Afval soms meer waard dan gaaf produkt L 4 D IN DE EIEREN: HOKKEN LEEG r Scheu Olympisch allerlei Boeren: We leggen nu op, onze kippen geld toe I Protest tegen vc pierprijs atgev DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 24 AUGUSTUS 1964 J£UNT u een bedrijf noemen waar het afval meer waard is dan het produkt dat er gemaakt wordt? Waar het niet meer bruikbare of overtollige produkt met de grootste zorg en onder strenge con trole wordt vernietigd tot de laatste snipper onherkenbaar geworden is? In Haarlem is een bedrijf gevestigd waar dit gebeurt. Bij Joh. Enschede en Zn. krijgen een paar vierkane meters de waarde die er op gedrukt wordt. Neem een gangbare postzegel van 15 cent, een nietig stukje papier dat evenveel waarde krijgt als drie stuivers. Tenminste als hij gaaf de drukkerij verlaat en in omloop wordt ge bracht. Mankeert er iets aan, dan heb je de poppen aan het dansen. Een misdruk van een boek vindt als het even kan nog zijn weg naar de uitgeversrestanten, een misdruk van een krant verdwijnt in de prullenbak. Maar de misdruk van een postzegel is zoiets als een twintig karaats diamant in een hoge berg zand. De postzegelverzame laar die hem ontdekt, begint te trillen van emotie. Vermoedelijk is het schoonheidsfoutje van het simpele zegeltje honderd gulden of een veelvoud daarvan waard. Daarom wordt een misdruk van een zegel, onmiddellijk nadat hij uit de pers komt, omgeven met een geheim zinnig stilzwijgen en achter slot en grendel opgeborgen. 'ilHTn ifi - - k: P Door Jan Bakker Export minder Theorie Hard werken Gezondheic mgr. Bae zorg wek Is I Politie zor rijbewijs lichte mot Minder winc TRALIES Voor miljoenen guldens aan „waarden" komen jaarlijks van de persen bij Joh. Enschede en Zn. in Haarlem. Die „waarden" zijn talrijke soorten zegels, bonnen, banderolles en waardepapier, voornamelijk voor de posterijen en het ministerie van financiën en andere ministeries. Onlangs publiceerden wij een artikel over de uitgifte van bijzondere zegels door de posterijen. Vandaag een verhaal over het strenge toezicht bij het creëren van post- en rijks waarden en de voor een bui tenstaander nog al geheim zinnige sfeer, waarin dit miljoenendrukwerk wordt aangemaakt. Toch komen er foute zegels in om loop. een enkele tussen honderdduizen den. 0e zorgvuldigste controle kan dit niet voorkomen. Filatelisten kijken de posterijen zeer scherp op de vingers en de posterijen weten dit heel goed De posterijen zijn er natuurlijk niet op uit zegels te verkopen die op de filatelis- tenmarkt plotseling het duizendvoudige van hun opgedrukte waarde gaan op brengen. Integendeel, de postwaarden moeten zo zuiver mogelijk blijven en zo min mogelijk beïnvloed worden door de waarden van unicums. Daardoor blijft trouwens ook de verzamelaarsmarkt op peil, zij het dat dit slechts een nevenef fect is van het consciëntieuze beleid van de posterijen. De man die verantwoordelijk is voor dit consciëntieuze beleid draagt officieel de titel: hoofd van de afdeling controle der postwaarden of wat minder uitvoe rig: controleur der postwaarden. Het is de heer L. Loos. die zijn bureau heeft in een gebouw dat de PTT bij Joh. Enschede in Haarlem gehuurd heeft. Met ongeveer vijftig PTT-emplo- yés houdt hij hier een scheip toezicht op de miljoenen waarden die bij Joh. Enschede van de persen komen. Er worden in deze unieke drukkerij post zegels bij miljoenen gedrukt voor de Ne derlandse PTT en ook voor andere lan den, alsmede tal van andere waardepa pieren voor de posterijen (gefrankeer de girostroken bijvoorbeeld). Voor het ministerie van financiën maakt Joh Enschede banderolles voor de tabaks accijns en een uitgebreid