" op het besluit van de Duitse regering de telefoontarieven dras tisch te verhogen. UTRECHT Van de 22 reizigers die maandag bij de treinramp in Westervoort mdanig werden gewond, dat ze in een ziekenhuis moesten worden opgenomen zijn er tot dusverre negen ontslagen. Vandaag of morgen mogen er nog zes naar huis. Onder de overige zeven ge> wonden, die nog wat langer in het zie kenhuis moeten blijven, bevindt zich ook de machinist van de Duitse trein, Erich Röhr. Volgens de medische dienst van de Spoorwegen zal. afgezien van één man bij wie twee vingertopjes moesten worden geamputeerd, geen van de patiënten blij vend letsel van zijn verwondingen over houden. Koningin Juliana heeft de minister van Verkeer en Waterstaat verzocht haar ge voelens van deelneming en medeleven kenbaar te maken aan de nabestaanden van de slachtoffers en aan de gewonden dij het spoorwegongeval bij Westervoort. 7e. nnnister heeft aan dit verzoek ge- ^°|g gegeven en de betrokkenen van iet medeleven van de koningin op de hoogte gebracht. WASHINGTON Midden 1965 zul- 1 vier Polarisonderzeeërs met in totaal 1 amomraketten in de Grote Oceaan oreren. Waarschijnlijk zullen reeds tegen het nr» van dit jaar twee onderzeeërs daar nveren Alle vier de onderzeeboten 'h uitgerust met Polaris A-3 raketten, e een rijkwijdte van 2.500 zeemijl heb- Polaris-onderzeeërs die in de lantische Oceaan en in de Middelland- Zee opereren zijn uitgerust met naris A-l of A-2 raketten, die een rijk- 'idte van respectievelijk 1.200 en 1.500 cmijl hebben, Binnenkort zal de onder- 'reboot „Daniël Webster", die in de uropese wateren opereert met A-3 ojectielen worden uitgerust. - a -m In het stadje Flein (in de buurt van Heilbronn) kan men niet alleen wijn UIT het vat, maar ook IN het vat drinken. Een kastelein uit Flein vond vorig jaar in een oude wijnkelder dit enorme vat, daterend uit het jaar Ï390. Hef vat biedt plaats aan twintig gasten, inclusief de waard en zijn zoon. Het vat is zo'n succes, dat de kastelein er nog een tweede exemplaar bij wilde kopen, maar dat is niet gelukt. De wijnoogst-1964 is in Duitsland zo enorm groot, dat men geen vat meer kan missen. Men wil zelfs overdekte zwem baden, tankwagens en plastic reservoirs gebruiken voor de opslag van de wijn. 99Monseigneuro/t.... ohMonseigneur Attendezmon ami: Monseigneur mérite quelque clrose et n'est pas line petite parole que Monseig neur." PARIJS. Kent u ze nog, de bekende zinnen uit „le Bourgeois' Gentilhomme"? Ziet u die koste lijke scène nog voor u op het to neel? Mijnheer Jourdain, de stinkend rijk geworden koopman, wil op straat voor vol worden aangezien. Hy laat zich een ape. pak aanmeten door een paar kleermakers, die uit ervaring we ten, hoe zij met zulk een protser moeten omgaan. Ze noemen hem Mon Gentilhomme. Daar gaat de beurs van die koopman van open. Ze noemen hem Monseig neur. Een nóg grotere fooi ligt in de handen van de vleiers. Thuis zullen ze drinken a la santé de votre Grandeur! Kan het hoger? Grandeur... Grandeur... Het stuk van Molière is bijna drie eeuwen oud en nog heeft het niets van zijn waarde verloren. Nog altijd lopen er in Frankrijk ook buiten Frankrijk, van zulke lieden rond. De een ver beeldt zich markies te zijn en de ander weet niet, hoe diep hij zich in het stof moet buigen om in 's markies glans te mogen staan. Dezer dagen is in een klein dorp bij Nice een man opgepikt, dit zich overal, met niet gering succes had uitgegeven voor markies Philippe van Sint James. Na een opwindende jacht over de daken van de huizen had de politie hem de kelder van de ontvanger der belastingen ingedreven endaar deden twee gendar mes hem de boeien om de polsen. Uit zijn zak haalde hij een pracht van een visitekaartje met de kleuren van de Franse vlag en daar stond werkelijk, zwart op wit: markies Philip van Sint James. Met de stempels en zegels erbij, dat