internationale Rode Kruis bestaat honderd jaar PROBLEMEN VOOR PIET BROMBERG IfeSUIMTEN EENVOUDIG ARTS SCHIEP WERELDORGANISATIE 15 miljoen vermisten Twee mensen in krot verbrand Onafhankelijkheid soms moeilijk te handhaven Nog altijd Eerste r.-k. kleuterschool in Souburg geopend Jo de Roo bedankt TAPTOE DELFT 27 aug. t/m 5 sept. Wereldomvattend Opsporingsdienst Weer nieuwe premier in Zuid Vietnam Hockey-zege op Groot-Brittannië ZWITSERSE MINISTER KREEG KLAP Gelukkig Nu Kees Haast Unieke prestatie van honkbalteam EREDIVISIE EERSTE DIVISIE TWEEDE DIVISIE A TWEEDE DIVISIE B 6 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 31 AUGUSTUS 1964 6 (Bijondere correspondentie) GENèVE. Een eeuw ge leden werd in Genève uit de ideeën van een eenvoudige arts het „rode kruis" werkelijkheid, Voor het eerst zag de wereld het teken, dat het symbool bool zou worden voor hulp en bij stand in ellende en rampspoed. Op 1 augustus 1864 tekenden vertegen woordigers van 12 landen in het stadhuis van Genève de „Geneefse conventie ter verbetering van om standigheden voor gekwetsten in legers te velde", beter bekend als zou worden voor hulp en bij- Gedurende de afgelopen eeuw heeft dit beroemde embleem vrijgeleide gegeven op alle slagvelden ter wereld aan artsen en verpleegsters op weg naar gewonden en zieken. Voor schipbreukelingen bete kende dit teken vaak het einde van een martelende beproeving. Krijgsgevangenen kregen hernieuwde moed: burgers in vijandig gezinde en bezette gebieden zagen in het rode kruis een gezant van de goede wereld die moest overwinnen. De stichting van het Internationale (Advertentie) Kaartverkoop bij de V.V.V.'s Den Haag (Parkstraat), Rotterdam (Stadhuisplein) en Delft. Bestel kaarten bij alle V.V.V.'s. Prijzen vanaf f 2.-. Rode Kruis is te danken aan de ervarin gen van de Geneefse medicus Jean Henri Dunant. Door een samenloop van bijzon dere omstandigheden bezocht hij in juni 1859 de noord-Italiaanse stad Solferino, waar juist 300.000 Fransen en Oostenrij kers slag hadden geleverd. Diep geschokt door hetgeen hij na het gevecht op het slagveld zag, hielp hij de achtergebleven slachtoffers, troostte hen en verzocht de bevolking van Solferino hulp te bieden. In zijn boek, „Een herinnering aan Sol- gerino", dat hij in 1862 publiceerde, stelde Dunant voor, verenigingen te stichten met het doel het lijden der gewonden te verzachten. In 1863 riep Dunant, met steun van vier andere Geneefse notabelen, een 16- landen conferentie op diplomatiek niveau bijeen. Hier werd de basis gelegd voor 't ontstaan van het Internationale Rode Kruis. Het jaar daarop werd de eerste wettige conventie aangenomen. De on dertekenaars waren België, Nederland, Denemarken, Frankrijk, Hessen, Baden, Italië, Portugal, Pruisen, Spanje, Zwitser land en Wurttemberg. De Verenigde Staten zonden weliswaar een officiële waarnemers maar ondertekenden de con ventie niet. In de nieuwe wereld woedde toen de burgeroorlog en de toenmalige Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken wilde op dat ogenblik de Verenigde Staten onder geen voorwaarde binden aan een afspraak met buitenlandse mo gendheden. Het zou nog tot 1881 duren voordat in de V.S. een rode-kruis-orga- nisatie werd opgericht. De naam van Clara Barton, de „Florence Nightingale van de burgeroorlog" is daar onverbre kelijk mee verbonden. Het „Nederland- sche Roode Kruis" ontstond in 1867. In België werd in 1864 al een nationale rode-kruis-organisatie opgericht. Sedert 1864 is het wereldomvattende rode kruis uitgegroeid tot een samenstel