Verwachting op Binnenhof: Televisieschip wordt eventuele tegenzet Bij Hero vertrekt 56 man personeel VERWARRING DOOR RAFFINEMENT Vrouw verkleed voor rechter Rijkswachter haalt houthakker uit boom MELK DUURDER Op Ameland Britse paras springen weer BRT KWAAD OM REM OP KANAAL ELF Driekwart van amx-tanks weer in bedrijf weer gas aangeboord Vakcentrales dringen aan op herziening ondernemingsrecht Koningin over de brug VERKEER EIST WEER DODEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Duizenden schade bij grote brand centrum Zutph en Overwegend zonnig j GERUCHTEN Na EMS-Iiquidaties BERISPING VOOR POLITIEMANNEN IN AMSTERDAM? Einde mensenjacht Filiaal na verduistering opgeheven OOK DEGRADATIES Gevangenisstraf eis voor wisseltruck 104e JAARGANG Ne. 24679 Voor God, Koningin en Vaderland T f* Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J- v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauferen, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 fel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; ƒ0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien- lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. telefoon 2893) Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601OOSTBURG. Nieuws TWEEDE KAMER ZAL VEROLME VERSLAAN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Voor driekwart van de aanwezige tanks AMX-13 bestaat geen bezwaar tegen het rijden en schieten in het terrein, zo heeft het gezamenlijk onderzoek van Franse en Nederlandse deskundigen uitgewezen. In verband hiermee is het desbetreffend verbod voor dit deel van de tanks AMX-13 op geheven. Het euvel waarnaar Franse en Neder landse deskundigen een onderzoek heb ben ingesteld, betrof de steun van de elevatiemotor van het kanon van deze tank. Daarin was bij een aantaj tanks scheurvorming geconstateerd. De aan vankelijke meldingen leidden tot de conclusie dat ruim de helft van de aan wezige tanks deze scheurvorming in de bedoelde steun in meerdere of min dere mate vertoonden. Bij het gezamenlijk onderzoek is gebleken, dat de aanvankelijke meldingen niet correct waren en dat het euvel be perkt bleef tot een kwart van de aan wezige tanks. Het technisch onderzoek naar het ont staan van het euvel en de wijze waarop het zal worden verholpen, wordt nog voortgezet. AMELAND Dinsdagnamiddag is op Ameland de gasvlam van de Mobil Oil ontstoken. Het is de tweede maatschappij die gas gevonden heeft op dit eiland. Zij boorde op een geconstrueerd boor eiland bij paal 26 op het oosteinde van het eiland. De gasvlam van de N.A.M. is gedoofd. Mobil meent nu al te mogen spreken van een belangrijke aardgasvondst bij haar eerste proefboring in Nederland. Voortgezette proefboringen en verdere boringen zullen nodig zijn om het aange boorde reservoir verder te exploreren. De maatschappij acht de huidige vondst van groot belang in verband met haar concessie-aanvrage voor het Frtese Wad dengebied. ZUTPHEN In Zutphen heeft dins dagavond een grote brand in het hart van de stad gewoed. Een groothandel in leder aan de Markt en e enaantal huizen zijn verwoest Boven Zutphen, dreven dichte rookwolken. Duizenden mensen sloegen het blus sings werk van de Zutphense brandweer, bedrijfsbrand- weren en B.B.'ers gade. De brandweer lieden konden weinig anders doen dan pogen verdere uitbreiding van het vuur tegen te gaan. In de onmiddellijke na bijheid van de brandweer ligt o.m. een opvangcentrum voor gerepatrieerden. DE TITAN welke gisteren is gelanceerd en die, eenmaal in een baan om de aarde op zijn beurt weer een satelliet moest lanceren, is niet in een baan om de aarde gekomen. Na dertien minuten reeds was