erdak MET STEUN VAN BOEDDHISTEN Premier Khanh terug in Saigon en in functie Latere priesterwijding en permanent diakenschap )EWIJN- 'OWEG 1BRUIK REM-directeur treedt af Goedkoopte gaat te vaak ten koste van kwaliteit CENT Voor veroorzaken van ongeluk jaar geëist form Profetisch droombeeld VIER PERCENT VOOR WERKSPOOR-WERKERS jonge: naar de nieuwe meubelen, Handhaven Terug uit Vietnam Initiatie op reis naar Moskou november: iWATER indaag lorgen Guerilla nu in dienst van politieke agitatie STEUN VOLDOENING Ah PET zijn zin krijgt Alarmnummers duidelijker in telefoon gidsen f HENKE! i JENEVER Badgasten dreven in bootje vele kilometers af In levensmiddelenbranche Amsterdam zal optreden tegen discriminatie ALCAZAR Terug naar feest: 4 doden Gevangenisstraf voor vechten met politieman Aan Italiaanse grens NEDERLANDSE EIEREN WEER VRIJGEGEVEN n.v. Jan Hendrikx Belangstelling voor levensverzekering stijgt sterk DISCUSSIES CONGRES PRIESTERVRAAGSTUK Tyfus in Duitsland Philips naar Kuala Lumpur Philips Mr. Van Campen volgt mr. Guépin op gische correspondent) De Boudewijn-auto- pen over Hasselt en het Duitse snelwegen den, zal op 5 november r de gehele lengte in genomen. De plechtig- sn worden bijgewoond idewijn van België en ndskanselier Erhard. g werd begonnen in eerste plannen moest 1958, het jaar van de Voltooid zijn. Momenteel •engesteld van Antwer- plus een kleine sectie het Albertkanaal over- it beschrijft de Boude- grote boog via het t naar Aken. Deze om- ijk geacht om Antwer- met de Duitse Anto- met het belangrijke Iscentrum te verbin den is inmiddels geest- plossing, want de kort- Vntwerpen naar Aken lt en Maastricht. de eerste spadesteek voor de nieuwe tunnel te Antwerpen. Deze •wel geschikt voor fiet- rs als voor het weg- en wordt een sluitstuk •eg op Belgisch gebied, e werkzaamheden zijn 5 september gelden •lgende hoogwaterstan- .16 en 14.34 uur; Ter- 01 uur; Vlissingen 1.11 meldinge 2.46 en 15.10 ommando's, 14 j. e Beatles, a.l. ?he Beatles, a.l. Lir The Beatles, a.l. Johnny waar kom je )e zoon van Spartacus, :en van d'Artagnan, 14 j. 30 uur Schieting e Beatles, a.l. 1.15 uur nmmando's, 14 j. uur The Beatles, a.l. 21 uur The Beatles, a uur >m je vandaan, a.l. ting staande wip De slag om Napel t 19.30 uur Trapeze uir Helens' jazzfeest. de bloedrivier »e zoon van Spartacus, en van d'Artagnan. 14 j. uur Kermisschieting :ur Kruisboogschieting De Kraai 15 uur Missie- 20 uur Mr. Stanislas j. gië) •e 15 uur Schieting mstratie en figuur- De Haringruiters Bier Kleppertjes. Axel. DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1964 (Advertentie) II HET HUIS VAN ST. ELOY Horloges Patek Philippe Genève. Hoogste precisie sinds 1839 J. van der Loo Juwelier Lijnbaan 69 Rotterdam AMSTERDAM Tussen de directie van Werkspoor n.v. te Amsterdam en de drie metaalvakbonden is overeenstem ming bereikt over het geven van de 4 procent loondifferentiatie, die onderne mingsgewijs in de metaalindustrie kan worden verleend. Deze 4 procent uit te betalen vanaf 1 juli geldt alleen voor de arbeiders bij Werkspoor en niet voor de beambten. Bij de vakraad is een ver zoek tot goedkeuring voor de uitbetaling van deze 4 procent ingediend. Een klein gedeelte van de vier procent zal. aldus de directie, worden gebruikt om de be staande overschrijding van de rechtens geldige lonen ongedaan te maken. Ruim 3.5 procent is een reële loonsvernoging. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De directeur van de R.E.M., de heer J. M. Brandei, legt bin nenkort zijn functie neer. Zijn vermoe delijke opvolger is mr. J. Landré, direc teur van de Nederlandse Filmproduktie- maatschappij. Volgens een woordvoerder is het te rugtreden van de heer Brandei geen ge volg van meningsverschillen in de top van de R.E.M.