Wonen, verkeer en recreatie vergen nieuwe inspanningen GOLD AR PARIJSE MODE DOET DE VROUW PANTALON AAN Politie-service in Me blauwe zone JAARVERSLAG NATIONALE PLAN: Vertrouwelijk gesprek REM- KVP-Kamerleden In één maand 4410 doden op de weg Demonstratie bij NDSM I orm van verdergaande verstedelijking van ons land nog zeer onzeker Broekenrage ook bij Holthaus verkoudheid? WITTE KRUIS MAAKT U VLOT WEER FIT! Les uit cijfer van 12 miljoen Nationaal Plan Strandcapaciteit kan belangrijk opgevoerd worden Consumentenbond heeft directrice PvdA.: Geen behoefte aan contact MARINIERS ZOEKEN VERMISTE JONGEN In Amerika Maar 17 van 25 rode partijen naar Moskou? Duitse zeeman dood na mishandeling Limburgse pater vermoord in Mozambique Politie schiet op autodieven 7 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1964 (Advertentie) (Van onze parlementaire medewerker) DEN HAAG De bevolking van Nederland is in 1963 toen de 12 miljoenste inwoner werd bereikt met 152.000 personen toegeno men. De 13 miljoenste inwoner kan thans volgens een maximum raming in 1969 worden verwacht, de 14 miljoenste in 1975 en de twin tig miljoenste in 2001. Dit zegt het gisteren verschenen jaarverslag van de Rijksdienst voor het Nationale Plan over 1963. Het geboorteoverschot bedroeg in 1963 154.000, het immigratie overschot 8600. Door de grenscorrecties met Duitsland gingen 10.300 pei'sonen naar dat land over. Naar aanleiding: van deze cijfers merkt het jaarverslag o.m. het volgen de op. „De vraag is of ons land thans niet is genaderd tot een punt, waarop weer een nieuwe inspanning van ons volk moet worden gevraagd, ditmaal voor het verschaffen van prioriteit aan de instandhouding en inrichting van ons milieu". Het jaarverslag noemt in dit verband: Het stedelijk wonen in nieuwe vormen, de reconstructie van binnensteden, voorzieningen voor ver keer, openbaar vervoer en recreatie, de zuiverheid van lucht en water. „Men mag niet verhelen", aldus het jaarverslag, „dat het hierbij te doen is om grote investeringen en cïat de marge daarvoor niet zo heel groot is. De komen de situatie plaatst dan ook onvermijde lijk voor keuze-beslissingen: tussen con sumptie- en spaarquote, tussen particu liere en overheidsbestedingen, tussen di verse vormen van overheidsbestedingen en overheidsbestedingen onderling. Dit is de beste les uit het getal van 12 miljoen inwoners. Vergeleken met de bevolkingsontwik keling in de wereld ligt de groei in Ne derland volgens het jaarverslag nog op een betrekkelijk matig niveau. Het ge middelde groeipercentage van de wereld bevolking bedraagt 1,8 pet. Europa neemt daarbij met een groeicijfer van 0,8 pet. een bijzonder lage plaats in. Êinnen Europa echter ligt Nederland met een jaarlijkse toeneming van 1,3 a 1,4 pet. weer zeer hoog, maar toch nog onder het wereldgemiddelde. Het jaarverslag merkt vervolgens op, dat het twaalfde miljoen inwoners van Nederland zich op een meer evenwichtige wijze heeft kunnen spreiden dan het elfde. „De decentralisatie, mede gestimu leerd door het regeringsbeleid, blijkt haar uitwerking op de bevolkingsspreiding niet te hebben gemist". Tijdens het groeiproces naar de twintig miljoenste inwoner in 2001 zal zich vol gens het jaarverslag een verdere ver schuiving voltrekken van de bevolking uit de landbouw naar de industrie en de dienstensector. Thans is nog 10,9 pet, van de beroepsbevolking werkzaam in de agrarische sector, maar bij het begin van de 21e eeuw zal dit percentage ver moedelijk zijn gedaald tot 3 a 4. Bij een bevolkingsomvang van 20 miljoen zal de agrarische bevolkingsgroep naar ver verwachting nog slechts 1 a 2 miljoen uitmaken. De overige 16 a 19 miljoen zullen dan leven in meer „stedelijke