Bess Westen is verdeeld over interventie in Vietnam Italië weert massa eieren uit ons land Nikita's visite aan Bonn vrijwel zeker Coopvaect P.T.T. heeft zorgen Miljoenendiefstal bij gravin Incidenten bij bezoek van vorstin RAFAELS EN DA MESSINA VERMIST Lodges Europa-trip bevestigt: Beperkte steun Geen nieuws Hulp van Peking Weggestuurd telefoonaansluitingen geringere resultaten personeelsbezetting Rust verzocht jd in Kongo ,e zusters naar ats terug y (MENS WATER ndaag orgen CH. DE GAULLE: NEUTRALITEIT L. B. JOHNSON: GEEN GEWELD ^Stempels zijn afwas baar Maar pas in voorjaar 65 Persfotograf en) in Zeeland geweerd Adenauer ontkent contacten met Oost-Duitsland Kamernota over verticale prijsbinding Aanleg centrale t.v.-antennes wordt mogelijk Communistisch Chinese order voor „De Schelde'" DOUWE EGBERTS Zachte geurige pijptabak Pomphouders in België boos op Nederlanders GO Negen Ne- sters Franciscanessen van Padua uit Asten kunnen vanwege de Kongo niet naar haar De zusters bevinden lugustus in Mompono Jaringa, waar zij een ijf zusters komen van die dezer dagen ook ■kende missionarissen ntruimd. Vier andere i de missiepost Vali- st Simla, evenals de ligr. W. van Kester uit koren tot het bisdom >p is, werd eveneens missionarissen van ionarissen hebben een evonden in Mompono. >ben regeringstroepen evrijd. op één na allen mder kan zowel broe- 'its uit Geldrop zijn als van Zeist uit Den >ersbureau Dia meldt rissen per vliegtuig in aangekomen. Zij zijn /angenen geweest van die hen slecht schij- andeld. n '..Lm ert dat ,,boze ton al vanaf den be- ~>ofde praktijken in bben willen schui- >an ons te beweren last hebben van de ekte", zegt hij ove- oor middel van op- dletins verkondigt enaren de intrek- nsvergunning voor die, naar hij zegt. ni vraagteken ts, :n een bron van ge- vermaak". Voorts ebeldans uitgevon- ijk geleerd: je stoel r zetten en dan, al en weer bewegen.) elt hij momenteel in van jongelieden, ran de maatregel er heeft hij laten meer er niet spoe- st zal kunnen wor- and, Bess" niet zal kunnen exploi- oulen heeft tot op :ces met zijn actie Ooijen deelde ons ?er Koulen tevoren d. zodat hij de po- iets kan verwijten, in de familie Kou- idere gelegenheden agen gedanst"... na mechanisch melken G. Schout te Heikant. 4 september gelden olgende hoogwaterstan. 1.19 en 13.41 uur; en 13.09 uur; Vlissin- 13 uur; Wemeldinge: e rimboepatrouille, 14 j. ir ;n granaten, 14 J. Zeven meisjes op een revolvers regeren, 14 j >e zoon van Spartacus, en van d'Artagnan, 14 j. 50 uur Schieting DAGMAD DE STEM VAN DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1964 (,/an onze medewerker dr. K. J. Hahn) ROME Het is moeilijk aan te nemen, dat president Johnson zich ook maar de minste illusies heeft gemaakt over de mogelijkheid de Franse regering van de juistheid van de Amerikaanse politiek in zuidoostAzië te overtuigen, laat staan de diepere meningsverschil len tussen Frankrijk en de Ver enigde Staten over de atlantische politiek uit de weg te ruimen. Der gelijke pogingen hebben de laatste tijd zo vaak weinig vruchten af geworpen, dat de nieuwe speciale gezant van het Witte Huis Cabot Lodge een zeer beperkte en zeer nuchtere taak had: Tijdens zijn trip langs de Europese hoofdsteden de Franse regering en ook de overigeWashington kan een crisis in Vietnam i inderdaad vermeden worden, in te lichten over de motieven en de doelstellingen van de Verenigde Staten in zuidoostAzië. Niet meer.. ter. Er is alle reden om aan te nemen dat Peking het vuur in Hanoi aanwak kert om veel verderreikende doelein den; nu Moskou het lang uitgestelde besluit heeft genomen een wereldcon ferentie over het geschil tussen de bei de grootste communistische mogendhe den bijeen te roepen, met het doel Rood-China voor het communistische wereldforum te doen veroordelen, heeft Peking er alle belang bij aan te tonen, dat Moskou zijn coëxistentie-politiek te ver drijft en niet meer in staat is krachtig tegenover het Amerikaanse