SPORT Uitputtende wedstrijd in een magnifiek decor HEMA Janus van Breugel heeft in Zeeland veel geluk!! Eerste rit voor S Tweede rit voor Perfecte organisatie in Eerste editie een Wim de Wilde i Coen Visser Terneuzen en Oostburg i daverend succes 55 s «li Wim de Wilde Coen Visser ONTVANGST IN TERNEUZEN en 8 Ruimte Initiatief Sprint Schmelz Het HEMA merk voor de betere cosmetische artikelen HAARVERZORGING GEZICHTSVERZORGING NAGELVERZORGING OOG MAKE-UP LIPSTICKS ENZ. 65 VESTIGINGEN 3 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 31 AUGUSTUS 1964 3 N| 4 JANUS VAN BREUGEL WORDT WINNAAR OMLOOP van ZEEUWSCH-VLA ANDEREN" OOSTBURG-TERNEUZEN. Janus van B'reugel kon zijn vreugde niet op en huilde De gebrilde renner uit Zwijndrecht, een trouwe leerling van pech-ploegleider Rini Roks, stond zondagavond temidden van een juichende, dansende menigte in Oostburg. Met een voorsprong van zes seconden had hij de eerste „Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen" gewonnen. Het was zijn vijfde zege in dit seizoen, maar zijn grootste. Want deze eerste editie van deze meer dan driehonderd kilometer lange wedstrijd was zwaar, op de eerste dag zelfs uitputtend. Daarom was Janus van Breugel zo gelukkig. Hij bad met een miniem verschil ge zegevierd over routinier Coen Visser, die wel de slotetappe naar zich toehaalde, maar iets te kort kwam om de eindzege te verwerven. Hij had de nieuwe Westbrabantse loconiotiefel Karei Ley ten geklopt: de renner, die in „Zeeuwsch-Vlaande ren" zijn niet-uitverkiezing voor Sallanches wilde wreken. Hij sloeg tempobeulen als Frank Ouwerkerk, Frits Lachterop en Piet Barendrecht, die zich allemaal hadden getoond. De slag, die Janus van Breugel uitdeelde, kwam echter vooral neer op het lioofd van Wim de Wilde, die bijzonder zwak was om ringd, maar op de eerste dag, in de hel bij Sas van Gent, tot 'n zeldzame hoogte groeide. Deze Wim de Wilde haalde op de zonnige zondag ook alles uit zijn body, maar hij stond tegen een overmacht. Hij moest vechten met ongelijke wapens. Maar hij vocht: hij streed met al zijn middelen. En omdat dit zo was groeide Janus van Breugel uit tot een groot winnaar: tot een triomfator, die in deze ronde persoonlijk geschiedenis bijeenfietste. Zie voor meer nieuws elders in dit blad. riep. Janus van Breugel was een volgen de demarrant, maar hij kreeg geen ruim te. Toch wel! Twee kilometer voor de finish, in de straten van Terneuzen, sloeg Janus een gat van vijftien meter. Wim de Wilde ging tussen hem en de anderen hangen. De beslissing was er. In de laatste bocht, die de renners moesten nemen, dook ineens de geel zwarte trui van Wim de Wilde op. De jongeman uit Oudelande explodeerde, voorbij de Zwyndrechtenaar, die zich van spijt op de knie sloeg. Wim de Wilde werd als 'n groot triomfator gevierd.Zou hij zich groot triomfator gevierd. Zou hij zich in de derde etappe (de tweede etappe, een ploegentijdrit, telde niet mee voor het individuele klassement) weten te handhaven? De „Omloop van Zeuwsch-Vlaanderen"? Het spel begon zaterdagmiddag met een eerste etappe over honderd vijfenzestig kilometer. Op de Markt van Terneuzen stelden zich de achtenveertig deelnemers op. Zij beseften voor een zwaar karwei te staan, want er blies een ferme zuid westelijke wind. Het gezelschap zette zich in beweging en werd na het pas seren van de bruggen rond Terneuzen losgelaten. De koers begon en hoe? De karavaan had nauwelijks vijf kilometer afgelegd of de eerste coureur loste. Het was Theo Marcus uit Boschkapelle, een van de gewestelijke favorieten, die en kele maanden geleden zóveel indruk maakte, dat hij werd gekozen voor de Ronde van Tunesië. Theo kreeg zijn be nen niet rond, maar hij was niet de