sfeer". Dit proces doet zich zij het met grote faseverschillen over de ge hele wereld voor. Het jaarverslag merkt nog op: „In de rest van deze eeuw zal er meer stedelijke bouw nodig zijn dan in de gehele voorafgaande geschiedenis der mensheid". De wijze waarop de te verwachten ver stedelijking zich zal voltrekken is vol gens het jaarverslag nog in vele opzich ten onzeker. Men denkt dat zij zal gaan in de richting van het „stadsgewest": een geürbaniseerd geheel van een of meer grote centra met omringende klei nere kernen, die onderling in „functio neel verband" staan. Er is volgens het jaarverslag behoefte aan op de toekomst (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het 260 km lange strand langs de Nederlandse kust kan volgens de rijksdienst voor het nationaal plan op verschillende plaatsen gemakkelijk ont sloten worden. Hierdoor kan b.v. capaci teit van een miljoen strandbezoekers in Noord- en Zuid-Holland aanzienlijk op gevoerd worden, hetgeen belangrijk is in verband met de toenemende behoefte aan dagrecreatie. Dit geldt ook voor bos gebieden en oeverstroken. Het agrarisch land moet op de duur eveneens een belangrijke bijdrage aan de openluchtrecreatie geven, waarbij, al dus de rijksdienst, de landschappelijke verzorging en de uitvoering van bepaalde objecten een grote rol spelen. De moge lijkheid, die minder produktieve land bouwgronden bieden, verdient in ieder geval nader onderzoek. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De directeur van de Nederlandse Consumentenbond, de heer Buitendijk, heeft zijn functie neergelegd. Hij is opgevolgd door mej. drs. A. Fran sen. voorheen werkzaam bij het Econo misch Technologisch Instituut voor Noord-Brabant en laatstelijk als direc trice van de Nederlandse Huishoudraad. De heer Buitendijk, die zijn functie de laatste jaren op pensioengerechtigde leeftijd vervulde en aftrad omdat de taak te veeleisend werd, zal de organi satie blijven dienen in de publiciteits- sfeer. berekende ontwerpen voor nieuwe ste delijke vormen. „De opgave voor ontwer pers is allerminst alleen het scheppen van stedelijke uitbreidingsmogelijkheden, maar het structureren van open en be bouwde ruimten van het stadsgewest", aldus de rijksdienst. „Om dit nog te kun nen doen is in vele stadsgewesten het veilig stellen van de grote open ruim ten een zeer urgente zaak". Er moeten investeringen worden ge daan in wegen, tunnels, bruggen, metro verbindingen etc. die eerst na betrekke lijk lange tijd van voorbereiding en uit voering effect gaan opleveren. Dit moet des te zwaarder wegen, omdat de outil lage van de stedelijke gebieden thans eigenlijk al achter is bij de snel opkomen de nieuwe behoeften. Het jaarverslag wijst erop dat de toe nemende schaarste aan grond de laatste jaren een duidelijke invloed op de prij zen heeft gehad, met name voor de hoogst gekwalificeerde landbouwgrond, bouwterreinen in aantrekkelijke omge ving en recreatiegrond. Het merkwaardige verschijnsel doet zich thans voor, dat naar verhouding de beste en slechtse gronden het sterkst in waarde stijgen. Voor Nederland als geheel zijn de koopprijzen voor boerderijen in 1963 ge stegen met plm. 30 pet., voor los bouw land met plm. 80 pet. en voor los gras land met plm. 70 pet. De prijzen zijn het snelst gestegen bij het los grasland in de tuinbouwgebieden: namelijk met rond 140 pet. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De secretaris van de K.V.P.