veilig over op olie Er is in 10 behalve de jaar veel veranderd- prijs van haardolie Verrassende kampioenen in W.B.A.C.-titelstrijd LEERLING PLANTSOENARBEIDER Tjoba winnaar korfbaltoernooi DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 1 SEPTEMBER 1964 Gemeente Oost- en West-$ouburg coupon NOC 40 DAGEN VOOR TOKIO Tineke J agerberg le in Tilburg Dr. Mes-toernooi Heinkenszand Zweden-Australië 0-5 Europees voetbal Cricket T ennis Zwemmen Atletiek Motorsport Honkbal Boksen Allerlei FORTUNA-DOS OP ZATERDAG FA. GEBR. VAN RIJN LOODGIETERS en J WATERFSTTERS ook LEERKRACHTEN Een oliehaard is ook: Cijfers en feiten bewijzen: sinds 1954 zijn de stook kosten 60 tot 110% gestegen. Behalve die van olie! De prijs van olie is in die 10 jaar slechts 3% verhoogd, Uw gulden van nu is nog bijna net zoveel olie waard als die oude papieren van toen! Voor wie een moderne oliehaard heeft is de stookgulden waardevast! Wie met zijn tijd meegaat, gaat nu 11 11 Burgemeester en Wethouders van Oost- en West- Souburg roepen sollicitanten op naar de betrekking van leeftijd niet ouder dan 18 jaar. Sollicitanten moeten genegen zijn om zich - naast Se praktische vakkennis welke zij in deze functie verwerven - ook theoretisch verder te bekwamen ln het vak van plantsoenarbeider. B'j gebleken geschiktheid bestaat de mogelijkheid om in de toekomst als plantsoenarbeider te worden aangesteld. Salaris volgens jeugdregeling. Indiensttreding 1 november 1964. Sollicitaties binnen 1 week na verschijnen van dit blad aan de Burgemeester. Schoon. Geen stof, gruis of as met een oliehaard. Dus blijft uw kamer schoneriGemakkelijk.Vaderisbrand- stofsjouwer af. Geen poken, geen porren, geen gemopper. Actief. Blik semsnel is een oliehaard op tempe ratuur- in weinig tijd de kamer lekker warm. Zorgzaam. Voor iedereen warmte. Vlakbij, over de grond, tot in alle hoeken. Veilig. Doorbranden in koude nachten Ga gerust slapen. Met een oliehaard kan niets gebeu ren. Zuinig. Buiten te warm? Klik-de haard uit. Stookkosten staan stil. Coupon. Knip uit, vul in, stuur op naar Oliehaard Voorlichtingsbureau, Mercuriusstraat 3, Nijmegen. Gratis boekje in de bus, „Naar een beter woonklimaat". -X Wiltu „Naar een beter woonklimaat" sturen aan: Naam: Adres: Woonplaats: TOKIO Het organisatiecomité van de Olympische Spelen in Tokio heeft de Griekse Aleca Katseli, die in Olympia het Olympisch vuur heeft ontstoken, uit genodigd voor een bezoek aan Japan. Ale ca Katselie, een bekende Griekse toneel speelster, nam reeds als 12-jarig meisje in 1936 deel aan de plechtigheden voor Londen (1948), Helsinki (1952), Melbour ne (1956), Rome (1960) en nu voor Tokio vertolkte zij reeds de rol van priesteres. Het Olympische vuur is maandag op zijn reis van Olympia naar Tokio per speciaal vliegtuig in Rangoon aan gekomen. Indonesië zal een ploeg van honderd deelnemers afvaardigen naar de Olym pische spelen, zo heeft het officiële In donesische persbureau Antara maandag bekendgemaakt. Onder de elf Ethiopiërs, die aan de Olympische Spelen zullen deelnemen bevinden zich drie marathonlopers, bij wie de Olympische kampioen 1960. Abe- be Bikila. De overige twee zijn Mammo