Zuidvietnamese dictator zwicht Turken krijgen van Cyprus geen cm Rebellen in slaan op Kongo vlucht Houthakker blijft onvindbaar V.S. vrezen ongunstige consequenties voor de oorlog tegen Vietcong Nul uur vijf SPORT- nummer Bos vergeefs uitgekamd Tachtig mille uit kas van commando's gestolen Makarios over plan-Acheson In Boeagarama en Albertstad Goldwater wil Navo „heet zij lijntje" geven DAGBLAD VOOR ZEELAND Inbraak in Roosendaal Warm en zonnig Studenten bleven a andring en Massa kameraden in TogliattTs lange lijkstoet Oosterschelde Ook lijk derde verdronkene gevonden LEGE STOELEN OP CONVENTIE Vredesboodschap Paus Paulus VI 104e JAARGANG No. 24673 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H M L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) KHAN TREEDT AF EN MIMI VOLGT OP een vrijwilliger sneuvelt zal aan zijn naaste verwanten een schadeloosstelling van f 70.000 worden uitbetaald. Degenen, die geschikt worden bevonden, gaan met gecharterde vliegtuigen naar Kongo. Min stens 40 Zuidafrikanen zouden zich al aan gemeld hebben. Intussen strijken diplomaten van vele nationaliteiten in Kongo neer om de crisis zo snel mogelijk mee te helpen oplossen. Uit Ethiopië arriveerde een speciale af gezant van keizer Haile Selassie, hetgeen gezien wordt als een aanwijzing, dat de Afrikaanse staten Kongo willen behoeden voor een volledige chaos. Ook de premier van Kongo-Brazzaville arriveerde in Leo- poldstad voor besprekingen met zijn col lega Tsjombe over de geschillen tussen de beide landen. De Kongolese minister van gezondheid reist intussen alle Afri kaanse hoofdsteden af om steun te ver krijgen voor de strijd tegen de opstande lingen. Rusland heeft België en Amerika gis teren een fikse veeg uit de pan gegeven wegens hun „gewapende interventie" in Kongo. De Sovjet-Unie dreigde ook te zullen gaan interveniëren, maar dan ui teraard ten gunste van de opstandelingen. „Wij zullen daar n geholpen worden door vele Afrikaanse landen", zo meenden de Russen. In een redevoering op een bijeenkomst van oud-strijders, heeft de republikeinse kandidaat voor het Amerikaanse presi dentschap Goldwater bepleit de NAVO te versterken, door de Amerikaanse bond genoten in Europa kleine kernwapens te geven Goldwater beloofde dat. als hij president zou worden, de leiders van die landen een aftakking zouden krijgen van de „hete lijn" tussen Washington en Mos kou. Amerika is volgens Goldwater al lang een slechte partner in de NAVO. Als eerste voorbeeld noemde hij: ..Deze rege ring heeft Nederland vernederd door de eisen van een Aziatische tiran te steunen bij dc beslissing over het lot van Neder lands Nieuw-Gumea". 'Voor God, Koningin en Vaderland WOENSBA© ito AUGUSTUS ITQ4 Abonnementsprijs: ƒ9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. „GROTE" MINH (Van een enzer verslaggevers) Waarschijnlijk met een nagemaak te sleutel is uit de kas van de korpsadministrateur der Com mandotroepen in Roosendaal een bedrag van 80.000 gulden ge stolen. De diefstal, die gistermorgen werd ont dekt, moet maandagavond zijn gepleegd. De brandkast van de administrateur was zo goed gevuld omdat eerstdaags de salarissen van de officieren en on derofficieren zouden worden uitbetaald. Het onderzoek nanr de diefstal is in han den van de koninklijke marechaussee en de opsporingsdienst van het ministerie van justitie. De legervoorlichtingsdienst kon geen na dere mededelingen doen over de in braak, in het belang van het onderzoek. DE DETAILHANDEL in aardappelen, groenten en fruit heeft een nieuwe c.a.o., waarin de gemeenteclassificatie is komen te vervallen. Het betreft hier een lande lijke primeur. ZUID-SLAVIë zal niet deelnemen aan de komende rode topconferentie in Moskou. Tito is tegen het gesprek, dat de ideolo gische kloof tussen Moskou en Peking al leen maar kan verbreden. DERTIEN smokkelboten, die tussen Su matra