r bij isd Leidster Maria Patis noemt zich „muzikale dondersteen'5 RK Baron Bluff en de dripdrups Programma's radio en t.v. HIJ HIELD REUSACHTIG VEEL VAN ZIJN BISDOM VEERTIEN NEDERLANDSE BISSCHOPPEN VERWACHT Bij de VlavaD is het goed sparen. PREMSELA tg-' HAMBURGER m Italiaanse dameskapel in Scheveningen Groot aantal vrije plaatsen in kathedraal Binnenschepen in aanvaring and schip etrokken AMENS GWATER 'andaag Aorgen PAPA SCHRIJFT IEDERE DAG Rad io Televisie Mgr. de Vet over zijn voorganger: U krijgt daar het beste persoonlijke spaaradvies en...een goede rente. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK de bank waar u zich thuis voelt! Bij begrafenis van mgr. Baeten Vrije plaatsen Emeritus-deken mgr. Boumans te Breda overleden SYMBOOL VAN KWALITEIT Nieuwe overste bij H.H. Harten te Goes In haven van Hansweert j acht in aanvaring met binnenschip Haringvlietbrug kost bijna 50 miljoen HI t een van de twee mas- laag: water boven de e uitsteken. Links op de „Haai", waarmee der vijftien opvarenden wer- i half uur wachten werd uiteindelijk bij particu- eert ondergebracht. Een 'den klaagde plotseling jn duim. Om een uur of eken van de dag, werd pleegd. Zaterdag is de St.-Joannaziekenhuis te De vrees voor ampu- m bleek gelukkig onge- anjaarden zijn zaterdag p een andere boot van itst. De overigen zijn in ;t weekeinde naar huis schip, dat op weg was naar Spanje, was gela- ncarbonaat en ijzer. Bij en de twee masten ge- het water uit. g slaagde de „Haai" er lingsboot te bergen. N. Zaterdagavond om het 7289 ton metende ?na van de firma Gou- rdam ter hoogte van idagmorgen om 3.15 uur worden vlotgetrokken pboten. NDSDIPLOMA ETC. slaagden voor het mid- algemene handelsken- rd, Terneuzen; mevr. C. mej. R. Zeegers, Hoofd- egheijn, IJzendijke; mej. van Gent en de heer azen. mdelscorrespondentie, de utter, J. Vermeulen. A. C. van Hecke, te Ter- de Vrede. T. Dekker, Vriend, Terneuzen; G. en de heer T. Huisman, elscorrespondentie: mej. >ster. mej. P. de Vriend, chelling. Terneuzen. ning en kantoortechniek ;ediploma: de dames C. m der Klooster. Terneu- ttuiskil; A. Claijs, Bier- RGEN OP ZOOM kx. Wouw. A. Boogaard, Bosman, Nisse. J. Ga al. F. Goossens, Óssen- Biezelinge, J. Harinck, Heijmans, Heerle. C. 'erseke. P. Huijbregsen, 's-Heer Arendskerke. C. ïl. J. Paardenkam, W. Verduit uit Bergen op s. St. Annaland en J. Tholen. KETBAKKER >nsexamen banketbakker ehouden slaagden van de de cursus aan de Am- joes: A. Blok te Rilland- Rilland-Bath, J. Risseuw Westdorp te Kattendijke, )ssenisse. ag 1 september, gelden volgende hoogwaterstan- 943 en 22.28 uur; Ter- 52.00 uur; Vlissingen 8.50- emeldinge 10.14 en 22.56 uur Call-girls in gevaar. ge musketier Huurlingen van de dood, miljonair, a.l. w 20 uur The Beatles, a.l. 5 uur Bekerschieting, kermisbal. 5.30 uur Grote kermis- Huurlingen van de dood, Iet geheim van de zwarte w 20 uur The Beatles, a.l. DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 31 AUGUSTUS 1964 95J (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Vergis u niet, want de vrouwenkapel, die de bad plaats Scheveningen sinds enkele maanden rijk is, bestaat beslist niet uit een onder boenwas bedol ven bedehuis in een zusterkloos ter. O Here neen, want deze kapel opereert voornamelijk in de schim mige uurtjes rond het klokje van gehoorzaamheid en de sfeer, waarin de séance