Papier voor UW pen PROGRAMMA'S RADIO EN T.V. 17 Rad Televisie Liturgische kalender DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1964 PISONISME Sinds enkele weken vertoont de pa gina „voor en door de lezers" in uw blad naar mijn mening een kwalita tieve daling. Ik heb mij daarom be ziggehouden met de vraag hoe dit komt. Een van de oorzaken blijkt te zijn dat de rubriek ..Papier voor uw Pen" al geruime tijd de bijdragen van de heer L. Pison ontbeert. Toen ik bij de redactie informeerde wat daarvan de reden is was het antwoord dat er geen inlichtingen over inzen ders mogen worden verstrekt. Ik vind dit ronduit gezegd kinderachtig. Maar het is nu eenmaal zo. Intus sen kunnen we vaststellen dat de heer Pison bezig was, in „papier voor uw pen" een schier onsterfelijke figuur te worden. Een vondst heb ik persoon lijk gevonden zijn creatie van profes sor Pofjes, ook al deden veel ver minderd toerekeningsvatbare lezers en inzenders dan schamper over het feit dat deze hooggeleerde geregeld het spreekgestoelte beklom om in deze kolommen raak vermaan op niveau ten beste te geven. Het is jammer dat we daarvan al geruime tijd niet meer kunnen genieten. Maar ook dat moeten we maar nemen. Tenzijer lezers en inzenders zijn, die mijn standpunt delen en bereid zijn actie te voeren voor terugkeer van de heer Pison, die vermoedelijk op ongewone wijze van het scribentenpad is gesto ten. Ik denk zo dat hij reden heeft tot zwijgen. En het zou best eens kunnen zijn dat de redactie daar de schuld van is. Zelf heb ik tenminste herhaaldelijk ondervonden dat zomaar uit stukken wordt geschrapt of dat ze ongeplaatst worden teruggestuurd. Ik vind het laatste nog acceptabel, maar die inkorterij heb ik nooit kunnen pruimen. Misschien is het ook wel zo met de heer Pison. Hij schreef altijd van die stukjes, die veel men sen onzin noemden omdat ze te dom waren om ze te snappen, maar die naar mijn mening toch maar van rij pe visie en intelligentie getuigden. Was de redactie misschien bang. dat ze door de heer Pison in vakbekwaam heid zou worden overtroefd? Als de redactie dit stuk ondanks de kritiek aan haar adres plaatst, kan ze nog in mijn achting stijgen. Ik vraag die plaatsing dan niet voor me zelf, maar terwille van de heer Pi son, die zijn talent misschien uit balo righeid wel wil gaan verknoeien bij de rebellistische persdienst van de REM. Vanaf deze plaats zou ik iede re met de heer Pison sympathiseren de lezer willen vragen adhesie te be tuigen aan een actie, die ik „Pison terug" zou willen noemen. Het mooi ste zou zijn dat te doen in deze ru briek waaraan de heer Pison zo lang ruggegraat heeft gegeven. Ik hoop dan maar dat de redactie die sym pathiebetuigingen opneemt. Aldus kan ook zij hulde brengen aan een moge lijk te zeer miskend man, die het goed heeft bedoeld en ons nu veel onthoudt dat ons geestelijk zou kun nen verrijken. Namens het voorlopig actiecomité Pison terug". BREDA. DRS. C. AALBERSE, (voorzitter) TH. DE WAAL, (secretaresse) Wy achten het mogelijk dat de heer Pison met vakantie is. Wij kunnen u verzekeren, dat wij hem niet in gijzeling hebben genomen, noch heb ben doorverkocht aan de REM. (Red.) GEMOEDELIJK In het Dagblad De Stem stond dins dag 11 augustus een artikel met als ,vIn ^rimmelen leeft men gemoe delijk". in dit artikel staan enkele on juistheden: 1) Volgens dit artikel zou de restau ratie van de kerk al begonnen zijn. Dit is niet het geval en het is nog de vraag, of men er deze maand al aan kan beginnen. 2) Vervolgens wordt er gezegd, dat er geen kaarsen branden onder de H. Mis in de kerk. Onder de H. Mis bran den er wel kaarsen op het altaar op dezelfde wijze als dit overal elders geschiedt. 3) Het is ook niet waar, wat m het bewuste artikel staat, dat tijdens de restauratie van de kerk de katholieken van Drimmelen weer aangewezen zijn op hun kerk in Made. Het kerk bestuur te Made heeft met het gemeen tebestuur van Made al een overeen komst gesloten, dat we minstens tot 1 juli 1965 op zon- en feestdagen ge bruik mogen maken van de gemeente- loods aan de haven te Drimmlen om de H. Mis op te dragen 4) Tenslotte had ik graag gezien, dat in dit krantenartikel had gestaan' dat de H, Mis te Drimmelen niet alleen wordt opgedragen voor de katholieken van Drimmelen en de Biesbosch, maar ook voor de toeristen, die in de zomer veel gebruik maken van het watersport centrum te Drimmelen. U zult me een groot plezier doen, als u deze correcties wilt publiceren. MADE DE PASTOOR Hetgeen hiermede gebeurd is. Red. WEGOMLEGGING Het sinds de bouw van de tunnel onder het Oranjeplein reeds zo geïso leerde Ginneken. werd woensdag 12 augustus opgeschrikt door de afsluiting van de Dillenburgstraat voor alle ver keer in de richting Valkeniersplein. Alle verkeer, tot wielrijders toe, welke nu nog via Bloemstraat, Rozenlaan en Strijenlaan het centrum kon bereixen is nu genoodzaakt via de drukke Ba ronielaan te gaan rijden, en wat voor moeilijkheden brengt deze verkeers maatregel met zich mee voor het ver keer, dat vanuit Ginneken via de Val kenierslaan naar Oosterhout of Tilburg moet? Het is een goede gedachte geweest, om een stopverbod in te stellen aan één zijde van de Dillenburgstraat en wanneer nu aan de andere zijde het parkeren op het trottoir werd toege staan was éénrichtingverkeer niet no dig geweest. Met deze ingrijpende verkeersmaat regel zijn weinigen gebaat en velen