AVRO houdt zich niet meer aan afspraken met de N.T.S. Baron Bluff en de dripdrups HET AFTREDEN VAN RENGELINK: Programma's radio en t.v. Redelijke uitvoering van het Deutsches Requiem DEENS SPOOK-ORKEST Gespannen sfeer Wimo uit Roosendaal bereidt zich voor op goochelcongres DIEPVRIES Opa's krant 5 Veijaardag? DROSTE pastilles altijd welkom Radio Uitstekend groot-Omroepkoor LIESBETH LIST treedt op in show Ageeth Scherphuis weer naar AVRO Televisie Franse wandtapijten ook 's avonds Ponnvkluiver Welkomthuis? DROSTE pastilles, altijd welkomiN^, 5 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 1 SEPTEMBER 1964 (Van onze radiê- en t.v.-redacteur) HILVERSUM. Een commissie zal, in opdracht van het dagelijks bestuur van de Nederlandse Tele visie Stichting, gaan onderzoeken of en in hoeverre er bij de ver schillende omroepen bereidheid is tot betere samenwerking. Tot dit besluit is het bestuur van de N.T. S. gekomen na het toch nog vrij plotseling aftreden van de heer J. W. Rengelink als programma-com missaris van de N.T.S. Het is overigens in Bussum en Hilversum voor iedereen duidelijk, dat met name de AVRO deze be reidheid de laatste tijd niet heeft opgebracht. Het is een van de belangrijkste motie ven geweest voor de heer Ren gelink om af te treden als programma-commissaris, de verant woordelijke man voor de televisie-pro gramma's, die onder de vlag van de N-T.S. op de beeldbuis worden gebracht. De veranderde houding van de A.V.R.O. wat de programma's van de N.T.S. be treft heeft in Gooise omroepkringen een sfeer doen groeien, die bepaald niet con structief te noemen is. De A.V.R.O., het is bekend door haar rapport, wil in feite de plaats van de N.T.S. innemen. Er is een duidelijk gebrek aan bereid heid van deze zijde om zich te houden, aan afspraken en regelingen. Dat werkt uiteraard op de duur fnuikend en zo is de, aanvankelijke prettige opbouwende, sfeer veranderd in een naargeestige, waardoor praktisch niet meer is samen te werken. Voor Insiders komt het bericht van het aftreden van de zeer capabele heer Rengelink niet helemaal als een verras sing. Het is bepaald onmogelijk iets op te bouwen, iets tot stand te brengen In een voortdurende afbraaksfeer. Het verschil van inzicht tussen de heer Rengelink enerzijds en enkele om roeporganisaties anderzijds, waarbij met name de A.V.R.O. genoemd mag wor den, over de plaats en de organisatie van de N.T.S., werd tenslotte te groot. Waar het om gaat is, dat de heer Rengelink steeds er voor heeft gestre den de verschillende N.T.S. -programma- (Advertentie) afdelingen meer eigen verantwoordelijk heid te geven. De N.T.S.-journaaldienst bijvoorbeeld is een geheel zelfstandige dienst, te vergelijken met een onafhan kelijk landelijk dagblad. De heer Renge link meent, dat de N.T.S. de beschik king moet krijgen over meer eigen pro ducers, regisseurs, etc. zodat de N.T.S. niet steeds leentjebuur behoeft te spelen bij de omroepen. Tot nog toe is 40 procent zendtijd voor de N.T.S. In de praktijk is het zo, dat een omroep het programma maakt cn overdraagt aan de N.T.S., die het keurt en onder N.T.S.