Uw AKS! Koningin opent nieuwe haven Vlissingen-oost TIJDENS BEZOEK AAN ZEELAND au Brochure over haven van Vlissingen-oost Ds. W. S. H. van Dalen te Oostburg neemt ontslag Samenwerking instuiven Hulst-Clinge -St.-Jansteen Bijna 17000 Belgen werken in Nederland Vrijdag 18 sept.opening van sporthal Middelburg alles O kan met CEl3 PATER F. WIJNEN RUILT ZEELAND VOOR BRABANT Bezichtiging werven rDe Schelde Delta-spoorlijn «RANJE IN ZEELAND Juist gerepareerde veerboot liep tegen aanlegsteiger Grole belangstelling Hel Zilveren Schor food gezin iUW m Koningin maakte avondwandeling door Zierikzee Twee doden bij granaat-explosie N.V. SLAVENBURG'S BANK MOEILIJKHEDEN MET KERK ZONDAG OPENING WINTERSEIZOEN Zeeuwse fokvarkens en schapen naar Den Bosch Plank was verrot Schilders vallen van steiger ilafibla? Pc Stem Strafrecht en moraal Hiaten Na opbouw hedrijfsapostolaat op Walcheren en Z.-Beveland Nu zielzorg pendelaars Parathion Gelmok suède jasjes Fa. ANTOINE Nutsspaarbank Breda R. Ph. O. speelt in Goese kerk Gezond! Iverkrijgbaar) V) t ■nVe^ya" ee" ,0 40. tandig, ,het jaar straks méér doen: van De Gruyter. open voor f. 1,40. even voor f. 1.50 paren S van De Gruyter. 'o korting op alles It met Uw ES! DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 3 SEPTEMBER 196^ (Van een onzer verslaggevers) Koningin Juliana heeft gisterenals bekroning van de tweede dag van haar bezoek aan Z.W.-Nederland de nieuwe haven Vlissingen-Oost of ficieel geopend. Tijdens het binnenvaren van de nieuwe haven drukte zij daartoe op een rode knop in de stuurhut van de Ferryboot „Prinses Mar griet" waarmee zij de fluit van de provinciale veerboot in werking stel de. „Hoe lang moet ik drukken?" had zij gevraagd. „Zo lang u wilt" had de commissaris van de koningin in Zeeland, jhr. mrA. de Casembroot, geantwoord. Koningin Juliana drukte ongeveer 5 seconden. De begelei dende schepen, die de fluittoon hadden overgenomen, hielden hun luid ruchtige vreugde-uiting nog wat langer aan. Het gebeuren in de stuurhut werd o.a. bijgewoond door de ministers van bin nenlandse zaken en verkeer en water staat, mr. E. Toxopeus en mr. J. van Aartsen, door mevr. Van Aartsen, mr. dr. A. Mes, voorzitter van de Commissie Havenschap Vlissingen, ir. J. van de Kerk, directeur-generaal van de rijks waterstaat, leden van G.S. van Zeeland cn burgemeester A. Vermet van 's-Heer \rendskerke, op wiens grondgebied de toegang tot de Sloehaven ligt. Op de „Prinses Margriet" waren voorts vele autoriteiten aanwezig, waaronder vertegenwoordigers van het provinciaal bestuur van Noord-Brabant en van de gemeentebesturen van de havensteden Rotterdam, Gent en Antwerpen. Nadat de ..Prinses Margriet" voor de meuwe dokken Willem I en Stadhouder Willem III van de Koninklijke Mij. ..De Schelde" was afgemeerd, werd vanaf het werfterrein door middel van een hef kraan een loopbrug aangebracht. Hare Majesteit werd op het Schelde-terrein verwelkomd door verschillende directeu ren van de Kon. Mij. De Schelde. Ir. J. Hupkes, president-directeur van De Schelde, bood haar een tegelplateau aan van de admiralite its werf, die stadhouder Willem III in 1705 te Vlissingen heeft laten bouwen. De Kon. Mij. „De Schelde" heeft met haar vestiging in Vlissingen uiteindelijk op dit initiatief voortgebouwd. Het per soneel van „De Schelde" heeft een klei nere uitvoering van dit tegelplateau ont vangen. De werf Scheldepoort was echt in feeststemming. Zelfs de Oostduitse tan ker LützkendoiT uit Rostok deelde in de vreugde. De kapitein van dit schip had in vlaggeseinen „Wij groeten Koningin Juliana" tussen de masten laten aan brengen. Koningin Juliana bad in een van de salons van de „Prinses Margriet" tijdens de tocht van Vlissingen naar Vlissingen- Oost tekst en uitleg over de nieuwe haven gekregen. Ir. J. Zuurdeeg, hoofd ingenieur-directeur van rijkswaterstaat in Zeeland, vertelde iets over de technische totstandkoming van de nieuwe haven. Mr. dr. A. Mes liet iets over de