van 87 nationale organisaties met meer dan 153 miljoen leden, verenigd in de bond van rode kruis organisaties, die in 1919 werd gesticht en alle nationale rode kruis-verenigingen onder haar vleugels heeft. Daarbij komt nog het internatio nale comité, dat toezicht uitoefent op de naleving van de bepalingen der conventie. Het Nederlandse en het Belgische rode kruis zijn twee van de 103 afzonderlijk bestaande organisaties die het symboli sche rode kruis, de rode halve maan, de rode leeuw of de rode zon voeren. Zij hebben zich tot taak gesteld in tijd van vrede en oorlog bijstand te verlenen aan zieken en hulpbehoevenden van welke nationaliteit of politieke en godsdienstige overtuiging dan ook. De activiteiten van de landelijke ver enigingen zoals het organiseren van bij voorbeeld een bloedtransfusie-dienst, een hoornvlies-transplatatie-dienst en een hulpverleningsdienst bij natuurrampen zijn genoegzaam bekend. Het internatio nale comité, dat in Genève zetelt, treedt op als volstrekt neutrale bemiddelaar tussen strijdende partijen, om tot een doelmatige hulp aan de slachtoffers van een dergelijk conflict te komen. Het meest omvangrijke werk werd in de Tweede Wereldoorlog verricht toen vertegenwoordigers van het rode kruis 11.000 bezoeken brachten aan zowel burgers als militairen die waren opge sloten in kampen. In die periode werden 36 miljoen paket- (Van onze correspondent) OOST- EN WEST-SOUBURG Zater dag heeft mej. M. J. de Jonge, inspec- trice van het kleuteronderwijs, de eerste katholieke kleuterschool in Oost- en West- Souburg geopend. Voordat zy de sleutel in het slot stak, bood de 5-jarige Ange lina Tetelepta haar een prachtige bos bloemen aan. De sleutel werd aangeboden door drie kleutertjes: Frank, Guusje en Peter. Vervolgens hees mej. De Jonge de vlag, waarna het gezelschap het schooltje, dat de toepasselijke naam „Kwikstaart" heeft gekregen, bewon derde. Het schoolgebouw staat aan de Nage- lenburgsingel. Zonodig kan het schooltje dat nu één lokaal heeft, met een tweede lokaal worden uitgebreid. In dit klas lokaal kunnen ongeveer 40 kinderen naar hartelust spelen met het modernste speelgoed. Zelfs een zandbak en een speelvijvertje ontbreken niet binnenshuis. Voordat deze „op en top" moderne ..-..h.. ..a w Mej. M. J. de Jonge krijgt van Angelina een prachtig boeket aan geboden. Naast de inspectrice de nieuwe hoofdleidster: zuster Cé- lestine. school officieel werd geopend, hield de voorzitter van de „stichting r.-k. school bestuur Vlissingen en omgeving", de heer C. A. Th. Hermsen een korte toespraak. Hij heette de aanwezigen welkom, waar bij in het bijzonder de burgemeester van Souburg, de heer B. H. G. ter Haar- Romeny en echtgenote, de heren geeste lijken, kapelaan Opgenoordt, wethouders en raadsleden. De heer Hermsen schetste in grote lijnen de moeilijke totstandkoming van de school. „Maar," aldus spreker, „archi tect Tuinhof heeft een prachtig ontwerp gemaak, en van een kleine school iéts moois weten te maken." De heer Herm sen droeg hierna de school aan de hoofd leidster, zuster Célestine, over. ten aan drie miljoen gevangenen ver zonden. Aan de lijdende burgerbevolking in de door oorlog getroffen gebieden werd voor 125 miljoen dollar aan goede ren verstrekt. Ehige honderdduizenden gezinnen werden door bemoeienis van het rode kruis herenigd terwijl na de oorlog aan de noodlijdende bevolkingen in 40 landen nog op talloze wijzen hulp werd verleend. In de periode die volgde op de oorlog werd aan mensen in 60 landen voor nog eens 76 miljoen dollar aan