Kongo wijst massa buitenlanders uit GESTOORDE MISDADIGER ROOFT 13-JARIG MEISJE Dictatuur van „Diem de tweede' lokt verzet uit Verkeer en water eisen 16 doden Amerikanen in Vietnam bezorgd Vreemde kostganger Democraten: N hadden Amerikanen het zó goed Radiostation geplunderd ZWOLSMAN: Ik ben een komkommer Klopjacht in Belgisch-Limburg op zwaarbewapend krankzinnige DAGBLAD VOOR ZEELAND MAKARIOS Eerst rust op Cyprus, dan treed ik af Meer wind Lisala in handen van rebellen In storm beschadigd DC-8 MAAKT BANGE REIS VANDAAG BEGINT CONVENTIE Johnson kiest spoedig een vice-president 104e JAARGANG No. 24671 Voor Ood, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 MAANDAG Aucrttanw ivóy Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) KHANS REGIME IN DE STORM MÜNCHEN, NICOSIA, ATHENE In een interview met het Westduitse blad „Quick" heeft president-aartsbisschop Makarios van Cyprus verklaar! graag af te willen treden als de situatie op het eiland dit toelaat, „Als de spanning ver mindert zal ik geen kandidaat meer zijn voor het presidentschap. Zolang dit ech ter niet gebeurt zal ik aanblyven", zei Makarios. Hij verklaarde ook tot volledige over eenstemming met de Griekse regering te zijn gekomen over het beginsel, dat Cy prus volledige onafhankelijkheid moet genieten en het recht van zelfbeschikking moet kunnen uitoefenen. Makarios be sloot met de mededeling, dat hij zijn zienswijze met betrekking tot het ver lenen van Russische militaire hulp niet had gewijzigd. Intussen is in het benarde voedselte kort voor de inwoners van Kokkina enige verbetering gekomen, doordat de Griekse Cyprioten eindelijk hebben toegestar enkele tonnen voedsel naar KoKkina sturen. De hoeveelheid was weliswaai te gering voor het aantal inwoners maar betekont toch een hele verlichting Egyp te heeft een gedeelte van de nood gele nigd door 3,5 ton geneesmiddelen te schenken aan de slachtoffers van de re cente luchtaanvallen. De pogingen van de Griekse regering om de kwestie-Cyprus te regelen zijn intussen in een impasse geraakt. De Grie ken zouden niet bereid zijn Turkije toe te staan een deel van Cyprus als mili taire basis te gebruiken in geval van volledige onafhankelijkheid. Wel zou Griekenland er eventueel mee in kunnen stemmen, dat na totstandkoming van de „enosis" een stuk grond voor 20 tot 30 jaar verhuurd wordt aan Amerika of de NAVO voor het inrichten van een basis. SAIGON Heftige betogingen, gericht tegen het bewind van de Zuidvietnamese president (generaal) Khan, en felle beschuldigin gen van boedhistische zijde .inzake vervolging van hun geloofsgenoten, maken de Amerikanen in Zuid-Vietnam ernstig bezorgd dat Khans eenmansregime aan dezelfde stormen blootgesteld zal worden als van Diem vorig jaar. Zoals vorig jaar, toen Diems bewind ten val werd gebracht, waren het de studenten die het groeiende misnoegen tot uiting brachten. Ze plunderden het radiostation in Saigon. Die bestorming vormde een hoogtepunt in de ongeregeldheden van de afgelopen dagen. Kahn heeft zich, zoals men weet, vorige week uitgeroepen tot president van Zuid-Vietnam en hij voert een een- mansbewind. De studenten, die in grote groepen de straat opgingen, eisten dat aan de dictatuur een eind wordt gemaakt. Zaterdag had een delegatie van hun lei ders met Kahn gesproken, waarbij hun eisen waren overhandigd. Later werden zij door grote woede be vangen toen het officiële radiostation, melding makend van die ontmoeting, in een nieuwsuitzending het deed