-Tweede-Kamerfractie, mr. Nelis- sen, en de fractieleden drs. Aarden en mr. Van Ryckevorsel, hebben de R.E.M. tij dens een vertrouwelijk gesprek geadvi seerd zijn mening over de televisie-uit zendingen vanuit de Noordzee schrifte lijk mee te delen aan de bijzondere com missie van de Tweede Kamer. Waar- KRIMPEN A./D. IJSEL Sinds maan dagmiddag vier uur wordt in Krimpen a./d. IJsel de driejarige Hennie Bechthum vermist. Het jongentje, dat vlakbij de Hollandsche IJsel woont, was even aan de aandacht van de ouders ontsnapt en is sindsdien spoorloos. Een groot deel van de nacht hebben politie en burgerij naar het kind gezocht. Gistermorgen omstreeks half zes zijn ruim honderd mariniers onder commando van majoor Huisman uit de „Ernst Casimir-kazerne" in Rotter dam naar Krimpen a./d. IJsel gekomen. Ze hebben de gehele omgeving afgezocht, maar tot nu toe is geen spoor van het jongentje gevonden. Men vreest dat het kind is verdronken. CHICAGO In de maand juli zijn op de Amerikaanse verkeerswegen meer doden gevallen dan in welke andeer maand ook. Het dodencijfer bedroeg 4410. In de eerste zeven maanden van dit jaar lieten 25.630 Amerikanen het leven dij verkeersongelukken een toename van II procent ten opzichte van de over eenkomstige periode in 1963. Verkeersongelukken zijn in Amerika ae vijfde grote doodsoorzaak. In de leef tijdsgroep van 5 tot 24 jaar sterven meer mensen door het verkeer dan door welke andere oorzaak cok. AMSTERDAM Arbeiders van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Mij. te Amsterdam hebben een korte demon stratieve optocht gehouden van de wes telijke naar de oostelijke werf van 't be drijf. Volgens de persdienst van de ND SM betrof het hier ongeveer 500 demon stranten. De maatschappij heeft 3600 ar beiders in dienst. De demonstranten eis ten toespassing van de in de c.a.o. vast gestelde mogelijkheid tot 4 pet. uurloon verhoging door middel van onderne mingsgewijze differentiatie. De NDSM- persdienst deelde mede, dat de 4 pct.- verhoging onmogelijk was, daar aan de arbeiders al het maximale uurloon werd uitbetaald. Verhoging zou volgens de persdienst neerkomen op het uitkeren van zwart loon. >£SKda? naar a* uRnocRgde om op 15 december om J;6 Russische hoofdstad te komen tip van c°mmunistische wereldconferen- den mpH?n K2r=al PartiJen voor te berei- Vnu? 10 1965 te honden, ben nfns u'aarnemers in Moskou heb- 11tjnu toe slechts zeven partijen de aangenomen, namelijk die U'tncd.gmg Hon!>JS'ec£0?lowakije- Oost-Duitsland, n. fJ cJe' BuIgarije Frankrijk, Finland traliLh 'otgezinde vleugel van de Aus- w partij. 17 ,?„arn5mers verwachten, dat hoogstens cor,filn ?e 25 Ult2en°digde partijen de wonen Van 15 december zullen bij- de uitnodiging afgewezen. enJchl niet uitgesloten, dat China ermff'eganer t«d z'jr> eigen anti-Sovjet- nferentie 2al organiseren. ROTTERDAM De rechtbank in Rot terdam, gepresideerd door mr. P. J, C. Schipper, heeft gisteren de 30-jarige Duitse zeeman Manfred W. wegens mis handeling veroordeeld tot een gevange nisstraf van 1 jaar en 6 maanden, met aftrek van voorarrest. Zij kameraad, de 21-jarige Duitse zeeman Werner H„ kreeg een gevangenissuaf van 6 maanden met aftrek. Het slachtoffer van de mishande ling, de 23-jarige Friedrich Hartl, evenals de beide anderen opvarende van het Duitse schip „Kerthe Hugo Stinnis", bleef na een vechtpartij bewegingloos liggen op de weg langs de Waalhaven in Rotterdam en werd later door een taxi overreden. Toen de politie arriveerde bleek hij dood te zijn en zo deerlijk verminkt dat dr. Zeldenrust, die sectie verrichtte op last van de justitie, niet meer kon constateren of hij doodgeslagen was of aan de gevolgen van de aanrij ding. was overleden. MEERSSEN Het provincialaat der paters Montfortanen te Meerssen heeft bericht ontvangen dat de 33-jarige pater A. Boormans in Mozambique, van wie aanvankelijk was gemeld dat hij 26 augustus door een ongeluk om het leven was gekomen, in feite op lafhartige wijze is