goederen en materiaal verstrekt. De Arabische vluch telingen uit Israël kregen steun ter waarde van 36 miljoen dollar. Medica menten, kleding, dekens en voedsel ter waarde van 20 miljoen dollar werd in 1956 naar Hongarije gestuurd. Ook de slachtoffers van het Suez-conflict en degenen die leden onder de Algerijnse oorlog kregen hulp van het rode kruis. De centrale opsporingsdienst van het rode kruis in Genève zoekt nog steeds naar burgers en militairen die sedert de oorlog worden vermist. Het kaartsysteem van de dienst, bestaande uit 45 miljoen kaarten, bevat 15 miljoen „gevallen" die nog tot klaarheid moeten worden ge bracht. Koel, en keurig gerangschikt vormt dit kaartsysteem een stille ver zamelplaats van miljoenen tragedies. De dienst verstrekt overlijdensacten, geeft inlichtingen over de verblijfplaats van politieke- en krijgsgevangenen en hun familieleden. Hoewel het rode kruis alle mogelijke moeite doet politiek volkomen onafhan kelijk te blijven, wordt het soms in po litieke kwesties betrokken als gevolg van de eigen stelregels. Zo stond de or ganisatie op het punt in het conflict om Cuba tussenbeide te komen toen de Sov jet-Unie een veer liet en er aan de span ning een einde kwam. Momenteel ontplooit het rode kruis activiteiten in de gehele wereld. Medische hulpdiensten werken in Jemen. Ook in Afrika, in het bijzonder in Kongo, staan rode kruis-artsen en -verpleegsters klaar om het lijden van de bevolking te ver zachten. De slachtoffers van het geschil tussen China en India vinden nog steeds de zorg van het internationale rode kruis achter zich. De repatrieering van Koreanen uit Japan geschiedde onder toezicht van het internationale rode kruis. Na de aardbe vingsramp die de Zuidslavische stad Skopje teisterde, nam het rode kruis de voeding van de kinderen en het onder wijs op zich. Zo werd het rode kruis haast een magisch symbool voor de mens in nood. Dit alles werd mogelijk nadat de eerste conventie op 22 augustus 1864 door 12 handtekeningen werd bekrachtigd. SAIGON Nguyen Xuan Oanh, een in Harvard afgestudeerde bestuursambte naar, werd zaterdag gekozen tot waar nemend premier van Zuid-Vietnam. In een communiqué dat Oanh zelf voorlas, werd meegedeeld dat generaal Nguyen Van Khanh zijn functie van pre mier aan Oanh had overgedragen. Voorts stond in het communiqué dat de generaal herstellende was van „een lichamelijke en geestelijke" ziekte in het rustoord Dalat. Oanh, die pro-Amerikaans zou zijn, is 43 jaar en vrijgezel. Hij las ook een decreet voor waarbij het voormalige kabinet van Khanh door het triumviraat van generaals Khanh, de voormalige chefstaf Guon van Minh en de minister van defensie Tran Theirn Khiem „in zijn ambt hersteld is". In het decreet werd verklaard dat hier mee de regering wordt bedoeld die Khanh in februari formeerde en niet die welke op 16 augustus werd gevormd en waar van Khanh president was in stede van premier. Regeringsfunctionarissen, waarvan het moreel heftig geschokt is door de voort durende Zuidvietnamese regereringscri- sis, verlaten in groten getale hun voor posten rond de hoofdstad en op andere belangrijke plaatsen. Door deze paniek toestand wordt de kans steeds groter op een vernietigende actie van de commu nisten. Volgens sommige functionarissen kan een algemeen communistisch offen sief elk moment worden verwacht. Aan de godsdienstoorlog schijnt echter een eind te zijn gekomen. Zondag liepen boeddhistische en katholieke geestelijken mee in de begrafenisstoet van de zes per sonen, die bij ongeregeldheden om het leven zijn