Ordebewakers VN worden bewapend /I SPA BRONWATER Amsterdammers vinden soda in zakken suiker EEN BLIKSEMINSLAG DIE GOED AFLIEP In het kabouterbos bij kabouter Pim en de heks AEG Actie „Van hart tot hart": f 150.000 aan prijzen HET IJDELE LEEUWTJE PROP MóC C.S.M.: „Groot mysterie Wie kinderen heeft, moet Norit in huis hebben Boeiende expositie van Spoorwegen in Utrecht Wilde staking in Edam Vader wilde zijn dochter doden: twee jaar cel Stichting Recreatie: Liever geen open gevangenis bij Austerlitz AMSTERDAM EEN HEEL MOOIE TEKENING. IN HET BOS HET LEVEN BLIJFT NIET STILSTAAN.... DE MOLEN De jaloerse haan DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1964 (Advertentie) - n. "•*- (Van een onzer correspondenten) AMSTERDAM Naast rollen met twaalf beschuiten is het Nederlandse as sortiment grutterswaren nu uitgebreid met zakken suiker vol soda. Nadat by de Amsterdamse detailhandel klachten binnenkwamen over koffie en thee, die vies smaakten en over soda die in suiker zat vermengd, is de Centrale Suiker Maatschappij begonnen aan een groot scheeps onderzoek naar zeven over het land verspreide fabrieken. Waar de vermenging heeft plaatsge vonden is nog niet bekend. De Amster damse keuringsdienst voor waren heeft de indruk, dat de bedorven partij geen grote omgang heeft. De soda in de suiker houdt geen enkel gevaar voor de gezond heid in. Wel heeft het mengsel een bui tengewoon vieze smaak en krijgen de gebruikers last van oprispingen, wan neer het maagzuur de soda heeft om gezet in keukenzout. Het euvel is ontdekt door melkhande laar J. van den Bosch uit Amsterdam, bij wie een deel van de met soda ver mengde suiker terecht is gekomen Hij liet een onderzoek instellen, nadat woe dende klanten in totaal 27 kilo hadden» teruggebracht. Bij de Amsterdamse grossiers zijn inmiddels al meer klach ten van detailhandelaren binnengekomen. Het is niet uitgesloten, dat de bedorven partij ook buiten de hoofdstad terecht is gekomen. De directie van de Centrale Suiker Maatschappij heeft er nog geen idee van hoe de soda met haar suiker is ver mengd. ,,Heel in het begin van het fa bricageproces", zo werd meegedeeld. wordt een beetje soda gebruikt, maar (Advertentie) Norit is een befaamd middel bij gewone maag-en darmstoornissen. Maar Norit is meer: Als kinderen ver giftige stoffen hebben gedronken of gegeten kan Norit levens reddend zijn. Bel in zo'n situatie direct de dokter, maar begin alvast Norit te geven, véél Norit. Vraag Norit bij Uw apotheker of drogist. die is al heel snel weer verdwenen en kan onmogelijk in het eindprodukt aan wezig zijn. Vast staat voorts dat er nooit een korrel soda in de buurt van onze vulmachines is, die in Breda en Groningen staan opgesteld. De zaak is voor ons een groot mysterie". Naar wordt verwacht zal het onderzoek van de Centrale Suiker Maatschappij van-^ daag zijn voltooid. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Sinds het eeuwfeest van de spoorwegen in Nederland, in 1939, heeft de NS technisch een enorme ont wikkeling doorgemaakt. Voor de trein reiziger was het meest 'opzienbarende in deze ontwikkeling de overgang van stoom naar stroom, maar minder zicht baar voor de klanten van de spoorwegen is in de laatste 25 jaar veel meer ver anderd. Vanaf gisteren kan men deze technische revolutie in een notedop be kijken op de tentoonstelling Van stoom tot stroom", die ter gelegenheid van 125 jaar spoorwegen in Nederland is inge richt in een tent voor het spoorwegmu