zich voltrekt is er een van sigaretten walm en bij tende beatklanken. Ziedaar de dameskapel van kleine, kwikzilverige Maria Patis uit Turijn, die zichzelf omschrijft als een „muzikale dondersteen, die geen noot kan lezen". Ze heeft een donkere hese stem. die ze waarschijnlijk van Marlène Dietrich in bruikleen heeft en twee felle ogen, die als snijbranders door je heen gaan. Op straat, in civiel, lijkt ze op een nerveuze tiener met een exotische tic, maar 's avonds na negenen verschiet ze onder het vleermuizelicht van caveau Tzigane tot een razende satyr, die haar publiek het ene shownummer na het andere in pepert. Ze gilt dan weer, schreeuwt, vleit, drumt en springt met een snoek- duik op de zwarte piano. Ze goochelt ook met maskertjes, gekke roze kinder wangetjes van plastic, die ze als druip- staenformaties links en rechts van haar hoekig gesneden gezicht hangt. Op zulke momenten heeft ze de clowneske tragiek van een Chaplin en de onvermoeibaar heid van een bulldozer. Onbetwiste heerseres Ondanks haar lengte van drie turven is frele Maria onbetwist de heerseres in de dameskapel: zij geeft het tempo aan, bepaalt de volgorde van de nummers en zegt, wanneer het tijd is om achter een glaasje tonic weer op adem te ko men. „Benzine voor de machine", noemt ze dat en snel vervolgt ze: „Tussendoor drinken we nooit sterke drank, want dat zou voor ons funest zijn. Het is beest achtig hard werken voor een vrouw en als je dan ook nog Schnaps gaat hijsen, kunnen ze ons wel meteen naar het zie kenhuis brengen". Om die totale instorting voortdurend een stap vóór te blijven, hebben Maria en haar vier goedlachse partners zich vrijwillig onderworpen aan een streng levensritme, dat geen ruimte laat voor de avonturen, die honderden mannen hun gretig toedichten. Met een welspre kend fladdergebaai van haar handen on derstreept Maria Patis haar krimpvrije mening over het loslopend manvolk, dat avond na avond door haar magneet van de dameskapel wordt aangetrokken. MARIA PATIS drie turven hoog „De meesten", zegt ze met een stem, die hoorbaar ex cathedra spreekt, „de meesten redeneren: het zijn meisjes al leen en er zal waarachtig wel wat mee te versieren zijn, maar daar komt niets van in, want we hebben domweg geen tijd om verliefd te worden. Per dag brengen we bijna negen uur in een don ker, rokerig lokaal door en dat mat ont zettend af. Ik heb dan ook bepaald, dat we tenminste tien uur moeten slapen. Ik bedoel tien uur achter elkaar en dat betekent, dat we 's middags pas tegen een uur of drie uit bed komen. Een paar van ons gaan dan boodschappen doen, want we koken zelf. Ja waarachtig wel, want als Italiaanse vrouwen zijn we in de keuken opgegroeid en voordat we een woord konden lezen, speelden we al met het fornuis. Tegen een uur of zes eten we gezamenlijk en dan maken we ons alweer klaar voor de show. Zo gaat het elke dag en als we eens een dag vrij hebben, dan gaan we met zijn vijven uit. Samen uit samen thuis. Het gekke is trouwens, dat we hele maal geen behoefte hebben aan stiekeme avontuurtjes, misschien is dat een kwes tie van opvoeding: Italiaanse meisjes blijven thuis en als ze de straat opgaan, loopt er altijd een broer mee. Vader en moeder vonden het ook heel vreemd, toen ik zei, dat ik in de showbusiness stapte, want een Italiaanse vrouw hoort in de keuken en als er niks te