gekomen. AMSTELVEEN. Precies tien minuten heeft het Nederlands hockey-elftal in Amstelveen nodig gehad om op imposante wijze de basis te leggen voor de zege op Groot-Brittannië. Deze overwin ning met 4-3 betekende de re vanche voor de nederlaag, die de Britten het oranjeteam op 2 ok tober van het vorig jaar tijdens het toernooi in Lyon hadden toege bracht. Maar hoe groot het Nederlandse over wicht na de hervatting tot aan die 25e minuut ook was, hoe fraai de doelpnnten, die de staud tussen de 15e en de 25e minuut van 01 op 41 brachten, reden voor een juichstemming was er na af loop allerminst en de 500 toeschouwers, onder wie de ministers Scholten en niet verlaten in de overtuiging dat het weken in Tokio rechtstreeks naar de top van groep B zal wandelen. Daarvoor was de vlaag top-hockey van te korte duur, waarvoor konden de Brit ten te gemakkelijk van 41 tto 43 te rugkomen, daarvoor bleek de mentale LES RANGIERS. De Zwitserse mi nister van defensie, Paul Chaudet, heeft tijdens een herdenkingsbijeenkomst van Zwitserse oudstrijders de vlucht moeten nemen. ,,Ik kreeg een klap op mijn hoofd", vertelde Chaudet later aan verslaggevers in zijn huis aan het meer van Genève. Zevenduizend oudstrijders waren daar bijeen om de mobilisatie in de twee we reldoorlogen te herdenken. Naar schatting 1.000 separatisten die de Jura los willen maken van het kanton Bern en er een afzonderlijk kan ton van willen maken hadden zich ook bij het gedenkteken verzameld. Zij verdrongen zich om Chaudet, bele digden hem en beletten vervolgens aan Moine, de president van het kanton Bern, te speechen. Chaudet en Moine gingen er beiden ijlings vandoor. NIJMEGEN. Twee mensen zijn omgekomen bij een brand op de eerste verdieping van een on bewoonbaar verklaarde woning nabij de Nijmeegse Ziekenstraat. Het huis werd vier weken geleden clan destien in gebruik genomen door een man en een vrouw, die al eerder hun intrek namen in een afgekeurd huis elders in Nijmegen. Daar werd ook al eens brand veroorzaakt toen de vrouw in een boze bui een brandende petroleumlamp door de kamer wierp. Het huisje, dat door nog niet vast gestelde oorzaak afbrandde, lag op een voor de brandweer haast onbereik bare plaats aan een binnenhof je. Nadat steunbalken tegen de muren waren aangebracht, konden pas zon dagmorgen de twee verkoolde lijken worden geborgen. Het staat nog niet vast, dat de slachtoffers dezelfde man en vrouw zijn, die het huisje hadden betrokken. ATLANTA, GEORGIA In Atlanta in de Amerikaanse staat Georgia heeft zaterdag een moeder zichzelf en haar 4 kinderen met benzine overgoten en in brand gestoken Drie van de kinderen en zijzelf kwamen om het leven, het vierde kind is ernstig gewond. kracht nog niet sterk genoeg en was vooral de verdediging te zwak. Wat in de serie oefenwedstrijden en de ontmoeting tegen Japan niet of nauwe lijks tot uiting was gekomen, manifes teerde zich tegen deze niet grootse maar taai vechtende Britse ploeg akelig duide lijk: wanneer de verdediging onder grote druk komt te staan is de snelheid van handelen van Van Gooswilligen te ge ring en worden mede hierdoor de andere spelers in de defensie onzeker. Doelman Jan Veentjer verloor bij zijn eerste fout alle zelfvertrouwen en speel de verder een van zijn slechtste wedstrij den uit zijn interland-loopbaan. Gelukkig heeft de middenlinie, waarin Frans Fio- let een goede spilpartij speelde, zichzelf kunnen handhaven, hoewel Fokker en Terlingen het tegen de Britse buiten spelers Cadman en Langhorn niet be paald gemakkelijk hadden. De Neder