Konstanz herdenkt het zestiende concilie Oranje" voltooide laatste zeetocht Flats met eigenschappen van vrije woningen Trouwfeest van koning Petaio losgebarsten VERBAND MET VATIC ANUM II ■Si Wie aan zijn toekomst bouwt, bouwt op een levensverzekering! Ketter Hus ten dele gerehabiliteerd KUNSTMATIGE WOONHEUVELS" IN STUTTGART Futuristische architectuur DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 1 SEPTEMBER 1964 Monumenten Symbiose Vaticanum II Periodiek concilie In Utrecht Griek bewerkte landgenoot met mes Pastoor vindt: Kop Kennedy in glasraam lijkt onvoldoende Caranza bouwt toeristenhotel in Amsterdam GEEN INKIJK (Advertentie) (Bijzondere correspondentie) KONSTANZ. Dit jaar viert het oude, aan tradities zo rijke cultuur-centrum Konstanz, gele gen aan het meer Konstanz, haar grote feest: het concilie van Kon stanz wordt herdacht. Dit concilie, de 16de kerkvergadering in de ge schiedenis van de katholieke Kerk, van 1414 tot 1418. Odo Colonna werd er tot paus gekozen en met deze paus Martinus V kwam er een einde aan het schisma, een scheuring die als een zware druk op de Westeuropese kerk rustte. Het enige concilie dat op Duits grond gebied heeft plaats gehad, was een glansrijk evenement. Meer dan drie en een half jaar bracht het allen, die hetzij in de kerk hetzij in de politiek een rol speelden, bijeen: een keizer verscheide ne koningen, twee pausen (de ter plaatse afgezette Johannes XXIII en de nieuw gekozen Martinus V), drie patriarchen, 29 kardinalen, 250 bisschoppen en aoten, voorts hertogen, graven, machthebbers in de kerk en wereld in een onafzien bare ,'ij. Daarbij voegden zich tiendui zenden klerken, dienaren, koeriers, koks, paardenknechten, kooplui en handwerks lieden van elk soort. Wil men aan de contemporaine Richenthal-kroniek geloof schenken, dan hebben er toen periodiek meer dan 72000 mensen gewoond in Kon stanz, een stad van normaliter niet meer dan zevenduizend inwoners. De aandacht van Europa was gericht op deze stad aan het Bodenmeer. De christenheid keek in angstige verwachting naar de bijeengekomen machthebbers: zouden zij, in wier rijen zich de beste denkers en de taaiste politici bevonden, zich goed van hun zware taak kwijten? De eenheid van de Kerk stond op het spel. Een mis lukking van het concilie had een defini tieve scheuring in de Kerk tot gevolg kunnen hebben. De stad zal de herdenking in november vieren. Maar het kerkelijk jubileum heeft reeds in juli, plaatsgevonden. Zij werd opgeluisterd door de aanwezigheid van vele kerkelijke hoogwaardigheidsbekle ders, aangevoerd door de apostolische nuntius in Duitsland. De herinnering aan de grootste gebeur- tinis van de tweeduizendjarige geschiede nis van Konstanz is oniddellijk herken baar aan de gebouwen van de stad. Tot op vandaag zijn bewaard gebleven de ba siliek waarin de concilievergaderingen hebben plaatsgevonden, het 600 jaar oude handelshuis waarin het conclaaf ter keuze van Paus Martinus de Vijfde in 1417 bijeenkwam en dat sindsdien in de volksmond ,,het concilie" heet, en de plaatsen waar de Praagse reformator Johannus Hus zijn laatste dagen heeft doorgebracht, alvorens hij in 1415 in de zelfde stad werd verbrand. Zijn huis, de toren waarin hij gevangen gezeten heeft, zelfs de houten deur van het gevang zijn nog te zien. In Konstanz toevend denkt men niet alleen aan deze zestiende kerkvergade ring van vijfeneenhalve eeuw geleden. De gedachten gaan ook uit naar Rome, waar het Tweede Vaticaanse Concilie, de 