koken valt, dan moet ze de kinderen verzorgen. Dat is al eeuwen haar enige taak en iedereen vindt dat het zo hoort. Nu ik ver van huis ben en niet door vader en moeder op de vingers word gekeken, houd ik me toch automatisch aan die oude regels. Dat ben je zo gewend en je voelt je er prettig bij. Ik krijg ook elke dag een brief van mijn papa en elke dag schrijf ik er weer een terug, want we hangen ontzettend aan elkaar en thuis willen ze precies weten, wat er gebeurt". Binnenvetters Maria Patis heeft aanvankelijk zeer moeten wennen aan de stugge bewo ners der lage landen, die zich zelfs in een nachtclub nooit eens laten verlei den om lekker gek te doen. „In het begin", zegt ze, „dacht ik dat de Ne derlandels ons helemaal niet leuk von den, maar als je dan vroeg ,,Hoe vindt u het nou?", dan riepen ze: Gewel dig" en „enorm". Het zijn dus typi sche binnenvetters en daar moet je als Italiaanse wel even aan wennen. Als wij lol hebben, dan laten we het mer ken. maar bij jullie houden ze hun vreugde stiekem voor zichzelf. Het zijn allemaal individuele genieters, maal ais je eenmaal met ze in gesprek bent, dan gaat het allemaal voortreffelijk. Het is net als met het weer in Ne derland. In het begin denk ie: „Hoe kunnen ze in zo'n klimaat leven maar als je een zomer in Scheveningen hebt overwinterd weet ie gewoon niet beter meer en vind je het gek, al ser eens een dag geen regen valt. Dan kijken we elkaar aan en zeggen we: „Het weer zal toch niet van slag af zijn?" Rookgordijn Maria Patis bespeelt zelf geen enkel instrument, maar ze weet dat achter haar rookgordijn van gebaren en kreten zo handig te maskeren, dat zelfs haar eigen collega's niet beter weten, of Ma ria heeft gewoon geen tijd om de accor deon voor te gespen. Ze gilt alweer van het lachen als ze roept: „In feite kan ik niks, maar zolang de mensen het niet merken, ga ik fijn door. Het is een hard en zwaar vak voor een alleenstaande vrouw, maar ik hoop het toch nog een paar jaar vol te kunnen houden, want ik kan nog lang genoeg achter een for nuis staan". Olga, Graziella, Valeria en Angela knikken achter haar beamend. Ook voor hen gloort het vier-pits gasstel reeds aan de kim. maar zolang Maria nog le ven maakt, is er hoop. En laat dan maar aan Maria over. Ze heeft een Spaanse hoed opgezet en haar kindervoet in onwaarschijnlijk hoge pumps gev :rmd. Zo stormt ze even later onder luid olé-geroep de dansvloer op. Op de piano kijkt papa in Volendam- merbroek gerustgesteld toe. Vanavond ligt er weer een brief vol raadgevingen in de bus. MAANDAG 31 AUGUSTUS HILVERSUM I 402 M VARA: 12.00 Amsterdamse politiekapel 12.30 Mededelingen t.b.v land- en tuin bouw 12 33 Voor het platteland 12.38 Ste- reofonische uitzending: licht instrumen taal kwintet 13.00 Nieuws 13.15 Voor de middenstand praatje 13 20 Stereofonische uitzending: Instrumentaal trio: semi- klassieke muziek 13.45 Portugal - on derdrukking er verzet in een politie staat. lezing 14.00 Klassieke pianomuziek (gr) 14.40 Klassieke kamermuziek 15.00 Onsterfelijkheid met marsmuziek, hoor spel 16.00 Nieuws 16 02 Sociëteit: zestig minuten voor boven de zestig 17.00 Oude liedjes 17.15 Lichte orkestmuziek (gr) 17 20 Stereofonische uitzending- dansor- kest met zangsolisten 17 55 Europees honkbalkamoioensehap in Milaan 18 00 Nieuws 18.15 Licht instrumentaal trio 18.35 Instrumentaal