enige, want enkele honderden meters verder verloor Henk van Koeveringhe (Schore) contact met het peloton, dat het tempo opvoerde. De groep begreep, dat in deze etappe alleen de allersterk- sten overeind zouden blijven. Lichtge wicht Leo van Zomeren, een van de jon geren van Rini Roks, reed een band naar de eeuwigheid. Zijn ploegleider was er onmiddellijk bij, maar zou Leo nog ooit ir. staat zijn de minuut goed te maken, die hij nu verspeelde? Er vielen meer slachtoffers. In de achtste kilometer ver dwenen vier renners uit de leidende massa. Piet van Dordt, Cees Baars en Jantje Grim was het nu reeds te mach tig geworden evenals... Karei Leijten. De Bredase Karei, een van de favo rieten voor deze eerste editie van de „Omloop" fietste somber verder. „Ik heb krampen," riep hij. „Direct kom ik wel terug." Hij verdween voorlopig echter in de achterhoede. Hij kreeg gezelschap van een andere Bredanaar: een andere naam, Piet Cooremans, Stoere Piet. die anderhalve maand te rug een lelijke val maakte in de „Om loop van de Kempen" reed spoedig voor de bumper van de bezemwagen. Vrien delijke monden nodigden hem uit plaats te nemen in de auto, maar Cooremans weigerde een eerste en ook een tweede maal. „Ik ben hier gekomen om te fiet sen." zei hij en hij trapte voort tegen de stevige wind. Op dit moment waren er nauwelijks vijftien kilometer gedaan. De kopgroep hield het hoge tempo (rond de vijfenveertig) vast om meer mannetjes kwijt te raken Nico Lute schoof uit in een bocht en brak een wiel. Wim Bra- venboer reed plat en Piet Zonneveld en Rien Maliepaard konden de dolle snel heid, die Wim de Wilde en Coen Visser, Janus van Breugel en Gaby Minneboo het peloton oplegden, niet aan. Jantje Moerdijk en Wim Nieuwendijk waren nieuwe slachtoffers. Zo ging dat maar door. Angstig klonk de vraag of deze eerste etappe een catastrofe ging worden? Wie zouden deze veldslag wel over leven? Hoeveel renners zouden terug keren in Terneuzen'' Plotseling kwam er rust in het peloton. De circa dertig renners, die nu in het voorste gelid stre den, zagen de driestheid van hun daden in. De wedstrijd kreeg door een vermin dering van het tempo een meer normaal aanzien. Het elkaar „afdrogen" was een half uurtje afgelopen. Karei Leijten en Nico Lute verschenen terug in de kop. Koren en kaf waren min of meer van elkaar gescheiden. De strijd tussen de sterken, het aftasten van eikaars moge lijkheden kon beginnen. Het woord was aan de avonturiers, die een kunststuk op de kasseien wilden wagen. In de buurt van Sas van Gent, op een voorhistorisch stukje weg waren er plotseling twee. Janus van Breugel. de gebrilde renner van Rini Roks en Pietje Barendrecht, een vinnig vechtertje, namen een gedurfd initiatief. Zij lieten de leidersgroep in de steek en veroverden in enkele kilometers een halve minuut. Meer mochten zij niet nemen. Zij namen het applaus in ont vangst van de inwoners van Sas van Gent en Westdorpe. Zij togen de weg op naar Terneuzen waar enkele duizenden dames en heren op de been waren om de doorkomst te zien. Janus en Piet smaakten niet het genoegen voorop te blijven. Wim de Wilde, die een grote wedstrijd wilde rijden, nam het risico van een krachtenverspilling om de twee terug te halen. Met Toon Hollemans en de attente Gaby Minneboo (triomfator in Chaam!) lag Wim bij het opnieuw uit gaan van Terneuzen op kop. Zou de vlucht van dit drietal meer succes heb ben dan de poging van de intussen ver dwenen twee? Onaannemelijk was het niet, want èn Wim de Wilde èn Gaby Minneboo werden reeds voor het vertrek gerekend tot de gevaarlijke outsiders. Het trio, dat aanvankelijk ijverig sa menwerkte om een redelijke voorsprong te krijgen en dat tot bijna twee minuten