21ste kerkvergadering in de geschie denis van de Kerk, binnenkort weer bij een zal komen in de Sint Pieter. De Weense kardinaal König, een vooraan staand kenner van de geschiedenis der concilies, wees op het actuele verband tussen het concilie van onze dagen en dat van Konstanz. Hy ziet in het concilie, da-t thans plaatsvindt, een positieve synthese aan wezig van twee tendenties, te weten de sterk op het concilie gerichte in stelling van de Konstanzer samen komst enerzijds, en anderzijds de the ologie die uitgaat van het primaat van de paus. Zoals wy weten is van laatst genoemde richting het Eerste Vati caanse Concilie (1870) het hoogtepunt geweest. Aan de hand van een historisch over zicht over de concilies van Konstanz en Trente en de beide Vaticaanse concilies, heeft kardinaal König een schets gege ven van de ontwikkeling van de wet geving van de katholieke kerk. Deze ont wikkeling heeft zich, zo zegt hij, voltrok ken tussen twee polen: autoriteit van de Paus en autoriteit van het concilie. Kar dinaal Koning herinnert aan de indertijd als vanzelfsprekend ervaren symbiose van het kerkelijke en het wereldse leven. Een grootse manifestatie van deze innige band vond met Kerstmis van het jaar 1414 plaats toen koning Sigismund in de Middernachtsmis het ambt van diaken in de Domkerk te Konstanz vervulde. In dit verband dient wel te worden opge merkt, dat het toenmalige concilie de causa unionis (eenheid van de Kerk) met succes heeft opgelost. De causa fidei (de confrontatie met Hus) daarentegen vond een gewelddadig einde terwijl aan de causa reformatoris in het geheel geen oplossing werd gegeven. Honderd jaar later is de Kerk dan ook in de zware crisis van de reformatie geraakt. De mate waarin, mèt de wereld, de situatie van de Kerk in deze wereld is veranderd, is herkenbaar aan het tweede Vaticaanse Concilie. Dit geldt voor weten schap en techniek, denk- en leefwereld van de mens, het geldt voor de ophef fing van de kerkelijke territoria en thans ook voor de ontmoeting met de niet- christelijke volkeren. Voor deze volkeren wordt nu een afzonderlijk concilie-secre tariaat gecreëerd. Niettemin zijn het Concilie van Kon stanz en het nu te Rome plaatsvindende concilie niet .los van elkaar te denken. Te Konstanz verwierf de kerkvergade ring door het decreet ,,Haec Santa" van 1415, een gezag dat zich o. k over de Paus uitstrekte. Het tegenovergestelde uiterste werd bijna 100 jaar geleden be- reikt, toen het concilie de leer van de pauselijke onfeilbaarheid aanvaardde. In de afgelopen winter, gedurende de twee de zittingsperiode van het tweede Vati caanse concilie, is juist deze kwestie weer op de voorgrond geraakt: hoever strekt het primaat van de paus zich uit en tot waar reiken de bevoegdheden van de Concilie-vaders? Het is duidelijk, dat de Kerk heden ten dage niet langer uit sluitend patriarchaal kan worden gere geerd. Nu de Kerk zich uitstrekt over de gehele aarde en zich uitbreidt over alle continenten en rassen, wint het college van bisschoppen aan betekenis. In dit college vindt men de gedifferentieerd heid van de Kek van onze dagen weer spiegeld. Het tweede decreet van het concilie van Konstanz, bij de theologen onder de naam „Frequens" bekend, had bepaald datalgemene concilies periodiek moes ten worden gehouden. De concilie-vaders van nu hebben uiting gegeven aan hun verlangen naar méér dan een concilie per eeuw. Men had 550 jaar geleden de hoop, dat vaker gehouden concilies het pauselijk absolutisme