hij, Philippe van Sint James, secretaris-generaal was van de vereni ging tot behoud van de aristocratie in de wereld. Markies of geen markies: Philippe moest mee naar het bureau, wat niet belette, dat hij door de straten van het dorp diep boog naar links en rechts tot de bevolking, die de ogen nauwelijks kon geloven. Hij de markies, gisteren nog de aangebedene van de straat, van daag tussen twee dienaren van de wet? De boeien zagen de mensen gelukkig niet. Die hield de markies met al zijn strijkages listig onder de mouwen ver borgen. Hoe kwam dat kleine, nietige boek- houdertje uit Lausanne want dat was hij in werkelijkheid en daar hoorde hij thuis op het idee zich voor markies uit te geven? Hij heeft dat allemaal later eerlijk opgebiecht en er waar schijnlijk zelf smakelijk om gelachen. De natuur had hem een elegant uiter lijk meegegeven. Fijne aristocratische manieren had hij er zelf voor de spie gel bij ingestudeerd. Ze wilden hem wel hebben als figurant in de film. Dat speelde hij zo goed. dat hij figuratieve, aristocratische rollen kreeg.. gentil homme monseigneur.grandeur. markies.. Pennelikker in Zwitserland kon hij niet langer blijven. Als markies Philippe van Sint James vertrok hij naar de Cote d'Azur, waar ook niet al les goud is wat er blinkt. Hij stichtte er zijn vereniging tot be houd van de aristocratie in de wereld, tot heil der mensheid. De werkelijke groten er aarde liepen daar niet in, want zij lieten hun particuliere secre tarissen of secretaressen en beleefd briefje schrijven, dat zij in die vereni ging geen brood zagen. Dat schreven Kennedy, de staatshoofden van Frank rijk en Rusland, dat schreven de vorstin nen van Engeland en Nederland en van de Scandinavische landen, dat schreef de secretaris van de Verenigde Naties, wat ze nooit hadden moeten doen. Want Philippe van Sint James bewaarde al die antwoorden met indrukwekkende briefhoofden en wapperde ermee. De vleiers om hem heen kwamen er diep van onder de indruk. De pompstations leverden gratis ben zine, de restaurateurs legden voor zulk een hoge gast geen afrekening naast ztin bord, de hoteliers beyver- den zich om de naam van de markies in hun gastenboek te mogen schreven, dc burgemeester liep zich het vuur uit z|jn sloffen om voor de markies een kasteel te vinden, imposant ge noeg om Philippe Sint James binnen de muren te kunnen ontvangen, hon derden lieden, die zich aristocraat voelden werden van Philippes vcreni- gin lid en betaalden 20 tot 100 frank contributie, een uitgever in Nice maak te voor de vereniging een luxe maand blad, want Philippe, de markies was immers goed voor zijn geld, een bank in Nice overstroomd met valse telegrammen. door Philippe zelf ver zonden, opende de markies royaal on gedekt krediet En nu zit het Zwitserse boekhoudertje, markies af, in het huis van bewaring in Nice. Zijn onnozele slachtoffers be hoorden vier en twintig uur lang te kijk te staan aan de schandpaal op de Bou levard des Anglais. Wat zou Molière daar een pracht van een klucht van hebben gemaakt! Wie doet het alsnog? (Van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT By onderzoek is gebleken, dat alleen breuken zijn opge treden bij de AMX-lichte tanks, die in het terrein gereden hebben. Tanks op de weg en op de gewone schietbanen vertonen geen enkel mankement. Voor zover bekend zyn de breukei alleen bij de Nederlandse AMX-tanks gesignaleerd. Noch Frankrijk, noch Israël en evenmin andere landen die deze tanks in bedrijf hebben, hebben er last van. Thans is nog een laboratoriumonderzoek in Frankrijk gaande. Daarom is een uitspraak over de definitieve oorzaak van de moeilijk heden nog niet mogelijk. Nederlandse militaire autoriteiten ge loven nauwelijks, dat de breukep in de steun voor de hydraulische motor van het kanon ontstaan zijn door onoordeelkun dig gebruik. De Franse autoriteiten ac cepteren dit nog niet. Zij wachten liever op de uitslag van het laboratoriumonder zoek. Intussen worden de defecte steunen op het ogenblik al verwisseld. Binnen een paar weken kunnen de 25 defecte tanks weer rijden. Wel is een militaire order uitgevaardigd, dat de steuner. in alle tanks periodiek en grondig gecontroleerd moeten worden. „Wij hebben nog steeds vertrouwen in deze tanks", zei de kwar tiermeester-generaal luit.