INKTZWARTE ROOK BOVEN OISTERWIJK EN BOXTEL Felle brand in de Campina verwoest 150 ha bos en hei PAULUS VI WIL BEMIDDELEN Bloedig gevecht in straten van Saigon Was oefening in warme duinen te zwaar voor soldaat Mensé? SAMEN TEGEN BARRY heeft nu de macht DAGBLAD VOOR ZEELAND AJs Cyprus-crisis verslechtert Makarios legen vervanging van Turken ^k. Oudenbossche lerares in ravijn gestort HAAT ONTLAADT ZICH IN GODSDIENSTOORLOG Aanmerkelijk koeler Minister beslist: Kranten mogen niet zenden 104e JAARGANS No. 24675 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hoofegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 V R IJ D A G 28 AUGUSTUS 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601OOSTBURG. Nieuwstra (Van een onzer verslaggevers) OISTERWIJK/BOXTEL Een verzengende vuurzee, die de omvang van een ramp dreigde aan te nemen heeft gistermiddag in zes uur tijd naar schatting 150 ha natuurschoon verwoest op de Campina- lieidc, gelegen in de gemeenten Oisterwijk en Boxtel. Meer dan dui zend brandweerlieden, militairen en vrijwilligers wisten tenslotte in een vaak wanhopig lijkende strijd de brand in te perken en tenslotte te blussen. O O VATICAANSTAD. NICOSIA Paus Paulus is van plan om via diplomatieke kanalen in de kwesti-Cyprus tussenbei de te komen, mocht de crisis op het ei land verslechteren, zo heeft een Vati caanse zegsman gisteren meegedeeld. De Paus zal zich uiteraard beperken ZWOLSMAN heeft in Den Haag panden verkocht tegen een gezamenlijke prijs van 24 miljoen gulden, hetgeen belang rijk meer is dan de taxatieprijs per 31 december 1963. KROESTJEV is gisteren in Praag aange komen om de pavtisanenopstand tegen de Duitse bezetters, 20 jaar geleden, mede te herdenken Hij maakte van deze gele genheid gebruik om Peking een fikse veeg uit de pan te geven. BINNEN ANDERHALF jaar zal op de Grote Oceaan Fi ankrijks eerste water stofbom tot ontploffing worden gebracht. De juiste datum blijft geheim MET VALSE dollarbiljetten hebben een Zuidamerikaan er een oosters type in Amsterdam gekochte horloges en sierra den betaald. Twee juweliers werden hier door de dupe voor een totaal bedrag van f 5500. PRESIDENT Soekarno heeft gisteren zijn kabinet met elf nieuwe leden uitgebreid tot 77 man. EEN VAN de drio mijnwerkers, die eer gisteren in een kolenmijn in Kroatië van de buitenwereld werden afgesloten is ge red. De twee andere arbeiders bevinden zich nog in de mijn. tot een ..morele interventie". De H. Vader heeft al eerder van zijn belangstelling voor de kwestie-Cyprus doen blijken. Op 15 augustus zond hij de regeringen van Griekenland. Turkije en Cyprus een bood schap, waarin nij uiting gaf aan zijn be zorgdheid over de verhoogde spanningen rondom het eiland en aandrong op een vreedzame regeling. Vermoedelijk wil de Paus nu een dringender en rechtstreekser beroep op de betjokken partijen doen. Op Cyprus dreigt intussen een nieuwe crisis te ontstaan over de aflossing van 335 officieren cn manschappen van het Turkse contingent op het eiland. De Tur ken hebben gedieigd van geweld (dek king door vloot en luchtmacht) gebruik te maken als de vervanging, die op maan dag is vastgesteld, wordt verhinderd. De Verenigde Naties zijn naarstig bezig de nodige voorbereidingen te treffen. Het vredesleger zal evenwel niet tussenbeide komen als het tot gevechten komt tussen Griekse en Turkse legereenheden op het eiland. De Amerikaanse regering zou „gewel dige druk" op Ankara uitoefenen om te voorkomen, dat Turkije de aflossing toch, en wel met geweld, laat uitvoeren. Britse diplomaten zijn doende deze zaak met de regering-Makarios te bespreken. De Turk se eerste-minister, generaal Inöu. ver- koert als gevolg van de geladen stemming in het Turkse leger en bij de Turkse luchtmacht in een moeilijke positie. De 250 militairen, die moeten worden afge lost zijn nl. dienstplichtigen. De Verenigde Naties hebben gisteren ontkend dat de voornaamste V.N.