en Malakka voeren, zijn door de Indonesische maiine tot zinken gebracht en 175 smokkelaars werden gearresteerd. OP SLAG DOOD was gisteren een 34- jarige man na een val van een berglift in een diep ravijn m de Zwitserse bergen. VOOR DE TWEEDE maal in 24 uur is een Nigeriaanse oppositieleider vermoord. Hij zou met een kapmes zijn omgebracht. DERTIEN personen worden vermist na dat een restaurant in Surigoa op de Philippijnen door brand geheel verwoest werd. Het vuur ontstond door een koel kast, die op kerosine werkte. BIJ HARDERWIJK is een militair vlieg tuig in het Veluwemeer gestort. De twee inzittenden konden zich in veiligheid stel len. PRESIDENT Segni van Italië schijnt nu buiten levensgevaar te zijn. Sinds enige dagen neemt hij weer vast voedsel tot zich. Het is echter de vraag of de pre sident zijn functie weer zal kunnen uit oefenen. Weersverwachting van het KNMI. geldig tot vanavond: Droog en warm weer. Overwegend zonnig. Zwakke tot matige zuid oostelijke wind. later draaiend naar zuidelijke richtingen. Vandaag zon onder 19.40 uur, maan op 21.21 uur. Morgens zon op 5.43 uur, maan onder 10.26 uur. SAIGON Bijna tien maanden na de val van het bewind van president Ngo Dinh Diem is gisteren de regering van generaal Ngoe- jen Khan gezwicht voor de massale oppositie, voornamelijk van stu denten en boeddhisten. De militaire raad maakte gisteren bekend een nieuw staatshoofd te zullen kiezen in plaats van generaal Khan. Daarna zal de raad zich ontbinden en zullen de leden hun militaire functies weer op zich nemen. De grondwet die een week geleden werd afgekondigd is buiten werking gesteld. Men acht het mogelijk dat de Zuidvietnamese militaire raad vandaag (woensdag) als nieuw staatshoofd zal kiezen generaal Doeong Van Minh, bijgenaamd „de grote Minh", die indertijd door [eneraal Khan opzij werd geschoven. Gisteren was na dagen van onrust en betogingen door studenten en boeddhis ten. een enorme menigte samengestroomd voor het paleis van president Khan. De demonstranten sommerden hem luidkeels naar buiten te komen en het volk toe te spreken. Kahn verscheen met een klein ongewapend geleide in een luidspreker auto. Een van de leiders der betogende studenten zat naast hem. Deze student las de gestelde eisen voor en Kahn gaf zijn mening over de verschillende genoemde punten, zeggend dat aan de meeste van de verlangens tegemoet werd gekomen. Daarop sloot hij zich aan bij het geroep van „weg met de dictatuur" door de be togers. „Ik wilde samen met u het com munisme, kolonialisme, neutralisme en de dictatuur, oolv de militaire dictatuur afzweren", voegde hij er aan toe. Later riep de menigte, nog niet tevre den met deze toezeggingen, Khan op nieuw naar buiten. De president kwam niet en even later werd bekendgemaakt dat hij zou aftreden. Gisteren is in Saigon de tekst bekend gemaakt van de brief die de boeddhis tische Vüder Tsjich Tam Tsjau, op een na de hoogste in de boeddhistische hiërar chie en een van de leiders van de verzets beweging tegen het regime-Diem van vo rig jaar, aan president Khan had gezon den. Als voorwaarde voor het verkrijgen van de steun oer boeddhisten wordt in deze brief gesteld: eerbiediging van de democratische vrijheden waaronder gods dienstvrijheid. In de afgelopen maanden zouden volgens de brief vierentwintig tot neutralisering van Zuid-Vietnam zou worden verijdeicl. Op 22 maart kozen de 54 leden van de militaire raad een bestuur van zes leden onder leiding van generaal Khan. Op 17 augustus werd generaal Khan staatshoofd met vérstrekkende bevoegd heden voor een rcoganisatie van het be wind. De militaire raad nam een „natio naal handvest" aan, dat de plaats zou innemen van de grondwet. Binnen een maand zou een voorlopige nationale ver gadering worden samengesteld, waarvan de leden zouden worden aangewezen. Doeong Van Minh bleef in de regering met de titel „adviseur". Toen