NAPOLEON als souvenir Paus feliciteert kardinaal Alfrink Michaël een tweede Mozart AYR* aan af Duitse arbeider werkt korter dan wie ook HET AFT Programi CORSICA heeft vele attracties Chefarine .4 Maleisië viert 1-jarig bestaan NOORD-KOREA NIET NAAR RODE TOP GEMIDDELD 38 ARBEIDSUREN CONFETTI - CONFETTI - CONFETTI - CONFETTI - CONFETTI - CONFETTI Ere-baret voor nette soldaten? Slaapziekte al 332 doden BOEKENPLANK Gespanr sfeer Slechts vijf jaar Geboortehuis 4-voudige werking... erna geneeskracht! Maar niemand is er blij mee Onderhoud materieel Ter gelegenheid van jubdea In Zuid-Korea Een Amerikaanse liefde Ik maak u sterk Huurpiano De redding! •Veijaardag? DR Radio 10 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 1 SEPTEMBER 1964 10 links Steeds meer vliegende „Zonexpressers" vanuit Marseille naar Ajaccio... hieronder Ajaccio overal etalages met Napoleon-souvenirs V 7, - 'VT-V W (Van een bijzondere mededwerker) Wanneer men vaste voet zet op Corsica, het met rode en okerkleu- rige rotsen uit de Middellandse Zee oprijzende bergachtige eiland op 200 km vanaf Nice - lijkt het erop, of Napoleon bijna 2 1/2 eeuw na zijn dood nog steeds een bol werk beheerst. Want de geest van de veldheer, die hier op 15 aug. 1769 in de hoofdstad Ajaccio ge boren werd, begint met de snelle groei van het toerisme steeds meer vaardig te worden over Cor sica. Dit blijkt uit de vele en ieder seizoen toenemende Napoleon-sou venirs, waarmede vele etalages in Ajaccio letterlijk volgestouwd zijn.. Men ziet hem ln brons en in gips, te paard en te voet, peinzend en heersend', met of zonder steek zowel als plas tiek je in diverse prijsklassen, doch ook als illustratie op gebruiksvoorwerpen. En men kan zonder meer stellen wat het manneke' voor Brussel is, is Napo leon voor Ajaccio en feitelijk voor geheel Corsica. Lange tijd was het eiland, staatkundig te boek staand als het ,87e departement van Frankrijk' (hoewel geografisch ver bonden met het Italiaanse Sardinië, waar van het door de zeestraat van Bonifacio gescheiden is) een verwaarloosd gebied. De schilderachtigheid van een ruig land schap, waarin zich in rijke schakering de Europese vegetatie met de subtro pische ontmoette, interesseerde bijna niemand. Men liet de cacteeën, kurk- en eucta- lyptusbomen, rozen, brem, orchideeën en citrusvruchten samen met de ontelbare hagedissen (en de wetenschap, dat Cor sica een tussenstation voor de vogeltrek is) voor wat ze waren. Het eiland kwam slechts af en toe in het nieuws door de vreselijke drama's van de inmiddels uitgestorven bloed wraak (vendetta) en het vroegere ban dietisme, bedreven door afstammelingen van oude zeerovers, die hier eens een sterk bastion hadden. Het is slechts een kleine vijf jaar geleden, dat Nederlandse toeristen voor het eerst op grotere schaal per vliegtuig uit Marseille naar Ajaccio vlogen om in het toen zojuist voltooide stenen bunga lowpark Marina Viva met eigen restau rant onmiddellijk aan het strand ge projecteerd onderdak te krijgen. Met de bouw van dit geheel gelijk vloers gehouden complex in een oor spronkelijk door wilde vegetatie ontoe gankelijk gebied en met de mogelijk heid van het goedkope chartervliegen kreeg de Zonexpres, die in het tot 21 september durende seizoen iedere maan dag naar de Franse rivièra koerst, er een nieuw ,reisarrangement' bij, dat aan de keten van welluidende aan vaste hotels gekoppelde vakantieplaatsen werd toegevoegd. (Bandol, Nice, Menton en St. Tropez, alsmede het eigen bunga lowpark Boulouris en het kampeercen- trum Le Dramont.) De Zonexpres, die op nagenoeg al onze