imperialisme op te treden. Peking ge bruikt het terrein van Vietnam om Moskou uit te dagen. en om voor de gehele Aziatische en Afrikaanse wereld als de enige en daadwerkelijke bescher mer van de naar vrijheid hunkerende landen op te treden. Amerika is van mening, dat in deze situatie onderhandelingen of zelfs een concrete voorbereiding van een neutra lisering van Vietnam ten zeerste een te ken van zwakte zou zijn en als zodanig zou worden geïnterpreteerd met het gevolg, dat het oorlogsgevaar alleen maar verhoogd wordt en ten tweede een verdere Noordvietnamese penetra tie betekenen en de onderhandelingspo sitie van Zuid-Vietnam en Amerika to taal ondermijnen. In deze situatie acht Washington het dus allereerst noodzakelijk Zuid-Viet nam militair tegen de toenemende mi- militaire penetratie van Noord-Vietnam te beschermen. Dit moest Hanoi en ook Peking duidelijk gemaakt worden. John son is niet van plan, zoals Goldwater, graag zou zien, een totale oorlog tegen over Noord-Vietnam plus Peking te ris keren. Washington heeft een beperkte zone voor de militaire verdediging van zuidoost-Azië in het oog, namelijk Zuid- Vietnam. Deze zone wordt met beperk te middelen, maar met kracht, verde digd en de aanval op het oorlogsschip „Maddox" in de Golf van Tonkin was voor Washington een goede gelegenheid om aan te tónen, dat Washington de grens van militaire actie duidelijk ziet. maar binnen deze grens niet met zich laat spelen. Johnson heeft hiermede de veiligheid van Zuid-Vietnam verhoogd en Noord- Vietnam en Peking een zeer nuttige waarschuwing gegeven. Door deze krachtige houding van (Advertentie) Zoals bekend en nu door minister «Toxe aan Cabot Lodge herhaald werd, deelt Parijs de opvatting van Washing ton geenszins. De Gaulle heeft in de laatste tijd herhaaldelijk laten blijken ook in het kader van de Seato, dat hij dit Amerikaanse optreden in zuidoost Azië onjuist acht en hieraan ook niet zijn steun wil geven. Hij pleit voor neutralisering en hoopt daarbij deze neutraal wordende staten te kunnen steunen als een nieuwe beschermer van de jonge Aziatische staten. Het is on begrijpelijk hoe De Gaulle en som mige naïevelingen elders in het westen tot de gedachte kan komen, dat Ho Chi Minh werkelijk bereid is afstand te doen van zijn doel, geheel Vietnam te veroveren. Slechts een kind zou mogen aanne men. dat een conferentie over de neu traliteit van Vietnam juist nu de aspi ratie van Hanoi en Peking zou doen stoppen. De Amerikaanse en Franse visies lo pen dus nogal sterk uiteen. Toch hebben Joxe en Cabot Lodge kennelijk verme den hierover een polemische discussie te voeren. Men sprak met elkaar in be faamde, tot niets verplichtende en vriendelijke termen, waarmee Engelsen iemand plegen af te schepen. Misschien is dit reeds een kleine verbetering, die politieke waarnemers overigens ook uit de toespraken van president De Gaulle tijdens de herdenkingsplechtigheden van de geallieerde landing aan de Franse Rivièra heeft gehouden en waar in hij nadrukkelijk de betekenis van de samenwerking van de bondgenoten on-« derstreepte. De zeer bekwame republikeinse poli ticus, die geen slecht figuur heeft gesla gen als ambassadeur in Saigon, heeft met de Franse regering Amerikaanse doeleinden in Zuid-Vietnam en in heel zuidoost-Azië besproken en daarbij voor al het incident in de Golf van Tonkin nader toegelicht. Na afloop verklaarde Cabot Lodge tegenover de journalisten, dat uit dit gesprek geen enkele nieu we gedachte naar voren is gekomen. Het was een verduidelijking van de Amerikaanse politiek aan de ene zijde en een herhaling van het Franse stand punt aan de andere kant. Nieuws werd er dus niet verteld. Hierdoor is dus geen wijziging geko men in de bestaande meningsverschillen tussen Frankrijk en Amerika, en de ma laise in de Nato duurt voort. De Ver enigde Staten zijn er meer dan ooit-van overtuigd, dat in Vietnam een politiek van beperkte militaire middelen en doelstellingen gevoerd moet