assortiment zegels en waardepapieren ook voor an dere ministeries (paspoortzegels, consu laire zegels, bevrachtingszegels enz.) Voor particuliere (sociale) instellingen, voor winkeliersverenigingen e.d. komen er eindeloze aantallen en soorten zegels en bonnen van de persen. Over al deze waarden heeft de heer Loos de controle Hij is controleur van de postwaarden, maar zijn taak omvat dus wel wat meer. Oorspronkelijk - in de vorige eeuw - berustten de aanmaak der postwaarden bij de rijksmuntmees ter in Utrecht. Sinds 1866 worden al le postwaarden bij Joh. Enschede ge drukt. Met de controle is sindsdien een postambtenaar belast en veel later is zijn taak geleidelijk aan uitgebreid. Om dat deze beambte bij Joh. Enschede over zulke voortreffelijke controle-moge lijkheden beschikte werd hem ook het toezicht op het drukwerk voor financiën opgedragen en het was maar één stap verder om hem ook de controle in han den te geven van allerlei andere „waar den", die bij Joh. Enschede gedrukt worden. De gebouwen van Joh. Enschede waar de miljoenenwaarden gedrukt worden zijn zo hermetisch als een bankkluis. Een bezoeker komt er alleen op uitno diging binnen. Het is voor een buiten staander een enigszins vreemde wereld. De technische outillage van het bedrijf en de drukprocédés onderscheiden zich van die van menig andere drukkerij door een uitzonderlijke perfectie. Hier in schuilt echter niet het bijzondere van het bedrijf. De vreemde ervaring die men opdoet achter de hoge gevels van deze drukfabriek betreft de ongewone behandeling van het drukwerk Geen enkel zegeltje, hoe gering ook van waar- de, ontsnapt er aan de aandacht. Hier voor is 'n controle-apparaat nodig, dat tot in de finesses is uitgewerkt. „Mijn taak", zegt de heer Loos. „Is het creëren van waarden. Ik heb ei op toe te zien, dat er een hoeveelheid papier de fabriek ingaat en er een evenredige hoeveelheid zegels, banderol les of wat het dan ook mag zijn voor terugkomt. Het is mijn verantwoordelijk, heid om heel precies te weten dat er geen enkele zegel - gaaf of defect - méér gedrukt wordt dan de aantallen die ik in handen krijg. Voor het drukke- rijpersoneel ben ik soms wel erg las'.ig want zij mogen geen snippertje van een misdruk weggooien." Het gaat je als buitenstaander wel, even duizelen, wanneer je het naadje van de kous van deze controle wil we ten. Hoe kan men daar streng de hand aan houden, als bij Joh. Enschede proef drukken voor een nieuwe zegel worden gemaakt, als er misdrukken van de pers komen en als de persen produktie draaien. Het wordt nog een tikkeltje geheimzinniger als de heer Loos ons een stapeltje proefdrukken laat zien van vel len die straks in de nieuw uit te ge ven postzegelboekjes gevouwen zullen worden. „Deze heb ik afgekeurd", zegt hij zonder nadere verklaring. We krij gen geen kans de vellen te bestuderen want ze verdwijnen onmiddellijk weer achter slot. Ons lekenoog heeft er niets bijzonders aan opgemerkt en het moest dunkt ons, wel een uitzonderlijk ervaren filatelist zijn, die op de vellen wel een afwijking had geconstateerd. Maar de fitatelist krijgt geen kans om te water tanden, want de controleur van de post waarden is hem een slag voor. Het gebouw waarin de controleur ze telt is door sluizen" verbonden mei de drukkerij. In de sluizen wordt geeon troleerd wat er aan papier in drukkerij ingaat en wat er aan gedrukte waar den uit de drukkerij terugkomt. Neem aan, dat er honderdduizend postzegels of een miljoen sigarettenbanderolles ge drukt moeten worden. De heer Loos kan nagaan, hoeveel papier hiervoor no dig is, een ruime marge voor misdruk ken er bij gerekend. Men kan zich voorstellen, dat deze aantallencontrole