EENVOUD KENMERKTE UITVAART MGR. BAETEN Zeven pyramide-daken op Jeugdcentrum Zilveren Schor f EREN IER „Openheid naar binnen - gesloten naar buiten Ondanks vele prominente genodigden: Eind dit jaar begin van bouw :n tu ind Motief moord Loon op Zand nog onbekend Soevanna Phoema wil van Vlakte der Kruiken if i ISDIPLOMA DSCH00L S" Vrije plaatsen lang niet alle bezet G. Wondergem nam afscheid van P.Z.E.M. Sfogfela* Pc Stem Gangen Bijna miljoen Kroestjev krabbelt terug Onweer in Bussum Weer parathion Fiasco Rood-Wit verslaat Middelburg thuis 14 MARGARINE EPT. 7.00 UUR IDA - TELEFOON 35847 Ikunnen wij in onze luwe Markt, plaatsen pa. Leeftijd tot plm. Is, 5-daagse werkweek li. rlden aan bovenge- Ider de heer P. Scha- Breda. ■n: TERE KEUKEN 13,50 ■ld per les. ENEN, 1.50 ;even op dinsdag- u. en lopen door a igen aan voor ^BOEKHOUDEN ItATIE P*LOMA i bij het Instituut DELSWETEN- |N I i, BREDA, Tel. 30316 VAN DER STEEN DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 1 SEPTEMBER 1964 -T,.- (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) BREDA De eenvoud die het leven gemarkeerd heeft van mgr. Jos Baeten, de zesde bisschop van Breda, is ook kenmerkend geworden voor zijn begrafenis. De kathedrale kerk aan de Prinsenkade in Breda, waarin de huidige bisschop, mgr. G. H. de Vet, maandagochtend om 11 uur de H. Mis van requiem opdroeg, droeg nauwelijks enig teken van rouw. Dit overeenkomstig de wens van de emeritus-bisschop. Een schola-cantorum van het groot-seminarie Bovendonk in Hoeven zong eenvoudige misgezangen, waaraan alle aanwezigen in de kerk konden deelnemen. De kist met het stoffelijk overschot, door acht jonge priesters de kerk ingedragen, kreeg, ook op verzoek van mgr. Baeten zelf, een plaats tussen het altaar en de gelovigen en niet tussen het altaar en de bisschopstroon. Zo legde de hele plechtigheid van uitvaart en begrafenis nog getuigenis af van de eenvoud van mgr. Baeten, waarover mgr. De Vet sprak in zijn predikatie tijdens de H. Mis. van dit leven bij ons blijft: zijn goed heid en zorg, zijn trouw en gehoorzaam heid aan de Kerk. zijn nederigheid tot op het laatste moment, die zelfs voor schreef hoe zijn gedachtenisplaatje er uit moest zien. ,,Zijn dienstbaarheid aan God en de mensen", aldus mgr. De Vet, ..drukte zich uit in veel gebed en voortdurende arbeid." Na eraan herin nerd te hebben,, dat mgr. Baeten over eenkomstig zijn wapenspreuk, zelf een rijzende dageraad is geweest voor ve len zei hij: „Wij verliezen in hem een vader en een grote vriend, voor mij persoonlijk zeker, een bisschop naar het hart van God en de mensen." Op het kerkhof verrichtte mgr. De Vet de absoute, waarna de aanwezigen als laatste groet langs de open groeve defileerden. De kist met het stoffelijk overschot van mgr. J. Baeten wordt door acht jonge priesters ten grave gedragen. Meisjes en vrouwen van 18 tot 40 jaar met voldoende ondernemingslust, kunnen terecht bij De Etna. Als U iets voelt voor schoon en licht werk in een bedrijf waar het loon van de vrouw even hoog is als dat van de man, krijgt U nu uw kans. Inlichtingen: iedere woensdag van 8-12 en van 13.30-15.30 u., elke vrijdagavond van 7-9 en 's zaterdags van 10-12 u., in de kantine van De Etna, Tramsingel 17, Breda. de etna fi breda Prominente vertegenwoordigers van het geestelijk en het wereldlijk gezag waren in de kathedraal aanwezig. Toen het stoffelijk overschot aan de kerk arriveerde, werd het naar binnen ge dragen tussen een haag van bisschoppen door. Met uitzondering van kardinaal B. Alfrink stonden er alle bisschoppen van het Nederlandse episcopaat, teza men met enkele Belgische bisschoppen en een aantal Nederlandse missiebis schoppen. Tot hen behoorde behalve mgr. P. Verschuren, die zondag in Bre da