gedupeerd. BREDA J: van Dongen ENKELE OP- EN AANMERKINGEN Als men dagelijks zijn krant door snuffelt, dan komt men nogal wat onjuiste dingen tegen, vooral in uw blad van 12 augustus j.l. Als eerste het uitreiken van lintjes eretekens, ridderorden enz. enz. Ik vind dit heel normaal en wil dit ook prijzen als deze onderscheidingen ook werkelijk verdiend zijn, maar wat mij nogal eens opvalt is, dat men zo zelden namen ziet vermeld van de gewone man of de wat oudere generatie. Ik meen vooral dat vele huismoeders met een groot gezin hetwelk zij met al haar werken en zwoegen en dikwijls met het brengen van grote offers na 25 of langer jaren groot gebracht heb ben toch ook zeker wel het een of ander lintje of ereteken verdiend hebben. Velen zouden daar ook zeker trots op zijn. Wat betreft het slechte eten voor militairen in Tilburg; als deze klachten gegrond zijn. wie of wat is hiervan dan de oorzaak? Er wordt voor defensie toch genoeg geld uitgetrokken om behoorlijk eten te verschaffen Wat betreft dat overcomplete offi cierskorps; als dezen vrijwillig op moe. ten stappen zal dit nog wel een tijdje duren, het is vooral geen mooi voor beeld voor vele Nederlanders die wer kelijk nog moeten bezuinigen. Nog iets over de Scheveningse pier. Neemt die bedoelde heer steeds maar het recht in eigen handen? Men moet zulke heren wat meer aan banden leg gen, volgens woorden van vakantie gangers zijn er ook nog prijzen van 1,50 gevraagd en betaald om op de pier te komen RAAMSDONKSVEER C. J. v. d. KIEBOOM Pieter Breughelstraat 34 WONINGNOOD Het artikel .Woningnood" in de Stem van 13 juni '64 ..Opmerker II" schreef dat woning Bar.laan 12, Fr. Roose- veltlaan 20, 30, 34, al zo lang leeg staan. Maar wist u. dat de Cimburgalaan 86, leeg stond zeker langer dan een half jaar? Nu heeft mijn vrouw met haar moe der voor 12 jaar geleden gewoond in Gem. Nw. Ginneken en ze hebben haar woning afgegeven aan de gemeente voor niets. We hebben hier in de stad Beverwijk een duplex woning overge nomen voor 1250,-. Mijn schoonmoeder kreeg later heim wee naar haar geboortestad. We heb ben overal heen geschreven voor een kleine woning, in een tehuis, voor een kamer, nergens iets te vinden, ze was te oud, of hoge huur voor een kamertje en dan maar een klein pensioentje dat kan toch niet. Je koopt zelf een duplex voor 1250,- en je schoonmoeders huis geef je voor niets weg. Mijn schoonmoeder is nu al weer enige jaren geleden overleden en mijn vrouw heeft ook heimwee naar haar geboortestad, maar wie geeft ons nu een woning in Breda terug? Niemand, een ander heeft haar huur woning gekocht voor een paar centen 7000,- en woont -thans voor niets. We wonen hier in Beverwijk in een flat, ik heb al zo vaak geprobeerd te ruilen met iemand uit Breda maar het is me nog nooit gelukt. Wie zal ons nu helpen? Een lezer van De Stem BEVERWIJK Margrietstraat 17 DE ZAAK-ORAISON Door omstandigheden was ik niet eerder in de gelegenheid te reageren op uw commentaar d.d. 12 augustus, naar aanleiding van mijn ingezonden stuk in De Nieuwe Linie van 8 augustus. Gaarne zou ik dat echter alsnog wil len doen. De opmerking als zou De Stem slechts in Zuid-Zeeland verschijnen, was onge grond. Ze was eigenlijk niet meer dan een veronderstelling, berustend op het feit, dat van uw blad in Zeeland alleen in Hulst en in Goes (dus in zuid-Zee land) een kantoor is gevestigd. Uw schrijven over de zaak Oraison op 30 juli is inderdaad een bericht en bij gebrek aan journalistieke ervaring door mij foutief aangeduid als een ar tikel. U veronderstelt nochthans, dat uw bericht door mij als artikel is opge vat, omdat ik uw instemming ermee zou willen suggereren. Dit is geenszins het geval. Wél acht ik het onjuist en dit is een punt, dat in het ingezonden stuk in De Nieuwe Linie niet aan de orde was dat iets dergelijks als bericht wordt behandeld. Wanneer aan een krant berichtgeving over principiële kwesties wordt verstrekt, dan dient de ze haar lezers hierover haar mening te geven. Dat deed De Volkskrant in het onderhavige geval wél en De Nieu we Linie impliciet eveneens. Indien alleen het nieuwsbericht wordt overgenomen, dan schuilt hierin het gevaar, dat lezers van wie de kritische instelling niet zeer groot is, veronder stellen dat de desbetreffende gang van zaken juist was. Dat werkt het blindelings aannemen van het geschrevene of gesproken woord in de liard. Daarnaast zal de kri tische lezer behoefte hebben aan het oordeel van zijn krant over nieuws van principiële aard. Indien u, zoals u in uw commentaar stelt, over deze zaak onvoldoende op de hoogte was om er over te kunnen oordelen, dan lijkt het m.i. beter het lezerspubliek dergelijk nieuws te onthouden. Het brengen van nieuws is uiteraard een zeer belang rijke taak van de pers, doch het geven van eigen commentaar erop behoort daarmee onverbrekelijk te zijn ver bonden. Anders zou men hier te lande vol doende hebben aan Het Neutraal Ne derlands Dagblad, maar gelukkig is de concentratie in de dagbladpers nog niet zo ver voortgeschreden. J. Bakker] Naschrift. veel gevergd, nieuws te laten liggen, als men er niet dadelijk met inzicht in de kwestie commentaar op kan ge ven. Overigens geven we inzendster toe, dat we bij het bericht over de zaak Oraison al dadelijk uiting had den kunnen geven van ons onbehagen over de aard, waarin de herroeping was gesteld. Daar was geen nader on derzoek voor nodig. DE