worden. Frankrijk volhardt in de door De Gaulle verleden jaar verkondigde politiek ten gunste van een neutralisering van Viet nam en geheel zuidoost-Azië. De jongste gebeurtenissen in dit ge deelte van de wereld demonstreren nu duidelijk, dat in het westelijk kamp twee verschillende tactieken toegepast worden. De feitelijke situatie bewijst dit: de druk van de Noordvietnamese commu nisten neemt voortdurend toe; Zuid' Vietnam is verwikkeld in een jungle oorlog die ondanks de zestienduizend Amerikaanse „militaire adviseurs", steeds gevaarlijker wordt en geleidelijk ook de omringende landen in het con flict dreigt te betrekken. De militaire en politieke hulp van Peking aan Ho Chi Minh, de leider van de Noordviet namese communisten, wordt steeds gro- UTRECHT Bij de Italiaanse grens staat al 48 uur een wagon met naar schatting 200.000 Nederlandse export- eieren. De douane weigert de eieren bin nen te laten, omdat de stempels erop „af- wasbaar" zouden zijn, hetgeen in strijd is met een oude Italiaanse wet. Volgens de voorzitter van het produkt- schap voor pluimvee en eieren, de heer H.H. Garrelds, gaat het hier om een oude affaire. De Nederlandse exporteurs gebruiken de beste inkt, die er te vin den is, maar uiteindelijk kan met citroensap, dat de schaal oplost, elk stempel van een ei worden verwijderd Italië is het land van de citroenen, aldus de heer Garrelds en de markt vrouwtjes daar passen het trucje met de citroen nogal eens toe, omdat een inktloos ei ongeveer 5 cent meer opbrengt dan een gestempeld exemplaar. Volgens de heer Garrelds maken de Italiaanse producenten hier alleen maar moeilijkheden over wanneer de Neder landse export goed loopt. En dat is op het ogenblik het geval, want de laatste maanden gaan er elke week zo'n vier miljoen Nederlandse eieren naar Italië. De Italiaanse autoriteiten in Rome hebben destijds al toegegeven, dat het onmogelijk is om de eieren zodanig te stempelen, dat de inkt niet verwijderd kan worden. Men denkt er echter niet aan om de desbetreffende wet te ver anderen, omdat die in gevallen als deze een extra bescherming vormt voor de Italiaanse producent. Het produktschap heeft de Nederland se ambassadeur in Italië verzocht bij 0e autoriteiten aldaar protest aan te teke nen en te pogen de 200.000 eieren zo snel mogelijk „vrij" te krijgen. (Advertentie) (Advertentie) (Van onze correspondent in Bonn J. Bouwer) BONN Men is er in Bonn tamelijk zeker van, dat premier Kroestjev een be zoek aan Bonn zal brengen voor een con ferentie met bondskanselier Erhard. De Westduitse regeringschef heeft begin juli Kroestjev andermaal daartoe uitgenodigd. Erhard is evenwel niet bereid de Sov jet-premier ergens anders dan in Bonn te ontmoeten en bovendien heeft h\j als voorwaarde gesteld, dat in de gesprekken, die hij met Kroestjev zal voeren, geen agendapunt wordt overgeslagen. Hiermede moet worden voorkomen, dat er eventueel alleen zou worden gepraat over dingen, die de Rus aan het hart gaan (zoals bijvoorbeeld de multilaterale atoommacht) en niet over de hereniging van Duitsland, die op professor Erhards lijstje staat. Men heeft intussen in Bonn nog niets van Kroetsjev gehoord. Deson danks gaat men er van uit, dat de Rus aller Russen komt, weliswaar niet meer dit jaar, maar in het voorjaar van 1965. Prof. Erhard heeft ook wat dit betreft een limiet gesteld: hij is niet bereid om Kroestjev na maart 1965 nog te ontvan gen, teneinde zijn partij de C.D.U. met het oog op de verkiezingen niet te belasten met een mislukking van de ge sprekken met Kroestjev, waarvan uiter aard niemand al te hoge verwachtingen mag koesteren. Walter Ulbricht zal wel zijn uiterste best doen om Kroestjev zijn reislust te ontnemen. Het zou Ulbricht veel en veel liever zijn, indien hij zelf een ontmoeting zou kunnen hebben met Erhard, maar dit behoort tot de absolute onmogelijk heden. Bovendien zou Ulbricht daarmede zijn baas in het Kremlin willen bewijzen hoe goed de „vertegenwoordigers