-vlag uitzendt. De N.T.S, is bedoeld als een samenwer kingsorgaan, welke programma's geeft, welke voor iedereen aanvaardbaar zijn. Ondanks deze samenwerking blijft dan de mogelijkheid in deze programma's een eigen geluid te laten horen. De V.A.R.A. en V.P.R.O. hebben altijd achter de ideeën van de heer Rengelink gestaan en doen dat nog. De K.R-O. denkt er echter anders over en men meent in deze kringen, dat de N.T.S. niet met eigen staven moet gaan wer ken omdat dan de samenwerking tekort zou worden gedaan. De N.C.R-V. geeft geen commentaar en wat de A.V.R.O. betreft is de affaire vrij duidelijk. Deze omroep kan gerust worden aangezien als de kwade genius, waardoor een in Bussum en Hilversum gewaardeerde man als de heer Rengelink zich genoodzaakt ziet heen te gaan. De heer Rengelink heeft nog tal van andere functies in de omroepwereld en zal die ook blijven vervullen. Zo is hij onder meer secretaris van de program macommissie, lid van de raad van be heer van de N.T.S., voorzitter van het bureau programmazaken, televisie-se cretaris van de V.A.R.A., enz. Het is bijzonder jammer, zo meent het grootste deel van de mensen van de omroepen, dat een der meest capabele werkers van de N.T.S. zijn functie heeft neergelegd. De heer Rengelink wordt in Hilversum de grote man genoemd van de eerste moeilijke en schuchtere vader landse televisiejaren. Hij vervulde tal van functies, ook internationaal, en het is mede aan hem te danken dat ons land bij de buitenlandse televisie-stations een goede naam heeft. Het is niet duidelijk wie de heer Rengelink op moet volgen. Op het eerste gezicht zijn er geen serieuze kandida ten, die kunnen bogen op de ervaring en capaciteiten van de heer Rengelink. Door sommigen is de oud-sportverslag gever Siebe van der Zee. thans televisie directeur van de A.V.R.O., genoemd als zijn opvolger. Hoe men over deze op volging binnen N.T.S.-verband denkt, behoeft nauwelijks neergeschreven te worden. Uitgesproken een, overigens door velen betwiste, leider van de A.V.R.O. zou de moeilijke taak van de heer Rengelink over moeten nemen. Het zou de definitieve nekslag voor alle NT.S.-programma's betekenen, zo me nen velen. Inmiddels is het ook duidelijk, dat de kijkers van de desintegratie tussen de RENGELINK geen kans tot samenwerking met AVRO omroepen op het scherm hun deel krij gen. Juist nu de programmering op het tweede net urgent wordt, maakt een omroep brokken, waardoor de samen werking tussen de omroepen stagneert en niet functioneert zoals het zou moe ten. Daardoor krijgt het gehele tweede net niet die functie welke het zou moe ten hebben. In de Scheveningse Kurzaal gaf het werd door de uitvoerenden op passende Groot Omroepkoor in samenwerking met het Radio Filharmonisch Orkest en de solisten Annette de la Bye (sopraan) en Herman Schey (bas) o.l.v. Jean Fournet een uitvoering van Brahms' „Ein Deut sches Requiem", een der belangrijkste werken uit de koorliteratuur. Brahms is een van de grootste drama tische romantici, zijn muzikale filosofie heeft een tragische inhoud. Hoewel hij dikwijls van bijbelteksten gebruik maak te, werd zijn gewijde muziek meer uit de gedachten- en gevoelswerld van de kunstenaar geboren, die zowel realist als dromer is, dan uit het denken van de dogmaticus of mysticus. Gevolg van deze instelling was, dat Brahms zich bij de compositie van zijn Requiem van een andere tekst bediende dan die van de dodenmis der katholieke liturgie. Als zo danig heeft zij dan ook niets gemeen met een requiem. De componist maakte een keuze uit bijbelteksten, die betrekking hadden op de dood en het hiernamaals. In dit Requiem spreekt niet de Kerk, maar de naasteliefde en de menselijkheid. In deze machtige compositie wordt, als in zo vele van zijn scheppingen, de ro mantische