S PORT VOLLEYERS GEVEN GEEN PROGNOSES NAC-defensie zal het zwaar krijgen tegen Heracles Na langdurige en felle strijd werd reis naar Tokio een feit Nederlandse resultaten duiden op zesde plaats voetlxd VERK Amateurvoetbal 6 september jgentn Ploeg Sal lunches later W .k. wielrennen 1965 in Spanje Loting KNVB-beker Regenbogen aan de voet van de Mont Blanc Winst voor Baronie RBC :ware voor een opgave Zwijgen Dcimes BHjarl-vijfkamp Spanjaard Galvez verslaat Scholte Om Zeeuwse titel meerkampen Amerikanen lopen geld bijeen KNVB Zeeland Ek. honkbal Spanje klopt Frankrijk: 16-6 John Love vervangt pechman Phil Hill 13 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1964 13 Makelaar A. H. rmonie, Hoofd- ïeffing van het 1 moet worden, ten waaronder Hamadan - uteuils, tafels, achine en wat ederen worden Tweede klas A: VOABUna. Tweede klas B: InternosRKVVU: SartoAlliance. Derde klas C: Uno AnimoWVO; Gil- ze—VES: RKTVVRAC. Derde klas D: HontenisseBSC; Sluis kil—NSV. Vierde klas E: ZigoSVG. Vierde klas F: Groen-WitBreda; Ad- vendo—Sprundel. Vierde klas H: Corn. BoysAarder.- burg; Koewacht—Breskens. DEN HAAG. Als kogels, onberekenbaar in hun baan, maar met (le regelmaat van machi negeweervuur vliegen de met effect geslagen floating services over 't net, om na de vreemd ste kronkelingen uiteen te spatten op de ver dedigende handen van de tegenpartij. Snel, bewegelijk en tot 't uiterste geconcentreerd volgen de leden van de Olympisch volleybal- ploeg de hal om na korte onderbreking waarbij vlug een boterhammetje wordt ge geten te luisteren naar de uiteenzettingen a van coach Henk Blok. Gespannen aandacht, met op de achtergrond de nu al voelbare spanning van straks in Tokio, de stad waar- SALLANCHES De start van de eer ste equipe voor de ploegentijdrit van de wereldkampioenschappen wielrennen op de weg- voor amatuers in Albertville donderdag is anderhalf uur uitgesteld. Het vertrek van de eerste ploeg was oorspronkelijk gepland op 12.00 uur, maar zal nu om 13.30 uur geschieden. De andere ploegen zullen dan om de twee minuten volgen. Deze beslissing is door de internatio JAN JANSSEN toonde zijn forme in Broude, waar hij als nummer een eindigde. Zijn tijd: 2.29. RICHARD BUKACKI uit Axel heeft weer eens een wedstrijd ge wonnen. Nu in Stekene. SAAR BEUN, een andere Zeeuw se krachtpatser bleek de sterkste in Kaprijke waar hij de vijfenze ventig kilometer bijzonder sterk fietste. Ko de Vrieze finishte der de. Henk Mol was vierde en Mesu vijfde. RINI HUYBREGTS wist een course in Rijkevorsel te winnen. Hij toonde zich de beste en kwam met een voorsprong van ander halve minuut als eerste over de streep. Enkele dagen geleden werd hij tweede en vierde te Clinge. van de naam met vlammende letters in de hoofden staat geprent. al hun daar te wach ten staat is nu nog een gesloten hoek. Wanneer men zo een dag meemaakt uit een traningsweek der volleyballers, dwalen de gedachten onwillekeurig af. Zij zien alleen nog maar dat ronde ding, denken als schaak meesters over posities, korte en hoog gege ven set-ups, twee- en driemans-aanval o even later zodra het sein daartoe gegeven is de inspannende training af te reageren als een stel jonge honden, die doldwaze din gen doen. Wij zijn in onze verbeelding Moskou, Tokio, New-York en Boeda pest. Daar zijn Russen, Japanners, Amerikanen en Hongaren onge twijfeld op ongeveer