„Philips grote zegen voor heel Zeeuwsch-Vlaanderen' het weekloon is best „ANTWOORD 61 vraagt geld voor negen Kerken IE ZEEP Veekeuring Oostburg is van groot streekbelang Duitse bom 1000 kg door kon. mar. gedemonteerd Koningin bezichtigde sluizen in Yolkerak Bereikbaar ioed argument Ir. J. Philips: Bedrijf gebaat bij snellere bereikbaarheid Ontwikkeling Pater Wijnen nam afscheid van Zeeland Zestigduizend man een week op pad Pagbla» Pc Sten 8 I. MALL 'RIJ - GLASVLIES .KINGEN ANDON N.V. Commissaris opende Ternemens complex, bedrijfskantine Derde woensdag in september GRUWELIJKE VONDST IN BRUINISSE Op transport naar Den Helder Onschadelijk Teleurstelling Ondergravers Verscherping Delta-bezoek ten einde 1 I end aroma I 'ize Filter LL tabak MALL WOK.B COMMHT ygd.vraagf ons eens om een offerte. (01600) 33410 - 4 2607 )A n de eigendommen terug- n?" „Paarden kan men nemen, maar vrouwen Mijn broeder spreekt als Christen. Maar doen die s, wat zij ons voorhouden? zij ons niet, dat stelen is en hebben zij ons alles ontstolen?" DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1964 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Zeelands commissaris van de koningin, "jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft gistermiddag de officiële opening verricht van het complex aan de Mr. F. J. Haarmanweg te Terneuzen van de n.v. Philips Gloeilampenfabrieken. Dit bedrijf de ongeveer vijftig ste vestiging van Philips en de tiende van de Hoofdindustriegroep Licht van Philips Nederland dat fotoflits- en miniatuurlampjes pro duceert, is in zijn soort het grootste van Europa. Philips Terneuzen heeft momenteel reeds 700 werknemers in dienst en strekt op die manier tot heil van de arbeidsmarkt in Zeeuwsch-Vlaanderen, dat gedurende de laatste jaren aanmerkelijk minder werklozen heeft ge. kend. Vooral dit laatste heeft bewerkstelligd, dat Zeeuwsch-Vlaanderen in het algemeen en Terneuzen in het bijzonder, Philips met open ar men hebben ontvangen. De verschillende toespraken, die voor de commissaris de opening verrichtte werden gehouden, getuigden daarvan. werkklimaat zal blijven bieden en een Riloöi-» l-/-krv» c* jbijdrage zal pogen te leveren aan het -LUieeilIVUnibl lil cultuurpatroon van Terneuzen en om J geving. De opening: door de commissaris ge schiedde tijdens een bijeenkomst van vele genodigden in de bedrijfskantine. Tijdens deze bijeenkomst werd allereerst het woord gevoerd door de president directeur van Philips, ir. J. F. Philips, die zei de opening van het nieuwe bedrijf te zien als een vreugdevol gebeuren voor de streek en een verdere stap op de reeds ver gevorderde weg van de sprei ding van Philipsvestigingen in Nederland, land. Aan deze spreiding acht hij grote voordelen verbonden: „Men brengt het werk naar de mensen, en bovendien be werkstelligt men op deze manier een heden die nog te overzien zijn. Op die manier is bovendien het contact van de Philips-„eenheden" met de werknemer, die de heer Philips van het grootste be lang zei te vinden, beter te bereiken. Ir Philips liet ook minder optimis tische geluiden horen. De bereikbaar heid van het Terneuzense bedrijf vanuit Eindhoven is, naar hij zegt, slecht. Hij zei een eventuele brug of tunnel onder de Wester-Schelde niet meer ter sprake te willen brengen. Wel roerde hij de Ne derlandse privé-luchtvaart aan, die vol gens ir. Philips steeds verder achterop raakt. Hij memoreerde dat men in de provincie Zeeland destijds de beschik king heeft gehad over twee vliegvelden, die nu niet meer in gebruik zijn, en dat er in andere Europese landen meer mo gelijkheden voor de privé-luchtvaart lig gen. Ir. Philips liet overigens blijken alle lof te hebben voor de commissaris „die alle