gevoelsdiepte door een stren ge en klassieke vormgeving binnen de perken gehouden. De tekst van deze uit zeven delen bestaande compositie is in twee groepen te scheiden. In de eerste drie domineert een elegische gedachte, terwijl de tweede groep een troostrijk ka rakter heeft. Het muzikale hoogtepunt van de eerste groep wordt in het 3e deel bereikt, dat door een imposante en gran dioze koorfuga wordt bekroond. Niet minder begeesterend is het liefelijke melos en het wiegende ritme van het 5e deel, dat ons de heerlijkheid van het hiernamaals suggereert. Van het 6e deel noemen we de geweldige climax, de grootste en meest indrukwekkende van de hele compositie. In het laatste deel wordt de sfeer van volledige resignatie en vrede bereikt, die ons in het eerste deel was voorzegd. Deze aan stemmingen rijke muziek Dinsdag 1 september HILVERSUM I 403 M 12.00 Angelus. 12.04 Lichte grammo- foonmuziek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor de boeren. 12.45 Lichte grammofoonmuziek. 12.55 Katholiek nws. 13.00 Nws. 13.15 Platen- nieuws. 13.25 Metropoleorkest en zang soliste. 14.00 Voor de plattelandsvrouwen. 14.10 Raaien maar!, muzikaal spelletje. 15.10 Populaire grammofoonmuziek 15.30 Als de dag van gisteren, klankbeeld. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Christen zijn in de praktijk, Godsdienstig programma. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Regeringsuitzending: Verdichtsel en waarheid over de eerste Antillianen, door G. T. Haneveld. 18.00 Liehte grammofoonmuziek voor de tie ners. 18.20 Uitzending van het Gerefor meerd Politiek Verbond. Nationaal Jhternationaal, Tot u spreekt: de heer W G. Beeftink. voorzitter van het Ge- Ïa i«rn?eerd .Politiek Verbond. 19.00 Nws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Licht instrumen taal ensemble. 19.50 Lichte grammofoon muziek. 20.00 Kwelling, hoorspel. 21.40 Radio-Kamerorkest en solist: Klassieke en moderne muziek. 22.20 Actualiteiten £Lf,ra™™ofoonmuziek. 22.25 Boekbespre- 30 22 40 Liedjes. 23.10 Licht orkest en solisten. 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II 298 M rinXui?' Jazz Band- 1220 Re£e- ringsuitzending: Uitzending v. d land- Whn, 2-30 Meedelingen t.b.v. land- cn ??nn J Lichte grammofoonmu- ziek 13.00 Nws. 13.15 Mededelingen, even- j|ctueel Of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Koperorkest. 14.00 kinderen. 15.00 Stereofonische lioif praan en P'ono: moderne liederen. 15.20 Bartleby. hoorspel (her- ïfim =yan december 1963). 16.00 Nws. ib-02 Stereofonische uitzending: Instru- ruS» Octet: moderne muziek. 16.30 Lichte grammofoonmuziek 17.25 New ïorn calling praatje. 17.30 Liehte gi-am- Nw. voor de teenagers. 16.00 n ueel actueel en grammo- °™fek 18.25 Promenade orkest. tri'„ Stereofonische uitzending: Piano trio klassieke muziek. 19.30 Populaire Xn™ Ja?r geleden (opn.). 20.00 Nws. 20.05 Licht orkest en zangsolist, laSw e grammofoonmuziek. 20.45 proeramofa^ d„e sport- documentair programma (rv>. 20.55 Lichte erammn- ho=eïhe ^f0 Antiquiteitenwinkel, 22 05 sterpof van 21 mei 1964) land Felttva 0l^%Srdin(g; S01" sieke muziek. 22SÓ »i »f ,klaA teiten. 23.00 ActualiteUen ui? 6^4,te muziekwereld. 23.55—24.00 Nws BRUSSEL VLAAMS 324 m: 12.00 Nws. 12.03 Grsmm^nr. muziek. 12.10 Tuinbouwkroni™k l215 Gevarieerde muziek. 1225 Weerbericht en mededelingen voor de seheenvafri 12.30 Lichte muziek. 12.50 Beursberichten en programma-overzicht. 