Amerika's XB-70A sneller dan granaat Vijftig jaar geleden: oorlog aan de hoedep en Duur technisch wonder LANDHUIS JONGEMAN 26 JAAR Dr. D. Dorrepaal DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1964 Truc geen spreekuur Winst Wielrijder zwaar gewond bij aanrijding Dollars t zoekt een hem passende betrekking 4 (Van onze luchtvaartredacteur) Op de Californische vliegbasis Palm- dale staat in het felle zonlicht een reus achtige blinkend witte pijl. Het 250 ton wegende gevaarte bestaat uit een enorme driehoekige vleugel, een lange spits toe lopende romp met een licht gebogen „slangekop", twee kleine haaievinnen achter de geheel verzonken cockpit en onder dit alles een bijna veertig meter lange rechthoekige bak. waarin zes brute geweldenaars van straalmotoren zitten opgesloten. Dit futuristische monster de North American XB-70 A „Valkyrie", Amerika's meest revolutionaire en meest omstreden vliegtuig. Het staat klaar voor zyn eerste proefvlucht Binnenkort zal de XB-70 A, gedragen door zijn eigen schokgolf, als een donderslag over Amerika rollen. Twintig kilometer hoog, drie maal sneller dan het geluid, veel sneller dan een kanonskogel Als alles volgens plan was gegaan zou het publiek niets van een eerste proef vlucht hebben vernomen. Want de XB- 70 A is een van de meest geheime pro jecten van de Amerikaanse luchtmacht geweest. Het vliegtuig was bestemd om eens de rugg'egraat van de Amerikaanse Strategi sche Luchtmacht (SAC) te worden. Maar de generaals, het Pentagon, het Congres en het Witte Huis kregen hooglopende ruzie over de vraag of een dergelijke super bommenwerper nog wel zin had in deze tijd van onbemande raketten. En de miljarden verslindende witte reus werd tenslotte gedegradeerd tot vliegend laboratorium. De produktie- order werd gelimiteerd tot twee exem plaren. De tragische geschiedenis van de XB- 70 A begon in 1955. De Amerikaanse luchtmacht ontwierp een programma voor de ontwikkeling van een geheel- nieuw wapensysteem, dat de thans ver ouderde B-52 lange-afstandbommenwer- pers zou moeten vervangen. In de daarop volgende vier jaar werden 325 miljoen dollar aan de XB-70 A uitge geven. Men ontmoette allerlei ongekende technische problemen bij dit revolutio naire ontwerp en het liet zich aanzien dat de superbommenwerper een moeilijk ver teerbare kluif voor de Amerikaanse be lastingbetalers zou worden. Er ontstond rumoer in het Congres. Vele senatoren twijfelden aan de nood zaak van een dergelijk waanzinnig duur vliegtuig. In 1961 zette de regering Kennedy, en met name minister van defensie Mc- Namara, stevig het mes in de voor de XB-70 A beschikbaar gestelde fondsen. De inmiddels gebouwde lange-afstand- raketten hadden bewezen voldoende be trouwbaar te zijn en de ontwikkeling van de nieuwe bommenwerper werd twee jaar vertraagd Na herhaald aandringen van diverse lucktmachtgeneraals werd tenslotte be sloten drie prototypen van de XB-70 A te bouwen voor experimentele doeleinden. Een Van deze drie prototypen werd be gin 1964 door McNamara van de order lijst geschrapt dat ooit werd gebouwd, maar ook het eerste grote vliegtuig dat vrijwel geheel van nieuwe materialen, zoals titanium roestvrij staal, nikkel en kobaltlegeringen werd gemaakt. Het gebruik van deze metalen was noodzakelijk omdat de XB-70 A bij een snelheid van drie maal die van het ge luid zo heet wordt dot de tot dusver gebruikte aluininiumsoorten hun sterkte zouden verliezen. Bepaalde delen van het vliegtuig zullen bij een snelheid van 3000 km per uur op 20 km hoogte een tem peratuur bereiken van meer dan 300 graden C. Het meest frappante van de XB-70 A is echter zijn vermogen om zeer grote afstanden sneller dan het geluid af te leg gen. Dit is te danken aan een zeer ver nuftige aërodynamische „truc", die de ontwerpers met de XB-70 hebben uit gehaald. Toen North American in 1955 van de Amerikaanse luchtmacht opdracht kreeg een vliegtuig te bouwen dat hoog in de stratosfeer met een snelheid van 3000 km/uur van Noord-Amerika naar Azië en terug zou kunnen vliegen, achtte men dit een onmogelijke eis. Berekeningen toonden aan dat zelfs een vliegtuig van 350 ton over een afstand van 9000 kilo meter slechts korte tijd een supersnel heid kon bereiken. Bij supersone snel heden neemt het brandstofverbruik im mers onevenredig toe. Na talrijke windtunnelproeven kwam men echter tot een geheel nieuwe con ceptie, in feite een geheel nieuwe vorm van vliegen. Door toepassing van een zeer dunne deltavleugel verkreeg men een aanzienlijke gewichtsbesparing, die aan de mee te nemen brandstofvoorraad ten goede kon komen. Het belangrijkste was echter dat de vorm van het vlieg tuig zo werd gekozen dat het toestel bij supersone snelheden op zijn eigen schok golf zou kunnen