exploita tie van de haven los. (Niet veel, omdtt H.M. de Koningin bekijkt het tegel- plateau van de voormalige admi- raliteitswerf te Vlissingen, dat haar bij het bezoek aan de Schelde- poortioerf door de president-direc teur van De Schelde, de heer J. Hupkes (links) werd aangeboden. In het midden de commissaris der koningin in Zeeland jhr, mr. A. F. C. de Casembroot. „het mij niet is toegestaan hier in het openbaar onthullingen te doen welke de betrokken minister wellicht niet passend zou vinden."). Mr. dr. Mes zei, dat er nog enkele be langrijke beslissingen zijn te nemen, met name over de deelname van de gemeen te Vlissingen alléén of van meerdere ge meenten aan het beheer. „Er zal steeds in acht moeten worden genomen," aldus mr. dr. Mes, „dat medezeggingschap ook dragen van mede-risico betekent, terwijl ook moet worden overwogen, dat mede- spreken in het eventuele havenschap consequenties met zich zal brengen voor het eigen beleid." Volgens de voorzitter van het Haven schap in Oprichting moet nog veel werk worden verricht om de haven tot ont wikkeling te brengen. Hij maakte gewag van ..verschillende factoren, die ons werk nog bemoeilijken" Hij sprak er zijn vreugde over uit. dat de bestuurscom missie van mening is dat op korte termijn een directeur voor de haven benoemd zal moeten worden. Mr. dr. Mes vond het voorts belangrijk dat de president-directeur van de Ne derlandse Spoorwegen is ingegaan op de door ir. Lange van de P.P.D. in Zuid- Holland gesuggereerde Delta-spoorlijn. Hij zegde de volledige medewerking van de Zeeuwen toe bij een eventuele tot standkoming van deze Delta-spoorlijn. „Wij hebben nl. geloof in de toekomst," aldus mr. dr. Mes, „en wij zijn van me ning, dat het Delta-gebied tot grote ont wikkeling moet komen wil Nederland blijvend meedelen in een Europese wel vaart." De ontwikkeling van Zeeland en van West-Brabant is zijns inziens van natio naal belang. In dit verband wees hij op de noodzaak van de spoedige totstand koming van een vaste verbinding over de Westerschelde. ..Wij zijn ervan overtuigd," zo ver volgde hij, „dat thans een markant punt in de ontwikkeling van Zeeland is aangebroken. En wij hopen dat, nu in dit nieuwe havengebied waar schijnlijk vestigingsfaciliteiten zul- Koningin Juliana is nogal wat ko ninklijke namen tijdens haar be zoek aan Zeeland tegen gekomen Het begon al in Colijnsplaat waar de muziekvereniging Wilhelmina haar een muzikaal welkom bracht. Vlak voor de Piet Hein, na het bezoek aan de Oosterscheldebrug in de veerhaven te Kats zou af meren, was de provinciale veer boot Koningin Emma de veerhaven binnengelopen. Toen de kapitein hoorde dat de Piet Hein in aan tocht was, maakte hij ruim baan voor dit koninklijke jacht. De veerdienst liep hierdoor enige ver traging op. In Vlissingen scheepte de koningin zich gistermiddag in op de nieuwste ferryboot van de provincie, de Prinses Margriet. Tenslotte zag zij op de twee dok ken van de koninklijke mij. De Schelde in de nieuwe haven Vlis singen-Oost met grote zwarte let ters Willem I-dok en Stadhouder Willem III-dok staan (Van onze correspondent) PERKPOLDERHAVEN Woensdag is op de veerdienst KruiningenPerkpol- der om ongeveer 12 uur het motorschip Prins Bernhard in de vaart genomen. Dit schip was juist van een reparatie te ruggekeerd. Voor het eerst kon het over zetten nu met vier boten plaatsvinden, t.vv. de Prins Bernhard, Prins Hendrik, Koningin Juliana en de Dordrecht. De overzetting kon hierdoor bijzonder vlot geschieden. De Prins Bernhard had echter al snel pech. Om zes uur viel de motor uit waarop achteruit gedraaid moest wor den. juist op het moment, dat Jn de Perkpolderhaven gemeerd rr.oest wor den. Het gevolg was. dat de boot tegen de aanlegsteiger liep. Hierdoor schoot een vrachtauto met aanhangwagen door de afsluitboom. De voorwieVn hingen over boord. Gelukkig bleef de auto op het chassis hangen. Er ontstond tevens vrij aanzienlijke schade aan de aan legsteiger en aan enkele personenauto's aan boord van de veerboot. Na anderhalf uur vertraging kon de dienst met twee schepen, Koningin Ju liana en De Dordrecht worden hervat. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Gisteren is de lang verbeide Sloe-brochure verschenen. Sloe- brochure mag men eigenlijk niet meer zeggen. Het woord ,,Sloe" is namelijk in de gehele brochure zorgvuldig vermeden. Gesproken wordt van de haven Vlissin- gcn-Oost. ,,Op de snijding van enige belangrijke internationale verkèèrslijnen", aldus de brochure een nieuw aangezicht en nieu we haven. Zij wordt gerekend tot de groep zeehavens van de eerste categorie omdat haar ligging, zo dicht mogelijk bij Oen der wereldzeeën en aan een com mercieel strategische toegang tot Euro pa. zich zelf presenteert". De combinatie van de' zeehaven met het Deltaplan geeft Zeeland volgens de brocrure een nieuw aangezicht en niel- we kortere verbindingen met de grote contra van activiteit. Er wordt vei'der nadrukkelijk op gewezen dat de overheid cn het particulier initiatief zich doelbe wust richten op een verbetering van de leefbaarheid in de omgeving van de nieuwe haven. „De haven Vlissingen- Oost en de daarbij behorende wooncen- h'a zullen worden ingericht tot een gebied waar het goed werken, wonen en recre ëren zal zijn". In de brochure wordt met behulp van duidelijke kaarten, slechts enkele woor den en uitstekende foto's eer. compact beeld gegeven van de ligging, de toe gankelijkheid en de accommodatie van de nieuwe haven, de betekenis van de Westerschelde voor de zee- en binnen vaart, de toekomstige verbindingen met (Advertentie) de randstad en de arbeidsmarkt in Zee> land. Daarnaast wordt een indruk ge geven van de mogelijkheden op het ge bied van het onderwijs en de recreatie. De brochure maakt een uitermate aan trekkelijke en verzorgde indruk. De lay out is uitstekend. Door middel van deze brochure, die zeer gericht verspreid zal worden, hoopt het havenschap i.o. grote industrieën, die diep vaarwater nodig hebben, voor zijn haven aan te trekken. CP (Van onze correspondent) ZIERIKZEE De nacht van dinsdag op woensdag heeft het koninklijk jacht „Piet Hein" alhier in de haven gele gen. Na het diner aan boord, dinsdag avond begaf de koningin zich aan wal en maakte een wandeling door de stad, in gezelschap van mevr. de Casembroot, burgemeester Dijckmeester en echtge note en enkele anderen. De koningin toonde grote belangstelling voor de mo numenten, waarvan in allerijl de ver lichting was ontstoken. De burgemees ter en zijn echtgenote hebben mede aan gezeten aan het diner aan boord van de „Piet Hein". len worden verleend (dit havenge bied is als zogenaamd kerngebied voorgedragen), de ontwikkeling me de daardoor zal worden gestimu leerd." Mi\ dr. Mes, die behalve voor zitter van de Havencommissie, ook lid van G.S. van Zeeland is, ver heelde in dit verband niet, dat het provinciale bestuur teleurgesteld is over andere voorgestelde beslissin gen t.a.v. de kernfaciliteiten (drie van d<e vier tegenwoordige kernen in Zeeland zullen volgens het pas ont vouwde beleid van de regering moe ten afvallen). De opening van de haven Vlissingen- Oost vormde dus het laatste onderdeel van het bezoek van Koningin Juliana aan Zeeland. Het programma was zeven kwartier later afgewerkt dan was voor zien. Dit werd voor een belangrijk deel andermaal veroorzaakt door de grote be langstelling, die Koningin Juliana voor de technische kanten van de door haar bezochte werken aan de dag legde. Zo liep het ochtendprogramma al een uur uit door haar bijzonder grote in teresse voor de bouw van de Ooster- Scheldebrug, die met zijn lengte van 5 km de grootste van Europa zal wor den. Volgens het programma was het b.v. de bedoeling, dat zij slechts een korte wandeling over de Ooster-Schcldebrug zou maken. In plaats daarvan liep zij 1200 meter de brug op. Verder kon zij niet. Zij trotseerde daarbij behalve een ongelijk wegdek, windkracht zes, die daar midden