13.00 Nws 13 20 Klassieke muziek. 14.00 Nws. 14.03'Boris Godounov, opera. 1.5.05 Nws. 15.08 Operet- v600 NWS: f16'°2 ®eursberich- ten. 16.09 Kamermuziek. 17.00 Nieuws en weerbericht. 17.15 Lichte muziek. 17.45 Moderne muziek. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberichten. 18.30 Klassieke muziek. 18.45 Sportkro-I niek. 18.52 Klassieke muziek. 19.00 Nws., weerbericht en radiokroniek. 19.40 Ge varieerde muziek. 19.50 Klankbeeld. 20.00 Amusementsmuziek. 21.00 Chansons. 22.00 Nws. 22.15 Volksmuziek. 22.35 De Zeven Kunsten. 23.00 Nws. 23.05 Kamermuziek. 23.55 Nws. 24.000.10 Berichten voor de scheepvaart. BRUSSEL FRANS 434 m: 12.03 Gevarieerd programma. 14.03 Zomerliedjes. 15.45 Lichte muziek. 16.08 Klassieke muziek. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muziek. 18.02 Uitzending voor de soldaten. 18.27 Lichte muziek. 19.30 Nws. 20.30 Gevarieerde muziek. 22.00 Wereld nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.55 Nws. Woensdag 2 september HILVERSUM I 402 M NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 7.45 Radio krant. 8.00 Nws. 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Lichte orkestmuziek (gr.). 8.45 Koor zang: volksliederen (gr.). 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Klassieke muziek (gr.). 10.30 Morgendienst. 11.00 Klassieke gram mofoonmuziek. 11.15 Oslo. klankbeeld. 11.45 Lichte grammofoonmuziek. HILVERSUM II 298 M VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. (Om 7.30 van de voorpagina). 8.00 Nws. en socialis tisch strijdlied. 8.18 Lichte grammofoon muziek. 8.50 Ochtendgymnastiek voor de vrouw. 9.00 Kookpraatje. 9.05 Klassieke grammofoonmuziek. VPRO: 9.40 Boek bespreking. VARA: 10.00 Lichte grammo foonmuziek. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Instrumentaal trio: klas sieke en moderne muziek. De Roosendaalse goochelaar Mr. Wimo (Wim van Overveld) bereidt zich voor op de strijd om de wereldtitel voor goo chelaars, die over twee jaar waarschijn lijk in Nederland zal worden gehouden. Mr. Wimo zit, ondanks zijn nog vrij jeugdige leeftijd, al vele jaren in het amusementsvak. Zijn liefde ervoor begon zich in het begin van de vijftiger jaren af te tekenen, toen hij op cultureel en amusementsgebied actief was in de af deling H. Hart van de KAJ te Roosen daal. Hij bewaart nu nog steeds hele plakboeken met herinneringen daaraan, evenals aan zijn werken met het duo „De Wimo's" en het bekende cabaret gezelschap Klaveren Vijf", waar hij overigens nog steeds mee optreedt en waar hij naar hij zegt. een schat aan er varing en routine bij opdeed. Van de bekende goochelaar Pierre Truxor (Piet Mol) ontving hij de eerste lessen in het goochelvak. waar zijn ei genlijke liefde naar uitgaat. Het begin was uiteraard zeer bescheiden, maar al gasw begon Wim van Overveld, die zich als goochelaar Mr. Wimo was gaan noe men. als zodanig bekendheid te krijgen, ook buiten Roosendaal. Op verschillende congressen van goochelaars oogstte hij veel succes en enkele keren slaagde hij er zelfs in, een Grand Priz in de wacht te slepen.Voorts behaalde hij op een congres met internationale deelname, dat in België gehouden werd, 596 van de 600 te behalen punten. Dit was de aanleiding voor een uitnodiging om het komende seizoen op enkele avonden van Vlaamse goochelaars een lezing met de monstraties te komen houden. In de loop van de jaren is ook de echtgenote van de heer van Overveld zich op de goochelkunst toe gaan