men het contact kwijt. BIJ KIJKDUIN verdronk gisteren in zee de 17-jarige Michael Finn uit Oldham En. geland. De jongen was aan het zwemmen met een vriend die niet goed zwemmen kon. Eer deze hulp had gehaald was de jongen onder water verdwenen. VOLGENS het Witte Huis is een vliege nier van de Amerikaanse marine-lucht- dienst, die op 6 juni boven Laos is afge schoten, ontsnapt uit een gevangenis van de Pathet Lao. IN HAARLEM is de zesjarige Joyce Hal- se™ °P s*ag gedood toen zij van het op achtste verdieping van een viel verdiepiïlSen tellende torenflat Weersverwachting van het K N M I geldig tot vanavond: n/oog en overwegend zonnig weer. Matige oostclyke wind. Iets hogere 1 middagtemperaturen. Vandaag: zon onder 19.25 uur. Maan 5 onder 17.51 uur. S Morgen: zon op 5.55 uur. Maan od I 1.49 uur. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Pogingen, welke thans worden aangewend om het afwijzend standpunt van de meer derheid van de Tweede Kamer te- nover de activiteiten van de REM alsnog om te buigen, zijn tot mislukking gedoemd. In parlemen taire kringen wordt onomwonden verklaard, dat de meerderheid van de Kamer zich op 16 en 17 sep tember bij de openbare behande ling van de anti-REM-wet achter de regering zal scharen. Het feit dat de R.E.M. gisteren officieel met haar uitzendingen is begonnen en kort tevoren contacten heeft gezocht met regering en volksvertegenwoordi ging, kan daaraan niets veranderen. Het staat daarom vast dat het wets ontwerp, dat de mogelijkheid gaat ope nen commerciële t.v.-uitzendingen van af een kunstmatig eiland buiten de Ne derlandse territoriale wateren te ver bieden, zal worden aangenomen met waarschijnlijk slechts de zestien stem men van de V.V.D. en tien van de der tien C.H.U.-stemmen tegen. Het is duidelijk dat verwerping van het wetsontwerp ernstige politieke gevolgen zou hebben. Minister Scholten moet dan aftreden. In Den Haag houdt men met deze mogelijkheden echter geen rekening, omdat zij buiten de realiteit liggen. De vertegenwoordigers van de grote meerderheid van de Tweede Ka mer hebben immers bij herhaling hun instemming betuigd met het standpunt van de regering, dat activiteiten, die zich buiten de territoriale wateren rich ten tegen de in Nederland bestaande orde, niet kunnen worden toegelaten. Men herinnert er thans in Den Haag aan, nu vertegenwoordigers van de R.E.M. kennelijk een laatste poging doen ka merleden voor hun visie te winnen, dat ook de R.E.M. zich met een conces sie-aanvrage tot de regering had kun nen wenden, zoals talrijke andere in stanties hebben gedaan. Deze wachten nu op de door de regering ten aanzien van de bezetting van het tweede net en het toestaan van reclame in de t.v. te nemen beslissingen. Het zou in stiVjd zijn met de rechtvaardigheid, wanneer een zender, buiten het Nederlands grondgebied opgericht, zou krijgen wat anderen tot nu toe niet kon worder. gegeven, omdat zij zich aan de gelden de wetten en internationale voorschrif ten hebben gehouden. Ofschoon aan het door minister Scholten ingediende wetsontwerp enkele juri- disch-techniscne gebreken kleefden, die bij de indiening van de memorie van antwoord zijn recht getrokken, heeft er bij niemand ooit enige twijfel kunnen bestaan over de bedoelingen van het kabinet. Minister Scholten zelf heeft op 26 februari van dit Jaar in de Eerste Kamer gezegd het wetsontwerp te zullen indienen: op 30 juni, toen dit ontwerp al bij de Tweede K/imer op tafel lag, heeft hij uitdrukkelijk be vestigd dat de regering tegen de R.E.M. zou optreden, zodra zij de daartoe wet telijke bevoegdheden zou bezitten. Welnu, het staat voor velen in parle mentaire