op de Ooster-Schelde een be hoorlijke inspanning van de koninklijke bezoekster eiste. De Ooster-Scheldebrug lag er gisteren overigens magnifiek bij. Vanaf het koninklijk jacht „Piet Hein" hadK oningin Juliana reeds een prachtig gezicht gehad op het gereedgekomen deel van deze brug. Ook kreeg zij een goede indruk van de manier waarop de brug wordt gebouwd. De reusachtige drij vende bok „Ir. J. G. Snip" was juist bezig met het in de zeebodem drijven van een van de ruim 150 holle betonnen palen, die de brug zullen moeten drager.. Tijdens haar tocht over de Ooster- Schelde sprak zij tegenover burgemees ter Schuit haar verbazing uit over de vele veranderingen, die zich in Zeeland na de watersnoodramp in 1953 hebben voltrokken. Koningin Juliana, die gekleed was in een saffraangeel complet met witte hoed, maakte na haar bezoek aan de Ooster- Scheldebrug een vaartocht over het Veerse Meer. Deze tocht eindigde in Kamperland. Van hieruit bezocht zij de Veersegat-dam. een onderdeel van de Deltawei'ken. Vervolgens begaf zij zich naar het kroondomein Het Zilveren Schor, waarover zij vanuit een muziek tent werd voorgelicht over de bouw? plannen van het jeugdcentrum.d at dank zij koninklijke giften op deze plaats in de gemeente Arnemuiden zal vdföjzen. Na haar bezoek aan het Zilveren Schor bracht een auto haar naar de veerhaven te Vlissingen, waar zij zich inscheepte op de „Prinses Margriet". TWEEHONDERDDUIZEND mensen in de buurt van New Delhi zijn gewaarschuwd voor overstromingen, gevolg van hoge waterstand in de Djoema. PLUIMVEEHOUDERS zijn niet gediend met een subsidie, meent het Landbouw schap, dat daardoor een nog grotere over- produktie vreest. Dwang op het stichten van grote bedrijven wordt eveneens uit den boze geacht. BAIt-LE-DUC De historische slag aan de Marne uit de eerste wereldoorlog heeft woensdag opnieuw twee slachtof fers geëist. Een Franse soldaat werd gedood en één gewond, toen een oude granaat uit de jaren 1914—WIS explodeerde tijdens een bosbrand. De militairen waren inge zet bij de bestrijding van het vuur. (Advertentie) DEVIEZEN Terneuzen: Kersstraat 13, tel. (01150) 37 34 Hulst: Zitdag Steenstraat 20 (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De even onverkwikke lijke als duistere zaak tussen de Neder lands-hervormde kerk en dominee W. S. II. van Dalen, schijnt in een eindstadium te zijn gekonier.. Al of niet daartoe ge dwongen heeft de 47-jarige dominee per 1 september ontslag genomen, terwijl hij daarvóór al zich had los gemaakt van de kerk le Oostburg. Op de dag van't ontslag werd aan de deur van de kerk het vol gende geschrift aangetroffen: „De room sen-, joden-, Sovjet- en negervriend heb ben wij weggepest. Leve het neo-fascis- me". Van de zijde van de kerkeraad werd meegedeeld dat men volledig in het duis ter tast. Het opschrift was in blokletters met een rode ballpen geschreven. Enkele ha kenkruizen markeerden het geschreve ne. Het papier was mei lijm op de deur aangebracht en werd door de dominee kenkiuiscn. De heer Van Dalen -waar schuwde de politie, maar heeft geen klacht wegens openbare belediging in gediend. Allerlei vermoedens omtrent de poli tieke gezindheid en activiteit van domi nee Van Dalen hebben op zijn werkkring in het west-Zeeuvsch-Vlaamse Oostburg een zware stempel gedrukt. Hij kwam er in 1954, nadat hij in hetzelfde jaar van een reis in Rusland was teruggekeerd. In de pastorie aan het Ledelplein vertelde (Van een onzer verslaggevers) HULST. De plaatselijke instuiven van Hulst, St.