seum in Utrecht. De tentoonstelling geeft in hoofdzaak weer wat in de laatste kwart eeuw bij de spoorwegen is vernieuwd en gemoder niseerd. Zoals destijds het vijfjarenplan voor de elektrificatie. Er is op de tentoonstel ling ook gedacht aan de bezoeker die zich een leek voelt, maar toch graag wel eens een technische handeling wil verrichten, die bij het spoorgebeuren past. Hij kan een stroomafnemer van een 'elektrische trein opzetten en weer laten zakken of een elektrisch bloktoe- stel bedienen dat de dienst van een mo delspoortje regelt. Weer iets anders is de bediening van een plaatskaartendruk- machine, zoals die tegenwoordig in veel stations achter de loketten te zien is. De bezoekers mogen achter het loket ko men en na de keuze van een plaats van bestemming zelf een kaartje drukken. Voor de liefhebbers van het spoortje biedt de expositie een aantal modellen van oude en nieuwe treinen. PURMEREND - In de zakkenfabriek van de n v L. J. Heijmeijer te Edam is een wilde staking uitgebroken. Ruim 300 ar beiders hebben het werk neergelegd, Al leen de werknemers in de montage-afde ling zijn op hun post gebleven. De moei lijkheden begonnen in de papierafdeling, waar de arbeiders verzochten om een loontoeslag van f 7,50 per week. Toen een hierop volgende bespreking met de ondernemingsraad geen direct resultaat opleverde, legden de arbeiders het werk neer. Even later volgden ook de afdelin gen waar de jutezakken en de plasticzak- ken worden vervaardigd. UTRECHT De rechtbank in U- trecht heeft gisterochtend de 51-jarige magazijnmeester J. L. uit Zeist veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest en daar naast onvoorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering. De man had in de nacht van 8 op 9 februari van dit jaar geprobeerd zijn 22-jarige dochter van het leven te beroven. kacV me*s3e in de ouderlijke ing enl2e messteken toegebracht. Zij Mof troffen in het bovenlichaam. wel baar toestand zich aanvankelijk imiJ ernsti£ liet aanzien, herstelde zij volkomen. Tussen de dader en het meis- 1 .jes^°nd geruime tijd een ongeoor loofde relatie. De vader had het plan opgevat zijn aocnter te doden, nadat het meisje vriendschappelijke connecties had aange knoopt met een Zeister jongeman De man was bang, dat zijn dochter voor goed het huis zou verlaten en haar ver loofde op de hoogte zou stellen van.de relatie, die er tussen haar en haar va der had bestaan. De officier van justitie had tegen L een onvoorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering geëist en een gevangenisstraf van anderhalf jaar. ROTTERDAM Vandaag gaat de lan delijke aktie „Van hart tot hart" van start. Deze aktie, die duurt tot 15 okto ber a.s. wordt tun behoeve van 't Konin gin Julianafonds gehouden en heeft tot doel bij te dragen tot de geestelijke en maatschappelijke welzijnszorg in ons land. Bij deze aktie, een voortzetting van de Aktie Bijstand, legt het fonds de nadruk op de bejaardenzorg en het jeugdwerk. In de komende weken zullen de loten in totaal 1.300.000 verdeeld over vier se ries van ieder 325.000 loten, via winke liers en particulieren, verkocht worden. Op vijftien oktober zal de trekking plaats vinden. Het resultaat daarvan zal die avond via de radio bekend worden ge maakt. Duizend en een prijzen zullen worden uitgeloot. De hoofdprijs bestaat uit 50.000 aan contanten en een aantal ge schenken van het Nederlandse bedrijfs leven, o.a. een Amerikaanse keuken, een ijskast, sigaretten