•pen en Paul Mantz koning van Hollywood's stuntvliegers Westerse muziek in de DDR weer taboe Anneke s man deed grote stap slechts voetje voor voetje Anti-Israël-campagne beheerst Arabië-top DANSREPERTOIRE OP DE KORREL Twee wesen terug naar Duitsland Ze zeiden dat ik het nooit zou kunnen Klapstuk van de show: Wiel-aan-wiel-stunt Maar de twist weerstaat alle voorschriften BOEKHOUDER EN BAAS GINGEN DOOR DE VLOER Zuidvietnams nieuwe man VTTGART ACHTERNA Nu al een week ZIT-STAKING IN MIJN GAAT DOOR Zwaar gewonde lag hele nacht langs spoorbaan MINISTERS BIIEEN IN KAIRO Meisje neemt baby mee op wandeling Birma bestrijdt opstandelingen 53 doden Erhard: Duitsland heeft les geleerd Bevredigend resultaat Zwanenberg-Organon in eerste halfjaar Weer ontmoeting Tito met president van Roemenië Oranje voor het laatst thuis Hogere vergoeding voor reservisten JONGETJE IN ZWEMBAD VERDRONKEN Tweede groep Ambonezen naar Indonesië Na twee jaar zwerven op de kust „gestrand" |»an een etagewoning met p de 2e verdieping. an de ruimte die anders voor len had moeten worden ge- "n beplant. Alle leveranciers, s, de post enz. kunnen tot >enhuizen rijden. Alleen de begane grond zijn door de bereiken. Iedere wooneen- ?n tuin of een terras in de IJen deel van het terras is 'lat men zich bij regen bui- ophouden. Een diepe bloe- iedere woning verhindert |r het daaronder gelegen bal- men nergens steil naar be- kan, ontstaat er geen be- >ogtegevoel. De noord-zuid- de huizen zorgt ervoor, dat i evenveel zon krijgen. ideze voordelen voor de toe- Ivoners heeft de constructie liheuvels als zodanig nog ve- Ne kwaliteiten. Zeker niet in laats de mogelijkheid, btf de fabriceerde delen te kunnen Jptgeen een gunstige invloed losten zou hebben. Zo is het [wonderlijk, dat het buiten- jnele en zinvolle gebruik van rein, in combinatie met de |»ordelen en het zeer goed Verkeerssysteem, de vroede Stuttgart ertoe bewogen aantrekkelijke project niet gderscheiden met een prijs, |v van deze woonheuvels in- laliseren. puette van een woonheu- boven gezien. DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 1 SEPTEMBER 1964 (Van een onzer redacteuren) LOS ANGELES YCHTER de sinaasappelboom gaarden bezuiden Los Angeles ligt in Orange County aan de rand van een klein vliegveldje een wonderlik museum: „Movie- land of the air". Het is een film luchtvaartmuseum. Paul Mantz zwaait er de scepter, met zjjn 59 jaar wat rustiger geworden maar toch nog steeds actief als de „ko ning van Hollywoods stuntvlie gers". Iedereen die van tijd tot tijd naar de bioscoop gaat, kent hem. Hij is de man van de lucht gevechten, de stunts, de bran dend neerstortende vliegtuigen, een van de weinig bekenden uit de „oude draaidoos", die nog al tijd aan de slag is. EEN man van breed, gezet postuur, grijzend haar met een pretgezicht waarop diep gegrifde lijnen herinneren aan grootse feesten. Bijzonder hartelijk hoewel ons bezoek'hem uit zijn siësta wekt. En bijzonder trots en terecht op de verzameling oude vliegtuigen die hij in zijn museum by elkaar heeft gebracht. Het zijn namen met een his torie, een Spad Xlll, EEN Fokker D 7, een Nieuport XXV 111 en nog veel meer luchtvaartantiek, zestig vliegtui gen in totaal, op drie na allen nog vliegklaar. De rol van museumdirec teur is Paul Mantz nu niet direct op het lijf geschreven. Hij komt pas goed los als hij bij een Pusher uit 1910 het verhaal doet van zijn veelbewogen carrière: stuntvlieger, film director, record vlieger, kolonel van de Ameri kaanse luchtmacht museumdirecteur en persoonlijk piloot van nagenoeg alle groten