rijden. Men zou dit aërodynamische verschijnsel het best kunnen vergelijken met een race-boot, die bij hoge snelheid zich zelf uit het water tilt en daardoor minder weer stand ontmoet. Pak VéGé speculaas, 500 gram, 89 ct. 18 gratis geld- zegels. Alléén bij uw VéGé kruidenier. houdt van 24 augustus tot 1 september Praktijkwaarneming door Dr. J. M. van Kalmthout te Hulst Proeven hebben aangetoond dat de XB- 70 A bij Mach 3 (drie maal sneller dan het geluid) voor 30 procent door zijn eigen schokgolf wordt gedragen. Daar door konden het vleugeloppervlak en het totale gewicht van het vliegtuig aanzien lijk worden gereduceerd. Het benutten van het schokgolf effect in de XB-70 A is van bijzonder groot be lang voor de toekomstige supersone ver- keersluchtvaart. Het betekent Immers een aanzienlijke economische winst. In de thans in ontwikkeling zjjnde Ameri kaanse ontwerpen voor supersone pas sagiervliegtuigen is het schokgolfprincipe dan ook reeds op de een of andere manier verwerkt. Nu de XB-70 A niet meer op de ge- geheime lijst staat, komt alle nieuwe technologische kennis die er in ver werkt zit, ten goede van de gehele lucht vaart. Misschien zal daarom het peper dure witte monster op Palmdale zijn geld toch nog wel opbrengen. TERHOLE. Gisteren omstreeks 16.15 uur vond te Rustwat bij Terhole een aanrijding plaats tussen een perso nenauto, bestuur door K. uit Zierikzee en de 78-jarige wielrijder K. uit Zaam- slag. Laatstgenoemde stak onvoorzichtig de Hulsterweg over en werd door de auto gegrepen. Het slachtoffer kwam op de kap van de auto terecht en viel daarna op de weg. Hevig bloedend aan het hoofd bleef het slachtoffer liggen. Per ambulance-auto is de heer K. in zorgwekkende toestand naar het zieken huis te Sluiskil vervoerd. Getrouwd Mr. E. N. J. H. de Rechter Ondanks al deze bezuinigingen heeft de ontwikkeling van de XB-70 A tot nu toe niet minder dan 1.300 miljoen dollar gekost. Dit enorme bedrag is voor het grootste deel besteed aan het vinden van oplossingen voor de vele nieuwe bouw technische problemen van een vliegtuig dat sneller en hoger moet vliegen dan welk ander vliegtuig ook. North Ame rican verwierf tijdens de bouw van het eerste prototype maar liefst 1000 patenten op nieuwe constructies en werk methoden. Zo is de XB-70 A in de meest letter lijke betekenis een wonder van techniek. Het is niet alleen het zwaarste vliegtuig Elisabeth J. Pey Terneuzen, 22 augustus '64. Op maandag 24 1964, hopen onze ouders augustus geliefde (Van een onzer verslaggevers) Vóór de jaren twintig is in de Haag se trams een verwoede stryd geleverd die vijftig jaar geleden zyn hoogtepunt beleefde. Inzet was het gebruik van vervaarlijk grote hoedepennen door het Haagse vrouwelijke publiek, waarvan de scherpe uiteinden onder de andere passagiers veel slachtoffers maakten. In die strijd, waarbij door de honderden bekeuringen de overheid de lachende derde werd, wist geen der partijen van wijken. Totdat op hoog bevel van koning mode de oorzaak van de strubbelingen werd opgeheven. Tot dertig centimeter lang waren de pennen waarmee de dames hun hoed op het hoofd hielden. In geval het hoofddeksel van nog groter formaat was dan de mode voorschreef waren er zelfs twee pennen nodig, die door de bol van het tooisel en het haar werden gestoken. Voorheen werden de hoeden vastgehouden door een lint on der de kin. De ongelukken met de pennen deden zich vooral voor bij het instappen in de trams. Niet alle dames konden daarbij, tengevolge van de lengte van de rokken, hun evenwicht bewaren. Wanneer ze wankelden werden soms de om hen staande passagiers het slachtoffer van de steekwapens in hun hoeden. Af en toe moest ook een voor komende heer, die een uit haar balans geraakte dame op elegante wijze op de been wilde houden, zijn beleefdheid met verwondingen bekopen. In onschuldige gevallen was de scha de niet veel groter dan een paar kras sen. In meer ernstige gevallen hielden de slachtoffers er een litteken van over. Maar ook is het voorgekomen, dat het oog van een heer operatief moest wor den verwijderd, nadat het was bescha digd door een hoedepen. Aanvankelijk fronsten de bedaarde Hagenaars hun wenkbrauwen bij het vernemen van dergelijke berichten. Dit ging over in ontsteltenis en later in verontwaardiging. Er moesten maatregelen worden getrof fen, concludeerde men in de theesalons. Die kwamen er in de vorm van een politieverordening waarbij het verboden werd zich met onbeschermde hoedepen nen in de tramwagens te bevinden. Echter, het belang van de mode woog bij het vrouwelijk publiek zwaarder dan dat van hun medemensen. De pennen werden niet met een dopje beschermd en de ongelukken duurden voort. De conducteurs kregen de eer toegewezen bij de halten de