Wolde, die reeds twee keer de interna tionale cross te San Sebastian won en die te Tokio eveneens zal uitkomen op de 5000 en 10.000 meter en Demissie Wol- de. De Ethiopische ploeg bestaat verder uit nog twee atleten, twee boksers en vier wielrenners. Yao-Ling Wu werd in 1940 in Brunswijk geboren en groeide onder de voornaam Guenther op in Duits landwaar hij later textielkoopman werd en... gewichthef er. Zijn sportieve kwaliteiten bleven zelfs in het verre Formosa niet onopgemerkt en hij werd uitgenodigd nationalistisch China te vertegenwoordigen op de Olympische Spelen in Tokio. Guenther vertrekt nu op 15 september uit Brunswijk naar Formosa om zich daar bij de Olym pische ploeg te voegen, waarvan hij niemand kent en... verstaat, want hij spreekt geen looord Chinees. ,.Ik hoop maar, dat er enkelen bij zijn, met wie ik in het Engels kan pratenzei Guenther Yao-Ling Wu, die nog altijd de Chinese nationaliteit bezit en daarvan nu geen spijt heeft. Guenther traint elke dag in de kelder van zijn vaders restaurant, dat hem ruim van voedsel voorziet. Elke dag verorbert hij drie uitgebreide Chinese maaltijden als aanvulling op zijn dieet van twee pond wrongel, acht eieren, twee liter melk en drie pond fruit Dit zijn de kostuums voor de Britse deelnemers aan de Olympische Spelen. V.l.n.r.: Veronica Sands, die het roze toiletje toont dat de vrouwelijke atleten bij de openings plechtigheid zullen dragen; Carol Barrett in de blauw ejurk en het jasje dat zal worden gedragen door de vrouwelijke officials; Brian Hewson, voormalig Olympisch at leet. in het kostuum van een ploeg leider. Dit is gelijk aan het pak van de mannelijke deelnemers, maar draagt de vermelding team manager" op de blazer. Richard Joyce toont het gemakkelijke kos tuum voor de vrije tijd en Sally Ames hetzelfde voor de dames. Het Olympisch organisatiecomité te To kio verwacht een totaal van 8075 atleten en officials voor de spelen. Voor de gezamenlijke Duitse Olympi sche ploeg hebben zich thans totaal 361 deelnemers gekwalificeerd. Hiervan ko men er 195 uit Oost-Duitsland en 166 uit West-Duitsland. Nog niet zijn aangewe zen de kanovaarders, de zeilers en een aantal (7) wielrenners, zodat het totale aantal Tokiogangers dicht bij de 400 komt te liggen. De Duitse afvaardiging in Rome bestond uit 318 sportmensen. TILBURG Tineke Lagerberg is, evenals het vorige jaar, op de eerste plaats geëindigd in de competitie om de zwemkroniekbeker bij de vrije slag zwemsters. Met haar overwinning in de te Tilburg in het Wilhelminakanaal gehouden 2 km- wedstrijden is zij onbereikbaar geworden voor haar concurrenten. De uitslagen van de wedstrijden zijn heren vrije slag 1. Chris van Lint (P.S.V.) 27 min. 0,2 sec. 2. R. Gruppe- laar (Njord) 27.58,8 3. H. van Hemert (Surae) 27.59,4 schoolslag 1. M. Swin- kels (P.S.V.) 33.29,2 2. P. Heerens (P.S.V.) 36.08,2 3. H. Fooy (P.S.V.) 36.10,0; dames; vrjje slag: 1. Tineke Lagerberg (Naarden) 30.10,0 2. M. Breuker (Surae) 32.13,7 3. G. Verhoeven (P.S.V.) 32.19,5 schoolslag 1. Josje Veldhuizen (Naarden) 34.22,5 2. R. Adank (Surae) 36.13,0; 3. M. Jansen (E.Z.P.C.) 37.05.0. (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM Het afgelo pen weekend vond de strijd om de WBAC-titels plaats. Een harde wind en een in slechte staat verkerende baan beïnvloedden de prestaties nadelig te Bergen op Zoom, alwaar op het sport park Roozenoord het eerste gedeelte van deze kampioenschappen werd ge houden. Doordat verschillende promi nenten ontbraken, kwamen er titels in handen van atleten die normaal gespro ken hierop geen aanspraak zouden heb ben gemaakt. De beste prestatie kwam wel op naam van de MOC-atlete W. de Crom, die het op naam van de THOR-atlete R. v. Loon-Aarts staande WBAC-record op de 800 m. verbeterde en dit op 2.38.9 min bracht. De 100 m. dames werd een overwinnisg voor T. Teysen (Exc '55) in 13.9 sec. M. Linskens THOR werd verspringkampioen met 4.67 m., terwijl T. Thijs tkt 4,61 m. kwam. Bij het kogelstoten had T. v. Eekelen- Aarts geen tegenstand. Met 11.41 m. behaalde zij haar zoveelste titel. Het speerwerpen was voor de nieuwe THOR- aanwinst J. de Leeuw met een worp van 26.85 m. Bij de heren ging de eerste overwinning naar de MOC'er P. Landa, die over' de 100 m. de zeer matige tijd van 11.8 sec nodig had. Genoemde at leet won ook het verspringen met een sprong van 6.38 m. Daar de THOR-man Schiffer wegens te late inschrijving van deelname werd uitgesloten, kwam zijn clubgenoot J. v. Merode op gemakke lijke wijze aan twee titels. Won v. Me rode volgens verwachtingen het speer werpen met een goede worp van 54,06 m ook bij het kogelstoten werd hij win naar door de 7,25 kg 11,50 m van zich af te stoten. Wegens afwezigheid van Snepvangers behaalde de THOR-man Van Eekelen een gemakkelijke zege op de 1500 m. in de tijd van 4.07.4 min. Clugenoot R. de Witte werd tweede in 4.12,9 min. Op het Red Band-sportpark te Roosen daal had het tweede gedeelte van deze kampioenschappen plaats. Ook nu weer bleven grootse prestaties achterwege. Bij de dames behaalde M. Linskens (THOR) haar tweede titel door de 80 m horden te winnen in 14,5 sec. Even eens voor een tweede overwinning zorg de T. Teyssen Exc. '55 door de 200 m. in 28.7 sec op haar naam te brengen. Eenzelfde tijd werd ook genoteerd voor M. Tak. THOR die tweede werd. T. Thijs Thor, won het hoogspringen met 1.40 m welke hoogte ook werd be reikt door D. v.d. Klundert-Diom Een felle strijd was het discuswerpen. T. v. Eekelen-Aarts zegevierde tenslotte rnet 33.82 m. terwijl zuster R. v. Loon-Aarts op slechts 14 cm tweede werd. Bij de heren had J v. Eekelen. THOR, het op de 5000 m. ook nu niet moei lijk. In een rustig gelopen race werd hij winnaar in de tijd van 15,37 min. clubgenoten R. Janssen en J. v. Baste- laar werden 2-espectievelijk 2e en 3e in 16.03.3 min en 16.24.8 min. De 800 m. titel kwam in bezit van R. de Witte, THOR, die hiervoor 1.59.9 min. noteer de. J. v. Merode THOR. behaalde zijn derde WBAC-titel door de 200 m. te win nen in 24.2 sec. vóór B. Hontele, THOR, die tot 24.8 sec. kwam. F. v. Boven zegevierde bij het hoogspringen door 1.70 m. te bereiken. R. Schiffer, THOR, deed het niet slecht met de ronde schijf. Hij slingerde dit werptuig 44.37 m. van zich af en maate daardoor al zijn concurrenten kansloos. Tenslotte won B. v. Zundert