der bei de staten" wel met elkaar kunnen praten over een regeling van het Duitse conflict. Overigens zal dat dan ook het standpunt zijn, dat Kroestjev tijdens zijn reis zal innemen, namelijk, dat hij met de her eniging van Duitsland niets te maken heeft en dat de Duitsers die onderling maar moeten oplossen. Minister Schroder en zijn medewerkers hopen dat een gesprek tussen Erhard en Kroestjev de weg naar een conferentie der grote vier zal vrijmaken. Onderwerp van het topgesprek: Duits land, beëindiging van de oorlogstoestand en herstel van de eenheid. Daarbij zou den de Duitsers in West en Oost als ad viseur der grote vier kunnen dienen. Veel meer dan in Bonn en onmiddel lijke omgeving zal Kroestjev van Duits land wel niet te zien krijgen. De regering wil het Russische bezoek in hetzelfde raam drukken als de visite, die Adènauer eind 1955 aan Moskou heeft gebracht. Het enige, wat hem werd geboden, was een opvoering van het Bolshoi-ballet. Iets dergelijks wil men Kroestjev nu ook bie den. Men is er niet erg voor, dat Kroest jev een rondreis door West-Du itsland gaat ondernemen. Het zou o.a. een groot probleem zijn om Kroestjev op een dergelijke rondtrip de nodige bescherming te geven. (Van een onzer verslaggevers) VL1SS1NGEN Koningin Juliana wil de gisteren tijdens een groot deel van haar bezoek aan Zeeland niet gefotogra feerd worden. Tijdens de afwerking van het ochtendprogramma verbood zij tot driemaal toe haar te fotograferen. Later liet zij via burgemeester A. Schuit van Kortgene weten dat zij liever geen jour nalisten en fotografen zag tijdens haar be zoek aan het Zilveren Schor. De moeilijkheden met de fotografen be gonnen al direct na de aankomst van Hare Majesteit In het voorlichtingscen trum van de Ooster-Scheldebrug te Co- lijnsplaat: het eerste programmapunt van haar bezoek. Volgens het „Draaiboek voor de pers, dat aan het hof was voor gelegd en door hot hof was goedgekeurd, zouden enkele televisie- en filmmensen gelegenheid krijgen koningin Juliana daar te fotograferen. (De dagbladfoto grafen en de schrijvende pers werdeq, wegens ruimtegebrek niet tegelijk met de koningin in het centrum toegelaten). Volgens een filmer van Polygoon stak de koningin, zodra hij zijn camera aan het draaien zette, afwerend haar handen om hoog. „Niet filmen", zei ze. Even later gaf zij wel haar toestemming. Toen de cameramensen hun toestellen op haar richtten verbood zij het maken van opna men van haar zelf. „Filmt u de maquette maar", aldus Hare Majesteit. UIT HET VERTROUWDE ERDAL HUIS BONN De voormalige Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft gisteren ontkend ooit officiële on derhandelingen met het communistische regime van Oost-Duitsland te hebben ge voerd. De waarnemend premier van Oost- Duitsland, heeft zoals wij gisteren al meldden, beweerd, dat hij in 1962 onder handeld had met een Westduitse tune tionaris, die een machtiging van Adenauer bij zich had. „Noch de bondsregering noch ik als bondskanselier heb ooit iemand gemach tigd onderhandelingen met de Sovjet-zone te voeren," aldus Adenauer. „Evenmin heeft de bondsregering noch ik persoon lijk ooit twee documenten van de regering van de Sovjet-zone ontvangen. Ik ken al leen de normale technische contacten binnen het raam van het bureau voor in terzonale handel." DEN HAAG. Staatssecretaris Bak ker van Economisch Zaken zal tegen het einde van de volgende week bij de Twee de Kamer een nota indienen waarin hij zijn beleid ten aanzien van de verticale prijsbinding collectieve zowel als in dividuele zal uiteenzetten. Te ver wachten is, dat de bewindsman tegelij kertijd of iets eerder maatregelen zal af kondigen tegen enkele branches, die zich aan prijsbindingen schuldig maken. De motivering daarvan zal hij dan in zijn nota kunnen geven. Als branches, die óp dit moment bedreigd worden met een onverbindendverklaring van hun verti cale prijsbindingen, worden reeds enige tijd genoemd de handel in elektrische apparaten, fotomateriaal en automobie len. Tot de elektrische apparaten worden onder meer gerekend radio's, tv-toestel- len, wasmachines, scheerapparaten, strijkijzers en koelkasten. Dezer dagen heeft de staatssecretaris nog eens uiteengezet tegenover midden standsvertegenwoordigers. dat hij zijn maatregelen vooral wil richten op die branches, waar de prijzen zo nadrukke lijk over de gehele linie door fabrikan ten en importeurs worden voorgeschre ven, dat de detailhandelaar geen bewe gingsvrijheid tot concurrentie heeft. De handel in elektrische apparaten behoort daartoe zeker. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Om de aanleg en ex ploitatie van centrale televisie-antenne systemen per stadswijk mogelijk te maken zal binnenkort door minister Van Aartsen (Verkeer en Waterstaat) bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot wijziging van de telegraaf- en telefoonwet worden ingediend. Hierin zal ook worden bepaald, dat met machtiging van de PTT en on der bepaalde voorwaarden zogenaamde straatkruisingen toelaatbaar zijn, zodat ook de gemeenten het centrale antenne systeem kunnen invoeren. Plannen daar toe bestaan reeds bij vele gemeentebe sturen. die iets willen doen tegen het groeiende woud van duizenden dakan tennes. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN. De reizen van de voorzitter van de directie van de N.V. Koninklijke Maatschappij de Schelde te Vlissingen, de heer J. Hupkes, naar com munistisch China in januari en april-mei van dit jaar, hebben als resultaat gehad, dat de Chinese regering aan het bedrijf opdracht heeft gegeven tot de bouw van een vrachtschip uit de standaardserie, waarvan er reeds 19 werden gebouwd. Dit is voor de eerste maal dat de Chinese regering een nieuw schip in een ander land koopt. Het schip zal in april van het volgende jaar worden afgeleverd. Het tweede verbod kwam op het werk terrein van de Ooster-Scheldebrug in de werkhaven te Kats. Hare Majesteit zou op een bepaalde plaats uit de auto stap pen. Toen zij de fotografen daar zag op gesteld, weigerde zij uit de auto te gaan. Pers en fotografen werden weggestuurd. Incident nummer drie speelde zich af aan het begin van de Ooster-Scheldebrug. De fotografen stonden op ongeveer 100 meter van de oprit boven op de brug te wachten. Toen koningin Juliana bij het begin van de brug was uitgestapt en in de verte de fotografen zag staan, stuurde zij haar particuliere secretaresse, jonk- vrouwe C. Roëll op de fotografen af. Deze kwam naar de fotografen toegelopen en deelde mee dat de koningin niet gefoto grafeerd wenste te worden. Op het mo ment dat enkele fotografen toch wat plaatjes schoten, toen Hare Majesteit na derbij kwam, zei de koningin: „Neem a.u.b. uitsluitend de brug en niet steeds mij". Een filmer, die van de moeilijkhe den niets afwist en zich op het einde van de brug had opgesteld, werd even eens door Hare Majesteit zelf verhinderd opnamen van haar te maken. Inmiddels waren fotografen en journa listen, zonder de terugkeer van Hare Ma jesteit aan het begin van de brug af te wachten, naar de Stadswijnkelder in Kortgene gegaan, waar het provinciaal bestuur de pers een lunch zou aanbieden.' De moeilijkheden werden hier druk be sproken. Ook de heer W. van den Berge, hoofd afdeling perszaken en documenta tie van de rijksvoorlichtingsdienst, was niet gelukkig met de gang van zaken. Hij noemde het gebeurde zeer teleurstel lend voor de pers. Aan de andere kant vroeg de heer Van den Berge begrip voor de afwijzen de houding van Hare Majesteit t.o.v. de fotograferende pers. „Zij beleeft dit be zoek zo geconcentreerd, dat zij door de aanwezigheid van fotografen wordt af geleid". Verschillende fotografen hadden intus sen telefonisch contact gezocht met hun hoofdredacties. Een aantal van hen wer den gemachtigd van verdere deelnafllë aan het bezoek van de koningin af te zien. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Meer dan honderdui zend Nederlanders moeten erop voorbe reid *ijn dat zy voorlopig nog geen te lefoonaansluiting krijgen. De wachtlijst groeit, blijkens het jaarverslag van de PTT, iedere dag en zij omvat nu al een jaarproduktie van deze dienst. Intussen heeft minister Van Aartsen van Verkeer en Waterstaat in de loop van dit jaar al enige keren laten weten dat zoveel mogelijk vaart gezet moet worden bij het inhalen van de telefoon- achterstand. De PTT, zo vervolgt het jaarverslag, zou moeten beschikken over een financieel meerjarenplan. Zonder een dergelijk plan is een krachtige aanpak van de investeringsproblemen niet goed mogelijk. De financiële resultaten over 1963 ver schillen nauwelijks van die uit 1962. Er is een winst getmaakt van 23,7 miljoen gulden, maar de gezamenlijke exploita tierekeningen sloten met een verliespost van 4.9 miljoen gulden, terwijl de in komsten buiten de exploitatie verkregen 28.6 miljoen bedroegen. Zij omvatten ren te van belegde reserves en enige voorde len uit berekeningen voor aan het rijk betaalde rente. Dat de exploitatieresul taten echter achteruit blijven lopen is bedenkelijk, omdat de dienst niet altijd op voordeeltjes ais in 1963 kan rekenen. Ook de personeelsbezetting blijft de dienst zorgen baren. Dit geldt voor wat de Randstad Holland betreft, vooral voor het bestellend personeel, waardoor de dienstverlening steeds meer in het ge drang komt. Part-timers en overwerkers moeten hier en in de andere bedrijfs sectoren de nodige assistentie verlenen om zoveel mogelijk goed te maken. „Het PTT-bedrijf kan zich voor wat de fa ciliteiten voor het personeel betreft, nauwelijks meer meten met het particu lier bedrijfsleven en dit betekent een ernstige belemmering voor de perso neelsvoorziening, speciaal in de steden", aldus het jaarverslag. „Bij het werven van personeel zal de dienst daarom op de duur moeten komen tot een herzie ning van de eisen die tot nu toe gesteld zijn aan ontwikkeling en vooropleiding, Dit zal dan ook gelden voor de werk indeling en de werkmethoden". Uitzondering hierop vormt de giro dienst die dank zij een op gang komende automatisering behoorlijk kan draaien. Voor wat de draadomroep en de luister en kijkgelden betreffen deelt het jaarver slag mee, dat de draadomroep opnieuw is teruggelopen. In 1963 daalde het aantal aansluitingen met 7000. Tegen 13.000 per sonen werd een proces-verbaal opge maakt, omdat zij geen luistergeld betaal den en tegen 7000 personen wegens het niet voldoen van de kijkgelden. Om half twee kwam burgemeester Schuit van Koitgene de pers mededeling doen van het dringende verzoek van Hare Majesteit haar tijdens haar bezoek aan het Zilveren Schor met rust te laten en alleen nog aandacht te schenken aan de officiële opening van de haven Vlis- singen-Oost. Dit laatste hield in dat ko ningin Juliana ook geen prijs stelde op de aanwezigheid van de pers bij haar aankomst te Kamperland en tijdens haar verblijf op de Veersegatdam. Van de elf plaatsen, die van tevoren voor de foto grafen waren uitgezocht, vervielen er in totaal dus zes. De fotografen, die weg liepen, hebben alleen de aankomst van koningin Juliana te Colijnsplaat kunnen vastleggen. BRUSSEL. Een ^antal gewiekste Nederlanders heeft de woede opgewekt van Belgische pomphouders door benzine te tanken voor 20 cent per liter. Het is namelijk gebleken, dat de automatische pompen 100-frankstukken niet kunnen onderscheiden van de rijksdaalders. Op deze wijze krijgt men 12 1/2 liter ben zine voor f 2.50. De boze eigenaar van een dergelijke pomp in Haccourt. 