-leiding. Men verzekerde ons dat de heer Brandei op 15 novem ber van het vorig jaar een tijdelijke aan stelling heeft gekregen voor een voorlo pige termijn van zes maanden. De bedoe ling zou van meet af aan hebben voor gezeten dat de heer Brandei zich zou te rugtrekken wanr.eer de R.E.M. eenmaal op poten zou staan. Dit moment is thans dan blijkbaar aangebroken. De heer Brandei zal wel als adviseur van de R.E.M. blijven optreden. De benoeming van de heer Landré staat volgens de woordvoerder van de R.E.M. nog niet vast. Inmiddels heeft de gedelegeerd com missaris van de R.E.M., mr. Minderop. met grote stelligheid berichten ontkend als zou de R.E.M uit vrees voor een te verwachten optreden van de regering „op de terugtocht zijn". Er is geen sprake van dat de R.E.M. zich thans eigener be weging uit de ether zou willen terug trekken. Niettemin: in kringen van de R.E.H. twijfelt men er met langer aan of 't anti- R.E.M.-wetsonlweip zal in de komende weken door het parlement worden aan vaard. Het meest voor de hand ligt dat de Koninklijke Marine opdracht krijgt de televisiezender te verzegelen. In dat ge val kan de R.EM. zich troosten met de 9 miljoen die zij krijgt uitgekeerd van Lloyds verzekeringsmaatschappijen, waar bij de R.E.M. zich tegen deze risico's heeft verzekerd. SAIGON. Generaal Ngoeyen Khanh heeft donderdagmorgen, di rect na zijn terugkeer uit Saigon, de leiding van de regering van Zuid-Vietnani weer op zich geno men, aldus heeft radio-Saigon ge meld. Khanh zat een ministersverga dering voor, die zes uur duurde. Na afloop hiervan zou hij ver klaard hebben dat de toestand in het land veel stabieler is gewor den. Khanh zou uit Dalat, waar- hij rust heeft gehouden, zijn terug gekeerd nadat de Amerikanen hem opnieuw volledige steun hadden toegezegd. In kringen rond premier Khanh werd meegedeeld dat er een poging tot een staatsgreep verijdeld is. Officieren, die de Dai-Vietpartij steunen, hadden woens dagavond de regering omver willen wer pen. Een regeringsgetrouwe divisie was woensdagavond begonnen naar Saigon op te rukken om daar te kunnen ingrijpen. De opmars werd afgelast toen men be sefte dat er in de hoofdstad al afdoende tegenmaatregelen waren genomen. Een assistent van Khanh verklaarde dat er geen strafmaatregelen worden ver wacht tegen de betrokken officieren. De minister van defensie en opperbe velhebber, luitenant-generaal Tran Thien Khiem, die zitting heeft in het triumvi raat, zou zijn ontslag hebben aangebo den en zich volledig achter Khanh ge steld hebben. Gcneraal-majoor Doeong Van xMinh, die met Tran Thiem Khieip en Khanh het regerende driemanschap vormt, zou het verzoek krijgen weer staatshoofd te willen worden. Zoals be kend was generaal Van Minh staatshoofd tot 18 augustus toen Khanh tot president werd gekozen. Generaal Van Minh en waarnemend premier Ngoeyen Xoean Oanh zijn don derdag naar Hue geweest. Zij zouden de autoriteiten aldaar hebben laten weten dat het triumviraat binnen veertien da gen vervangen zal worden door een co mité van 15 man, dat alle belangrijke groeperingen in het land zal vertegen woordigen. Dit comité zou dan een tijde lijk staatshoofd en premier kiezen. Generaal Khanh zou vastbesloten zijn om de vrede te bewaren met de boed dhistenleiders, die op het ogenblik de machtigste groep iri het land vormen. In kringen rond premier Khanh is intussen meegedeeld dat Khanh de steun van de (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De PTT is van plan de zgn. „alarm-nummers" (brandweer, medische hulpverleningsdienster en politie) duidelijker in de telefoongid sen op te nemen dan thans het geval is. De PTT wil deze nummers behalve in de alfabetische lijst nogmaals ver melden direct onder de namen van de woonplaats. Vooral voor gebruikers van districtsgidsen zal deze maatregel het opzoeken van deze belangrijke nummers aanmerkelijk