het hink-stap-springen met 12.53 m. vóór clubgenoot H. Wijkmans die 12.13 m. voor zich op liet meten. Goed werk leverde nog de Diomedon- man A. de Jong, door bij de 100 m jongens-A de tijd van 11.1 sec. op de klokken te doen brengen. (Van onze correspondent) KLOETINGE Het grote korfbaltoer nooi dat Bauw-Wit uit Kloetinge voor de tweede maal organiseerde is tot in de perfectie geslaagd. Wedstrijleider L Kraak deed alles deed alles zo accuraat verlopen dat Blauw-Wits voorzitter de heer L. Mieras nog voor zes uur de pry- zen kon uitreiken. Zestien senioren twaalftallen verdeeld over vier afdelingen streden in de mid daguren om de hoogste prijs de wissel- beker die Tjoba uit 's-Hendrikskinderen in zijn bezit kreeg. In de morgenuren waren de adspiran- ten en pupillen reeds binnen de lijnen gekomen. Zowel bij de adspiranten won de organiserende vereniging. Blauw wit de eerste prijs. Bij de adspiranten ging de 2e prijs naar Elto en de derde prijs naar Swift. Bij de pupillen veroverde Swift de 2e en Tjoba de 3e prijs. De prijswinnaars bij de senioren wa ren: afdeling I le prijs Tjoba; 2e prijs Togo 3e prijs Luctor, 4e prijs Animo. Afdeling II le prijs Elto 2e prijs Zuid westers; 3e prijs Ondo; 4e prijs Vedo; Afdeling III le prijs B.K.C.2e prijs Blauw-Wit3e prijs Olympia 4e Prijs Atlas. Afdeling IV le prijs Tjoba; 2e prijs Vedo II 3e prijs Blauw-Wit II 4e prijs D.O.S. '55. BAASTAD De tweede interzone-finale van hef Davis-Cup-toernooi tussen Zwe den en Australië is geëindigd in de grootst mogelijke overwinning voor de Australiërs: 50. Roy Emerson en Fred Stolle demonstreerden te Baastad eens te meer hun overmacht door. hoewel de beslissing reeds was gevallen, ook in de laatste twee enkelspelen hun tegen standers ruim te verslaan. Zij lieten daarbij de eerte set aan de gastheren: Emerson versloeg Ulf Schmidt met 36, 64, 63 62 en Stolle won met 57, 64, 60, 63 van Jan-Erik Lund- quist. Het duel StolleLundquist was de beste partij van de vijf. Stolle slaag de er voor de eerste maal in zeven ach tereenvolgende duels in de blonde Zweed een nederlaag toe te brengen. Het aantal deelnemers aan de sport- toto voor het afgelopen weekeinde be droeg 471.798. De inleg was 551.296. Hiervan kwam beschikbaar voor de eer ste prijs 100.060, voor de tweede 54.578 en voor de derde 27.290. Zondagavond had zich al een deelne mer gemeld voor de eerste prijs. De tweede en derde prijs meldden zich in middels resp. 12 en 20 gegadigden. (Van onze correspondent) HEINKENSZAND Onder voor voet bal ideale weersomstandigheden organi seerde de voetbalvereniging Luctor te Heinkenszand het bekende mr. dr. Mes- toernooi, waaraan ditmaal werd deeZge- nomen door elftallen van Lewedorpse Boys, Kwadendamme, Luctor, Patrijzen, Goes, Jong Ambon, Rood-Wit en Pro gress. Deelftallen waren in 2 groepen ver deeld, die eWaar in wedstrijden van 2 x 15 minuten de punten hebben betwist. Dank zij de uitstekende organisatie en de grote belangstelling is het toernooi alleszins geslaagd te noemen. De uit slagen in gioep A waren: Lewedorpse Boys Kwadendamme 20; Luctor Patrijzen 01 Kwadendamme Luctor 01; Patrijzen Kwadendamme 02; Lewedorpse Boys