-func tionaris op het eiland, Galo Plaza, voor gesteld zou hebben het V.N.-contingent op het eiland van 6300 man tot 1000 man te verminderen, om zo te helpen de span ning op het eiland te verminderen. Zij werden ernstig gehinderd door een enorme rookontwikkeling, die de zomerse hemel verduisterde. Zo zelfs, dat de felle zon nog zelfs een gloeiende sigaiepeuk leek. Dat de hitte bij de toch al hete temperatuur van gisteren voor de brand- bestrijders haast ondraaglijk was behoeft geen betoog. Om kwart over twaalf kwam gistermid dag de eerste brandmelding binnen bij de Oisterwijksc biandweercommandant Willem van Roessel. ..De Campina brandt!", schreeuwde boer Van de Wouw van de alarmpost „Kievitsblek" door de telefoon. Grote rookwolken stegen toen al op nabij Stenen Heul aan de noord westzijde van het 1100 ha grote natuur reservaat, dat eigendom is van de Ver- eeniging tot behoud van Natuurmonu menten. Een gebied, dat bij natuurlief hebbers bekend is om zijn uitzonderlijke flora en fauna en behoort tot de mooiste streken van Brabant. Onmiddellijk na het alarm kwam de gemeentelijke brandweer van Oisterwijk en de speciale bosbrandweer van deze toeristengemeente in actie met inzet van een nevelwagen. Eveneens werden de ge meentebrandweren van Boxtel en Haaren gewaarschuwd, die samen drie nevel wagens in de strijd gooiden. Later kwa men ook nog drie tankwagens uit Tilburg. Bijzonder veel lof had commandant Van Roessel voor de spuitwagen en de be drijfsbrandweer van de Koninklijke Le- derfabriek Oisterwijk, die op het eerste noodsein uitrukte. Maar meer dan aan brandweei wagens, die vrij snel hun tanks leeg hadden gespo ten, bestond behoefte aan mankracht. Toeristen, die de brand buitengewoon fascinerend vonden, waren er weldra met honderden. Maar de meesten staken geen hand of vinger uit ook al vloekten en tierden de brandweerlieden: „Grijp toch takken en sla die vlammen uit". Het vuur greep in de droge hei naar alle zijden om zich heen en vrat zich gedreven door een sterke zuidoostenwind dwars door een dennenbos, waarna de vlammen een open heivlakte bereikten met hier en daar wat vliegdennen. Er ontstond in het eerste stadium van het blussingswerk vaak paniek als groepjes helpers door het vuur dreigden ingesloten te raken. Gelukkig kwam spoedig militaire hulp opdagen. De Aan- en Afvoertroepen uit Tilburg stuurden eerst twee pelotons en later nog een compagnie, in totaal 150 manschappen. Eenzelfde aantal kwam van de Isabellakazeroe uit Den Bosch, ter wijl het kamp Oirschot een brandpiket van 26 man sterk naar het strijdtoneel dirigeerde. De militairen waren gewa pend met schoppen en zgn. vuurzwepen. Inmiddels was de hel losgebroken. Het vuur had zich over een breedte van 300 tot 600 meter over een lengte van ruim vier km een weg gebaand langs het nage noeg droogstaande Slangenven in de richting van de Huisvennen, nabij de spoorlijn Boxtel-Oisterwijk-Tilburg. Een sportvlieger vloog regelmatig over de heide om de nieuw oplaaiende vlammen te kunnen melden Een bulldozer ploegde een voor van twee meter om de vuur haard. (Advertentie) Profiteert THANS nog van onze ZOMERPRIJZEN BONT Commandant Van Roessel bleef echter volmaakt kalm en stuurde zijn troepen, zowel burgers a's militairen naar de meest bedreigde punten. De organisatie liep gesmeerd. Zelfs een melkfabriek stuurde wagens net terrein in om de blus sers met in kartons verpakte melk te la ven. Tegen zes