-generaal A- dank gisterochtend in de cavalerieka- zerne te Amersfoort. De lichte tanks, die wij nog nodig heb ben, worden zeker afgenomen. Er is trou wens geen enkele tank van dit gewicht en deze gevechtskracht op het ogenblik op de markt aanwezig. Er zijn nu al zeker tien landen, die de AMX-tank, zij het dan met 75 mm kanon, in hun be wapening hebben. Nederland had echter de primeur van het 105 mm kanan. Generaal Adank ziet de oorzaak van de problemen zeker niet in het gewichtsverschil tussen het 75 en het 105 mm kanon. Generaal Adank ziet namelijk nog vier raketten op het ka non die het gewichtsverschil nivelleren. Bij de 105 mm kanonnen, die de Fransen nu in gebruik hebben zijn nog geen pro blemen gerezen. EINDHOVEN. Woensdag 14 oktober zal Philips een begin ma ken met de aangekondigde expe rimentele uitzending in kleuren televisie. Voorlopig zijn drie uit zendingen van ongeveer een uur vastgesteld: respectievelijk in ok tober, november en december, die in Eindhoven en naaste omgeving zullen kunnen worden opgevan gen. Het programma begint om half negen 's avonds en is te ontvangen via kanaal zestig in de UHF-band. Ongeveer hon derd terzake kundige medewerkers krij gen een kleurenontvanger thuis en zul len in hoofdzakelijk technische rappor- ten kennis geven van hun bevindingen Met behulp van die ervaringen hoopt men een beter inzicht te krijgen in de problemen, die voor een eventuele in voering van kleurentelevisie men WASHINGTON De voorzitter va.n het Amerikaanse monstervakverbond A.F.L.-C.I.O., George Meany. heeft er bjj de Amerikaanse op aangedrongen om op president Johnson te stemmen. In een boodschap ter gelegenheid van ..Labor Day" verklaarde de leider van 13 miljoen arbeidende Amerikanen „Deze verkiezingen zullen meer dan alle andere verkiezingen van ha de twee. de wereldoorlog beslissen in wat voor land u ik, uw kinderen en kleinkinderen zullen leven". Hij noemde de komende verkiezingen zeer belangrijk voor de arbeidsbeweging, het land en de wereld en vergeleek ze met de verkiezing van Franklin D. Roosevelt, Thomas Jefferson, Andrew Jackson en Abraham Lincoln. denkt in dit verband nog steeds aan een aantal jaren in Europa nog overwon nen moeten worden. De P.T.T. zal het kleurensignaal ge bruiken voor het nemen van praktische proeven met linkverbindingen (straal zenders) en UHF-zenders. Het ligt ver der in de bedoeling dat aan N.T.S.-tech- nici en andere medewerkers van de Ne derlandse televisie de gelegenheid wordt geboden in Eindhoven eveneens de no dige ervaring op te doen met de zend en ontvangstkant van kleurentelevisie, (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het bericht in een och tendblad als zou maandag a.s. „een ge sprek plaatsvinden tussen de REM en de besturen van de AVRO en VPRO, werd gisteren door de politiek adviseur van de REM, de heer D. W. Dettmeyer, met de meeste klem tegengesproken. De heer Dettmeyer sprak van een canard. Wel hoopt de REM komende week in contact te komen met vertegenwoordigers van enkele politieke partijen: de PvdA, CHU, WD en AR, met enkele KVP-par- lementariërs heeft de REM zoals bekend reeds deze week een bespreking gehad. PvdA, CHU en WD zijn er wel toe be reid om te aanhoren wat de heren mr. H. Minderop en D. W. Dettmeyer politiek op het hart hebben. De fractie-leider van de AR in de Twee de Kamer, mr. Smallenbroek, heeft even wel laten uitkomen totaal geen behoefte te hebben aan een gesprek