zouden inperken, tevergeefs. Tegenwooedig heeft men, integendeel, een consolidatie van de po sitie van de Kerk, en daarmee van het pausdom, op het oog. Het verhoogde tempo, waarin de wereld verandert, vraagt om aandachtige observatie en ernstige discussie van de kant van de vertegenwoordigers van de kerk. Een tussentijd van honderd jaar tussen de concilies wordt te lang geacht. Dat de herdenking, die nu te Konstanz plaatsvond met een zekere rehabilitatie van Johannes Hus gepaard ging, lijkt niet zonder betekenis. De verbranding van Hus, wiens leerling Hieronymus van Praag twee jaar later hetzelfde lot on derging, is nu door Kardinaal König een tragische gebeurtenis binnen het raam van dat concilie genoemd. Een be- en veroordeling van beiden zou heden ten dage anders uitvallen. Minister-presisent Kiesinger van de deelstaat Baden-Wür- temberg gaf hieraan uiting toen hij zei: ,,Ik geloof dat de grandioze bede van Paus Paulus de VI om vergiffenis voor alles wat mede-christenen door de katho lieke Kerk is aangedaan, ook Johannes Hus en Hieronymus van Praag insluit." (Advertentie) Geef uw lievelingsvogel het beste: UjS verpakte vogelvoederst (Van een onzer correspondenten- AMSTERDAM Sinds gisterochtend hgt de „Oranje" stil en verlaten afge meerd aan de palen voor de sluizen van IJmuiden. De werkzaamheden aan de grootste sluis hebben het vlaggeschip van de Amsterdamse haven op zijn laat ste reis onder de vlag van de maatschap pij Nederland, verhinderd de passagiers, zoals gebruikelijk, aan de kade in de hoofdstad te ontschepen. Passagiers en bemanning hebben daarom in volle zee afscheid genomen van het buikige schip, waaraan zo velen dierbare herinnerin gen bewaren. Toen de bar van de „Oran je" voorgoed s^ot klonk spontaan het Wilhelmus op uit de samengestroomde passagiers. Een van de opvarenden, die zich herinnerde hoe in vroeger jaren op deze dag de verjaardag van koningin Wilhelmina aan boord werd gevierd, zette het „Oranje Boven" in, dat daar op voor de laatste maal door de sfeer volle salons schalde. Het keukenpersoneel had enkele uren tevoren na afloop van het diner met een vele minuten durende roffel op het eil- veren serviesgoed, de „Oranje" een bij zonder luidruchtige afscheidsaubade ge bracht. De Chinese bemanningsleden staken in de keuken vuurwerk af, terwijl toegelopen passagiers verboasd en ge amuseerd toekeken. Het vormde de afsluiting van een soort boekenbal op de „Oranje", waar bij passagiers in een jacht op soevenirs nagelvijlen en messen hanteerden om bordjes, asbakken en andere accessoires van het schip te slopen en mee te ne men. Het werd al met al een triest einde van de laatste cruise van de „Oranje". Passagiers uit de toeristenklasse die na het sluiten van hun bar gehoopt hadden samen met de eersteklas passagiers „als een grote familie" zoals een van hun woordvoerders het noemde, afscheid te nemen van „hun" Oranje, vonden de maitre d'hotel öp hun pad Hij liét "ook in de eerste klas de bar sluiten, waar door de laatste uren van de Middelland se Zeecruise wat werd verstoord. Kapitein W. F. J. Mörzer-Bruyns, die evenals zijn vader en zijn grootvader gezagvoerder bij de mij Nederland is geworden, heeft 14 maanden het com mando op de „Oranje" gevoerd. Na in Amsterdam te hebben gedokt zal de „Oranje" in Italië grondig wor den verbouwd, zodat het als de „Angeli na Lauro" niet meer aan 800 maar aan 1700 passagiers plaats zal bieden. Onder Italiaanse vlag zal het schip met sterk verminderde