dames-passagiers te mogen selecteren. Stuk voor stuk beke ken zij de grote voor die tijd zeer mo dieuze hoeden en alleen de draagsters van hoeden met beveiligde pennen moch ten instappen. Soms veroorzaakte dit groot tumult. Vooral als de dames hun waardigheid vergaten en vanonder hun brede hoederanden de conducteurs voor alles uitmaakten. Het gebeurde vaak, dat de brave tram-employés er bij de volgende halte nog meer van langs kregen omdat de passagiers behalve over de hoedepennen ellende ook over het te laat komen van de tram hun groot ongenoegen tot ui ting brachten. De directie van de Haag se Tramweg Maatschappij wees de po litie erop, dat op de naleving van de verordening toezicht moest worden uitge oefend door agenten. >,Ja", zei de com missaris, „maar waar haal ik mijn a- genten vandaan." Want toen was er ook al een onderbezetting bij de poli tie. Een compromis was, dat de con ducteur in geval van nood een agent te hulp kon roepen. Maar tegelijkertijd werd ook besloten de conducteur straf baar te stellen als hij een vrouwelijk passagier in zijn wagen had met onbe schermde hoedepennen. Toen nog een possje op deze wijze was doorgesukkeld werd eindelijk een verstandige maatregel genomen. A rai- son van vijf cent per stuk konden bij de conducteur dopjes voor de pennen worden gekocht. Maar nog vertikten de Haagse dames het ze te dragen. „Razzia's houden" commandeerde de commissaris van politie. De ellende had toen al voortgeduurd tot eind 1914. In december van dat jaar gingen bijna driehonderd Haagsen „op de bon". Drie maanden later begon 't erop te lijken, dat de politie het pleit had gewonnen en het toezicht verslapte. Direct daarop regende het echter weer klachten over verwondingen. Agenten gingen weer met verdubbelde dienstij ver aan de slag. Er werden gemiddeld tweehonderd bekeuringen per week ge haald, op één dag zelfs meer dan 250. Tot 1918 duurde de strijd voort tot groot verdriet van de conducteurs, die hun fooienpot in de kast konden zet ten. Toen kwam er een omwenteling in de mode, die de grote hoeden ouder wets maakte. Met één slag raakten hierdoor ook de hoedepennen buiten ge bruik. Maar de Haagse politie is nog tot de dag van heden bedacht op de terugkeer van deze modegril. Want in de algemene politieverordening 's-Gra- venhage staat in artikel 105 lid a: „Het is verboden zich op of in een tramrij tuig of in een voor het publiek toe gankelijke autobus te bevinden met on beveiligde hoedepennen." Ph. Brijssinck- De Guijtenaer hun 25-jarige echtvereni ging te herdenken. Hun dankbare kinderen, Vera Monique Lizy Sas van Gent, Walstraat 6. Ondertrouwd A. J. M. KESBEKE (Burgemeester van Zuiddorpe) en J. A. C. VAN DEN BERG Huwelijksvoltrekking op l september a.s in meentehuis te Zuiddorpe, om 9.45 uur. Kerkelijke inzegening om 10 uur, in de r.-k. Zuiddorpe. Receptie in café „Centraal", Dorpsplein 12 te Zuiddorpe van 1516.30 uur. Zuiddorpe, Dorpsplein 5. Rotterdam, Walenburgerweg 4c. Heden overleed tot on- ze diepe droefheid, onze inniggeliefde echt genote, moeder, zuster, tante en nicht IRMA MARIA THERESIA VAN DHAELE echtgenote van Gustaaf Alfred D'haene voorzien van de H.H. Sa cramenten der zieken, in de leeftijd van 62 jaar. Westdorpe, 21 aug. 1964. VAN HAELE Familie D'haene Fam. van den Abeele De plechtige uitvaart dienst zal geschieden op maandag 24 augustus 1964 in de parochiekerk van O.L.Vr. Visitatie te West dorpe. Rozenkransgebed zater dag- en zondagavond om 7 uur. het ge- kerk te De Provinciale Afzetcom- missie voor Zeeland en West- Brabant maakt aan de Fruit telers bekend, dat op de vei lingen kunnen worden aan gevoerd en geveild, vanaf: MAANDAG 24 AUGUSTUS 1964 Jacques Lebel alle maten, op 10 mm sorteren, 20 kg per kist. Bon Chrétien Williams alle maten, op 5 m'm sorteren. In verband met afname door de industrie zal deze peer gecombineerd geveild wor den als volgt: In Goes en Krabbendijke op DINSDAG 25 aug. en DONDERDAG 27 aug. In Kapelle op DINS DAG 25 aug. en VRIJDAG 28 aug. Triomphe de Vienne, 65 mm en op, op 5 mm sorteren. In Kapelle worden de export- maten van Tr. de Vienne al- ieen in verpakkingskratten geveild met 14 kg los per krat. In Goes en Krabben dijke worden de telers ver zocht om de export-maten van Tr. de Vienne in ver pakkingskratten aan te voe ren met 14 kg los per Krat Bruto gewicht hoge krat 17i/2 kg. lage krat 17 kg. Beurré Lebrun, alle maten, op 5 mm sorteren. DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1964 James Grieve, ale maten, op mm sorteren, 18 kg per kist. Ook II-D sorteren in 55-60 en 60-65 mm. Seigneur d'Espern, alle ma ten op 5 mm sorteren. Door toenemende vraag van de industrie is het mogelijk om de val en kroet van dei witte appelrassen welke mo menteel geveild