vermoord. Pater Boormans was met vier man per auto onderweg, toen hij langs de kant van de weg iets meende te zien. Hij stap te uit de auto. Op dat ogenblik werd hem van achteren een lans in het lichaam geworpen. Zijn reisgenoten probeerden nog hem te helpen, maar er werd op hen geschoten. Pater Boormans overleed ter plaatse. In zijn geboorteplaats Gulpen werd gisteren onder grote belangstelling een plechtige H. Mis van Requiem op gedragen. Wat het motief voor de moord is, is niet bekend. Het is niet uitgesloten dat er een verband bestaat tussen de moord en de toenemende onrust in de Portugese koloniale gebieden in Afrika. schijnlyk hebben enige delegatieleden van de R.E.M. op donderdag 10 septem ber een gesprek met de kamercommissie en mondeling beraad met minister Schol ten van Justitie, voordat op 16 en 17 september de R.E.M.-wet in de Tweede Kamer behandeld wordt. De R.E.M.-delegatie bestond uit de zelfde heren die onlangs ook een gesprek met minister Scholten gehad hebben, maar daar min of meer de kous op de kop gekregen hebben. Thans heeft de R.E.M. besloten de kamerfracties over zijn zienswijze in te lichten en vandaar het gesprek van de K.V.P. De P.v.d.A. had laten weten geen behoefte te gevoe len voor een dergelijk contact. „Wanneer de R.E.M. het nodig oordeelt zijn stand punt bekend te maken, kan dit gebeuren via de daartoe geëigende kanalen, die door alle Nederlanders gebruikt worden". De tweede secretaris van de P.v.d.A., drs. Peschar, die de R.E.M. dit schriftelijk heeft laten weten, voegde daaraan toe, dat de P.v.d.A. wel geïnteresseerd is in andersluidende opvattingen, maar dat de maatschappij deze beter schriftelijk kan meedelen. De K.V.P. is er wel op ingegaan, om dat deze fractie zelfs de schijn wil ver mijden geen gehoor te willen geven aan redelijke argumenten van welk^ -.ijde ook. GOLD STAR keus uit twee Zorgvuldig uitgezochte driesterren kwaliteitstabakken maken GOLD STAR 25 tot 'n klasse apart Probeer ook GOLD STAR 25. 25 pittige sigaretten f 1,25. GOLD STAR King Size. De langste sigaret in Nederland. Met recht een sigaret van formaat en... drie sterren kwaliteit. 20KingSizesigaretten slechts f 1,15. (Van onze modemedewerkster) AMSTERDAM Gisteren heeft Dick Holthaus zijn najaarscollectie aan de pers getoond, op dezelfde dag waarop de Pariise herfst- en wintermode over de hele wereld in beeld werd gebracht. Hoe universeel grote mode is, blijkt wel uit het feit dat alle Parijse gegevens bij Holthaus te vinden zyn: sluike japonnen, rechte, aangesloten mantels, tuniek- en etage-effecten, bontgarneringen, en na tuurlijk pantalons in alle toonaarden en openhartige decolletés. De dol-en-drieste broekenrage is koren op de Holthaus-molen. Wie zou er de meisjes bekoorlijker kwajongenscharme kunnen geven dan hij? De sportieve pan talons, smal om de dijbenen, maar boven de voet iets wijder dan we gewend zijn, worden gedragen onder soepele double- breasted tailleur-jasjes, die tevens bij rechte of iets uitlopende rokken horen. Bii zulk een ensemble draagt de gamin een pak van bont of wollen stof, met die kleine klep opzij. De pantalon is nierna nog niet van het toneel verdwenen. We zien hem later terug in luxueuze huispakjes, van fel gekleurd geschoren fluweel en als etage broek van zwarte zijde. DEN HAAG In alle vroegte is hier de rust tweemaal verstoord door schoten uit pistolen var, Haagse politieagenten Deze waren op jacht naar twee jongens waarvan er een een pistoolholster droeg De jongens, die niet door de politie kon den worden gegrepen omdat hun in Breda gestolen wagen sneller was dan die van de Haagse politie, sliepen omstreeks hall zeven in „hun" auto in de Bosjes vSn Pex, hetgeen de argwaan van