kring vast, dat men niet kan volstaan met de R.E.M. te verbieden, hoe juist men dit verbod ook vindt. Er zal meer moeten gebeuren. De rege ring zal, als de pacificatie-commissie er zoals verwacht inderdaad in slaagt deze maand een advies te formu leren, op de kortst mogelijke termijn knopen moeten doorhakken. De beslis sing over reclame in de t.v., tezamen met die over de definitieve bezetting van het tweede net, mag geen zaak worden die op de lange baan wordt ge schoven. Geruchten willen dat de R.E.M. op het openblik proeven neemt met de bouw van een televisie-zendinstallatie aan boord van een schip. Daarmee zou men willen bereiken, dat wanneer het wets ontwerp tot wet zal zijn verheven en de t.v.-uitzendingen van het kunstma tige eiland door de regering worden verboden op grond van de reeds jaren bestaande telegraaf- en telefoortwet, de uitzendingen van de R.E.M. van de ene dag op de andere vanaf een schip kun nen worden voortgezet. De R.E.M. zou bij uitzendingen vanaf een schip bijzon der sterk in haar schoenen staan. Ten aanzien van het optreden tegen radio-Veronica heeft de regering al meegedeeld dat men bij een optreden tegen schepen, die onder vreemde vlag varen, in een controversiële sfeer ge raakt, waardoor het in het bijzonder voor een zeevarende mogendheid als Nederland zaak is zeer voorzichtig te zijn met het scheppen van precedenten op dit gebied. Men verwacht in Den Haag dat het ver bieden van de R.E.M. door de ministers van Justitie en Buitenlandse Zaken, gekoppeld zal worden aan een nieuwe wettelijke regeling door de minister van O. K. en W. aan de Staten-Gene- raal voor te leggen. Daarin zal de be zetting van het tweede t.v.-net (en derde radionet?) geregeld moeten wor den, terwijl tevens het uitzenden van reclameboodschappen over een of meer. dere netten mogelijk moet worden ge^ maakt. Politiek Den Haag acht het vol komen uitgesloten dat men ten aanzien van deze hoogst belangrijke zaken in het tot nu toe gevolgde tempo (dat ook mede bepaald werd door het werk van de pacificatiecommissie) kan doorgaan. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In een verklaring van het overlegorgaan van N.K.V.. N.V.V. en C.N.V., afgelegd naar aanleiding van de opzienbarende E.M.S.-liquidaties wordt er bij de regering op aangedrongen de commissie Verdam te verzoeken, onver wijld haar bevindingen uit een onderzoek naar de problemen rond de herziening van het ondernemingsrecht te boek te stellen. Het ondernemingsrecht dient hierna," aldus het overlegorgaan, met grote spoed ter hand te worden genomen. De vakbonden tonen zich in de ver klaring ernstig bezorgd ten aanzien van de rechten en belangen van de werk nemers DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid de heer Franssen (P. v. d. A.) heeft de minister van Justitie en van Binnen landse Zaken gevraagd of het waar is, dat twee leden van de Amsterdamse gemeente-politie, die op 13 februari 1964, toen zij vrij van dienst waren, in burger kleding een zitting van het ambtenaren gerecht in Amsterdam hebben bijge woond, daarvoor door een hoofdinspec teur en een inspecteur ter verantwoor ding zijn geroepen. Het kamerlid wil weten, of de hoofdinspecteur en de in specteur dit op last van hun chef of eigenmachtig hebben gedaan en of de ministers een dergelijke gang van zaken afkeuren. Hij vraagt welke maatregelen de bewindslieden denken te nemen om herhaling van het gebeuren te voor komen. BIJ BRUINISSE in de Grevelingen heeft schipper Van den Oever van „De Vrouw Elisabeth" een "vliegtuigbom ontdekt. Vandaag wordt het oorlogstuig onscha delijk gemaakt. (Van onze correspondent in Brussel) BRUSSEL. In