-Jansteen en Clinge hebben onlangs een Centraal Instuifcomité opge richt. De instuiven, die overigens hun zelfstandigheid hebben behouden, hopen zo effectief te kunnen samenwerken. De (Van onze correspondent) GOES De vijfjaarlijkse nationale tentoonstelling van varkens en schapen wordt op vrijdag 11 september a.s. te 's-Hertogenbosch in de Veemarkthallen gehouden. Vanuit het werkgebied van het var kens- en schapcnstambock voor Zeeland, worden naar deze landelijke tentoonstel ling 31 schapen en 18 fokzeugen en beren ingezonden. Vanzelfsprekend is al het nodige gedaan de beste dieren hiervoor bijeen te krijgen. Begin juli zijn de zgn. voorkeuringen op de bedrijven gehouden, aan de hand waarvan de definitieve aanwijzing heeft plaats gehad. Het was destijds niet een voudig voor de commissie belast met de definitieve aanwijzing enkele maanden voor de tentoonstelling reeds uit te ma ken welke dieren de Zeeuwse varkens- en schapenfokkerij op de komende Natio nale moesten vertegenwoordigen. De ge houden provinciale fokdag heeft inmid dels echter een zekere geruststelling gegeven. (Van onze correspondent) In België werken thans ruim 90.000 buitenlandse arbeiders. Over het alge meen worden zij ondergronds in de steenkolenmijnen te werk gesteld. De Bel gische steenkoolindustrie worstelt met een toenemend tekort aan arbeidskrach ten voor 't werk ondergronds. De meeste buitenlanders die voor dat werk worden aangeworven zijn Spanjaarden, Grieken en Turken. Ondank^ de vele onbezette werkgele genheid in België zijn er toch nog altijd heel wat Belgische arbeiders die in het buitenland hun brood gaan verdienen. In Frankrijk waren vorig jaar nog ruim 34.000 Belgen werkzaam. Dit aantal ver mindert geleidelijk. In 1961 waren het er nog 40.000 en in de jaren vóór de jongste wereldoorlog schommelde het aantal rond 70.000. Nederland komt bij de Belgische grensarbeiders op de tweede plaats. Vo rig jaar waren daar 16.801 Belgen werk zaam, nl. 11.782 mannen en 5.019 vrou wen. Naar Duitsland gingen 1.047 Bel gen werken. eerste proeve van bekwaamheid heeft het comité inmiddels geleverd: bet heeft een gezamenlijk programma voor het komende seizoen opgesteld voor de leden van alle betrokken instuiforganisaties. De instuiven zullen elkaar dit jaar dus geen concurrentie meer (kunnen) berokkenen. Het programma is bijzonder uitge breid. Het omvat 32 punten. Uiteraard heeft men er voor gezorgd dat de dans- lustigen in de komende winter niets te kort zullen komen. Daarnaast heeft men echter aandacht besteed aan de culturele en geestelijke vorming van de leden van de drie instuiven. Zo zullen bijvoorbeeld enkele goede films worden vertoond, zal rector P. Boeren van het Hulster Janse- niuslyceum drie inleidingen houden over het medium „film", zal de bekende schrijver Henri van Leeuwen een verhan deling houden over zijn avonturen als clochard in Parijs en zal pater P. Wes- seling de bekende jongerenpredikant, in de eerste drie weken van de vasten even- zovele jongerenconferenties houden in de basiliek van de H. Willibrordus in Hulst. Het Centrale Instuifcomité heeft ook nog voor een showavond gezorgd, die op vrij dagavond 20 november in het bioscoop gebouw te Hulst zal worden gehouden en zal worden verzorgd door The Blue Diamonds, The Young Sistei's. conferen cier Ton van de Bos. imitator Albert Brosens en het orkest De Notenkrakers. Het instuifseizoen zal zondagavond a.s. met een bal in hotel De Graanbeurs te Hulst worden geopend. Alle verschillende avonden zijn over Hulst, Clinge en St.- Jansteen verspreid. De organisatie van alle activiteiten vergt, naar het comité de leden meedeelt, grote kosten. Daarom zijn de entreeprijzen voor de verschil lende avonden ietwat verhoogd. Het co mité gaat er voorts van uit dat de in stuiven de kostenverhoging gezamenlijk beter zullen kunnen opvangen dan iede re instuiforganisatie afzonderlijk. Ook vandaar dus de samenwerking. mevrouw Van Dalen, die ons wegens be zoek van een Duitse dominee slechts kort wilde ontvangen (haar man lag te bed) hierover: „Ze denken dat mijn man com munist is. De synode heeft gezegd laat die vent maar wegzinken in de Zeeuwse klei, dan hebben we er geen last meer van". Van dat wegzinken is niets geko men, want de leden van de Nederlands- hervormde kerk te Oostburg bleken ten opzichte van hun dominee weinig andere gevoelens te koesteren. „Heel het leven van mijn man en ons gezin is kapot