worden, aan te voeren met 20 kg per kist Heden overleed plotseling, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Zieken, onze inniggeliefde moeder, behuwd- en grootmoeder EMMA SOPHIA DE NEVE weduwe van Constantirius Geernaert in de ouderdom van ruim 79 jaar. Oostburg Edm. Geernaert. Aardenburg Fr. Geernaert en kinderen. IJzendijke Julma M. v. Landschoot-Geerneart Hon. v. Landschoot en kinderen. Oostburg, 20 augustus 1964. Rijksweg V 22. De gezongen uitvaartdienst zal plaatshebben maandag 24 augustus om 10 uur in de parochie kerk van de H. Eligius te Oostburg. Rozenkransgebed zondagmiddag om 15 uur in voornoemde kerk. •j- Heden overleed tot on- ze droefheid, gesterkt door de Genademiddelen der H. Kerk, mijn lieve man, onze zorgzame va der, behuwd- en grootva der EDUARDUS AUGUSTUS GUILLIET echtgenoot van Carolina Petronella Maria Emmaneel in de ouderdom van 67 jaar. Namens de familie: C. P. M. Guilliet- Emmaneel Middelburg, 20 aug. 1964. Beenhouwerssingel 35. Het faillissement van G. J M. de Smit, chauffeur. Poorterslaan 47, Hulst, is bij vonnis van de Recht bank te Middelburg van 12 augustus 1964 na gedaan verzet vernietigd. De curator, Mr. E. N. J. H. de Rechter, Steenstraat 35, Hulst Het faillissement van E. J. B. Weemaes, Hoofdstraat 17, Sint-Jansteen is bij von nis van de Rechtbank te Middelburg van 12 augus tus 1964 na gedaan verzet vernietigd. De curator, Mr. E. N. J. H. de Rechter. Steenstraat 35, Hulst Voorheen banketbakkerij Bonte-van Mossevelde Groenendijk 24, Kloosterzande, tel. 01148-676 kan direct plaatsen een banketbakker, 2e bediende leeriingbanketbakker en een meisje VOOR INPAKWERK. 5-daagse werkweek. H.H. Telers en Kopers, vrienden en bekenden. Har telijk dank ook namens mijn kinderen, voor de door U be toonde belangstelling bij mijn vijfentwintig-jarig ju bileum aan de V.V.Z.B. te Goes. Hierdoor is dit voor mij een onvergetelijke dag gewor den. L. J. Polfliet Goes, Marijkestraat 55. ~"*3 Meisje voor de huish gevr. Intern m. huiselijk verk. Werk. ster aanwezig. Goed loon. Ho tel „De Doelen" Naarden-Bus- sum, tel. 02959-17720. Gevr. net meisje voor dag of dag en nacht. Huize Joosen, Baronielaan 102 Breda. X Secretaresse gezocht voor hal ve dagen Zaterdags vrij. Br, ond. no 19253. Leerling-Kelner gevr., prettige werktijden, goede verdiensten. Hotel des Pays Bas, Nieuw- straat. Terneuzen tel. 01150- 2275. X Automobielbedrijven A. v. d List en Zn.. Breda en Tete ringen Oosterhoutseweg 137 Breda. tel. 01600-31446 en Tete ringen tel. 01691-369 vraagt voo: spoedige indiensttreding halfw. en all-round plaatwerkers. Loon naar prestatie. De Griffier der Arrondisse mentsrechtbank te Breda brengt ter kennis van be langhebbenden, dat de rap porten van de H.H. deskun digen in de onteigenings procedures van: De Commissaris der Konin gin in de provincie Noord- Brabant, zijnde thans mr. dr. Constantinus Nicolaas Maria Kortmann, wonende te 's-Hertogenbosch, te dezer zaken optredende als eiser ingevolge artikel 19 der Onteigeningswet, tegen: 1. Walter Constantinus An tonius Marie de Bie, wonen de te Zundert, 2. Richardus Laurentius Jo annes Trudo Maria de Bie, wonende te Zundert, 3. Maria Louisa Lambertina Stephanie Hermans, wonende te 's-Hertogenbosch, 4. Herman Pillot» wonende te Zundert, 5. Maria Honorie Adrienne van Looveren, weduwe van Joseph Charles Adrianus Hoppenbrouwers, wonende te Breda, Joseph Richard Maria de Bie, wonende te Zundert, ter griffie van gemelde recht bank zijn gedeponeerd op 15 augustus 1964, om aldaar gedurende 14 dagen ter in zage van partijen en even tuele derde belanghebbenden te liggen. Breda, 17 augustus 1964. De Griffier der recht bank voornoemd, Mr. R. P. E. Dahmen Bij vonnis der Arrondisse. mentsrechtbank te Breda dd. 11 augustus 1964 is uitgespro ken de onteigening in het belang der volkshuisvesting ten name van de gemeente Etten en Leur, van het per ceel kadastraal bekend ge meente Etten en Leur, Sec tie L nummer 2978, groot 0.05.40 ha en van een ge deelte groot 0.07.55 ha van het perceel kadastraal be kend gemeente Etten en Leur, Sectie H nummer 3027, geheel groot 0.1205 ha. Breda, 18 augustus 1964. De Officier van Justitie mr. J. C. Louët-Feisser. Voor 15-jarig meisje, leer linge van de B.L.O. Huis houdschool, dat door om standigheden niet in het eigen gezin kan zijn, zoe ken wij in Breda of omge ving een HARTELIJK PLEEGGEZIN dat bereid is dit meisje op te nemen, eventueel alleen tijdens het weekend. Brieven onder no. K-5207 Adv. Bur. ALTA, Paus- dam, Utrecht. TE KOOP TE LAGE-ZWALUWE met centrale verwarming, ge legen dicht bij de haven. Bij koop direct te aanvaarden. Te bevragen bij: C. van Dis, Kadediik 18, Fijnaart, tele foon OÏ686-330. ,,De Etna" N.V. vraagt stamp- sters