landse aanval heeft in het algemeen goed voldaan, al was het een aanval met twee geheel verschillende gezichten. Voor rust werd door linksbuiten Arie de Keyzer, in samenwerking met zijn buurman Jaap Voigt en middenvoor Frank Zweerts goed en begaafd hockey acties, die soms maar op het nippertje door het sterke Engelse backstel Neill- Wilman konden worden gestuit. In die eerste speelhelft ging er van de rechter vleugel Krol-Van Vroonhoven weinig of niets uit. Toen kwam in de rust de gelukkige beslissing om De Keyzer van zijn vleu gelplaats af te halen en hem te laten ruilen met Van Vroonhoven. Ineens kwam er lijn in het spel van Chef d'equipe mr. J. P. A. van Balle- gooyen De Jong en coach Joop Midde- link hebben besloten Cees Haast als plaatsvervaoiger van Jo de Roo in het wereldkampioenschap der professionals in Sallanches te laten starten. Zaterdag heeft mr. van Rllegooyen de Jong nog eens De Roo gebeld, die, inmiddels her steld van zijn lichte aanval van maze len, alweer thuis in Kruiningen was. De beslissing werd aan De Roo zelf overge laten, maar de Zeeuw besloot niet in het wereldkampioenschap uit te komen, om dat zijn conuditie de laatste week te zeer heeft geleden. Naar aanleiding va.n zijn rijden in de tweedaagse wegwedstrijd Pa rijs-Luxemburg viel toen de keus op Cees Haast, die met Rik Wouters, Cees ann Amsterdam en Kees Lute kandidaat was voor de open plaats. de stormlinie en grotere beweeglijkheid in het binnentrio, dat nu als een wer veling, waarop de Britten geen vat meer konden krijgen, de cirkel binnendwar- relde. Driemaal had Nederland voor rust al de gelegenheid gekregen recanche te nemen voor het doelpunt dat Brittannië's beste aanvaller, Michael Corby, in de ze vende minuut had gescoord uit de twee de strafcorner. Het duurde tot de 16e minuut van de tweede helft_.voor die re vanche bij de vijfde Nederlandse straf corner kwam. Weer stoven de Britten op Fiolet af, maar nu ging de bal naar Jaap Voigt, die rustig stopte en toen flitsend hard in de rechterbovenhoek schoot. On middellijk naar de midden-bully gaf Frank Zweerts een van zijn verukkelijke soli ten beste, die hij, links de cirkel in- zwenkend, met een schitterend doeltref fend schot afwerkte. Frans Fiolet nam een strafbal feilloos. En vóór de tiende mi nuut na de gelijkmakerwas verStrëken kon Theo Vroonhoven een algemene aan val met een laatste stootje afwerken en was het 4—1 voor Nederland. Het was te veel, gezien de verhouding in de ge hele wedstrijd, die door de doelpunten van Jones en Veit, met 43 als eind stand beter werd weergegeven. Voor coach Piet Bromberg doet zich overigens een nieuw probleem voor. Het is nu wel duidelijk dat Theo van Vroon hoven alleen goed tot zijn recht komt als linksbuiten en aangezien het elftal de prachtige hockeyer Arie de Keyzer niet in zijn basis-opstelling kan missen, zou Francis van 't Hooft, schakelspeler bij uitstek, overblijven. MILAAN. Het Nederlandse honkbal negental heeft zondagmiddag in het Mi lanese Campe Kennedy zijn entree in het achtste Europese honkbalkampioenschap gemaakt met een duidelijke 10-0 over winning op Spanje. De zege van de Ne derlanders was verwacht, naar de wijze waarop die overwinning tot stand kwam, was uniek voor het Europese honkbal. De Nederlandse werpers Rob Hoffman, die de Nederlandse verdediging de eer ste vier innings leidde, en Herman Beid- schat kregen in negen slagbeurten slechts het minimum aantal spelers van 27 te genover zich. De Nederlandse ploeg speelde daarmee een zogenaamde per fecte .wedstrijd. Ook voor Coen