mogelijkheden aangrijpt om Zeeland groot en welvarend te maken," zoals hij zei. Dr. D. Noordhof, de directeur van de Hoofdindustriegroep Licht, prees de nieuwe vestiging van Philips in Terneu zen aan als een „zeer gespecialiseerde fabriek met de modernste snufjes op technisch en organisatorisch gebied, waarin het hele produktieproces van fliN- en miniatuurlampjes plaatsvindt." Aan het produktieproces werken 700 per soneelsleden mee, waaronder 625 Zeeuwsch-Vlamingen die tot op heden een uitstekende indruk bij Philips heb ben gemaakt.. Ir. Noordhof spi'ak de hoop uit dat de goede verhoudingen tus sen Philips en de gemeente Terneuzen bestendigd zullen blijven. Hij beloofde dat Philips de werknemers een gunstig De commissaris, jhr. mr. De Casem broot, bleek het alleszins eens met de uitlatingen van ir. Philips als zou de veerdienst over de Wester-Schelde geen voldoende verbinding van Zeeuwsch- Vlaanderen met de rest van Nederland vormen. Het provinciaal bestuur zal het goede Philipsargument aan alle andere argumenten voor een spoedige verbetering van de verbinding toevoe gen. Hij deelde voorts mee dat een stu diecommissie momenteel de mogelijk heid van een vliegveld in Zeeland beziet. „Te dezen aanziens kan ik echter geen toezeggingen doen. Het kan wel eens een langdurige geschiedenis gaan worden, die bovendien veel geld gaat kosten," aVs de commissaris. Dat Philips bij de vestiging van nieu we bedrijven schaalverkleining in plaats van -vergroting betracht, zei hij zeer verheugend te achten „aangezien de waarde van de mens in het bedrijf zo beter tot zijn recht komt." De vestiging van Philips in Terneuzen het eerste Zeeuwse Philipsbedrijf zei hij ook be langrijk te vinden omdat het aantal Zeeuwse pendelaars tot voor kort 3000 in getal nu met enkele honderden is afgenomen. Door een lichtstraal te onderbreken waarna het doek wegviel voor een grote luchtfoto van het bedrijf met een om lijsting van miniatuurlampjes, die de letters en cijfers „Philips Terneuzen, 3 september 1964" vormden, opende de commissaris het bedrijf. Burgemeester, mr. H. Rijpstra van Ter neuzen zei dat Philips reeds een duide- lilk merkbare gunstige invloed op de arbeidsmarkt heeft gehad: het aantal Zeeuwsch-Vlaamse werklozen is reeds aanzienlijk afgenomen en zal in het eerst- 50n,e£Sle waarschijnlijk niet meer dan 290 tot 300 bedragen. De vestiging van Philips heeft naar zijn oordeel ook een kentering in de bevolkingsloop in Zeeuwsch-Vlaanderen in het algemeen en in Terneuzen in het bijzonder teweeg ge bracht. Daaraan hebben overigens ook de vestigingen van andere bedrijven in Terneuzen bijgedragen. Hij bepleitte nog eens de ontwikkeling van Terneuzen tot een grote centrale gemeente in de om geving. en sprak de hoop uit dat Philips in die gemeente zal uitgroeien tot de grootte van verschillende andere Philips- bed rij ven, elders in Nederland. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG. Op het Ledelplein zal woensdag 16 september de jaarlijkse ten toonstelling voor fokvee, handelsvee, vet- vee, varkens, geiten en schapen worden gehouden. De organisatie geschiedt voor bet zevenentwintigste jaar, waarmee bet streekscentrum Oostburg de oudste veetcntoonstcllingsplaats van Zeeland is. De organisatie van het machtige evenement, dat telkenmale honder den uit de streek trekt, is in handen van een commissie, die onder lei ding van het gemeentebestuur haar werkzaamheden verricht. Zitting hebben o.m. burgemeester J. L. van Leeuwen, voorzitter; M. de Bruijne uit Zuidzande vice-voorzitter en H. den Hamer, secretaris-penningmees ter. Medewerking is er o.m. van de Rijksveeteeltconsulent te Goes ir. W. L. Harmsen. Hoewel de omstandigheid, dat de vee koopman veel