voor het machinaal ver vaardigen van onderdelen van haar produkten. Aanmelding bij de Personeelsdienst iedere woensdag van 8 tot 12 en van 13.30 tot 15.30 uur, iedere vrij dagavond van 19 tot 21 en zaterdagsmorgens van 10 tot 12 uur in de kantine van „De Etna", Tramsingel 17, Breda. Medewerkers gevraagd die ka lenders op provisiebasis whlen verkopen. Br. ond. no. 10713. Zelfstandige agenten gevraagd voor een zeer interessant ar tikel voor ijzer-, verf-, Doe het Zelf-zaken en drogisterijen in Noord-Brabant en Zeeland. Br. orid. no. 13229 bur. Dagblad De Stem, Goes. 13229 „De Etna" N.V. vraagt emaii- lespuitsters. Aanmelding bij de Personeelsdienst iedere woens dag van 8 tot 12 en van 13.30 tot 15.30 uur, iedere vrijdag avond van 19 tot 21 en 's za terdagsmorgens van 10 tot 12 uur in de kantine van „De Et- na". Tramsingel 17, Breda. Voor klein r.k. gezin in Am sterdam vragen wij2 flinke zelfstandige meisjes als hulp in de huishouding voor dag en nacht. E-ij voorkeur 2 zusjes of vriendinnen. Geboden wordt een prima betrekking met z, gunstige voorwaarden, o.a. royale vrijetijdsregeling. Er is meer hulp aanwezig. Schrijft u ond. no, 11044 v.d. blad. „D-e Etna" N.V. vraagt meis jes en vrouwen (van 18 tot 40 jaar) eventueel ook voor hal ve dagen. Inlichtingen te ver krijgen bij Personeelsdienst, ie dere woensdag van 8 tot 12 en van 13.30 tot 15.3o uur, iedere vrijdagavond van 19 tot 21 uur en 's zaterdagsmorgens van 10 tot 12 uur in de kantine van ,,De Etna", Tramsingel 17, Breda. ,.De Etna" N.V. vraagt as sistentes aan de band. Aan melden bij de Personeelsdienst iedere woensdag van 8 tot 12 u. en van 13.30 tot 15.30 uur ie dere vrijdagavond van 19 tot 21 en 's zaterdagsmorgens van 10 tot 12 uur in de kantine van „De Etna", Tramsingel 17, Breda. Ontspanning R.-K. meisjes we ten jullie dat je donderdags avonds een gezellige ontspan ningsavond kunt hebben. Inl. bij mej. B. Snepvangers, St.- Janstraat 19, Breda. 84749 Aank. dameskapper b.z.a. In bez. van diploma. Br. ond. no. 3955, bijk. B op Zoom Kunsthandel Van Lier Markt 37-39 en 40, Veere, vraagt te koop belangrijke schilderijen, aquarellen, tekeningen, oude irenten en kaarten. Tevens .unstvoorwerpen antiek en oud zilver. Tel. 01181-367. Bekkers naaim. nieuws. Knoop en knoopsgat in enkele secon den en 1001 andere tover" mo gelijkheden met „MeLson'* zig zag v.a. f 350. Aanb. door mevr Ida de Leeuw-v Rees. Alleen verkoop van uitsluitend toon aangevende wereldmerken - goedgekeurd door de intern Huisvr ver en Consumenten bond Bekkers, Boschstr. 67 Breda tel 41725 Vac.aanb. zig zag nog enkele stuks f 269.- Let op juiste adres Zie eta lage. Kinderwagen te koop. Te bevr. Kerkstr 10 Clinge. 12593 Spida motorboot te koop met Mercury 10 pk motor. Boot gewapend polyester onzinkb. Alles is maar 8 weken oud, zeer billijk in prijs. B. Dames, Kwekerijstr. 3, Breda telef 33528 Pakketten tulpenbollen, recht streeks van de tuinderijen, dus tegen veilingprijzen! 'Geen'tus senhandel. Pakketten van 5,- 7,50 en 10,-, enz. Ook evt. spe ciale wensen worden aangeno men. N. B. Peerdeman, Jan. Vermeerlaan 42, Roosendaal. Bergen op Zoom. Vrijstaande villa, grote tuin, olie c.v., gro te. garage, spoedig leeg te aanv. f 145.000. Makelaars v.d Berg Co, Nw. Ginnekenstr. 43, Breda, tel. 01600-24421. Woningruil door heel Neder land, vanzelfsprekend via Stichting Interlocale Woning- ruil-Centrale, Stationsstraat 20, Utrecht, postbus 2006, tel. 030- 11831. Adressen met huisnum mer in handige gids. Woningruilproblemen. Schrijft wat u zoekt of aanbiedt. Gids :t 100-den adressen door heel Nederland. Na toezending brief kaart met extra f 1,50 aan post zegels. Ned. Woningruil Cen trale. V. Slingelandtl. 8 Leiden Kredieten v. meubelen en wo ningtextiel rechtstreeks van fabriek. Zeer soepele betaling. Geheimhouding verz. Vraagt vrijblijvend inl. Brieven post bus 251, Rotterdam. Gaat u trouwen of heeft u een nieuwe woning? Krediet voor iedereen, tot f 5000 aan schaf meubilair, woningtextiel. Vraagt gratis folder dan krijgt u algehele inlichtingenPost bus 1371, Rotterdam t*ei BB.A naar Kaatsheuvel lËfteiing) met lyr> 34 35 via Dorst Ryen D«»ngen, AutoDus sen vertrekken van Breda Ëm mastraai oa io 30 12 00 13 00 lerug uit Kaatsheuvel o.a -5 45 i? 35 18 50 Volledige in lichtingen kantoor BBA Sta Uonsplem 12 Breda tel 39750 814W) X Nette r.-k. heer, 50 j., zoekt kennismaking met dame plm. 45-50 j. Br. ond. no. 10605. Beschaafde r.k. dame, Breda, w.k.m. r.k. heer, 45-50 j., 1. vrijgezel. Br. ond. no. 10954 Mrgraten Z.L. Frisse kam. m, str. w. Logies m. pr. ontbijt, f 4,50, juli, aug. f 5,-. Pension Frijns, Termaar 51, tel 04458 358. Parkpension „De Geul", Schin op Geul, gem. Valkenburg (L), tel. 04459-327. Prachtige tuin en terrassen, ruim eigen parkeer terrein f 10 - f 11, excl. Vr. prosp. Bondspension ANWB. Vakantieadres voor uw hond: Pension de Rimpelaer, Molen schot (v.h. Kennel de Kleine Jager Ulvenhout). Uw hond wordt door ons liefderijk ver zorgd in onze pas nieuwe rui me slaapruimten en grote sp.