versnellen zo verwacht de PTT. Het probleem van het brengen van meer uniformiteit in de alarmnum mers vormt nog een punt van studie bij de PTT en de betrokken ministe ries. Het gaat hierbij niet alleen om technische, maar ook om evenzeer be langrijke organisatorische vraagstuk ken. boeddhisten heeft gekregen en beloofd heeft aan drie eisen van hen te zullen voldoen; namelijk stopzetting van de a® restaties van boeddhisten, bevrijding van alle mensen die bij de jongste gebeurte nissen zijn aangehouden en stopzetting van alle campagnes en alle maatregelen tegen de boeddhisten. Gezien deze verzekering van Khanh heeft boeddhistenleider Tsjitsji Tam Tsjau besloten de hongerstaking uit te stellen die honderd monniken vandaag zouden beginnen uit protest tegen het vasthouden van boeddhisten door de politie. Khanh staat echter onder druk van jonge officieren, die willen dat hij krach tige maatregelen neemt tegen de agita tors, die de boeddhisten en studenten zouden hebben gebruikt voor hun poli tieke oogmerken. Een Amerikaanse militaire woordvoer der zei dat de activiteit van de commu nistische guerrillastrijders zicht kortgele den rond Saigon geconcentreerd heeft Dit schijnt er volgens hem op te duiden dat de communisten hun guerrilla tactiek niet zo zeer meer voor militaire opera ties maar voor politieke agitatie willen gebruiken. (Advertentie) (Advertentie) VOOR HEN DIE DE ÉCHTE WILLEN I (Van een onzer correspondenten) TEXEL Een Duitse vakantieganger en zijn 9-jarig dochtertje zijn op het nippertje gered, na een angstig avontuur op de Noordzee Twee redders in een roeiboot die de toeristen te hulp waren gesneld, kwamen op hun beurt ook in moeilijkheden. Een betonningsvaartuig slaagde er tenslotte in beide bootjes op sleeptouw te nemen. De Duitser met zijn dochtertje, die op Texel logeren, zwalk ten met een bootje op zee toen een sterke oostelijke wind hen snel in westelijke richting deed afdrijven. Badgasten waarschuwden daarop per strandtelefoon de politie in Den Burg, die snel ter plaatse was, maar weinig meer kon beginnen, omdat het bootje geheel uit het gezichtsveld was verdwe nen. Aanvankelijk had men nog met eenverrekijker het bootje in de bran ding kunnen volgen. Op het politiebu reau te Den Burg werd vervolgens groot alarm geslagen. Het reddingswezen in Den Helder liet het betonningsvaartuig uitvaren. Die slaagde er na een uur varen in de Duitsers te bereiken en de rubber boot aan de roeiboot vast te maken. De sterke tegenwind maakte het echter niet mogelijk naar het strand terug te roeien. Gelukkig arriveerde even later een an dere boot, waarna de terugtocht kon worden aanvaard. AMSTERDAM Mocht in cafés, dan cings en andere drankwetinrichtingen bij toelating van bezoekers discriminatie lou ter op grond van huidskleur worden toe gepast, dan zal hiertegen met de ten dienste slaande middelen worden opgetre den. Dit delen b. en w. van Amsterdam aan de raad mede in antwoord op vragen hierover van drie raadsleden. De eigenaar van twee dancings, waar vorige maand aan een aantal kleurlingen de toegang was geweigerd, had zijn por tiers opdracht gegeven een selectie toe te passen „ten einde lastige elementen te weren": dit gold zowel voor blanken als voor kleurlingen. Kort nadat een aantal kleurlingen de toegang was ont zegd had de exploitant opdracht gegeven iedereen weer tot de dancings toe te laten. B. en w. achten vooralsnog geen bij zondere maatregelen nodig en klachten over andere gevallen van discriminatie louter op grond van huidskleur het geen door b. en w. wordt afgekeurd hebben het college niet bereikt. Het ligt niet op onze weg, aldus b. en w., te be vorderen dat de eigenaar van de dan cings eventueel zijn excuses aan de be trokkenen, in het bijzonder de betrok ken Surinamers, aanbiedt, alsmede aan de gevolmachtigd