stations met kleu rige affiches gepropageerd wordt (overi gens een bijzondere verschijning, want de trein heeft een eigen bar- en was- rijtuig, terwijl de reisleiders via luid sprekers toelichtingen geven over de streek, waardoor gereden wordt) is er dichter bevolkt door geworden, hoewel het leeuwendeel der passagiers naar Bou- loudis en Dramont trekt, omdat deze reizen het goedkoopst zijn. Vooral de kampeerreis is zeer populair, ook bij niet- kampeerders, die op eigen gelegenheid een hotelletje zoeken, omdat een 10-daags arrangement belangrijk goedkoper is dan een normaal retourkaartje. Intussen is komen vast te staan, dat over het algemeen een ander soort publiek naar Corsica trekt. Het zijn de mensen, die zich niet uitsluitend heb- KOEALA LOEIV^POER De viering \?an het eenjarig bestaan van de federa tie Maleisië is gisteren gevierd met een massabijeenkomst van 20.000 mensen op net Merdeka-plein in Koeala Loempoer. Het staatshoofd van Maleisië, koning Jang di-Pertoean Agong, de premier van de federatie, Abdoel'Rachman en buiten landse diplomaten waren getuige van de opvoering van dansen, marsen en schoolorkesten. De koning riep het Maleisische volk >p tot eenheid en waarschuwde het op haar hoede te zijn voor ondermijnende activiteiten, die zowel van binnenuit als van buitenaf konden komen. ben laten verleiden door de geneugten van zon, zee en strand (dat beduidend stiller is dan b.v. Nice of Menton), maar die zich ook aangetrokken voelen tot het curieuze karakter van een woest eiland, dat mede gekarakteriseerd wordt door bergtoppen met eeuwige sneeuw (de hoogste is de Monte Cinto: 2700 m) en door de zon geblakerde tegen en op rotspartijen geplakte dorpjes in grijze pasteltinten. Een eiland, waarvan Napoleon getuigde, ,dat het een geheel eigen parfum' heeft, welke uitspraak echter niet geheel vrij te pleiten is van een zeker chauvinisme, gezien ook zijn uitspraak: Alles is er mooier en beter dan elders'. De grotere toeristische toeloop weer spiegeit zich ook hoe zou dit anders kunnen? in het bezoek aan het ge boortehuis van Napoleon in Ajaccio; een groot wit gerestaureerd gebouw in een rommelig straatje, dat in de dagen, toen de vader van de veldheer hier als advo caat woonde, nog geheel alleen stond en deed denken aan een hoge schoenendoos. De buitenkant wekt nogal verwachtin gen en iedere Corsicaan zal u vooraf gaarne vertellen, dat u binnen de sfeer van grootheid en legende wacht. (De eilandbewoners zijn bijzonder trots op ,hun' Napoleon.) A raison van één franc werden we door een goed in het vlees zittende dame die. bij de ingang haar souvenirstalletje Ifad met het feit in kennis gebracht, dat er binnen méér legende dan grootheid rondwaart. Want het dwalen tussen gerestaureerde stoffige (Advertentie) Vier,middelen in één iablet werken krachtiger zonder de maag van streek te makenI Tegen pijn en griep wordt meer en meer een combinatie gebruikt van geneesmiddelen, die eikaars wer king ondersteunen. Eén bestanddeel van Chefarine „4" zorgt ervoor dat - niettegenstaande de krachtige werking - ook een gevoelige maag niet van streek raakt. PJUNG JANG Noord-Korea heeft volgens de Noordkoreaanse radio de uitnodiging van de Sovjet-Unie om aan een wereldconferentie van communis tische partijen deel te nemen afgewezen. Een dergelijke conferentie zou geen enkel nut hebben en de tegenstellingen in de internationale communistische be weging slechts vergroten, aldus de radio, die het orgaan van de Noordkoreaanse communistische partij aanhaalt. meubels tafels, stoelen, bedden van een twijfelachtige authenticiteit