van het filmdoek. Noem me er een zegt Paul en ik heb hem of haar hoogt waarschijnlijk gevlo gen. zo niet op huwelijksreis dan naar Las Vegas of Mexico voor een echtscheiding. Paul Mantz had zijn eerste vliegles in 1919. „Mister zei zijn instruc teur na enkele vlieglessen, wees ver standig en stop met de vliegerij, an ders breek je je nek". Paul moet on bedaarlijk lachen als hij aan dat ad vies terugdenkt. Bij al zijn capriolen heeft hij in zijn hele leven slechts één verwonding opgelopen, een gebroken borstbeen. Dat gebeurde bij een film opname waarbij zijn vliegtuig op de grond moest botsen tegen een andere vliegmachine. Hij sprong op tijd uit zijn eigen toestel „maar laat dat ding nu keren en me achterna zitten en ik werd ingehaald ook.." Er is geen stunt vertoond, of Mantz heeft hem op zyn naam staan. Hy was in ,,air mail" de eerste die door een open hangar vloog. In When Wil lie comes marching home" vloog by een vliegtuig tussen twee bomen door, volgens plan daarbij zijn vleugels verliezend. In een andere film zette htf een „Vliegend Fort" met ingetrok ken landingsgestel aan de grond. Nooit bang geweest? „Je moet heel goed weten wat je loet", zegt Paul Mantz. „Natuurlijk heb ik wel eens in mijn rats gezeten. Misschien nooit zo erg als toen ik Jean Harlow naar Yuma vloog. Ze zou gaan trou wen. Het was nacht. Ik had mijn han den vol aan de navigatie en opeens „beng" en een harde tik tegen mijn achterhoofd. Ze schieten op me dacht ik, ik ben geraakt. Wat was het? De trouwpartij was aan de champagne be gonnen. Ik had de kurk in mijn nek gekregen". Paul Mantz is in meer dan 250 films opgetreden. Hij heeft er ruim tien miljoen dollar aan verdiend. In zijn wilde jaren heeft hij er een groot jacht en een pretleven mee gekocht. Heel wat dollars zijn echter ook weer in de vliegerijgeïvesteerd. In de tweede wereldoorlog werd hij in de rang van kolonel belast met het vervaardigen van trainingsfilms voor vliegers en de opleiding voor luchtfo tografie. Ook op dat gebied is hij een specialist. Zijn persoonlijke B-25 is uitgerust met speciale camera's voor filmopna men in de lucht. Nieuwe faam werd aan zijn naam toegevoegd toen hij na de oorlog voor 55.000 dollar ongeveer 500 surplustoestellen kocht. De man met de zevende luchtvloot ter wereld, heette hij toen. Het was een bijzonder voordelige koop. De militaire autori teiten hadden niet in de gaten dat de meeste vliegtuigen nog vol benzine za ten, Die benzine was net zoveel waard als de totale koopsom van 55.000 dollar. ÏVTANTZ heeft zich onlangs ge associeerd met een andere, jongere stuntvlieger van klasse Paul Tallman. Zij hebben op hun terrein nu een monopoliepositie. Hollywood steunt ondermeer de rekeningen die door de firma Tall Mantz gepresenteerd wor den. Maar het is het geld waard, erkent iedereen. KERESLEY (Engeland) Gershon Jones en James Pearce, twee mijnwer kers die precies een week geleden een zitstaking zijn begonnen in een kolen mijn te Keresley, hebben laten weten dat zij hun staking zullen voortzetten. De mannen staken om een looneis kracht bij te zetten. Zij willen ook een onder zoek naar de omstandigheden in de mijn. De mijndirectie heeft de arbeiders ont slagen en iemand naar beneden gestuurd om erop toe te zien dat zij niet in slaap vallen. Het is verboden in de myn te slapen. Ongeveer 300 personen zijn in staking gegaan om hun solidariteit met het twee tal te tonen, maar de nationale vakbond van mijnwerkers heeft de staking ver oordeeld. UTRECHT Gisterochtend heeft een rijkspolitieman langs de spoorbaan Har- denberg-Gramsbergen