minister van Suriname voor het discriminatoire gedrag tegen over de betrokken Surmamers. (Advertentie) DE KWALITEIT VAN EEN DURE SIGAAR EN DAT VOOR DERTIG CENT! VELASQUES - (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „Door de felle concur rentiestrijd in de levensmiddelenbranche wordt dikwijls teveel aandacht geschon ken aan de prijs en te weinig aan de kwaliteit. Soms zelfs ten koste van de kwaliteit. Het assortiment in de winkel is teveel ingesteld op het goedkope". Dit zei de voorzitter van de stichting levens- middelenbeurs Roka, de heer Verhaar, op een persconferentie ter inleiding van deze beurs, die van 7 tot en met 11 sep tember in Utrecht wordt gehouden. De stichting, zo zei do heer Verhaar verder, heeft onder fabrikanten en im porteurs een enquête gehouden, waarin HAARLEM Wegens het veroorzaken van een aanrijding met dodelijke af loop door grove schuld, waardoor vier leden van een gezin uit Santpoort op de avond van 17 maart te Haarlem om het leven kwamen, eiste de officier van justitie bij de rechtbank te Haarlem gisteren tegen de negentienjarige mon teur J. C. V., die zelf bij het ongeluk licht gewond werd een gevangenisstrai van een jaar met aftrek van een maand voorarrest en intrekking van het rijbe wijs gedurende vijf jaar. In de vroege avond van zaterdag 17 maart had verdachte de zilveren bruiloft van zijn ouders bijgewoond in een restau rant langs de rijksweg Haarlem-Amster dam. Op verzoek heeft hij familieleden per auto naar het Haarlemse station gebracht, waarna hij naar het restau rant terug wilde gaan. Op de rijksweg of Amsterdamse Vaart te Haarlem reed hij in de richting Amsterdam en nabij de grens van Haarlem week zijn auto naar links uit. Uit de richting Amster dam naderde een personenauto, be stuurd door de 41-jarige boekhouder D. van Bennekom uit Santpoort, naast hem zat zijn 36-jarige echtgenote die het 2-jarig dochtertje Catharina op haar schoot had. Achter in de auto zaten twee zoons, de 5-jarige Joost en de 13-jarige Rob. Bij de frontale botsing die volgde waren mevrouw Van Bennekom, haar doch- teitje en het zoontje Joost op slag dood. Enkele uren later overleed de heer Van Bennekom in een ziekenhuis. Rob is enige tijd verpleegd geweest met een hersenschudding en een hoofdwond Het vierde kind van het gezin, een zeven tienjarige zoon verbleef elders in het land. De monteur is thans op vrije voeten maai heeft een maand in voorarrest gezeten. Voor de rechtbank verklaarde hy dat hij twee glaasjes cognac had gedronken op het feestje. Hij voelde zich echter bekwaam om te rijden. Hij vertelde een auto te hebben willen passeren waar door hij op de middelste baan kwam. Volgens hem zou uit de richting Am sterdam een auto op dezelfde baap hebben gereden, waarom hij naar links uitweek en in botsing kwam met de auto van het Santpoortse gezin. Twee automobilisten gaven een andere verklaring. Een van hen merkte op door verdachte te zijn gepasseerd. Daarna reed de monteur voor hem en week deze onverwacht naar links uit. De auto met het Santpoortse gezin was de enige tegenligger en deze reed vol gens de getuige aan de rechterkant van de weg. Een andere automobilist ver klaarde eveneens dat er niemand op de middelste baan reed. De uitspraak is bepaald op 17 september. HAARLEM Wegens zware mishan deling van een wachtmeester van de rijkspolitie te Heemskerk en diefstal van diens dienstrevolver, heeft de Haarlem se rechtbank de 23-jarige radio- en tele visiemonteur J. F. uit Den Haag ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, conform de eis van de officier van justitie. Op de avond van 28 mei stond de 46- jarige wachtmeester H van Tent op de hoek van de Mozartlaan in Heemskerk, waar een auto geparkeerd stond die in Voorburg gestolen was. De radiomonteur toonde grote oelangstelling, waarna