deed ons niets proeven van de levenssfeer van de familie Bonaparte, welks stamvader Ga briel Bonaparte afkomstig uit Sarzane in Italië zich reeds in 1569 op Ajaccio vestigde en deelnam aan de bestrijding der zeerovers. Van een inrichting der vertrekken is nauwelijks sprake en het meubilair is zonder enige verdere aankleding enigs zins doods opgesteld. Het nadrukkelijk gerestaureerde plafond, de nogal nieuwe bekledingsstoffen en het spinet, waarop de moeder van Napoleon nog gespeeld zou moeten hebben, onderstreepten de indruk, dat men met bitter weinig histo risch materiaal heeft moeten woekeren. Hoewel het een grappige ervaring is, te zien hoe men getracht heeft, dit inte rieur ,waar' te maken, konden wij die Nederlandse toeristen niet helemaal on gelijk geven, die bij een bezoek aan Ajaccio het Napoleonhuis vergaten en neerstreken op een terrasje onder de pal men op het marktplein. De blik op ge- etaleerde kreten als .Voordelig kreeft- menu' en ,Eet hier onze bouillabaisse' met op de achtergrond een door berg toppen omlijste blauwe zee met plezier boten. Over het algemeen tonen de inter nationale bezoekers zich slechts bij slecht weer (dat hier een zeldzaamheid is) ,Na- poleon-minded' en dan staat men ook te dringen bij de grot, waarin de kleine Bonaparte volgens de volksmond in zijn jeugd placht te spelen. Tevens krijgt de kapel, waarin hij gedoopt werd, veel be zoek, alsmede het Napoleonmuseum in het stadhuis en vanzelfsprekend het geboortehuis. Eerlijk gezegd: de meeste toeristen ge loven het bij onbewolkte hemel wel. Ze laten zich rustig op het strand van Ma rina Viva gaar stoven en rennen op een gegeven moment wanneer ze niet wil len zwemmen naar de eigen douche, die in ieder bungalowvertrek is aange bracht om daarna aan de bar een drankje te nemen of het zonnebaden te hervatten. En als ze dan toch wat afwisseling willen, gaan ze op een gegeven dag mee met een van de vele autobusexcursies over serpentine-achtige wegen om kleu renfoto's te schieten van Bastia (de DUSSELDORF In de drie be langrijkste Westduitse takken van industrie, de metaal-, de textiel- en de chemische industrie, waarin on geveer 60 procent van alle Duitse industriewerknemers werkzaam zijn, wordt gemiddeld per week 38 uur gewerkt. Daarmee is de Duitse Bondsrepubliek in de rij van acht Europese industriestaten het land met de laagste arbeidstijd. Tot deze conclusie komt men bij een onderzoek, dat het Duitse vak verbond en het Westduitse verbond van werkgevers gemeenschappelijk hebben uitgevoerd. Punt van uitgang bij deze vergelijking die de landen België, Nederland, Italië, Groot-Brittannië, Zweden, Zwitserland en Duitsland omvat is de zogenaamde Netto - Normale - Arbeidstijd". Deze wordt berekend door van de volgens ta rief vastgelegde wekelijkse arbeidstijd feestdagen en jaarlijkse vakantietijd af te trekken. Het onderzoek heeft betrek king op de jaren 1959, 1960 en 1961. Beide opdrachtgevers, het Duitse Vak verbond en het verbond van werkgevers, wijzen erop, dat de uitgevoerde bereke ning van de Netto-Normale-Arbeidstijd echter alleen een begrensde mogelijk heid biedt arbeidstijden internationaal te vergelijken. De vergelijking geert na melijk geen inzicht over het feit, in hoe verre de volgens tarief vastgestelde ar beidstijd door overuren of niet gewerkte uren ontstaan door het ontbreken van werk verlengd of verkort werd. Zo'n revisie van de werkelijke arbeidstijden, gesteund door het onderzoek in het kader van de Europese Economische Gemeen schap in de tijd van 1959 tot 1961, leidt echter tot hetzelfde resultaat: In de