een ernstig gewon de jongen aangetroffen. Het bleek de 18-jarige Gerardus Rusken uit Baalder- werk te zijn. Politie en spoorwegen ver moeden dat de jongeman tegen een trein is gebotst met zijn brommer en daar min stens een hele nacht hulpeloos heeft ge legen. Hij blijkt een arm en een been te hebben gebroken en had voorts verwon dingen opgelopen aan het gezicht. KAIRO In het gebouw van het al gemeen secretariaat van de Arabische Liga in Kairo is maandagochtend een conferentie van Arabische ministers van buitenlandse zaken begonnen. Deze con ferentie dient ter voorbereiding van de tweede Arabische topconferentie, die za terdag 5 september in Alexandrië begint. Koningen, staatshoofden of hun plaats vervangers van de Arabische landen zul len er aan deelnemen. De ministers moeten een programma van 25 punten opstellen, waarvan de be langrijkste zijn een rapport over de stand van uitvoering van de besluiten van de eerste Arabische topconferentie, die in januari dit jaar in Kairo is gehouden, en een verslag van de raad van toezicht op het gebruik van het water van de Jordaan en zijtakken. In dit laatste ver slag komt de stand van zaken bij de om leiding van de zijtakken van de Jordaan die door Syrië, Libanon en Jordanië lo pen, ter sprake. Door deze omleiding moet het gebruik van het Jordaanwater door Israël voor bevloeiingsdoeleinden worden tegengewerkt. De strijd tegen Is raël en het resultaat van de reizen naar de landen die men gepoogd heeft voor het Arabische standpunt te winnen, wor den eveneens behandeld. Een belangrijk punt is nog het scheppen van een Arabi sche gemeenschappelijke markt als te genwicht tegen de E.E.G. Welingelichte kringen in Kairo ver wachten dat de Saoedi-Arabische minister van buitenlandse zaken, Omar El-Sakkaf. zal trachten de kwestie-Jemen buiten het programma van de topconferentie te hou den. Voor president Nasser is dit echter het belangrijkste punt. De oorlog in Je men heeft Egypte sinds september 1902 belangrijke verliezen aan mensenlevens en geld gekost. De zegslieden menen dat Nasser kroonprins Feisel van Saoedi- Arabië, wat Jemen betreft, voor een vol dongen feit wil stellen. Deze heeft als enige Arabische heerser de imam ge steund, nadat koning Hoessein van Jor danië ten gerieve van Nasser de republi keinse regering in Sanaa had erkend. Een moeilijkheid vormt bij dit alles het feit dat de conferentie samenvalt met twee andere belangrijke conferen ties: zaterdag begint in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba de bijeenkomst van de ministerraad van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid. Met het oog op de dringende vraagstukken die daarop behandeld zullen worden, o.m. Koiigo, is het niet mogelijk deze conferentie uit te stellen. Bovendien begint op 3 september in dezelfde stad een conferentie van de Afrikaanse afdeling van de F.A.O., de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties. Deze duurt tot 15 sep tember. Voor het samengaan van deze twee conferenties is een afdoende regeling ge troffen. Verwacht wordt dat de bijeen komst van de O.A.E. slechts drie dagen zal duren. In Afrikaanse diplomatieke kringen vraagt men zich nu af of de Ara bische landen zich werkelijk interesse ren voor de vraagstukken van het zwar te deel van Afrika, of dat zij de Arabische belangen zwaarder zullen laten wegen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een Haagse me vrouw die boodschappen deed op de De la Reyweg in Den Haag, liet haar 13 maanden oude baby in de wagen voor de winkel staan. Toen zij klaar was ontdekte zij