en sigaren genoeg voor een jaar. Andere prijzen zijn 10 personen auto's van Oostduitse makelij, stofzuigers strijkijzers en een aantal geldprijzen, va riërend van 1.000 tot 25,De totale waarde van de prijzen loopt naar het be drag 150.080, Tussen 14 en 18 september zal er weer een loterij-krant huis aan huis verspreid worden. In deze krant met een oplage van ongeveer 3 1/2 miljoen exemplaren, zullen weer geheimen verborgen zitten. De bezitters van deze prijsbepalende kranten, wordt ruim 36.000 aan prijzen in het vooruitzicht gesteld. Op 20 sep tember zullen deze geheimen via Radio Luxemburg bekend worden gemaakt. Bij aankoop vari 8 loten a 1,25 per stuk krijgt men een gratis lot, dat recht heeft op mededinging naar mooie prijzen. Per 1 september zal de organisator van vele landelijke akties, o.a. SUS Appèl en Bijstand, de heer A.M. Bergers de leiding van zijn kantoor overdragen aan zijn zoon, de 27-jarige Bergers jr. DEN HAAG De „Stichting Recre atie" heeft zich tot de minister van justi tie gewend met het verzoek af te zien van het voornemen om in de bossen van Aus terlitz een experimentele, zogenoemde „open gevangenis" voor jeugdige man nelijke veroordeelden te vestigen. Ze meent, dat door de risico's en gevaren, die aan een dergelijke inrichting ver bonden zijn, een belangrijk, druk bezocht natuurgebied voor de recreatie in het westen van ons land verloren gaat. Ze dringt bij de minister aan op vestiging van deze jeugdgevangenis is een voor de bevolking en de openluchtrecreatie min der kwetsbare omgeving. (Advertentie) L A V A M A T Wij weten, wat Uw reac tie is, als U met de AEG Lavamat hebt gewassen: U dacht wel, dat volauto matisch wassen erg com fortabel was. Maar dat de AEG Lavamat steeds op nieuw al die was- en drooghandelingen zo feil loos alléén verricht, dat moet je eerst in de prac- tijk ervaren. Ja, de AEG Lavamat is gemaakt voor al Uw was. met de producten AEG TELEFUNKEN OSRAM i., NEW YORK De Verenigde Naties In New York ztfn begonnen met het ge leidelijk verstrekken van vuurwapens aan de geüniformeerde ordebewaarders op het VN-terrein. Men meent te we ten, dat hiertoe om twee redenen be sloten is: president Kennedy's geweld dadige dood en de kans, dat het VN- gebouw volgend jaar, by gelegenheid van de 20e verjaardag van de volkeren organisatie, veel staatshoofden binnen zyn muren zal zien. De ordebewaarders van de VN zijn nu uitgerust met korte gummistokken, waarmee ze ordeverstoorders porren kunnen geven, maar een rel is daarmee niet te verhinderen. Sergeants en lui tenants, dertig in getal, zijn gewapend en ook de 20 in burger geklede .echer- cheurs, die in de gangen van het gebouw patrouilleren ter bescherming "an de secretaris-generaal en andere hoogge plaatste functionarissen. De ordebewaarders, merendeels Ameri kaanse staatsburgers, hebben nooit re volvers gedragen. Er is zelfs een tijd geweest, dat de vroegere secretaris generaal, de verongelukte Dag Ham- marskjoeld, hen hun gummistokken af nam, omdat hij vond, dat dienaren van een organisatie, die de vrede is toege daan, geen wapens moesten dragen. De bewapening werd weer ingevoerd na een debat in de Veiligheidsraad in 1961, toen negerbetogers in de publieke tri bunes de gedelegeerden wilden aanval len. De ordebewaarders hadden een half uur nodig om de betoging met hun vuisten uiteen te slaan. Vier hunner werden gewond, van wie een ernstig Toen Kroestjev, Castro, Soekarno en an dere regeringsleiders in 1960 