ROLLING STONES Toen ik de eerste foto van dit snoezige gezelschap in de krant zag staan, dacht ik al, dat wordt weer wat, als die naar Nederland moeten komen. Ik wou u de foto toesturen om die eens te laten bekijken door een psychiater. Dooi mijn ziekte is er niets van gekomen. Laat me nou een dezer dagen in een krant een commentaar lezer, waar inderdaad van een psychiater en die jongens werd ge sproken. Dus mijn gedachtengang was toch juist, blijkbaar. Nou is het leuk dat ze in dit verslag zichzelf „de viezerikken" noemen. Drie dingen zijn nu echt jammer, n.l. dat ze Paul Acket, die ze over de grens heeft gehaald, niet een paar blauwe ogen heb ben geslagen, waar hij 8 weken zoet mee was; dat ze de Kurhauszaal niet tot de grond toe hebben afgebroken; en dat ze alle t.v. en andere camera's en zeker alle geluids- en filmopname- apparaten niet tot gruzelementen heb ben geslagen. Want nou hebben we nog kans misschien, dat we het geblèèr nog regelmatig te horen krijgen, zoals dat melodieuze liea van de Kevers. Als bo venstaande was gebeurd, dan waren we misschien een tijdje verschoond van dergelijke kunstenaars. BREDA HOOGERS Uit dit ingezonden stuk blijkt, dat we inderdaad enkele misverstanden opgehelderd hebben. Eén kwestie blijft nog staan: Moeten we nieuws, waarin meningen naar voren komen, die niet stroken met onze opvattin gen, altijd van commentaar voorzien? We geloven, dat dit toch te veel ge vergd is van de dagbladbedrijven. Wij leveren iedere dag een aantal commentaren. Daarbij wordt steeds een ktus gemaakt uit het vaak grote aantal onderwerpen in de wijde we reld, dat een bespreking waard is. Met die keus kan men het niet eens zijn. Maar het is van een krant toch te DE HAAGSE COMEDIE De zgn. strijd om de prijzen van onze minister van Economische Zaken. An- driessen, is na maanden van werkloos toezien plotseling ontbrand. Na de ver laging van theelichtjes, grammofoons, nootmuskaatrasoen en naaimachines, is nu de Scheveningse pier aan de beurt en laat de minister zijn tanden zien. Belachelijk zich daar druk over te ma ken. Dat komt zeker omdat Zwolsman in bepaalde Haagse kringen niet getapt is, en zij in het Concern geen voordeel zien. Dat onze minister zich wat druk ker maakt over de schandelijke prijs stijgingen van de eerste levensbehoefte van het levensmiddelenpakket van de massa (o.a. koffie en suiker). Is het zo dat bedoelde Haagse kringen meer ge ïnteresseerd zijn in de aandelen van Unilever en andere levensmiddelencon cerns? Van de pier behoeft niemand te leven, dat kan gerust 25,worden. Daar heeft Zwolsman alleen zichzelf mee, daar zal niemand een slapeloze nacht aan beleven. Maar het is een schandaal dat de ongeoorloofde prijs stijgingen van levensmiddelen ooglui kend worden toegelaten. Ik zou de mi nister willen adviseren de ijzerzaken ook eens aan een onderzoek te onder werpen, de schrootprijzen zijn gedaald, maar het kippengaas is 10 cent per me ter duurder geworden en de tennisbal len zijn ook schrikbarend in prijs ge stegen, waarmee wij aanduiden willen, dat op Economische Zaken zeker werk is voor twee ministers om de prijzen in de gaten te houden van levensmidde len. En niet zo boos zijn op Zwolsman, die zorgt tenminste dat eenieder die dat wenst reclame kan maken op t.v., wat wij van harte toejuichen. Dan moe ten de zuilen maar zorgen dat het bij hun ook kan, en zelf betere program-; ma's geven. Tenslotte is het luistergeld ook verhoogd, dus geldt het motto: meer geld in de la, dan betere waar. Het is te hopen als de Zwolsman t.v. op volle toeren gaat draaien het Neder landse volk gespaard blijft voor wal gelijke programma's, die thans te zien zijn. Hopelijk dat hij ook aandacht be steedt aan ongeoorloofde prijsstijgingen van levensmiddelen. Dan kan 't R.E.M.- eiland van groot nut 2ijn, voor betere economischer verhoudingen dan in de chaotische toestand in 1964. 's-GRAVENMOER, MOLENDIJK 23. A. J. v. DONGEN ORGELACTIE IN DRIMMELEN In Dagblad De Stem van 11 augustus kon men lezen, dat de Her vormden van Drimme len hun kerkgebouw iedere zondag enige tijd aan de katholie ken beschikbaar stel len voor de viering van de Eucharistie. Op zondag 16 augustus zijn de katholieken van Drimmelen begon nen met een orgelactie voor de gereformeer de kerk te Drimmelen. Voor en na de Mis werden fotokaarten verkocht aan de in gang van de hervorm de kerk. Hieruit blijkt de goe de verhouding tussen degenen die elk op hun eigen manier, één Heer volgen. De ge reformeerde kerk te Drimmelen heeft een orgel nodig, maar de gemeente kan het zelf niet bekostigen. De samenzang en het bij behorend orgelspel ne men in de gerefor meerde diensten een zeer belangrijke plaats in en het orgel is dan ook méér dan een stuk kerkmeubilair. Men zou zich kunnen afvragen waarom de katholieken van Drim melen geen financiële actie voeren ten bate van de hervormde gemeenten, in wier kerkgebouw zij im mers gastvrijheid genieten. Dit komt, omdat de hervormde gemeente (alhoe wel ook deze met bouwplannen e.d. zit) er con amore de voorkeur aan heeft gegeven, dat de gereformeerden wor den geholpen. Zo heeft het er ook niet de schijn van dat de hervormden uit eigen belang de katholieken in hun kerkgebouw hebben toegelaten. Het geheel is een echt oecumenische actie. De katholieke gemeenschap te Drimmelen is echter niet bij machte "om de benodigde gelden voor het orgel geheel alleen op te