uur gisteravond was men de brand meester. Helaas is ondanks de in spanning van zeer velen een prachtig stuk natuurschoon verloren gegaan. De oorzaak van de brand is niet bekend. Er deden zich gelukkig geen ernstige onge lukken voor. Oo het terrein van de brand waren ook aanwezig mr. H. baron Van Hóvell van Wezeveld en Westerflier, bur gemeester van Oisterwijk en de heer Valks, loco-burgemeester van Boxtel. (Van onze verslaggevers) OUDENBOSCH De 37-jarige lerares M. Th. Gulden uit Oudenbosch is zondag 23 augustus nabij Lalinebach in Oosten rijk dodelijk verongelukt tijdens een bergtocht. Zij stortte in een ravyn en werd pas gisteren gevonden. Een Oos tenrijkse, die haar vergezelde, kwam eveneens om het leven. IJZENDIJKE Mevrouw G. de B. uit Brugge, die op 15 augustus met een door haar man bestuurde auto in IJzendijke uit de bocht vloog en daarna zwaar ge wond naar een ziekenhuis in Oostburg en later naar een in Gent werd over gebracht, is gisteren aan haar verwon dingen overleden. KATS Gisterochtend werd nabij het Katse Veer het stoffelijk overschot op- gedregd van de 18-,jarige J. C. J. Ver- hage uit Goes, die daar eergisteren had gezwommen vermoedelijk onwel werd en daarna verdronk. UTRECHT De 56-jarige mevrouw M. Brenninckmeier-van der Pluijm uit Utrecht is gisteren overleden aan de verwondingen, die zij opliep toen haar auto door een bromfietser werd geraakt en daarna tegen een geparkeerde wagen botste. WORMERVEER Tijdens het pas seren van een voor hem rijdende brom fietser kwam de 73-jarige J. van Bree- voort uit Amsterdam zo hard te vallen, dat hij later aan de opgelopen verwon dingen overleed. NAALDWIJK Het oversteken van een straat werd de 56-jarige G. van der Lee uit Naaldwijk gisteren noodlottig. Hij werd aangereden door een motor en overleed ter plaatse aan zijn verwon dingen. OSS Doordat hij met zijn fiets on verwacht van een trottoir de weg op reed werd de 7-jarige Rini van de Laar uit Oss door een vrachtauto overreden. De jongen stierf kort na het ongeluk. WIJCHEN Hoewel HIJ niet goed kon zwemmen waagde de 19-jarige student P. van de Graaf uit Wijchen zich giste ren toch in de Oude Maas, waar hij de vedrinkingsdood vond. SAIGON In de Zuidvietnamese hoofdstad is het gisteren tot bloedige ge vechten gekomen lussen boeddhisten en katholieken. Daarbij vielen vele slacht offers en het aantal doden vermeerderde nog toen militairen met geweld tussen beide kwamen. Er was gedurende vele uren sprake van een complete anarchie. De strijd ontaardde in een bloedige godsdienstoorlog tussen katholieken en boeddhisten die elkaar vermoordden en verminkten. Over het aantal slachtoffers is nog weinig bekend. De verwarring en de haat in de Zuidvietnamese hoofdstad is algemeen. De militaire junta heeft niets beters kunnen doen dan de opperste leiding van het land in handen te leggen van een (Advertentie) Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I.. geldig tot van avond Perioden met zonneschijn. Hier en daar plaatselijke wolkenvelden. Zwakke tot matige wind uil weste lijke tot noordwestelijke richting. Vooral in het binnenland aanzien lijk lagere temperaturen. Vandaag zon onder 19.36 uur maan op 22.01 uur Morgen zon op '5.47 uur maan onder 13.07 uur. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Koninklijke Marechaus see stelt op het ogenblik een diepgaand onderzoek in naar de omstandigheden, waaronder de 19-jarige, uit Amsterdam afkomstige dienstplichtige soldaat L. W. Mensé, C-compagnie, 2e peloton van de Kadcrsehool Infanterie te 's Hertogen bosch de dood heeft gevonden. Soldaat Mensé is zoals wij gisteren berichtten dinsdagavond levenloos aangetroffen op een pad in de Drunense Duinen. Hij had die dag een oefening meegemaakt by een temperatuur van ongeveer 26 gra den. Volgens een eerste medisch onderzoek zou soldaat Merisc een natuurlijke dood zijn gestorven, vermoedelijk als gevolg van het plotseling zonder aanwijsbare oor/aak slecht gaan functioneren van de bloedsomloop. Bij het Dagblad De Stem zijn echter mededelingen binnen gekomen, volgens welke de dood van soldaat Mense geweten zou moeten wor den aan de (te) zware oefening, die hij dinsdag heeft moeten meemaken Deze informatie is door Dagblad De Stem ter kennis gebracht van de Legervoorlich- tingsdienst. De Koninklijke Marechaus see zal een en ander bij haar onderzoek betrekken. De woordvoerder der Le- gervoorlichtingsdienst gaf ons intussen als voorlopig commentaar: „Het is niet waarschijnlijk, dat soldaat Mensé is overleden als gevolg van de vermoeienis van de oefening". De eenheid, waartoe soldaat Mense behoorde was dinsdagmorgen uitgerukt voor een oefening in de Drunense Dui nen. De dienstplichtigen hadden, aldus de L.V.D., een minimale bepakking bij zich. totaal gewicht rond vier kilo, waaronder een volle veldfles. Ze had den over hun gevechtsoverall 'n buiten jas aan. 's Morgens is de groepsaanval beoefend. De militairen zijn er niet heel de tijd bij in de weer geweest. De oefe ning werd fase voor fase voorgedaan door de pelotonscommandant. In die tijd konden de mannen rusten. De oefening zelf moet echter door de moeilijk be gaanbare Drunense Duinen zeker bij een temperatuur van 26 graden des ondanks zwaar zijn geweest. Tydens die oefening zou soldaat Men sé, volgens inlichtingen die bij het Dag blad De Stem zijn binnengekomen, her haaldelijk om water hebben gevraagd. Dit zou hem zijn geweigerd. HU zou vervolgens zijn achtergebleven. Daarom zou hy „beboet" zijn met extra diensten, die hij in looppas zou hebben moeten verrichten. De militairen zouden ook gevraagd hebben herhaaldelijk of ze hun buitenjas mochten uittrekken. Daarvoor is evenwel geen toestemming verleend. Van twaalf tot eén uur hebben de be trokken dienstplichtigen geluncht. Van half twee tot half vier hebben zij op nieuw geoefend. De pelotonscomman dant liet zich hierbij vervangen. Daarna konden zij zittend kijken naar een de monstratie. Tussen vijf en zes volgde het avondeten. De dag werd besloten met een kompasoefening van in totaal 20 km. Soldaat Mensé heeft hiervan 4 km afgelegd. Volgens de woordvoerder van de L.V.D. kan de oefening van dinsdag niet als te zwaar worden aangemerkt. Een zelfde oefening is al viermaal eerder gemaakt. Het was die dag wel warm maar niet drukkend. Er zouden oo* geen aanwijzingen zijn. dat soldaat Men se fysiek niet tegen een oefening als deze bestand zou zijn. Hij stond bekend als een sportieve jongen. Hij bokste en deed aan judo Ook heeft hij deelgeno men aan vaardisrheidsmarsen. De L.V.D. deelde tenslote nog mee, dat zodra het onderzoek der marechaussee zal zijn afgesloten de resultaten ervan bekend gemaakt zullen worden. driemanschap waarvan ex-president Ngoe- jen Khan, ex-president Doeong Van Minh en de katholiek Tran Thien Khiem deel uitmaken. Generaal Kahn is voorlopig aangewezen als leider van de regering, maar zonder de titel van „nationaal lei der". In de naaste omgeving van het hoofd kwartier van het Zuidvietnamese leger in Saigon, waar gisterochtend een schiet partij plaatsvond, werden talloze boed dhisten en katholieken doodgeslagen of onthoofd gedurende uiterst verbitterde godsdienstonlusten. Speciale troepen van het leger trachtten de orde te herstellen, maar zodra de en*1 groep uiteen was ge slagen, bonden andere groepen even ver der de strijd weer met elkaar aan. Op een gegeven moment