de alge mene vergadering bijwoonden, moch ten alleen de rechercheurs vuurwapens dragen. Maar in de couloirs zwierven de tot de tanden bewapende lijfwach ten van Castro, waardoor spanningen werden opgeroepen. Dat wil men vol gend jaar voorkomen door zelf voor afdoende bescherming te kunnen zor gen. Het was koud buiten. Er stond veel wind. Het regende pijpestelen. De drup pels tikten hard tegen het raam. Bin nen zaten moeder. Hansje, Karei en Joke. Moeder zat te breien bij de ka chel. Joke las een boek, de 3-jarige Hans zat aan de tafel te tekenen en de 7-jarige Karei zat voor het raam, met z'n neus plat tegen de ruiten en telde de mensen die hard naar huis liepen voor de regen. ,,Ach, ach'\ zei Karei wijs, „dat moest opa eens meegemaakt hebben, ze lopen harder dan ze zelf kunnen. Een mens maakt ook wat mee". Het werd ineens donker, moeder deed de petroleumlamp aan en zette deze bo ven de kachel, ineens was de kamer hel verlicht door een bliksemstraal, daarna een harde donderslag. „Kom van het raam weg, Karei", zei moeder tegen de vrolijke Karei, die het leuk vond dat de ipensen zo bang voor de regen naar huis liepen. Langzaam sloop hij naar de kachel. Weer was de kamer verlicht door de helle bliksem. De donder was harder dan de eerste keer. Moeder schoof vlug de overgordijnen dicht. Hans was bang geworden en liep vlug naar moeder. Hij vroeg: Waarom doet onze Lieve Heertje dat?" „Hij is boos op jou", lachte Joke. „Nee hoor", zei moeder. „De wolken boven hebben zo'n plezier dat ze tegen elkaar botsen en dat de hemel ervan openscheurt en een licht straal op de aarde valt". „Hoezo?" vroeg nu Karei. Maar zijn woorden gingen verloren door een rate lende donderslag. Moeder bleef stok stijf zitten. Dan rende ze zo vlug als ze kon naar buiten. De bliksem was in de schuur geslagen op een benzine bus en deze was in brand gevlogen. Moeder deed de rubber regenjas van vader aati en haalde de bus er uit. Joke haalde vlug de slang en Karei deed hem aan de waterkraan en draai de deze toen open. Het water spoot in een volle straal er uit. Karei kon hem met moeite vasthouden. De brand was zo geblust. Het onweer was intussen opgehouden en allen ademden de frisse regenlucht in. „Mag ik nu later vader ook meehelpen met brand blussen mamma?" vroeg Karei „Natuurlijk jongen". „En ikke", kwam Hansje voor de dag. „Jij mag lekker naar je bedje gaan". Gelukkig was al les goed afgelopen! Elisabeth v. Gestel Slingerweg 30, Breda. 15 jaar. Ineke Burm( Hulsterloostraat 84, Nieuw-Namen. (7 jaar). heb ik gekregen van de zeven jarige Ineke Burm uit Nieuw- Namen. Vinden jullie het ook geen prachtig kasteel? Het is jammer dat je de kleuren niet kunt zien. Omdat het zo'n mooie tekening is heeft Ineke een ere- plaatsje gekregen in De Kleine Stem. Ik ben heel erg blij met alle tekeningen en verhaaltjes en briefjes die iedere dag in onze brievenbus ploffen. Er zijn ech ter nog een heleboel jongens en meisjes die hun naam alleen op de enveloppe schrijven en niet op de tekening of onder hun verhaaltje. Er zijn ook kinderen die nog steeds het papier aan twee kanten beschrijven. Dat is erg lastig voor de mensen die straks jullie verhaaltjes in de krant moeten zetten. Dus eraan denken, als je een verhaaltje maakt, dat je als de bladzijde vol is, een nieuw vel papier neemt en niet ook de achterkant vol gaat schrijven. Ik ben benieuwd of jullie eraan zullen denken. Nu de scholen weer begonnen zijn hebben jullie natuurlijk niet meer