Duitse Bondsrepubliek werkt iedere ar beider per jaar gemiddeld 1987 uur, in België 1994 in Italië 2105 en in Neder land 2157 uur. De Westduitse werkgevers verklaren zich slechts met gemengde gevoelens vóór deze „leidende rol" van de Duitse Bondsrepubliek. Niemand ontkent de so ciale voordelen van de korte arbeids tijd, maar op het ogenblik schijnen beide sociale partners het er wel over eens te zijn, dat het van het allergrootste be lang is, het prestatievermogen van de Duise economie te handhaven. In dit verband heeft de Duitse me- taalbewerkersbond besloten, de eer der vastgestelde arbeidstijdverkortng van 41,15 op 40 werkuren tot 1 januari 1966 dus meer dan 'n.jaar te verschui ven. Inderdaad zou een algemene ver korting va.n de arbeidstijd van slechts 1 uur in de Westduitse industrie over eenkomen met het op non-actiefstellen van ongeveer 400.000 arbeidskrachten. In samenhang met het zojuist gedane onderzoek van de Europese arbeidstij den komt de wens naar voren, ook ver gelijkingen over de kwalitatieve kant van de arbeidstijdenregeling te maken. Ten slotte zijn alleen de produktieresultaten en niet de arbeidstijden bij de interna- ionale concurrentie beslissend. Boven dien bestaat er, zoals uit het onderzoek van de beide Duitse verbonden tot uit drukking komt, een samenhang tussen de gemiddelde arbeidstijd en de arbeids markt, die tot op het ogenblik allesbe halve duidelijk is. Zo blijkt bijvoorbeeld, dat in de meeste landen, die een relatief lange arbeidstijd hebben de arbeids intensiteit hoog is. dat betekent dat het aandeel van de arbeiders op de totale bevolking hoog is. Volgens onderzoekin gen in de EEG is de arbeidsintensiteit in de Duitse Bondsrepubliek gezien ten opzichte van de toale bevolking ongeveer 14 procent hoger dan in andere landen van de gemeenschappelijke mark. (Advertentie) dat ik er bijna zeker van ben, dat je me de ver keerde gegeven hebt. Annie heeft een rare man, zei een dame. 's Maandags helpt ie haar met de was, dinsdags maakt ie heel het huis met haar schoon en 's woensdags dweilt ie de vloer met haar aan. Ik heb, zei een pastoor, nog nooit zo'n drukte in mijn kerk gezien als gisteravond. Maar toen stond ze dan ook in brand. o Mijn vrouw is verschrikkelijk kieskeurig, zei een heer. Dat is ze toch niet altijd geweest, antwoordde zijn vriend. Hoe weet je dat?, vroeg de heer. Ze is toch ooit met jou getrouwd, zei de vriend. Ik zou, zei een hopman van de verkennerij, iets heel schoons en groots willen doen. Je zou, antwoordde zijn vrouw, eens een olifant kunnen wassen. 'Wat vind je vai1. die sigaar vroeg een heer in de -Ik vind ze zó goed7antwoordde zijn medereiziger, trein. Wijze mensen, zei een heer, verkeren altijd in twijfel. Alleen absolute stommelingen zijn overtuigd van hun gelijk. Weet u dat zeker?, vroeg iemand. Absoluutzei de heer. o Zag je, vroeg een heer aan zijn vrouw, hoe dat leuke meisje tegen mij lachte? Ja, antwoordde zijn vrouw, toen ik jou voor het eerst zag, moest ik ook lachen. Heb je succes gehad?, vroeg de vrouw van een pianist toen hij thuiskwam. Iedereen lachte me toe, toen ik het to neel opkwam, zei hij. Ik had het piano krukje vergeten. Een heer die kinderen had trouwde met een we duwe die eveneens kinderen had. Op een dag kwam zijn vrouw naar hem toegelopen; er waren toen al nieuwe kinderen uit hun huwelijk geboren. En ze zei: maak eens een eind aan die ruzie; jouw kinderen en mijn kinderen hebben ruzie met ónze kinderen. Het ergste wat je kan overkomen, zei een man, is haché eten in een restaurant. Want je weet nooit wat ze erin doen. Maar