de streek van Houdemont in het Belgische Lu xemburg is de mensenjacht nu ten einde. Dinsdagmiddag werd de 38-jarige geestelijk gestoorde hout hakker Roger Champenois gear resteerd. De man had tien dagen geleden met een eveneens geeste lijk gestoorde vriend tijdens de nacht een weduwe met haar 9-ja- rig dochtertje met bijlslagen ge wond, en het andere 13-jarig doch tertje van haar bed gehaald. Dinsdagmorgen stelde een landbouwer te Houdemont vast dat een onbekende tijdens de nacht in zijn schuur had geslapen. Later op de dag herkenden twee boeren uit de omgeving in een voorbijrijdende fietser de voort vluchtige: hij droeg een zak bij zich waarin kennelijk een geweer zat, en zijn gezicht was half verborgen achter een onverzorgde baard. De houthakker ging zich toen verstoppen in een bos, maar dit was veel minder dicht begroeid dan de bossen waarin h'j tot dusver aan zijn achtervolgers kon ontkomen. Ook een speurhond zat hem weldra op de hielen en tegen de middag kreeg een rijkswach ter hem in het oog. Champenois gaf geen gevolg aan het bevel zich over te geven en de rijks wachter vuurde de lader van zijn machi nepistool leeg. Nittemin kon de hftuthak ker nog eenmaal ontglippen. In de mid dag zat hij definitief in de klem toen hij rond 16 uur door een patrouille rijks wachters werd ontdekt, zich verschuilend in de kruin van een boom. Hij weigerde naar beneden te komen, zodat een rijks wachter naar boven moest klauteren om hem daartoe te dwingen. Eenmaal zover bood Roger Champenois geen verdere weerstand. Hij werd in de gevangenis te Aarle opgesloten. LONDEN Britse parachutisten zul len zaterdag een luchtlanding op Arnhem uitvoeren, ter gelegenheid van het feit dat 20 jaar geleden Britse en Poolse parachutisten trachtten de Rijnbruggen op de Duitsers te veroveren. Op de eerste dag van haar werk bezoek aan de Deltawerken heeft H.M. de Koningin de nieuwe brug over het Haringvliet bezocht. We zien de vorstin hier met de bur gemeester van Numansdorp, de heer S. W. Henry. Elders verslag over haar bezoek. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De directie van dc vruch tendranken- en conservenindustrie Hero n.v. te Breda heeft zesenvijftig perso neelsleden ontslag aangezegd, en mede deling gedaan van een aantal degrada ties, die ook enige afdelingschefs zou be treffes. Met deze ontslagen is ook het filiaal Rotterdam opgeheven, waar twee vrouwelijke krachten en drie chauffeurs werkzaam zijn. Naar van de zijde van het personeel is meegedeeld, zijn in het Roterdamse filiaal onlangs voor een aan zienlijk bedrag goederen verduisterd. De opheffing van het filiaal wordt hiermee in verhand gebracht. Eén van de werk nemers te Rotterdam was al tien jaar bij de n.v. Hero in dienst. Bij het Bredase bedrijf zijn, volgens de directie wegens besparingsmaatregelen in verband met kostenstijgingen eenen vijftig leden van het toezichthoudend, administratief en technisch personeel ontslagen en verscheidene in functie ge degradeerd. Onder de gedegradeerden bevindt zich een voorwerkes, die nu tien jaar dienst in die rang weer gewoon arbeider wordt, terwijl anderen met een kortere ervaring als voorwerker gehand haafd blijven. Mede gelet op het feit, dat bedoelde gedegradeerde bovendien nog de zorg heeft voor een invalide zoon, hebben zijn collega's er bij de vakorga nisaties op aangedrongen bij de directie van Hero n.v. wat mee rbegrip te kwe ken voor de sociale omstandigheden van de betrokkenene. Wat de ontslagen betreft hebben de vakbonden in overleg met de directie van Hero n.v. een aantal speciale regelingen bewerkstelligdTwee dagen betaald UTRECHT Is de 26-jarige