zoveel tijd om te tekenen en te schrijven als in de vakantie. Vinden jullie het fijn om weer naar school te gaan en les te krij gen van- een nieuwe juffrouw of een nieuwe meester? Ook daar over mag je gerust wat schrij ven hoor. JOSé .Roekoe...roekoe" dat roept de duif. Kijk, daar loopt Teus en plukt (een druif. Daar loopt een eend die zegt (kwak kwak. Wat leukwat fijn. Kijk, kijk, wie hebben we daar? Dat is Annie. Ze loopt met een koffer naar de trein. Marijke Peter Teersman Molenstraat 51, Clinge. Het leeuwtje Prop was een echte rakker. Sinds- hij geboren was, had hij al veel ondeugende dingen uitgehaald. Haast al zijn vriendjes had hij al voor de gek gehouden, dan weer met dit en dan weer met dat. Iedere keer verzon hij iets nieuws. Maar hem hadden ze nog nooit een poets kunnen bakken. Op zekere dag, toen hij heerlijk in het zonnetje liep te wandelen, vond hij vlak bij de beek een grote koffer. „Hoe komt die daar?", dacht Prop. Eens even kijken wat er in zit. Nee maar, dat was nog eens leuk. Er zaten allemaal kleren in. Prop had best zin om ze eens te passen. Heel even maar hoor en dan zou hij ze er weer netjes in doen. Voorzichtig pakte Jantje IJpelaar, Rijksweg 21A, Huiten. Johan Roovers, Rooiakker 12, Ulvenhout Heel lang geleden woonde er in het kabouterbos een heel klein kabouter tje. Het kaboutertje heette Tim. Nie mand kende hem. Dat kon ook niet. immers. Want hij woonde diep onder de grond, dat was zijn hol. Hij ging er nooit uit. behalve 's nachts. Dan ging hij wat eten zoeken in het bos. Alle andere kabouters sliepen dan. Er was een kabouterkoning in dat bos. Want dat bos was heel groot In een ander bos, vlak naast het kabouterbos woon de een heks Dat was een heel slechte heks. Die woonde daar alleen in een klein huisje daar heel ver vandaan. Dat wist de kleine slimme Tim wel. En 's nachts vloog de heks over het kabouterbos. Op een keer liep kabouter Tim weer wat eten te zoeken. Toen zag hij opeens iemand aankomen in de verte. Hij ver school zich gauw achter een boom. Als dat de heks maar niet was, met de kater. Hij kroop achter een boom, want de heks was het. De heks liep Tim zo maar voorbij. Ze merkte er niets van. Toen ze voorbij was sloop hij van de eerste boom naar de tweede en zo verder. Net op het nippertje stond hij achter een boom, want de heks keek om. De kater die naast de heks liep miauwde. Misschien had de kater de kabouter wel geroken. Tim beefde van angst. Eindelijk kwam hij bij zijn hol aan. De heks was een andere weg in geslagen. Er was ook een heel groot paleis in het bos. Daar woonden de kabouterkoning en de koningin. Als de kabouters iets verkeerd hadden gedaan, dan moesten ze voor de koning komen. Soms kregen ze zware straffen. Nellie zou graag willen correspende- ren met een meisje van 10 jaar. Zij spaart: sigarebandjes, filmsterren- foto's en nog speldjes. Nellie Oomen Ryksweg 80, Dorst Noord-Brabant 10 jaar. hij iets uit de koffer, wat was dat nou? Een dameshoed? Zou hij mij passen, dacht Prop, even proberen. Nou dat viel mee. Nu eens kijken wat er nog meer was. Een jas deed hij ook aan. Dan zag hij schoenen en een paraplu. Alles trok hij aan. Hij zette de paraplu op en liep toen heel deftig naar de beek om zich te bekijken. Het water was niet stil, het golfde zachtjes. Hierdoor kreeg Prop de gek ste gezichten en dan met die hoed op. Hij schaterde het uit van het lachen. O o, als de andere dieren hem zo eens konden zien. Nu eens verder kijken wat er