één ding, antwoordde zijn vriend, is nog erger. Haché thuis eten. Dan weet je namelijk wél wat ze erin doen. antieke hoofdplaats), of van het zee roversnest' Bonifacio op het uiterste puntje van het eiland. Hier zijn kreeften- en krabbenvissers rusteloos in de weer, terwijl zich heel hoog boven de steile rotsige kust als een grauw adelaarsnest een uitge woonde en door de zon moe geworden stad verheft. Bonifacio vormt de uiterste grens van Frankrijk en lijkt met zijn door onkruid overwoekerde fortificaties en uit brokkelige zandsteenblokken op getrokken huizen nog veel op een on neembare vesting. Er is nog zowaar met het oog op de 12 km verder gelegen kustlijn van Sardinië gericht een heuse kazerne met echte Franse militairen, maar dit is meer voor het idee, want de stad heeft haar strategische betekenis reeds lang verloren. Er zou nog veel meer over dit 200 km lange eiland met zijn oppervlakte van 8722 m2 te vertellen zijn. Maar we heb ben zelf ook niet alles bezocht. Geen Calvi, Kaap Corsica, Evisa, Golfe de Porto of een der kleinere eilandengroepen. Tenslotte hebben ook wij het strand niet verloochend, waarbij onze enige zorg was: plaatsen te vinden, waar we het meest konden profiteren van de verfris sende zeewind. JAAP STIGTER DEN HAAG Bij de koninklijke land macht. denkt men er over f 100.000 uit te geven voor 25.000 nieuwe (blauwe) ba retten voor de gemechaniseerde infan- terie-eenheden. De blauwe baretten zou den dan zijn bedoeld ,,als een blijk van waardering voor de militairen, die hun gepantserde voertuigen goed onderhou den". De legerleiding zou ook van plan zijn het dragen van zwarte baretten alleen toe te staan aan cavaleristen, die zorgzaam met het hun toevertrouwde materieel omgaan. Thans dragen alle cavaleristen een zwarte baret. APELDOORN Samen met een paar honderd priesters van het aartsbisdom, heeft kardinaal Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, gisteren zijn 40-jarig pries terfeest en 12,5-jarig bisschopsjubileum gevierd. In de sobere, smaakvol versier de kapel van liet kleinseminarie te Apel doorn, celebreerde de kardinaal samen met 15 priester de H. Mis in een zgn. pontificale con-celebratie. In een con celebratie dragen verschillende priesters gezamenlijk de H. Mis op. Het concilie heeft dit in de liturgische constitutie mogelijk gemaakt. Het is een van de vele veranderingen in de liturgie-vie ring, die geleidelijk aan doorgevoerd zul len worden. Onder de H. Mis werd de in het La tijn gestelde brief voorgelezen die Paus Paulus aan kardinaal Alfrink heeft ge zonden bij gelegenheid van zijn dubbel jubileum. De Paus zei voor de kardinaal de zegen af te smeken van de H. Maagd Maria. „Wij verlenen u. onze geliefde zoon en geheel de kudde', waarover u is aangesteld, met vreugde gaarne en in alle liefdé de apostolische zegen" zo besloot de Paus zijn brief. In zijn predikatie wees kardinaal Al frink erop, dat de felicitatie van de Paus een vaste schakel is tussen de concele bratie, die hier voltrokken wordt, met de bisschop van Rome. „Deze eenheid met de bisschop van Rome is mij een bijzondere vreugde", aldus de kardinaal en hij herinnerde eraan, hoe hij de per soonlijke vriendschap met Paus Joannes had ondervonden, tot aan diens sterfbed toe. ,,Zijn opvolger", aldus de kardinaal ,,gunt mij evenzeer zijn vriendelijke aan dacht. Dit is niet", zo zei hij „om mij er op te beroemen maar ik zeg dit als een teken van dankbaarheid voor de steun, die ik van de bisschop van Rome onder vindt in moeilijke omstandigheden". De kardinaal ging dan nog verder in op de collegialiteit in