voorko men alsof alle geschillen uit de weg wa ren geruimd en dat de studenten tevreden waren gesteld door toezeggingen van Kahn inzake de komende kabinetsforma tie. De studenten eisten een regering van burgers in plaats van een kabinet dat overwegend uit militairen zou bestaan. Met duizenden demonstreerden de stu denten gisteren voor het gebouw van de radio. Het kwam nog niet tot ongeregeld heden, maar toen er een hevige tropische regenbui losbarstte, gingen de politie mannen die het gebouw bewaakten even schuilen. Daarvan maakten de demon stranten gebruik door het gebouw bin nen te dringen. Zij gooiden de ruiten in en vernielden een deel van de inven taris. President Kahn is kennelijk bevreesd voor de studenten. Hij heeft de politie gewaarschuwd niet al te hardhandig te gen hen op te treden. Hij denkt met zorg aan de gebeurtenissen van vorig jaar, toen Diem ten val werd gebracht. De studenten brengen zijn naam trouwens openlijk in verband met die van Diem. „Kahn wil evenals zijn voorganger dic tator worden" zeggen zij. De gebeurtenissen bij het radiostation werden gisteren gevolgd door een roeri ge betoging, waarbij demonstratief een exemplaar van de grondwet werd ver brand. Een artikel daarin geeft de pre sident dictatoriale macht. Zij eisen alge mene verkiezingen, afschaffing van de censuur en inperking van het militaire element in het bewind. De studentenbetogingen vallen samen met beschuldigingen door de boeddhisten, dat zij aan vervolging blootstaan. Enke le van hun leiders zouden zijn vermoord en velen gearresteerd. Zoals men weet werden destijds diezelfde beschuldigingen tegen ex-president Diem ingebracht. Amerika, dat Zuid-Vietnam rechtop moet houden, beziet de ontwikkelingen der laatste dagen met ongerustheid. Cabot Lodges missie naar Europa, om steun voor de Amerikaanse' activiteit in Vietnam, heeft na Den Haag ook in Ko penhagen weinig resultaat opgeleverd. Denemarken neeft hem geen enkele toe zegging gedaan. Vandaag komt Lodge in Bonn aan, om de Westduitse regering te polsen. Bonn staat vierkant achter Was hington, inzake Zuid-Vietnam, maar troe pen kan men Amerika niet geven. De Westduitse grondwet verbiedt dat WEER heeft de Sovjet-Unie met één raket drie aardsatellieten gelanceerd. De geruchten dat er een Russische ruimte stunt op til is, zijn daardoor nog sterker geworden. AL 112 mensen zijn in Zuid-Korea aan slaapziekte overleden. In Texas stierven hieraan tot dusver 14 personen. EEN van de drie groepen Indonesische infiltranten is door Maleisië opge spoord. Vier Indonesiërs vonden daarbij de dood. VIER KOMPELS zijn in een mijn bij Essen in Duitsland door giftig gas ge stikt tijdens pogingen een brand in de mijngangen te blussen. NA een aanrijding is bij Turhout een smokkelauto met 6000 kg Nederlandse boter in brand geraakt. De chauffeur nam de benen. Van de wagen bleef niets over. BEGIN volgend jaar zal een tweede Belgisch Nederlandse expeditie naar de zuidpool vertrekken. WEGENS het veroorzaken van een dodelijk ongeluk is een 35-jarige Neder- landse vrachtwagenchauffeur (de naam is niet bekendgemaakt) in Malmö (Zweden) gearresteerd. Hij had de maximumsnelheid overschreden. RUSLAND zou, volgens een Brits blad, van plan zijn grote hoeveelheden van het van Canada gekochte graan rechtstreeks aan Cuba te leveren, omdat de Sovjet- Unie het zelf niet meer nodig heeft. VIJF losgebroken Duitse herders hebben in Indianapolis (V.S.) een tweejarig meisje zo verwond, dat het even latei- overleed. De