leggen en als duo noemen zij zich Mr. Wimo en Anjella. Hun streven is het, origineel te zijn en daarom wordt er steeds naarstig gezocht naar nieuwe ideeën. Eén van de vruchten hiervan is het lampennummer, waarmee reeds veel succes werd geoogst, Maar ook de cartemagie (het goochelen met kaarten) neemt in de séances een belangrijke plaats in. Al met al waren de vorderingen in de loop der jaren van die aard. dat enige tijd ernstig werd gedacht aan het deel nemen aan de „strijd" om het wereld kampioenschap voor goochelaars, die de eerste week van september in Barcelona wordt gestreden. Op aanraden van zijn coach de heer Henk van der Meyden uit Amsterdam, heeft Mr. Wimo het plan, naar Barcelona te gaan, echter la ten varen, mede om zich de komende twee jaar (het toernooi om het wereld kampioenschap vindt om de twee jaar plaats) nóg beter voor te bereiden op de strijd" om de wereldtitel, die in 1966 waarschijnlijk in ons land plaatsvindt. De bedoeling is dat tot dan vooral aan dacht zal worden geschonken aan het „bijschaven" van de presentatie van de nummers. De heer van der Meyden, die o.a. Fred Kaps en Marconick groot gemaakt heeft, is voor Mr. Wimo ongetwijfeld een ui terst desKundige leraar: niet voor niets is hij o.m. voorzitter van de FISM (Fé dération Internationale des Sociétés Ma giques). wijze tot klinken gebracht, hetgeen niet wil zeggen dat ons oordeel onverdeeld gunstig is. Het minst voldeed, ook in technisch opzicht, de sopraansoliste, wier interpretatie veel te wensen overliet. De bas-solist kon ons evenmin bevredigen. Schey's leeftijd begint zich in zijn stem af te tekenen. Hij moet het de laatste tijd meer van zijn muzikaliteit en routine hebben; aan schoonheid en zeggings kracht heeft zijn stem zeer vel ingeboet. Groot is onze waardering voor het subliem zingende Groot Omroepkoor; de begeleiding van het Radio Filharmonisch Orkest was helaas niet meer dan vol doende. Jean Fournet, ongetwijfeld een goed musicus en bekwame dirigent, in terpreteerde deze partituur vanuit een overwegend Romaans gerichte gedachten- wereld. Op zichzelf wel interessant, maar veel te lyrisch, te weinig dramatisch en geen echte Brahms-vertolking. Wat ons van deze avond zal bijblijven is vooral de zeer schone vocaliteit van het koor, waarvoor gaarne onze hulde. COR BACKERS Binnenkort zal de VARA een show op het televisiescherm brengen, waarin het jonge sterretje Liesbeth List de hoofdrol vertolkt. Liesbeth List is in verscheidene programma's reeds op de beeldbuis ge weest en heeft zich ontpopt als een bij zonder talentvol meisje. Oorspronkelijk komt ze van Schiermonnikoog. Het ontwerp van de nieuwe show is een feest en daar omheen zijn de tek sten van de liedjes geweven. Hans An dreus zorgt voor die teksten, er wordt gezongen en voorgedragen door Liesbeth List, Ference Schneider en Dich Rien- stra. De regie van de show in in handen van Nico Knapper. HILVERSUM Televisieomroepster Ageeth Scherphuis, die kort geleden liet aankondigen da.t zy als omroepster samenstelster van documentaires op free lance-basis van de A.V.R.O. naar de V.P R.O.