wegliep, raakte nooit helemaal los uit de greep van het peloton, dat nog altijd dertig koppen telde en verloor plotseling alle zelfvertrouwen. Sluiskil, Westdorpe en Zuiddorpe zag het drietal met een royale voorsprong voorbijflitsen. Het groepje viel echter uit elkaar. Op een landweggetje zakte Gaby Min neboo af. Wim de Wilde dacht dat het maar een grapje was en bleef bij zijn goede kennis rijden. Toontje Hollemans stond plotseling alleen. Hij had honderd en meer meters voor hij het wist. In een mooie en soepele stijl veroverde hij de kijkers in Koewacht en Sint Jansteen. Hij kon niet weten, dat Karei Leijten zijn aanvankelijke moeilijkheden met glans had overwonnen en dat het de Bredanaar was, die deze vluchtpoging on gedaan wenste te maken. Karei nestelde zich eerst naast Gaby Minneboo en Wim de Wilde en greep vervolgens het lei dende Toontje. Omdat zich dit allemaal afspeelde op enkele kilometers voor de ravitaillering in Hulst, arriveerde daar op de Markt een gesloten peloton van ongeveer vijfentwintig coureurs. De renners ontfermden zich over een zakje „Spar-voedsel" en openden onmid dellijk nadat zij in de richting van Kloosterzande verdwenen, de vijandelijk heden. Het was meer dan de moeite De daverende sprint in Oostburg. Coen Viser (links) slaat Frans Ouwerkerk en Piet Barendrecht waard. Jongens, die dapper stand hadden gehouden: knapen, die op een voortref felijke manier waren teruggekomen, wer den thans voor de tweede maal in de achterhoede gedreven. Vergeleken bij wat thans aan de volgers werd voorgeschoteld, waren de eerste kilometers maar kinder spel geweest. Een tiental renners wor stelde zich door het door een regenvlaag geteisterde polderland. In Hontenisse en Vogelwaarde was het mogelijk het resul taat van deze slag met zijn steeds weer wisselende posities, met zijn spel-van seconden-en-minuten te overzien. Het was niet mis. Op kop waren zeven ren ners gekomen: Karei Leijten, Coen Vis ser, Janus van Breugel, Henny Peters, Nico Lute, Frits Lachterop en Wim de Wilde. Achter hen, op circa driehonderd meter, lagen nog eens zeven coureurs: Jan van Geel. Jan van der Horst, Rinus Hoogerland, Piet Deenen. Jacques Schou ten, Piet Barendrecht en Frank Ouwer kerk en daarachter... Pierre Pellenaars, geteisterd door een val was een eenling, die tegen de wind worstelde. Gaby Min neboo, getroffen door bandbreuken, lag or> meer dan viif minuten en de anderen? Zij waren zonder uitzondering geslagen, geklopt en... er resteerden nog een kleine twintig kilometers. Dat bemerkte Karei Leijten. die alleen wegging. „Dat nooit" redeneerde de kerngezonde Wim de Wil de, die de Bredanaar in een boeiende, meeslepende achtervolging tot de orde De slot-etappe (Oostburg—Oostburg, over een afstand van honderdtwintig ki lometer) gaf onmiddellijk een nieuwe, keiharde strijd te zien. De organisatoren hadden een vloed van premies. In elk stadje, in elk dorpje konden de renners extra geld verdienen. Drie jongens togen reeds in de straten van Oostburg op pad. Piet Deenen, Henk Bos en Henny Peters begonnen te fietsen alsof de finish nabij was. Het was duidelijk, dat zij niet lang ruimte kregen. Het peloton schakelde over op een wat hogere versnelling en spoedig was het met het trio gedaan. Maar daarmee was de rust toch niet te ruggekeerd. Deze betrekkelijk korte etap pe leende zich uitstekend voor een rush van één of twee man. Zo dacht er blijk baar Piet van Dordt over, die zich steen- dood reed om in Zuidzande, Cadzand-dorp en Cadzand-bad enige premies te ver overen. Hij kreeg pech en verdween in de achterhoede, waarin Theo Marcus, Jac- Een kleine foto van een groot man. Janus van Breugel bouwt aan zijn zege op de Vlaamse kasseien. (Advertentie) ques