brengen, om welke reden ik hoop dat katholieken in an dere streken van Zeeland en Brabant bereid zijn om ons in de actie te steu nen. Giften Kunnen worden overge maakt op girorekening 106 84 82 van de Sint Paulusabdij te Oosterhout, waar de administratie wordt gevoerd. Oosterhout. Fr. W. Ramaekers OSB die evenmin als u en ik ook roaar iets van Veronica e.d. moeten hebben. Deze mensen, mijnheer T.K. „kanke ren" niet (zoals u op en over hen), maar verlangen alleen „gezond" amu sement. Werkelijke „ontspanning" tij dens de avonduren en de weekends. En het is hun schuld niet wanneer zij zoekend naar gezonde ontspanning, bij de zuilen, moeten luisteren cn kij ken naar programma's van en voor zwijmelende en twistende jongeren. U insinueert dat de REM dit soort eta leert als ,het' Nederlandse publiek. Wilt u echt zegge dat de zuilenprogramma's niet doelbewust zijn afgestemd op wat u noemt het „REM-kijkerskoips"? Pe onbenulligheden die de zuilen ons voorschotelen als „ontspanning humor en amusement" zijn alleen in staat de even onbenullige tieners en „eeuwi ge. nooit volwassen wordende pubeis" te „vermaken". En dan nog te ver maken met de door u afgewezen en afgekeurde „betere programma s Te weten: Show-programma's a la Rob de Nijs en andere artiesten, tieners die nog niet droog zijn. Niet achter de oren en nergens. Voetbal, Ameri kaans sentiment. Juist wat u ver werpt als massaconsumptie, dat bren gen de door u gevierde zuilen ons als z.g. amusementsprogramma's. Het is met Veronica en de rest zo: de ganse dag jammeren en blerren. En met uw zuilen? Zo: zwaarwichtig geleuter, taaie documentaires (waar aLeen de volwassen of onvolwassen-tiener-ma- kers bij zitten te zwijmelen) ofwel amu sement a la Veronica en de rest. Bij ons is de radio al de deur uit getrapt. Als we hem aanzetten za ten wij of met Beethoven afgewisseld met praat en klets tussen dikdoende en zich gewichtig voelende zeurkou sen. Ofwel het gejank van een gi taar met bijbehorend nozemgebrul. En de zuilen-televisie? Gister zondag avond de KRO met „Keerrijmen en Song". Zo'n zuil noemt iets dergelijks een gevarieerd, dus ontspannisgspio- gramma. Jawel. Voor tieners en an dere zwijmelaars. Maar: onbenullig waardeloos. En vervelend! Uw zuilen wekken ons niet uit onze slaap. Zij brengen ons er hoogstens toe uit onze stoelen te komen ,,om dat misselijke gedoe af te zetten". En wat betreft Uw schokkende documentaires over de atoombom? Er bestaat bij het Neder landse volk niet de minste behoefte aan. Dat de atoombom, de H-bom etc. verschrikkelijk zijn beseft ons volk zonder het geleuter der zuilen ook wel. Maar zolang de ,kapitalistische"mach- ten ook in ons land, onze belastinggel den voor het maken en opslaan van atoombommen misbruiken, zolang heb ben schokkende documentaires geen zin. En ondanks de ernst van deze dingen, blijft bet Nederlandse volk van haai: radio en televisie in stand gehou den door de luister- en kijkgelden van dit volk eisen dat er „betere programma's" komen. En met het vol ste recht! De concurrentie van een REM-tv, een Veronica e.d. hebben wij niet nodig. Wat wij nodig hebben is dit. Dat iedere bezitter en xoper van een radio- en t.v.-toestel „verplicht" blijft luister- en kijkgeld te beculen, maar dat hij ,,vrij" is om zijn geld, zijn bijdrage te betalen aan de om roepvereniging van „zijn keu^eOp deze wijze ontstaat er een gezonde concurrentie, waarin de zuilen indivi dueel zich zullen inspannen „het bes te" te bieden. En zo zullen luisteraars en kijkers kunnen rekenen op een „in dividuele bediening". Nu is er slechts sprake van machtsverhouding. Het .betalende' en tot betalen .gedwongen' individu heeft niets in te brengen en moét maar genoegen nemen met wat zuilenmachthebbers hem „van zijn geld" voorschotelen. Vrijheid van keuze aan welke om roep wij ons luister- of kijkgeld wen sen te betalen is m.i. de weg naar „betere en echt goede program ma's" Bovendien: Dit is democratie! Ik wilde graag eens weten, wat ande ren over dit laatste denken. Een lezer te Terneuzen Wat anderen ervan denken hopen wij nog te vernemen. Wat ons be treft: u bent naar onze mening een onverzuilde TV-kijker. U liebt na al die jaren dat Nederland een TV- omroep heeft geen enkel licht puntje kunnen ontdekken. Uw kri tiek is universeel. Valt het uzelf niet op. dat dit net zo aanvecht baar is, 'als universele lof? Het moet niet eenvoudig zijn, het u naar de zin te maken. Redactie. IO Zaterdag 22 augustus' HILVERSUM I 402 m: 12,30 mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. Aanslui tend: postduivenberichten; 12,33 sport nieuws; 13,00 nieuws; 13.15 VARAvaria; 13,20 Radio Jazzclub; 13,50 voor de twin tigers; 13.25 lichte grammofoonmuzick; 14,45 meisjeskoor met pianobegeleiding: 15,05 De plaats van de volkstuin in de openluchtrecreatie, lezing; 15,20 licht in strumentaal trio: 15,45 lichte orkesimuz. (gr.); 16,00 nieuws; 16,02 Radio Filhar monisch orkest: moderne muziek; 17,05 boekbespreking; 17,25 pianoduo: lichte muziek: 17.45 licht instrumentaal kwartet 18,00 nieuws en lichte grammofoonmuz.; 18,20 lichte grammofoonmuziek; 19,00 Tijd voor teenagers; 20,00 nieuws: 20,05 Br-md in de Jonge Jan, hoorspel: 21.10 Socialis tisch commentaar; 21,25 stereofonische uitzending. Tango-rumba-orkest en zang- solisten; 22,00 licht instrumentaal trio; 22,15 licht instrumentaal kwartet; 22,30 nieuws; 22,40 Balans: actuele kroniek; 22.55 stereofonische uitzending: lichte or kestmuziek; 23.25 lichte grammofoonmuz. 