was het leger gedwongen de strijdende partijen door middel van een bajonetaanval te scheiden Voor korte tijd werd de „heilige oorlog' gestaakt maar even later zetten de par tijen enige blokken verder de strijd even verbitterd voort. Op verzoek van de 62-koppige militaire junta is de tekst van een korte verklaring over de inderhaast ingestelde „trojka" door middel van vlugschriften boven de vechtende menigte in Saigon uitgeworpen. De verklaring bevat ondermeer de mede deling dat het wetsartikel waarbij gene raal Khan tot president werd benoemd vervallen is verklaard, de onmiddellijke opheffing van de militaire raad, de terug keer van de raadsleden n^ar „zuiver mi litaire functies" en een verlenging van twee maanden voor de huidige regering onder leiding van premier Khan. Gedurende de komende twee maanden dient het drietal dat nu de macht in han den heeft een nationaal congres samen te stellen, dat een nieuw staatshoofd zal moeten kiezen. Het is vijfentwintig jaar geleden dat de Nederlandse regering de al gemene mobilisatie gelastte, voor ons land de eerste tastbare aan raking met de tweede wereldoorlog die toen voor de deur stond. Terwijl de gemobiliseerden, lach end maar met onrustig het hart, naar de treinen marcheerden (foto boven) meenden de optimisten dat het allemaal niet zo'n vaart zou lopen. Op pagina 7 wijden wU vandaag in een uitvoerig artikel aandacht aan die dag in 1939 toen de radio ons met de simpele mededeling ,,de re gering heeft de algemene mobilisa tie afgekondigd" voorbereidde op vyf jaren van rampspoed. AMSTERDAM De minister van O. K. en \V. heeft, mede namens de minis ter van Verkeer en Waterstaat, aan de stichting Radio Omroep en Televisiezen der Het Parool le Amsterdam meege deeld, dat het op 19 maart gedane ver zoek om een zendmachtiging voor radio en televisie niet ingewilligd kan worden. De Haagse Courant en Het Rotterdams Nieuwsblad, die eveneens dergelyke ver zoeken tot de minister hadden gericht, ontvingen ook een afwijzend antwoord. Wanneer de regering het verzoek zou inwilligen aldus de toelichtingzou zij op de nieuwe nu in voorbereiding zijnde wettelijke regeling van het om roepbestel vooruitlopen, en dit komt de bewindsman onjuist voor. Het voorne men om reclameboodschappen uit te zen den ter financiering van de t.v.-uitzen dingen wordt als een ander bezwaar in de toelichting genoemd. Volgens Het Farool is aan de Provin ciale Zeeuwse Courant meegedeeld dat op haar aanvraag nader wordt terugge komen. Het verzoek van deze krant had een enigszins andere strekking: in dit geval had men gevraagd, wanneer er re gionale reclame-t.v. zou komen, gebruik te mogen vaken van de zendtoren in Goes. Al LAN I IC CITY Johnson is thans officieel kandidaat gesteld voor de ko mende presidentsverkiezingen. De de mocratische party benoemde hem zonder stemming, doch bij oorverdovende accla matie. De zaal daverde minutenlang van geschreeuw, gerinkel met bellen en marsmuziek, toen de kandidaatstelling was gevraagd. Tot dusver hebben alleen Eisenhouwer en Franklin Roosevelt de eer genoten bij acclamatie kandidaat te zijn gesteld. Als kandidaat voor het vicc-president- schap heeft Jonhson, naar vewacht werd. senator Humphrey gekozen (Voor een persoonsbeschrijving van Humprrey zie pagina 7). De Russen hebben er geen geheim van gemaakt dat zij hopen op een overwin ning voor Johnson in november. Mis schien heeft de besliste uitspraak van Johnson in de conventie, dat hij de democratische partij „naar een over weldigende overwinning zal voeren" hen in dit opzicht optimistisch gestemd.' Foto Links een glunderende Humph rey rechts president Lyndon Johnson.

de Stem | 1964 | | pagina 1