Schouten. Hennie Schouten en nog enkele anderen terecht waren gekomen. Er kwamen drie nieuwe leiders, Henny Peters. Henk Bos en Karei Leyten. Zij passeerden Bakkersdam met een voor sprong van vijftien seconden. Op dat mo ment was Karei Leijten de drager van de .Dagblad De Stem"-trui, die Wim de Wilde rond zijn schouders had. Het was voor Henny, Henk en Karei toch nog iets te vroeg. Zij werden wat verderop weer opgenomen in het peloton, dat intussen opnieuw was uitgedund. Een poging van Frits Lachterop, Henny Peters, Rinus Hoogerland en Wim van Smirren strand de in Schoondijke. Maar uit hun aanval werd toch iets goeds geboren. Frits Lachterop en Wim van Smirren: beiden jongens van een verschillende ploeg, demarreerden direct nadat zy wa ren teruggehaald. Na vijfenzeventig kilo meter wedstrijd hadden zjj een aardige voorsprong opgebouwd. Frits Lachterop deed het grove werk. Hy reed steeds op kop, maar moest telkens het hoofd hui gen wanneer er een premie in het geding kwam. In Hoofdplaat, Breskens en Nieuw- vliet ontfermde Van Smirren zich over de centen. De twee vluchters kregen nooit meer dan twee minuten. Het peloton, met de favorieten Wim de Wilde, Karei Leijten, Janus van Breugel en Coen Visser, hield de heren in het vizier. Het moest, want Frits Lachterop, die op de eerste dag in de voorste groep was geëindigd, kon een greep naar de eindzege doen. Wie kon dat twintig kilometer voor de finish nog verhinderen? Zeker, Karei Leijten. De Bredanaar, die een van de grote figuren uit de „Omloop" zou worden, demar reerde. Hij trok de groep volkomen aan flarden. In een verrukkelijk tempo snelde hij naar de twee leiders, die hij tien kilo meter voor het Oostburgse Kroonwijk- parcours inhaalde. Maar de vlucht van Karei Leijten was een te verwachten spektakel. Andere jongens hadden niet stil gezeten. Na Karei kwamen Frank Ouwerkerk. Jan van Geel en Piet Baren drecht bij. En even later waren ook Gaby Minneboo en Coen Visser daar. En even later verscheen de gebrilde Janus v. Breugel. Rini Roks reeds pal ach ter hem, schreeuwde hem toe, dat hij de course nog kon winnen. Dat was tegen geen dove gezegd. In een vreselijke vaart snelde de Zwijndrechtenaar, die de eerste dag kwaad op zichzelf was geworden, omdat hij zich in de sprint had laten verrassen, naar de kop toe. Hij bereikte die bij het binnenryden van Oostburg. nan „T*^ttl J?« De straten puilden uit van het volk. Coen Visser, ervaren, stortte zich op het Kroonwijkparkoers naar voren en gaf 'n sprint weg, die iedere kijker zich nog lang zal heugen. Met een miniem ver schil sloeg hij Frank Ouwerkerk, Piet Barendrecht en Janus van Breugel, die geen spijt behoefde te hebben van zijn eerste dag want de zes seconden die hij toen op Coen Visser pakte, bleken nu van beslissende betekenis te zijn. Janus van Breugel, gefêteerd door miss Helen van de Hema werd gevierd als een grote overwinnaar. Hy werd gehesen in de overwinnaarstrui van deze ronde, be schikbaar gesteld door Dagblad De Stem. Hij werd door de wielercomitéleden van Terneuzen en Oostburg als een vorst ont haald. Hij won, dank zij het voorbeeldi ge werk van de ploeg. De geslagenen waren Coen Visser, maar vooral Karei Leijten. Een andere geslagene heette Wim de Wilde, de sterk- ke Zeeuwse troef die zich in deze Om loop als een volwaardig amateur ontpop te. Slechts door de zwakte van zijn ploeg werd deze jongeman geklopt. Voor hem was de troost een ovatie, die het duizend koppige publiek hem bracht. Wim de Wilde, de verliezer, aanvaard- Een gelukkige Wim de Wilde, ge hesen in de leiderstrui, ondergaat de huldiging in Terneuzen. de het applaus met een glimlach, terwijl Janus van Breugel de triomfator, huilde! PIET HACK (Advertentie) Voor betere sportprestaties (Van onze sportredactie) OOSTBURG-TERNEUZEN „Ik ge loof niet dat ik ooit een zwaardere wed strijd heb gereden", zei de gelukkige Janus van Breugel na afloop van de eerste „Omloop van Zeeuwsch-Vlaande ren". Zeeland schijnt my overigens ge luk te brengen, want van de vijf over winningen, die ik dit jaar behaalde, ver wierf ik er vier in deze provincie. Ik ze gevierde reeds in de criteria van Hoofd plaat, Hansweert en Hulst. En nu hier. Janus van Breugel, die bij de finish heerlijk werd geknuffeld door zijn ook al overgelukkige moeder, is afkomstig uit Zwijndrecht. Hij is twintig jaar oud. In het begin van dit jaar werd hij in de Breda-Bier-ploeg opgenomen. Hij deed voor het team van Rini Roks Olympiads Toer en was uitblinker in enkele etap pes. Hij trok naar de Ronde van Polen, kwam gerodeerd terug en zegevierde in criteria. Zaterdag was hij een van de grote animators van de ronde. Etappewinnaar Wim de Wilde ging pas op het einde van mei over van de nieu welingen naar de amateurs. Hij fietste nu anderhalf jaar. Bij de nieuwelingen was deze thans 18-jarige jongen gevreesd om zijn eindschot. Hij ging zestien maal als eerste over de streep. Hij was onmis kenbaar de hoofdfiguur van de eerste rit. Strijdend tegen een overmacht wist hij zich te handhaven. Op een bijzonder handige wyze leidde hij zijn tegenstan ders in de slotfase om de tuin „Ik vreesde voor Karei Leijten. Toen hij oprukte, was ik er bij. Op een ge geven moment meende ik toe te moeten slaan. Het was echter te vroeg. Ik wacht te tenslotte op de laatste honderden me ters en slaagde. Ik wilde in deze Omloop bewijzen, bij de amateurs mee te kun nen." Etappewinnaar Coen Visser vierde zon dagmiddag in Oostburg zijn achtste over winning van dit seizoen. Hij won twee etappes in de ronde van Marokko, zege vierde in de Essense Rundfahrt en won eveneens in St.-Willebrord, Oosterhout en Zaandam. Hij nam ook in België een criterium voor zijn rekening. „Ik vondj dit een pracht wedstrijd", zei Coen, die het betreurde, zaterdag in de slotfase niet beter te heben opgelet. „Als ik dat had kunen dromen van die zes seconden" zei hij. Dextrose tabl. Impo'teur ELMA Breda, Tel. 46650 (Van onze sportredactie) TERNEUZEN Voor de aanvang van de eerste etappe werd aan de officiële volgers van de Omloop een maaltijd aan geboden in Hotel PaysBas. Gemeentelijke autoriteiten, alsmede de hoogste functio narissen van politie maakten kennis met KNWU-officials, juryleden en organisa tors. Comitévoorzitter Gijs Veerman smaak te het genoegen de talrijke gasten wel kom te mogen heten. Hij sprak zijn vreugde uit over het feit, dat het tot een nieuwe organisatie van een grote wieler wedstrijd was gekomen. Hij dankte spe- ciala het Dagblad De Stem, dat deze wedstrijd sponsorde. Drs. W. Harkx, directeur van Dagblad De Stem zei, dat de krant graag met de organisators in zee was gegaan. Hij vond het plezierig de „Omloop" mee op gang te kunnen brengen en hij hoopte, dat de strijd sportief zou verlopen en dat de eerste Omloop door een tweede zal wor den gevolgd. Wethouder M. de Vos hoopte dit ook. Hij oordeelde dat Dagblad De Stem uit stekend werk had verricht door aan de ze organisatie mee te helpen. „In deze vooruitstrevende streek dienen de men sen hun ontspanning te hebben" zei de wethouder, die alle gemeentelijke mede werking toezegde. Dat deze medewerking er was bleek later, want én de gemeente én de po litie zorgden voor een perfecte regeling. Doe MÉÉR met MINDER geld Portret van de eindwinnaar. Miss Helen ontfermt zich over een dol gelukkige Janus van Breugeldie de Breda Bierploeg een van de mooiste overwinningen schonk van het .jaar.

de Stem | 1964 | | pagina 5