de postende politieman ingreep. Een vecht partij ontstond, waarbij de politieman een lichte hersenschudding en een kaak- fractuur opliep. Toen deze bewusteloos op de grond bleef liggen, sloeg de Hage naar, die de dienstrevolver van de poli tieman had afgenomen, op de vlucht. In samenwerking met de Haagse politie heeft men de man des nachts in de woning van zijn zuster in Beverwijk aangehou den. Bij zijn arrestatie had hij de gesto len revolver nog in zijn bezit. UTRECHT De wagonlading Neder landse eieren, die ruim twee dagen ge leden door de Italiaanse douane in be slag was genomen, omdat de stempels op de eieren „afwasbaar" zouden zijn, is door de Italiaanse autoriteiten weer vrijgegeven. Aangezien de 200.000 Nederlandse eieren bij de Italiaanse grens maar een opont houd van ruim twee dagen hebben ge had, zijn zij nog geschikt voor de ver- hun mening over het gebrek aan kwali teit gevraagd werd. Een van hen had geconstateerd dat Nederland in de in ternationale handel de naam heeft van ,,het vuilnisvat van Europa", omdat men met het grootste gemak artikelen verkoopt, die men in den vreemde niet aan de straatstenen kwijt kan. Bij alle ondervraagden vond het streven van de stichting om de kwaliteit op hoger peil te brengen, grote instemming. De heer J. Linderloo, voorzitter van de kruideniers-vakcentrale haakte in een causerie tijdens de persconferentie in op de opmerkingen van de heer Verhaar en zei, dat men niet het Nederlandse merk artikel gebrek aan kwaliteit kan verwij ten. Het zijn de buik-artikelen uit den vreemde, die hier door grossierderij en detailhandel worden getolereerd ten koste van de klant die vaak niet beter weet. Naar de mening van de heer Ver haar zal de handel de huisvrouw dan ook de gelegenheid moeten geven goede artikelen te leren kennen. De klant moet leren, dat betere kwaliteit vaak niet veel meer kost. De Roka wil bij de handel begrip wekken voor dit streven. De heer Linderloo bestreed in zijn in leiding de mening van sommigen in mid denstandskringen, dat men erg veront rust dient te zijn over de positie van de zelfstandige detailhandel ten opzichte van grootwinkelbedrijven. Hij meende daarentegen, dat de zelfstandige kruide nier niet zo erg benauwd hoeft te zijn. Evenmin was de heer Linderloo het eens met degenen, die zich met hand en tand verzetten tegen de samenbundeling van verschillende branches in de zelfbedie- ningsbedrijven Probeert men deze ontwikkeling in de zelfstandige detailhandel tegen te hou den, dan speelt men de grootwinkelbe drijven in de kaart. Het kruideniersbe- drijf heeft naar de mening van de heer Linderloo juist het brede assortiment nodig om de omzet te halen waarop het kan voortbestaan. Het is zonder deze verbreding dus te zeer conjunctuurge voelig om zijs snel stijgende kosten te kunnen dekken (Advertentie) (Advertentie) die uitsluitend verkrijg baar zijn bij Uw Top- Form Adviseur: Bosclistraat 1 Breda UTRECHT In het tweede kwartaal van dit jaar zijn nieuwe levensverzeke ringen tot stand gekomen tot een ver zekerd bedrag van 2431 miljoen gulden, ruim 35 procent meer dan in het tweede kwartaal van 1963. Deze sterk gestegen belangstelling voor het sluiten van levensverzekeringen kan voor een belangrijk deel worden toegeschreven aan het feit dat voor kapitaalverzekering met lijfrenteclausule nieuwe belastingbepalingen zullen gaan gelden. Daarnaast valt een duidelijk streven te bespeuren om de hoogte van de ver zekerde bedragen aan te passen bij het gestegen loonniveau. Dit geldt vooral voor reeds bestaande en nieuwe pen sioenverzekeringen. Het eerste halfjaar heeft een totaal verzekerd bedrag van de nieuw gesloten levensverzekeringen te zien gegeven van f 4.455 miljoen, 31 procent meer dan in het eerste halfjaar 1963. MAASTRICHT. De priesteropleiding zal in de toekomst