datzelfde ogenblik ook bezig. Ook daar wordt gedacht in termen van goud, zilver of brons. Al durven onze land genoten dat niet hardop te zeggen, blijft Henk Blok, bedachtzaam ieder woord proevend op het puntje van zijn tong bescheiden in al zijn uitlatingen. Zeker is het dat Rob Groenhuyzen, Jaap Korsloot, Jurriaan Kooien, Jan Oosterbaan Dinko van der Stoep, Joop Tinkhof, Jacques Ewalds, Jan van der Hoek. Frank Constandse, Piet Swieter, Kans van Wijnen en Jacques de Vink, jhun huid zo duur mogelijk zullen ver kopen. moeten werken om na gedane dagtaak naar de academie van lichamelijke op voeding in Den Haag te hollen. Geen sinecure, dat gehoorzamen aan twee bazen, maar zij doen het met overgave en plezier. In al die andere landen, waar de crè- Ër is natuurlijk een verschil De rond- me van de volleyballers werd afgeroomd om Den Haag woonachtige spelers ne- men zelf hun lunchpakket mee en slapen i honderdduizenden, zoals m Japan thuis, de anderen hebben met medene- cn Rusland, die werden ondergebracht, ming van sloop en lakens in hun tassen, getraind en vertroeteld onderdak gevonden bij de heer Van Kas teel, de voorzitter van de technische com- SALLANCHES De U.C.I. heeft nu tLTczt- lcai»9<Ug definitief bepaald dat de wereldkam-missie van de NEVOBO. Acht studenten, nale wielerunie genomen om de televisie Pioenscbappen 1965 te San Sebastian in die zich vrij hebben weten te maken, in staat te stellen een uitzending van de zu,,en worden gehouden. Als vormen geen problemen wel de twee wedstrijd te verzorgen. UTRECHT Vandaag om 20.00 uur, wordt in hotel Terminus te Utrecht de loting verricht voor de competitie om de K.N.V.B.-beker. voorlopige data zijn genomen 2 tot 121leraren september. en twee kantoorbedienden. Zij 365 dagen van de week. jaar in jaar uit, zal alleen maar schamper worden gelachen wan neer men voeding en slaapgelegenheid zelf zou moeten verzorgen. In Nederland is dat gewoon, daar houdt men zich niet op met loonderving etc. De grim mige vastberadenheid is er echter niet minder om. Wie doen er eigenlijk mee? Tien lan den, die te beginnen op 13 oktober met de wedstrijd Nederland-Ver. Staten, in de hieronder vermelde volgorde tegen onze landgenoten uitkomen. 13 oktober tegen Amerika, 14 oktober Rusland, vervolgens Brazilië, Roemenië, Egypte Zuid-Korea, Hongarije. Tsjecho- slowakije en Japan. Bij de beschouwing van de kansen van de Nederlandse volleyballers in Tokio gaan de gedachten terug naar de kwalifi catiewedstrijd tussen Italië en Nederland Brussel. De Italianen hadden hun reisbiljet al in de zak, tenminste wan neer zij die Hollanders" zouden over rompelen. Het lukte niet. Met 32 won nen de oiizcn na een zenuwslopende ont moeting. NOC's keuzecommissie was niet tevreden en wees de wedstrijden om de Westeuropese beker als laatste se lectie aan. In de voorwedstrijden wer den Denemarken en België onder de voet gelopen en voor de derde maal in successie onder hevige mentale druk versloegen de Nederlanders Marokko met 30, Italië met 31 en Frankrijk met 3I. De selectie was een feit en KNVB- voorzitter, NOC-bestuurslid, Toon Schro der vertolkte de gevoelens van de Ne derlandse sportwereld met de woorden: ,.het is fantastisch gegaan, hartelijk ge feliciteerd en op naar Tokio", Het bete kende een einde en een begin. Een einde waarbij persconferenties en witboeken waarbij persconfrenties