een pontificale H. Mis had opge dragen, o.a. mgr. F. Janssen, c.m., a- postolisch vicaris van Ethiopië, afkom stig uit het Zeeuwschvlaamse Boschka- pelle. Namens de regering was aanwe zig de staatssecretaris van Sociale Za ken. dr. J. de Meyer. Het provinciaal bestuur werd vertegenwoordigd door de commissaris der koningin in Noord- Brabant dr. C.N.M. Kortmann. Voorts waren er vertegenwoordigers van leger en politie, van de rechterlijke macht en van het onderwijs. Ook tal van dio cesane verenigingen hadden een afvaar diging gezonden, evenals alle in het bis dom vertegenwoordigde orden en congre gaties. Ondanks de grote lijst van geno digden had men kans gezien een be duidend aantal plaatsen in de kathe draal vrij te houden voor degenen die er prijs op stelden deze laatste eer aan wijlen mgr. Baeten te bewijzen. Jammer genoeg is daar slechts wei nig gebruik van gemaakt, zoals trou wens ook de belangstelling buiten de kerk en op het kerkhof gering was. VADER EN VRIEND In een korte predikatie heeft mgr. De Vet tijdens de H. Mis de aanwezigen bedankt voor hun komst, die hij be stempelde als een daad van vriend schap en een bewijs van grote waar dering voor persoon en werk van de overleden emeritus-bisschop. Hij roemde de nagedachtenis van zijn voorganger en zei dat als rijke gave MIDDELBURG. Maandag heeft de heer G. Wondergem te Vlissingen, klerk le klas op de incassodienst van het hoofd kantoor der Provinciale Zeeuwsche Elec- triciteits-maatschappij te Middelburg, we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd, na een diensttijd van 42 jaren, afscheid van het bedrijf genomen. Aanvankelijk was de heer Wondergem werkzaam als conducteur-wagenbestuur der bij het voormalige trambedrijf, dat l januari 1929 door P.Z.E.M. werd over genomen, daarna werd hij benoemd tot nieteropnemer-incasseerder en tenslotte overgeplaatst naar het kantoor te Mid delburg. De heer Wondergem, die ver gezeld werd door zijn echgenote en kinderen, werd ontvangen in de koffie- Kamer van het kantoor Middelburg, waar hij werd toegesproken door de directeur der P.Z.E.M., ir. T. Bogerd, die hem dank rept voor gedurende zo'n lange ,«Ks van jaren aan het bedrijf bewezen Ho ,ten. Vervolgens voerde een collega, JeeJ A. Bal jé. het woord. Daarna hp P van incass°dienst. de np r ^ooman. die namens directie en Personeel een blijvend aandenken aan- l, terwijl mevrouw Wondergem een bloemstuk ontving. Waihens de personeelsvereniginig sprak ue heer G. v. d. Bij, die eveneens een aandenken aanbood. De heer Wondergem dankte de spre kers voor hun vriendelijke woorden en aangeboden geschenken. Bij zijn n40-jarig dienstjubileum, 2 jaar geleden, werd de heer Wondergem be giftigd met de eremedaille, verbonden aan de Oranje-Nassau-orde. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Mevrouw W. B.-v. d. H. uit Loon op Zand, aangehouden op ver denking van moord op haar vijfjarig neefje André Brabers, is gistermorgen na een verhoor door de substituut officier te Breda, mr. J. H. A. M. Peynenburg, in verzekerde bewaring ge steld. Uit het verhoor is gebleken, dat van jaloezie bij de daderes geen sprake was, aldus deelde de heer Peynenburg ons mede. Deze zei voorts over het motief tot de moord nog volkomen in het duis ter te tasten. De reden van deze met parathion gepleegde moord zal via een psychiatrisch of anders gericht onder zoek nog aan het licht moeten komen. Uit het verhoor is voorts komen vast te staan, dat buiten de daderes, niemand enig aandeel in de misdaad heeft gehad. VIENTIANE/PARIJS Prins Soevan- i Phoema, de neutralistische premier van Laos, die in Parijs besprekingen voert met de leiders van de pro-commu nistische Pathet Lao en de rechtse groe pering in Laos. heeft aan prins Soepha- noe