ge praat en geschreven. Vertrouwen doe ik niemand en daarom vertel ik niets meer, Laat de zaak maar zo als het is", zei de domineesvrouw. Teruggrijpend naar gebeurtenissen uit het begin van dit jaar, zegt ze dat domi nee Van Dalen zijn ontslagaanvrage heeft gedaan in overspannen toestand. Een doktersverklaring zou dat kunnen bewij zen. „Noch de Provinciale, noch de Ge nerale Synode, noch de vakbond van pre dikanten hebben de ontslagaanvrage wil len annuleren. Omdat mijn man ziek is zou hij in aanmerking komen voor inva liditeitspensioen. De Generale Synode had een zenuwarts uit Amsterdam als controlerend geneesheer aangewezen, maar na maanden wachten hebben we nog steeds niets gehoord". Op onze vraag wat de dominee nu gaat doen. wees ze met een achteloos gebaar op een grote stapel boeken en geschriften. „Als een noodsprong heeft hij een baan aangeno men als wetenschappelijk assistent bij een onderzoek naar de geschiedenis van kerkvaders in Brugge. Althans dat heeft hij me verteld", zei ze. Nadere informaties leerden dat dat onderzoek inderdaad geschiedt en wel in de abdij van de paters Benedictijnen van Steenbrugge. Dom Tekkers, de lei der van het onderzoek, verklaarde des gevraagd dat dominee van Dalen belast wordt met het opmaken van de Index Augustinus. De werkzaamheden, die naar hij verwachtte binnen enkele dagen zou den beginnen, zullen enkele jaren vergen. Naar dom Tekkers meedeelde was het de bedoeling dat dominee Van Dalen naar Brugge zou verhuizen. (Van onze correspondent) OOSTERHOUT. - Gistermiddag zijn ty- dens de constructiewerkzaamheden by de houthandel en emballagefabrieken Si mons n.v. de schilders Markus en Dob belaar, beiden uit Bosclikapelle Zeeuwscb-Vlaanderen, uit een vyf meter hoge stellage gevallen. Toen een van de twee schilders zijn collega een pot verf wilde aangeven, kwamen beiden op dezelfde plank te staan, die het onder het gewicht van de twee mannen begaf. Vanuit de vijf meter hoge steiger kwamen zij op een betonnen ondergrond terecht. Aanvan kelijk liet een en ander zich nogal ernstig aanzien. Een bedrijfs-E.H.B.O.'er ver leende de eerste hulp. Op advies van een arts werden de mannen naar het St.-Jozefziekenhuis vervoei'd. Na onder zoek bleken de verwondingen nogal mee te vallen. Voorlopig blijven zij echter ter observatie in het ziekenhuis. De recherche heeft de bewuste plank, die verrot was. in beslag genomen en stelt samen met de arbeidsinspectie een onderzoek in. De schilders werkten voor een bedrijf uit Terheijden en gebruikten eigen ma teriaal. Qp het internationale strafrechtcon gres, dat vorige week in Den Haag werd gehouden, zijn enkele resoluties aangenomen, die zich uitspreken voor beperking van de bestraffing der sexuele misdragingen. Overspel en an der sexueel verkeer buiten het hu welijk zouden niet strafbaar moeten zijn, bloedschande alleen als hij wordt gepleegd door verwanten in op- en neergaande lijn of tussen broers en zusters. De mogelijkheid voor de juri disch toegelaten vruchtafdrijving zou moeten worden vergroot. Kunstmatige inseminatie zou alleen strafbaar moe ten zijn. als hij plaats heeft zonder instemming van de vrouw en haar echtgenoot. Nu kunnen dergelijke resoluties aan leiding geven tot een groot misver stand. namelijk dat zij een goedkeuring van de opgesomde gedragingen in houden. Niets is minder waar dan dat. De strafrechtgeleerden, die ze heb ben opgesteld en aangenomen, zijn allen overtuigd, dat het hier om veroorde- lingswaardige handelingen gaat. Al leen vragen zij zich af, of het juist, nuttig en aangepast is, hen die zich eraan schuldig maken, strafrechtelijk te vervolgen. De Amerikaanse crimi noloog prof. Müller heeft dit in de slotzitting nog eens uitdrukkelijk on derstreept. „Wij treden hier op als rechtsgeleerden, niet als moralisten". Nemen wij bijvoorbeeld het delict van overspel. Volgens de Nederlandse wet is dit strafbaar. In de praktijk worden de schuldigen slechts in uit zonderingsgevallen