en witboeken Majestueus verheft rlc spierwitte kruin van het Mout Blanc-massief zich hoog boven de vallei, waarin za terdag en zonda"- de in (lit iir.po ante landschap nietige mmscn zich neer druk gaan maken om de Wieler-we- reldtitels op de weg. Inderdaad, im posant, want de aartsvader van de bergreuzen wordt aan alle kanten ge flankeerd door machtige toppen, die in grimmige schoonheid maar weinig onderdoen voor de hoogste berg van Europas Vanuit Sallanches, het tijde lijke hoofdkwartier van de wieler- eiite, heeft men ook het uitzicht op de 4125 meter hoge Aiguille verte, de 3843 meter optorende Aiguille du Midi, de 2752 meter hoge Pointe Per- cée en de met zijn 2541 meter slechts <ot de kleintjes onder de reuzen be horende Ai mille de Warens. Temid den van eeuwige sneeuw, reusach tige gletsjers en overweldigend hoog oprijzende rotswanden ligt het 11,6 kilometer lange circuit dat door de amateurs zestien maal (185,6 km) en door de professionals liefst 25 keer (290 km) moet worden afgelegd. Dit grote aantal ronden kan wel eens een voorname rol gaan spelen in de strijd om de regenboogtruien. Want het is een parkoers zonder hom of kuit. Het is niet vlak genoeg om de rouleurs in een fauteuil te zetten, maar ook biedt de klim naar de Cóte van Pas- sy (over een afstand van 2800 meter moet een hoogteverschil van slechts 3800 meter worden overwonnen) niet voldoende uitzicht voor de coureurs, die zich pas in het gebergte op hun gemak voelen. Het moet dus komen van de veelvuldige herhaling, die tenslotte de vermoeide spieren doet verstijven. Daarnaast biedt de afda ling naar de finish, gelegen midden op.het miniatuur-vliegveldje dicht bij Saint Gervais, mogelijkheden voor avonturiers. Gevaarlijk is deze toclit naar beneden niet, want er zitten zo veel bochten in, dat een vluchteling al heel snel uit het zicht is verdwe nen. Mogelijk is er dan ook nog een rol weggelegd voor de scherpe wind, die bij tijd en wijle door het dal strijkt. Onze sportredacteur Piet Hack is afgereisd naar Sallanches en zal van uit deze Franse plaats morgen zijn voorbeschouwing geven en daarna reportages verzorgen van het ge vecht dat amateurs en profs gaan leveren. BREDA. De semi-profs gaan aan hun derde wedstrijd begin nen. Het aanloopje heeft plaats gehad en vanaf nu zullen de clubs op volle toeren gaan draai en. In Limburg, bij MVV, zal dat wel een hoog „tal" worden, want het Maastrichtse team bleef punt loos evenals Enschede. Een andere streekgenoot, Fortuna 54, daaren tegen vloog meteen op topsnel heid de vijanden tegemoet en vero'verde vier punten. Heracles, een geweldige verrassing, deed hetzelfde. Voor landskampioen DWS dus nog geen j bovenste plaats, maar dat zegt verder weinig, zo kort na de start. Overigens gaat dit DWS zondag een geweldig duel strijden met stadgenoot Ajax. Deze ont moeting vormt beslist de hoofdschotel van komende zondag. De jongens van Daan Schrijvers zijn aan hun stand ver plicht de rivalen een nederlaag te be zorgen, maar of dat ook gaat gebeuren is een groot vraagteken omdat Ajax zich zal willen herstellen van de nederlaag tegen ADO. Daarom ligt een puntenver deling het meest voor de hand. moeilijk mag hebben met DOS. De twee punten blijven zeker in Geleen. Ook Feijenoord zal de volle winst binnen halen wanneer SC Enschede een visite komt afleggen. De Oostelijken zijn de richting