23,5524,00 nieuws. HILVERSUM II 298 m. KRO: 12,00 An gelus; 12,04 kath. nieuws; 12,10 lichte grammofoonmuziek (om 12.3012,33 me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw); 13,00 nieuws; 13,15 marktberichten; 13,18 musicerenude dilettanten: fanfare-orkest; 13,45 Dwars door de groene hel. lezing; 14,00 voor de jeugd; 16,00 klassieke gram mofoonmuziek. In de pauze: voordracht; 16,00 voor de jeugd; 16.15 beroemde ope ra-aria's (gr.); 17,00 Metropole-orkest en solisten (om 17,3017,40 boekbespreking) 18.00 populaire grammofoonmuziek; 13.30 Italiaanse volksliedjes (gr.); 18,50 Licht baken, lezing; 19,00 nieuws; 19,10 actuali teiten; 19,30 klassieke grammofoonmuz.; 20,30 Raaien maar: muzikaal spelletje; 21,30 Acteursnood in Vlaanderen, lezing; 21,40 En toen gingen we plaatjes draaien: lichte grammofoonmuziek: 22,15 Wereldoorlog I. documentair programma; ~2,30 nieuws; 22,40 Het schip op de hel ling, lezing; 22,55 Radio kamerorkest: kl. muziek; 23,o0 moderne grammofoonmuz.; 23,5524,00 nieuws. vGï!' Vlaan\s- 324 m: 12.00 nieuws; 12,03 lichte muziek; 12,25 weerbericht cn mededelingen; 12,30 lichte muziek; 12,55 programma-overzicht; 13,00 nieuws en weerbericht 13,20 grammofoonmuziek v de jeugd: 14,00 nieuws; 14,03 Tips voor de automobilisten; 14,30 lichte muziek; 14,50 Radioweek I 15,00 nieuws; 15,03 lich te muziek; 16,00 amusementsprogramma; 17.00 nieuws en weerbericht; 17,15 ge varieerde muziek 17,30 koorzang; 18,00 nieuws; 18,03 voor de soldaten; 1828 paardesportberichten; 18,30 klassieke mu ziek; 19.00 nieuws en weerbericht. Daar na: commentaar uit Amerika: 19.40 ge varieerde muziek; 20,00 amusementsmuz.; 122.00 nieuws en berichten; 22,15 dansmu ziek; 23,00 nieuws; 23,05 orkestmuziek; 23,5524,00 nieuws. BELGIë, Frans, 484 m: 12,18 gevarieer de muziek en actualiteiten; 14,45 geva rieerde muziek; 16.03 Bel Canto; 17.00 nieuws; 18,02 voor de soldaten; 19.08 ge varieerde muziek; 19,30 nieuws 20.00 spel; 22,00 wereldnieuws; 22,15 jazzmuziek; 22,55 nieuws; 23,00 gevarieerde muziek; 23,55 nieuws. Zondag 23 augustus HILVERSUM 1, 402 m: VARA: 8,00 nieuws, sportmededelingen, postduivenbe richten en socialistisch strijdlied; 8,18 Weer of geen weer, gevarieerd progr.; 9,45 Geestelijk leven, toespraak. IKOR: 10.00 grammofoonmuziek; 10.05 boekbe spreking; 10,20 grammofoonmuziek; 10,30 Hervormde kerkdienst; 11,30 Vraag en antwoord; 11,40 grammofoonmuziek; 11.45 Resonans, hedendaags doen en denken; AVRO: 12,30 licht ensemble met zangso liste; 13.00 nieuws; 13.07 De toestand in de wèreld, lezing: 13,17 mededelingen of grammofconmuziek; 13,20 Carrousel, een programma dat alle kanten opgaat; 14,30 Festival van Straatsburg 1964: pianoreci tal: klassieke muziek; 15,05 toneelbe schouwing: 15,25 Edinburg Festival 1964: cello en instrumentaal ensemble: klass. muziek; 16,15 klassieke kamermuziek (gr.); 16,30 lichte orkestmuziek (gr.); 16,30 Sportrevue; 17,00 lichte- en jazz muziek. VARA: Voor de jeugd (17,30); 17.50 nieuws, sportuitslagen en sportjour naal: 18,30 stereofonische uitz.: ball- room-orkest; 19.00 De kleine vossen gesprek over gebeurlijkheden in het da gelijks leven. 19,30 Holland Festival 1964: klassieke kamermuziek. AVRO: 20.00 nieuws; 20,05 Les parapluies de Cher bourg, klankbeeld; 21,00 Kijk nou es even? licht programma; 21,20 Schwexzin- ger Festspiele 1964: sopraan en piano: klassieke en moderne liederen; 22,00 lich te orkestmuziek; 22,30 nieuws; 22.40 ac tualiteiten; 22,55 instrumentaal trio: jazz muziek: 23,15 lichte muziek in Europa; 23,5554,00 nieuws. HILVERSUM II, 298 m: IKOR: 8,00 nieuws; 8,15 Goede morgen, zondagoch tendprogramma; 8,45 Muziek voor de zon dag; 9,00 vroegdienst; 9.45 nieuws en waterstanden. KRO: 10.00 inleiding Hoogmis; 10,05 Hoogmis; 11,15 klassieke grammofoonmuziek; 11,30 lichte gram mofoonmuziek; 12,00 In het land van de dichter, literaire lezing; 12,20 licht or kest, dansorkest en zangsolisten, 12,50 lichte grammofoonmuziek; 13,00 nieuws; 13,10 lichte grammofoonmuziek; 13,30 Me tropole-orkest en vocaal kwartet; 14,00 moderne grammofoonmuziek; 14,20 ka merorkest: klassieke en moderne muz.; 14.45 klein koor: gewijde muziek; 15,00 lichte grammofoonmuziek, sportreporta- ges en -uitslagen; 16,30 gewijde muziek (gr.); Convent van kerken: 17,00 Gere formeerde kerkdienst. NCRV: 18.00 Ne gro spirituals (gr.); 18,10 orgelconcert klassieke muziek. 18.30 Gesprek in de pastorie; 18,50 gewijde muziek (opn.); 19,15 Het werk van de Heilige Geest, lézing; 19,30 kinderkoor: zondagsschool- liederen; 20,00 nieuws; 20,08 Reflex: een wekelijkse bespiegeling over leven .