-televisie zou overgaan, heeft de V.P.R.O. verzocht haar van haar con tract te ontslaan. De V.P.R.O. heeft dit verzoek ingewilligd. Onder aanbieding van verontschuldi gingen voor de wijze, waarop zij ruim een week geleden de A.V.R.O. verliet, heeft mevrouw Sprengkelwijk-Scherp- huis daarop de A.V.R.O. verzocht haar werkzaamheden bij deze omroepvereni ging te mogen hervatten. De directie van de A.V.R.O. is hiermee akkoord ge gaan. Volgens de V.P.R.O. bestonden er bij Ageeth Scherphuis .kleine misverstan den met een principieel karakter" over de inhoud van het contract, zodat bij nader inzien voor haar de voorwaarden ontbreken om bij de V.P.R.O. in dienst te treden. Waaruit het misverstand zou hebben bestaan, wilde de V.P.R.O. op verzoek van de betrokkenen niet mee delen. De KRO zendt over Hilversum I het hoorspel „Kwelling" uit van de Britse auteur Philip Levene. Het is een thril ler, die door een psychiater moet wor den opgelost. De AVRO brengt via Hil versum II een stereofonische uitzending van het Amadeus-kwartet dat Haydn brengt. Dinsdag 1 september DINSDAG 1 SEPTEMBER NTS. 19.30 Agrarisch nieuws. 20.00 Jour naai. KRO: 20.20 Brandpunt. 20.40 Zomer- carrousel; amusementsprogramma. 21.35 Maastricht - Vestingstad, filmreportage. 22.00 Een uur met Hitchcock, t.v.-film. NTS. 22.55 Journaal. EXPERIMENTELE UITZENDINGEN OP HET TWEEDE NET (Kanaal 27) AVRO: 20.2023.00 La Cenerentola. Komische opera. BELGIë FRANS 19.00 Nws. 19.03 Uitzending van filosofie en lekenmoraal. 19.33 Remous, feuilleton. 20.00 Journaal. 20.30 Bonnes Vacances. 21.30 La Soif, film. 23.00 Journaal. BELGIë VLAAMS 19.00 De katholieke gedachte in actie. 19.30 Voor de teenagers. 20.00 Nws. 20.35 Bonanza, t.v.-Western. 21.15 Minaretten en Rode Ster, documentaire over de Bul gaarse hoofdstad. 21.45 Arena, sportkro niek. 22.15 Nws. Op het eerste net vertoont de KRO vanavond de zevende Hitchock-film: De logé. Iemand redt een jongetje uit het water; het jongetje gaat logeren bij de ouders van zijn redder. En wat daar na gebeurt.... de film begint om 10 uur, Vanavond brengt de AVRO op het tweede net van 20.00 tot 23.00 uur de van de Oostenrijkse televisie overgeno men opname voor he scherm van „La Cenerentola", een komische opera twee akten van Rossini. In de voornaam ste rollen ziet en hoort men de tenor Ju au Oncina, de bariton Sesvo Bruscan tini, de bas Jan Wallace en de sopraan Silvana Zanolli. In 1817 werd deze ko mische opera voor het eerst opgevoerd te Rome. waar hij ook in de jaren twin tig van deze eeuw werd herondekt. De tentoonstelling van hedendaagse Franse wandtapijten, die tot 16 septem ber in het gebouw van de Katholieke Hogeschool wordt gehouden, zal met in gang van 1 september ook te bezichti gen zijn op dinsdag- en donderdagavond van 19.30 uur tot 22.00 uur. Ku-Klux-Klan met elektrische gi taren? Beatles, die zich onherken baar hebben gemaakt voor hun fans? Niets van dat alles. Dit is een Deens Roek-bandje, dat zich alleen zo heeft toegetakeld om op te val len. Het is, zo beweert een uiteraard Amerikaanse geleerde, helemaal niet onmogelijk dat Kroestjev over twee eeuwen minister-president van Pluto is, of een andere planeet. Het duurt namelijk nog maar even, en men heeft het kunstje van het diep vriezen van mensen volledig onder ie knie. Belangrijke personen, grote geleerden en andere lui die men graag voor het nageslacht wil be waren, kunnen dan in een capsule per raket de ruimte ingeschoten worden. Men laat hen daar in de kilte van het absolute nulpunt vijf tig jaar, een eeuw of langer rond jes draaien en als men dan b.v. in het jaar 2114 op aarde met een las tig probleem zit en men herinnert zich dat er in de jaren zestig van de twintigste eeuw ene professor IJzinga bestond die van dat soort dingen zo ontzettend veel