kwijt, al lukt het bij de Rot terdamse sterren ook niet best. Het ver lies bij Fortuna mag men als een vergis sing zien en daarom heeft SC Enschede zo goed als geen kansen. In Eindhoven moet PSV het Deventer Go Ahead kun nen bedwingen. Op eigen grond lijkt GVAV iets sterker dan ADO, dat de aan dacht op zich vestigde met winst tegen Ajax. Of de Hagenaars in Groningen voor een tweede verrassing zullen zor gen valt te betwijfelen. Voor de suppor ters spelend komt GVAV altijd sterk voor de dag. Met. de halve winst zullen beide elftallen gelukkig zijn. Debutant Telstar krijgt MVV onder de rook van de hoogovens en daar ligt een mooie kans voor de debutanten om in de running te blijven. MVV blijkt volledig van slag en daar kan van geprofiteerd worden. Sensatie valt te verwachten bij Sittardia, waar Sparta naar toe reist. De ..Pieten" bezondigden zich bij He racles aan te ruw spel en gingen ten slotte met verlies naar huis. Ook Sittard zal in de uitslagenlijst geen winst te zien geven, want de newcomers doen het voor treffelijk. Het Roosendaalse RBC krijgt een zware kluif aan Eindhoven, dat momenteel (mede-) lijstaanvoerder is. Plet feit dat deze strijd op Roosendaals gebied plaats vindt kan men in het voordeel van de RBC'ers zien, maar erg veel zal men er niet mee opschieten. Wanneer de punten over de helft gedaan worden, zal de thuisclub beslist niet klagen. Willem II reist naar Nijmegen om twee punten te veroveren op NEC. Afgelopen zondag was een goede dag voor de penningmeester van Braonie, die bijna drieduizend bezoekers meer zag dan anders. Na de jongste successen zou het wel eens opnieuw „feest" kunnen wor den, nu Fortuna Vlaardingen in Breda speelt. Het Bredase elftal speelt een frisse wedstrijd en daar is altijd wel belang stelling voor. Dat Baronie twee punten aan het totaal toevoegt, is buiten kijf. BW wint in Den Bosch van SVV en Wilhelmina houdt Hermes DVS onder de duim. Voor NOAD en LONGA, die uit komen tegen Limburgia en Helmondia, is er weinig weggelegd. Fortuna '54 en Heracles, de beide aan voerders, krijgen beslist geen makkelijk karwei. Tegen respectievelijk DOS en NAC dient alle hens aan dek geblazen te worden. Op de activiteiten van de Almeloërs in voorgaande wedstrijden gelet, dreigt de balans toch wel in hun voordeel door te slaan. Bij NAC immers bleek tegen DOS de achterhoede wat zwakjes, doch na een omzetting lukte het beter. De vraag is hoe de formatie voor het duel met Heracles wordt. Hoe dan ook. Plooyers' ploeg krijgt een pittige tegenstander die moeilijk te overwinnen valt. Met een gelijkspel kunnen de Bre- danaars dik tevreden zijn. Het voorgaan de is eigenlijk ook van toepassing op Fortuna '54, dat het in eigen huis niet niet werden geschuwd. Een nieuw begin, omdat de volleyballers zich nu in alle rust konden voorbereiden. En de resul taten kwamen. De schijnbaar onoverwin nelijke Japanners, op tournee door Eu ropa wonnen wedstrijd op wedstrijd. De 'Tsjechen, Roemenen met een gedeel telijk team, de Oostduitsers, zij allen werden weggevaagd en ook tegen Neder land werd de eerste wedstrijd met 3—1 gewonnen. Een paar dagen later speel den onze landgenoten echter de mooiste wedstrijd van hun leven en versloegen zij de mannen uit het land van de rij zende zon. Japan is zonder twijfel een sterk vol- leyballand. Met Rusland, Roemenië, Hongarije en Tsjechoslowakije behoort