ravenzwarte Algerijnse die vandaag voor de Utrechtse recht bank verscheen, degene die het bijkan toor van de Raiffeisenbank in Soest door middel van een wisseltruc heeft opge licht voor een bedrag van 6000 gulden? Dit is de vraag waarop de Utrechtse rechtbank komende dinsdag nu ant woord zal geven. De officier van justitie, mr. G. B. C. van Dijken eiste tegen de dinsdag als zigeunerin uitgedoste verdachte Allia Z. een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest. De eigenlijke preventieve hechtenis is in juni inge gaan als gevolg van een langdurige uit leveringsprocedure. Op twee augustus meldde zich rond het middaguur een donkere, modieus geklede vrouw aan de balie van het Raiffeisenkantoor in Soest, zwaaiend met een bankbiljet van 1000 gulden. Ze uitte zich in een voor het personeel on verstaanbare taal. Dat personeel ver moedde onder aanvoering van bijkan toor-directeur Van den Breemen, dat de donkere schoonheid geld wilde wis selen. In de verwarring die ontstond, zag de vrouw kans achter de balie te komen en een paar keer een greep te doen in een geldtas. Dit ontging het personeel niet en men nam de druk gebarende dame het geld weer af. De inmiddels op het to neel der verwarring verschenen echt genote van de filiaal-directeur werkte de vrouw tenslotte kordaat de deur uit. Toen 's avonds de kas werd opgemaakt ontdekte men een tekort van 6000 gul den Later bleek dat de zwartharige schone dezelfde dag ook nog bezoeken had gebracht aan Zutphen, Apeldoorn en Amersfoort. Her en der had zij gepro beerd geld te wisselen, op de vreemdste plaatsen: in een notariskantoor, bij een ziekenhuis en in verschillende bedrij ven. Buiten de Raiffeisenbank werd nergens geld vermist. Allia belandde via een gevangenis in Keulen in het Utrechtse huis van be waring. In Keulen was zij gearresteerd onder verdenking via een wisseltruc geld te hebben ontvreemd. Wegens ge brek aan bewijs volgde overigens geen veroordeling. Intussen had de Neder landse regering om haar uitlevering verzocht. Ook de Deense en Franse jus titie hebben belangstelling voor Allia Z. In november vorig jaar werd zij door een Franse rechtbank tot een gevange nisstraf van vijf jaar veroordeeld, we gens oplichting via wisseltrucs in Oos tenrijk. Voor de straf ten uitvoer kon worden gelegd, was Allia echter naar Duitsland uitgeweken, samen met haar vriend in het kwaad, een zekere Joseph Ben Ali. Volgens inlichtingen, waarover de of ficier van justitie, mr. Van Dijken, be schikt, maakte zij samen met deze Jo seph en nog enige andeer lieden deel •uit van een bende die in verschillende Westeuropese landen met succes wissel trucs heeft toegepast. Ben Ali is enkele maanden geleden in Denemarken op heterdaad betrapt en wacht op een veroordeling. Allia Z. ontkende nadrukkelijk vorig jaar in Nederland te zijn geweest. Ze zei zelfs nooit in ons land te hebben vertoefd. Van de oplichtingsgevallen in het buitenland wist zij overigens ook niets af en zij kon zich zelfs niet her inneren tot een gevangenisstraf van vijf jaar te zijn veroordeeld. In melodieus Frans deelde zij de leden van de recht bank mee dat zij om politieke redenen Frankrijk had verlaten. Ofschoon dc meeste getuigen er niet zeker van waren staat voor mr. Van Dijken vast dat de vrouw, die dinsdag voor de Utrechtse rechtbank stond, en de oplichtster, die in Soest met succes opereerde, identiek zijn. In de gevan genis in Keulen heeft zij het haar zo kort geknipt dat er weinig meer dan wat onregelmatige stoppeltjes waren overgebleven. Zij hulde zich tijdens het voorarrest in slonzige, armoedige kleren en toen er (politie) foto's moes ten worden