meer op de praktyk worden afgestemd dan nu. De wijding zal later worden toegediend. Bovendien wordt wellicht de mogelijkheid tot een permanent diakenschap geopend wa-arby het zeker niet uitgesloten is dat zulk een diaken kan trouwen. In deze richting hebben zich de afgelopen vier dagen de discussies bewogen die zijn gehouden tij dens het tweede congres over het pries- tervraagstuk dat gisteren in het Europa seminarie m Rothem met een referaat door Leo kardinaal Suenens werd beslo ten. De ruim 80 congressisten hebben het in Maastricht gevestigde instituut voor Europese priesterhulp uitgenodigd een Europese studiecommissie samen te stel len, die vóór Pasen 1967 rapport moet uitbrengen over de priesteropleiding en over de positie van de priester in de we reld. Daarbij zal ook de kwestie van het celibaat aan de orde moeten worden ge steld. Het rapport zal op een derde con gres over het Europese priestervraagstuk ter discussie worden gesteld. Kardinaal Suenens heeft de studiecom missie enkele gedachten in overweging gegeven. ,,Het vraagstuk van de pries teropleiding onderscheidt zich in drie aspecten, een geestelijk, een intellectu eel en een pastoreel", aldus de kardinaal, die gisteren na afloop van de besloten bijeenkomst zonder enige terughoudend heid de pers te woord stond. In verband met het geestelijk aspect wees de kardi naal op het grote verschil tussen regulie ren en seculieren. Volgens de kardinaal komt dat verschil nog te weinig tot uit drukking in de priesteropleiding. ,,De seculier kruipt midden tussen de men sen", aldus de kardinaal. ,,Wij moeten hier samen naar een aanpassing zoeken". Sprekend over het intellectuele aspect merkte de kardinaal op. dat de semina rist op het ogenblik nog te veel een luisterende figuur is. ,,In de opleiding moet hij ook op theologisch gebied meer worden betrokken, b.v. in gespreksgroe pen. De hoeveelheid filosofie en theolo gie moet misschien ook in andere pro porties worden gedoseerd", zei de kardi naal. Met betrekking tot de pastorele kant van het vraagstuk sprak kardinaal Sue nens van een ,,nood aan pastorele vor ming in de zes jaren van priesteroplei ding" De kardinaal is voorstander van een hechter contact tussen leken- en priesterstudenten. Het Duitse systeem van priesteropleiding en universiteit acht de kardinaal, althans voor België, geen oplossing. De seminariegemeenschap moet wor den gehandhaafd. Van daaruit moeten de contacten met de leken worden ge legd, aldus de kardinaal. Over het ver schuiven van de priesterwijding zei hij: •Er is iets voor te zeggen. Het concilie zal waarschijnlijk hierover nog wel richt lijnen geven." De kardinaal acht het niet onmogelijk, dat er - een conciliebesluit kan komen, dat in verschillende dioce sen de vrijheid laat in de priesteroplei ding het permanente diaconaat op te nemen. De diakens zouden dan de taak van de priester kunnen verlichten en aldus een bijdrage kunnen leveren ter oplossing van het vraagstuk van het priestertekort. De kwestie van het celibaat werd giste ren nog toegelicht door de wijbisschop van Mainz, mgr. J. Reuss. die met een studie hierover bezig is. \,Er is geen sprake geweest van een stellingneming hierover. Het gaat erom priesters op te leiden in het celibaat", aldus mgr. Reuss, die de uitdrukking celibaat liever ver vangen zag door ,,Ehelosigkeit um Him- melreiches Will". Een omschrijving die de positieve zin van het niet getrouwd (Advertentie) De Amerikaanse marinevlieger luite nant Charles Klusmann, die hoven Vietnam werd neergeschoten, krijgs gevangen werd gemaakt en wist te ontkomen, is by zijn echtgenote te ruggekeerd. Hier zien we hem bi) zyn aankomst op de luchtmachtbasis Travis in Californië, waar hy door zijn dolgelukkige echtgenote werd opgewacht. zijn benadert. Volgens mgr. Reuss is de s.tatus van