luxe voor emigrantenver- voer dienst blijven doen. UTRECHT Bij een nachtelijke vechtpartij in Utrecht tussen twee Griek se arbeiders, is een van hen vrij ernstig gewond geraakt. Het is de 24-jarige Ioannis Mateliota- kis. Hij moest naar het academisch zie kenhuis worden overgebracht. De dader werd snel achterhaald. Het bleek de 32- jarige G. G. te zijn, eveneens een Griek se arbeider. Hij heeft zijn landgenoot met een stiletto enkele steken in het on derlichaam toegebracht. (Van een onzer verslaggevers) BUNDE Een storm in een thee kop, zeggen de Engelsen. Dat kan men inderdaad zeggen van de lichte deining welke rechts en links ont staan is naar aanleiding van het feit dat pastoor Van Wijk uit de St.-NicoIaas-parochie te Schalkhaar by Deventer, zich in een plaatselijk blad en voor de radio heeft laten ontvallen, dat hij de Kennedy- figuur in één van zyn nieuwe kerk ramen niet bevredigend vindt. Zij heeft niet voldoende gelijkenis zegt hij. En pastoor Van Wijk zou dat graag veranderd zien. Dit is het hele „conflict". Het raam met het gewraakte detail werd vervaardigd door de kunste naar Hub. Levinge, professor van de grafische afdeling aan de Jan van Eyck-Academie te Maastricht, en werd zo'n goede maand geleden geplaatst als laatste van een serie, waarvoor hij reeds in 1950 de op dracht ontving. „Ik weet het niet. Het kan best zijn", zegt Levinge. „Maar ik heb beloofd dat ik wel eens kom kijken. En als ik dan ook van mening ben dat het niet voldoet, nou, dan haal ik de „kop" eruit en maak er een nieuwe voor". „Maar", zegt hij, „op het ontwerp, de uitgewerkte teke ning, bevredigde die kop wel. Hij deed het zelfs heel goed. Het kan trouwens zijn dat de hoge plaatsing in de kerk en de lichtval het beeld voor de toeschouwer veranderen. Ik heb al heel wat telefonische aan biedingen gekregen van „duidelijke" foto's, zelfs van foto's met speciale opdracht van mevrouw Jackie Ken nedy. We zullen wel zien". „Ik denk dat ik eens een foto van het raam laat maken en dat ik die dan opstuur naar mevrouw Ken nedy. Zij kan dan zelf zeggen hoe zij over die uitbeelding denkt", besluit Levinge. (Van een onzer correspondenten) AMSTERDAM De financiële moei lijkheden, waaronder zijn van Zwols- man overgenomen Ruteck's-zaken in de hoofdstad gebukt gaan hebben Maup Caranza kenneiyk niet afkerig gemaakt van het Horeca-avontuur. Hy heeft het Amsterdamse gemeentebestuur gevraagd hem grond beschikbaar te stellen voor de bouw van een toeristenhotel. Het Caranza-hotel dat ergens aan de rand van de stad gaat verrijzen zal vier honderd bedden krijgen. „Het wordt net zo iets als het Hilton-hotel, maar dan met redelijke pensionprijzen", aldus de heer Caranza. Vergeleken met luxe-hotels in 't buiten land zijn onze Hilton-hotels maar dood gewone hotelletjes, maar ze berekenen er prijzen als in een eerste klas hotel. En in Amsterdam bestaat nu juist gro te*. behoefte aan een toeristenhotel. Het nieuwe hotel van de heer Caranza zal ongeveer 15 miljoen gulden gaan kosten. „Je kan bij zo'n project natuur lijk niet op een miljoentje kijken. Het kan best wat duurder of goedkoper wor den. We financieren de zaak zelf hett geld er wel uit zullen halen", aldus Caranza. V (Bijzondere correspondentie) Stuttgart, de dicht bevolkte hoofdstad van de Zuidduitse deel staat Baden-Württemberg staat er bekend om, dat het in de architec tuur graag gebruik maakt van nieuwe, vooruitstrevende midde- delen, teneinde zo bevrijd te ge raken van het nijpende woning gebrek. Zo zullen binnen afzien bare tijd enige duizenden Stutt- garters het genoegen smaken, de eerste „woonheuvels" te betrek ken, die in Duitsland gebouwd worden. In 1962 had de gemeente Stuttgart een iedeënprijsvraag voor de bebouwing van een nieuw woongebied uitgeschreven. 