dat de kinderwagen was verdwenen. Zij waarschuwde de politie die in de omgeving ging zoe ken. Na enige tijd ontdekten zij een 12-jarig meisje uit de omgeving, dat kind en wagen had meegenomen om een eindje te gaan wandelen. De po litie kon de baby aan de gelukkige moeder terug bezorgen. RANGOON Regeringstroepen heb ben 44 rebellen gedood, 25 verwond en 18 gevangen genomen bij verschillende acties in Centraal- en Oost-Birma. De acties hadden hoofdzakelijk plaats in de dichte oerwouden. Verder zijn 71 wapens en een grote voorraad munitie in beslag genomen. De regeringstroepen verloren twee doden en één gewonde. Twintig regeringssoldaten werden gevan gen genomen. Ook werden zeven burgers gedood. BONN De Westduitse bondskanse lier Ludwig Erhard heeft maandag ver klaard dat West-Duitsland, na twee oor logen verloren te hebben, zijn les nu geleerd heeft en dat het ernstig naar vrede streeft. In een toespraak ter gelegenheid van het feit dat 25 jaar geleden de tweede wereldoorlog uitbrak, zei de bondskanse lier voorts, dat de geschiedkundigen het erover eens zijn dat men niet één enkele regering voor de eerste wereldoorlog verantwoordelijk kan stellen, maar dat volledige overeenstemming bestaat over de hoofdschuldige aan de tweede wereld oorlog: Adolf Hitler. „Dit vonnis over het Hitler-regime doet echter niets af aan het feit, dat ook an dere regeringen gefaald hebben, dat, na dat de westelijke landen zijn machtsver toon hadden aanvaard, Hitier zich illu sies maakte over de wil tot verdediging van deze westelijke landen en dat Rus land het Hitler-regime begon aan te moedigen en zelfs tot 1941 steunde in zijn verdere agressie", aldus Erhard. Hij voegde daaraan toe dat de Duit sers van hun vreselijke ervaringen ge leerd hebben, zij hebben oorlog als mid del om politieke doelen te bereiken op gegeven. Dit wordt volgens de kanselier duidelijk getoond door het Westduitse le ger, dat geheel onder NAVO-bevel staat. OSS. De gang van zaken bij het Zwanenberg-Organon concern is, zo deelt de directie mee, het eerste half jaar 1964 bevredigend geweest. De ge consolideerde omzet aan derden lag ruim 17 procent hoger dan in het eerste half jaar 1963. Tot deze omzetstijging hebben alle sectoren bijgedragen. Hoewel de resultaten van de levens- middelengroep tengevolge van ontwikke lingen op de grondstoffenmairkt bij het vorige jaar zijn achtergebleven, was de geconsolideerde netto winst van het con cern het eerste halfjaar ruim 15 procent hoger dan in de overeenkomstige periode 1963. Het uitstaande aandelenkapitaal is sinds ultimo 1963 toegenomen met ruim zes procent, als gevolg van de 5 procent agio-bonus uitkering in april j.l. en de verwerving van een aandelenpakket in de Uithoornsche bacon- en conservenfa- brieken te Uithoorn in januari van dit jaar. De liquiditeit is door stijging van voorraden en vorderingen iets terugge lopen, maar de kaspositie is gunstig ge bleven. De raad van bestuur verwacht voor geheel 1964 een bevredigend con- ccrnresultaat te behalen, zij het, dat het stijgingspercentage van de netto winst van ruim 15 procent enigszins is geflat teerd door de vergelijking met de be trekkelijk minder gunstige resultaten over het eerste halfjaar 1963 BELGRADO President Tito van Zuid-Slavië en president Gheorghiu-Dej van Roemenië, zullen elkaar op zeven september ontmoeten bij de plechtighe den aan het begin van de werkzaamhe den voor de waterkrachtcentrale aan de Donau bil de IJzeren Poort. Het wordt hun tweede ontmoeting bin nen drie maanden. Op 22 juni hadden zij een onderhoud in een Roemeense