de kerk en de ver houding tot Rome. Speciaal de verhou ding tot de bisschop van Rome benadruk kond, zei hij, dat welke bezwaren er ook tegen de bestuursvorm van de kerk mogen zijn. Petrus altijd een onvervang bare plaats in de kerk inneemt. „Waar Petrus is, daar is de kerk", aldus de kardinaal' „Als teken van de verbonden heid van de kerk van Nederland, met de bisschop van Rome, draag ik op het ogenblik het pallium, dat ik ontvangen heb van de opvolger van Petrus". Hij benadrukte vervolgens de band tussen bisschoppen en priesters en zei: „Ik heb geen behoefte aan huldiging, maar wel behoefte aan samenwerking met de priesters ten behoeve van de kerk. Ik heb er behoefte aan dat de priesters weten, dat hun bisschop zich met hen verbonden voelt". Hij besloot zijn predikatie met God te vragen, dat hij alle priesters met zijn genade zou mogen begeleiden. Onmiddellijk na de H. Mis verzamel den zich de feestvierende priesters van het aartsbisdom in de feestzaal van het kleinseminarie. Mgr. dr, A. C. Ramse- laar, president van het kleinseminarie, opende de zitting met de mededeling, dat de priesters van het aartsbisdom 19.000 gulden bijeen hebben gebracht als hun bijdrage tot een soort reisfonds voor de kardinaal. Dit reisfonds is bedoeld om de kardinaal in staat te stellen tot de internationale contacten, die tegenwoor dig nodig zijn. 1 In Zuid-Korea zijn opnieuw 47 perso nen gestorven aan de slaapziekte. In totaal is het aantal slachtoffers van de ze ziekte, die begin augustus voor het 332^ Wer<^ Êesignaleerd opgelopen tot Sinds begin augustus hebben 1516 per sonen de ziekte opgelopen. Slechts 152 zijn er tot dusverre van genezen. Hans Koningsberger, een verameri- kaanst Nederlander, schreef in de weinig verhullende trant van sommige heden daagse auteurs, deze allesbehalve ver heffende roman over de g'eluksjager Philip en de naar moderne opvattingen levende Ann. Voor zijn oprecht lijkende liefde en persoonlijke charmes verbreekt laatstgenoemde,, aan de vooravond van haar huwelijk met een jonge ingenieur, de relatie met deze en gaat hals over kop een echtverbintenis aan met de weinig presterende Don Juan. Die ontpopt zich weldra als een grove egoïst voor wie niets heilig of veilig is. Nadat hij zijn vrouw gedreven heeft tot daden die haar innerlijk diep kwetsen, komt de breuk, die voor Philip de weg banen voor nieuwe amoreuze avonturen. Het is een goed geschreven maar triestig boek, dat uitge geven werd door Nijgh en Van Ditmar, Den Haag-Rotterdam. In de serie monografieën over de sa cramenten publiceert de Gentse profes sor Delmotte zijn studie over het Vorm sel, waarvan we mogen verwachten dat ze veel zal bijdragen tot een degelijker kennis van het nogal ondergewaardeerde sacrament. Er is alle reden voor deze waardering op te trekken,- vooral nu men allerwegen, met name ook op het Conci lie, zoekt naar een theologische grond slag voor het lekenapostolaat, naar de juiste verhouding tussen hiërarchie en leek. Actueel is dus deze studie wel, en degenen die de twee voorgaande studies over Doopsel en Eucharistie reeds ken nen, weten dat Prof. Delmotte zich in zijn uiteenzetting voor iedereen verstaan baar weet uit te drukken. Uitgave Lan- noo. J.H. (Bijzondere correspondentie) Een tienjarige jongen brengt dezer dagen zowel het kunstminnende pu bliek van de Tsjechoslowaakse hoofd stad Praag als de muziekkenners van Oostenrijk en de Bondsrepubliek in vervoering. Met de jeugdige pianist Michael Gees uit de Westduitse in dustriestad Bielefeld schijnt West- Duitsland werkelijk een wonderkind te bezitten, dat deze