honden behoorden aan de ouders van het kind. RUIM TWEE iaar heeft een 6-jari, negerjongen in Miami op last van zijn moeder naakt gevangen gezeten in een smerige kamer waarin geen daglicht doordrong en een kapot matras het enige stuk inventaris was. Hij werd ge voed door een gat in de muur. De politie heeft hem gisteren bevrijd. DRIE maanden nadat zij bij een ernstig treinongeluk gewond raakte cn in een coma raakte is een negenjarig Engels meisje gisteren ontwaakt. SINDS het oegin van deze eeuw zijn Engeland tien miljoen personen het slachtoffer geworden van verkeerson gelukken. Liefst 285.000 van hen verloren daarbij het leven Weersverwachting medegedeeld door het K.N M I geldig tot van avond In de kustprovincies half tot zwaar bewolkt met later plaatse lijk enige regen en een krachtige mogelijk harde wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur, in het binnenland vrijwel overal droog en vooral aan vankelijk nog zonnige perioden Matige tot krachtige wind tusser zuid en zuidwest. Dezelfde tempe raturen als gisteren of iets hogere Vandaag: zonder onder 19.45 uur. •maan op 20.46 uur. Morgen zon op 5.40 uur maan onder 7.52 uur. LEOPOLDSTAD Volgens in Leo- poldstad ontvangen berichten zouden op standelingen erin geslaagd zijn de stad Lisala, in de provincie Equator, te over meesteren. In Boekavoe, dat pas door de regeringstroepen is heroverd, zou het nu rustig zijn. hoewel in éen Afrikaanse wijk nog ongeveer veertig opstandelingen standhouden. Hun leider, „generaal" Olenga, heeft tijdens de herovering van de stad door Tsjombes troepen het leven verloren. De drie Amerikanen die tijdens „de slag om Boekavoe" werden vermist, zijn in goede welstand teruggevonden. intussen duurt de massale uitzetting van onderdanen van Kongo-Brazzaville, Boeroendi cn Mali voort. Zaterdag wer den er honderden met liun bezittingen van Leopoldstad naar Brazzaville over gebracht. Ook passeren er honderden de grens van Oeganda. Vooral het aantal Griekse vluchtelingen is talrijk. Zij wor den opgevangen door de Griekse gemeen schap in Kampala, die de regering heeft verzocht scholen en hotels beschikbaar te stellen voor de ontheemde landgeno ten. Onder degenen, die uit oost-Kongo gevlucht zijn bevinden zich 81 Ameri kaanse missionarissen, 87 Aziaten. 24 Bel gen en een paai Fransen en Italianen. Frankrijk en de Verenigde Staten hebben toegezegd de ontheemden te zullen hel pen. Amerika is sterk gekant tegen de uit wijzing van de Brazzaville-Kongolezen, maar is er niet in geslaagd Tsjombe tot andere gedachten .te brengen. Deze ziet hieiin namelijk de enige manier om zich le wreken voor hel feit, dat Brazzaville onderdak verleent aan opstandige Kon golezen en actief de rebellen steunt. „De regering zal de verbanning in een tempo van duizend personen per dag voortzet ten tot Brazzaville deze steun intrekt", zo heeft Tsjombe gedreigd. Tsjombe zou zelfs de V.N. hebben ge vraagd een einde te maken aan de infil traties van vijandige elementen uit Boe roendi en Kongo-Brazzaville. Voor het eerst is nu ook Zuid-Afrika op het Kon golese oorlogstoneel verschenen. Zater dag arriveerde een vliegtuig van de Zuid afrikaanse luchtmacht in Leopoldstad met aan boord vijftien ton voedsel en medica menten voor de regering-Tsjombe. Ame rikaanse soldaten hielpen bij het lossen van de lading. Zuid-Afrika zal in totaal 1000 ton medicamenten, vaccins, ander medisch materiaal en voedsel leveren. Ook zijn 40 huurlingen uit Zuid-Afrika onderweg