grens plaats. Genoemde werkzaamheden, die Zuid- Slavië en Roemenië gezamenlijk zullen uitvoeren, hebben ook een verbetering van de bevaarbaarheid van de Doriau ten doel. De uitvoering zal zeven jaar in beslag nemen en de kosten zijn geraamd op 1.4 miljard gulden. Het akkoord hieromtrent werd op 30 november van het vorige jaar door de twee staatshoofden getekend. Maandagochtend in de vroegte is de „Oranje" voor de laatste maal als vlaggeschip van de S.M. „Nederland" de sluizen van IJmuiden binnengeva ren. De „Oranje", nog altyd een van de snelste schepen van de wereld, is aan een Italiaanse maatschappij ver kocht, evenals de „Willem Ruys". (Van onze correspondent J. Bouwer) BONN op de warme douche volgt in de communistische oostzone van Duitsland toch altijd nog het koude bad. Toen in het kader van de zg. „nieuwe koers" in de zomer van 1953 de partij leiding van de SED het raadzaam oor deelde jazzmuziek weer toe te laten, dachten de fans in Ulbrichts heilstaat, dat ze de strijd hadden gewonnen en dat ze nu verder ongestoord van jazz- en andere westerse muziek zouden kun nen genieten. Mis evenwel: onlangs is het ten ge hore brengen van westerse muziek weer aan banden gelegd. In de wet op dans en amusementsmuziek is de oude para graaf van 1 februari 1958 weer te voor schijn gehaald, waarbij 60 procent van de gespeelde muziek moet stammen van een oostzonale componist of iemand uit de andere socialistische (lees: commu nistische) landen. Het is streng verboden voor musici om op dansavonden spontaan „uit het blote hoofd" en k l'improviste westerse „Schlager" of jazz-nummers ten gehore te brengen. Het gehele repertoire van een dansavond moet tevoren worden voor gelegd aan de competente autoriteiten en aan de afd. musici van de staatsvak- bond. Ook alle eventuele „toegiftjes" moeten van tevoren vast staan. De be roeps- en amateurmusici worden zwaar gestraft aldus de nieuwe verordening van 9 juli jl. als zij van hun reper toire afwijken en het in hun hoofd zouden krijgen om een niet van te voren vast gelegd nummertje muziek ten beste te geven. Als zij zich dergelijke ongedisci plineerdheid meer dan eenmaal veroor loven, verliezen beroepsmusici hun li centie. Dat wil zeggen: zij kunnen geen werk meer vinden. Na een derde ver grijp volgt gevangenisstraf. Toelating der jazzmuziek werd in 1953 door de SED-partij-ideologen gemoti veerd met de omstandigheid, dat jazz de muziek was van de in Amerika on derdrukte en uitgebuite negerklasse. Het jazzhek ging zover van de dam, dat de communisten aan de jeugdorganisaties de „Jonge Pioniers" en de FDJ moesten appeleren hun enthousiasme voor jazz en westerse muziek een beetje te temperen. Reeds in 1957 besloot de SED-leiding jazz. en westerse muziek weer aan banden te leggen. In 1958 kwam de verordening, waarbij alle muziekpro gramma's voor zestig procent moesten bestaan uit composities van de landen van het oostblok. Opj het gebied van de dans neemt de SED thans een nieuwe proef. Een po ging om de „Lipsia" (genaamd naar de stad Leipzig) als volksdans in te voeren, is mislukt. Nu is de twist toegestaan, zelfs voor mannen die het uniform der nationale strijdkrachten dragen (voor wie de dans tot dusverre was verboden). De twist gold tot voor kort in het jargon der Oostberlynse propagandisten nog als „produkt van kapitalistische de cadentie, de laatste erotische stuip trekking van een tot ondergang ge doemde, uitstervende wereld". De Oost- duitse jeugd liet zich echter door deze kwalificatie niet van de twist afhou den en gebruikte haar zelfs als de monstratie