minder dan voorheen op de markt koopt dan aan de stal, welke accentverschuiviing tal van keuringen heeft opgedoekt en andere in omvang sterk heeft gereduceerd, is Oostburg als keuringsplaats steeds belangrijk geble ven. Zowel van de burgerij als van de agrarische sector bestaat een grote be langstelling voor deze keuring, die steeds wordt gehouden op de derde woensdag in september. De zes afdelingen zijn onderverdeeld in maar liefst 97 rubrieken. Uit de voor lopige stand der inschrijviingen is op te maken, dat in het algemeen geen terug gang is te constateren. In de geiten afdeling is de inschrijving iets minder, bij de schapen daarentegen meer. De president-directeur van de N.V. Philips' Gloeilampenfabriek, ir. F. J. Philips in een geanimeerd gesprek met de commissaris van de koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Links burgemeester mr. H. Rijpstra van Terneuzen, die zijn toespraak nog even doorneemt. Een tafereeltje van voor de opening. Tenslotte sprak nog de planmanager van de Terneuzense fabriek, de heer J. H. Bolling, die de geschiedenis die aan de vestiging van het Philipsbedrijf in Terneuzen is voorafgegaan, en die van de vestiging zelf aan een beknopte be schouwing onderwierp, zoals dat ook andere sprekers voor hem hadden ge daan. Hij bleek over veel tevreden, alleen ontevreden over de gas- en watertarie ven, die naar zijn oordeel aanmerkelijk hoger zijn dan het gemiddelde in de rest van Nederland. Na afloop werden de genodigden waaronder zich o.m. nog de leden van de raad van bestuur van Philips, nagenoeg alle burgemeesters van de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen, vertegenwoordi gers van E.T.I. Zeeland en het Zeeuwsch- Vlaamse bedrijfsleven en leden van de Terneuzense gemeenteraad bevonden, rondgeleid door de fabriek. Daarna be gaf men zich voorafgegaan door de Phi- lipsharmonie naar een naburige loods waarin een heerlijke, zogenaamde „lo pende" maaltijd werd gebruikt. TERNEUZEN De opening van de flitslampenfabriek te Terneuzen van de n.v. Philips' gloeilampen fabrieken is met enkele feestelijk- heidjes gepaard gegaan. De Philips- harmonie uit Eindhoven, die reeds opluistering had verleend aan het openingsceremonieel, verzorgde gisteravond op de Markt te Ter neuzen een flitsende show en een taptoè. Vele belangstellenden sloe gen de goede verrichtingen van het korps uit Eindhoven gade. Ten gerieve van enkele honderden amateurfotografen zijn tussen 8 en 9 uur gisteravond de basiliek te Hulst, de watertoren te Terneuzen en het stadhuis van Oostburg ge durende een „flits" van 1/50 se conde in het „Philips-licht" van ongeveer negen miljoen lumen ieder gezet. Zulks in het kader van een flitsfotowedstrijd die wordt georganiseerd door de Zeeuwsch- Vlaamse fotohandel en de stichting ter bevordering van de amateur fotografie in samenwerking met Philips, die uiteraard ook zorgde voor de grote lichtbatterijen. (Advertentie) e Sftfc?.* ,V Als U eens met ons wilt komen praten, kan dat iedere woensdag van 8-12 en van 13.30-15.30 u., elke vrijdagavond van 7-9 en 's zaterdags van 10-12 u., in de kantine van De Etna, Tramsingel 17, Breda. de etna S breda (Van onze correspondent) VLISSINGEN. In de hal van de St.