-n sa menleven. KRO: 20,15 klassieke gram mofoonmuziek; 21,05 Reisoogst: zwerf tochten door gedroomde en werkelijke werelden; 21,25 My fair lady, musical; 22,25 boekbespreking; 22,30 nieuws; 22.40 Avondgebed; 22,50 chansons (opn.) 23.10 lichte grammofoonmuziek: 23.55—24,00 nieuws. BRUSSEL, Vlaams, 324 m: 12.00 nws.; 12,03 amusemensmuziek; 12.55 program ma-overzicht; 13.00 nieuws: 13,20 voor de soldaten; 14.00 nieuws; 14,03 opera- en Belcantoconcert; (15.30, 16,00, 17,00, 18,00, 18,25, 19,00, 20,00 20,55 en na het nieuws van 22,00 bericht voor de automobilisten) 15,30 gevarieerd programma, met repor tages (17,00 en 18,00 nieuws); 18,30 ka tholieke uitzending; 19,00 nieuws; 19,40 gevarieerd programma, met berichten voor de automobilisten: 21,00 operettese lectie; 21.45 amusementsmuziek; 22.00 nieuws; 22,20 dansmuziek; 23.00 nieuws; 23,05 kamermuziek 23,5524,00 nieuws. BRUSSEL, Frans, 484 m: 13,00 nieuws; 13,15 gevarieerd programma met sport- uitslagen; gevarieerde muziek en repor tages. (öm 14,00, 15,00 en 16,00 nieuws); 17,00 nieuws; 19.30 nieuws; 20,00 geva rieerd programma; 22,00 wereldnieuws; 22,10 amusementsprogramma; 22,55 nws.; 23,00 jazzmuziek: 23,55 nieuws. Maandag 24 augustus HILVERSUM I. 402 m:' AVRO: 7.00 nieuws; 7.10 ochtendgymnastiek: 7,20 kin- derkoor; 7,35 lichte grammofoonmuziek; 8,00 nieuws; 8,15 amusementsmuziek (gr.) 9,00 ochtendgymnastiek 9,10 De groente man; 9,15 moderne kamermuziek (gr.); 9,35 waterstanden; 9,40 morgenwijding; 10,00 Arbeidsvitaminen (gr.) 11,00 nws.; 11,02 Gastenmiddag: gevarieerd program ma (herhaling van 22121963). HILVERSUM II, 298 m: NCRV: 7,00 nieuws; 7,10 Dagopening; 7,20 lichte gr. muziek; 7,45 Radiokrant; 8,00 nieuws; 8,15 gewijde muziek (gr.) 8,30 lichte grammofoonmuziek: 9,00 verzoekprogr; voor de zieken; 9,40 Voor de vrouw; 10,10 klassieke pianomuziek (gr.); 10,30 Rond om het Woord, theologische eterleergang; 11,05 lichte grammofoonmuziek. Zaterdag 22 augustus NEDERLAND: KRO: 15,00 De avontu ren van Cristobal, tv-film (dl. 11); 15,30 Vogels onderweg, documentaire film: 16,05 Nada, een impressie van het Spaan se land; 16.15 Huis, thuis, wonen; 17,00 17,45 Voor de jeugd; 19,30 Sir Lancelot, tv-film (dl. 1); NTS: 20,00 journaal en weeroverzicht. KRO: 20,20 Brandpunt; 21,00 In de Rommelpot, tv-spel (dl. 4); NTS: 21,30 Maske in blau, revue-operet te. KRO: 23,00 epiloog. NTS: 23,10—23,15 journaal. Experimentele uitzendingen op het 2e net (kanaal 27). NCRV: 20.30 Brake through, film; 20,55 Meet mother Magoo, tekenfilm; 21.00 amusementsorkest; 21.25 Herrie om Harrie, tv-spel; 22,10—22,35 Drie maal negen, tv-film. BELGIë. Frans: 19.00 nws.; 19,03 Cher- chez la petite béte, retour a Plankenclael; 19,30 detectivefilm: L'affaire Carter; 20,-- journaal; 20.30 Honoré de Marseille, speelfilm; 22,00 Eurovisie: Alerte pouts 21, programma t.g.v. het 100-jarig be staan van het Roode Kruis; 22,30 De jazzkelder; 23.00 journaal. BELGIë. Vlaams: 19.00 religieus pro gramma; 19,30 Tijd voor u! Internationale jeugdkroniek: 20.00 nieuws; 20,25 De va der van de bruid, tv-feuilleton: De her. haling; 20,50 Fred Rombouts presenteert: De Johnny Kraaykampshow (overname van de KRO); 21,30 In het Dick Powell theater: De rechter (The judge), tv speelfilm. 22,20 De Triënnale van Milaan, driejaarlijkse salon van gebruiksvoor werpen en toegepaste kunst, reportage; 22,50 nieuws. Zondag 23 augustus NEDERLAND: IKOR: 17.00—18.00 openlucht-kerkdienst. NTS: 19.30 week- journaal; 19.55 journaal; 20.00 Sport in beeld. AVRO: 20,30 Kunstgrepen. 21.00 gevarieerd muzikaal programma; 21.35 Naked city: Hot Minerva, film. NTS: 22,2522,30 journaal. Experimentele uitzendingen op het 2e net (kanaal 27): VARA: 20,30 Op het Jagerspad, documentaire film: 21.00 Pre mière Theater, tv-film; 21,50—22,25 Free dom now suite: jazzmuziek. BELGIë, Frans: 11,00—11,45 H. Mis; 16,3017,00 programma voor de jeugd; 19,30 Papa a raison. feuilleton: Pour un baiser;, 20,00 journaal; 20,30 De avontu ren van Robinson Crusoë, feuilleton: 21,30 Je suis comme je suis: gevarieerd programma; 21,50 Eurovisie: klassieke en moderne muziek, uitgevoerd door net omroeporkest van Italiaans Zwitserland; 22,20 journaal. BELGIë, Vlaams: 15,30 landbouwkro- niek; 16.00 tekenfilm; 16,25 Georgios Zambettas speelt bouzouki; 16,50 Dwaal tocht door het dierenrijk, tv-filmrepor- tage; 17,0517,25 Voor de kleuters; 18,35 Voor de jeugd; 20,00 nieuws; 20.25 Pee gie, toneelspel; 21,55 Sportweekend 22,25 nieuws. Van redaeticwege bekort. De foto van het orgel dat men de gerefor meerden wil geven is gemaakt door Harry Verschuren, Oosterhout. SERVICE Op maandag 20 oktober kocht ik bij een gerenommeerde zaak, die in zijn reclame de grootste service beloofde, een t.v.-apparaat. De plaatsing ging vlot. Op dinsdag 21 oktober betaalde ik a contant, maar nu wordt het triest. De antenne werd eind januarie 1964 vol tooid. in verband met het tweede net. Alles ging verder prima. Tot op maan dag 8 juni j.l. opeens mijn toestel niet meer werkte. De leverancier gewaar schuwd. De monteur kwam zaterdag avond 13 juni. maar hij had niet vol doende materiaal bij zich. Hij kwam maandag 15 juni terug om het nogeens te proberen. Hot was een defect aan de invoerleiding, zei hij, en daar moest de servicedienst van de fabriek zelf aan te pas komen. De reparatie was te duur om onder de gewone garantiebepalin gen te worden verricht. Dit is te be grijpen. Maar nu is het bijna september en de toestand is nog precies zoals op 8 juni. Op 13 juli kreeg ik een briefje van de zaak. waarop stond dat men voor t.v.-service aan de deur was ge weest, maar niemand thuis had ge troffen. Op de dag dat de t.v. geplaats werd, gaf ik een bandrecorder ter reparatie mee. Na een paar weken kwam hij terug, maar de fout was niet geheel verholnen. Nu bleef de recorder weg tot 15 juni 1964. BREDA DROOGKIJKER GEMIS Dat haddon we met groot tamtam nou eens aan moeten kunnen kondigen. Ja, de prins opent maar en opent maar. Hier een school, daar een universiteit, daar een paar sluizen en ga zo maar door, maar süuten niks. Ên daarom was dit nu eens 'n mooie gelegenheid geweest voor hem om naar Breda te komen. Zijne Exc. minister Toxopeus, als oud-Bredanaar. had beslist graag mee gekomen. Breda is toch niet voor niets ORANJE-stad en de PAREL van het zuiden. Dan had hij eens kunnen zien hoe lekker Breda met bier overweg kan. BREDA, HOOGERS R.E.M.