surveillerende agenten opwekte. De agenten gingen hierop naar de wa gen waar zy de jongens slapend aantrof fen. De portieren waren gesloten. Toen de agenten aan het slot morrelde* om de portieren te openen, werden de jongens wakker. Zodra ze de agenten zagen reed de bestuurder, die een pistoolholster droeg, met grote snelheid weg. De agenten losten eerst een schot op de banden, maar dit had geen succes. Er werd direct hierop een achtervolging ingezet. De jongens bleven echter door rijden. De politie noteerde tijdens de achtervolging het nummer van de wa gen en verspreidde direct de gegevens. Zij zijn echter nog steeds niet gevonden. DE REISBUREAU-vertegenwoordiger die op Formosa de 1500 toegangskaar ten tot de Olympische Spelen, welke Nationalistisch China zijn toegewezen, moest verkopen, is met de kaarten verdwenen. Volgens geruchten is hij naar Hong-Kong gegaan, waar hij reeds meer dan 500 kaarten van de hand zou hebben gedaan. (Advertentie) (Van onze verslaggeefster) Parijs heeft de nieuwe najaars- en wintermode aan het publiek ge toond. Dit jaar geen opzienbaren de nieuwe lijnen, maar wel een zeer verrassende modegril: de pan talon, die in de haute-couture tot nu toe slechts een heel klein plaats je heef toebedeeld gekregen, mag zich nu plots verheugen in de be langstelling van ontwerpers zoals Jacques Heim, Castillo, Lanvin, André Courrèges en Chanel, die op een op het eerste gezicht bijna schokkende manier in hun ontwer pen hebben ingepast. Geen nauwe stretchpantalons meer, maar pan talons die van vroeg tot laat, bij iedere gelegenheid gedragen kun nen worden. Het ziet er een beetje vreemd uit mantelpakjes die in plaats van een rokje een pantalon hebben met roklengte japonnen of mantels waaronder een met bont afgezette kniebroek komt uit- piepen, en voor de feestelijke parties is er de pantalon bestaande uit kanten stroken, een grapje van de Spaans- Parijse couturier Castillo, en de broek tuniek, een cocktailjurkje van witte lame waaronder twee met witte nerts om zoomde broekspijpjes uitkomen, een ont werp van Jacques Heim. Het is niet waarschijnlijk dat de Nederlandse vrouwen Parijs in deze modegril op de voet zullen volgen. Vol gens enkele vooraanstaande modezaken in Bergen op Zoom, Breda, Roosendaal en Den Bosch heeft dit dolle grapje uit Parijs hier geen enkele kans van slagen. Hoogstens zal er enige belangstelling voor zijn van de kant van de twennies, maar omdat men hiermee niet de grote verkoop kan halen ziet men ervan af, zodat de Parijse pantalons niet in de collecties worden opgenomen. Ongetwij feld zullen veel dames met plezier de plaatjes bekijken en ook op modeshows zal ongetwijfeld dit nieuwtje niet ont breken, maar slechts een enkeling zal het kopen en dragen en die enkeling woont zeker niet in het zuiden, mis schien in Amsterdam of Den Haag. Bovendien is dit grapje alleen te dragen door jonge slanke meisjes, en die zijn er niet zoveel. Net als de toploze japon zal de cou- ture-pantalon snel uit het modebeeld verdwijnen. Eveneens een aardig modegrapje zijn de vrij brutale decolletés waarmee vooral Card in en Rouff hun ontwerpen hebben uitgerust. Deze ontwerpen zijn echter minder shocking" door de ge- bordulrde brassière of de zgn. boezem- strik. De korste rokjes van Parijs werden getoond in de show van André Courrè ges, die de rokken een eind boven de knie liet eindigen. Ook dit zal waar schijnlijk niet veel navolging vinden, om dat „de knieën", volgens Dior, „het lelijkste zijn wat de vrouw bezit". Tanja laat een beige tweedmantel en rok, gecombineerd met jersey blouse zien. Het geheel wordt gecomple teerd met roodvosgarnering en rood- vosmuts. (Van onze correspondent L. J. Kleijn) PARIJS Wat my