-Pe- trusschool te Viissingen werd afscheid genomen van pater F. Wijnen. Vele ver tegenwoordigers va«n de door hem ge stichte gespreksgroepen uit het bedrijfs- apostolaat en van diverse gezindten spraken hun waardering uit voor het werk, dat pater Wijnen heeft verricht. Waarnemend hoofdaalmoezenier drs. J. v. d. Meer benadrukte de motieven, die mede bepalend waren voor het weg gaan van pater Wijnen uit Zeeland. Naast de taak het bedrijfsapostolaat op te bouwen had hij ook opdracht de mo gelijkheden te onderzoeken tot stichting van een kloosterhuis in ZeelandNa veel studie en zorgvuldig beraad heeft de kloosterleiding hiervan echter af moeten zien. Hij bracht dank aan pater Wijnen voor de magnifieke wijze waarop hij zich in de afgelopen drie jaar van zijn taak had gekweten. De heer J. L. Kamphuis dankte pater Wijnen als lid van de werk groep van het bedrijfsapostolaat Walche ren en Zuid-Beveland voor deb ijzonder prettige wijze waarop de gespreksgroe pen door hem werden geleid. Een bewijs van de enorme groei is wel dat er drie jaar geleden werd begonnen met een ge spreksgroep met een handvol medewer kers, terwijl er nu 18 groepen zijn met zeker 300 medewerkers en medewerk sters. Hij bood een foto aan van de Bou levard in Viissingen bij stormweer en een draagbare radio. Een woord van wel kom richtte hij tot pater J. de Bakker, die het werk zal voortzetten. Pater Wij nen dankte allen die hebben meegewerkt aan dit bijzonder belangrijke werk. (Van een onzer verslaggevers) BRUINISSE De vissers scheepjes dobberden gisteren rus tig in de haven van het knusse dorpje aan de voet van de Greve- lingendam. De kinderen gingen er opgewekt naar school, de huis moeders deden hun boodschappen en de vissers keuvelden over het mooie weer en de slechte vangst. Het was een dag zoals alle andere dagen. Toch lag op ternauwernood een kilome ter afstand een dodelijk monster op de loer. Gereed om bij de minste of ge ringste trilling of verkeerde aanraking te springen. Sinds zondag immers weet men dat op een zandplaat in de Krammer, enige honderden meters oostwaarts van de ka belbaan over de Grevelingen, aan de Zeeuwse kant van het water, een dui zend kilo zware twee en een halve me ter lange Duitse vliegtuigbom ligt. Nog niet ontploft en juist daardoor een zeer kwaadaardige herinnering aan de oor log. Captain Bep van den Oever uit Rot terdam, die met zijn eigengebouwd jacht Vrouwe Elisabeth in de zomermaanden de Zeeuwse wateren doorkruist en bij wijze van afwisseling aan de Engel se zuidkust ook wel eens op haaien vist (Van een onzer verslaggevers) BREDA. Negen niet-katholieke ker ken in ons land hebben de koppen by el kaar gestoken en zyn overgegaan tot sa menwerking in de actie Antwoord '64". Deze a-ctie beoogt gelden bijeen te bren gen voor de bouw van kerken ten behoe ve van de Ned. Herv. Kerk, de Gerefor meerde Kerken, de Chr. Gereformeerde Kerken, de Evangelisch Lutherse Kerk, de Doopsgezinde Gemeenten, de Remon strantse Broederschap, de Vrije Evan gelische Gemeenten, de Unie van Baptis tengemeenten en de Oud-Katholieke Kerk. In de week van 11 tot 18 oktober zullen naar schatting minstens 60.000 mensen in ons land op pad zijn om bij eigen ge meenteleden de toezeggingen aan deze actie op te halen. De samenwerkende Kerken vragen van hun leden voor deze actie één procent van hun jaarinkomen, eenmalig of in termijnen te betalen. Deze actie van de negen Kerken is tot stand gekomen, omdat zij zich voor de noodzakelijkheid gesteld zien om in de eerstkomende vijf tot zeven jaar niet minder dan 396 nieuwe kerkgebouwen, jeugd- en wijkcentra tot stand te bren gen. De bevolkingsgroei en de bouw van nieuwe stadswijken dwingt daartoe. Sinds 1945, dus in de jaren na de oorlog, heb ben de Kerken die zich in „Antwoord "64" verenigd hebben, toch niet stilgeze ten. Er was. zeker ook in het zuiden van ons land, een indrukwekkend inhaalpro gramma. De crisisjaren hadden de bouw activiteiten lam gelegd en zowel de oor log als de watersnood dwongen nadien tot vervanging of restauratie. Zo wer den, in heel ons land, in de eerste vijf tien jaren na 1945 niet minder dan 415 nieuwe kerken gebouwd (dit is gemid deld 28 per jaar) en 343 gerestaureerd (54 