ontstond van de zijde van de studenten een felle oppositie tegen deze gang van zaken, waarbij generaal Khan een dictator werd genoemd. Voor dit grootscheepse verzet heeft generaal Khan nu moeten wijken Het bericht var Khans aftreden heeft grote ongerustheid in de Amerikaanse hoofdstad gewekt. Men vreest dat het aftreden van Ngoe- jen Khan buitengewoon ongunstige ge volgen zal hebben op het verloof van de strijd tegen de Vietcong-rebellen. Cabot Lodge zei gisteien dat Khans val „niet de fundamentele problemen" van het Zuid-Vietnam raakt. Voorlopig schijnt Washington Khan te willen blijven er kennen en steunen. boeddhisten zijn omgekomen, 254 huizen zijn verbrand en duizenden zijn gearres teerd. Geëist werd dat terstond een eind zou worden gemaakt aan machtsmisbruik. De boeddhisten lieten ook blijken dat zij generaal Doeong Van Minh die na de val van Ngo Dinh Diem staatshoofd is geweest maar door Khan achteruit werd gezet, in de staatsleiding willen. De periode die nu schijnt te zijn afge sloten. begon op 1 november van het vorig jaar toen een militaire junta onder leiding van de stafchef generaal Doeong Van Minh in Saigon naar de macht greep. Na hevige gevechten werden president Ngo Dinh Diem en zijn broer Ngo Dinh Nhoe vermoord. Honderden boeddhisten en studenten die door het bewind van de (katholieke) president waren gevangen gezet, werden vrijgelaten. Na een reorganisatie van de regering en de legerleiding op 6 januari schoof op 30 januari generaal Ngoejen Khan. de bevelhebber van het eerste legerkorps, generaal Doeong Van Minh opzij. Hij nam de leiding van de revolutionaire militaire raad op zich en liet de vier voornaamste generaals van dit orgaan in hechtenis ne men. Generaal Minh aanvaardde de post van „raadgever" van de nieuwe junta en de regering onder Ngoejen Ngoc Tho trad af. Op 8 februari kwam er een nieuw ka binet waarvan generaal Khan als pre mier optrad. Generaal Doeong Van Minh werd staatshoofd. Een maand later maakte generaal Khan een actieprogram bekend dat in een jaar zou worden gerealiseerd. Hij kondigde aan dat de strijd tegen de communisten zou worden voortgezet en dat elke poging ROME De Italiaanse communistische partij heeft gisteren haar vrijdag gestor ven leider Palmiro Togliatti de laatste eer bewezen met een indrukwekkende begrafenis, waarbij ook afgevaardigden van andere Italiaanse politieke partijen en delegaties van communistische partijen uit het buitenland tegenwoordig waren. Meer dan 200.000 mensen stonden langs dq route van de begrafenisstoet. Een muziekkorps opende de stoet, ge volgd door honderden kransen. Daarna kwamen ongeveer 250 partijleden met ro de vlaggen, een tweede muziekkorps en communistische burgemeesters en pro vinciale leiders. Tot de buitenlandse communistische de legaties behoorden die van de Sovjet- Unie. Frankrijk. Zuid-Slavië. Polen, Tsjechoslowakije, Oost-Duitsland, Hon garije, de Verenigde Staten, Roemenië, Bulgarije en Nederland. Communistisch China en Albanië waren niet vertegen woordigd. Het Italiaanse centrale partijcomité komt vandaag bijeen om Togliatti's opvol ger te benoemen. Het is vrijwel zeker dat de functie van secretaris-generaal zal toevallen aan Luigi Longo, die sinds acht tien' jaar plaatsvervangend leider is ge weest. ATHENE President Makarios van Cyprus is gisteren in Athene aangekomen om de toestand in en om Cyprus te be spreken met de Griekse regering. Bij zijn aankomst op het vliegveld van Athe ne verklaarde Makarios aan de pers: „De Grieks-Cyprioten zullen zich nog liever doodvechten dan een oplossing aanvaar den, die tegen de volkswil indruist". Hij veroordeelde tevens „alle Cyprus-bemid- dclaars, die zichzelf als zodanig hebben opgeworpen", hiermee kennelijk doelend op de Amerikaanse diplomaat Acheson, wiens plan tot aansluiting van Cyprus bij Griekenland, waartegenover de Tur ken bepaalde