naar Leopoldstad. Intussen schijnt Amerika zijn interven tie in de Kongolese chaos zo gering mo gelijk te willen houden. Washington vindt, dat het gedaan heeft wat moge lijk is en dat de rest maar door de Afri kaanse landen zelf opgeknapt moet wor den. Men hoopt, dat een Afrikaanse vre desmacht opgericht zal worden, waarom Tsjombe aan Nigcrië, Ethiopië. Liberië, Senegal en Malagasy neeft gevraagd. MANILLA De enige DC-8 die de Phllippijnae luchtvaartmaatschappij PAL bezit ivan de KLM in huurkoop verkre gen) heeft een bijzonder angstige reis boven de Stille Oceaan achter dc rug. Het toestel kwam doordat de radar uitviel in een zeer zware storm op grote hoogte terecht en daarin hebben de vleugels, zwiepend als die van een vogel, het zo zwaar te verduren gehad dat de pylons (de vleugelsteunen waaraan de vier straal motoren hangen) scheurtjes hebben opge lopen. De passagiers hebben het in hun veilig heidsriemen allemaal nog goed doorstaan. De ene man die de riemen niet wilde vastmaken, werd uit zijn stoel gegooid, met zijn hoofd tegen het plafond. De PAL is met het defecte toestel erg ontriefd, maar de KLM heeft collegiaal direct een andere DC-8 in bruikleen af gestaan. Niel alle horecabedrijven zullen worden gesloten DEN HAAG „Geld is nu eenmaal nog niet aan de prijsmaatregelen, onderhe vig. Een actieve ondernemer heeft al tijd geld nodig voor investeringen. Nu geld aantrekken moeilijk en duur proberen wij goedkoper geld vrij te krijgen". In ongeveer deze woorden maakte de lieer R. Zwolsman, presi dent van de raad van beheer van de N.V. EMS, iets van zijn moeilijkheden duidelijk tijdens een televisie-interview in KRO-Brandpunt met drs J. van der Pluym. De heer Zwolsman vertelde, dat de EMS recentelijk acht miljoen gulden in de horeca-sector heeft geïnvesteerd. Daar naast is vier miljoen door verkopen vrijgekomen. Hij ontkende t.a.v. de ho reca-sector een nieuw beleid te voe ren, maar verklaarde, dat op basis van de aankoopprijzen voor een aantal ho recabedrijven geen rentabiliteit aanwe zig was en op basis van vervangings waarde geëxploiteerd en afgeschreven moet worden. De heer Zwolsman verklaarde met stel ligheid. dat lang niet alle horecabedrij ven zullen worden afgestoten. De mees ten, zoals b.v. Britannia in Vlissingen, Grand Hotel en Kurhaus in Scheve- ningen zijn na veranderingen in de complexen wei rendabel te maken. Na verkregen rijksgoedkeuringen zal daar uiteindelijk rentabiliteit worden ver kregen. J>is. van der Pluym vond, dat de plotse linge verkopen een paniekerige indruk hebben gemaakt. Het personeel heeft de indruk, dat deze over de hoofden is heengegaan. Hij sprak van een „harde stellingname". De heer Zwolsman haa daarvan niets gemerkt. Hij heeft in een allerprettigste sfeer, met begrip voor de wederzijdse standpunten, een gesprek met de bonden gehad. Hij noemde het personeel ten dienste van de vennoot schap belangrijker dan de aandeelhou ders. Tot nu toe is niemand ontslagen. Men probeert personeel uit verkochte zaken op andere plaatsen aan het werk te zetten. Dit zou volgens de heer Zwolsman ook wel lukken mits goed keuring voor de bouw van nieuwe be drijven afkomt. Hij mopperde over de „halve goedkeuring voor een motel te Westkapelle, dat op deze manier niet rendabel te krijgen is". Naar zijn mening zijn de „storm van verontwaardiging" en de verwijten op de voorpagina's der kranten gevolgen van de „komkommertijd". De heer Van der Pluym sprak in dit verband van kortsluiting en