wist, dan drukt men gewoon op een knopje, en kijk, daar komt de capsule met de diepgevroren professor IJzinga al naar beneden. Men warmt hem op en hij is gereed om de intussen vele generaties doorgemarcheerde i mensheid verder te dienen. Dat is mogelijkheid nummer één. Men kan ook een ondernemend man invriezen, wegschieten en hem op zen verre planeet doen belanden. Aldaar kan hij op een sein vanaf ie aarde ontdooid worden, teneinde er te gaan koloniseren. Mocht er op die planeet nog geen menselijk leven bestaan, dan verdient het na tuurlijk wel aanbeveling om een tweepersoons diepvriescapsule te sturen. Een opwindende gedachte, en niet eens zo fantastisch als het lijkt. De wetenschap is zó ver dat het best waar kan zijn, wat die Amerikaan verteld heeft. Nog een tijdje en er is een bloeiende industrie opge bouwd die zich bezighoudt met het invriezen en afschieten van mensen, leder die iets te betekenen heeft kan zich melden. Later wordt het wel verplicht. Nederland kan jn.i. een belangrijke bijdrage leveren tot dit boeiende project. Wij hebben de wereld van morgen grote mannen te leveren. Zwolsman bijvoorbeeld is typisch een man om voor het na geslacht te bewaren. Mocht er later ooit een crisis komen, dan haalt men hem uit de ruimtediepvries en zodra Reinders hart weer klopt, is de geld-wereld gezond. Gaat hij daarna veer rommelen met de pierprijs, dan kan men hem altijd weer in een baan om de aarde brengen. Jammer dat men het kunstje al niet eerder uitgevonden heeft. Als men indertijd nu Michiel Adriaans- zn. de Ruyter eens ingevroren had. Dan hadden we hem nu kunnen ont dooien en hij zou zonder dralen het REM-eiland enteren. Michiel wacht te nooit zo lang op de bevelen van de Staten. Als de hoogmogenden draalden, trok hij er zelf op af. „Ijzig mannetje, die Michiel", zou Verolme misprijzend opmerken en uit wraak zou hij de capsule met de diepgevroren Samson omlaag la ten komen, teneinde hem de zuilen te laten omver duwen. Daar was Samson goed in. Leuk idee, dat diepvriezen. Wedden dat we er nóg meer ruzie door krijgen? PRAET-MAECKER SPAANS OUDJE Candelaire Campos in Villamanrique is de oudste inwoonster van Spanje: 116 jaar. Zij heeft 24 achter-kleinkin deren en 13 achter-achter-kleinkinde- ren. Het rimpelige vrouwtje is blind, I maar rookt nog graag een sigaret. I Ziek is zij eigenlijk nooit geweest. Zij i kookt op een vuurtje dat in een gat in de grond wordt aangelegd. Men vroeg haar wat haai; liefste wens was. ..Schoenen", zei ze, „die 1 heb ik mijn leven lang niet gedragen". „Ik geloof, mama, dat de baby niet graag bjj ons is. Zullen we ze maar terugsturen?" HEIMWEE Charles Nesbitt had zijn straf in 3e gevangenis van de Amerikaanse ;taat Illinois uitgezeten. Het waren twee jaren en drie maanden geweest. De dag na zijn vrijlating probeerde Charles in zijn oude gevangenis in te breken. Hij werd gesnapt. „Hoe kom je zo gek?" vroeg hem de gevangenis-directeur. „Ik had heimwee", aldus Charles. Jullie zijn al die tijd zo aardig voor me geweest en bovendien maakte de kok altijd iets bijzonders van de pot". Charles kreeg voor een nacht onder dak in zijn oude cel. DWAAS De politie van Shoreham spoedde sich naar een plaatselijk park, na een telefonisch alarm dat er een dwaas rondliep. Het was een acteur die zijn rol instudeerde. ZUUR De mannen die in Hackney, Lon den, 200 flessen „limonade" stalen, hebben van de politie de raad gekre gen er niet uit te drinken, omdat