tegen het Ulbricht-regiem. Toen liet de SED de teugels vieren en verklaarde: „Wij willen de jeugd niet voorschrijven haar gevoelens en stem mingen te uiten in walsen en tango's" Het staats-grammofoonplatenbedrijf in Oost-Berlijn profiteert van de twist-con- junctuur. De ene twistplaat na de andere komt op de markt. Vraag: voor hoe lang? DEN HAAG Met ingang van van daag zullen de vergoedingen, die aan leden van de nationale reserve worden uitgekeerd, iets worden opgetrokken. Voor korter dan vijf uur oefenen krijgen de reservisten voortaan 1,50 in plaats van een gulden en voor oefeningen die langer dan vijf uur duren, 4,50 in plaats van 3,—. DEN HAAG. „Kom eens even kijken", zei hoofdboekhouder C. H. A. Paardekoper van het internationaal expeditiebedrijf n.v. Gerlach en Co aan de Badhuisweg in Scheveningen gistermiddag tegen zijn baas, administrateur F. J. Zeggelink. Beiden gingen naar de archiefruimte, waar de vloer begon door te buigen. De heer Zeggelink heeft het nog op het nippertje kunnen zien, want een tel later gingen hij, de boekhouder en alle stellingen met archiefstukken door de vloer. De beide employés konden door andere personeelsleden worden uitge graven. Zij hadden schrammen, schaafwonden, builen en kneuzingen opgelopen. Die bleken niet van ernstige aard te zijn. Na behandeling in een ziekenhuis konden de boekhouder en de administrateur naar huis. De gemeentelijke bouw- en woningdienst vond, dat in de loop der jaren het zand, dat onder de vloer had moeten liggen, was verdwenen. Dr. Ngoeyen Xoean Oanh, die be noemd Is tot tydelijk eerste minister in Zuid-Vietnam, en Le Van Phat, minister van binnenlandse zaken (rechts), tydens een persconferentie in Saigon. OOSTVOORNE Vanmiddag is de 9-jarige René Beumer verdronken in het ondiepe bad van het zwembad in het Voornsche kanaal te Hellevoetsluis. Om trent de oorzaak van het ongeluk tast men in het duister. Het vermoeden be staat dat de jongen, die aan toevallen lijdt, in het water een aanval van zijn kwaal heeft gekregen. SCHIPHOL Gisteren is de tweede groep Ambonezen van Schiphol naar In donesië vertrokken. De drie gezinnen met in totaal elf kinderen, een weduwe en twee vrijgezellen, die afkomstig zijn uit de kampen IJseloord, De Kemp. Schat tenberg en de woonoorden bij Vught en Arnhem, zullen hun vaderland na 14 jaar terugzien. De eerste groep van 85 re- patriërenden vertrok op 2 juli met een toestel van de Garoeda. In de komende maanden zullen regel matig grotere of kleinere groepen van de acht- a negenhonderd Ambonezen, die te kennen hebben gegeven dat zij naar hun eigen land willen terugkeren, van Schiphol vertrekken. In Indonesië zullen zij in een kamp worden onder gebracht, waar zij ongeveer zes maanden zullen verblijven, totdat de Indonesische regering hun een woonplaats zal toe wijzen. IN DE Amerikaanse staat Mississippi is een begin gemaakt met het opheffen van de rassenscheiding bij niet-universitair onderwijs. DEN HAAG Twee Duitse wezen, die al twee jaar een zwervend bestaan in Europa hebben geleid, zyn maandag morgen om zes uur in Scheveningen door de politie van boord gehaald van de Nederlandse kustvaarder „Jell" van de Groningse redery „Careheka". De Duitsers, de twintigjarige Berend Eckelmayer en zyn zestienjarig zusje Christel, zullen aan de Duitse autori teiten worden overgegeven. Broer en zus Eckelmayer, die in Wenen zijn geboren, waren in een tehuis voor jeugdigen in Wildesheim geplaatst. Twee jaar geleden vluchtten zij. Zij leidden een zwervend bestaan in Duits land en Zwitserland, van tijd tot tijd werkend