Visser, winnaar 2e etappe, was er natuurlijk een beloning! Fortuna-Feijenoord 1-0 GELEEN. Fortuna '54- Feijenoord 1-0 (1-0) 17 Kohn 1-0. Scheidsrechter: Nieu- wenhof, toeschouwers: 24.000 Feijenoord kwam tegen Fortuna niet eenmaal tot het flitsende en attractieve aanvalsspel, dat men in Geleen zo dik wijls zag resulteren in een nederlaag voor Fortuna. Zelfs Bouwmeester, de hardwerkende spelmaker van de Rotter dammers, kon de nederlaag, die van het begin af dreigde, niet afwenden. Fortuna stelde tegenover het matte, on geïnteresseerde spel van de Rotterdam mers een volledige inzet, die na het doelpunt van Kohn in leven gehouden werd door de morele steun van het uit verkochte stadion. Na de hervatting ver wachtte iedereen een tegenoffensief van Feijenoord, maar dit bleef uit. Fortuna daarentegen bleef doorgaan met het op bouwen van goede aanvallen. De Geleen- se ploeg schiep zich talrijke doelrijpe kansen zodat zelfs Dennis Neville de nieuwe bondscoach, die de wedstrijd bij woonde, na afloop zei dat een 3-0 zege voor Fortuna niet onverdiend geweest zou zijn. ADO-Ajax 2-1 DEN HAAG. ADO-Ajax 2-1 (rust 0-1), 32 Muller (via Aardse) 0-1, 54. Pas 1-1, 75. Hennen 2-1. Scheidsrechter van Leeuwen; 24.500 toe schouwers. ADO-Ajax was een wed strijd van scherpe contrasten. Aan de ene zijde Ajax, dat zeer veel kon maar daarvoor weinig wilde doen en aan de andere zijde de ADO-ploeg, waarvan de spelers op een enkele uitzondering na hun zeer beperkte kwaliteiten compen seerden door een enorme vechtlust. Voor rust domineerde Ajax, dat in de jonge doelman Boomgaard en de tandem Schaaphok-Muller van het 4-2-4-systeem zijn beste spelers had, duidelijk. De Am sterdammers rukten, speels en gemakke lijk combinerend, steeds snel en doelma tig op en bezorgden ADO moeilijke mo menten. Wanneer er echter maar een meter moet worden gelopen om een bal te halen, was dit teveel. Het bleef daar door bij een doelpunt, uit een ten on rechte toegekende vrije trap. gescoord- Ten koste van hard werk trok ADO na rust het initiatief tot zich. De Hagenaars werden, in het steeds ruwer en geniepi ger wordende duel, de ploeg, die het meeste aanspraak op de overwinning konden doen gelden en door treffers van de goedspelende rechtsbuiten Pas en de actieve middenvoor Heijnen werd de winst inderdaad een feit. Sparta-Heracles 0-2 ROTTERDAM. Sparta- Heracles 0-3 (0-1); 37. Gre- ving 0-1, 75- Morsink 0-2; Scheidsrechter Hom; 19.000 toeschouwers. Snel en goed voetbal be loofde een prettige middag op Spangen. Sparta werd door betere combinaties spoedig wat sterker, maar niet gevaarlijker dan Heracles, dat het meer in de dieptepass zocht en daarmee een voorsprong vei'overde. Ondanks fel aandringen bleef het aantal mogelijkhe den voor Sparta beperkt tot een droom- kans voor Bosveld, die op enkele meters vrij voor het doel kwam. Horn gaf ten onrechte buitenspel, doch erkende zijn fout door met een scheidsrechtersbal te vervolgen. De versterkte Almelose de fensie ving door de mandekking nog consequenter toe te passen ook het offen sief, waarmee Sparta de tweede helft opende, op. Over en weer werd de strijd tijdens deze periode onvriendelijker, doch gelukkig bleek dit van tijdelijke aard. Sparta raakte echter al met al het juiste ritme kwijt en de gasten profiteerden daarvan om de stand op 0-2 te brengen. Tevoren had van der Wint tweemaal assistentie van de lat nodig gehad. DWS-Telstar 2-1 AMSTERDAM. DWS- Telstar 2-1 (1-1), 20 Schrij vers 1-0, 29 Boekesteijn 1-1, 73 Schrijvers (penalty) 2-1. Scheidsrechter van Oostrom, toeschouwers 