Patrijzen 01 en Luctor Lewedorpse Boys 01. In groep B waren de uitslagen: Goes Jong Ambon 2—0; Rood-Wit Progress 02: Progress Goes 00; Goes Rood-Wit 01: Rood-Wit Jong Am bon 20 en Jong Ambon Progress 1—3. De finale, die 2 x 30 minuten speel tijd had, werd dus gespeeld door de winnaars van beide groepen te weten: Progress en Patrijzen. De partijen wo gen aanvankelijk goed tegen elkaar op. Nadat Progress een 01 voorsprong had genomen kreeg Patrijzen een licht overwicht en nadat eerst de partijen op gelijke voet waren gebracht, slaagde de ploeg uit 's-Heerenhoek erin een 12 voorsprong te nemen. Eerst 5 minuten voor het einde maakte Progrees daar na gelijk (22) om tenslotte in de al lerlaatste miruut door een defensiefoutje bij Patrijzen de zege en daarmee de eerste prijs uit het vuur te slepen. (32). De strijd om de 3e en 4e plaats tussen Rood-Wit en Lewedorpse Boys werd door de Boys met 01 gewon nen. Kwadendamme kreeg door een 01 zege op Goes de vijfde prijs, terwijl Luctor in de strijd om de 7e en 8e plaats tegen Jong Ambon de winst bin nenhaalde. Na afloop reikte mr dr. Mes met een toepasselijk woord de door hem be schikbaar gestelde wisselbeker aan de winnende Rotterdamse ploeg uit. Drie clubs in de Engelse eerste divisie hebben na hun derde speeldag nog geen punt verloren. Everton, Engels kampioen 1962-1963, heeft wel de beste start gehad. Na in twee duels geen doel punt tegen te hebben gekregen, ver sloeg de „bank van Engeland" de roem ruchte Spurs met 4-1, cijfers die geen commentaar behoeven. Het werd de duizenden toeschouwers tevens duide lijk, waarom de Everton-directie 800.000 gulden wilde neertellen voor Fred Pickering. In dit duel produceerde hij een puntgave hat-trick. De uitslagen: West Ham United Nottingham Forest 2—3; ArsenalAs ton Villa 31; Birmingham C.Stoke C. 12; Blackburn R.Liverpool 32; BlackpoolSheffield W. 10; Chelsea Sunderland 31EvertonTotten ham 41; Leeds U.Wolverhampton W. 32; Leicester C.Manchester U. 2—2: Sheffield U.—Burnley 2—0; West Bromwich A.Fulham 22. Resultaten Duitse Bundesliga: Hertha BSCHamburger SV 00; Vfb. Stutt gartFC Nuernberg 31; Borussia NeunkirchenBorussia D. 12; Han noverKöln 20; Schalke '04Karls- ruher 11; Muenchen 1860Eintracht F. 01; Werder BremenEintracht B. 51; Meiderich SVFC Kaiserslau- tern 31. Australië heeft te Baastad de tweede interzone-finale van het toernooi om de Davis Cup tegen Zweden gewonnen en komt dus in de eindstrijd tegen de Verenigde Staten. Cleveland is van 25 tot en met 27 september het toneel van de strijd. Na zaterdag reeds in beide enkelspelen gewonnen te hebbeh gaven de Australiërs hun tegenstanders giste ren een lesje in het dubbelspel. De uit slagen van de verschillende partijen: Rov Emerson (Austr.) sl. Erik Lund quist 2-6 4-6 6-3 6-2 7-5; Fred Stolle sl. Ulf Schmidt 6-4 6-3 10-8; Roy Emerson en Fred. Stolle sl. Lundquist en Schmidt 6-2 6-1 6-0. De 30-jarige Schmidt slaagde er niet eenmaal in zijn service te win nen. Het Nederlandse tennisteam nam op de eerste dag van de wedstrijd tegen West-Duitsland, welke te Wuppertal werd gespeld, een goede stap naar de overwinning, want de stand was ge lijk: 44. De uitslagen