het tot de top van de wereld. Nederland is de „underdog", die straks op de steun van het Japanse publiek kan rekenen, behalve op de laatste dag. Men zwijgt in alle stilte, in de kringen der insiders. Gekke uitslagen zou men niet vreemd vinden. Men is zeer ver heugd over het programma, dat ons om en om een sterke en dan weer min der sterke tegenstander brengt. Maar tot een uitspraak durft men niet te komen. Wanneer wij, gezien de resultaten tij dens de wereldkampioenschappen 1962 en de Europese kampioenschappen 1963 een volgorde zouden moeten bepalen dan zou deze er als volgt uit zien: 1. Rusland, 2. Roemenië. 3. Japan 4. Tsjecho Slo wakije, 5. Hongarije, 6. Nederland, 7. Brazilië. 8. Zuid-Korea, 9. Amerika, 10. Egypte. Waarbij uiteraard met het kleine on derlinge verschil tussen de toplanden rekening dient te worden gehouden ten aanzien van de klassering. Japan kan net zo goed eerste worden als Roemenië en Nederland voor hetzelfde geld vijfde. Een grote stimulans voor onze landge noten is zonder twijfel het feit, dat in 1968 in Mexico- City volleybal weer op het programma staat en dat de eerste zes van Tokio zich automatisch kwali ficeren. Men krijgt de handen dicht in volleybal (Neder)land. Twee landen zijn er in Tokio die bij de dames het goud betwisten, dat zijn Rusland en de Nichibo Kaizuka Amazo nes, zoals zij in Japan worden genoemd. Zij zijn het vrouwelijk idool van de Ja panse sport. Grote favorieten voor Tokio, wereld kampioen en ongeslagen in 137 wedstrij den sinds 1960. Coach is de nu reeds beroemde. Hirofumi Diamatsu, 43 jaar oud, gedrongen en gespierd despoot voor zijn meisjes, gekozen uit de 1242, die na langdurige selecties overbleven. Zij leven en werken tezamen in de textielfabriek van Dai Nippon, krijgen 200 in de maand en trainen dat de stukken eraf vliegen. Om 7 uur op. van 8 tot 3.30 uur werken en van 4 tot mid dernacht trainen en nog eens trainen, slke dag opnieuw. Verbazend is het ge mak waarmee zij'de bal bewegen, acro batisch hun sprongen en groot de smashkracht. Typerend is het verhaal van team- captaine, Masae Kasai, die voor de keu ze stond een verloving of volleybal. Zij koos volleybal voor de glorie van haar vaderland. Kenmerkend voor de instel ling van een Japanner. Of de Russinnen Astra Biltauerem, Ludmilla Mikhailovskaya, Nelly Abra- mova, Tatjana Roschina en al die ande ren, dat zo maar zullen accepteren blijft de vraag. Overigens verloren de Rus sische dames smadelijk tijdens het voor- olympisch toernooi met 30. ANTWERPEN In de jaarlijkse biljart-vijf kamp van „De Boerinnekens" in Antwerpen heeft Henk Scholte ver loren van de Spanjaard Galvez. De Eindhovenaar toonde zich het sterkst in het kader 47/2 en driebanden, maar werd verslagen in het libre, het band stoten en het kader 71/2. De uitslagen waren libre Galvez Scholte 200 2 12 2 200 12 100.00 6.00 Scholte Galvez 47/2: 150 4 97 4 118 91 37,50 24.25 Galvez Scholte handstoten 50 13 37 13 16 13 3.84 2.84 Galvez Scholte 71/2 100 9 68 9 driebanden 53 44 11.11 7.55 Scholte Galvez 20 18 11 18 5 3 1.11 0.61 Gedurende twee dagen werden op de sportvelden te Terneuzen wedstrijden in de meerkampen gehouden voor jongens van de categorie A en B om het kam pioenschap van Zeeland. De organiserende vereniging Schelde- sport uit Terneuzen kwam in deze wed strijd goed voor de dag want zowel H. Ranschart bij de