in zat. Een prachtig rode petti coat en een grote zonnehoed. Dat zal mij best goed staan, dacht Prop en vlug verkleedde hij zich weer. Ook lag er een tasje met een spiegeltje en een kam in. Nu hoefde hij zich niet meer in de beek te bekijken. In de spiegel ging het veel beter. Hij herkende zichzelf haast niet meer. Toen hij zichzelf ge noeg had bewonderd, deed hij alle kle ren terug in de koffer. Maar het spie geltje hield hij bij zich, want Prop was niet alleen ondeugend, hij was ook ij del! Toos v.d. Heijden Giraffestraat 9, Breda. 12 jaar. Voor een eenzame, oude boerderij, zat op een bankie een mannetje, op z'n gemak rookte hij een pijpje met wat tabak. De winter was juist voorbij. Nu was de lente gekomen en op z'n bank met z'n pijp in de mond, dacht hij aan de winterdagen die hij zo ongezellig vond. Zodat hij er nu nog over was aan 't dromen. Terwijl het buiten al volop lente was, was het binnen in hem nog winter. Het jonge frisse groen van de bomen, zag hij niet, hij zat maar te dromen over zijn eigen groot verdriet, dat haast ondraaglijk was. Voor hem was er iets verschrikkelijks gebeurd, want in die koude winterdagen, was z'n vrouwtje, van wie hij zoveel had gehouden, gestorven. Hij had alleen haar aardse „goed" nog mogen behouden. Het was d-aarom, dat hij zo treurde. 't Werd avond en aan de lucht stond de maan, en nog wel honderdduizend sterren. Hij zat nog steeds op 'n bankie met z'n pijpie. hij dacht eens goed na. En ineens wist-ie, dat het leven niet stil blijft staan. Hij zou weer opnieuw moeten leven, opnieuw beginnen zonder z'n vrouw. Niet meer met z'n pijp op een bank zitten. Maar daar was kracht voor nodig, opdat hij 't volhouden zou, en hij wij dat God hem die kracht zou geven. Riki Sweijen Hertogstraat 22, Zundert 13 jaar. Tegen 'n lucht van helder blauw satijn met wolken, o zo fijn zwaaien vier wieken door de lucht als vogels op hun voorjaarsvlucht. De molen droomt van z'n oude dagen En hij durft 't niet te wagen ons te t x x vragen: „Laat me staan, m'n tijd is nog niet 0, voorbij Straks zyn jullie nog blij met mij". En terwijl hij droomt van de komende - x x jaren gaat zn geweten weer wat bedaren; 't leven gaat weer zo'n gewone gang', terwijl de molen luistert naar 't kabbelend beekjesgezang Ik zou graag corresponderen met 'n r.-k. meisje van 15-16 jaar. Annie Hooijmaijers Sluisweg 22 Dongen (15 jaar) De haan van boer Knol was in een niet te beste stemming. Hij was jaloers op de haan van zijn buurman. De kippen zeiden dat hij veel lelijker was. De haan zat triestig in een hoekje. Hij moest een plan verzinnen. Toen hij zat te den ken zag hij een pot verf staan. Stilletjes sloop hij er naar toe. Hij keek over de rand en zag dat er nog wat rode verf in was. Hij lachte. Nu zou hij de kippen wel eens laten zien wie het mooiste was. Voorzichtig stak hij zijn poot in de verf. Toen trok hij hem er terug uit. Ha Ha! Ha! lachte hij. De poot was vuurrood. Maar wat gebeurde daar. In de haast viel de pot om. Wat schrok de haan. Al de verf was er uit. Hij ging maar naar de andere kippen Eerst za gen ze niets. Maar ineens zag een kip het. Allemaal kwamen ze naar de haan en bewonderden hem om z'n mooie poot. Buurmans haan vonden ze lang zo mooi niet. Wat was de haan blij. Monnie Zagers Ostaayensebaan 4A Achtmaal Marlon Sehuurbiers, Sper... ..a, 4, Breda. (10 jaar). Marion ron ,r„ willen corresponderen met een meisje van 10 jaar, dat niet meer lopen kan.

de Stem | 1964 | | pagina 7