12 km van Maas tricht, vertelde dat het vooral Neder landse beroepschauffeurs zijn. die zich aan deze praktijken schuldig maken. Overigens neemt de betreffende maat schappij het verlies op zich, maar voor hem blijft exploitatiewinst van de pomp uit. Begin vorig jaar zijn in België een 250 automatische pompen geplaatst. In het begin registreerden de pompen wel het geringe verschil tussen een geldstuk van 100 frank (f 7.28) en een rijksdaal der, maar door slijtage is dit niet meer het geval. ROME Uit de villa van een be jaarde Romeinse gravin zijn drie mees terwerken van de renaissance uit haar villa Grottafeirata gestolen, zo meldt de Italiaanse politie. De drie kunstwerken twee Ra- faëls en een Antonello de Messina worden officieel beschreven als „on- schabtaar" en officieus geschat op een waarde van tien tot twaalf miljoen gul den. Volgens Giacomo Matano, hoofd van de carabinieri in het deftige villadorp Grottaferrata, zijn de schilderijen tus sen 9 en 12 juli gestolen. De gravin, Margherita Gallotti, deed aangifte nadat zij van vakantie terugkeerde. Gravin Gallotti heeft tegenover de politie verklaard dat alle drie schil derijen gewaarmerkte originelen zijn, zei Matano. „Uit het onderzoek is gebleken dat de Da Messina echt is. Wij hebben ech ter nog niet geheel vastgesteld of de beide Rafaëls originelen of copieën zijn". Matano liet doorschemeren dat de po litie wist waar de schilderijen zich thans bevinden. De gestolen schilderijen zijn: een zelfportret van Antonello da Messina, een door Rafaël geschilderd portret van Valentino, zoon van Cesare Borgia, in het kleurige uniform van de Vaticaanse Zwitserse garde en een door Rafaël geschilderde ..aartsengel van To- biolo". Alle drie de kunstwerken behoorden tot de omvangrijke collectie van George Spiridon, die in 1830 uit Syrië in Rome kwam en tijdens zijn leven meer dan 8000 kunstwerken verzamelde. Toen hij stierf liet hij zijn bezit na aan zijn vijf kinderen. De 81-jarige gravin Gallotti is de dochter van Ludovico, een van zijn zoons. Zij woont in een gehuurde villa van twee etages even buiten het dorp. De tien kamers tellende, in crème en wit uitgevoerde villa wordt omringd door een hoge stenen muur, waarop prikkeldraad is aangebracht. Grottaferrata ligt op de „Castelli Ro- mani"-heuvel ten zuiden van Rome. Met Castel Gandolfo, waar de Paus zijn zomerresidentie heeft, behoort het tot de dorpen waar rijke en adellijke Romeinen zomerverblijven hebben ge bouwd. CHICAGO „Honderden miljoe nen, of zelfs miljarden mensen zullen in het laatst van deze eeuw honger moeten lijden", aldus een faculteitslid van de Newyorkse universiteit. Raymon Ewell, vice-voorzitter van de research-afdeling van deze uni versiteit, zei onder andere, dat het probleem van voeding en wereldbe volking alle bestaande problemen en zorgen, zoals de dreiging van een kernoorlog, het communisme, rassen problemen, werkloosheid en derge lijke, overvleugelen zal. ..In de toekomst zullen de histo rici zich wellicht afvragen wat be langrijker was: een man naar de maan te sturen in de zestiger jaren, of de bestrijding van de honger, die in de zeventiger jaren in de wereld heerste, aldus Ewell in zijn toespraak tot een vergadei ing van chemici. ..Als de huidige toename van de bevolking gehandhaafd blijft, zal reeds in het begin van de zeventiger jaren in India. Pakistan en China de honger ernstige proporties aanne men en spoedig daarna in andere landen van Azië, Afrika en Latijns- Amerika" „Het is mogelijk voor ons. die wo nen in het ïijkc, comfortabele en overvoede Amerika, te bedenken, dat de grootste ramp in de wereldge schiedenis. de honger, voor velen reeds op de loer licht", vervolgde de de geleerde. „Uitbreiding van de agrarische pro- duktie is daarom", volgens de ge leerde. ..de enige mogelijkheid om de wereld-honger te bestrijden". ..Het is technisch zeer goed moge lijk om de agrarische produktie in Azië, Afrika en Latijns-Amerika te verdubbelen of te verdrievoudigen, door meer gebruik te maken van ir- rigaiicmogelijkheuen, door betere ge varieerde zaden en een betere be strijding van insekten". ..Het in cultuur brengen en vrucht baar maken van de grond bieden de beste mogelijkheden om een daad werkelijke produktievergroting te verkrijgen voor het jaar 1980", zei hij. „Andere verbeteringen in de landbouw zullen vermoedelijk niet tijdig meer kunnen worden inge voerd".

de Stem | 1964 | | pagina 3