met de REM. Op een uitnodiging daartoe is van de AR- zijde niet eens gereageerd. Het is vrijwel zeker dat de REM ook nog pogingen in het werk zal stelien om een gesprek te hebben met de gehele bij zondere commissie uit de Tweede Kamer, welke het anti-REM-wetje van minister Scholten (Justitie) heeft voorbereid. Dat zou dan op 10 september a.s. kunnen ge beuren. ROME Een vierde Italiaanse para is plotseling overleden zonder een woord te kunnen spreken en zonder een of ander UlOSKOU De Pravda, het orgaan van lichamelijke afwijking. Deze keer gebeurde het in Livorno in de kazerne van de parachutisten, niet ver van de opleidingsschool in Pisa, waar vorige week drie jonge mensen in de leeftyd van 21 tot 22 jaar overleden zonder een enkele aanwijsbare oorzaak. De diagnose van de artsen luidt storing van hart en bloedvaten. De oor zaak hiervan heeft nog niemand kunnen aantonen, zelfs niet het team van weten schapsmensen. onder leiding van profes sor Cesare Frugoni. dat het voedsel en het drinken van dë militairen aan een nauwkeurig onderzoek heeft onder worpen. Aanvankelijk meende een van de art sen dat de jongens gestorven waren ten gevolge van de vaccinatie die alle re- cruten krijgen zodra zij in dienst komen. De theorie was plausibel tot gisteren de vierde parachutist in Livorno over leed. De eerste drie slachtoffers van de onbekende vijand waren jonge rekruten die slechts enige weken geleden hun vac cinatie ondergaan hadden, het vierde slachtoffer is echter reeds maanden in dienst en heeft zijn „prikken" lang ge leden al gekregen. De wijze van overlijden was in alle vier gevallen indentiek. De eerste die overleed, negen dagen geleden, stond zijn haar te kammen bij zijn bed toen hij plotseling dood neerviel. De volgende twee stierven plotseling toen zij de mili taire groet aan het beoefenen waren in de parachutistenschool in Pisa, een oefening die zeker niet uitputtend ge noemd kan worden. Het vierde slacht offer deed mee aan een lichte tactische oefening in Livorno. De wetenschapsmensen die deel nemen aan het onderzoek hebben bekend gemaakt dat het nog wel verscheidene weken zou kunnen duren alvorens men de oorzaak achterhaald zou hebben. Men denkt nu aan een of ander virus. Het nationale instituut voor de gezondheid, waarin twee Nobelprijswinnaars zitting hebben, heeft besloten ook deel te nemen aan het onderzoek. IN DE buitengewone aandeelhouders vergadering van de Amsterdamsche Bank heeft het quorum ontbroken om de statutenwijziging en de bestuursver- anderingen goed te keuren, voortvloei ende uit de fusie met de Rotterdamsche Bank. de Russische communistische party, heeft feiten onthuld over de meester spion Richard Sorge, daarbij open lijk toegevend, dat het Kremlin zich van spionnen pleegt te bedienen. Volgens het blad heeft Sorge gewaar schuwd voor de op handen zijnde aan val van Duitse legers op de Sovjet- Unie een waarschuwing, die wijlen dictator Jozef Stalin naast zich neer legde Tot gisteren is het Russische volk nooit eerder in kennis gesteld van de wederwaardigheden van Sorge in Japan, die hem op één lijn stellen met de Duitse meesterspion Cicero. Richard Sorge ging als correspondent voor een Duits blad naar Tokio waar hij het vertrouwen wist te winnen van nazi-diplmaten maar voor de Sovjets spionneerde. Sorge werkte van 1929 af als Russische spion. In 1933 begaf hij zich naar Japan onder het mom van een Duits dagbladcorrespondent. Daar, zo vervolgt het blad zijn relaas, raakte Sorge bijzonder bevriend met de Duitse militaire attaché Eugen Ott, die in 1938 ambassadeur in Japan werd. Sorge werd kind aan huis op de Duitse ambassade waar hij geleidelijk aan een semi-officiële persattaché werd. Zijn nazi-vrienden vertrouwden hem geheimen toe Sorges laatste grote dienst, aldus de Pravda. bestond uit het doorgeven van de Japanse oorlogs plannen in de Pacific. Sorges