nog vrij eenvoudig is als er plano wan vellen) gedrukt wordt. De postbeambten tellen met de hand en zij zijn er bij zonder bedreven in. Het drukker ij perso neel telt nog eens machinaal na. Sta pels van 20.000 vellen op een palet wor den onder een hoes verzegeld. De controle is minder eenvoudig, als van de rol gedrukt wordt, want iedere rol heeft „ongeveer" de lengte die ei voor aangegeven wordt. In dat geval moet er steeds een controle-beamte van de PTT bij de pers staan, die er op moet toezien, dat niet meer gedruKt wordt dan nodig is, en dat er geen misdrukken verdwijnen. Een defecte zegel kan ook andere fouten vertonen dan alleen drukfouten. Na het drukken worden de vellen ge perforeerd voor de tandranding en bij dit werk kan ook 'n fout gemaakt wor den. Het is eens gebeurd, vertelde de heer Loos, dat men bij de verificatie van een dagproduktie van 40.000 zegels ontdekte, dat er één tand in de perfo- reermachine had ontbroken. Resultaat: in ieder horizontaal rijtje zegels op al de vellen die die dag gedrukt waren kwam een gaatje te weinig voor Het zou een vet kluifje voor de filatelisten geweest zijn en daarom moest die hele dagproduktie overgemaakt worden. ,,Er moet tegenwoordig snel gewerkt wórden, omdat er zoveel opdrachten voor het drukken van waardepapier zijn, aldus de heer Loos. Hoe sneller je werkt hoe meer kans op fouten maken en des te scherper moet dus ook de controle zijn." Waar veel gedrukt wordt en hoge ei sen aan de kwaliteit worden gesteld is het percentage „uitschot" relatief groot. De vernietiging van misdruk (onder toe zicht van de accountantsdienst van de PTT) en van uit de circulatie genomen waarden geschiedt door middel van ver snijding of verrijfeling. Dit is bijvoor beeld nodig na een tariefswijziging bij de PTT (luchtpostbladen e.d. zijn on bruikbaar geworden) en van de ver- '"V 'i ï'jMt f|. •■A." iliiii§ «lip- r:v ^CHTER de groezelige schaduw van het stationnetje Barne- veld-dorp wordt de trillende spoor baan een verblindende straal méér in de alles omvattende zon. Hel kaatst het licht tegen het rosig oker en betongrijs van de geblin deerde wolkenkrabber, de silo. De gigant zou zelfs een Van Schaffe- laar doen duizelen. Het is schafttijd. Aan de voet van de silo zitten mannen op de rand van een bunker-vol vlam mend geel mais. Kippenvoer. Ze eteh er hier nog een goede boter ham van. Maar verderop, waar in zurige weilanden het meel zijn be stemming vindt in zwart-geteerde kippenhokken vol gekakel, daar is het leven nu minder zonnig dan hier bij de Coöp. Aan- en Verkoop vereniging voor Land- en Tuin bouw. Meer dan één boer hoort men daar mistroostig zeggen: „Ach man, het is allemaal niks meer ge daan. Met deze eierprijzen leg ik op m'n kippen toe." Men ziet er al veel kippenhokken leeg staan. De klad zit or in. Er is iets mis met de eierproduktie in Nederland. Niemand kan precies zeggen, waar de nog kort geleden zo veelbelovende pluimveehouderij schip breuk heeft geleden. De deskundigen verschillen van mening. Voor vele kip penhouders is de EEG" liefst m zo ruim mogelijke zin de zondebok. Mi nister Biesheuvel die 't EEG-beleid bij herhaling verdedigde tegenover klagenae boeren-pluimveehouders. deelt natuurlijk in de smaad en zelfs boer £oekoex kan in Barneveld weinig goeds rru er doen. Toch is de situatie niet zó triest. Wan neer namelijk de Nederlandse pluimvee houders bij zichzelf te raden gaan, is er nog een toekomst voor hun produkt. Het zal alleen moeilijk zijn, kracht bij zichzelf te vinden, want de kippenhou ders zijn aan handen en voeten gebon den. export daalden. In de periode van 1 januari tot juni 1963 werden nog circa 95U miljoen eieren uitgevoerd; in