- weide. Toezicht van dierenarts. Kom eens kijken op de Raak eindsekerkweg 11 (3 km vanaf Molenschot richting Gilze) of bel: 01603-426. Wie van opschieten houdt leert typen bij instituut St.-Jozef, Piet Avontuurstraat 45, Breda, tel. 40328. Begin desgew. direct. Te koop enkele in uitzonder lijk fraaie staat verkerende Dauphines en Renault 4 L. weinig gelopen, van eerste ei genaar, met voll. garantie. P. Otten N.V. Renault-dealer. Be- verweg 4, Breda, tel. 22533. Belcrum-garage vraagt steeds aanrijdingvrije auto's v a 1959 te k. Min Kanstraat 18 20, Breda tel. 01600-39870. X Te koop Citroën ID 19; staiti'on- car, 8 zitplaatsen, zeer gesch. voor pendel e.d.; Chevrolet Bel Air hardtop 1957, met originele Chev. Delco druk knopradio en vele andere ac cessoires. P. Otten N.V.. Be- verweg 4. Breda, tel. 22533. N.S.U. Prinz. met schuifdak, "60. Te bevr. Wagemaker St.- Janstr. 54, Hoeven, tel. 01659- 429. Ford Taunus 12 M, combi. '61, 69.000 km gel., 4 nw. banden te koop. Te bevr.: tel. 01600- 39149. 10821 Volvo 544, bouwj. 1960 te k f 3500,-. Garagebedrijf Bogaer Gravenstr. 293 Clinge. telef 01140-2190. X Scooter te koop. merk Diana Durkopp, bwj. 1962, motor pri ma staat. Vraagprijs f 500,—. Bezichtigen 's avonds na 6 u Hr. Kwaaitaal, p.a. café Bou levard, Kon. Wilhelminastraai 1, Ossendrecht. 3931 D.K.W. Union f 1500,-; Ford Prefect f 875,-; Morris Minor f 675,-; Fiat 500, open kap, f 625,-; Austin Somerset f 375,- Fiat 500 f 525,-. Inruil - Zeer gem. bet. Oosterhouisew. 124, t.o. rest. Boslust, tel. 01691 - 246, Breda-Teteringen. 2 Opel Rekord's 1961; 1 Ope! Rekord 1959: 1 Opel Rekord 1953; V.W. bestel 1962; Renault 4 L 1962; Fiat 1100 1962; Re nault Dauphine 1959; Mercedes diesel 1956; kampeerwagen 4- pers. met nieuwe voortent. Autohandel B. de Jong, Mo- lenstr. 17, Kruisland, tel. 01673- 528. De Pree autohandel heeft voor u gereed staan in haar spe ciaal ingerichte showroom op de Haagweg 33, Breda, telef 33915. tevens gevestigd op de Tilburgseweg 135, Breda, tel 39755 onder andere: Opel Re kord, Opel Kapitan v.a. 195C t.m. 1963, Opel Rekord v.a 1956 t.m. 1963, Opel Caravar v.a. 1956 t.m. 1962, Opel Blitz vrachtauto. 1958, BMW Isetti 500, 4-pers.auto 1958. B.M.W Isetta 300 1960; V.W. de Luxe v.a. '52 t.m 1960, VW bus va 1957 t.m. 1959, ïlat 1100 v.a 1958 t.m. 1961, Ford Taunus 12 M v.a. 1956 t.m. 1961, Ford Taunus 7 M v.a. 1958 t.m 1963, Chevrolet Belair 1959, N. S.U. Prinz 1960, DKW 3-6 '58 Tevens tal van inruilwageni en scooters, 2 mnd. garantie zowel op draaiende als op de carr.osseriegedeelten. Als spe cialiteit worden auto's v.a. '58 t.m. 1964 gefinancierd. Wegens sterfgeval t.k. V.W. de Luxe, I960, v. Goghlaan 96, tel. 6510, R'daal. Te koop of te ruil; Opel Re kord '62 pas gekeurd; VW. de Luxe' '62, 30.000 km gelo pen; Taunus bus '60 als nw - V.W. v.a. '53 t.m. '62; Fiat 600; Opel '54; N.S.U. Prinz '60, pas gekeurd; Goggomobil sport '60, pas gekeurd; Hein- kei scooter Tourist, '63, 14000 km gelopen; Vauxhall '56, in pracht staat met radio en nw banden en nog vele soorten Een goede inruil en gemak kelijke financiering mogelijk, v. Rooy, Kuivezand 37, Oud- Gastel, tel. 01652-3033. Vito Garage te Breda biedt u deze week te koop aan de vol gende zo goed als nieuwe automobielen tege scherpe prij zen: Opel Kadett 1963, slechts 25.000 km gereden, geheel als nieuw; Renault R8 1963, zeer mooi; Fiat 1500 van '63 slechts 25.000 km gereden; Volkswa gen 1500 1962; Volkswagen Va riant 1963; Volkswagen de Lu xe '62, type 1963; Volkswagen de Luxe 1962; Volkswagen de Luxe 1960; 2 stuks Renault Dauphine 1962; Volkswagen,- busje, 1961. Ingeruild: Opel Rekord 1959; Ford Taunus 15 M 1955; Volkswagen 1953; O- pel Caravan 1955. Zoekt u een werkelijke occasion, komt dan eens bij ons kijken. Praktisch al deze automobielen zijn van eerste eigenaar. Koopt vertr. Koopt bij de Vito. 100 pet. ga rantie zowel op eventuele on derdelen en geen kosten van arbeidsloon, gedurende 10.000 km of 3 mnd. Alle kosten voor onze rekening. Let op het juiste adres: Vito-Garage, Gin- nekenweg 340-342, Breda, tel. 36173. Recht tegenover de kerk vlakbij de Ginnekenmarkt. Da gelijks geopend tot 's avonds 10 uur. Zaterdags tot 6 u. Zon dags van 11 tot 6 uur. Inruil mogelijk. Financiering binnen één uur geregeld. 