Vong, de leider van de Pathet Lao, voorgesteld de Vlakte der Kruiken on der controle van gemengde strijdkrach ten der drie La.)tiaanse groeperingen en van de internationale controlecommissie te stellen. (Van een onzer verslaggevers) ARNEMUIDEN. Het jonge, renontmoetingscentrum „Het Zil veren Schor" aan het Veerse Meer, dat dank zij giften van het Koninklijk Huis gebouwd kan worden, 2a 1 gekenmerkt worden door zeven pyramidevormige da ken, waarvan er zeker vijf boven JEUGDCENTRUM 'HET ZILVEREN SCHOR" AAN HET VEERSE HEER Bijgaande situatietekening toont plaats en opzet van Het Zilveren Schor, dat zal komen te liggen op het grondgebied van de gemeente Arnemuiden. gm-i 1 JEUGDCENTRUM 2 SPEELWEIDE 3 lAHPVUIIRPlUTt A GROOT SPORT VEES 5 KEU SMWU 6 JACHTKAYENTJE Piitf voor mindmililia) 7 WUfXf TEMHV» E* mvcmEHCEAOEI liii g'ola, een keukenafdeling, vier eenper soons kamers en woongelegenheid voor leden van de staf. :1e rondom aan ie u^gen bebos sing zullen uitsteken. Bij de opzet van het gebouwen complex van „Het Zilveren Schor" zijn verrassing, de bereik baarheid voor invaliden, goede en logische uitbreidingsmogelijkhe den, de ligging in de grote ruimte aan het Veerse Meer, openheid naar binnen en geslotenheid naa/ buiten de bepalende elementen geweest. Dit is gistermiddag dui delijk geworden in de raads zaal van het gemeentehuis te Arnemuiden. waar de bouwplannen van het jeugd centrum zijn bekendgemaakt en werden toegelicht. Het gebouwencomplex zal bestaan uit een samenstel van lage, vlakke bouwlichamen van on geveer 2.90 m hoog. Daar bovenuit ste ken de pyramidevormige daken, die de ruimten aangeven waar de ontmoetingen tussen de jongeren voornamelijk zullen plaatsvinden. Het hoogste puntdak bekroont de een- - trale hal van het centrum, die onmiddel- las^> nog een speelweide, een kamp lijk achter de hoofdingang is geprojec- S' e-en J8l00* en. een ^lein sport- teerd. De centrale hal is de kruising- van Jachthaventje worden aange- alle activiteiten; het snijpunt van de X vorm, die aan de gebouwenopset ten grondslag ligt. De centarle hal heeft in het midden een verzonken carré, dat o.m. als dansvloer, voor toneelspel en andere spelen te gebruiken zal zijn. Dit carré zet zich als gat in het plafond voort. Er ontstaat hierdoor niet alleen een openheid naar boven, onder de kap constructie ontstaat bovendien een extra ruimte voor ontmoetingen. Vier iets kleinere piramiden overkap pen de slaappaviljoens, waarin steeds drie persoons slaapkamers zullen worden on dergebracht. De helft hiervan is geschikt te maken voor minder validen. De twee kleinste puntdaken zal men boven de eetzaal en de liturgische ruim te aantreffen: twee specifieke ontmoe tingspunten. Voor het overige zal men in het gebou wencomplex o.m. vinden: een bibliotheek een muziekkamer, een terras met per-< Plet Zilveren Schor zal voornamelijk uit hout worden opgetrokken. Alleen de slaappaviljoens zullen van steen zijn. De gebouwen zullen door middel van gangen (veel glas) met elkaar verbonden wor den. De bouwcommissie van de stichting en architect Onno Greiner hebben er naar gestreefd, Het Zilveren Schor zo te ont werpen, dat de jongere het enerzijds ervaart als een avontuur, anderzijds als een bescherming biedend stelsel van plaatsen waar hy zich thuis voelt en waar hij in groepsverband kan samenzijn, De jonge mens moet er in het centrum altijd ..bij" kunnen zijn, maar hij moet zich ook snel en gemakkelijk „apart" kunnen voelen. De bebossing- rondom het jeugdcentrum zal dusdanig worden aangebracht dat het centrum niet aan maar bij het water zal liggen. Ten zuiden van het centrum zal ((in de legd, In dit jachthaventje zal bovendien zwemgelegcnheid worden geschapen voor minder validen. Zoals bekend, is het doel