vervolgd. De wet is in feite een dode letter geworden, omdat zij niet te hanteren is. Zou men haar dan niet beter kunnen laten vallen? zo vragen rechtsgeleerden zich af Wat heeft men aan een wet, waar van de naleving toch niet kan worden afgedwongen? En in andere gevallen blijkt de wet zich tegen de maatschappelijke orde te keren, die ze eigenlijk zou moeten beschermen. Nemen wij de wet op de homosexualiteit. Zij verbiedt homo- sexuele gedragingen tussen volwas senen en personen die jonger zijn dan 21 jaar. Het is algemeen bekend, dat deze wet door opgeschoten jongelui nogal eens misbruikt wordt, om na eerst homosexueel verkeer te hebben uitgelokt hun partner te gaan chante ren: je portefeuille of wij geven je aan bij de politie. Is die wet dan wei goed? zo vragen de juristen zich af. Zou het niet beter zijn een andere re geling op te stellen, die beter aan haar doel beantwoordt? Dit zijn technische vragen, waarop het internationale strafrechtcongres in de vorm van resoluties een ant woord heeft trachten te formuleren. In hoeverre het daarbij het gelijk aan zijn kant heeft, willen wij hier niet in het geding brengen. Dat is een tech nische zaak. Wij volstaan met vast te stellen, dat door deze resoluties het veroordelingswaardige karakter van genoemde sexuele gedragingen niet mag worden verdoezeld. Het zijn en blijven misdragingen. (Van een onzer verslaggevers) Vrijdag 18 september zal de voorzitter van de Nederlandse Sportfederatie, jhr. mr. A. Feith, de officiële opening ver richten van de sporthal te Middelburg. De gang van zaken tijdens de voor Mid delburg zo belangrijke avond is ongeveer als volgt: 7.30 uur zullen de leden van de Boerenkapel en ringrijders uit Wal cheren zich in boerenkostuum voor de hal opstellen. Om 7.45 uur verzamelen zich alle Middelburgse sportverenigin gen en muziekkorpsen op het Molenwa ter. vanwaar naar de sporthal gedefileerd zal worden. Het défilé gaat dan door de hal. waarna de optocht wordt voortgezet naar de Markt. In de sporthal begint om 8.30 uur een sportdemonstratie. De gym- nastiekgroep Kralingen zal dan gymnas tiek laten zien en Medio Burgum zal folkloristische dansen uitvoeren. Om 9.15 uur gaat iedereen naar de Markt, waar de Trommelaeren van Roesendaele een taptoe geven. Om 10 uur is er een officiële ontvangst in het stadhuis. Bij de opening van de sporthal zal ook de Goese fruitfee aanwezig zijn en in de sporthal zal een tentoonstelling zijn over de verschillende takken van sport. Mogelijk zullen ook radio en t.v. van de opening aandacht schenken. Op zater dagmorgen 18 september is de sporthal opengesteld voor bezichtiging door het publiek, 's Middags wordt er dan een sportgala gehouden, waarbij men ook verschillende nationale kampioenen aan het werk kan zien. De sporthal in Middelburg is eigenlijk een unicum in Nederland, qua kosten en qua uitvoering. De kosten zijn nog geen f. 200.000 en niettemin voldoet de hal aan alle redelijk te stellen eisen in bouwkundig en sporttechnisch opzicht. De hal bestaat uit een constructie van hout en spanten en gordingen, afgedekt met plastic platen. De vlak afgewerkte vloer wordt met een rubberverf behan deld. De hal heeft een nuttige opper vlakte van 45 x 24 meter en is 8 en een halve meter hoog. Er kunnen dus een zaalhandbalveld, een microkorfbal- veld, een tennisbaan, 3 basketballvelden, 4 volleybalvelden en 5 badmintonvelden worden uitgezet. Voor de toeschouwers zijn er voorlo pig nog geen zitplaatsen beschikbaar. In de toekomst £al hier wel in voorzien worden. Overdag zullen de scholen van deze sporthal gebruik maken en 's avonds de sportverenigingen. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN. Binnen enkele weken vertrekt pater F. Wijnen uit Zeeland, na ruim drie jaar op Walcheren en Zuid-Beveland zich geheel te hebben ingezet voor het bedrijfsapostoiaat. In 1961 werd hij tot bedrijfsaalmoezenicr in Vlissingen benoemd. Reeds vanaf het begin legde hü zoveel mogelijk persoonlijke contacten. Het gelukte pater Wijnen steeds spoedig de gereserveerde houding, die de men sen aanvankelijk aannamen, te laten verdwijnen door zijn gemoedelijkheid en vriendelijk optreden. Het bedrijfs apostoiaat begon eigenlijk drie jaar ge leden in Zeeland met een rede van de huidige bisschop van Breda. mgr. G de Vet, toen nog hoofdaalmoezenier, voor de hoogste leidinggevende functio- nissen van de Vlissingse industrieën Er werden gespreksgroepen samenge teld, functiegewijze en afdelingsgewij- ze. Op het ogenblik zijn er 18 gespreksgroe pen, die zich bezighouden met allerlei onderwerpen, die de werknemers aan gaan. Met de gespreksgroepen heeft pater Wijnen altijd goede resultaten geboekt. De mensen komen elke maand als vrienden bij elkaar en leren elkaar steeds beter als ,,mens'' kennen. Pater Wijnen vindt het niet leuk Zeeland te verlaten. Hij blijft echter voor het bisdom Breda behouden want hij gaat naar Steenbergen om daar het be- dryfsapostolaat te behartigen. Boven dien wordt hij daar speciaal belast met de zielzorg van de pendelaars in west- Noord-Brabant. Hiermede volgt hij de assumptionist pa ter drs. J. v. d. Meer op. die benoemd is tot assistent hoofdaalmoezenier te Breda, Het werk van pater Wijnen wordt overgenomen door pater J. de Bakker c.m., nu nog bedrijfsaaimoe- zenier in Blerik-Venlo. Tijdens een speciale afscheidsbijeenkomst, door een werkgroep georganiseerd zal pa ter Wijnen donderdagavond 16 septem ber aan zijn opvolger de werkzaamhe den overdragen. "^/erdere verstedelijking van ons land is onvermijdelijk, zo constateert de Rijksdienst voor het Nationale Plan. Om dit verstedelijkte Nederland leef baar te houden zullen in groter om vang en versneld tempo investeringen nodig worden. Wegen, spoorlijnen, tun nels, bruggen, woningbouw, recreatie mogelijkheden zullen van ons nieuwe en grotere inspanningen vergen. Dit geldt niet het minst voor de „buitenge westen". De Rijksdienst Nationaal Plan heeft voor wat de wegen betreft in het zuiden van ons land nog aanzien lijke hiaten geconstateerd, vooral wat betreft de doorgaande verbindingen. Dan volgt het tragische zinnetje: „Het ziet er niet naar uit, dat vóór 1970 een doorgaande verbinding voor snelver keer te verwachten is op welk punt dan ook In het bijzonder vindt men dit jammer voor de route Ant- werpen-Breda. Dit betekent, dat we nog vijf jaar lang het verkeer hier al meer in het honderd zuilen zien lopen, dat de kans op ongelukken voortdurend toeneemt. Het wordt geconstateerd en betreurd. Maar daarmee mogen de regeerders niet volstaan. De begroting van ver keer en waterstaat moet besef geven van de noodzaak tot grotere inspannin gen. opdat we levensgevaarlijke hiaten niet zo lang laten bestaan. We hebben dinsdag abusievelijk ge schreven. dat de nieuwe wet op bestrijdingsmiddelen nog steeds niet in werking was getreden. Juist op 1 sep tember is dat het geval geweest. Voort aan mogen giftige middelen slechts verkocht worden aan personen van lfi jaar en ouder die bovendien in het bezit zijn van een nader omschreven legitimatiebewijs, waaruit blijkt dat hun opdrachtgever of zij zelf een be roep uitoefenen, dat het gebruik van deze middelen meebrengt. Daar zit zeker een bepaalde rem in. Maar of die afdoende zal zijn? (Advertentie) NIEUWE COLLECTIE VOOR DAMES EN HEREN HOOGSTRAAT 26 - 32 BLOEMENMARKT 2 - 6 ROOSENDAAL (Advertentie) - Catharinastraat 15 - Dillenburg-straat 24 Rente. 3, 3.25, 3.50 en 4% GJ??S Op, dinsdag 22 september geeft het Rotterdams Philharmonisch Or- traditionele najaarsconcert in de Maria Magdalenakerk te Goes. Voor Zeeland zal dit concert tevens een af scheidsconcert zijn van de dirigent Edu- ard Flipse, die per 1 september als ar tistiek leider van dit orkest is terugge treden. liet programma is a.v.: de ouverture „Don Giovanni" van W. Mozart, concert no 2 in Bes voor piano en orkest va?i J. Brahms, Symfonie nr. 7 in A opu 92 van L. van Beethoven.

de Stem | 1964 | | pagina 5