21808-X Te k. gei 2 m hoog, 2 f 250,-. J. de agen 5 m lang m breed. Prijs r. V. Gilselaan Poedeltjes, pmchertjes en Co cker spaniels. L. v. Boxtel, 13, tel. 488, Ossen- 3954 Taunus 15 M '57, stationcar keurige bekleding, t.k.a. Lak werk moet bijgewerkt worden. Direct berijdbaar, f 450,-. Tel. 01682-390. Opel Kapitan '60 van eerste eig. t.k.a. In bijzonder goede en zeer mooie staat, met sch.- dak, verwarming, enz. Nieuwe banden. Autokeuring toegestaan 3150,-. Tel. 01682-390. Goed tehuis gezocht voor 2 jonge zwarte poedeltjes Groot gebracht met Puppy Bonzo. v. Bergenstr. 44, Zevenbergen. Gerst- en tarwestro te koop. G. Koen, Kasteelstr. 9 Wouw tel. 213 x T. k. a. prima dekrammen stamboek. W. de Neve, De Heen (N.-Br.), tel. 01670-3421. 3945-X Muziekinstrumenten koopt men natuurlijk bij de vakman ook voor reparaties, dus naar Pee lers. Lieve Vrouwepl. 8C, t.o. bushalte, Tilburg tel. 26797. ,De Etna" N.V. vraagt inpak- sters voor het zorgvuldig in pakken van haar produkten. Aanmelding bij de Personeels dienst iedere woensdag van 8 tot 12 en van 13.30 tot 15.30 u. iedere vrijdagavond van 19 tot 21 en 's zaterdagsmorgens van 10 tot 12 uur in de kantine van „De Etna", Tramsingel 17 Breda. Schrijfmachines nwe. koffer schrijfmachines v.a. f 137,50. Diverse gereviseerde machines o.a. Remington, Underwood, enz. v.a. f 65 m. volle garan tie. Reeds v.a. f 10,- p. mnd Betaling in 5 maanden zonder rente Wilson", Utrechtsestr. 133, Amsterdam-C, tel. 239395- 90457. Vrijblijvend demonstra tie door geheel Nederland. Ook op zaterd. de geh. dag geopend. S.G.A. Lilliput, het ideale ver stelbare plastic slipje voor cel- stof luiers. Kamermeisje gevraagd hoog loon, eventueel intern. Grand Hotel Rotterdam Terneuzen, tel. 01150-2041 X Struyk, Oosterhout. In enige afdelingen van ons bedrijf be staat nog werkgelegenheid voor serieuze, actieve mede werkers. Ervaring in betonver werking verdient aanbeveling, maar is geen vereiste. Geïn teresseerden kunnen onze per soneelschef bellen onder no 01620-3941 of naar hem toeko men op kantoor Koningsdijk 69, Zo nodig komen wij u graae thuis bezoeken X ,De Etna" N.V. vraagt mon- teuses voor het verrichten van schoon licht montagewerk. Aanmelding bij .de Personeels dienst, iedere woensdag van 8 tot 12 en van 13.30 tot 15.30 uur, iedere vrijdagavond van 19 tot 21 uur en 's zaterdags morgens van 10 tot 12 uur in de kantine van „De Etna", Tramsingel 17, Breda. Café-restaurant kellner gevr. Vakbekwaam en ongehuwd. Ho. tel William, Hoogerheide. in kanaalzone TERNEUZEN-SAS VAN GENT. Goede algemene ontwikkeling, kennis van boek houden, loonadministratie enz. Ruime kantoorervaring. Brieven onder no. 20430 bureau van dit blad. Voor de banketbakkerij in ons filiaal te Breda vragen wij een le of 2e banketbakker (leeft tot plm 30 jaar). Wij bieden u o.a. een goed salaris, 5- daagse werkweek, vrije bedr.- kleding gelegenheid tot vak studie, 8 pet. kerst- en vak.- gratificatie en andere goede so ciale voorzieningen Zij die voor één van deze functies in aan merking wensen te komen kun nen zich dagelijks van 9.00- 18.00 uur melden bij de be drijfsleider van de Hema. Gin nekenstr. 38 te Breda. „De Etna" N.V. vraagt con- troleuses voor verantwoorde lijk controlewerk. Aanmelding bij de Personeelsdienst, iedere woensdag van 8 tot 12 uur en van 13.30 tot 15.30 uur en ie dere vrijdagavond van 19 tot 21 uur en 's zaterdagsmorgens van 10 tot 12 uur In de kan tine van „De Etna" Tramsingel 17» Breda. Te koop bij Arlon 12.000 kerstbomen 1.50 - ~2.0l m. hoog. Te bevr. Courtois, Rue Walthére Dewe 44, Liège, (Belgique). In Zundert vindt u vijf typen keukens. U slaagt altijd. Voor iedere beurs een keuken. N.V. Hoppenbrouwers showr., Wil- dertsedijlc 1 Zundert, tel. 01696- 2252, Roosendaal, tel. 01650- 5952. Bontmantels. Keuze uit meer dan 200 stuks. Nu zomerprijzen. Kees v.d. Ven, Nieuwlandstr. 3, Tilburg, tel. 04250-26617. X Aangeb. dubbel stapelbed nw m. matrassen (190 x 130). Te zien; 's-Heer Hendrikskinderen dijk 37, Goes. 13230 Kostuumdozen rokkendoz-en, broekendozen, taartdozen, sou venirdozen, 17 versch. forma ten in voorraad bij Weststra- te Papierh., Middelburg, tel. 2453. M«rcedes 190 D »61 en '59; Opel Kapitan '60; Opel Re kord, 4-deurs. '61; Citroën I- deal '61-'60; Renault Gordini '63; Fiat 1300 '62; V.W. de Luxe '59; V.W. kleinbus '59 Ford Thames '60; Taunus 15 M, stationcar, '59. Jnruil financiering mogelijk. W. Gij zen Irenestr. 16, St.-Willebrord tel. 01653-726. Zoekt u een goede gebruikte auto? Neem een Opel. Voor u betrouwbaarheid te waarbor gen. Gaat u dan eens naar de ,,Opel-Specialist". Wij stadn ten alle tijden tot uw dienst. Zoals voor verkoop, reparatie, onderdelen, dit alles onder ga rantie. Komt u eens praten. Bovag en Sega-garage B. Da mes, Kwekerijstr. 3, Breda, tel 33528 (bij Herofabrieken). Automobielbedrijven A. v. d. List en Zonen, Breda en Tete ringen heeft ook zowel bestel- als luxe automobielen voor in teressante prijs voor zelfsleu- telaars. Oosterhoutsew. 