-TELEVISIE (II) De heer T.K. uit Breda „kankert" nu wel over dat vrij grote deel van ons volk dat niet vee] van de zuilen moet hebben, maar hij vergeet dat hij generaliseert. En dat hij ons adviserend ons nuchter af te' vra gen wat men met „betere" program ma s bedoelt, zelfs de dingen niet nuchter ziet. Zeker is er de zwijme lende en twistende jeugd, dat stel domme en over het paard getilde leeg hoofden die in hun alles kapotslaande hysterie op een ziekelijke wijze dweept met de slijmjurkenmuziek van Veroni ca enz. Maar suggereren dat alleen leeghoofden en zwijmelende nozems en tieners niets van de zuilen moeten hebben is een leugenachtig insinueren. Heel veel normale en volwassen Ne derlanders hebben kritiek op het hui dige radio- en t.v.-bestel en naar maar al te vaak waardeloze programma z. Gerechtvaardigde kritiek van mensen, „DE AAL" (II) Het stukje van de heer F. Schoen makers stemt mij even tot nadenken. Vooral één punt treedt scherp naar voren. Een punt dat nog scherper gaat spreken, indien wij het „commentaar' er naast nemen. De heer Schoenma kers zegt: „800 dpi. soldaten der ie klas en korporaals „op een totaal van 40.000 dpi." (in feite dus een min derheid), veroordelen het uitnemende korps aalmoezeniers". Een gezond en normaal denKend mens, wat de heer Schoenmakers ken nelijk is, concludeert: „800 van de 40.000 is een minderheid en een min derheid, dus slechts enkelen, een kiei- ne groep geeft nooit een totale in druk. Wat zij via 26 vragen te ken nen geven, is slechts hun mening, niet de mening en het inzicht van het ge heel. van de 40.000". Mijn respect voor deze inzender. Het doet weldadig aan mensen te ontmoe ten die nog gevoel hebben voor de ge zonde gedachte en de juiste propor ties. En toch? Toch vergissen mensen als de heer F.S. en ik zich. Lees al leen maar het „wijze" commentaar op dit punt: „Als er maar gezoigd wordt voor voldoende representativi teit!" Jaja! Als je daar maar op let! De mening van 40.000 dpi. soldaten telt niet mee. De meeste van deze 40.000 dpi. zijn immers maar gewone mensen, zonder enige status of stan ding, gewoon „Jan-mei-de-pet" Niet representatief". En wat moeten, wat kunnen „deze" mensen weten? Daar om: een enquete houden om eens te peilen wat onze soldaten "denken" over zielzorg en aalmoezeniers. Maar Genk er om, vraag niet iedereen, niet elke soldaat! Neen, brave mensen, noem een klein groepje soldaten soldaten die uit „bepaalde kringen" komen en laat hun mening geiden voor de me ning en als de gedachte van het ge heel, van die 40.000! Het is belache lijk, maar zo is het nu eenmaal! Be lachelijk! Want het gaat er niet om of de vader van hem. die de vragen beantwoordt een mooi en dur pak draagt of een bepaalde positie be kleedt. Het gaat niet om „wie iets zegt, maar om „wat" e- gelegd wordt. Voorop gesteld natuurlijk, dat het om een gezonde enquete gaat, met als het normale doel: ,,te weten te komen wat er leeft onder onze dienstplichtigen inzake het punt van enquete! De bedoeling van dit soort (waar deloze) enquetes is kennelijk alleen de mening van bepaalde enkelingen te peilen, om die mening dan aan de „onmondige" massa „op te leggen". Precies gelijk als het televisie-opi nie-onderzoek. Hoeveel miljoenen kij kers zijn er in ons land? In ieder geval ruim één miljoen. Wil men pre cies weten hoé ons Nederlandse volk denkt over de „zuilen", die moet een opinie-onderzoek houden over heel ons volk. Maar ook bij deze enquete wordt de massa onmondig verklaard en gepas seerd. Wat in ons volk leeft, wat het- volk denkt en wat ruim een miljoen (betalende!) kijkers verlangen en wen sen, wordt, op kleinzielige wijze, naai de borreltafel verwezen. En ook hier moet een enge groep een groepje van 2500 man op de miljoen uitma ken wat heel het volk wil! Belache lijk. En tekenend voor de heeisende mentaliteit. Die van: „Heb i« veil geld of bekleed je een bepaalde posi. tie dan ben je representatief! Behoor je „maar" tot het (betalende en op heerlijke democratische wijze tot beta* len „gedwongen") V0^A ^us 8eel* Delftsblauwe intellectueel? Dan is uw mening waardeloos en dronkemansge- leuter. Bent u niet representatie!. En niet „sociaal". Wat een troep!! Een lezer uit Terneazen. Zegt u dat wel! Het zal de eerate* klassers en korporaals goed doen, daf u hen beschouwt als de elitie van ons leger. Het zal de enqueteurs echter schokken, dat u het resultaat hun onderzoek voor representatief verklaart. Zij hebben dat namelyk zelf niet durven beweren, niet alleen omdat zij slechts een bepaalde min derheid hebben ondervraagd (gek genoeg: de officieren hebben zy niet eens zien staan) maar ook omdat die minderheid kennelijk niet altijd ob- iectief over de aalmoezenier oor deelt. Sommige ondervraagden rea geerden b.v. kennelijk hun wrok we gens hun gedwongen militaire status op de aalmoezenier af. Redactie, EIGEN BELANG Uit de kranten zal iedereen wel we ten dat onze Tweede Kamerleden zich zelf weer een aardig doceurtje hebben gegeven door te besluiten om hun in komsten te verhogen. Ze hebben beslo ten hun schadeloosstelling met terug werkende kracht over 1964 te brengen op 17.500 