naam waarach tig verdient. Zelfs strenge muziek critici hoort men nauwelijks protes teren als de jongen de „Westfaalse Mozart" genoemd wordt. Een waarlijk grote naam, die vele verplichtingen met zich brengt. Zoals bekend, ondernam de pas zesjarige Mozart zijn eerste grote concertreis, hij was nog maar een kind toen hij in alle grote Europese steden speelde. De kleine Westfaalse musicus heeft het nog niet zo ver gebracht. Maar ook Michael heeft al een hele reeks concerten gegeven zoals onder an dere in Salzburg, Wenen, Königsgratz en Praag. Waar de jongen tot nu toe speelde, was men enthousiast over zijn enorme muzikaliteit, over zijn fijn gevoelige interpretatie. Wat was lo gischer, daa dat dit kind, dat men met Mozart vergeleek, ook speelde voor zulke strenge critici als de pro fessoren van het wereldberoemde Mo- zarteum in Salzburg, het centrum van het Mozartonderzoek. Ook hier was men getroffen door de begaafdheid van de jongen en men besloot, hem als verreweg jongste in de kring van éliteleerlingen op te nemen. Door dit besluit ontstonden er voor de ouders van Michael een reeks van onvermoede moeilijkheden. Michals vader is stemvormer en als zodanig beschikt hij niet over grote financiële middelen. Tot zijn tiende levensjaar (reeds de vijfjarige werd als „overbe- gaafd" ontdekt) speelde Michel op een gehuurde piano, woonde met zijn ouders in een kleine tweekamerwoning in Bielefeld. Pas onlangs kreeg hij zijn eerste eigen instrument cadeau van een grote pianofabriek, waar de jongen voor de arbeiders een concert gegeven had. Toen Michaël voor de eerste maal naar Salzburg reisde, beschikte hy over een beurs van zijn woonplaats van 4000 Dmark. Maar al spoedig bleek, dat vader Gees in de Mozartstad geen werk kon vinden. Het hielp niets, dat de jongen zijn eerste semester als meest begaafde leerling van het in stituut afsloot, het geld was op, de vader werkeloos en zo keerde het ge zin zonder hoop naar Bielefeld terug. I In de daarop volgende weken, die nut teloos verstreken, méldden zich na het bekendworden van de situatie vele mensen, die bereid waren te helpen, maar de aangeboden bijdragen waren niet voldoende om een verdere oplei ding van de jongen mogelijk te ma ken. Het Noordrijn-Westfaalse ministe rie van O., K. en W. kon geen midde len voor individuele beurzen ter be schikking stellen en verwees de ouders naar de Noordwestduitse Muziekacade mie in Detmold. De vroede vaderen van Bielefeld zochten eveneens naar een oplossing. Toen strekte Salzburg in de gestalte van burgemeester Beek hun meestbelovende leerling de hel pende hand toe. De stad zegde de jongen een maandelijkse toelage van 460 Dmark toe, teneinde hem in staat te stellen zijn studie aan het Mo- zarteum voort te zetten. Toen de fa milie Gees opnieuw naar Oostenrijk vertrokken was. kwam er ook bericht uit Bielefield: de stad verstrekte hem een beurs voor het tweede semester. ^Westfaalse Mozart"... wonderkind aan de piano, op weg een vooraan staand vertolker van grote meesters te worden, misschien wel een toekom stige componist? of toch alleen maar, zoals zo velen voor hem, een kort oplichtende komeet aan het mu- ziekfirmament, die als kind weliswaar verrast, later echter geenszins de in hem gestelde hoop vermag te vervul len? Michael Gees, de vrolijke jongen met het kinderlijk zachte gezicht maakt zich gelukkig over al deze kwesties nog niet druk. Kenners menen, dat juist deze natuurlijkheid, hetgeen een karaktereigenschap is, gekoppeld aan de grote begaafdheid, hem zal helpen, onbelast door voortijdige waarderin gen en vergelijkingen, maar ook rela tief weinig onder de indruk van het gejubel van het publiek een succes volle carrière op te bouwen. 