24.000. In een aardige wedstrijd hee'ft DWS een ietwat onbevredigende overwinning behaald op een vooral in de tweede helft uitstekend spelend Telstar. Het was scheidsrechter Oostrom die na ongeveer 73 min. spelen DWS een pe nalty toestond nadat Lenz van zeer kor te afstand de bal tegen de arm van Brom knalde. Strafbaar hands besliste de arbiter en wat de Telstarspelers ook protesteerden, het hielp niet. Zodoende kon Schrijvers via de onderkant van de lat scoren. Het was een onbevredigend slot van een levendige wedstrijd, die vooral voor de rust een sterker DWS te zien gaf, maar spil Kort en doelman Stuy waren voortreffelijk in het afstop pen van de ietwat te doorzichtige aan vallen. De Telstar-doelman kreeg vele ovaties bij het verwerken van schoten van Geurtsen, Lenz en Vonhof. Een vrije trap moest er aan te pas komen alvorens Schrijvers uit de pass van Temming kon scoren. Telstar vocht echter dapper te rug en doelman Jongbloed moest nog al eens reddend optreden bij schoten van Beke en van der Kuil. Go Ahead-GVAV 0-0 DEVENTER. Go Ahead- GVAV 0-0. Toeschouwers 12.000. Scheidsrechter Dorp- ma.ns. De eerste thuiswedstrijd van Go Ahead, tegen GVAV was geen onverdeeld succes. De Deventer-ploeg, die na de nederlaag tegen Ajax drastisch was gewijzigd, werd slechts zelden gevaarlijk. De van een blessure herstelde GVAV-doelman van Leeuwen had dan ook weinig moei te met de Deventer schoten, die soms toch verrassend hard werden afgevuurd- Het aanvalsspel van GVAV was daaren tegen iets fantasierijker dan dat van de thuisclub, maar midvoor van Tilburg wist geen raad met de kansen die hem door de uitstekende linkshalf Fransen werden gepresenteerd. Hij vond boven dien doelman van Zoghei in uitstekende vorm. Het plaatsen aan beide zijden was zwak, maar het enthousiasme vergoedde evenwel veel, zodat de 12.000 toeschou wers tot het laatste fluitsignaal van de goed leidende arbiter Dorpmans op hun plaatsen bleven. SC Enschede-PSV 1-3 ENSCHEDE. SC En- schede-PSV 1-3 (0-3), 1 van der Kuylen 0-1, 41. van der Kuylen 0-2, 65 Ten Donke laar 1-2, 69 van der Kuylen 1-3. Scheidsrechter Schalks, 12.000 toeschouwers, afwezigheid van de geblesseerde de Vries is voor Enschede een groot na deel geweest. Want niet alleen was de achterhoede slecht georganiseerd, ook het experiment met Ter Beek op de middenvoorplaats durfde men thans niet door te zetten. Terwijls enerzijds de in- valler-stoper Hoomans zijn directe te genstander, de talentvolle Willy van der Kuylen, drie treffers moest toestaan, bleek de Enschedese voorhoede even krachteloos als vorige week. Bij PSV was de verdediging beter in orde, ook toen Wiersma vervangen was door Pijs. De voorhoede trok dikwijls zo fris en lichtvoetig door de Enschedese gelederen, dat ze aan veel minder kan sen voldoende zou hebben gehad om de overwinning te verdienen. Alleen op het middenveld was Enschede sterker, maar dat zette weinig zoden aan de dijk. MVV-Sittardia 2-3 MAASTRICHT. MVV- Sittardia 2-3 (0-1), 8 Grol- sen 0-1, 65. Gruisen 0-2, 66 van Djjk (eigen doel) 0-3, 82. Thai (strafschop) 1-3, 88 Haenen 2-3. Scheidsrechter: P. Roomer. Toesch.: 21.000. Een zwakke Maastrichtse voorhoede en een enthousiast Sittardia leverden in Maastricht een gevecht dat in een ver diende Sittardse zege eindigde. De aan val van MVV bestond uit spelers die en kele weken geleden nog in een amateur- elftal uitkwamen en in de eredivisie nog weinig bekend zijn. Daartegenover stond een zeer hechte Sittardiadefensie. Bij MW ontbrak o.a, Coenen, die om disci plinaire