per jaar). Tussen 1955 en 1960 werd deze bouwactiviteit bijna verdubbeld. In die vijf jaren kwamen er 271 nieuwe kerken tot stand en 195 werden er ge restaureerd. Per jaar levert dat gemid delden op van 54 resp. 39. De achterstand die crisis, en oorlogs jaren veroorzaakten is inmiddels opge heven, maar de bevolkingsgroei neemt toe en daarmee de roep om kerkgebou wen. Het ledental van de negen kerkge nootschappen was in 1960 ten opzichte van 1930 met 21 pet. gegroeid. Steden en stadjes breiden uit en waar mensen ko men wonen moet de Kerk aanwezig zijn. Op dat adagium is het bouwprogramma van de negen geënt. Het houdt er bo vendien het oog op gericht, dat het kerk gebouw niet enkel een zondagse aangele genheid is. maar dat het eveneens ruim te moet bieden voor activiteiten door de week, voor jeugd- en jeugdzorgwerk, voor bejaardenzorg e.d. Representatie Voor Noord-Brabant en Zeeland geldt dit alles uiteraard ook. Voor een provin cie als Brabant, waar de niet-katholieken in het algemeen een nadrukkelijke min derheid vormen, geldt het zelfs des te meer. Om ds. Visser, gereformeerd pre dikant te Tilburg te citeren: „Ook een kleine minderheidsgemeente moet repre sentatief voor de dag komen. Dat willen wij en dat wordt van ons gevraagd". Dat dit offers vraagt is duidelijk. De groei van het ledental van de kerken is in Bra bant lang niet evenredig aan de behoef te, territoriaal gezien, aan nieuwe ker ken. Om de lasten draaglijk te houden moet voor de financiering van een nieu we protestantse kerk in Brabant twee derde van het geld aanwezig zijn en slechts eenderde kan worden geleend. Daar komt, voor Brabant althans, nog bij, dat ook de recreatiecentra hun ker kelijke accommodatie moeten hebben. Een soortgelijke situatie dus als de Ka tholieke Kerk in Zeeland beleeft met de strandzielzorg. Samenvattend schetste ds. Visser de situatie als volgt: Wanneer de actie „Ant woord '64" slaagt zullen de gemeentele den voor de totale financiering van hun gemeente nog 3 pet. 's jaars moeten of feren (de vaste vrijwillige bijdrage). Overzicht Om de behoefte aan nieuwe kerkgebou wen wat nader aan te duiden geven we hier een overzicht van het bouwprogram ma voor Zeeland, resp. voor Brabant, waarbij moet worden aangetekend, dat voor sommige kerken alleen is opgege ven welke bouwactiviteit vanuit de cen trale kassen of fondsen is of wordt ge subsidieerd. Bovendien is de hervormde kerk in Ginneken b.v. nog slechts pla nologisch bepaald. Voor Zeeland dan luidt de behoefte: een hervormde kerk te Goes, een gereformeerde kerk voor Grijpskerke, Kapelle Biezelinge, Middel burg (twee), Terneuzen en Viissingen en een chr. gereformeerde kerk te Goes. De lijst voor Brabant ziet er als volgt uit: in Den Bosch zijn twee kerken ge pland, die zowel door de hervormden als door de gereformeerden gebruikt zullen worden. Voorts is er een hervormde kerk nodig voor Eindhoven, Tilburg ('t Zand), Ginneken, Breda-Princenhage en Roo sendaal, een gereformeerde kerk te Bre da (Hoge Vucht), Eindhoven, Tilburg (Cobbenlaan) en mogelijk nog een in de Tilburgse wijk Heikant Willemstad en Waalwijk. De lutherse kerk in Breda staat een ingrijpende restauratie te wach ten, Eindhoven heeft behoefte aan een remonstrantse kerk en Den Bosch en Breda aan een doopsgezinde. (hij heeft een certificaat in zijn bezit waarop staat te lezen, dat hij de lang ste haai van het seizoen heeft gevan gen) heeft de bom ontdekt. Hij vist graag in de buurt van zandplaten. Hij wacht tot het laag water is, inspecteert de drooggevallen visplaats op ongerech tigheden. zodat hij zijn netten niet ver spelen kan en wacht dan tot hoog wa* ter om aan het werk te gaan. Zondag vónd hij iets, dat niet op de