5 ll (Van onze radié- en t.v. HILVERSUM. Eeil zal, in opdracht van hl bestuur van de Nederl| visie Stichting, gaan of en in hoeverre er schillende omroepen b tot betere samenwerkil besluit is het bestuur v S. gekomen na het toe plotseling aftreden van W. Rengelink als progr; missaris van de N.T.S. Het is overigens in Hilversum voor iedereei. dat met name de AVR reidheid de laatste tijd opgebracht. Het is een van de belangr ven geweest voor de gelink om af te programma-commissaris, woordelijke man voor de 1 gramma's, die onder de vj N.T.S. op de beeldbuis wordf De veranderde houding van wat de programma's van d treft heeft in Gooise omroej sfeer doen groeien, die bepa structief te noemen is. De is bekend door haar rapp< feite de plaats van de N.T'] Er is een duidelijk gebrek H beid van deze zijde om zie aan afspraken en regelingei uiteraard op de duur fnuik de, aanvankelijke prettige sfeer veranderd in een waardoor praktisch niet ml te werken. Voor insiders komt het het aftreden van de zeer c Rengelink niet helemaal als sing. Het is bepaald onmog te bouwen, iets tot stand tJ een voortdurende afbraaksD Het verschil van inzicht heer Rengelink enerzijds en roeporganisaties anderzijds, name de A.V.R.O. genoemd den, over de plaats en de van de N.T.S., werd tenslotte| Waar het om gaat is, dj Rengelink steeds er voor h[ den de verschillende N.T-S.-il (Advertentie) mmtmmmÊÊÊtÊtmÊmm Dinsdag 1 septei HILVERSUM I 402 12.00 Angelus. 12.04 Lichi foonmuziek. 12.30 Mededel land- en tuinbouw. 12.33 Voc 12.45 Lichte grammofoonm Katholiek nws. 13.00 Nws. nieuws. 13.25 Metropoleorke soliste. 14.00 Voor de plattelac 14.10 Raaien maar!, muzika 15.10 Populaire grammofoonn Als de dag van gisteren, klan Voor de zieken. 16.30 Christe praktijk, Godsdienstig progr Voor de jeugd. 17.50 Regering Verdichtsel en waarheid ove Antillianen, door G. T. Hai Liehte grammofoonmuziek \l ners. 18.20 Uitzending van meerd Politiek Verbond. K Internationaal. Tot u spreel W. G. Beeftink, voorzitter v reformeerd Politiek Verbond 19.10 Actualiteiten. 19.25 Licht taal ensemble. 19.50 Lichte g muziek. 20.00 Kwelling, hoi Radio-Kamerorkest en solis en moderne muziek. 22.20 l of grammofoonmuziek. 22 25 «mg. 22.30 Nws. 22.40 Liedjes orkest en solisten. 23.55—24. HILVERSUM II 298 AVRO: 12.00 Jazz Band. rmgsuitzending: Uitzending bouw. 12.30 Mededelingen t.t tuinbouw. 12.33 Lichte grar ziek 13.00 Nws. 13.15 Medede' tueel actueel of grammofoonr Beursberichten. 13.30 Koper- Voor de kinderen. 15.00 S uitzending: Sopraan en piat liederen. 15.20 Bartleby. hoq ?|™g„yan 1 december 1963) 16.02 Stereofonische uitzend mentaal octet: moderne i Lichte grammofoonmuziek York calling, praatje. 17.30' mofoonmuziek voor de teèi Nws. 18.15 Eventueel actueel "m"2iek- 18.25 Promen 19.00 Stereofonische uitzendi trio: klassieke muziek. 19.3 Yan 35 jaar geleden Nws. 20.05 Licht orkest en 20.35 Lichte grammofoonmi Adelbrieven van de sport programma (IV). 20.55 Lich foonmuziek 21.50 Antiqui hoorspel (herhaling van 2 f Stereofonische uitzen land Festival 1964: Strijkkw sieke muziek. 22.30 Nws 22 teiten. 23.00 Actualiteiten ui muziekwereld. 23.55—24.00 N' BRUSSEL VLA AM 324 m: 12.00 Nws. 12 03 G muziek. 12.10 Tuinbouwkro Gevarieerde muziek. 12.25 en mededelingen voor de 12.30 Lichte muziek. 12.50 Bei en programma-overzicht. 13.(K Klassieke muziek. 14.00 Nws. Godounov, opera. 15 05 Nws temuziek. 16.00 Nws. 16.03 ten, 16.09 Kamermuziek. 17.

de Stem | 1964 | | pagina 8