redenen uit het elftal was ge nomen en ook daardoor kon MW maar zwak van repliek dienen. Pas in de tweede helft kwamen de gastheren wat meer los, maar het ont brak de voorhoede aan techniek en stootkracht. Nadat Gruisen nogmaals had gescoord en van Dijk in eigen doel had geschoten werd Haenen naar voren gestuurd. Thai scoorde uit een strafschop tegen Brull, die Haenen van de bal hield, waarna Haenen tenslotte nog een doel punt voor zijn rekening nam. De ver diende overwinning van Sittardia kwam daarna niet meer in gevaar. Dos-NAC l-I UTRECHT. DOS-NAC 1-1 (1-0). 39 van de Bogert 1-0, 57 Groenewegen 1-1. Scheidsrechter: van Ravens, toeschouwers: 8500. Een technisch beter en sterker aanvallend DOS heeft het in eigen huis tegen NAC niet verder kunnen brengen dan tot een ge lijk spel met 1-1 na een wedstrijd met bescheiden voetbal. De uitslag geeft de verhouding goed weer. Toch had DOS in de eerste helft een duidelijke veldmeer- derheid, die echter slechts in een doel punt werd uitgedrukt omdat NAC een muur van verdedigers optrok, maar ook omdat de DOS-aanval niet in staat was zich doelkansen te scheppen. Het was dan ook linkshalf van de Bogert, die zijn club de leiding gaf met een mooie kop- bal. NAC liet daarna de verdedigende tac tiek wat varen en er ontstond een wat meer gelijkopgaande strijd met nog steeds de beste mogelijkheden voor de thuisclub. Het doelpunt ontstond aan de andere kant toen Groenewegen te snel bleek voor de Utrechtse defensie. 1 is zeer slecht 2 is slecht 3 is matig 4 is goed 5 is zeer goed UITSLAGEN Fortuna '54 - Feijenoord 10: SC Enschede - PSV 13; Go Ahead - GVAV 0—0; ADO - Ajex 2—1: DWS - Telstar 2—1; MW - Sittardia 2—3; Sparta - Heracles 02; DOS - NAC 1—1. STAND Fortuna '54 Heracles GVAV DWS Sittardia Ajax Feijenoord PSV ADO Telstar Sparta NAC DOS Go Ahead MVV SC Enschede 0 0 0 0 1 0 1 0 1 0 0 1 0 1 0 1 0 1 3—1 5—2 2—1 3—2 4—3 5—3 4—3 4—3 3—3 3—3 2—3 2—3 3—5 2—5 4—6 1—4 2 2 0 0 4 6—1 2 2 0 0 4 4—0 2 2 0 0 4 6—2 2 2 0 0 4 5—3 2 1 1 0 3 5—1 2 1 1 0 3 7—5 2 1 0 1 2 3—2 2 1 0 1 2 5—4 2 1 0 1 2 3—5 2 1 0 1 2 4—4 2 0 1 1 1 34 2 0 1 1 1 3—4 2 0 0 2 0 3—5 2 0 0 2 0 4—10 2 0 0 2 0 1—6 2 0 0 2 0 0—6 UITSLAGEN RBC - NEC 3—2; Willem II - Elink- wijk 0—1; WV - Velox 3—0; Alk maar - Blauw Wit 02: De Vole- wijckers - Holland Sport 11; Veen- dam - Volendam 12; Excelsior - Enschedese Boys 11; Eindhoven - DHC 4—0. STAND Eindhoven Elinkwijk Blauw Wit Volendam Holland Sport Excelsior Willem II VVV RBC Veendam Ensch. Boys Volewijckers NEC DHC velox Alkmaar UITSLAGEN RCH - EDO afg.; ZFC - De Graaf schap 01; Heerenveen - Zwolse Boys 20; Zwartemeer - Wageningen 2—3: Vitesse - AGOVV 2—2; PEC - SC Cambuur 04: Haarlem - FC Zaanstreek 11; Hilversum - Tubati- tia 01. STAND Cambuur Wageningen De Graafschap Zaanstreek Haarlem AGOVV EDO ZFC Heerenveen Tubantia Vitesse RCH Zwartemeer Zwolse Boys Hilversum PEC UITSLAGEN Baronie - Xerxes 41: HVC - 't Gooi 2—1: SVV - Roda JC 2—2; DFC - Hermes DVS 11; Wilhelmina - Lon- ga 72; Helmond ia '55 - NO AD 31; Fortuna VI. - Limburg STAND 2 2 0 0 4 10—0 2 2 0 0 4 6—2 2 2 0 0 4 5—2 2 1 1 0 3 7—1 2 1 1 0 3 7—2 2 1 1 0 3 4-3 1 1 0 0 2 2—1 2 1 0 1 2 3—3 2 1 0 1 2 2—3 2 1 0 1 2 2—6 2 0 1 1 1 2—8 1 0 0 1 0 2—4 2 0 0 2 0 3-5 2 0 0 2 0 2—5 2 0 0 2 0 1-3 2 0 0 2 0 0—10 Baronie SVV DFC Helmondia '55 Limburgia BW Wilhelmina HVC Xerxes NOAD Roda JC Hermes DVS Fortuna VI. 't Gooi Longa 2 1 1 1 1 1 0 2—4. 0 4 5-1 0 3 5-2 0 3 4—2 0 3 6—4 0 3 7—5 0 2 2-1 1 2 8—4 1 2 3-3 1 2 3-4 1 2 3-4 0 1 2—2 1 1 1-4 2 0 2—6 2 0 1-3 2 0 3—10

de Stem | 1964 | | pagina 8