over het belang van een duidelijk toegelicht beleid. De heer Zwolsman zei verbaasd te zijn geweest over ae reacties op da verko pen van een aantal horecabedrijven. De daaruit voortvloeiende verplichtingen voor het personeel zullen worden nage komen. Hij verklaarde ten aanzien van het personeel niet op winst uit te zijn, maar een sociaal verantwoord beleid te willen voeren. Maar dan zullen naar zijn mening nieuwe hotels op daartoe geëigende plaatsen moeten woraen op gericht om de mensen te kunnen over plaatsen. Anders wordt het onmogelijk om de gestelde doeleinden te verwezen lijken. Janny Plas uit Wildervank zaterdag met haar fiets beklemd tussen de vracht wagen en een geparkeerde auto. Het meisje was op slag dood. (Van onze correspondenten) KRABBENDIJKE Een Eindhove- naar heeft zaterdagochtend bij een dijk in Krabbendijke het stoffelijk overschot aangetroffen van de heer G. de Koster, een van de drie personen, die vorige week tijdens het vissen op de Ooster- schelde de dood vonden. Van het drietal wordt nu alleen nog het 13-jarige doch tertje van de heer Koster vermist. WASPIK De vijfjarige Peter de Wit uit Raamsdonk-dorp vond zaterdagmid dag de dood toen hij in Waspik op een stille poldeiweg met enkele vriendjes aan het spelen was op een stilstaande boerenwagen. Plotseling kwam de jon gen' achter een paar geparkeerde auto's vandaan om dwars over de weg naar de boerenwagen te lopen. Op dat moment werd hij gegrepen door een auto. Het slachtoffertje werd in de berm van de weg gesmakt en overleed later in het ziekenhuis in Raamsdonksveer. DINTELOORD De zeventienjarige H G. Theunisse uit Stampersgat ver dronk gisteren in de rijksvluchthaven van Dinteloord. Niemand was getuige van het ongeluk. Volgens de politie is hij van de trap van een aanlegsteiger gegleden toen hij vanaf een zandbak wilde gaan vissen. NIEUWENDIJK In het ziekenhuis in Tilburg overleed de 19-jarige P. H. Wijnands uit Dussen. Hij botste vorige week zondag met zijn bromfiets tegen een trailer en werd wegens zijn verwon dingen naar het ziekenhuis in Raams donksveer overgebracht. Later werd hij naar het ziekenhuis in Tilburg vervoerd, waar hy zaterdag overleed. KORTENHOEF Drie doden was de treurige balans van een ongeluk in Kortenhoef, waarbij een auto. bestuurd door de Roterdammer De V.. in bot sing kwam met een tegemoetkomende auto, die links van de weg reed. De chauffeur, diens vrouw en de chauf feur van de tegenligger waren op slag dood. HOOGEVEEN Een auto met vier inzittenden reed gistermiddag tijdens het nemen van een bocht tegen een stapel stenen. De wagen kantelde. De 75-jarige mevrouw M. Perton-Bakker uit Franaker werd op slag gedood. LEEUWARDEN In een flauwe bocht raakte de wagen'van de 20-jarige H, van de Knoef uit Groningen gisteren in de buurt van Leeuwarden in een slip, sloeg over de kop en belandde daarna met de wielen omhoog in een sloot. De bestuurder kwam onder de wagen' te recht en verdronk. WILDERVANK Tijdens het inhalen van een vrachtauto raakte de 16-jarige LEEUWARDEN Door een tegen ligger geschept en daarna tegen het wegdek gesmeten werd de 68-jarige J Stienstra uit Leeuwarden, die vele uren later overleed aan de opgelopen verwon dingen. NIEUWENDIJK Een 17-jarige jon gen uit Nieuwendijk vloog zaterdag met zijn brommer uit een bocht en kwam daarna in het water terecht. Toen men hem op de wal haalde bleek hij te zijn overleden. De dood schijnt niet een ver drinking toegeschreven te moeten worden. SOMEREN Onder het