genomen, poseerde zij met bolle wangen. Dit alles om maar niet herkend te worden. De raadsvrouwe van Allia, mej. mr. A. H. van der Smit, zei te beschik ken over schriftelijke verklaringen van zes personen, die haar cliënte (lp twee augustus van het vorig jaar in Parijs hebben gezien. Deze verklaringen stel de zij ter beschikking van de recht bank. Volgens mej. mr. Van der Smit is het wettig en overtuigend bewijs he lemaal niet geleverd. sollicitatieverlof en bij vertrek om de pil te vergulden een half weekloon voor de week- en uurloners en één achtste maandloon voor de maandloners die minder <\"tn tien jaar bij Hero n.v. in dienst zijn geweest Zij, die langer dan tien jaar bij Hero n.v. gewerkt hebben, krijgen het dubbele hiervan. Bovendien is men niet verplicht zijn opzegtermijn uit te dienen. Overigens kwam de ontslagaanzegging niet geheel onverwacht, zoals een der ontslagenen van de technische 'dienst meedeeld. Al weken voelde men, dat er iets op til was", vertelde hij. En toen een en ander uitlekte werd de sfeer tenslotte zo onrustig, dat wij ons tot de vakorga nisaties hebben gewend. Deze hebben toen maandag 24 augustus een onderhoud gehad met de directie dat maandag middag de 31ste is voortgezet. Diezelfde maandagavond hebben de vakbonden hun leden van de plannen van de' direc tie in kennis gesteld en verteld welke speciale maatregelen van de directie waren verkregen. De directie zelf heeft nu dinsdagochtend nog eens aan de on dernemingsraad verteld en 's middags kregen de individuele werknemers van de directie te horen, wie door de ont slagmaatregelen getroffen werden. Het laat zich aaneien, dat de ontslagen chefs hun ontslag niet klakkeloos zullen accep. teren". De woordvoerder van de ont slagenen, sprak voorts de vrees uit, dat het bij deze maatregelen niet zal blijven. Er zou momenteel een voorraad van on geveer zeventienmiljoen liggen waarvoor volgens de zegsman nog geen afzet, mogelijkheid gevonden is. De grondoor zaak van de maatregelen zei hij te zoe ken in het feit, dat nu het grootste ge deelte van het aandelenpakket van Hero n.v. Breda in handen is van het Zwitser se moederbedrijf, thans de invloed van de Zwitserse directieleden zich doet gel den in de vorm van een economisch uit- gekiemde reorganisaite. „BESPARINGEN" Directeur F. Jansen spreekt de vrees als zouden er nog meer maatregelen te verwachten zijn tegen en schrijft de huidige reorganisatie toe aan besparings. maatregelen in verband met kostenstij gingen. welk motief door de betrokken vakorganisaties, te weten de katholieke bond voor werknemers in industriële be drijven „St.-Willebrordus", de algemene bedrijfsgroepencentrale, de federatie van katholieke beambtenboriden en de christe lijke bedrijfsgroepencentrale, nog nader zal worden onderzocht, „vooraleer ver dere stappen kunnen worden overwo gen", aldus de woordvoerder van de vak organisaties, listricts-vakbondbestuurder H A. G. Reijnders, die ook de vergade ring van het Hero-personeel in „De Blokken", die door ongeveer honderd zeventig. leden werd bezocht, leidde. (Van onze correspondent in Brussel) BRUSSEL In kringen van de Belgische radio en televisie (BRT) is men hooglyk verbaasd (en veront waardigd) dat vanuit Nederland geen felle reacties worden gehoord op het feit dat T.V.