de getrouwde priester niet in strijd met de H. Schrift, maar wel met de mogelijkheid in de Latijnse wereld priester te zijn. De priester wordt niet verplicht tot celibatair leven, hij ver plicht er zichzelf toe, meent de wijbis schop van Mainz. De nieuwe weg zou voor de toekom stige priesteropleiding moeten beginnen met een wat kardinaal Suenens noemde progressieve initiatie". Daarna komt de theologische en filosofische scholing echter meer op de praktijk van het leven afgesteld dan voorheen. Aan het einde van de studie moet de theologant nog enkele jaren tijd worden gegeven om zich te bezinnen op het priesterschap. In die jaren kan hij in de toekomst mis schien ook kiezen voor het diakenschap, dat daarmee einddoel kan worden. Uiter aard wordt in de studie betrokken de mogelijkheid die er zeer wel aanwezig is, namelijk dat de diaken trouwt. SAARLOUIS Na een diner in een restaurant te Diefflen, nabij Saarlouis, hebben 70 mensen paratyfus gekregen, al dus een zegsman van de dienst volks gezondheid te Saarlouis. De mensen werden ziek in het week einde. In totaal 100 personen hadden aan het diner aangezeten. Volgens de zegs man moesten een paar inmiddels naar huis gestuurde personen in een zieken huis v/orden behandeld. Er waren geen dodelijke slachtoffers, zei hij. EINDHOVEN In april van het vol gende jaar hoopt Philips een gloeilam penfabriek te openen in Koeala Loem- poer, de hoofdstad van Maleisië. Met de bouw ervan is een begin gemaakt. De fa briek wordt een assemblagebedtijf, dat naar verwacht wordt geleidelijk zal wor den uitgebreid. De exploitatie zal berusten bij de Ma laysian Lamp Ltd., die een 100 procent dochtermaatschappij van Philips is. In verband met de jongste importmaatrege len van Maleisië met betrekking tot goe deren uit Nederland, heeft Philips ge tracht de regering van Maleisië duidelijk te maken dat Philips een strikt neutrale handelspolitiek wil voeren, zowel met Maleisië als met Indonesië en dat de aan Indonesië verleende kredieten uitsluitend bedoeld zijn voor de sector der consump tiegoederen. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het Nederlands Cen trum van Directeuren (NCD) organi seert van 29 september tot 12 oktobei a.s. voor een groep leden een reis naar Rusland. (Moskou - Leningrad - Kiev). De delegatie, die uit circa 20 personen zal bestaan, staat onder leiding van de voorzitter van het NCD, de heer A.A. Koot. Het doel van deze reis ls het persoon lijk ontmoeten van Russische managers en het kennismaken met hun zaken- methoden en managementtechnieken. Het gaat, volgens het NCD, niet in eer ste instantie om het afsluiten van trans acties, maar om het scheppen van een economisch klimaat, dat een uitgebrei der zakelijk contact kan bevorderen. EINDHOVEN In de vacature, ont staan door het overlijden van mr. A. J. Guépin, is tijdens een vergadering van de raad van commissarissen van de n.v. Philips Gloeilampenfabrieken voorzien door de benoeming van mr. Ph. C M. van Campen, tot dusverre vice-voorzit- ter van dit college. De heer Van Campen maakte sinds april 1963 als lid deel uit van deze raad. Enkele weken geleden publiceerden wij een artikel over de oorlogs begraafplaats te IJssel- stein (h.). Op deze be graafplaats heeft zich het bijna ongelofelijke geval voorgedaan van een Duitse vrouw, die in een droombeeld het graf zag van haar als „on bekend soldaat" begra ven man. Bij nasporing vond men inderdaad op de aangegeven plaats het stoffelijk overschot van de man. Het lichaam werd geïdentificeerd door één onzer lezers de heer Andries Cloin uit Dongen. De heer Cloin maakte direct een foto van het graf. Zo als men ziet is er pro visorisch een naamschild op het kruis aangt bracht. De krans werd geplaatst door de vrouw die in haar droom dit graf had gezien.

de Stem | 1964 | | pagina 3