spelen is zaterdagmiddag het 10-jarige zoontje van de familie Verkees uit Someren in de Zuid-Willemsvaart geraakt. Reddings pogingen mislukten aanvankelijk. Dreg gen bracht het jongetje tenslotte op het droge. Mond op mond-beademing en hartmassage bleven echter zonder resul taat. MIDDENBEEMSTER Zaterdagmid dag is de bijna drie jaar oude Fokke Posthumus uit Middenbeemster spelen derwijs in een sloot gevallen en ver dronken. KARLSRUHE Badgasten vonden gistermiddag in de Rijn bij Liedolsheim bij Karlsruhe het stoffelijke overschot van de 17-jarige Harry Evers uit Arn hem. De jongeman, een matroos, was zaterdag van boord gevallen. (Van onze correspondent) AARLEN Een hele rijkswacht brigade, een afdeling van de artillerie- school te Aarlen, een vliegtuig en een helikopter werden zondag ingezet om een klaarblijkelijk geestelijk gestoorde misdadiger op te sporen, die, zwaar be wapend met een dertienjarig meisje de bossen van Belgisch-Limburg was ingevlucht, nadat hij in de nacht van zaterdag op zondag was binnengeval len in de woning van een weduwe te Houdemont. De man, Champenois genaamd had de vrouw en haar achtjarige dochtertje met bijlslagen zwaar gewond en het oudere meisje de handen gebonden en met een doek voor de mond ontvoerd. Vanaf de preekstoel werden zondag morgen de gelovigen van de streek over het gebeuren ingelicht. Men werd ge vraagd alle mogelijke hulp te verlenen om op het spoor te komen van het ver dwenen meisje. Zondag in de late na middag werd het kind ongedeerd weer gevonden in een dicht bos, in de buurt van een achtergelaten jeep het voer tuig waarmee de dader op de vlucht was gegaan. Het meisje bleek onge deerd. Het drama kwam aan het licht, toen een geestelijk gestoorde zonderling die veel omgang had met Champenois. zondagochtend vroeg de veldwachter van zijn dorp opbelde en hem het ver warde verhaal van de overval deed, waaraan hij had deelgenomen. De weduwe en haar jongste dochtertje werden bewusteloos geovnden in de woning, badend in hun bloed. Het meis je is niet levensgevaarlijg gewond, maar de moeder is er zeer ernstig aan toe. De dader, een 39-jarige houthak ker, werd enkele maanden geleden aan gehouden onder verdenking van moord op zijn echtgenote. Bij gebrek aan be wijs moest hij worden vrijgelaten, maar zijn vrouw is nog altijd vermist. Nadien heeft de man het plan opge vat. in de bossen van Luxemburg een teruggetrokken bestaan te gaan leiden. Daartoe had hij op verschillende pun ten voedselopslagplaatsen aangelegd. Het is bij een van die opslagplaatsen, dat het meisje zondag werd weer ge vonden. Het dertienjarige kind had hij geroofd om voor zijn voedsel en zijn onderhoud te zorgen. In de winkel van haar moeder had hij in de bewuste nacht nog een grote partij levensmid delen gestolen. Zondagavond bij het invallen van de duisternis was de man nog niet terug gevonden en werd de klopjacht tijdelijk stopgezet. De man is in het bezit van drie geweren en wordt zeer gevaarlijk geacht. Het politiebureau Warmoesstraat in het hartje van oud-Amsterdam, kreeg zaterdagnacht vreemd be zoek in de „persoon" van een wel geschapen koebeest, dat een 20 km lange wandeltocht van Uitgeest naar de hoofdstad had gemaakt. Een Amsterdammer, die het dier in Uitgeest in de wei zag staan, was van mening, dat het te weinig voedsel kreeg, en besloot het naar Amsterdam te brengen om het thuis beter te verzorgen. Hij kreeg het dier echter de trap niet op en daarom belandde het uiteinde lijk op de wacht