herenenkelspel: Hajer sl. Elschenbroich 4-6 6-4 8-6; Okker sl. Kreinberg 6-4 6-2: Schneider verl. van Kube 3-6 3-6; Van Gelder verl van Scnoll 4-6 0-6. Damesenkel spel: Trudy Groenman sl. Knobling 6-3 6-0; Jenny Ridderhof verl. van Hei de Schildknecht 4-6 4-6. Gemengddub- bel: GroenmanOkker sl. Knobling Kreinburg 6-2 6-2; Ridderhof en v. Eysden verl. van SchildknechtKube 1-6 10-12. Maar het zou een kleine overwinning worden (98), voornamelijk verkregen door de dubbelspelen, die alle door Ne derland werden gewonnen. Uitslagen tweede dag: Kube sl. v. Gelder 6-0 6-0; Okker sl. Elschenbroich 7-5 8-6; Schnei der sl. Scnoll 7-5 6-4; Kreinberg sl. Hajer 11-9 6-4. Damesenkelspel: Heide Schildknecht sl. Trudy Groenman 6-2 7-5; Marily Knobling sl. Jenny Ridder- nof 4-6 6-3 6-2. Herendubbelspel: Hajer- Schneider sl. Kreinberg-Kube 6-3 3-6 6-2 9-7: Okker-v. Eysden sl. Elsphen- broich-Scholl 3-6 6-4 6-4 6-2. I>ames- dubbelspel: Trudy Groenman-Jenny Ridderhof sl. Heide Schildknecht en Marilyn Knobling 6-4 9W. Een verrassend sterk Nederlands cricketelftal heeft op het HCC-terrein in Den Haag voor een kleine 5000 toe schouwers het Australische testteam verslagen De Australiërs, die enkele dagen geleden hun testserie tegen En geland afsloten met een 10 overwin ning. leverden in de slotfase een ge vecht met de tijd. Met nog vier minuten te spelen noteerde men 197 tegen 197 punten. Drie slagen zouden over het lot van de „Aussies" gaan besjissen. Maar Onstein toonde niet het minste respect voor de Australiërs. Prachtig honkte hij de bal voor vier. Nog voor de boundary was gepasseerd gingen de bats van Onstein en Wijkhuizen de hoogte in. Bijna rennend verlieten zij het veld. Het was gelukt. Voor het eerst in de geschiedenis van het Neder landse cricket was een onoverwinne lijk geacht testteam van de Common wealth verslagen. De Russische atlete Maria Itkina heeft tijdens de nationale kampioen schappen van Rusland te Kiev het we reldrecord op de 400 meter verbeterd. Haar tijd: 53,0 sec. Het oude record stond met 53,1 op naam van de Austra lische atlete Betty Cuthbert. De Russin Irina Press heeft in deze wedstrijden het wereldrecord vijfkamp op 5.194 pnt. gebracht. Galina Bystrova, die tweede werd, kwam met 4.995 ook boven het oude wereldrecord. Anisimov bracht het Russische record 200 meter horden op 22,8. op de 200 meter vlak egaliseerde Politiko met een tijd van 20,9 het na tionale record. De 20 km-loop in Dordrecht is een overwinning geworden voor J. v. d. Berg van de vereniging Prins Hendrik te Vught. Hij won in 1 uur 7 min. 6,6 sec. Tweede werd W. v. Gerwen van Spartaan (Lisse). Tijdens in Maastricht gehouden atle tiekwedstrijden is de MOC '17 atleet Henk Snepvangers er in geslaagd het 13 jaar oude Nederlandse record op de 2000 meter van Hans Harting te breken. De Bergen op Zoomse marechaussee liep de afstand in 5 min. 16,1 sec., wat neerkomt op een verbetering van het Nederlandse record van 3,6 sec. Het Nederlandse honkbal-negental is de strijd om het Europese kampioen schap te Milaan goed begonnen. In de tweede wedstrijd van het toernooi zege vierden onze landgenoten met 100 over Spanje. Het was