de overeenkomst! ge periode van dit jaar bedroeg de ex port nog slechts 770 miljoen eieren. Ook de aanvoeren bij de veilingen lie pen terug; in 1961 werden 120J miljoen eieren aangevoerd; in 1962 nog 1194 mil. joen en in het afgelopen jaar maar 965 miljoen. Men wijt dit hoofdzakelk aan het „afzwaaien" van een gr-Jo< aantal kleine boeren, die het hoofd niet langer boven water kunnen houden of die geen opvolger op hun bedrijfje üebben. De grote bloei, die het pluimveebe- Wat toch is het eieren-eten? In de laatste twee jaar liep het ge produceerde aantal eieren terug. Maar doordat tegelijkertijd de produktie op gang kwam in de gebieden, waar Ne derland een afzetmarkt gevonden had, hield de teruggang geen gelijke tred met het verminderen van de afzetmo gelijkheden. Weliswaar nam de binnenlandse markt wat meer eieren af dan tot dusver maar dit was van weinig betekenis, om dat er nauwelijks verband te leggen was tussen het toegenomen eiergebruik en de prijzen, die door het teruglopen van derie: „Door het houden van grotere een heden worden de kosten hoger. Welis waar zal de winstmarge per kip terug lopen maar bij hogere produktie wordt deze teruggang gecompenseerd door de opvoering van het aantal eenheden". Opvoeren van het aantal eenheden be tekende: een groter vraag naar kuikens en dus naar broedeieren en dus naar fok- eieren. Boeren, die nooit iets met pluimvee houderij te maken hadden gehad, gingen nu kippen houden. Vaak met grote aan tallen ineens. Hokken met 1.500 tot 3.000 kippen zijn tegenwoordig geen oijzonder- heid meer; het houden van enkele hon derden kippen loont in een modern be drijf de moeite niet. Niet alleen moesten grote kapitalen ge stoken worden in de research en bet fokken van goede leg-rassen, maar ook de nieuwbakken kippenboeren kwamen voor grote investeringen voor de bouw van hokken, liefst met automatische voe. derketting en eieren-afvoer. De nodige, gelden werden zeer voordelig gefour neerd door maalderijen en voederindus trieën, door het groot-winkelbedrijf, de economische instellingen van de ooeren- organisaties, de coöperaties en door de Boerenleenbanken. Vooral de graanhandelaren probeerden elkaar in de „aantrekkelijke voorwaar den" te overtroeven. Naar Amerikaans voorbeeld was hier te lande de levering op contract in zwang geraakt. De voe- derlevtranciers gebruikten daarbij als lokvogels aanzienlijke reducties op voe ders (opslagbunkers tegen statiegeld thuis geplaatst) en premies op de ont vangen hoeveelheden eieren. In feite be tekende dit alleen een steun aan de groten; de kleine boeren waren aiweer de dupe, want rente en aflossing we gen zwaar. „Nou ja", verneemt men thans bij de ABTB, „het was toch de persoonlijke keus van de boer, het afhankelijk van de mogelijkheden in het eigen be drijf r~ns met kippen te proberen? De individuele boer kan nu eenmaal niet de verantwoording nemen voor de nationale produktie". drijf in Nederland tot voor kovt door maakte, stond slechts op zeec wankele basis. Jarenlang werd bijna 90 pro cent van onze export-eieren uitgevoerd naar één land: Duitsland. Niettemin werden de boeren vooral die van de kleine gemengde bedrijven op de zandgronden mede door hun organisaties opgewekt, te streven naar „groter eenheden". Voor velen leek het ei toen nog ,,de kip met de gouden eieren". De propogandisten bezigden de theo- Het agrarisch bedrijf, altijd al over geleverd aan de luimen van de natuur, is sinds de mens „economisch" denkt, bovendien sterk conjunctuurgevoelig ge worden. De boer-pluimveehouders heb ben de' laatste jaren gewerkt als paar den om gesteund door de nu geboden hulp, hun bedrijf een hechter economi sche basis te