Krammerplaat thuishoorde. Bep van den Oever dacht aanvankelijk, dat het een hoop zogeheten „derrie" klei en leem was. Maar toen hij naderbij kwam, zag hij vier metalen vinnen uit de mod der steken. Met een schopje krabde hij voorzichtig het staal schoon en kreeg toen de bevestiging van zijn vermoeden dat het hier om een zware bom ging. Aan boord terug gekomen, waar schuwde hij Radio Scheveningen, die weer de mijnopruimingsdienst in Den Helder waarschuwde. Mannen van deze dienst kwamen snel, onderzochten de bom en ontdek ten dat het een zwaar geval was. Tot ontploffing brengen ter plaats^ ging niet: volgens de deskundigen zouden alle ruiten van de huizen in Bruinisse aan diggelen zijn gegaan en bovendien zou de onderaardse schok wellicht fa tale gevolgen kunnen hebben voor de dragers van de kabels, waarlangs de afsluitgondels hun overigens nog steeds wat onregelmatige werk moe ten doen. De bom zou dus elders on schadelijk gemaakt moeten worden. Gisteren gelukte het de ploeg van de marine-opruimingsdienst de vliegtuig bom te demonteren. Hierna werd het ge vaarte op transport gesteld naar Den Helder. De opruimingsploeg had in haar bestaan nog niet zo'n grote bom te be werken gekregen. Het gevaarte onge veer 1000 kg zwaar) is 2.25 meter lang, waarvan 80 cm boven het zand van de plaat uitstak. Gelukkig was er op de vindplaats weinig of geen scheepvaartverkeer. T7r hebben zich incidenten voorgedaan bij het koninklijk bezoek aan Zee land, die bij de pers begrijpelijkerwijze teleurstelling hebben verwekt. Men kan zich indenken, dat voortdurend foto graferen hinderlijk kan werken. Dat de pers hiervoor begrip had, is echter wel gebleken uit het feit, dat er voor af overleg was geweest, waarin Re geringsvoorlichtingsdienst en hofhou ding waren betrokken. Een draaiboek legde vast, op welke punten de foto grafen in actie konden komen. Men mocht veronderstellen, dat Hare Ma jesteit daarvan ook op de hoogte is geweest. Het program van optreden van de persfotografen werd echter ge heel omver geworpen. Aan eventueel overleg over wijziging in de afspra ken is ook niet gedacht. Het is zowel voor de fotojournalisten als voor de regelende instanties pijnlijk geweest. Het zou van belang zijn, geloven we, als de zaak binnenskamers nog eens wordt uitgepraat met het vaste voor nemen dergelijke gebeurtenissen in de toekomst te voorkomen. rje REM wordt „salonfahig". Drie le den van de katholieke fractie der Tweede Kamer blijken een vertrou welijk gesprek met een delegatie, van de piratenclub te hebben gehad. In de politieke winkel in Den Haag zit men met etherproblemen zozeer in de knoop, dat men zich over weinig meer behoeft te verbazen. Maar deze vertrouwelijkheid, gaat ons nu toch wat al te ver. Hoe men ook moge denken over het doorhakken der gordiaanse knoop waarin ons etherbestel is geraakt, het zou voor parlementaire heren duide lijk moeten zijn, dat acties die geen ander doel hebben dan de wettelijk gevestigde orde op een of ander ter rein te overspelen, in strijd komen met de democratische opvattingen. Onver schillig hoe men over „zuilen" en Hil- versumse „potentaatjes" moge denken, een eerste taak voor het parlement is de regering te helpen eigenzinnige wetsontduikers in de kraag te grijpen. Als Kamerleden op vertrouwelijke voet gaan praten met piraten doen zij het tegendeel. Dit is temeer onbegrij pelijk omdat dezelfde gesprekspartners nu alle kanalen van hun public rela tions hebben opengezet om de parle mentaire democratie te inunderen. Zo als wij reeds enkele malen hebben ge constateerd kraait men het nu van alle daken dat de Kamerleden achter lopen en dat het volk piraten wenst te zien. Kamerleden, die zich inlaten met mensen die een middel