een zogenaamde „perfect game", hetgeen inhoudt dat de Nederlandse werpers (Hoffman en Beidschat) in negen innings het mini mum aantal van 27 Spanjaarden tegen over zich kregen. Voor Spanje konden allemaal nullen worden genoteerd, Ne derland kwam tot 0-1-3-1-1-0-4-0. (Advertenties) Zweden heeft zondag te Markelo bij de wedstrijden om de Trophee des Na tions de 250 cc motorcrossmachines ge wonnen. Er namen tien landen deel, waarvan Nederland in het eindklasse ment de vijfde plaats bezette. Frankrijk slaagde er niet in zich te klasseren. Er waren 25.000 toeschouwers. In de eer ste manche (14 ronden van elk 3 km) won Hallman (Zweden) op Husqvarna in 42 min. 59 sec. De Belg Robert zege vierde in de tweede manche (14 ron den van 3 km) in 42.20. Het landen- klassement: 1. Zweden. 31 pnt.; 2. Tsje- choslowakije, 46 pnt.: 3. Groot-Brittan- nië. 48 pnt.; 4. Rusland. 76 pnt: 5.Ne- derland, 108 pnt.: 6. Noorwegen, 109 pnt.: 7. België, 127 pnt.: 8. Finland. 145 pnt.; 9. Zwitserland, 172 pnt. De eindstand voor het wereldkam pioenschap motorcross: 1. en wereld kampioen Jeff Smith (GB); 2. Rolf Tiblin: 3. Lundin; 4. Lundell: 5. Nills- son; 6. Persson, allen Zweden. Door meer tweede plaatsen in de voor de wereldtitel gehouden wedstrijden dan Tiblin is het kampioenschap Smith ten deel gevallen. De jonge Duitse motorrenner Albert Achinger is tijdens internationale mo torraces op de Avusbaan te Berlijn met zijn Norton uit de baan gevlogen. Achinger sloeg over de hoge wand van de noordelijke bocht en stierf op de plaats waar hij neerkwam. Ook bij de zijspanraces deed zich een ongétuk voor. De Zwitserse rijder Florian Ca- mathias en zijn passagier Alfred Her- zig moesten met ernstige verwondingen in een ziekenhuis worden op genomen, waar Herzig na aankomst werd geope reerd. Beiden verkeren in levensgevaar. Tijdens wedstrijden in Mallory Park (Engeland) is de 30-jarige Londense renner G. Saward om het leven ge komen. Nog zes andere renners raak ten gewond. De Engelsman Vernon Cottle, die in Imatra Finlandten val kwam, was gisteravond nog buiten be wustzijn. Binnen 24 uur hoopt men een tweede hersenoperatie uit te voe ren. De Amerikaan Chet Jastremski heeft in de series van de Amerikaanse Olym pische selectiewedstrijden te New York het wereldrecord op de 200 meter schoolslag verbeterd met een tyd van 2 min. 28,2 sec. Jastremski was sinds drie jaar recordhouder met 2.29,6. Er kwam dit weekeinde nog een Europees record uit de bus. In Dort mund heeft de Oostduitser Frank Wiegand voor de tweede maal in dit jaar zijn tijd op de 400 meter vrije slag scherper gesteld. Hij zwom tijdens kwa lificatiewedstrijden tussen Oost- en West-Duitsland deze afstand in 4 min. 18.4 sec. Het wereldrecord staat met 4 min. 12,7 op naam van de Amerikaan Don Schollander. Bij een lange-afstandzwemwedstrijd in de Belgische plaats Bredene legden twee zwemmers van het Nederlandse Njord 59 (Haarlem) beslag op de eer ste twee plaatsen. Het waren Rob Grup- pelaar en Benny Oomen. Nog meer records. De Oostduitser Egon Henninger kwam tot een nieuw Europees record 100 meter schoolslag. Hij boekte een tijd van 1.07,5. De West- duitse rugslagzwemmer