van de Stich ting Zilveren Jeugdcentra mogelijkhe den te bieden tot ontmoeting voor jon geren uit de gehele Nederlandse samen leving. Daarbij wordt gedacht aan jon geren van 14 tot 30 jaar. Het centrum zal een dagcapaciteit van 80 tot 120 en een slaapcapaciteit van 66 jongeren krij gen (zonder het grondprincipe van hèt centrum aan te tasten kunnen nog ge makkelijk drie slaappaviljoens aan de ontworpen vier worden toegevoegd). Het stichtingsbestuur zal naar een zo groot mogelijke spreiding van de be zoekende jongelui streven. Naast individuelen worden vooral de volgende combinaties van jongerengroe pen verwacht: gezonden en minder va liden: jeugcl van bedrijven en van scho len, jeugd uit binnen- en buitenland. De Op deze maquettefoto ziet men rechts de vier slaappaviljoens (met puntdak) en in het centrum de centrale ont moetingshal (grootste puntdak), de li turgische ruimte (rechts daarvan) en de eetzaal (links daarvan). Op de voorgrond en links dienstgebouwen. Daar tussen in de hoofdingang, die raakt aan de cirkelvormige toegangs weg. eventueel te volgen wervings- en selec tiemethode moet binnen het stichtings bestuur nog- ontwikkeld worden. De kosten van de uitvoering van de eerste fase van het jeugdcentrum (het gebouwencomplex en de toevoerwegen) worden geschat op f 950.000 Eind dit jaar zal aannemer W. Christiaansen uit Vlis singen waarschijnlijk met de bouw kun nen beginnen. De bouwtijd wordt ge schat op twee. jaar. Het stichtingsbestuur hoopt dat de ontmoetingen in het jeugdcentrum Het Zilveren Schor de jeugd zal activeren tot wederzijds begrip, tot oprechte waardering voor elkaar en tot samen werking in de praktijk. Het jeugd centrum aan het Veerse Meer zal zo mer en winter wijd open staan o tot dit doel te kunnen geraken. IKroestjev heeft gauw spijt gekregen van zijn voornemen in het troebele water van de oostelijke Middellandse Zee te gaan vissen. Door zijn toezeg ging van steun aan Makarios had hij niet alleen Turkije tegen zich in het harnas gejaagd, maar ook Griekenland een ondienst bewezen, dat immers het conflict ..onder ons" wil houden. De hoog-politieke aartsbisschop daarente gen, zich vastklampend aan zijn macht, is geen bondgenoot om trots op te zijn. Hij is het grote struikelblok op de weg naar een oplossing. De reis van de Cyprische minister van buitenlandse zaken naar Moskou, om daar over wapenaankopen te praten, kon niet doorgaan. Het heette aanvankelijk on der pressie van Griekenland. Nu wordt echter duidelijk, dat Rusland ervan afzag. Makarios is nu dan maar naar Egypte gereisd, om daar steun te vra gen. Of dat wat uithaalt, staat nog te bezien. Inmiddels brokkelt de leuze van Cyprische onafhankelijkheid al- meer af. De enosis-gedachte, het stre ven naar aansluiting bij Griekenland wint veld. Ook de martiale kolonel Grivas is daarvoor weer druk in de weer. Engeland en Amerika hellen nu ook over naar de mening, dat dit de enige uitweg is. Een moeilijkheid blijft echter de waarborg voor een veilige positie van de Turken op het eiland. Een voorstel om daartoe een Navo- basis in te ruimen, wordt ook door de enosis-aanhangers met kracht afgewe zen. Er zijn in de heie Cyprische kwes tie echter al vaker onwrikbare stand punten aan het schuiven gegaan. Als de invloed van Makarios kan worden uitgeschakeld, behoeven we niet te wanhopen aan het vestigen van orde en rust in de nu zo roerige oostelijk Middellandse Zee. ■y^filde zenders veroorzaken blijkbaar nog niet voldoende donderkoppen aan het etherfirmament. Nu drijven ook van Bussumse kant onweerswol ken aan, zodat we ons op een onweertje moeten voorbereiden, waarvan men alleen kan hopen dat het verfrissend zal werken. De Hilversumse zuilen zijn lange tijd beschouwd als het gesloten