137 X Automobielbedrijven A. v. d. List en ZnBreda en Teterin- gen tel. 01600-31446 en 01691- 369, Oosterhoutseweg 137 heeft verschillende gebruikte auto mobielen. O.a. V.W. bestel '59- '60, '61. '62, '64. VW Combi's m geel kenteken van '59 t.m '62; VW Pick-ups open laadbak, met dubbelcabine 1.960, met normale bak 1060-'61-'62; Mer cedes type 190, 1958 en 1959; V.W. de Luxe 1960 en 1963 1964. 1964; V.W. standaard '59 1956, 1954; Opel Rekord 1959, 1961. Verder nog verschillende andere goede luxe automobie len. Zaterdag en zondag geo pend. X Te koop rijwielen van f 134,50 met versnellingen f 175-. C. L. Vonck, Oude Drijdijk 5, St.- Jansteen. Gezocht goede woongelegenheid liefst flat voor alleenstaande dame. Ook genegen te ruilen met flat in Helmond op goe de stand. Br. ond. no 10860-X Op het mooie Boeimeer, heren huisje, woonkamer en tuin op t' zuiden, kolen c.v., direct vrij. f 50.000,-. Makelaars v.d. Berg Co., Nw. Ginnekenstr. 43, Breda tel 01600-24421. X Hoeven. Terstond te betrek ken: nieuwb. won. op goede stand, f 30.500,-. Makelaars v. d. Berg Co., Nw. Ginneken str. 43, Breda, tel. 01600-24421. Woonhuis met schuurtje te k„ ~;root 1 a 43 ca. Te aanvaarden )ehor *ns toestemming b. en w. Te bevragen Molendijk 64, 's-Heerenhoek. 13232 Aanhangwagen voor 't vervoe ren van automobielen; NSU scooter 1959 in zijn geheel in goede staat en Heinkel scoo ter. Automobielbedrijf A. v. d. List en Zn. Oosterhoutseweg 137, Teteringen. tel. 01600-31446 en 01691-369. X Automobielbedrijven A. v. d. List en Zn. Breda en Teterin gen Oosterhoutseweg 137 tel. 01600-31446 en 01691-369 heeft staan op het gebied van goede gebruikte vrachtautomobielen: Hanomag Courier *1961 en Ha- nomag normale met huif 1959; Opel Blitz lang chassis 1959; Mercedes type 322, 1960, 6500 kenteken; Henschel met aan hangwagen kenteken truck 7 ton; Mercedes 1956 ty pe 312 kenteken 4 ton; Steyer met driezijdige kipper 6 ton; M.A.N. met driezijdige kipper, moet het een en ander aan ge beuren. X Vespa scooter, 150 cc., i.g.s., te koop. KI. Bagijnestr. 17, Hulst. 12601 Voorkomt onkosten en narig heid. Zorg dat uw auto voor de winter binnen is. Plaats dan een Siebau-garage. Geheel staalconstructie en eenvoudig te monteren. Voor Z.-Vl.; R. Boeije, Beukelsstr. 14, Biervliet Bestel nu reeds voor direct of later uw draineerbuizen met of zonder kraag zodat u ze op tijd heeft Ook leveren wij plas tic draineerbuizen of glasvlies franco door geheel Nederland. J. G. Sneep Dzn., Kon. Wil- helminalaan 2, Willemstad, tel. 01687-380. 2 Tomen biggen te koop bij A. Mulders. Wetselaarstr. 10, Wouw. 3956-X Gezellig winkelen doet u in de Ziezomarkten van Edah in de Ginnekenstr. 14 of aan 't Dr. Struykenpl. 10 in Breda. Stap er deze week 'ns binnen. Ver gelijk de prijzen van het vers vlees met die wat u bij ande ren ervoor betaald hebt. Als u in de ZieZomarkt koopt scheelt het u guldens bij ie der bezoek. Neem deze week de ZieZomarkt"-proef me vrouw! X Grote schieting zon. 23 aug. bij J. Nijs, Hulst, B-eg. 3 uur 12599 Schieting zat. 22 aug. bij Jo Vernimmen, Rapenburg. Beg 3 uur. 12598 Schieting zon. 23 aug. bij C. de Kind, Kapellebrug. 12592 Do-et het gewoon eens anders en om de hele simpele reden dat u doodgewoon eens lek ker ongewoon wilt doen. U koopt uw levensmiddelen deze week eens in de ZieZomarkt van Edah aan het Dr. Struy- ckenplein 10 of in de Ginne- kenstraat 14 in Breda. Waar om niet? Waarom wel? Dat is u duidelijk met één keer winkelen in deze gezellige Zie Zomarkt. X Nerveus? Gejaagd? Schi-effers bloed wijn helpt bijzonder snel. Bevat aktief Lecithine vitami nen en mineralen. Werkt bio- vitaal. Exclusief bij apothekers én drogisten. 84741 Kom vandaag» stap de super slagerij binnen in de ZieZo- markten aan het Dr. Struycken plein 10 of in de Ginneken- straat 14 in Breda. Heerlijk vers vlees. Kostelijk sappig. De allerfijnste vleeswaren. Te kust en te keur. En dan de prij zen. Om ervan te watertanden, zo laag. Kom u ervan over tuigen mevrouw. Neem de koopproef. Ervaar dat u in de Ziezomarkten zoveel goeds koopt voor zo weinig geld. X Schieting op zond. 23 aug. bij A. Stallaert Boschkapelle. Be gin 3 uur. 12600 Heel Breda spreekt er over. Heel Breda geniet voortaan van het kostelijke verse vlees van de ZieZomarkten in de Ginnekenstraat 14 of aan het Dr. Struyckenplein 10. Het al lerbeste vlees dat er te krij gen is. Dat u het nog guldens per kilo voordeliger kunt kopen dan waar ook, ervaart u met een Koopproef! X Bijverdiensten geboden aan ac tieve personen woonachtig te Oostburg voor bezorging van tijdschriften en boeken. Brie ven aan: Danklof Uitgevers» Postbus 192 te Tilburg.

de Stem | 1964 | | pagina 4