dezer dagen in Parys Is gebeurd, kan ik zelf nauwe lijks geloven. Ik vertel het u dadelijk door, mits u mij belooft mij eerlijk op woord te geloven, want het is echt, echt gebeurd. Op welke plaats het precies in Parijs is gebeurd mag ik natuurlijk niet verklappen, want anders doet iedereen het my na. Ik werk de gehele dag in een drukke wijk van de hoofdstad en daar is het sedert een jaar blauwe zone geworden. Dat wil zeggen: ik mag er na zes uur s avonds de gehele nacht blijven parke ren tot de volgende ochtend tien uur, mits ik mijn parkeerschijf aan de binnen kant van de auto zet op: ,,na zes uur". Maar dan moet ik de volgende ochtend om tien uur wel weg wezen. De Etend één meter voor- of achteruitzetten is volgens de Code de la Route niet toege staan, ook al was er ruimte genoeg. Ik moet volgens de wet „in circulatie" zijn geweest. Met andere woorden: als ik vijf of zes meter verder wéér een open plek zie, mag ik daar gaan staan. Ik ben dan „in circulatie" geweest en niemand kan mij wat maken. Daar, op die nieuwe plek. mag ik andermaal mderhalf uur parkeren. Behalve als ik 2v kom om half twaalf in de middag. Dan mag ik blijven staan tot half vier, want het uur van déjeuneren is in Frankrijk heilig. Daar krijgen we van de wet vier uur de tijd voor. Nu stond mijn parkeerschijf dezer dagen op tien uur. Maar door drukke bezigheden was ik die schijf helemaal vergeten en pas om elf uur merkte ik tot mijn schrik, dat ik de auto had moe ten verzetten. Ren vier trappen af naar beneden en ja hoor, in de verte zag ik het al. Een hulpagent liep langs de lange rij van auto's en stond te bekeuren. Op mijn voorruit hing al het bekende bon netje, dat tien frank kost. Dat is dood zonde van het geld en dus schoot ik de hulpagent aan. Met een verzonnen ver haal van lang telefoneren met het buiten land, van slechte verbindingen met Hol land enzovoort. En voor alle zekerheid liet ik de man mijn perskaart zien, ge- accréditeerd bij de Présidence du Con- seil. Buiten was het warm, een hete augustus-dag. Aan 's mans gezicht zag ik al. dat ik het gewonnen had. Hij zocht het blauwtje op van mijn bekeuring, liep naar de auto en verscheurde het origi neel voor mijn ogen. Ik bedankte hem natuurlijk verschrikkelijk en dacht: zal ik hem mijn hele pakje Gitanes aanbie den? Maar dat durfde ik niet. Ik haalde het pakje te voorschijn en bood hem twee sigaretten aan, die zonder vorm van proces met graagte werden geaccepteerd. Waarop ik zei: Monsieur, ik vertrek met een om een andere parkeerplaats op te zoeken. Doe dat niet, zei hij met de vinger op de mond. Zet de schijf maar rustig op half vier en tot dat ogenblik gebeurt er niets. De auto staat van 's morgens vroeg tot s avonds laat nog altijd op dezelfde plaats. De wagen is open en ik loop met de sleutel in mijn zak. Van tijd tot tijd kom ik er langs, maar telkens is de parkeerschijf netjes verzet. Wie dat doet? U moogt driemaal raden.. Kunt u zich vorstellen, lezer in Neder land, dat ik in Parijs blijf wonen en voor geen goud naar het vaderland terug wil? De korte rokjes van Parijs werden in de wildste kousen, die we ooit gezien nebben. Vaak wordt hiervoor tricot ge bruikt. Zowel materiaal als dessin van kousen en blouse wordt deze winter vaak gecombineerd. Al vóór de Paryse shows zagen we dit bij enkele Nederlandse couturiers.Vooral panterdessins zyn hier bij in trek. Daarnaast komen er echter ook geborduurde kousen voor en worden ze door sommigen zelfs met bont afge zet. Violet ontbreekt in geen enkele collec tie. Beige en geel in alle tinten, en na tuurlijk wit en zwart blijven „in". De kleuren grijs en donkerbruin spelen dit jaar echter helemaal geen rol meer.

de Stem | 1964 | | pagina 5