van de politie- W ar moesstraat. De dierenvriend kreeg een proces-verbaal en het koebeest ging weer terug naar Uitgeest... PURMEREND Door onbekende oor zaak viel gistermiddag de 17-jarige L. Molthoff uit Amsterdam op het rijwiel pad tussen Monnikendam en Broek in Waterland van zijn bromfiets, 's Avonds overleed hij aan de opgelopen verwon dingen. SANFORD. NOORD-CAROLINA Acht doden waren te betreuren toen gisteren in de buurt van Sanford in dichte mist twee auto's tegen elkaar botsten. Van een van beide families, die op vakantie waren, bleef alleen een acht jarig zoontje in leven. ZWOLLE In het r.-k. ziekenhuis te Zwolle overleed zaterdagavond de 25- jarige M. Tapilaha uit Eerbeek, die zaterdag 15 augustus als bestuurder van een klein personenbusje ernstig gewond werd bij een verkeersongeval, dat in Beekbergen plaatsvond. ATLANTIC CITY Aan de vooravond van de partijconventie, die vandaag be gint, heeft de Amerikaanse democratische party het programma gepubliceerd. Het zal vandaag aan de conventie worden voorgelegd. Het constateert dat in de af gelopen vier jaar van democratisch be wind in de V.S. resultaten „zonder weer ga" zijn bereikt. Het 38 hoofdstukken lange partijpro gramma gaat uitvoerig in op alle aspec ten van die resultaten: militair, politiek (binnen- en buitenlands), en economisch. Het zegt o.a. dat m de V.S. thans de lang durigste periode van ononderbroken eco nomische groei en welvaart beleven uit de gehele historie. Zo is het aantal werk lozen, aldus het programma, in een jaar tijds met een half miljoen gedaald. De pas aanvaarde wet op de burgerrechten wordt „de belangrijkste maatregel ten gunste van de burgerrechten in de ge schiedenis van het Amerikaanse volk" genoemd. De democraten zeggen ook dat de we reld thans dichter bij de vrede is dan in 1960 het geval was en zij beloven dat de verplichtingen die jegens de vrijheid zijn aangegaan, hun volle toewijdir* zullen houden, van Berlijn tot Zuid-Viemam. President Johnson (het is al zeker dat hij officieel kandidaat wordt ge steld voor het presidentschap) heeft intussen nog steeds zijn vice-president niet bekendgemaakt. Hij liet zaterdag weten dat hij begin deze week zijn keuze zou maken. De republikeinen hebben niet stil ge zeten. Hun propagandalieden hebben in Atlantic City, waar de democratische conventie wördt gehouden, op een wan- delpier een enorm kleurenportret van de republikeinse kandidaat Goldwater be vestigd. Barry kijkt van grote hoogte neer op het gebouw waar de conventie wordt gehouden. Goldwater heeft een dubbelganger. Tho mas Gipson, eigenaar van een schoon heidssalon in Milwaukee, die zijn treffen de gelijkenis met de republikeinse pre sidentskandidaat intussen hevig betreurt Hij is, naar hij zegt, door een neger met een mes gestoken. Hij kreeg een wond in de linkerzij. De man is door de narighe den die zijn gelijkenis met Goldwater met zich meebrengt (hij heeft ook al be dreigingen ontvangen) totaal over zijn zenuwen geraakt. Goldwater zelf houdt het hoofd overi gens uitstekend koel: hij verweet de hui dige Amerikaanse regering „zonder ge wetensbezwaren zaken te doen met Kroestjev, de slager van Oekraïne". Hij fulmineerde tegen de jodenvervolging in Rusland. (Advertentie) Dealer voor 's-Hertogenbosch e.o.: FA. J. PUTTERS AUTOMOBIELBEDRIJVEN Stationsweg 1-7 's-Hertogenbosch Tel. 04100-31331 Dealer voor Tilburg e.o. FA. J. PUTTERS AUTOMOBIELBEDRIJVEN Hoevenseweg 92 d Tilburg Tel. 04250-20744

de Stem | 1964 | | pagina 1