ensemble en zang- solisten 19 )0 Stereofonisehe uitzending: ritmisch strijkorkest 19 30 Metropole orkest en solisten 20.00 Nieuws 20.05 Radio Philharmonisch orkest en solist: klassieke muziek 21 35 Ik zou wel es ™'ne .wensen van bescheiden mensen 22.05 Licht orkest, licht vocaal ensemble en zangsolisten 22 30 Nieuws 22 40 Balans actuele kroniek 22 55 Weerklank- mu- ziekrevue 23 30 Lichte orkestmuziek (gr) 23.55-2400 Nieuws HILVERSUM II 298 M NCRV: 12. J0 Toeristische tips 12 25 Voor Doer en tuinder 12 30 M°dedelinger t bv land- en tuinbouw 12.33 Orgelspel: popu laire muziek 12.53 Grammofoonmuziek. eventueel actueel 13.00 Nieuws 13.15 Mu sette-ensemble met zangsolist 13 40 Amusementsmuziek (gr) 14 05 School radio 14.35 Klassieke grammofoonmu ziek 15.40 Vocaal ensemble: moderne lie deren 16.00 Bijbeloverdenking 16.30 Pia nokwartet: klassieke muziek 17.00 Voor de kleuters 17.15 Kleuterliedies (gr) 17 30 Lichte grammofoonmuziek 17 50 Rege- nngsuitzending: Culturele ontmoetingen P Suriname en de Nederlandse Antillen, door Raymundo Debrot en Peter Creutz- oerg 18.00 Nederlandse militaire orkes- ten (gr) 18.20 Uitzending van de Partij ^an ie Aroeid 18 30 Moderne grammo- io°inTlirZle^ Nieuws en weerpraatje 19.10 Koningin Wilhelmina Fonds toe spraak door minister-president 19.15 Vian Dn^Tble: ""llandse volksliedjes 5ndliRad',0k(ani „,9 50 Mexicaanse pa- mlc S h 2? De stem van alle mensen, hoorspel 21 35 Meteoren: muzi kale hoogtepunten uit de Steravondpro- L' ™a s var, het afgelopen seizoen 22 05 Wereldpanorama 2215 Lichte Ne- aerlandse grammofoonmuziek 22 30 Nws en herhaling SOS-berichten 22 40 Avond- ing 22 55 Boekbespreking 23 05 Nieuw grammofoonmuziek 23 55-24.00 ,0. BRUSSEL VLAAMS mu,u£. J222 rNieü?"s 12 03 Grammofoon muziek 12 08 Landbouwkroniek 12.15 Lich deSvZiek f0m 1225 weerbericht en me- delingen voor de scheepvaart) 12.50 Beursberichten en programma-overzicht 13.00 Nieuws en weerbericht 13.20 Klas sieke muziek 14 00 Nieuws 14.30 Klas sieke muziek (Om 15.00 nieuws) 15.40 Klassieke muziek 16.00 Nieuws 16.03 Beursberichten 16.09 Voor de zieken 17.00 Nieuws en weerbericht 17.15 Amuse mentsmuziek 17.30 Pianomuziek 18.00 Nieuws 18.03 Voor de soldaten 18.28 Paardesportberichten 18.30 Licht pro gramma 19.00 Nieuws, weerbericht, ra diokroniek en correspsndentie uit Ne derland 19 40 Operafragment.en 20.00 Klassieke en moderne muziek 20.35 Lie deren 21.00 Gevarieerde muziek 22.15 Po pulaire muziek 22.35 De zeven kunsten 22.50 Gevarieerde muziek 23.00 Nieuws 23.05 Romantische muziek 23.55 Nieuws 24.00-0.45 Berichten voor de zeelui BRUSSEL FRANS 484 m: 12.03 Gevarieerd muzikaal pro gramma 14 03 Zomerliedjes 15.45 Lichte muziek 17 00 Nieuws 18.02 Uitzending voor de soldaten 19.30 Nieuws 20.00 Hoorspel 22.00 Wereldnieuws 22.10 Jazz muziek 22.55 Nieuws DINSDAG 1 SEPTEMBER HILVERSUM I 402 M KRO: 7 00 Nieuws 7.10 Morgengebed 7.15 Ouverture radio voor vroege mensen 7 55 Overweging 8.00 Nieuws 8 15 Lichte grammofoonmuziek 8.50 Voor de huisvrouw 9 35 Waterstanden 9.40 Po pulaire grammofoonmuziek 10.00 Voor de kleuters 10 15 Lichtbaken iezing 10.25 Klassieke grammofoonmuziek 11 00 Voor de vrouw 11.30 Lichte grammofoonmu ziek 11.50 Volaanvooruit, praatje HILVERSUM II 298 M AVRO: 7.00 Nieuws 7.10 Ochtendgymna stiek 7 20 Lichte grammofoonmuziek VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws 8.15 Lichte grammofoonmuziek 9.00 Ochtendgymnastiek 9.10 De groente man 9.15 Klassieke grammofoonmuziek 9.40 Morgenwijding 9.55 Boekbespreking 10.00 Lichte grammofoonmuziek 10.50 Voor de kleuters 11.00 Nieuws 11.02 Voor de zieken MAANDAG 31 AUGUSTUS CVK-1KUR-RKK: 19.30 De monniken van Wat-Po. documentair programma NTS 20.00 Journaal en weeloverzicht 20.20 Politieke uitzending WD AVRO: De hemel kan wachten, speelfilm NTS 22.25- 22.30 Journaal FRANS-BELGIë: 19.00 Nieuws 19.03 Voor de kinderen 19.30 Sportuizending 20.00 Journaal 20.30 1914-1918, het journaal van de grote oorlog 21.00 Amerikaanse cine ma 1927-1940, jazz singer 22.45 Journaal VLAAMS-BELGIë: 19.30 Voor de teen agers 19.55 De weerman 20.00 Nieuws 20.05 Het geschenk van de wijze, novelle 20.50 Panorama 21.35 Ontmoeting op Ibiza, tv-spel 22.10 Zoeklicht op de cul turele actualiteit 22.30 Nieuws Mgr. G. de Vet heeft gisteren het volgende herderlijk schrij ven laten voorlezen. „Heden heeft de Heer zijn die naar Mgr. Joseph Baeten tot zich genomen, ongetwijfeld in Zijn heer lijkheid. Omdat hij zoveel jaren onze Bisschop is geweest, vraag ik U Uw gebed voor zijn zielerust. Ik weet dat gij hem wilt gedenken in Uw ge beden en in de viering van de Eucharistie de barmhartige goedheid van God voor hem wilt vragen. Voor velen van U heeft hij veel betekend. Tallozen kennen hem nog als een zeer beminde pastoor, velen als hun Bisschop, die altijd klaar stond in goedheid te helpen waar hij kon en waar zijn taak lag. De meesten weten dan ook hoe goed heid zijn leven heeft gekenmerkt en hoe hij deze gave van zijn hart uit deelde aan ieder die hem ontmoette. Vooral in de eerste tijd droeg hij een zware last voor ons, vanwege de herbouw van vele kerken en van het Klein-Seminarie; later om in wisselende tijden een koers te va ren, die goed was. Hij was voor zichtig, doch stond open voor elk initiatief, dat hij goed oordeelde. Zo werd hij grondlegger van de aanzet ten van een werkelijk vernieuwde pastoraal. Hij hield reusachtig veel van zijn Bisdom en van de mensen. Mgr. Baeten heeft veel voor ons allen gebeden. Bidden was voor hem iets vanzelfsprekends. Zo was ook zijn grote Mariaverering een vanzelf sprekendheid, „Want" zoals hij in zijn afscheidsbrief van maart 1962 schreef „zij is als de rijzende da geraad die de komst van de zon aankondigt en ons het licht dei- wereld brengt". Dit vertrouwen op Maria drukte hij uit in zijn wapen spreuk: „Aurora Consurgens", de rijzende dageraad. In het leven van velen is hij zelf ongetwijfeld ook een rijzende dageraad geweest door zijn grote eerbied voor elke mens en door zijn consequente dienst- Jacques Brei hoe navrant zijn lied jes meestal ook mogen zijn zal zater dagavond intens beluisterd zijn, al was het alleen al om zijn soms wat pathe tische voordracht. Het werd een goed uurtje, waarin soms onder schijnbare brutaliteit toch veel poëzie was verbor gen. De nacht voor maandag, een filmpje van Hans Koekoek had ondanks te kortkomingen allure genoeg om tot het laatst toe boeiend te blijven. Het was vooral de eenzaamheid van een mens, die hier nadrukkelijk en poëtisch ge stalte kreeg. De zondagavond was vooral belangrijk om de uitzending van enkele momenten van de Harpweek in Breukelen aan de Vecht. Het was interessant eens wat grondiger kennis te kunnen maken met de edele klank van dit