inlich tingen kwamen het Kremlin goed van pas. Toen Sorge meldde dat Japan geen boze plannen ten opzichte van Sovjet-Azië koesterde, liet het Krem lin zijn troepen van Siberië naar het westelijk front verplaatsen als ver sterking tegen de Duitse divisies. In het voorjaar van 1939 meldde Sorge, dat Hitler-Duitsland op 1 september Polen zou binnenvallen. In april 1941 vond Richard Sorge de meest waarde volle informatie over de voorbereidin gen van Hitles-Duitsland voor aanval len op de Sovjet-Unie. Hij deelde mee, dat er 150 divisies aan de grenzen van de Sovjet-Unie bevonden en gaf het algemene plan van de militaire opera ties van de Duitsers door. „Hij gaf de exacte datum van de agres sie (de invasie van Rusland) 22 juni. Maar dezelfde informatie bereikte Moskou via andere kanalen. Stalin ne geerde deze evenwel. Hoeveel duizen den en miljoenen levens hadden ge spaard kunnen blijven als de inlichtin gen van Sorge en anderen niet in de brandkasten waren opgeborgen!. He laas", aldus het Russische blad. Op 7 november 1944 werd Sorge door de Japanners opgehangen nadat hij door ,.een verrader die zich communist noemde" aan de Japanse contra-spio- nage was aangegeven. LOESAKA, NOORD-RHODESIë Het aantal mensen, dat het leven heeft ge laten bij de „heilige oorlog" in Noord- Rhodesië is gestegen tot meer dan 600 toen twee Afrikaanse politiemannen en minstens 20 aanhangers van de Loempa- secte werden gedood by nieuwe gevech ten. Deze braken uit nadat manschappen van de veiligheidstroepen in West-Loen- dazi een tot dusver onbekende Loempa- nederzetting hadden gevonden. De dor pelingen weigerden zich over te geven en bestookten de manschappen met zwa re geweren. De veiligheidstroepen beantwoordden het vuur. maar trokken zich terug nadat de dorpelingen waren begonnen zich ach. ter hun vrouwen en kinderen te ver schuilen. LONDEN Volgens zegslieden in luchtvaartkringen zal de president, directeur van de British Overseas Air ways Corp. (B.O.A.C.), sir Gilles Guthrie, binnenkort een aanzienlijke inkrimping van het 20.600 man tellende personeel aankondigen. Guthrie heeft zulks al laten door schemeren toen hij zei dat het hoofd van personeelszaken, John German, met vak bondsleiders zou beraadslagen over toe komstige plannen in het personeelsbe leid op 16 september. De B.O.A.C. heeft eerder deze week aangekondigd dat zij niet-winstgevende diensten van Londen naar vele steden in Zuid-Amerika per 1 oktober a.s. zou opheffen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Amerikaanse regering heeft gisteren bekendgemaakt, dat de firma A. Bakkeren uit Breda voor zestig dagen 2^1e Amerikaanse export-privi leges zullen worden onthouden. Dc firma wordt verdacht van schending van de Amerikaanse exportwetten. Zü im porteert met name uit de Verenigde Staten reserve-Onderdelen voor personen auto's en vrachtwagens. De heer A. Bakkeren ziet de maat regel als een waarschuwing. Hij vertelde begin dit jaar Amerikaanse onderdelen aan een Londense firma te hebben ge leverd. Korte tijd later, in mei, kreeg hij bezoek van de Amerikaanse consul te Rotterdam, mister Holly die samen met een assistent verzocht de klantenkring van de firma te mogen onderzoeken. Toen bleek dat de pas verworven cliënt in Londen op de zwarte lijst van de Amerikanen stond, wat inhoudt dat niet aan de Amerkaanse handel mag worden deelgenomen. Volgens de regering van de States heeft de heer Bakkeren zich schuldig gemaakt aan Het handel drijven met personen aan wie Amerikaanse exportprivileges zijn ontzegd In overeenstemming met anderen te hebben gehandeld en daarmee de export, wet te hebben overtreden. Direct of indirect te zijn betrokken bij het onwettig her-exporteren van ge bruiksgoederen van Amerikaanse her komst. De heer Bakkeren vertelde voorts, dat hij na het bezoek van de consul onmid dellijk het contact met Londen heeft verbroken. Om zich in de toekomst niet weer te vergissen heeft hij op verzoek van het consulaat een „zwarte lijst" ge kregen, welke namen bevat van bedrij ven over de gehele wereld. De maatregel geldt alleen de handel met Amerikaanse onderdelen maar om niet de schijn te wekken langs „de rand van de wet" te lopen staakt de firma, ook levering van onderdelen met andere herkomst aan op de lijst staande bedrij ven, aldus de heer Bakkeren. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Zoals men zich her innert is er enkele weken geleden een misverstand geiezen tussen de aartsbis schop van Madrid, mgr. dr. Morcillo, en de bisschop van 's-Hertogenbosch, mgr. W. Bekkers. Dit misverstand vond zijn aanleiding in een interview dat mgr Bekkers had toegestaan aan een redac teur van de Haagse Post. Een gedeelte van het interview werd vertaald toegezonden aan enkele Spaanse kran ten. die zich over hetgeen mgr. Bekkers gezegd zou hebben, nogal kwaad heb ben gemaakt. Met name stootten zij zich eraan dat mgr. Bekkers de Spaanse vorm van het katholicisme (vergeleken met de Ne derlandse vorm) te weinig oecumenisch vond. Mgr. Morcillo wiens relaties tot mgr. Bekkers overigens allervrien delijkst zijn had de bisschop van Den Bosch om opheldering verzocht, omdat hij nauwelijks kon geloven dat mgr. Bekkers zulke dingen over de Spaanse katholieken kon hebben ge zegd, als uit het interview bleek. Mgr. Bekkers heeft dezer dagen een antwoord aan mgr. Morcillo gezonden, waarin onder meer wordt gezegd dat het jammer is dat de Madrileense bis schop zich in zijn oordeel heeft geba seerd op een Spaanse vertaling van een deel van het bewuste interview. Van wie de vertaling afkomstig was weet men ook nu nog niet. maar wel is het duidelijk, dat de Nederlandse tekst van het interview veel genuanceerder was. Met de tekst heeft mgr. Bekkers zich trouwens, voordat deze in de Haagse Post werd afgedrukt, akkoord verklaard. „Het interview vond plaats in een ge moedelijke sfeer", vertelde mgr. Bek kers ons dezer dagen. We maakten grapjes, zelfs over de Spaanse vloot, die ooit door ons verslagen werd. Ook daarover zijn ze in Spanje gevallen. Ik heb mgr. Morcillo nu een nette briei geschreven, waarin ik hem heb aan geboden om een Franse vertaling van het gehele interview te leveren waar door hetgeen ik in het interview heb gezegd beter zal overkomen dan in de Spaanse vertaling. Met name het be grip „katboïicité" heeft in Spanje een heel andere inhoud dan bij ons", dat Spanje nu, alleen door het gewraak- Mgr. Bekkers geloofde overigens niet te interview, op zijn kop staat. Wat er in Nederland over de kwestie is gepu bliceerd, klinkt dramatischer dan het is. AMSTERDAM Het bestuur van de „Algemene Bond Uitzendbureaus van kantoorkrachten", gevestigd te Amster dam, heeft stelling genomen tegen het voornemen van de regering om de door deze bureau tijdelijk tewerkgestelde kantoorkrachten onder de verplichte sociale verzekeringen te brengen. ,,Het wetsontwerp probeert een situatie te regelen, waarover duidelijk onvoldoende kennis bestaat en waarnaar een onvol doende onderzoek is ingesteld", aldus het bestuur van de bond in een protest- schrijven aan minister-president mr. V. G. M. Marijnen. In een brief aan de minister van Economische Zaken vraagt het bonds- bestuur door de bewindsman te mogen worden ontvangen, omdat ,.188 in Neder, land gevestigde uitzendbureaus van kantoorkrachten in hun bestaan worden bedreigd". In deze brief wordt er o.m. op gewezen, dat aan het ontwerp van wet voor de nationale economie schade lijke gevolgen verbonden zullen zijn ter wijl het wetsontwerp voor het econo misch bestaan der ondernemers van de uitzendbureaus catastrofaal zal zijn. Het bondsbestuur heeft zich voorts ge wend tot de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. In deze brief, waar in het wetsontwerp onnodig