het 1 op limonade lijkend zuur is. HONDENTROUW Een hond op een Italiaans schip is weggekwijnd van verdriet, omdat men trachtte het dier ervan te verwijde- ren, omdat het schip voor de sloop 1 was bestemd. Het schip werd opge- 1 legd, maar de hond bleef, ofschoon er 1 geen bemanning meer op te vinden 1 was. Een dierenvriend bracht de hond i eten, maar dit raakte hij niet aan. Ten- i slotte overleed het dier, dat met zee- manseer begraven werd. De hond was ^an jongsaf aan op de boot aanwezig geweest. HOOFDEN Engelsen hebben kleinere hoofden dan Ieren, Schotten en lui uit Wales, zegt D.R. Hughes, antropoloog van 3e universiteit van Cambridge. GROOTE OVERWINNING IN OOST-PRUISEN BREDA, 1 September 1914 Het groote hoofdkwartier meldt: In het Dosten blijkt de reeds gemelde over- winning van het leger van veldmaar- ;chalk Von Hindenburg van veel grootere beteekenis dan aanvankelijk I kon worden vastgesteld. Hoewel nieuwe vijandelijke troepen- j machten over Neidenburg aanvallen. is de nederlaag van den vijand vol- komen geworden. Drie legerkorpsen zijn vernietigd. Er zijn zestigduizend 1 gevangenen gemaakt. Onder deze be- vinden zich twee commanderende ge- I neraals. Tal van kanonnen en vaan- I dels zijn in Duitsche handen gevallen. w.g. Von Stein, kwartiermeester-generaal Horizontaal: l. stekel. 2. plaats in Duitsland noorderbreedte. 3. stuk doek. 4. brandewijn gekheid. 5. jongens naam redactie (afk). 6. bijbelss reus overwinning. 7. krantenjon gen. 8. Organisatie der Verenigde Volken Engels telwoord. 9. heilig boek der Mohammedanen. Vertikaal: 1. pers. voornaamwoord onheils godin klein kind. 2. zwerfstenen. 3. dominee - hertogin van Holland in orde. 4. nTSanstand bovel. 5. familielid sleepnet. 6. rivier in Italië op deze manier. 7. de on bekende lof niet even. 8. oud en daardoor lekker. 9. goud (Frans) plaats in Gelderland bijwoord. 'J9 ape jo 'g 'traSapq 'g no aja tra 'i *oz od 9 *jo2f edo 'q 3fi -f *3(o npe sp g uauaioui g -apt az *x ';J9A •UBJ02Ï *6 'auo oim -g 'i *aSaz *9 •pai pa; q apo afcje -f -d*{ •g "jqu suia z "ujoop 'i -joh :3u|ssoido (Advertentie) 132. De president-directeur can de Hoofdstedelijke Bank ■verd in zijn bezigheden ge stoord door het rinkelen van ie huistelefoon. Geprikkeld lam hij de hoorn van de haak en snauwde: „Wat be ekent dit?! Iedereen weet toch, dat ik om deze tijd niet gestoord mag worden!" De adjunct-directelr, die 't gewaagd had, tegen deze re gel te zondigen, schraapte rijn keel. „Het gaat om een krediet van drie miljoen", zei hij „aan N.V. Handel maatschappij Pluvius die daarmee de snoepfabriek Su crosa wil aankopen, U zou hiervan afweten eh.is dat zo?". Deze laatste vraag prikkelde de president-direc teur nog meer. Hij had toch al zo veel aan zijn hoofd, dat hij niet elke zaak kon onthouden, „Régelt u maar', zei hij ontwijkend, „daar bent u voor En val me niet verder lastig. Ik heb het druk." Hij smeet de te lefoon op de haak en her vatte zijn bezigheden Dat was duidelijke taal, al werd de zaak er voor de heer Ten Hove niet duidelijker door. „Tja", zei hij. „dan zal ik deze zaak zelf maar met u afhandelen. Zolang een krediet de tien miljoen niet te boven gaat, kan ik dat persoonlijk wel regelen. En u vraagt drie miljoen, nietwaar?" „Drie?" vroeg baron Bluff, „dan hebt u me niet goed verstaan. Tien miljoen vroeg ik. En laat ons dat thans eindelijk eens vlug afhandelen wat ik heb weinig tijd over...."

de Stem | 1964 | | pagina 9