A-categorie als A. de Bokx in de afdeling B eindigden op de eerste plaats. De Bokx ontmoette zware tegenstand van J. v. d. Dries, Zeelandsp. De strijd bleef open tot het laatste num mer, de 600 meter. De als eerste geëin- digden van iedere categorie worden af gevaardigd naar de nationale kampioen schappen. Goede prestaties waren de 6.68 m van H. Ranschaert en de 6.25 m op verspringen, de 1.28.9 min. op de 600 m van v.d. Dries en de 1.65 m hoogsprin gen van W. Denekamp Zeelandsp. Galvez 6 pnt. Scholte 4 pnt. De Belg Schrauwen versloeg zijn land genoot Van Hassel met 64 en de Duit ser Spielmann won van Ceulemans (België) eveneens met 64. NEW YORK In New York is een fakkelestafette dwars over de Verenigde Staten begonnen, een stunt met het doel een miljoen dollar te vergaren voor de Amerikaanse Olympische ploeg. De ne ger Jesse Owens, die in 1936 te Berlijn vier gouden Olympische medailles voor de Verenigde Staten won, was de eerste van de 3500 lopers die de fakkel naar Los Angeles zullen brengen. De estafette moet zijn eind- en hoogte punt vinden tijdens de rust van een voet balwedstrijd op 27 september. Een Ame rikaanse Olympische ploeg van 510 man nen en vrouwen, die de volgende dag naar Tokio zal vertrekken, zal aanwezig zijn om een cheque in ontvangst te nemen voor cl gelden die tijdens de estafette zijn ingezameld. 2e klas A: Corn Boys 3—Aardenburg 2, 3e klas C: Clinge 3—Breskens 3. MILAAN Het toernooi om het Euro. pese kampioenschap honkbal is in het Campo Kennedy te Milaan voortgezet met de ontmoeting Spanje—Frankrijk, die door de Spanjaarden met 16—6 werd gewonnen. De gedetailleerde uitslag was: Spanje 00003071 5. Frankrijk 00420000 0. Technische resultaten: Spanje: Barrio 6-0-10 (8 innings); Aguayo 0-0-1 (1 innings); 8 fouten. Frankrijk: Marcotti 4-6-3 (41/S in nings) Setbon 0-3-3 (12 3 innings): Gerschboum 4-3-6 (3 innings); 8 fouten. Piel Kruiver heeft zaterdag ver schillende malen geprobeerd de de defensie van Fortuna '54 te verschalken. Doelman Vogels, Van der Hart en Beenen (v.l.n.r.) ston den echter pal. Ook tegen DOS zullen de Limburgers zich tot het uiterste weren- MILAAN Het Nederlandse honkbal- negental zal liet zondag in de belang, rjike finale van het Europese kampioen schap te Milaan tegen Italië zeer waar schijnlijk zonder zijn uitstekende mid- velder Hamilton Richardson moeten doen. De Spartaan is dinsdagmorgen per vliegtuig naar Rotterdam terug gevlogen, omdat zijn vrouw plotseling ziek was geworden en in een ziekenhuis is opge nomen Wanneer de toestand van Ri- chardsons vrouw dit toelaat, zal de Antilliaan zaterdag naar Milaan terug keren. LONDEN De renstal Cooper heeft besloten de Amerikaan Phil Hill zondag in de grote prijs van Italië te vervan gen door de Rhodesiër John Love. De leider van het Cooper-team, John Cooper, vertelde dat hij twee wagens zal laten rijden op Monza, en wel door Bruce McLaren en John Love. „Hill moet in zijn eigen belang rust hebben. Een be slissing over zijn toekomst is nog niet genomen," aldus Cooper. Hill heeft dit jaar nogal wat ongeluk jes gehad. Twee Coopers die door hem werden gereden, moesten worden afge schreven Dit kostte 20.000 pond. Tijdens de training op de grote prijs van Oosten rijk, anderhalve week geleden, vloog Hill weer eens de baan uit. Hij bleef on gedeerd. maar zijn wagen brandde uit

de Stem | 1964 | | pagina 11