geven. De aard van hun bedrijven loopt te zeer uiteen om een vergelijking te ma ken van de omstandigheden, waaronder zij gewerkt hebben. Maar algemeen mag men aannemen dat de kostprijs van het ei, waarin het arbeidsloon niet werd berekend tussen 1958 en 1963 daalde van 10,1 tot 9,5 cent. Dat betekent dat de kippenhouder voor niets werkt, wanneer de veiling- prijs de 9,5 cent nadert. De laatste we ken was zeven cent soms niet eens zo'n slechte prijs. Maar de kippenhouder leg de zelfs toé op het voer. Het moet hem bijzonder gestoken hebben, te zien dat de consument voor hetzelfde ei vijf tien cent of meer betaalde. De situatie ten aanzien van de eier produktie schijnt nu een kritisch ount te naderen. In heel West-Europa be staat de tendens, de produktie af te rem men. Men kan dat horen van particu liere handelaren en van de coöperatie ve eierveilingen. Verwacht wordt daar om, dat de EEG-partners hun produktie niet zullen verhogen. De houding, die West-Duitsland in dit verband aanneemt, prikkelt vele pluimveehouders en stelt insiders voor raadselen. Tot voor kort bestond de Duitse eier produktie officieel uit 900 miljoen stuks. Op onverklaarbare wijze zijn de Duitse kippen ineens zeer actief geworden. Het Produktschap voor Pluimvee en Eieren zegt daarvan: „De pluimveehou derij in grote landen als Duitsland is niet te bekijken. Er wordt veel aan par ticulieren geleverd en de boeren verzwij gen wat ze verkopen voor de belasting. Wij gingen in onze prognoses op de handel af"- Min of meer officieel wordt aangenomen dat de Duitsers hun eier produktie opzettelijk verzwegen heoben Geheel tegen de EEG-marktordening van juli 1962 in, trachtte Duitsland de grens te sluiten voor „frische Holland eier". Omdat deze afspraken stre/en naar een volledig vrije werking van vraag en aanbod binnen het EEG-ge bied, verijdelde de Europese Commissie deze aanslag. Zo de situatie voor de Duitse pluim veehouder al nijpend was? dan werd ze door deze ingreep nog nijpender. Niet temin voert West-Duitsland grote hoe veelheden eieren uit Oost-Europa in on der de leus: ,,We hebben nu eenmaal on. ze handelsverplichtingen. Bovendien worden er naar verluidt allerlei verkap te faciliteiten verleend die uitbreiding en verbetering van de kippenstapel in de hand werken. Maar al handelt Duitsland tegen de gezamenlijke afspraken, het is toch niet de oorzaak van alle kwaad. Ook Italië dat grote hoeveelheden Poolse eieren importeert („terwijl onze eieren daar heen zouden moeten", aldus het Produkt schap), is dat niet. Het is van essentieel belang dat de marktordening voor eieren door alle EEG-partners in acht wordt genomen. Beschermende maatregelen zouden de huidige toestand aanzienlijk kunnen ver ergeren. Daartegenover is er de voor velen bikkelharde en zeer pijnlijke zekerheid, dat een markt zonder garan tieprijzen, zichzelf wel saneert In dit licht ziet minister Biesheuvel die mogelijkheden om ongunstige peri odes in de toekomst te voorkomen of te beperken: Bevordering van het binnenlands ge bruik van eieren door doelgerichte reclame en voorlichting; Vermindering van de bescherming, die het EEG-heffingenstelsel biedt, teneinde te voorkomen dat de pro duktie zich verder uitbreidt en: Een krachtig streven naar het door zichtiger maken van de Europese markt, o.a. door het publiceren van overzichten t.a.v. het aantal in de lid-staten ingelegde broedeieren. Wanneer Europa, vandaag nog, zijn kippenstapel decimeert dan zal morgen weer vraag naar eieren ontstaan. De aanlooptijd naar de nieuwe productiepe riode duurt wel zo lang, dat er altijd toekomst blijft voor de pluimveehouders. Velen zullen de strijd om het bestaan moeten staken. Die