zoeken om zich buiten de wet te plaatsen, werken dit spel in de hand. Het komt ons on begrijpelijk voor, dat de KVP-fractie haar sanctie aan deze stap heeft ge geven. Aan voorlichting omtrent de plannen van de REM kan in haar ge lederen toch nauwelijks behoefte be staan. De socialistische fractie heeft de heren de deur gewezen. Dit lijkt ons* heel wat verstandiger. Het voorspel belooft niet veel goeds voor het ogen blik waarop van het parlement zal worden gevraagd mee ten strijde te trekken. Het zwaard van vele Kamer leden schijnt Bot te zijn. y^lsof de wereld al niet genoeg zor gen heeft over Cyprus, Vietnam en Kongo, gaat Indonesië nu zijn geschil met Maleisië verscherpen, waardoor het helemaal uit de min of meer lokale sfeer geraakt. De schermutselingen aan de grens met Borneo kon de „grote" politiek nog min of meer negeren- In donesië heeft de strijd nu echter ook overgebracht naar het schiereiland Ma- lakka. Straits Times, een blad in Sin gapore, spreekt van een onverklaarde oorlog, die om buitengewone tegen maatregelen vraagt. We moeten terug slaan. zegt het blad, na de Britse en andere bevriende regeringen te hebben geconsulteerd. Terugslaan kan in dit verband alleen maar betekenen een tegenaanval op Indonesisch grondge bied. Als de kwestie zich zo zou ont wikkelen. kan er nog meer gaan schui ven in Z.O.-Azië en een samenvloeien van dit conflict met het Vietnamese en Laotiaanse wordt mogelijk. Er schijnt echter niemand te zijn, die Soekarno uit zijn machtsdroom kan wakker roe pen. Wij zeker niet. (Van een onzer verslaggevers) WILLEMSTAD - DEN BOSCH Met een tocht naar het Brabant se Willemstad en de aldaar in aanbouw zijnde Volkeraksluizen heeft koningin Juliana gisteren haar driedaags bezoek aan water bouwkundige werken in het Del tagebied besloten. In de namiddag heeft hare majesteit nog een show bijgewoond op het demonstratie terrein van de Bossche Veemarkt, waar gisteren en vandaag een na tionale expositie wordt gehouden van het Nederlandse Rundvee stamboek, bij gelegenheid van het 90-jarig bestaan van deze vereni ging. De koningin is bescherm vrouwe van het N.R.S. Het is eenieder die het bezoek van ha re majesteit aan het Deltagebied van nabij gevolg heeft opgevallen, hoe ge ïnteresseerd de vorstin was in de op zet en de uitvoering van het Deltaplan. Een ontzagwekkend project, dat de toch al uitzonderlijke reputatie van Neder land op waterbouwkundig terrein on getwijfeld nog zal versterken. Daarbij heeft de koningin zich diepgaand laten informeren over de diverse technieken, die bi) realisering van het plan worden toegepast. Ir. J. de Kerk, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, kon hare maesteit bij haar vertrek uit Willemstad dan ook met overtuiging zijn erkentelijkheid be tuigen over het koninklijk bezoek. „Voor zover wij hebben kunnen nagaan heeft nog nooit een vorstin een zo lang be zoek aan de werken van de Rijkswater staat gebracht", voegde hij hieraan toe. Waarop de koningin van haar zijde met veel waardering antwoordde: „U hebt ook nog nooit zoveel kunnen laten zien". Herhaaldelijk heeft, naar wij van de ingenieurs van Rijkswaterstaat verna men. de koningin vragen gesteld om trent de veiligheid, die de Deltawerken zuid-west Nederland zullen bieden te genover de voortdurende dreiging van het water. Ook de ontwikkeling van de recreatieve mogelijkheden had haar bij zondere aandacht, speciaal die van het Zeeuwse Meer. Naar verwacht wordt, zal de konin gin, die zich kennelijk goed had voor bereid op haar bezoek zodra zich daar toe een geschikte gelegenheid voordoet binnen niet al te lange tijd de verdere ontwikkelingen van het Deltaplan op nieuw komen bezichtigen.

de Stem | 1964 | | pagina 5