en over bodig wordt genoemd, zegt het bestuur het te betreuren dat het, voor de indie ning van het wetsontweip niet werd ge hoord. Het bestuur wil ook graag door minister Veldkamp in audiëntie worden ontvangen. (Van een onzer correspondenten) EUPEN De Belgische boeren- necht Jozef Loffelt is enkele dagen geleden, na 23 jaar vermist te zyn geweest, in zijn vaderland terugge keerd. Als een gebroken man, want hij heeft de afgelopen 23 jaar in ge vangenschap doorgebracht. Eerst in Duitse concentratiekampen, later in Russische en Oostduitse kampen. Van Loffelt betrad na die 23 jaar, die een lichamelijk wrak van hem hebben gemaakt, voor het eerst weer Belgische bodem. In Herenthals toen hy daar uit de trein stapte. Nog wat onwennig in zijn oude va derland, liep Jozef van Loffelt een café binnen. Zijn verschoten kleding en zijn getekend gezicht trokken de aandacht. Stamgasten schoven aan en Jozef vertelde zijn verhaal. Toen kwam de grootste ontgoocheling van zijn leven. ,,Zijt gij niet Jozef van Loffelt?" vroeg een spoorman. En toen verbaasd de bevestiging kwam zei de spoorwegarbeider: ,,Dan heb ik samen met uw vrouw èei. gezin gesticht. We hebben vier kinderen". Zo moest Jozef van Loffelt erva- 2-en, dat zijn vrouw hem allang had opgegeven. Weliswaar is de spoor man niet met haar getrouwd, maar zij wonen al vele jaren samen en hebben vier kinderen. ,,Ik geloof", zei ons gisteren een volkomen ge- desillusioseerde Van Loffelt „dat ik beter dood kon zijn. Mijn vrouw heeft mij in de steek gelaten, mijn lichaam is geradbraakt en ik heb geen centime meer op zak". Hij heeft voorlopig onderdak gekregen bij familieleden in Membach niet ver van Eupen. Het liefst blijft hij echter alleen, in een houten stal, waar hij in alle eenzaamheid medi teert over de voorbije verloren 23 jaar van zijn verguisde leven Zijn levensverhaal zit vol hiaten. Jozefs geheugen is niet al te best meer. Gestapomannen hebben hem danig toegetakeld. Daar hebben ook zijn hersenen onder geleden. „Bekijk mijn polsen", zegt Van Loffelt. „Dat zijn geen polsen meer". Met een ket ting om zijn polsen heeft hij 20 jaar geleden in het concentratiekamp Grossbergen met de armen, achter waarts gestrekt, 48 verschrikkelijke uren aan een haak gehangen. Zijn hele lichaam zit vol met lidtekens, gevolgen van talloze zweepslagen. In zijn linkerscheenbeen zit een donkere plek onder de huid: „een kogel", verduidelijkt Van Loffelt. Jozef van Loffelt werd in 1941 in Mopertingen door de Gestapo gear resteerd nadat hij met zijn toen nog stevige knuisten een Duitse soldaat had toegetakeld. Hij werd naar Duitsland gestuurd waar hij van het ene naar het anaere concentratie kamp werd gezeuld. Hij hoopte op de Russische bevrijding. In Konings- wusterhausen zag hij de Russen. Maar het werd geen bevrijding. We derom werd hij gevangen gezet. Waarom? Jozef van Loffelt pijnigde zijn geschonden geheugen. Hij weet het niet zoals hij zoveel niet meer weet. De Russen stuurden hem naar Postdam. In Oost-Duitsland werd hij dwangarbeider. Maar ook het uithou dingsvermogen van Jozef van Loffelt kent zijn grenzen. De Oostduitsers vonden hem te zwak en via een ziekenhuis werd hij bij Helmstedt over de grens gezet. Zo kwam Jozef van Loffelt als een gebroken man. maar nog met hoop naar zijn vaderland België, waar de administratieve molen allang geen raad meer met hem had geweten. „Vermist" staat er achter zijn naam. Maar vermist is hij nu niet meer. Jozef van Loffelt is teruggekomen om van de eerste man, die hij in België trof, te horen, dat zijn vrouw de moeder van een ander gezin ge worden is. Toch had Jozef reeds een kind voordat hij in 1941 werd weggevoerd. Maar zoon Albert van Loffelt is spoorloos. Niemand weet waar hij is. Jozef van Loffelt heeft eigenlijk de kracht niet meer om op hem te wachten. Maar hij probeert het.

de Stem | 1964 | | pagina 15