en met ingang van 1 jan. 1965 te verhogen tot ƒ20.000 per jaar. Het zal voor velen wel onbegrijpelijk zijn dat de Kamerleden zichzelf zo nu en dan een hogere schadeloosstelling toekennen. Officieel noemt men dat schadeloosstelling en kan het Kamerlid maatschap dus eigenlijk een bijbaantje genoemd worden, hoewel het moeilijk, doch niet zo heel veel werk vergt, ge zien de vele Kamerleden met andere betrekkingen. Nu wil ik hier nog inlas sen dat de Tweede Kamerleden ook vrij reizen hebben en een vergoeding van ƒ3000 tot ƒ6000 per jaar ontvangen, dit naar gelang de afstand Den Haag en de woonplaats. Wat zeggen de gehuwde bejaarden hiervan, die. alleen van de A.O.W. en hun rentekaart trekken, dus plm. 62 per week ontvangen? En zou het niet nuttig zijn dat de Kamerleden de kie zers eens zouden vertellen waaraan zij, zonder reiskosten, 60 tot 120 als ver goeding kunnen opmaken. Gaan we eens vergelijken wat de ven hoging in de laatste jaren is geweesl voor de bejaarden en de verhoging schadeloosstelling voor de leden van de Tweede Kamer dan zien we het vol gende Datum Kamerleden Geh. bejaarden 1 jan. 1962 10.000 1.872 1 juli 1962 15.000 2.154 1 jan. 1964 17.500 2.754 1 jan. 1965 20.000 3.540 We zouden uit bovenstaande cijferfi mogen afleiden dat de bejaarden in 2 jaar tijd een verhoging hebben gekre gen van ruim ƒ30 per week en de Ka merleden zichzelf bijna ƒ200 verhoging per week hebben gegeven. Men hoort zc dikwijls zeggen, ieder een heeft recht op een goed bestaan doch velen beschouwen dat nog steeds maar als woorden, want de daden door de mensen die daarvoor kunnen en moeten strijden tonen dikwijls eigen belang. Bovenstaande ging over de Tweede Kamerleden doch het is mij opgevalier dat ook de jaarwedde van wethouders veel verhoogd kunnen worden. Als feit wil ik noemen dat vorig jaar in Utrecht het bedrag van 18.500 werd gebracht op ƒ24.000 en nu met terugwerkende kracht vanaf 1 januari is geworden ƒ28.650, dat is dus in 1 jaar een ver hoging van ƒ10.150. Hierboven had ik het over eigen be lang, ik geloof ook te mogen zeggen dat enkele gemeenteraadsleden uit mijr. woonplaats dat hebben getoond. Als zij n.l. op 'n avond meer dan 1 commissie vergadering bezochten declareerden zij voor elke vergadering 8.75, hetgeen in strijd was met de bepalingen. Hoewel de gemeenteraad besloten heeft terug vordering te eisen vind ik dat die raads leden die meer geld uit de gemeentekas hebben gekregen dan waarop zij reaht hadden, herinnerd mogen worden aan de door hen afgelegde eed, dat zij het gemeentebelang zullen behartigen. Ze zijn m.i. daarom verplicht het teveei uit de gemeentekas ontvangen gele daarin als gewctonsgeld terug te storten BERGEN OP ZOOM. v. d. RIJTSTRAAT 15. F. MAURER De heer Maurer ziet over het hoofd, dat zijn vergelijkingen niet opgaan. Hij kan de wedde van de Kamerleden te hoog vinden en de uitkeringen vol gens de A.O.W. te laag. Dat is zijn goed recht. Maar een verband tussen deze twee kan niet gelegd worden. Zou de heer Maurer als vergelijkings groep, b.v. de apothekers of de nota rissen kiezen, dan zou hij met even saillante cijfers kunnen komen. Red, ZONDAG 23 augustus. Veertiende zon dag na Pinksteren. Groen Mis: Protec tor. Credo. Prefatie van de H. Drievul digheid. MAANDAG 24 augustus. H. Bartholomeus. Rood. (Deze apostel heeft volgens d? overlevering gepredikt in de landen ten oosten van het Romeinse rijk. Hij is in Armenië een gruwelijke martel dood gestorven I. Credo. Prefatie van de Apostelen, 's Hertigenbosch: Kerk wijding van de kathedraal. Wit. Mis: Terribilis. Credo. DINSDAC? 25 augustus. H. Lodewijk. Wit (Koning IX is in 1215 geboren. Hij be stuurde Frankrijk van 1226 tot 1270. In 1248 en 1270 ondernam hij kruistochten naar het H. Land. Bij het beleg van Tu nis stierf hij aan de pest. Zijn regerings periode vormde een tijd van hoge bloei. Zelf paarde hij christelijke eenvoud aan boetvaardigheid), 'sHertogenbosch: H Bartholomeus. Rood. Tweede gebed H. Lodewijk. Credo. Prefatie van de Apos) telen. WOENSDAF 26 augustus. Mis van de veertiende zondag na Pinksteren: Pro tector. Groen. Tweede gebed. H. Ze- phyrinus. (Zijn langdurig pausschap haci eon grote invloed op de inwendige ordening van de groeiende Kerk. In 217 stierf hij als martelaar). DONDERDAG 27 augustus. H. Jozef Ca- bsanctius. Wit (In 15556 kerd hij uit n oude adellijke Spaanse familie ge- ooren. Hij hield zich bezig met de op voeding van de arme en verwaarloos de kinderen. Daartie stichtte hij de Congregatie van de Piaristen. Later kende hij vele vernederingen en werif zelfs als generale overste afgezet. Hii stierf in 1648). VRIJDAG 28 augustus. LI Augustinus. Wit. (Als zoon van de H. Monica en Patricius weid hij in 354 te Tagaste in Noord-Afrika geboren. Na zijn bekering werd hij in 387 te Milaan 'door de H Ambrosius gedoopt. J Hij werd te Nippo tot priester gewijd en volgde Valerius óp als bisschop. Hij stierf in 430. Ais mens. heilige en ge leerde behoort hij tot de grootste gees ten, die de Kerk heeft opgeleverd Vele Orden vereren hem ais Vader). Twee de gebed H. Heimes. (Hij stierf de mar) teldood te Rome in 116). ZATERDAG 29 augustus. Onthoofding van St.-Jan de Doper. Rood( De H. Joannes was de eerste bloedgetuige van Christus). Tweede gebed H. Sabi- na. (Bekeerd door haah slavin Seraphia stierf zij in het begin van de tweede eeuw met deze marteldood).

de Stem | 1964 | | pagina 9