bases op het eiland zouden krijgen, reeds enkele malen door Maka rios resoluut van de hand is gewezen. „Ik ben niet van plan een duimbreed van onze grond aan de Turken af te staan", zo zei Makarios over het plan- Acheson. Hij zei ervan overtuigd te zijn, (Van onze correspondenten) THOLEN Gisteravond werd door schipper J. Schot van het vissersvaar tuig TH-1 in het Tholensen gat onder de gemeente Tholen het stoffelijk overschot van het dertienjarige Haagse meisje Cor nelia J. Blok, dat op 18 augustus j.l. met haar vader J. L. Blok en diens vriend G. de Koster uit Rilland-Bath tijdens het vissen verdronk. dat de Griekse regering en het Griekse volk hem in deze houding onvoorwaar delijk zouden steunen. £ok Turkije heeft het plan al als onaan vaardbaar van de hand gewezen. Ingewijden geloven, dat de Griekse premier Papandreoe er niettemin bij Makarios op aan zal dringen het plan- Acheson te aanvaarden. Papandreoe zou graag een NAVO-basis op Cyprus zien. waardoor ook Turkije daar aanwezig zou zijn. Makarios en Papandreoe kwamen gis teren overeen het geschil om Cyprus aan de algemene vergadering van de Verenigde Naties voor te leggen. „Beide landen zullen een eventuele Turkse aan val op Cyprus met alle krachten bestrij den", zo stond te lezen in een gezamen lijk communiqué, dat de geschillen tussen de beide regeringen overigens verdoezel de. De positie van de Griekse generaal Gri- vas zou wel eens belangrijk kunnen wor den als het tussen de Griekse regering en Makarios misgaat. Grivas, die de Grieks Cypriotische strijdkrachten beheerst, een vurig voorstander van aansluiting van Cyprus bij Griekenland. Een belangrijk element is ook de kwes tie van eventuele Russische hulp aan Cyprus. Athene wil daar niets van weten en wil een beslissing forceren vóór het contact tussen Makarios en het Kremlin te hecht wordt. In Atlantic City is de conventie van de Amerikaunsè Democra tische Partij begonnen. Omdat bij de opening van de conventie nog niet was uitgemaakt of Mississip pi sou worden vertegenwoordigd door een volledig blanke delegatie of een delegatie voornamelijk be staande uit negers, waren de stoelen voor de vertegenwoordi ging uit die staat nog leeg. Komend weekeinde vindt in Zeeuwsch-Vlaanderen de grote tweedaagse wielerwedstrijd plaats, georganiseerd door ds comité's van Oostburg en Ter- neuzen. Twee pagina's over dit evenement openen het vandaag verschijnende sportnummer van Dagblad de Stem, dat daarmee zijn lezers wil gerieven. Behalve genoemde pagina's vindt men uitvoerige artikels en foto's over betaald- en amateurvoetbal als mede over de Olympische Spe len. feit groep longe artiesten onder leiding van Herman Stok gaat onder het motto „Nul uur vijf" op zaterdag 17 oktober in het Concertgebouw in Amsterdam een nachtconcert geven. Dit initiatief wordt gesteund door een veertig medewerkers, die in totaal meer dan veertig nummers brengen Foto De initiatiefnemers bijeen. CASTEL GANDOLFO Paus Paulus VI zal vandaag in Castel Gandolfo een vredesboodschap tot de wereld richten. Dit gebeurt tijdens de algemene audiëntie welke iedere woensdagochtend in Castel Gandolfo verleend wordt. Aanleiding tot het vredesappèl is een dubbele herden king nl. de vijftigste verjaardag van het begin van de eerste wereldoorlog en de 25e verjaardag van het begin van de tweede wereldoorlog. LEPELSTRAAT Gistermiddag is in de Zuidnederlandse metaalwarenfabriek Plameta de heer D. uit Welberg dood aangetroffen met zijn linker hand onder een machine. Men vermoedt, dat de man het slachtoffer is geworden van een hartverlamming tijdens of vlak na het ontstaan van kortsluiting in de machine. Hij had brandwonden aan zijn linker hand. Het slachtoffer was gehuwd en had geen kinderen. VENLO Twee personen, de 24-jari- ge B. Thielen uit Venlo en de 17-jarige mej. Geurtjens uit Bergen kwamen om het leven bij een botsing tussen