overblijven, zijn ge waarschuwd en moeten voor twee tellen. Ook naar de omvang van hun bedrijf- DJAKARTA Ook Indonesië zal aan de Olympische Spelen in Tokio deelnemen. Een woordvoer der van het Indonesisch Olympisch Comité verklaarde dat het plan, zijn land in dertien takken te doen vertegenwoor digen, moeilijk uitvoerbaar zou zijn. „De kwalificatiewedstrijden voor waterpolo en hockey hebben reeds plaats gehad. Wat het zwemmen betreft, onze deelname zal afhangen van de internationale fede ratie (FINA). We zijn door deze organi satie geschorst naar aanleiding van de Ganefospelen, waar zwemmers en zwem sters uit communistisch China zijn uit gekomen." Een woordvoerder van de FINA verklaarde dat Indonesië eerst op nieuw in de FINA zou moeten worden opgenomen, alvorens in deze kwestie een uitspraak zou kunnen worden gedaan. TOKIO Men is in Tokio uiterst druk doende de stad voor de te verwachten vreemdelingen-intocht in alle opzichten een nette indruk te laten maken. Door het stadsbestuur zijn diverse maatregelen afgekondigd en in de oos terse metropole spreekt men nu al van de „ijzeren Olympische bezem". Een van de stappen van het stadsbestuur is met grote tegenzin ontvangen. In de 8000 bars, 18.000 restaurants en meer dan 3000 an" dere openbare gelegenheden mag na 12 u. 's nachts geen alcohol meer worden ge* schonken. Slechts voor enkele, als zeer gunstig bekend staande zaken, geldt dit verbod niet. Zelfs de vrijwel uitsluitend van „nachtklandizie" draaiende „Turko's Turkse baden met massagebediening, moeten de deuren voor middernacht slui ten. De Japanners willen coute que collie een uitstekende indruk maken. Men wil zelfs zo ver gaan, ook de ultra-moaerne bowlings in dit verbod te betrekken. hoogde sigarettenprijs. Bij Joh. Ensche de staan hoge stapels vellen bedrukt met banderolles die niet meer gebruikt kunnen worden, en nu onder toezicht van de algemene rekenkamr vernie tigd moeten worden. Verbranding van zulke stapels papier is niet mogelijk, omdat zij geen vlam vatten. Versnijden is de enige mogelijkheid om er volko men zeker van te kunnen zijn, dat alles vernietigd wordt. Er blijven dan ook slechts strookjes van twee millime ter over, die tot balen worden geperst en aan de handel worden verkocht. De tabak bezorgt de controleur van. de postwaarden trouwens over het alge meen meer zorgen dan de post. Hij krijgt hier namelijk te maken met fa brikanten die accijns hebben betaald en hiervoor zo snel mogelijk banderolles willen ontvangen. Zij willen steeds een voldoende voorraad banderolles hebben, maar toch ook niet te veel Zij moeten steeds zoveel accijnswaardèn bezitten, dat zij vlot kunnen afzetten en dat zij niet bang hoeven te zijn met te veel te blijven zitten. In zijn functie van controleur der postwaarden is de heer Loos tussenper soon tussen posterijen en drukkerij. Hij is nauw betrokken bij de voorbereiding van de uitgifte van nieuwe zegels en de produktie van bestaande zegels. (,,Een krankzinnig druk jaar door veel bijzon dere zegels en gewijzigde tarieven") Daarbij overlegt hij met de drukkerij- leiding welke technische mogelijkheden op een bepaald ogenblik aanwezig zijn. Anderzijds is de heer Loos „grossier" voor de postdirecteuren in den lande. Hij moet steeds aan een redelijke vraag naar zegels en ander waardepapier kun nen voldoen. „Soms is het nodig, ken nelijk overdreven aanvragen te matigen. Ik mag me niet laten verleiden tot te grote voorraden." In Haarlerq zijn rappe meisjeshanden dagelijks bezig met het tellen, vouwen en bundelen van postzegels („op het ogenblik een extra produktie van vier honderdduizend zegels van 15 cent"). Het worden pakken van vijftig vellen a