-Noordzee (R.E.M.) uit zendt over kanaal 11, een kanaal dat de BRT zelf zo graag zou hebben ge bruikt, maar op Nederlands verzoek niet deed omdat anders zo stelde Nederland het destijds mensenle vens in gevaar zouden kunnen wor den gebracht. Op grond van deze Nederlandse ar gumenten (uit 1960) heeft de BRT ook later niet meer om beschikbaarstel ling van kanaal 11 gevraagd, hoewel men het graag gebruikt zou hebben. De directeur van de technische diensten van de BRT zei tijdens een persconferentie in Brussel, dat hy de kwestie in het licht van die nieuwe feiten wil bekijken om na te gaan of ook de BRT van bedoeld kanaal elf gebruik zal gaan maken. Een jaar of twee geleden koesterde de BRT het inzicht om kanaal elf te gebruiken voor een steunzender in West-Vlaanderen. In het zuidweste lijke gedeelte van die provincie wor den de Vlaamse programma's van de BRT nl. in technisch slechte staat ontvangen en een steunzender op ka naal elf, met een vermogen van 5 watt kon dat probleem uit d<l we reld helpen. Het plan vond echter geen doorgang ingevolge verzet van Britse zijde. Ook Nederland opperde grondige bezwaren en liet toen op merken dat kanaal elf gebruikt wordt door de luchtvaart, en met name door de vliegbasis Woensdrecht Thans, aldus de BRT-woordvoerder, zendt de R.E.M. uit op dat verbod®i kanaal, en niet met een zendertje van 5 watt, doch met een van 90.000 watt. Bij ons weten is zulks gebeurd zonder internationale protesten en tot dusver is evenmin gebleken dat door die krachtige uilzendingen de lucht vaart overlast ondervindt. Nochtans zou dit een dankbaar argument zijn geweest tegen de R.E.M. onder het motto: „R.E.M. brengt mensenlevens in gevaar". Het is dus moeilijk aan vaardbaar dat het argument nog lan ger tegen de BRT wordt aangewend. Van de zijde van de luchtmacht is meegedeeld dat bij een onderzoek in middels gebleken is dat de uitzendin gen van T.V.-Noordzee geen invloed hebben op luchfmachtapparatuur. De marine liet weten dat zij de VHF- golflengte helemaal heeft verlaten en overgestapt is op UHF. Alleen een in stallatie op het marine-vliegkamp Valkenburg, welke alleen in bedrijf komt indien de basis fungeert als noodhaven voor een burgervliegtuig, zendt op VHF, maar niet op kanaal 11. De Belgen zullen dezer dagen be leefd om opheldering vragen bij het Nederlandse ministerie van Verkeer en Waterstaat. DEN HAAG De minister van Eco nomische Zaken heeft zich ermee ac- coord verklaard, dat met ingang van 6 september 1964 de verbruikersprijzen van melk en melkprodukten, zowel los als in flessen van een halve en een hele liter, met 1 cent zullen worden ver hoogd. Deze prijsverhoging houdt verband met een stijging van produktie- en ver. werkingskosten, welke voor doorbere kening in aanmerking komen. VENRAY Bijna 3 uur heeft dinsdag avond de rijkspolitie te Venray nodig gehad om de identificatie vast te stellen van een man die in de vroege avond op de Deurneseweg in Venray bij een ver keersongeluk om het leven is gekomen. Het was een ruim 40-jarige landbouwer uit Merselo. een kerkdorp van Venray, die, toen hij per fiets overstak, door een busje werd aangereden. IJMUIDEN Op de Heerenduinweg te IJmuiden is dinsdagmorgen de 78- jarige heer B. M. L. Gjertzen uit IJmui den aangereden door een personenauto en later in het ziekenhuis overleden. Hij kwam met zijn fiets van het duin terrein en stak plotseling de rijweg over. GRONINGEN Op de provinciale weg tussen Leens en Ulrum is dinsdagavond een achtjarig kind omgekomen. De be stuurder van een bestelwagen, de heer K. Westra uit Ulrum, die in de richting van Ulrum reed, werd door de zon ver blind en botste achter op een gepar keerd staande vrachtauto met aanhang wagen van de boderijder Hamstra uit Ulrum. Het naast de bestuurder zittende doch* tertje werd vrijwel op slag gedood. VENLO Op de Baarlosestraat in Blerick is dinsdagavond het zevenjarig zoontje- van de familie Franken door een auto aangereden en is later overleden. (Advertentie)

de Stem | 1964 | | pagina 1