front, waartegen alle pogingen tot een vernieuwing van het „bestel" te plet ter sloegen. Maar het is nu duidelijk, dat de zuilen niet meer zo solide op een rijtje staan. De AVRO is reeds geruime tijd geleden uit de rij gesprongen met de wat hoogmoedige pretentie eigenlijk de nationale omroep te zijn, waarnaar ve len haken als aanvulling van het be staande systeem. Het feit dat een socia list de sleutelpost van programma commissaris van de Nederlandse Tele visie Stichting verlaat wijst er op, dat ook de VARA uit het gelid loopt. Waar ditzelfde van de eigenzinnige VPRO al lang gezegd kan worden ziet het er naar uit, dat het bedrieglijk is verder nog van „de zuilen" te spreken als ware het een eenheid. Tegenover de clandestiene nieuwlich ters staat in 't Gooi geen krachtig ge sloten groep meer. Men is er aan het kibbelen geslagen, om het zeer zwak jes uit te drukken. Dat in socialistische gelederen de drang naar een nationale omroep, in hoofdzaak gedragen door de bestaan de groeperingen, sterk was is sedert het kamerdebat van vorig jaar duide lijk. De heer Rengelink heeft er naar stig voor geijverd al een voorschot op zo'n regeling te nemen door de NTS een eigen programmadienst te geven. Hij zou bij wijze van spreken zo langs een achterdeur de nationale omroep kunnen binnenhalen, met het extraatje van een socialistische leiding. Nu dat afspringt op verzet verlaat Rengelink met veel lawaai zijn post, volgens „Het Vrije Volk" om „de geesten wakker te schudden". Zo komt er beweging in het oude bestel. Het kan ons nauwelijks verba zen, nadat wij op het politieke vlak al hebben kunnen constateren hoezeer nieuwe inzichten de traditionele instel ling al hebben beschoten. De grondsla gen van ons systeem zijn van echt Ne derlandse degelijkheid en zij behoeven niet te worden aangetast als het daarop gebouwde huis gemoderniseerd wordt. Het herhaalde pleidooi in ons blad voor strengere reglementering van de verkoop van land- en tuinbouw- vergiften heeft helaas weer een droe vige illustratie gekregen. In Loon op Zand is een vijfjarig jongetje door een jaloerse tante met parathion om het leven gebracht. Het blijft voor ons on begrijpelijk, dat de overheid zulke din gen ziet gebeuren zonder tot activiteit op dit terrein te geraken. Wel is, naar men weet. de volstrekt verouderde wet van 1948 herzien. Herzien echter op een manier, die het gevaar nau welijks inperkt. En deze herzie ning is ook nog niet eens van kracht geworden. Het gaat onderhand op schuldige nalatigheid lijken. Zal dit laatste geval nu eindelijk de betrokken instanties nu eens wakker schrikken? De Middelburgse derde klasser Zee- landia oefende tegen de Brabantse twee de klasser Rood-Wit(W). Voor de rust drukten de bezoekers hun meerderheid in één doelpunt uit waarvan R. Heeren de maker was Na de thee slaagden de Brabanders erin ondanks prima werk van doelman Baart van Zeelandia de score tot 0—4 op te voeren. \/oor de paragnosten is het een trieste dag. Er was met zo grote stelligheid beweerd, dat de op 30 april verdwenen Rietje Afink in Oostende moest ge zocht worden. Verslaggevers van krant en televisie trokken in aller yl naar de Belgische badplaats en interviewden links en rechts. Aan een paar vage verklaringen dachten ze ook houvast te hebben. Nu blijkt het avontuurlijke kind vier maanden lang in Parijs on dergedoken te zijn geweest. Niémand van de helderzienden had haar daar echter gezien. Een fiasco. EEN ONGELUK met een autobus heeft tussen Belo Horizonte en Brasilia aan 20 mensen het leven gekost. 75 personen werden gewond. IN HET Binnenziekenhuis te Eindhoven is de 61-jarige M. Zwart uit Leiden over leden aan de gevolgen van een verkeers ongeval, dat zondag in Eindhoven ge beurde.

de Stem | 1964 | | pagina 5