86 ontwerpen werden ingediend, daaruit werden er 14 geselecteerd. De eerste prijs ontving het Stuttgarter architectenteam Roland Frey, Hermann Schroder en Claus Schmidt voor een revolutionair project. Aan de hand van tekeningen en maquet tes toonden zij een strenge jury een woon. stad met 2.800 wooneenheden, scholen, kerken, winkels, sportterreinen, restau rants en overheidsgebouwen, waarvan de meest opvallende bijzonderheid de onge wone heuvelbouwwerken zijn. (Advertentie) Geef uw lievelingsvogel het beste! verpakte vogelvoederst NIEUWERKERK AAN DE IJSSEL met orinses Cisella Nina Atanasio. die NIEUWERKERK AAN DE IJSSEL Op zyn 22e verjaardag is de koning der zigeuners van West-Europa, Koka Petaïo, volgens het eeuwenoude gebruik van zijn volk in het huwelyk getreden met prinses Cisella Nina Atanasio, die het grootste deel van haar negentien lentes tellende leven in Frankryk heeft gewoond. Het voordeel van deze vreemde bouw wijze ligt vooral in het feit, dat zeer veel mensen op een klein gebied kun nen worden ondergebracht, zonder dat zij dit als storend ondervinden. Er wordt zelfs met alle eisen van comfort en uit eenlopende woonbehoeften rekening ge. houden. Een zo groot mogelijke indivi dualiteit wordt gegarandeerd, daar de woningen zo zijn geprojecteerd, dat in kijk van boven of van -opzij niet moge lijk is. De beide onderste verdiepingen van de woonheuvel bestaan uit naast elkaar gelegen eengezinswoningen. Daarboven ligt een verdieping met ge lijkvloerse étagewoningen, die in de hoek rond een ruim balkon gebouwd zijn. De laatste beide verdiepingen zijn tot twee verdiepingen tellende maisonet tes verenigd. Iedere verdieping is ten opzichte van de daaronder liggende drie meter achterwaarts verschoven, waar door de piramideachtige vorm van de heuvelhuizen ontstaat. In elk van de 19 geplande woonheuvels zullen gemiddeld ongeveer 12 twee-, 38 drie-, 12 vier- en 4 vijfkamerflats liggen, behalve de op de begane grond liggende 30 eengezinshuizen met 56 kamers. Dat houdt in, dat er in totaal circa 95 woon eenheden per heuvel zijn. Tussen de heu vels zijn vrijstaande eengezinswoningen in grote open gazons geprojecteerd. De bouwwijze biedt ook nog andere voordelen. In de kem van het 5 ver diepingen hoge gebouw bevinden zich de garages en de trappenhuizen. Daar iedere wooneenheid zal kunnen beschikken over Model van een etagewoning met terras op de 2e verdieping. een garage, kan de ruimte die anders voor parkeerplaatsen had moeten worden ge bruikt worden beplant. Alle leveranciers, vuilniswagens, de post enz. kunnen tot aan de trappenhuizen rijden. Alleen de huizen op de begane grond zijn door de voortuinen te- bereiken. Iedere wooneen heid heeft een tuin of een terras in de openlucht. Een deel van het terras is overdekt, zodat men zich bij regen bui tenshuis kan ophouden. Een diepe bloe- menbak voor iedere woning verhindert de inkijk naar het daaronder gelegen bal kon en daar men nergens steil naar be neden kijken kan, ontstaat er geen be angstigend hoogtegevoel. De noord-zuid richting van de huizen zorgt ervoor, dat alle woningen evenveel zon krijgen. Behalve al deze voordelen voor de toe komstige bewoners heeft de constructie