elementaire mu' ziekinstrument, dat in een orkest meest al slechts een zeer secundaire taak heeft. J. M. (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) De begrafenis van de emiritus bisschop van Breda, mgr. Jos Bae ten, hedenochtend, zal een eenvou dig karakter dragen, overeenkom stig de wens van de overledene. De requiemmis, die in de kathedraal gecelebreerd wordt door de huidi ge bisschop van Breda, mgr. G. H. de Vet, zal een volksmis zijn, die belangrijk zal zijn als liturgische plechtigheid. Tijdens de H. Mis zal er voor de gelovigen gelegenheid zijn om te communiceren. Er blijkt grote belangstelling te zijn voor de uitvaart van mgr. Baeten. Niet minder da-n veertien Nederlandse bis schoppen zullen de plechtigheid bijwo nen. Zoals bekend is kardinaal Alfrink ver hinderd. Namens de kardinaal zal de vi caris-generaal van het bisdom Utrecht, mgr. Th. Hendrikse aanwezig zijn. Naast de overige Nederlandse bisschoppen wor den verwacht de missiebisschoppen mgr N. Hettinga s.s.j., mgr. U. Lehman s.s.c.c mgr dr H Mekkelholt s.c.j., mgr. dr. P. Verschuren s.c.j., mgr. A. v. d. Bronk s.m.a. en mgr. Q. Pessers of.m., Ook de abt van de benedictijnen te Oos terhout, M. Mahler, zal de uitvaart bij wonen. Voorts zullen vertegenwoordigd zijn de drie Belgische bisschoppen die aan het bisdom Breda grenzen, t.w. de bisdom men Brugge, Antwerpen en Gent. Na mens kardinaal Suenens van Mechelen komt de vicaris-generaal Ceuppens. De lijst van genodigden bevat ook een aantal namen van prominente vertegen woordigers van het burgerlijk gezag. Zo zullen o.a. aanwezig zijn de burgemees ters van Breda en van Alphen, de ge boorteplaats van mgr. Baeten. Voorts de territoriaal bevelhebber Zuid brig, ge neraal P. Coopmans, de president van de Bredase rechtbank mr. J. K. Schellen- bach, staatssecretaris van Sociale Zaken dr. J. de Meyer, prof. W. Asselbergs. die over twee weken rector-magnificus'van de Kath. Universiteit van Nijmegen zal worden en de rector-magnificus van de Kath. Hogeschool te Tilburg prof. dr C. Scheffer. Voorts noemen we nog het kerkbestuur van de parochie Alphen en twee verte genwoordigers van de Ned. Herv Kerk, een namens de prov. kerkvergadering van Zeeland en een namens Noord-Bra bant-Limburg. Ondanks deze indrukwekkende opsom ming heeft men toch het aantal officieel genodigden beperkt. Dit om zoveel mo gelijk andere belangstellenden de moge lijkheden te bieden de plechtigheid bij te wonen. Een groot aantal plaatsen in de kerk is daartoe vrij gehouden. De kist met het stoffelijk overschot van mgr. Baeten zal door acht jonge priesters, wijdelingen van mgr. Baeten, de kerk worden ingedragen. De wisselen de gezangen tijdens de H. Mis worden verzorgd door een schola van het groot seminarie te Hoeven o.l-v. prof. drs. L. Aerden. De commandant zeemacht in Neder land, vice-admiraal mr. A. N. Baron de Vos van Steenwijk zal op maandag 7 sep tember op het Nieuwe Haventerrein (steige 19) te Den Helder nieuwbe noemde officieren beëdigen, die hun op leiding van het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord hebben beëin digd. Tot luitenant ter zee van administratie der 3e klasse zal worden beëdigd de heer T. P. J. van Veeren uit Vlissingen. baarheid aan het geluk van allen. Met de edelmoedigheid, die hem eigen was, is hij als Bisschop heen gegaan toen hij het zijn tijd