om in hun onderhoud te kun nen voorzien. Op 1 augustus passeerden zij illegaal de Nederlands-Duitse grens bij Gronau. Ze verbleven drie weken in Amsterdam en kwamen begin vorige week naar Scheveningen, waar ze 's nachts op het strand sliepen. Berend en Christel hadden het plan op gevat naar Engeland te gaan, om daar een baantje te vinden. Zij hadden nog wat geld, toen zij zich vrijdag aan boord van de 390 ton metende „Jell" in de haven van Scheveningen ver; stopten. Het bootje ging met vee naar Great Yarmouth. In deze Engelse haven werden de verste kelingen ontdekt. Owen Tomlins wilde hen helpen hun komst naar Engeland te legaliseren. De autoriteiten lieten Berend en Christel evenwel niet zon der papieren toe. Zondagavond zijn zij weer aan boord van de „Jell" gebracht, die vanmorgen in Scheveningen bin nenliep. De Haagse politie haalde de jongelui van boord en bracht hen naar het hoofdbureau, vanwaar zij vanmiddag onder geleide zijn vertrokken naar hun vaderland. (Van een onzer correspondenten) AMSTERDAM De Amsterdamse raadszaal waar slechts in exceptio nele gevallen wordt getrouwd was gistermiddag nauwelijks groot genoeg om alle belangstellenden onder wie verschillende bekende artiesten te bevatten, die het huwelijk van Anneke Grönloh en Wim Jaap van der Laan bijwoonden. De sloet van acht hruids- auto's werd voorafgegaan en gevolgd door motorpolitie en op het binnen plein van het stadhuis zorgde een le gertje agenten voor de afzetting. Des ondanks kon het bruidspaar slechts met de grootste moeite de ingang bereiken. Anneke was een stralende bruid in een toilet van witte satijn duchesse, dat bij de hals en bij dz manchetten van de lange mouwen was afgezet met pa reltjes. De ambtenaar van de burgerlijke stand maakte toespelingen op het R.E.M.- eiland, waar de bruidegom aan is ver bonden. „Vroeger besprak de admirali teit in deze zaal allerlei zeekwesties", zo verklaarde hij. „En als dat in deze tijd nog zo was dan zouden die heren zich best eens in de kwestie van een bepaald eiland In de Noordzee kunnen gaan bemoeien". En toen de ambte naar was toegekomen aan een korte uiteenzetting van de wettelijke ver plichtingen, die aan het huwelijk zijn verbonden, sprak hij vermanend: „Ja, want zelfs al zit je op een eiland, de wet moet worden nageleefd". Dat was misschien een beetje pijnlijk voor de bruidegom, voor wie trouwens de hele plechtigheid in alle letterlijkheid een pijnlijke aangelegenheid was, na het auto-ongeluk waarbij hij zaterdag nacht o.a. aan het voorhoofd ernstig werd gewond. Hij kwam na afloop slechts moeizaam overeind en moest in de hal een tijd lang uitrusten op een stoel, terwijl zijn vrouw met de verdere familie geduldig naast hem stond te wachten tot hij weer wat op verhaal was gekomen. Pas daarna kon hij voorzichtig, voetje voor voetje, naar de auto terugkeren, voorafgegaan ondere andere door een bruidsmeisje en bruidsjonkertje, compleet met hoge hoed, die zelf ook nog maar nauwelijks aan lopen toe waren. Het grote bruids feest, dat het bruidspaar voor afgelopen nacht gepland had, kon wegens de bles sure van de bruidegom niet doorgaan. Hij moet veel rust houden. Aanvanke lijk was er zelfs sprake van dat het hele huwelijk moest worden uitgesteld. Boven het gejuich van de menigte op het binnenplein klonk het trompetge schal van de kopersectie van Rudy Carrells Scheveningse circus, die de bruidsmars uit Lohengrin liet schet terden. Later op de middag volgde een zo druk bezochte receptie, dat er her haalde malen verkeersopstoppingen ontstonden.

de Stem | 1964 | | pagina 11