voor de woonheuvels als zodanig nog ve lerlei zeer goede kwaliteiten. Zeker niet in de laatste plaats de mogelijkheid, bij de bouw geprefabriceerde delen te kunnen gebruiken, hetgeen een gunstige invloed op de bouwkosten zou hebben. Zo ls het ook niet verwonderlijk, dat het buiten gewoon rationele en zinvolle gebruik van het bouwterrein, in combinatie met de genoemde voordelen en het zeer goed doordachte verkeerssysteem, de vroede vaderen van Stuttgart ertoe bewogen heeft, dit zeer aantrekkelijke project niet alleen te onderscheiden met een prijs, maar de bouw van deze woonheuvels in derdaad te realiseren. Een maquette van een „woonheu vel" van boven gezien. De gekroonde en met goud behangen statige bruid en de breedgeschouderde en welgedane bruidegom werden door de familie-oudste en priesteres, de 56- jarige Mimi Nina Atanasio grootmoe der van de bruid, in de echt verbonden Ettelijke tientallen zigeuners uit vele landen waren hiervan getuige. Het burgerlijk en kerkelijk huwelijk zal in Rome worden gesloten. Koning Koka Petaio heeft als datum daarvoor zaterdag 5 september vastg steld. Hij zei ministers te hebben uitgezonden om de ceremonie voor te bereiden. Hij ver blijft momenteel in het polderland tus sen Krimpenerwaard en Schieland. Daar laat hij dag en nacht het la waai van het verkeer over de rijksweg Utrecht-Rotterdam overstemmen door muzikanten. En al die tijd en nog da gen daarna zal zijn "volk feesten met zang en dans, met aan het spit gebra den varkens en kip en met stromen bier. In het uitbreidingsplan van Nieuwer- kerk heeft het volk van koning Koka Petaio de caravans en auto's gepar keerd. De gladgelakte wanden van het rijdend materieel weerkaatsen veelvul dig de vlammen van het houtvuur, waarop het gebraad wordt toebereid. Kinderen rijden op de rug van een varken, „Overal waar mijn volk is en waar ik zal verschijnen is het feest", ver duidelijkt koning Koka Petaio. Tussen alle gesprekken door laat hij weten, dat er tachtig varkens zullen worden ver orberd benevens 950 kippen. Bier kan er gedronken worden tot 120 vaten leeg zijn. Na het huwelijk in Rome gaan de koning en de koningin een huwelijks reis maken. Die zal drie maanden du ren. Het schema ervoor wordt nog op gesteld en kan onderweg worden ver anderd. In ieder geval zal Koka Petaio Scandinavië bezoeken Hij moet er de zigeunerkoningin tonen. Koning Koka Petaio' glimlacht half verscholen achter zijn hangsnor. Hij deelt mee, dat de bruidsjapon van de koningin uit een Parijs modehuis komt. De naam kent hij niet. „Dat is ook bij mijn volk het geheim van de bruid", beaamt hij. Cisella Nina Atanasio draagt gouden armbanden kostbare col liers en rmgen die niet te betalen zijn. Alle sieraden zijn erfstukken en familie bezit. De kroon is voor f 80.000, ver zekerd. H ijis nog van zijn overgroot vader geweest zegt de koning en dan heeft hij geen tijd meer Koning Koka Petaio regelt zijn feest zelf. Hij spreekt een taal, die alle feest vierende zigeuners verstaan. De au tochtonen en de vreemdelingen met auto's klinkt het alleen maar fraai in de oren. Mannen kijken nog eens naar de kentekens op caravans en auto's. Zij mompelen voor zichzelf of voor hun vriendin of vrouw in 't duister: Dene marken, Noorwegen Engeland, Italië, Zweden, Nederland, Duitsland Spanje. En ze hebben gehoord, dat er ook ter bruiloft zijn uit Zuid-Amerika, en Joe goslavië. Van achter het ijzeren gor dijn is er slechts één gekomen, een Pool.

de Stem | 1964 | | pagina 10