een be stelwagen en een reizigerstrein op een niet-beveiligde overweg in het plaatsje Grubbenvorst. De trein, die bij de bot sing was betrokken, was van Venlo op weg naar Nijmegen. MARKEN Gistermiddag verdronk de tweejarige Cornelis van Altena in een sloot vlakbij het huis van zijn ouders op Marken. HAAKSBERGEN De 67-jarige heer J. Westendorp ui^ Haaksbergen is gister avond om het leven gekomen toen hij met zijn fiets onverwacht de weg overstak en werd aangereden door een vrachtauto. LEOPOLDSTAD De styd in Kongo speelde zich gisteren af op drie fronten: Boeagarama, Kindal en Albertstad. In eerstgenoemde plaats, die op het grond gebied van Roeanda ligt, werden 250 op standelingen door de regeringstroepen van Roeanda op de vlucht gejaagd. De rebellen zouden nu van plan zijn het voor hen pas weer verloren gegane Boe- kavoe op de regelingstroepen te herove ren. Albertstad was eveneens het toneel van een hevige strijd tussen de rebellen en de Kongolese regeringstroepen, die gesteund werden door blanke huurlingen (Duitsers, Italianen, Grieken. Zuidafiikanen en En gelsen). De opstandelingen werden ook hier op de vlucht geslagen. Nadien ver plaatste de strijd zich naar Kindoe, de hoofdstad van de provincie Maniema waar nu nog hevig gevochten wordt. In Loeloeaburg zou een communistisch-Chi- nese officier zijn gedood. Stanleystad is de volgende plaats, die volgens het schema van Tsjombes troe pen op de rebellen heroverd moet wor den. In Johannesburg worden hiertoe vrij willigers aangeworven. Advertenties in plaatselijke bladen, beloven hen een soldij van ongeveer f 2000 per maand. Ingeval (Van onze Belgische correspondent) AARLEN Champenois, de 38- jarige houthakker van Houdemont in het zuiden van Belgisch Limburg, die zondagochtend een weduwe en haar achtjarige dochtertje met bijlslagen toetakelde en het andere dertienjarige dochtertje van haar bed lichtte en ont voerde heeft de eerste ronde tegen het Belgische gerecht gewonnen. Een klopjacht, waaraan gedurende twee dagen meer dan 200 rijkswach ters en evenveel valschermspringers, uitgerust met kogelvrije vesten deel namen. werd dinsdag stopgezet, zonder dat een spoor van dt voortvluchtige man was gevonden. Een gebied van dertien km2 werd zorgvuldig uitgekamd, waarbij ook een militaire helikopter en tal van speur honden werden ingezet, maar tenslotte is gebleken dat Champenois in het bos van Buzenon niet te vinden was. Het grootste gedeelte van de rijkswachters en alle militairen werden thans terug getrokken en dinsdag is de bevelheb ber van de Belgische rijkswacht, gene raal Thiel. naar Aarlen gegaan om met de procureur dés konings het verdere actieplan te bespreken. Op dit ogenblik werden slechts wachtposten achterge laten op een aantal strategische pun ten. Ook wordt toezicht uitgeoefend op eeri aantal afgelegen hoeven in dc buurt. Het wordt niet onmogelijk ge acht, dat Champenois. door honger ge dreven, zijn schuiloord zal verlaten om in de boerderijen voedsel te zoeken. De streek waarin de houthakker is on dergedoken is uitermate bebost en on overzichtelijk. Tijdens de jongste wereldoorlog diende het als schuiloord voor Belgische verzetsstrijders en het was een verzetsman, die thans de af gelopen dagen de Belgische rijkswach ters als gids heeft gediend" om de schuilplaats van de voortvluchtige te zoeken. Aangenomen wordt, dat de man tijdens de nacht van zondag op maandag toch door een der mazen van het gespannen net heeft kunnen glip pen en thans in andere bossen verblijft Het is zelfs niet uitgesloten dat hij Dver de Franse grens is geraakt. Een pendelaar heeft een plek in het dos aangewezen, waar Champenois zelfmoord zou hebben gepleegd maar die aanwijzing is verkeerd gebleken. De toestand van de zwaar gewonde weduwe is nog steeds levensgevaarlijk maar haar achtjarige dochtertje is aan de beterhand.

de Stem | 1964 | | pagina 1