Ernst-Joachim Kueppers verbeterde het wereldrecord 100 meter rugslag en bracht het op 1 min. 00.8 sec. Het oude record stond met 1.00,9 sedert 12 december 1962 op naam van de Amerikaan Tom Stock. Op de tweede dag van de selectie zwemwedstrijden te New York heeft Donna Verona haar wereldoord op de 400 meter wisselslag opnieuw scherper gesteld. Zij zwom de 4 slagen nu in 5 min. 14,9 sec., precies 2 sec. sneller dan haar oude record. Cassius Clay dreigt de wereldtitel In het zwaargewicht kwyt te raken, als hij tegen Sonny Liston zal boksen. Dit heeft de WBA bepaald. Deze organisa tie heeft nu uitgemaakt dat Ernie Ter rell uitdager no. 1 is. Floyd Patterson staat als derde genoteerd achter Cleve land Williams. De Amsterdamse boksinstructeur Dick Groothuis heeft zich in een tele gram tot de beschermheer van het NOC. zijne koninklijke hoogheid Prins Bernhard. gewend met het verzoek de bokser Herman Schregardus alsnog in de Olympische ploeg op te nemen. Schregardus werd dit jaar Nederlands kampioen in het weltergewicht door een k.o.-zege op Lally. In de landen- wedstrijd tegen Wales versloeg hij De- nis Duffield en in de ontmoeting met Roemenië won hij door k.o. in de eer ste ronde van Hadosan. Voor een nieuw wereldrecord twee handig stoten in de lichtgewichtklasse zorgde te Warschau de Poolse gewicht- heffer Waldemar Baszanowski. JHy bracht 168 kg omhoog. Ruim 3000 toeschouwers hebben op de Amsterdamse Bosbaan een verbeten strijd gezien voor het Europese kam pioenschap speedboot in de klasse CU van 1964. Winnaar werd de Oostenrijker Franz Zimmerman, de Nederlander Mans Graaf werd tweede, Joop Linnen- bank derde. De Engelse coureur Graham Hill heeft in Goodwood de 29ste editie van de Tourist Trophy voor sport- en grand tourisme wagens in een Ferrari ge wonnen. Hij legde de 480 km af in 3 u. 12 min. 43,6 sec. Hij behaalde een ge middelde van 156,280 km per uur. Johji Surtees is in deze race op nogal spec taculaire wijze van het goede pad ge raakt. maar bleef ongedee. Achter de Westduitser Willy Kuh- weide is onze landgenoot Wim Maar/S tweede geworden in de derde race om het Europese kampioenschap Finnjol- len-klasse. De Deen Henning legde be slag op de derde plaats. Het Nederlandse schaakteam voor de wei*eldkampioenschappen, die van 2 tot en met 22 nov. in Tel Aviv worden gehouden: Bouwmeester, Kuijpers, Lan- geweg, Zuidema en Prins. De Engelse amazone Lynne Raper is in Boedapest Europees jeugdkampioene springen geworden. Zij bereed het paard Keewis en kwam in 39 seconden rond. Aan het individuele kampioen schap werd door 51 deelnemers, van wie 17 meisjes, deelgenomen. Een Ne derlands equipe met mej. Josje Ernst, Hans Vrij, Rob Kouwenburg en Antoon Ebben eindigde op de vijfde plaats bij het internationaal concours hippique te Oostende. De Amerikaanse Olympische '•uiterequipe bezette de eerste plaats. GELEEN De voor zondag 6 septem ber vastgestelde eredivisiewedstrijd For- tuna '54 DOS zal een dag eerder wor den gespeeld en zaterdagmiddag begin nen om half vijf. J Installatiebedrijf Kerkdreef 17 Axel t vraagt voor directe indiensttreding Aanmelden dagelijks.

de Stem | 1964 | | pagina 3