tweehonderd zegels. Alle hoofdpostkantoren sturen via de districtskantoren maandelijks aanvragen in voor zegels en waardepapieren die zij denken nodig te hebben. Die worden dan als extradepêche trein naar de be treffende postdirecteuren verzonden. Bijzondere zegels worden ouBen deze aanvragen om als „ambtshalve verstrek, kingen" naar de postkantoren gezonden. Als een tariefswijziging wordt ingevoeld hdbrt de heer Loos nog al eens nood kreten van postdirecteuren, die zich vol doende op de wijziging heobea voorbe reid Buiten de maandelijkse verzendin gen om moeten er dan „spoedjes" wor den verzonden. Maar hierdoor mag de normale voorziening van de postkantoren niet in het gedrang komen, zegt de heer Loos. 104e JAARGANG UitgaveN.V. Uitg. A/| Directeur: Drs. W. A. HoofdredacteurJ. J. Redactieraad J. M. A. C. J. v. Hootegem, mr. Mes, mr. H. M. L. de Re] Vercauteren, L. J. v. 't Bureau Breda Reld lel. 22341 (5 lijnen). Pos Bureau voor de Zeeuwi int: BREDA lil de gezon van mgr. Jos Baelen, eml van Breda, is een verslechij den. Zijn toestand wordt genoemd. Mgr. Baeten werd op UJ opereerd aan het linkerbei opvolger, mgr. G Vet, Ir menten der Zieken had toe, beenoperatie is op zichzelf lukt, maar de algemene toe bisschop ging nadien snel ac De artsen hebben het be zieke tot het uiterste beperk DEN HAAG De rijkspo dert enige tijd de beschikkin snelbrommers met een top| 75 km per uur, waarmee wordt gehouden op de al' veel langzamere „gewom Deze snelbromers worden lichtgewicht motorfietsen a, men moet dan ook een rijbe om ze te mogen berijden. Daar het organisatorisch bleek op zeer korte termij surveillance belaste rijksp< ren een opleiding voor dit| geven, heeft de minister va; Waterstaat hiervan tijdelij verleend. (Van een onzer verslag I DEN HAAG In een zeel argumentatie heeft de presiJ Haagse rechtbank, mr. A. Hl gisteren het protest van de l| wezen tegen de maatregel va| van justitie, welke inhield I gangsprijs voor de pier terufl van 1,tot 0,55, zo als ministeriële beschikking Aan de argumentatie is geen! gegeven, omdat de beslissirf kamer werd genomen. Desgevraagd wilde ook de I toe niet overgaan. De juris! E.M.S. hebben het stuk in stuf wegen momenteel de kanse| beroep. Gaat men tot dit 1 dan zal ook de argumentatie i openbaar worden gemaakt,! deze zaak ook dan nog steed 1 zal zijn. Los van dit mogelijke berol nog het E.M.S.-beroep ingedl college van beroep voor hl leven. Bovendien volgt nog f tegen de E.M.S. op grond va treding van de prijzenwet, wJ de economische controledie| verbaal is opgemaakt. NA EEN ontploffing in de kamer is een Britse tanh Arabische Golf in brand gev de bemanning konden 46 men gered. Over het lot van drie bi leden verkeert men nog in he TWEEëNTWINTIG miljoen Zweedse lucifers zijn gister* ontploffing in Joenkoping opgegaan. OVERAL in India is giste monstreerd tegen de leven schaarste en de stijgende prij veer 700 betogers werden ge STEEDS hoger wordt de sch het aantal Indonesische infil Maleisië. Men neemt aan, dj minstens 60 man betreft. Elf dood en ongeveer 45 gevangen MORGEN gaan tien spastisch uit Rotterdam een gratis maken dank zij een royaal idee van het brandweerkop luchthaven Rotterdam. AMERIKA, Engeland en Fr ai ben de Russische beschuldigin mige internationale vluchten onwettig zijn van de hand Weersverwachting meegedei het KNMI, geldig tot hede In het noorden van het Ia bewolking met aanvankel hier en daar wat regen, zuidwestelijke wind en wei andering in temperatuur, zuiden van het land droog warmer met afnemende be Matige tot zwakke wind zuidwest en zuid. Vandaag zon onder 19.42, 21.03 uur. Morgen zon op 5.41, maar 09.08 uur.

de Stem | 1964 | | pagina 8