achtte en in stilte, leefde hij toen, nog altijd met zijn hart bij ons allen. Zijn ziekte heeft hem in zeer korte tijd van ons weggenomen. Ik hoop dat U voor hem zult bidden, de enige gave die we hem in dankbaarheid nu nog kunnen geven. Daarom schrijven wij voor, dat in alle pa rochiekerken en kapellen een ge zongen H. Mis voor de overledene zal geschieden en wij weten zeker, dat velen van U aan die Eucharis tieviering zullen willen deelnemen, uit dankbaarheid aan God voor de gaven van deze goede Bisschop." (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) BREDA. In het St.-Ignatiuszieken- huis te Breda is na een langdurige ziek te op 83-jarige leeftijd overleden emeri tus-deken mgr. A. F. M. Boumans, sinds 1960 geheim kamerheer van de paus. Mgr. Boumans werd 4 mei 1881 te Rijen geboren en 9 juni 1906 tot priester gewijd. Daarop volgde zijn benoeming tot kapelaan te Sas van Gent, waar hij zes jaar bleef. Acht jaar was hij werk zaam in Terneuzen, terwijl hij ook een aantal jaren kapelaan in Princenhage is geweest. Mgr. P. Hopmans belastte hem in 1920 met de stichting van een parochie en de bouw van een kerk in het Zeeuwsch-Vlaamse Terhole, waar hij in 1921 tot pastoor werd benoemd. Het was in 1929, dat mgr. Boumans werd benoemd tot pastoor van de H. Hartkerk in de Baronielaan te Breda. In de derti ger jaren breidde hij het kerkgebouw uit, dat hij in de loop der jaren boven dien verfraaide met tal van kunstschat ten. In de parochie zelf ontwikkelde hij een grote activiteit. Zo had ook de scholenbouw voortdurend zijn grote zorg. Hij was directeur van de processie Ha kendover en ongeveer tien jaar geestelijk adviseur van het r.-k. Vrouwengilde. Pas toor Boumans werd in 1950 tot deken van Breda benoemd als opvolger van mgr. dr. W. Koenraadt. Zes jaar later, ter gelegenheid van zijn gouden priester feest, werd hij benoemd tot ere-kanun- nik van het kapittel van Breda. Bij die zelfde gelegenheid werd hij benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Mgr. Boumans was de tweede parochie herder van de H. Hartkerk, die in 1900 werd gesticht. Zijn voorganger, tevens bouwer van de kerk, was pastoor P. Fransen. De overledene, die in 1960 met emeritaat ging, heeft zijn laatste levens jaren gesleten in het r.-k. bejaardencen trum „Vredenbergh" te Breda. Dinsdag avond zes uur zal het stoffelijk overschot van mgr. Boumans in de H. Hartkerk aan de Baronielaan te Breda worden op gebaard. Woensdagmorgen half elf vindt daar ook de plechtige uitvaart plaats, waarna de overledene op de begraaf plaats Zuylen ter aarde zal worden be steld. MGR. A. F. M. BOUMANS z.g. (Foto Schreurs) Van werelddeel naar werelddeel, 5.000 meter hoog. En de man in de cockpit voelt zich prettig met P.K. Opwekken de verfrissing die de aandacht ver scherpt. Mensen met verantwoordelijk werk op elk gebied gebruiken bij voor keur P.K. Probeer zélf hoeveel beter alles gaat met P.K.Steek het bij u: de beste chewing-gum die er is! Top-quality chewing-gum from Wriglefs HANSWEERT In de buitenhaven van Hansweert heeft zich een aanvaring voorgedaan tussen het 824 ton met gasolie geladen Belgische motortankschip ,Ibis' en het 799 ton metende Duitse motor schip Elbe-4. De Ibis zou de zijhaven invaren toen vanaf de Westerschelde de Elbe 4 de ha ven binnenkwam. De Elbe ramde de Ibis en veroorzaakte met haar vooranker een ongeveer anderhalve meter lange scheur in de stuurboordzijde ter hoogte van tank 5 va nde Ibis. Na de aanvaring liep de Ibis in de steenglooiing van de havendam en veroorzaakte daar schade. Na borg stelling aan de rijkswaterstaat kon het vaartuig de reis voortzetten. (Van een onzer verslaggevers) GOES Als nieuwe overste van de paters H. Harten alhier is gisteren pa ter G. Arts geïnstalleerd. Als zodanig volgt hij pater Manders op, die benoemd is tot kapelaan te Hintham, na een ver blijf in Goes van veertien jaar. Pater Arts is geboren in 1906 in Well te Limburg Na zijn studies was hij gedurende acht jaar leraar aan 't seminarie te St. Ooeden- rode. Daarna werd hij ingeschakeld in het intronisatiewerk. Gedurende de laatste zeven jaar fungeerde hij als pastoor van de H. Michaelparochie te Eindhoven. HANSWEERT Zondagmorgen kwam het Nederlandse motorjacht Zwarte Meer uit Amsterdam in de monding van de buitenhaven van Hansweert in aanvaring met het 373 ton metende met ijzerdraad geladen Belgische motorschip Louise. De Zwarte Meer zou de haven verlaten, toen vanaf de Westerschelde de Louise de ha ven invoer. Bij de aanvaring kregen beide vaartuigen' schade. De Zwarte Meer kreeg vrij ernstige lekkage. Met behulp van het bergingsvaartuig Hansweert van de fa. Muller werd het vaartuig buiten de haven aan de grond gezet, leeggepompt en werd een noodreparatie aangebracht. (Van een onzer verslaggevers) GOES De kosten voor de houw van de brug: over het Haringvliet zijn „nader vastgesteld" op 49.225.000 gulden. In eerste aanleg waren de kosten ge raamd op zevenendertig miljoen gulden. Later moest een extra geldlening van 9,9 miljoen gulden worden gesloten om de gestegen bouwkosten te kunnen opvan gen. Na de jongste berekeningen resteert das nog een tekort aan financieringsmiddelen van 2,325 miljoen gulden. 130. Bij een telefooncel stapte de baron uit en zocht in het lelefoonboek onder Bankwezen. „De Hoofdste delijke Bank lijkt me wel geschikt" mopipelde hij, het nummer kiezend. „Met de Hoofdstedelijke Bank", klonk een welluidende meis jesstem. met de directeur", sprak de baron. „Hier is het ijlge- sprek. waarop hij zit te wachten." „Met wie spreek ik?", vroeg de stem weifelend. „Met N.V. Handelsonder neming Pluvius", zei de ba ron gejaagd. „Vlug nu. ver bind me dor, mijn directeur wordt ongeduldig!" Er klonk enig geklik aan de andere kant, toen meldde de stem zenuwachtig: „Ik kan onze directeur niet be reiken. Maar meneer ten Hove, de adjunct-directeur, zegt „Geef mij die dan maar!" riep de baron. „Met ten Hove", zei een stem na een korte pauze. „Met de N.V. Handelson derneming Pluvius", sprak de baron. „Een ogenblikje, dan verbind ik u door niet onze adjunct-directeur." Hij knipte enkele malen met de vingers, kneep zijn neus dicht en vervolgde: „Met jonkheer van Debetere. On ze directeur, baron Bluff, is juist met het vliegtuig ge arriveerd en zal binnen het uur bij u zijn. Zorg. dat u de stukken dan gereed hebt" Toen hing hij op. Aan de andere kant van de lijn heerste enige verwar ring (Advertentie) JUWELIERS-ANTIQUAIRS ANNO 1823 ROTTERDAM WEENA 10 AMSTERDAM ROKIN 120 EN APOLLOLAAN 138 Een -waardevol geschenk en een blijvende herinnering is uw keuze uit onze unieke collectie zilver en juwelen „modern en antiek" s Zaterdags gesloten, 'e zondags geopend

de Stem | 1964 | | pagina 3